صفحه فصل رويش

روزنامه رأي اليوم:
ايران درحال ابرقدرت شدن است، اما اعراب در توليد چفيه خود ناتوانند

پرتاب ماهواره «نور» در ارديبهشت سال جاري و قرار گرفتن آن در مدار 425 كيلومتري زمين، در رسانه هاي منطقه اي و بين المللي بازتاب گسترده اي داشت و بسياري از كارشناسان، آن را دستاورد تاريخي براي سپاه پاسداران و نظام جمهوري اسلامي ايران، عنوان كردند.

«محمد النوباني» نويسنده و تحليلگر فلسطيني با انتشار يادداشتي در روزنامه الكترونيكي «رأي اليوم» تأكيد كرد، اين اقدام سپاه پاسداران، «دستاورد تاريخي است كه به مجموعه دستاوردهاي انقلاب اسلامي ايران اضافه مي شود و موفقيت راهبردي در راستاي تلاشهاي ايران براي توسعه برنامه فضايي است».

النوباني با بيان اينكه پرتاب اين ماهوار، توانايي ايران را در رصد و پيگيري اهداف متخاصم در طرف هاي همسايه به ويژه رژيم صهيونيستي بسيار افزايش خواهد داد، تأكيد كرد، اينكه سپاه پاسداران اعلام كرد كه كاركرد اين ماهواره، رصد و تحت نظر قرار دادن است، بدين معناست كه «ايران قصد دارد به ترامپ و نتانياهو كه موفق شد كابينه فوق العاده تشكيل دهد، پيامي مخابره كند مبني بر اينكه بايد پيش از اينكه هر گونه ماجراجويي نظامي احمقانه اي عليه ايران انجام دهند، يك تريليون بار فكر كنند و بيشتر منتظر بمانند».

در اين گزارش تأكيد شده است، براي اينكه پي ببريم اين دستاورد در واشنگتن و تل آويو چه بازتابي داشته، كافي است اشاره كنيم كه ترامپ و نتانياهو زماني كه ايران طي سه بار گذشته موفق نشده بود ماهواره خود را در مدار قرار دهد، چقدر خوشحال شده بودند.

ترامپ در ژانويه 2019 و زماني كه ايران موفق نشده بود ماهواره خود را با موفقيت پرتاب كند، با حالت تمسخر گفت كه اين اقدام ايران مايه نگراني و نقض محدوديت هاي ايران در موشك هاي بالستيك بر اساس قطعنامه 2231 شوراي امنيت است.

نتانياهو هم در فوريه گذشته ضمن تمسخر ايران، در صفحه شخصي خود ادعا كرده بود كه مسئولان ايران، «همان گونه كه در قاچاق سلاح به سوريه و لبنان ناكام ماندند؛ در آسمان نيز، شكست خوردند؛ زيرا ما هميشه عليه آنان فعاليت مي كنيم».

رأي اليوم در ادامه مي نويسد، نمي دانيم كه ترامپ و دوستش نتانياهو پس از اين دستاور ايران، چه خواهند گفت، ولي يقيناً چاره اي جز پذيرش ايرانِ فضايي ندارند.

در پايان اين گزارش آمده است: «ديگر هيچ شكي وجود ندارد كه ايران يك ابرقدرت منطقه اي است و همان گونه كه مهاتير محمد نخست وزير پيشين مالزي پيش بيني كرد، ايران به اين سمت حركت مي كند كه به يكي از قطب هاي جهان پساكرونا بدل شود. اما كساني كه در عربستان و برخي از شيخ نشين هاي خليج [فارس] به خاطر ترامپ و نتانياهو، با ايران دشمني مي كنند، همين ننگ برايشان كافي است كه حتي نمي توانند چفيه و عقال خودشان را توليد كنند».

ايران صادركننده فعال بنزين در منطقه و جهان

ايران كه در سالهاي پيش واردكننده بنزين بوده، اكنون با توليد روزانه 115 ميليون ليتر بنزين، به صادركننده فعال اين فرآورده استراتژيك نفتي در منطقه و جهان تبديل شده است.

با گذشت حدود دو سال از بهره برداري فاز سوم و پاياني پالايشگاه ستاره خليج فارس و ارتقاء كيفي واحدهاي پالايشگاهي در توليد بنزين استاندارد، ايران به جمع كشورهاي صادركننده بنزين پيوست. با مختومه شدن پرونده واردات بنزين از مهرماه سال 97 برگ جديدي پيش روي صنعت پالايش كشور باز شد تا واحدهاي پالايشي علاوه بر تامين نياز داخلي بتواند پاسخگوي درخواست هاي صادراتي بنزين از كشورهاي خارجي نيز باشد.

پيش از اين علي رغم وجود 9 پالايشگاه نفتي در كشور براي جبران كسري بنزين مصرفي به اذعان مسوولان وقت در سال 85 به طور ميانگين روزانه حدود 27 ميليون و 300 هزار ليتر بنزين وارد مي شده است با ادامه اين روند ميليون ها دلار ارزي كه مي توانست در طرح هاي ديگر هزينه و سرمايه گذاري شوند صرف واردات بنزين مي شد. اما امروز با توسعه صنعت پالايش كشور و تكميل پالايشگاه ستاره خليج فارس ظرفيت پالايش نفت خام و ميعانات گازي به رقم دو ميليون و 300 هزار بشكه در روز رسيده است و ديگر خبري از كنار گذاشتن هزينه در جهت واردات بنزين به كشور نيست.

باتوجه به مصرف افسار گسيخته بنزين در سال هاي گذشته بيم آن مي رفت كه ميزان توليدات پالايشگاه ها كفاف نيازهاي داخلي را ندهد و در نتيجه به افزايش واردات بنزين منجر شود. اين اتفاق ناگوار مي توانست در شرايط تحريم صنعت نفت را كه به شدت در تنگنا قرار داده است را دچار بحران عميق تري كند. اگر نگاهي به وضعيت كشور ونزوئلا انداخته شود مي توان وخامت اوضاع را دراين خصوص بهتر و عميق تر درك كرد.

فلج شدن پالايشگاه هاي كشور ونزوئلا و در نتيجه كمبود سوخت بحران سختي را پيش روي اين كشور قرار داده است، اما ايران با برگ برنده خود يعني ستاره خليج فارس توانست از عهده اين مسئوليت خطير به خوبي بربيايد و حتي با ارسال محموله هاي بنزين به ونزوئلا قدرت و اقتدار ايران را مقابل ساير كشورها گوشزد كند. امروزكشور با گذر از مرحله اي كه وارد كننده بنزين بود به يكي از فعال ترين كشورهاي منطقه در خصوص صادرات بنزين تبديل شده است و براي نخستين بار اين كالا در ميان كالاهاي غيرنفتي، توانسته است بر سكوي نخست صادرات بايستد.

بدين ترتيب براي تقويت صادرات غير نفتي و دوري از خام فروشي، خط صادراتي اين سوخت استراتژيك فعال شد و با هدف گذاري در رونق صادرات فرآورده هاي نفتي و ظرفيت توليد روزانه 115 ميليون ليتر بنزين براي نخستين بار صادرات محموله هاي بنزين از ساير فرآورده ها پيشي گرفت.

آمارهاي صادراتي كشور از اين امر حكايت دارند كه در 6 ماهه نخست سال جاري علي رغم تحريم ها 30 ميليارد و 349 ميليون دلار تجارت كالا بين ايران و ديگر كشورها صورت گرفته است.

باتوجه به ارزش 13 ميليارد و 566 ميليون دلاري صادرات كالاهاي غير نفتي در نيمه نخست سال جاري بايد گفت بنزين در صدر اين كالاهاي صادراتي توانسته است در ارزآوري كشور نقش قابل توجهي را ايفا كند. بايد تاكيد كرد باتوجه به اقدامات انجام شده و تلاش هاي صورت گرفته تا به امروز، صنعت پالايش توانست كشور را مقابل فشارهاي خارجي روسپيد كند و با همين رويه صادرات فرآورده هاي نفتي به خصوص بنزين را رونق خاصي ببخشد تا علاوه بر ممانعت از هدررفت نقدينگي جهت واردات بنزين، با صادرات آن به درآمدزايي كشور نيز كمك كند و به اعتبار بين المللي كشور بي افزايد.

 گوناگون

روزنه

بي ترديد انقلاب شكوهمند اسلامي از جهت مبدء، روش و هدف، پديده ممتاز در ميان حوادث و انقلاب هاي تاريخي است. مبدء و نقطه عزيمت اين انقلاب، اسلام خواهي، ظلم ستيزي و عدالت جويي بود؛ و روش اين انقلاب؛ آگاهي بخشي و اتحاد كلمه و انسجام بر حول محور قرآن و عترت بود؛ و هدف بزرگ اين انقلاب، تزكيه روح و سعادت معنوي و سربلندي و آباداني دنيوي بود.
آيت الله مظاهري – 9/12/1389

آيا مي دانيد

ايران دوازدهمين كشور صاحب بانك سلول هاي بنيادي جنيني و غير جنيني در جهان است؟
بانك سلول هاي بنيادي جنيني و غير جنيني پژوهشگاه رويان به عنوان اولين بانك سلول هاي بنيادي كشوربراي تامين سلول هاي بنيادي مورد نياز محققان داخلي و خارجي در سال 1390 افتتاح شد.

آمارها

وابستگي كشور به پزشك خارجي در زمان طاغوت
كشور ايران در سال 56 با 33 ميليون جمعيت، نيازمند ورود پزشك خارجي از ساير كشور ها بوده است، اما هم اكنون با جمعيتي بيش از دو برابر و به تبع آن با نيازي بيشتر به پزشك، با مازاد پزشك روبه روهستيم.
تربيت 140 هزار پزشك در دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور پس از انقلاب
در سال 57 قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، تعداد كل پزشكان داراي كارت نظام پزشكي در كشور 14 هزار و 700 نفر بودند كه از اين ميزان، حدود 6 هزار نفر پزشكان خارجي بودند؛ يعني نيمي از بخش بهداشت، سلامت و درمان كشور در قبل از انقلاب در حوزه پزشك عمومي يا متخصص، وابسته به پزشكان خارجي بود. اما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و طي سال هاي گذشته، حدود 140 هزار پزشك در دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور تربيت شده اند.

دستاوردها

ايران جزو 10 كشور اول در حوزه رادار است
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: اگر در دنيا 20 كشور ساخت رادار وجود دارد، حتماً ايران اسلامي جزو 10 كشور اول است.
سردار سرتيپ پاسدار اميرعلي حاجي زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در حاشيه الحاق سامانه راداري قدير به سامانه هاي راداري شبكه پدافند هوايي كشور كه در استان يزد انجام شد،كم بودن استهلاك و هزينه ساخت را از جمله ويژگي هاي ممتاز دو سامانه راداري هوافضاي سپاه دانست و گفت: اين رادارها قادرند تا برد 350 كيلومتر پرنده هاي پنهانكار را شناسايي و با توجه به ارتفاع هدف براي پرنده ها و ساير اهداف تا برد بيش از 1000 كيلومتر را كشف و رهگيري كنند و امروز در استان هاي يزد و كرمان راه اندازي شدند.
سردار حاجي زاده هم پوشاني رادارهاي نيروي هوافضاي سپاه با رادارهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران را از دستاوردهاي بزرگ نظامي كشور دانست و گفت: اگر در دنيا 20 كشور ساخت رادار وجود دارد، حتماً ايران اسلامي جزو 10 كشور اول است.
وي با اشاره به ظرفيت علمي و اجرايي نيروهاي نخبه هوافضاي سپاه، تصريح كرد: نيروهاي نخبه جوان ما قادرند رادارهاي مورد نياز نيروهاي عملياتي را بسازند و در اختيار آنان قرار دهند.
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه در پايان، خاطرنشان كرد: طي سه ماه آينده رادار بعدي در چابهار راه اندازي مي شود و با اين افتتاح، تعداد رادارهاي كشور در اين كلاس به هشت مورد افزايش مي يابد.