«اِعْلَمْ اَنَّهُ لاوَرَعَ اَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ وَ الْکَفِّ عَنْ اَذَی الْمُؤْمِنِ»   هیچ خویشتنداریای سودمندتر از دوری  از حرام و پرهیز از آزار مؤمنان نیست.  (فقه الرضا علیهالسلام / ص356)

اتحادیه تجارت آزاد اروپا (European Free Trade Association)

 
اتحادیه تجارت آزاد اروپا با علامت اختصاری  EFTA(European Free Trade Association) نام سازمانی منطقه‌ای است که به موجب کنوانسیون استکهلم در سال 1959 و نیز 1960 میلادی برای تسهیل تجارت میان کشورهای اروپایی و حذف تعرفه های گمرکی ایجاد گردید.
اتحادیه تجارت آزاد اروپا متشکل از چهار کشور ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس به موازات همکاری با اتحادیه اقتصادی اروپا فعالیت اقتصادی کشورهای اروپایی را تسهیل نموده است. این اتحادیه پس از بنیان‌گذاری در چهارم ژانویه ۱۹۶۰ میلادی به مرور بر اعضای آن اضافه شد.
تفاوت عمده اتحادیه تجارت آزاد اروپا با اتحادیه اقتصادی اروپا این است که اعضای اتحادیه تجارت آزاد در رابطه با تصمیم گیری در خصوص میزان تعرفه و مقررات گمرکی بطور مستقل عمل می کنند. نروژ و سوئیس از نخستین اعضای تشکیل دهنده انجمن بودند. فنلاند و ایسلند و لیختن اشتاین در سال‌های بعد به آن پیوستند. با الحاق اتریش، سوئد و فنلاند به اتحادیه اروپا، آن‌ها از انجمن تجارت آزاد اروپا جدا شدند.
در مجموع تشکیل اتحادیه های اقتصادی در دنیای امروز امری معمول و مفید در روند برنامه های اقتصادی ارزیابی شده است. با این وجود جهان اسلام تاکنون از اهمیت این مساله غافل مانده و تحت تاثیر اختلاف افکنی های قدرتهای جهانی تحقق نیافته است. زیرا این اقدام برخلاف سیاست انحصارطلبانه قدرتهای جهانی و کارتل های بزرگ اقتصادی جهان است. این انحصارها امروزه به گونه‌ای است که اقتصادهای ملی به شدت دچار آسیب شده و کشورها عملاً اختیار کالاهای تولیدی خویش را از دست داده‌اند. آیت الله خامنه‌ای با ابراز نارضایتی از این وضعیت می‌فرماید:
يك كشور طلا توليد مى‏كند، يك كشور نيشكر توليد مى‏كند، يك كشور كاكائو توليد مى‏كند و همه‏ اجناسى كه در دنيا كاربرد صنعتى دارند و دنياى مدرن متمدن امروز به آنها نيازمند است، آن ملتى كه آن را توليد مى‏كند آن صاحب اين جنس نيست، صاحب اين جنس، اختياردار اين جنس، آن بورس‏هاى بين‏المللى، آن كمپاني‌هاى چند مليتى و آن مهره‏هاى اصلى اقتصاد يا سياست دنيا هستند. اين وضع سلطه است در جهان ... . (آیت الله خامنه‌ای، 29/4/1365)
1110-8
1110-7
1110-6
1110-5
1110-4
1110-3
1110-2
1110