«اِعْلَمْ اَنَّهُ لاوَرَعَ اَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ وَ الْکَفِّ عَنْ اَذَی الْمُؤْمِنِ»   هیچ خویشتنداریای سودمندتر از دوری  از حرام و پرهیز از آزار مؤمنان نیست.  (فقه الرضا علیهالسلام / ص356)

دفاع مقدس و عقلانیت

جنگ ۸ساله یا جنگ ایران و عراق که با نام دفاع مقدس نیز شناخته میشود، بهصورت رسمی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و در نهایت در مرداد ۱۳۶۷ با قبول قطعنامه ۵۹۸ خاتمه یافت .
ملت ایران در این جنگ تحمیلی، برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی، حیثیت، امنیت، ناموس و خاک خود، با بهرهگیری از عقل و عقلانیت، حماسه آفرید و با دفاع آرمانی خود، به الگویی در نزد جهانیان تبدیل گشت .
امام خامنهای در ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ فرمودند: «دفاع مقدس از اول تا آخر، مدبرانه و عقلایی بود. »
مردم خوب کشورمان، این عقلانیت و عقلایی عملکردن را از دین فراگرفته بودند .

ادامه مطلب

نگرشی بر نظام فکری شهید حاج قاسم سلیمانی

نظام فکری سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، در سه عرصه قابل بیان است:
۱. نظام بینشی
۲. نظام ارزشی
۳. نظام اجتماعی.
در قسمت قبل از این سلسله نوشتار، بهنظام بینشی پرداختیم. اکنون نوبت بهنظام ارزشی رسیده است.
نظام ارزشی، به مجموعهای نظاممند از ارزشهای اسلامی در زمینههای گوناگون گفته میشود.
در این نظام، درباره گزارههای اخلاق، تربیت، معنویت و عبادت بحث میشود:
الف: اخلاق.

ادامه مطلب

خاندان پهلوی؛ جنایتکارترین دیکتاتورهای قرن

بزرگ ترین و کثیف ترین جنایت ها و خیانت ها در تاریخ، در حکومت پهلوی شکل پذیرفته است. جنایت هایی که تبیین هر کدامش، نیاز به نوشتن صدها کتاب دارد.
مدعیان حقوق بشر و اربابان حکومت پهلوی که خود در جنایت روی هر فرعونی را سفید کرده اند، امروز برای تطهیر چهره ننگین خاندان پهلوی دست به تحریف تاریخ زده اند.

ادامه مطلب

جنگ شناختی یا جنگ تغییر محاسبات مردم؟!

سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی امریکا، انگلیس، اسرائیل و عربستان سعودی، مؤسسه اعانه ملی برای دموکراسی، مؤسسه دموکراتیک ملی، موسسه بین المللی جمهوری‌خواهی، مرکز امریکایی برای همبستگی کارگران، بنیاد جامعه باز و خانه آزادی، و برخی از نوکران استکبار جهانی؛ از جمله سلطنت طلب ها، منافقین، داعش، حزب کومله و حزب دموکرات، با برنامه ریزی و تلاش گسترده، تهاجم ترکیبی جدیدی را علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده‌اند.
دشمن در این تهاجم ترکیبی، همه نوع جنگی را لحاظ کرده است:
   ۱. جنگ فرهنگی
   ۲. جنگ سیاسی
   ۳. جنگ اقتصادی
   ۴. جنگ امنیتی

ادامه مطلب

تجربه شکست مشروطه، درسی برای وحدت

دو عامل مهم، در شکل‌گیری نهضت مشروطیت نقش اساسی داشت:
   ۱. «بی‌کفایتی حکومت قاجار»
   ۲. «قدرت نفوذ روحانیت»

انگلیس با بهره‌گیری از فرصت و با استفاده از نوکرانش، راه سلطه رضاشاه را هموار نمود و    استبدادی به‌مراتب بدتر از ناصرالدین‌شاه را، کلید زد.

 

بخش اول

دو عامل مهم، در شکل‌گیری نهضت مشروطیت نقش اساسی داشت:

ادامه مطلب

با عوامل «فتنه‌ساز» چگونه برخورد کنیم؟

سران کاخ سفید و رژیم جعلی صهیونیست و طواغیت دنباله‌روی آنان، از آغاز شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران، این نظام الهی را عامل خنثی‌شدن نقشه‌هایشان در دنیا دانستند و علیه آن موضع گرفتند.
از سال ۱۳۵۷ تا امروز، برای مبارزه با جمهوری اسلامی ایران، دست به هر کاری زدند و با فتنه‌ها و غائله آفرینی و تحمیل جنگ هشت‌ساله، و با تهدید و ترور و تحریم و با حمایت از صدام و گروه‌های معاند و با شکل‌دهی به گروهک تروریستی داعش، تلاش کردند؛ جلوی پیشرفت و گسترش قدرت ایران اسلامی را بگیرند.
ادامه مطلب

چرا «کتاب» در زندگی ما غریب است؟

 باید باور کنیم، اگر انسان بخواهد در زمینه معنوی و فرهنگی، ‌تر و تازه بماند؛ جز رابطه با کتاب و کتاب‌خوانی چاره‌ای ندارد. جای کتاب را هیچ‌چیز پر نمی‌کند.

ادامه مطلب

حقیقت وجودی حضرت سیدالشهداء(ع)

 
 یک شاهد جریان کربلا می گوید: به خدا قسم در شگفت بودم که این چه دلی بود، چه قوت قلبی بود؟! یک آدمی که این چنین دل شکسته باشد 
که در جلوی چشمش تمام فرزندان و اهل بیت و اصحابش را تکه تکه کرده باشند و او این مقدار قوت قلب داشته باشد.
 
وقتی یقین به خدا حاصل شود، دل انسان خداترس می گردد. از احدی جز او نمی‌ترسد. همه سختی ها را برای رضای او تحمل می کند. امام عاشورا اینگونه بود و تنها به رضای خدا فکر می‌کرد.

 

ادامه مطلب

صفحه‌ها

1110-8
1110-7
1110-6
1110-5
1110-4
1110-3
1110-2
1110