وقاحت نارنجی! محمد ایمانی نوشت: وقاحت دولت‌های غربی، حد و مرز نمی شناسد. هم بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشرند و هم طلبکاران آن. هفته گذشته، یک کانال غربگرا، با انتشار تصویر وسط و توییت مشترک سفیران فرانسه و انگلیس نوشت: "سفارتین بریتانیا و فرانسه از نشست دیپلمات‌ها در تهران، برای پایان دادن به خشونت مبتنی بر جنسیت خبر دادند. آنان برای مقابله با این خشونت، رنگ نارنجی را انتخاب کرده‌اند". برخی مزدوران چشم و گوش بسته هم، روبان نارنجی را در یکی از دانشگاه ها پخش کردند؛ بدون این که نه دو سفارت و نه مزدوران شان، به ماهیت رنگ نارنجی اشاره کنند. نارنجی، رنگ لباس بیش از 800 زندانی بیچاره ای بود که از زمان دولت بوش و سپس در دولت های بعدی، در بازداشتگاه آمریکایی گوانتانامو، تحت شدیدترین و فنی ترین شکنجه ها نگهداری شدند! نارنجی، ضمنا نماد کودتای رنگی در اوکراین و روی کار آوردن مُهره‌ای به نام یولیا تیموشنکو است که بعدها به خاطر فساد مالی بازداشت شد. «رفراندوم تشییع حاج‌قاسم» و مشکل جریان چپ محمود میرلوحی، فعال چپ در بخشی از یک مصاحبه که سایت جماران آنرا منتشر کرد، گفته است:"اخیرا تعدادی از چهره‌های اصلاح‌طلب، با آقای اژه‌ای و آقای شمخانی دیدارهایی داشتند. بالاخره مشخص شود اگر صحبتی بوده، نتایج‌شان چه بود؟ مقامات، نتایج‌شان را مطرح کنند، نشست‌های گسترده‌تری با دبیران کل احزاب و چهره‌های سرشناس و کسانی که در جامعه مقبولیت داشتند، برقرار کنند. به طور مثال آقای روحانی دیدارهایی با مطبوعات، شخصیت‌ها و هنرمندان داشت. اینها باید شکل بگیرد و گفت وگوها شروع شود. اینها از مقدمات بحث گفتگو است که متاسفانه در دهه اخیر همواره انکار شد و حاکمیت همواره احساس کرد مردم همراه هستند. بعد از شهادت سردار سلیمانی و حضور آن جمعیت، باعث احساس بی‌نیازی شد که همه این موارد مؤید سیاست‌ها و برنامه‌های آقایان است که نتیجه آن را امروز می‌بینیم." از صحبت‌های میرلوحی پیداست که حضور میلیونی مردم ایران در تشییع شهید حاج‌قاسم سلیمانی؛ رفراندوم ناخواسته و البته پیروزی بوده که اصلاح‌طلبان را وادار به کنایه و طعنه کرده است.

حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، قدرت خرید مردم را بهبود بخشید

برخی مناطق کم برخوردار که در سال ۹۸ دچار اعتراض شدند، امسال یک مقدار آرام‌تر بودند و دلیل این اتفاق هم پرداخت یارانه نقدی بود که از سوی دولت پرداخت شده است.

ادامه مطلب

صفحه اقتصاد 1102

برگی دیگر از دکترین «اقتصاد مقاومتی»
 

"اقتصاد مقاومتی" یک اقتصاد عدالت‌محور و عدالت‌گستر، با درون‌مایه‌ی نگاه به توانمندی‌های بالقوه و بالفعل داخلی بوده؛ تا با جوشش از درون، به خروش در عالم بیرون از مرزها بی انجامد.

"اقتصاد مقاومتی" یک اقتصاد تهاجمی در مقابل کارتل‌ها و تراست‌های در حال ورشکسته اروپا و امریکا بوده، نه یک اقتصاد منفعل و تدافعی صرف!

ادامه مطلب

وسط اقتصاد

چگونه  از شر کسری بودجه، رها شویم؟
دکتر مهشید عبدالسلامی
دولت اگر بخواهد از طریق چاپ پول، کسری بودجه‌اش را تأمین کند، این کار، نتیجه‌ای جز تورم نخواهد داشت. این مسئله در مورد استقراض از بانک‌های تجاری نیز، صادق است. چون بالاخره این استقراض، به بانک مرکزی ختم خواهد شد و همان نتیجه‌ی چاپ پول و تورم را ایجاد خواهد کرد.
ادامه مطلب

صفحه‌ها