«اِعْلَمْ اَنَّهُ لاوَرَعَ اَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ وَ الْکَفِّ عَنْ اَذَی الْمُؤْمِنِ»   هیچ خویشتنداریای سودمندتر از دوری  از حرام و پرهیز از آزار مؤمنان نیست.  (فقه الرضا علیهالسلام / ص356)

۳۸۰۰۰ دروغ در ۴۶ روز برای ۵ رسانه ضدایرانی!

به گزارش مرکز افکارسنجی خبرگزاری فارس، بررسی‌ها نشان می‌دهد این رسانه‌ها در ۴۶ روز (۲۳ شهریور تا ۹ آبان) مجموعاً ۳۸۰۰۳ دروغ را درباره حوادث اخیر ایران، منتشر کرده‌اند.  
در این پیمایش، صرفاً عملکرد ۵ رسانه شامل؛ «بی‌بی‌سی فارسی وابسته به دولت انگلیس»، «ایران اینترنشنال وابسته به دولت سعودی»، «صدای آمریکا و رادیو فردا وابسته به دولت آمریکا»، «من و تو وابسته به جریان بهائیت» بررسی شده است. این مطالعه، صرفاً به بررسی وبگاه، کانال تلگرام، صفحات توئیتر و اینستاگرام رسمی این ۵ رسانه پرداخته و شبکه‌های تلویزیونی آنها مورد بررسی قرار نگرفته است. در این بررسی به نسبت حجم اخبار و تولیدات، بی‌بی‌سی بیشترین میزان اخبار خلاف واقع را داشته است و ایران اینترنشنال و شبکه من و تو، در رده‌های بعدی قرار دارند.
۵ دروغی که در ۴۶ روز بیشترین بازنشر را از این رسانه‌ها داشته‌اند، به ترتیب شامل موارد زیر است: 
۱. ادعای دروغ حمله نیروهای امنیتی به مدرسه شاهد اردبیل و بازداشت ۱۹ دانش‌آموز و جان‌باختن یک نوجوان به دلیل خونریزی داخلی!
۲. ادعای دروغ کشته‌شدن ۳۴ کودک در اغتشاشات اخیر، توسط پلیس! 
۳.  ادعای دروغ فرار مقامات جمهوری اسلامی با ۵ پرواز روزانه به خارج از کشور!
۴.  انتساب دروغ عملیات تروریستی شاه‌چراغ و اتفاقات زندان اوین به‌نظام جمهوری اسلامی!
۵.  ادعای دروغ استفاده از کودکان به‌عنوان نیروهای امنیتی!
مطابق رتبه‌بندی، بیشترین انتشار اخبار خلاف واقع به نسبت به حجم خبر، به این شرح است:
۱. شبکه بی‌بی‌سی با مجموع ۶۵ در صد دروغ (تعداد کل اخبار ۱۰۴۵۵. تعداد اخبار خلاف واقع: ۶۸۱۸)
۲. ایران اینترنشنال  با مجموع ۶۴ درصد دروغ (تعداد کل اخبار ۲۱۱۶۸. تعداد اخبار خلاف واقع: ۱۳۵۷۹)
۳.  شبکه من و تو با مجموع ۵۴ درصد دروغ (تعداد کل اخبار ۷۴۴۲. تعداد اخبار خلاف واقع: ۳۹۹۴)
۴.  رادیو فردا با مجموع ۴۹ درصد دروغ (تعداد کل اخبار ۱۱۳۶۰. تعداد اخبار خلاف واقع: ۵۶۱۲)
۵.  صدای آمریکا با مجموع ۴۶ درصد دروغ (تعداد کل اخبار ۱۷۳۸۸. تعداد اخبار خلاف واقع: ۸۰۰۰)
بدین ترتیب در این ایام به طور متوسط ۵۵/۶ درصد اخبار منتشر شده این رسانه‌ها، خلاف واقع بوده؛ یعنی تقریباً از هر ۲ خبر، بیش از یک خبر آن، صحت نداشته است. این میزان در پیمایش قبلی ۴۸/۸ درصد بود که حدود ۷ درصد افزایش داشته است.
این رسانه‌ها در ۴۶ روز (منتهی به ۹ آبان) به طور متوسط هر ۱۰۰ ثانیه، یک دروغ منتشر کرده‌اند که نسبت به پیمایش قبلی (هر ۲ دقیقه یک دروغ)، سرعت انتشار اخبار نادرست، ۲۰ ثانیه بیشتر شده است.
نکته قابل‌تأمل، «کثرت ادبیات تهییجی، تبلیغی و آموزشی» برای ایجاد اغتشاش بود که در نوع خود بی‌نظیر و خلاف همه پروتکل‌های رسانه‌ای در دنیاست که البته در این پژوهش به آن پرداخته نشده است.
مطابق این پیمایش، شبکه سعودی ایران اینترنشنال با ۲۱۱۶۸ مطلب، بیشترین میزان تولید را در ۴۶ روز (۲۳ شهریور تا ۹ آبان) داشته است و صدای آمریکا و رادیو فردا، رتبه بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.
 
1110-8
1110-7
1110-6
1110-5
1110-4
1110-3
1110-2
1110