صفحه گفته ها و نكته ها

عنوان«فقيه نوانديش» پس از صانعي به علوي بروجردي رسيد!

علوي بروجردي در گفتگو با اكو ايران: «اسلام نيامده است كه علم بياورد...نيامده اقتصاد بياورد.... اقتصاد اسلامي‏هم يك شوخي است». وي در جايي ديگر گفته بود: « اقتصاد علم است. حتي من گاهي گفته ام با تعبير «اقتصاد اسلامي» مخالفم... اين تعابير رايج «بانك اسلامي» و «بانك ربوي» هم صحيح نيست. بانك هويت خاص خودش را دارد و از بيرون هم آمده است. نوعي معامله جديد است.»

عبدالحسين خسروپناه در يادداشتي كوتاه درباره اين اظهارات نوشت: «برخي از اهل فقه بر اين باورند كه نبايد بانك هاي كشور را ربوي دانست، با اين توجيه كه اقتصاد علم است و اسلامي‏ بردار نيست. عرض بنده اين است كه اقتصاد تنها علم نيست، بلكه در همه مكاتب دنيا ساحت اقتصاد عبارت از مكتب اقتصاد و ساحت ديگر حقوق اقتصادي است و اين مطلب كه بين علم اقتصاد و مكتب اقتصاد فرق است، اجماع جهاني دارد. شهيد صدر هم در اقتصادنا نيم قرن پيش گفته است اقتصاد اسلامي ‏را نبايد مطلقاً نفي كرد، بلكه مكتب اقتصاد اسلامي ‏داريم، همچنان كه مكتب اقتصاد ليبراليستي و سوسياليستي در جهان وجود دارد، البته با گرايش هاي مختلف، اما علم اقتصاد عبارت از فرمول هاي رياضي وار است كه با اقتصاد سنجي همراه است. فقه هم در ساحت حقوق اقتصادي و مكتب اقتصادي دخالت مي كند، نه علم اقتصاد. نكته ديگر اگر هم مشكل ربوي بودن بانكي كشور را با حيله هاي شرعي حل كنيم، كاركرد بيمارگونه بانك ها را نمي توان انكار كرد».

گويي رسالت فقاهت نو انديش پس از صانعي به علوي بروجردي رسيده است! ناگفته نماند: چندي پيش رايزن اقتصادي سفارت انگليس به قم آمده بود و علاوه بر استاندار با برخي شخصيت‏ ها نيز ديدار داشت. يكي از آنان علوي بروجردي بود كه البته پس از افشاي اين خبر در كانال‏ هاي حوزوي، وي اين ديدار را لغو كرد و اعلام كرد كه فرصت ملاقات نداشته است.

روحانيت فقط قرآن و حديث بخوانند!

محمدرضا زائري در توئيتي نوشته است: «آرزو دارم زنده باشم و روزي را ببينم كه در جمهوري اسلامي ‏وزير راه فقط راجع به جاده‏ ها حرف بزند و رييس راهنمايي و رانندگي درباره سرعت مجاز صحبت كند و فرمانده سپاه از مقاومت و بازدارندگي سخن بگويد و دادستان فقط پيرامون قوانين حقوقي و جزايي مصاحبه كند، روحانيت هم حديث و قرآن بخوانند!»

گذشته از احكام اجتماعي و سياسي اسلام مثل امر به معروف و نهي از منكر و جهاد و اقتصاد و... كه هيچكدام از ديگري جدا نيست و به فرموده حضرت امام «اسلام تمامش سياست است» و نيز سيره علمي‏ و عملي پيامبر اكرم(ص) و اميرالمومنين(ع) و ساير معصومين(ع)، بايد به خود ايشان گفت: «لم تقولون مالا تفعلون»! خودتان چرا به همين سخن عمل نكرده ايد و در سخنراني و مصاحبه ‏ها و مقالات و كتاب‏ هايتان درباره همه چيز و همه كس در مسائل سياسي و اجتماعي و فرهنگي و تربيتي شرق و غرب عالم نظر داده ايد؟ شما فعال مطبوعاتي هستيد! هرچند به خاطر توهين به حضرت امام در نشريه‏ تان مجرم شناخته و محبوس شديد! يادتان نرفته كه سال گذشته قبل از انتخابات مجلس، با كليپ دشمن شادكنتان، شركت نكردن در انتخابات را بهترين راه براي نشان دادن اعتراضات دانسته بوديد!

آرزوي حسن عاقبت دارم....آقا ميري كجايي؟!

در امتداد خط تحريف....

زيبا كلام: «ما اگر برويم سوريه و لبنان پشت مرزهاي اسرائيل، اسمش مي‏شود سياست انقلابي"عمق استراتژيك" به منظور تقويت جبهه مقاومت. همان كار را اسرائيلي‏ ها اگر انجام دهند، اسمش مي‏شود سياست تجاوزكارانه! با اين تفاوت كه اسرائيل هرگز ايران را تهديد نكرده است، اما شعار نابودي اسرائيل چهل ساله از زبان ما نيفتاده!»

جناب استاد علوم سياسي! واقعا اين توييت از شماست؟ بعيد مي دانم، فكر كردم مال وزير جنگ رژيم صهيونيستي است! اگر واقعيت داشته باشد بايد به حال چنين استادي كه اين‏گونه مسائل را نمي داند گريه كرد.

راستي آيا فرق ميان رابطه جنسي حلال با حرام را مي دانيد در چيست؟ هر دوي آن‏ها مثل هم است، فقط فرقش اين است كه در يكي صيغه عقد خوانده شده و در ديگري خوانده نشده و زناست.

البته براي امثال شما هميشه همين طور بوده است! كساني كه اين طرف خط بوده ‏اند، جهاد و مقاومت تعريف مي ‏شده و كساني كه آن طرف خط بوده ‏اند، متجاوز و جنايتكار. در همه جنگ‏ هاي پيامبر(ص) و علي(ع) و هشت سال جنگ ايران و عراق نيز همين طور بوده است.

اگر باز هم مفهوم نشد، مي توانيد از روي انشاي بچه هاي فلسطيني نگاه كنيد كه فلسطين خانه ماست، صهيونيست ‏ها خانه ما را اشغال كرده اند. اگر قبول نداري تاريخ صبرا و شتيلا را مطالعه كنيد. اگر وقت نداري، يك سري به خانه دانشمندان ايراني كه توسط اسراييل ترور شده اند بزنيد، بچه‏ هاي شهدا توجيه تان مي كنند!

گِراي حجاريان؟!

حجاريان: اگر در آستانه انتخابات همه چيز گران شد، انتظار مديريت از حسن روحاني نداشته باشيم.

اين بخشي از اظهارات جديد سعيد حجاريان است. وي طي يادداشتي در وب سايت «مشق نو» گفته است:«ممكن است در بحبوحه انتخابات 1400، مثلاً هفته منتهي به رأي گيري، تورم بيش از ميزان فعلي شتاب بگيرد و قيمت ها به شكلي سرسام آور افزايش پيدا كند....اين ها در حالي است كه دولت برخلاف ديگر ادوار قادر به مديريت بحران معيشت (ولو به صورت مقطعي به وسيله تزريق پول) نيست، زيرا اساساً اسباب آن را در اختيار ندارد. با اين اوصاف ممكن است در بزنگاه انتخابات برخي هرج و مرج هاي بخشي و منطقه اي پديد آيد.»

ترجمه متن يادداشت سعيد حجاريان: ما توليد نا‏رضايتي مي ‏كنيم. مردم به خيابان مي‏ آيند، كسي حق ندارد از روحاني ( مسئول اجرايي كشور ) انتظار حل مشكل داشته باشد ... مشكلات تا روز انتخابات و به حاشيه كشيدن آن ادامه خواهد داشت.

آنچه خوانديم به يك يادداشت مي‏ ماند، كه در آن عليه ايراني‏ ها اعلان جنگ شده است. اظهاراتي كه قطعأ ادامه نامه خوئيني‏ ها به رهبري و توئيت‏ هاي تاجزاده مي‏ باشد.

حاكميت هم عذر خواهي كند!

جهانبخش خانجاني (عضو مركزيت حزب اشرافي كارگزاران) با بيان اين‏كه نبايد مشكلات كشور را بر دوش يك جناح بيندازيم، گفت: همه ما و كل حاكميت بايد از مردم عذرخواهي كنيم كه نتوانسته ايم وعده هاي نظام و انقلاب را محقق كنيم.(خبرگزاري ايسنا، 09/07/1399)

ايشان و همكفرانشان فراموش كرده اند كه رهبري معظم انقلاب بارها به طور مخفي و علني، مسئولان دولتي و غير دولتي را به رعايت قانون و خط قرمزها توصيه كرده اند. اين امر نيز اختصاص به يك دولت خاص نداشته و اصلاح طلب و اصول گرا و اعتدال و مستقل و... را در بر مي‏گرفته است. ولي كو گوش شنوا؟! در مواردي تصريح فرمودند: «ده صد بار گفته ام كه به آمريكا نمي‏ شود اعتماد كرد»(بيانات در ديدار كارگران1395/02/08) همچنين فرمودند: «من اگر يك وقتي توي نماز جمعه يك حرفي مي زنم، ...حرف خصوصي، پيغام خصوصي، نصيحتِ لازم انجام مي‏ گيرد، وقتي انسان ناچار مي ‏شود، يك حرفي را مي آورد در علن بيان مي‏ كند.»(خطبه‏ هاي نماز جمعه، 06/08/1388)

امثال آقاي موسوي خوئيني‏ ها بايد دقيقا روشن كنند در زماني كه شانزده سال امثال او و همفكرانشان بر سر كار بوده اند، و به گفتمان رهبري در زمينه ‏هاي مختلف سياست و فرهنگ و اقتصاد توجه نكرده اند و اكنون چوبش را مي‏خورند، چرا بايد توپ را در زمين رهبري و حاكميت بيندازند؟!

خوارج نهروان هم وقتي گوش شان به هشدارها و نصيحت هاي امير مومنان (ع) بدهكار نبود، گفتند يا علي! ما اشتباه كرديم و توبه مي‏ كنيم؛ تو هم بايد توبه بكني و كساني كه قبول حكميت را به آن حضرت تحميل كرده بودند نيز به اين مخالفان پيوستند. سياست‏ هاي خودشان را گناه كبيره خواندند و با پررويي تمام گفتند كه ما از آن توبه كرديم و علي هم بايد توبه كند. امام سخن اين گروه را نپذيرفت و با آيات قرآني با آنان محاجه كرد. اين عده بعد ها "خوارج" يا "مارقين" لقب گرفتند و تبديل به يكي از اصلي ترين دشمنان اميرالمؤمنين شدند. امام (ع) اين خشك مقدسان را در جنگ نهروان ريشه كن كرد، اما افكار آن‏ها همواره در تاريخ باقي ماند.

 گوناگون


تقواي مطبوعاتي
روزنامه آرمان با اختصاص تيتر گفتگوي خود نوشت: «مردم نتيجه راي خود را نمي‏بينند»
برجسته كردن اين جمله جز تضعيف و كاهش مشاركت مردم در انتخابات و برآورده ساختن آرزوي دشمنان نيست. سزاوار است امثال اين نشريات ناكامي‏ خود را به پاي مردم ننويسند و اگر طالب خدمت هستند، بيش‏تر مردم را به حضور در انتخابات و پاي صندوق‏هاي راي تشويق و تحريص كنند.

 حديث تلخ

سيد محمد خاتمي

ديروز:
مهم‏ترين عامل مسخ كننده فرهنگي غرب زدگي است كه در بُعدهاي سياسي اجتماعي فرهنگي و… متظاهر مي شود.(8آذر 1361؛ در جمع كاركنان وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامي)
امروز:
«امروز به جرات مي‏توان گفت... هيچ تحول كارسازي پديد نخواهد آمد مگر آن‏كه از متن تمدن غرب بگذرد و شرط دگرگوني اساسي، آشنايي با غرب و لمس روح آن تمدن يعني تجدد است. ...كساني كه مي‏گويند ابتدا بايد خرد غربي را پذيرفت تا توسعه بيايد، سخن بيراهي نيست و اين سخن را كامل كنم كه علاوه بر خرد و بينش غرب، بايد منش غربي متناسب با اين بينش را نيز پذيرفت». (روزنامه سلام - 30 ارديبهشت 1375)

 اعتراف

سفير اتريش:
كيفيت خدمات پزشكي در تهران با وين برابري مي كند

«استفان شولتس» سفير اتريش در ايران گفت: «من 5 فرزند دارم. همه آن‏ها بزرگ شده اند. گاهي به ما سر مي زنند و مدتي پيش ما مي مانند. 2 تا از آن‏ها چند وقت قبل در تهران عمل جراحي داشتند. عمل خيلي سختي نبود، اما واقعا بايد بگويم كه پيشرفت هاي پزشكي در ايران خارق العاده است. كيفيت خدمات پزشكي در تهران با وين برابري مي كند».
شولتس در ادامه گفت: «خيلي چيزهايي كه اينجا وجود دارد، در كشور ما اصلا امكان پذير نيست؛ بس كه قوانين و مقررات دست وپاگير وجود دارد. انقلابي كه در حوزه تكنولوژي هاي اطلاعاتي و ارتباطي در اينجا رخ داده، بسيار قابل توجه است. گاهي به شركت هاي اتريشي مي گويم اين اپليكيشن يا آن اپليكيشن را ديده ايد؟ چقدر راحت مي شود خريد كرد، يا چيزي را به جايي فرستاد. در اطراف تهران از يك كشاورز سيب زميني خريديم، خيلي راحت دستگاه پوز را آورد و كارت كشيديم. ايران در اين حوزه ها خيلي جلوتر از بسياري از كشورهاي اروپايي ازجمله كشور خود من است».
سفير اتريش در تهران تاكيد كرد: «اقتصاد ايران در يك مسير دگرگوني بسيار سريع قرار دارد؛ دگرگوني از يك اقتصاد تجارت محور به سمت يك اقتصاد توليدمحور. بخش خدمات در ايران به سرعت در حال رشد است. ايران ظرفيت آن را دارد كه به قدرت اقتصادي منطقه تبديل شود. در بسياري از حوزه ها، اين اتفاق افتاده، اما منظور من خيلي فراتر از اينهاست».
روزنامه همشهري، 13 شهريور1399

 گفت ولي نگفت


‏جهانگيري:«دولت به تنهايي قادر نيست همه مسائل كشور را حل و فصل كند.»
اما نگفت: پس چرا در مقابل منتقدان و دلسوزان و دلواپسان، آقاي رئيس جمهور ناسزا و توهين حواله مي‏كنند؟!
هاشمي‏ طبا (نامزد دور قبل رياست جمهوري): مردم ايران مي‏ پرسند چرا ما مثلا نبايد مثل ملت امارات، تركيه و قطر زندگي كنيم؟
ولي نگفت: ميزان صادرات نفت در كويت و قطر به ازاي هر تبعه آن‏ها در يك سال برابر با 60 سال صادرات نفت يك ايراني در شرايط قبل از تحريم بوده است.