«اِعْلَمْ اَنَّهُ لاوَرَعَ اَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ وَ الْکَفِّ عَنْ اَذَی الْمُؤْمِنِ»   هیچ خویشتنداریای سودمندتر از دوری  از حرام و پرهیز از آزار مؤمنان نیست.  (فقه الرضا علیهالسلام / ص356)

چپ اقتصاد

 
از ابتدای امسال تا  ۱۸ آبان ماه رقم خورد؛
پرداخت ۶۰۰ هزار فقره وام ازدواج و ۵۰۰ هزار وام فرزندآوری 
 از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰۰ هزار فقره  تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به ارزش ۸۲.۶ هزار میلیارد تومان، به متقاضیان پرداخت شده است که این امر، بیانگر رشد ۵۱ درصدی در اعطای این تسهیلات، نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
همچنین به‌منظور حمایت از جوانی جمعیت، از زمان ابلاغ شیوه‌نامه مربوطه (۳۱ فروردین) تاکنون ۵۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند به مبلغ ۲۰.۱ هزار میلیارد تومان، به متقاضیان پرداخت شده است.
بر اساس این گزارش، تا تاریخ ۱۸ آبان‌ماه، ۱۷۴ هزار و ۸۰۷ نفر، نسبت به تشکیل پرونده برای دریافت وام ودیعه مسکن، اقدام کرده‌اند و از این تعداد به ۱۳۶ هزار و ۴۷۶ نفر، به میزان ۹.۹ هزار میلیارد تومان، تسهیلات پرداخت شده است.
 
کاهش ۵۳۲۰ میلیارد تومانی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در مرداد 
بررسی داده‌های آماری، بیانگر این است که بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی که یکی از عوامل رشد پایه پولی، نقدینگی و تورم در اقتصاد ایران است، فقط در مردادماه امسال بیش از ۵ هزار میلیارد تومان، کم شده است.
همچنین در مردادماه امسال، بدهی بانک‌های تجاری دولتی از ۴۹ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان به ۴۵ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان کاهش‌یافته است.
همچنین بدهی بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری غیردولتی از ۷۵ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان به ۶۸ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان در مردادماه رسیده است.
بر اساس این گزارش، بدهی بانک‌های تخصصی دولتی در مرداد به ۵۷ هزار و ۳۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به ماه قبل ۵ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.
نسبت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به کل پایه پولی در مردادماه، ۲۵.۴ درصد است که نسبت به تیرماه ۱.۶ درصد، کاهش نشان می‌دهد.