صفحه فصل رويش

فتح قله هاي علم توسط دانشمندان ايراني

تجزيه و تحليل آمار و ارقام نظام رتبه بندي سايمگو حكايت از صدرنشيني ايران در علم فناوري نانو در سطح كشورهاي آسياي غربي دارد.

بر اساس رتبه بندي سايمگو، ايران در سال 2019 به مقام نخست توليدات علمي در زمينه فناوري نانو در سطح كشورهاي آسياي غربي دست يافته است.

در تصوير زير صدرنشيني ايران در علم فناوري نانو را مشاهده مي كنيد:

بررسي هاي منتشر شده در مجله «SCImago Journal & Country Rank» نشان مي دهد ايران با تعداد 702 مقاله در زمينه فناوري نانو در رتبه نخست و عربستان سعودي با 441 مقاله در مقام دوم قرار دارد.

بر اساس آنچه كه در جدول سايمگو ديده مي شود، رژيم صهيونيستي، كشورهاي مصر، تركيه، عراق، امارات متحده عربي، كويت، قطر، اردن، عمان، لبنان، سرزمين هاي اشغالي، سوريه، بحرين و يمن به ترتيب در رتبه هاي بعد از ايران و عربستان سعودي قرار دارند.

از ميان 702 مقاله منتشر شده توسط محققان ايراني در علم نانو 691 مقاله قابل استناد بوده است. در حالي كه عربستان سعودي به عنوان كشور حائز مقام دوم، تنها 441 مقاله ارائه كرده كه از اين تعداد نيز تنها 430 مقاله قابل استناد بوده است.

يمن به عنوان آخرين كشور در سطح آسياي غربي در سال 2019 تنها سه مقاله در زمينه فناوري نانو ارائه كرده كه هر سه مقاله نيز قابل استناد بوده است.

ايران در يك بررسي كلي تر ميان 155 كشور جهان جايگاه شانزدهم در اين علم را به خود اختصاص داده و صدرنشين كشورهاي جهان چين است كه در جدول زير مشاهده مي كنيد:

محققان چيني در سال 2019، 15 هزار و 790 مقاله در زمينه علم فناوري نانو منتشر و ارائه كرده اند كه از اين تعداد 15 هزار و 601 مقاله قابل استناد بوده است.

كشورهاي ايالات متحده آمريكا، كره جنوبي، آلمان، هند، ژاپن، انگليس، فرانسه، استراليا، روسيه، اسپانيا، ايتاليا، كانادا، سنگاپور و تايوان به ترتيب بعد از صدرنشين جهان و قبل از ايران در نظام رتبه بندي سايمگو جاي گرفته اند.

كشورهاي هنگ كنگ، سوئيس، هلند، سوئد، عربستان سعودي، لهستان، بلژيك، رژيم صهيونيستي، برزيل، جمهوري چك،مصر، دانمارك، مالزي، تركيه، مكزيك، اتريش، فنلاند، پرتغال، عراق، ويتنام، ايرلند، تايلند، يونان، نروژ، اوكراين، بلاروس، روماني، آرژانتين، آفريقاي جنوبي، امارات متحده عربي، اندونزي، شيلي،مجارستان و نيوزلند به ترتيب بعد از ايران قرار دارند و جايگاه هفدهم تا پنجاه و يكم جدول را به خود اختصاص داده اند.

اطلاعات منتشر شده از اين نظام رتبه بندي بيانگر آن است كه آمريكا به عنوان دومين كشور در سطح جهان با يك اختلاف قابل توجه نسبت به دانشمندان چيني تنها 7 هزار و 482 مقاله در زمينه علم نانو منتشر كرده اند كه از اين تعداد نيز تنها 7306 مقاله قابل استناد بوده است.

رسانه صهيونيستي:
ايران يك «ابرقدرت پهپادي» است

يك نشريه صهيونيستي نوشت، ايران با عرضه دستاوردهاي نظامي خود نشان مي دهد كه يك قدرت جهاني در توليد سلاح و بسيار فراتر ازمهندسي معكوس ادوات روسي ، چيني يا كره شمالي است.

يك نشريه صهيونيستي در گزارشي با اشاره به برگزاري نمايشگاهي از سوي ايران و نمايش انوع تجهيزات جنگي از جمله موشك و پهپاد نوشت، ايران اينك ابرقدرت پهپادي و يكي از كشورهايي است كه شمار زيادي پهپاهاي كوچك ، بزرگ و انتحاري را مي سازد.

روزنامه «جروزالم پست» در مطلبي به قلم «سث فرانتسمن» در اين باره نوشت، ايران با برپايي نمايشگاهي از موشك ها و پهپادهاي خود موفقيتش در سال هاي گذشته را به نمايش گذاشت. اين نمايشگاه بيانگرموفقيت سپاه پاسداران ايران به عنوان يك قدرت هوايي است. اين نمايشگاه كه از سوي مقامات ارشد ايران افتتاح شد بيانگر سربلندي و موقيت در ساخت تسليحات قبل از خاتمه تحريم تسليحاتي است. ايران اساسا مي گويد، با وجود تحريمها، اين تجهيزات را ساختيم.

نويسنده اين گزارش با اشاره به نمايش انوع موشك ها و پرتابگرهاي آن نوشت، ايران با رونمايي اين تسليحات نشان مي دهد كه چگونه قادر است موشك ها را در اقصي نقاط جابجا كرده و آن ها را شليك كند.

نويسنده در بخش ديگر اين گزارش نوشت، ايران يك قدرت پهپادي و يكي از كشورهايي است كه شمار زيادي پهپاد كوچك و بزگ تاكتيكي و انتحاري را مي سازد. ايران يگان هاي راداري جديد برد بلند را نيز در اين نمايشگاه به نمايش گذاشت. رادارها براي دفاع هوايي و موشكي ايران با اهميت هستند. نقطه برجسته اين بخش نمايش پهپاد «آر كيو-170» گرفته شده از آمريكا بود. اين پهپاد سري ازسوي آمريكا براي جاسوسي عليه ايران مورد استفاده قرار مي گرفت. ايران در سال 2011 توانست اين پهپاد را به زمين بنشاند.

نويسنده درخاتمه نوشت، اين نشان مي دهد كه ايران بر اين باور است كه مي تواند پيشرفته ترين هواپيماي بدون سرنشين را با پشتيباني پدافند هوايي سوم خرداد و انواع موشك هاي كروز در نيروهاي مسلح خود مستقر كند. اين كشور به وضوح در تلاش است تا نشان دهد يكي از قدرتهاي جهاني در توليد سلاح و بسيار فراتر از مهندسي معكوس ادوات روسي ، چيني يا كره شمالي است.

 روزنه

استقلال واقعي

«واقع مسئله اين است كه كساني كه مي خواهند ارزش اسلام را بدانند بايد تاريخ دوران جاهليت عرب را بدانند تا ببينند وقتي اسلام آمد چه تغييري در جاهليت عرب حاصل شد. در مورد انقلاب اسلامي هم همين نكته صادق است. كساني كه بخواهند ارزش اين انقلاب را با تمام وجود لمس كنند. بايد دوران تاريخ قبل از انقلاب را بدانند كه چه خبر بود تا بتوانند مقايسه كنند و ارزش انقلاب معلوم شود. به همين دليل من معتقدم بايد نسل امروز را به مسائلي كه قبل از انقلاب بوده است واقف ساخت. اگرچه حالا دارند به وسيله بعضي فيلم ها، آن وقايع را نشان مي دهند، ولي بايد در كتب تاريخ مدارس و دانشگاه ها اوضاع قبل از انقلاب را تبيين كنند تا معلوم شود واقعاً اين انقلاب چه تحولي ايجاد كرده است. انقلاب اسلامي در ايران همه چيز را دگرگون ساخت. حقيقتاً اوضاع منطقه را تغيير داد. به يك معنا اين انقلاب در كل عالم اثر گذاشت و الان نيز آثارش را در كشورهاي ديگر هم كم و بيش مي بينيم كه روز به روز هم توسعه بيش تري پيدا مي كند. لذا اصل انقلاب سبب شده كه استقلال به معني واقعي پيدا كنيم. ما قبل از انقلاب استقلال سياسي نداشتيم. همه آگاهان مي دانند، وكلاي مجلس ما آن وقت با مشورت با سفارتخانه ها انتخاب مي شدند. بايد قبلاً توافق مي كردند كه چه كساني وكيل باشند، يعني حتي مجلس شوراي ما همه به اذن سفارتخانه هاي خارجي بود.
در ارتش ما ده ها هزار درجه دار آمريكايي وجود داشتند كه ارتش ما زير نظر آن ها بود. اما حالا استقلال كاملي پيدا كرديم، نه تنها زير نظر آن ها نيستيم، بلكه در برابر آن ها ايستاده ايم و حقمان را مي خواهيم از چنگال آن ها بگيريم. ببينيد چقدر فرق است بين آن زمان و اين زمان. با آن آثار جمعي كه انقلاب داشته است كه اگر آن ها را تك تك بشماريم بي حد و حصر است مثل بسيج، حوزه علميه و ...
آيت الله العظمي مكارم شيرازي

 گوناگون

آمارها

مقايسه وضعيت آب شرب سالم، قبل و بعد از انقلاب
در دوران رژيم طاغوت بخشي ازمردم شهر ها و فقط يك درصد از روستا ها از آب شرب سالم و بهداشتي برخوردار بودند، ولي بعد از انقلاب اسلامي 100 درصد مردم شهر ها و 91 درصد مردم روستا ها ازاين نعمت بهره مند شدند.

دستاوردها

بيوايمپلنت هاي استخواني
ايران جزء ده كشور اول جهان در توليد بيوايمپلنت هاي استخواني است.
بيوايمپلنت ها، تجهيزات پزشكي كاشتني در بدن هستند كه منشاء اولية بيولوژيك زنده دارند و با روش هاي مهندسي بافت و بيوتكنولوژيك براي رفع نقايص مختلف در بدن انسان به كار برده مي شوند.
اين تكنولوژي با فراهم آوردن امكان رشد مجدد بافت به شكل طبيعي يا بازسازي و ترميم آن، به اميدهاي جديدي دامن زده و امكانات تازه اي را براي درمان ايجاد كرده است. بيوايمپلنت ها با شرايط مورد پذيرش بدن انسان همسان بوده و به طور طبيعي زيست سازگار هستند، يعني در صورت پيوند در بخش هاي مختلف بدن پذيرفته شده و قابليت تبديل به اعضا و اندام بيمار را دارند.
اين محصولات داراي انواع مختلفي هستند كه از جمله آن ها بيوايمپلنت هاي استخواني است. سيستم اسكلتي بدن حجيم ترين و بزرگترين دستگاه بدن را تشكيل مي دهد كه در معرض بيماري ها و سوانح مختلف قرار داشته و دچار آسيب مي شود، در بسياري از اين موارد نياز به درمان جايگزين براي بازسازي سيستم استخواني است كه به وسيله بيوايمپلنت هاي استخواني انجام مي گيرد.
بيوايمپلنت هاي استخواني به عنوان يكي از پرمصرف ترين بيوايمپلنت ها در جراحي هاي ارتوپدي، فك و صورت، زيبايي و دندانپزشكي كاربرد دارند. اين بيوايمپلنت ها در اشكال بسيار متنوع، ابعاد و سايز هاي مختلف توليد شده و علاوه بر دارا بودن درجاتِ مختلف، از خواص بيومكانيكي مورد نياز بافت هاي اسكلتي، جهت تسهيل و تسريع استخوان سازي در محل ضايعه برخوردارند.
از سوي ديگر به دليل هزينه كمتر، موجب گسترش راه هاي درماني، بهبود چشمگير معالجه و كيفيت زندگي بيماران مي شوند. در ايران مطالعات اوليه ي پروژه توليد بيوايمپلنت هاي آلوگرافت در سال 1370 آغاز شد، سپس شركت تخصصي و چند منظوره همانند ساز بافت كيش تاسيس گرديد و پس از 10 سال جهاد علمي، دانش توليد بيوايمپلنت هاي استخواني را در سال 1385 بومي سازي و در مسير توليد قرار داد.
با توليد بيوايمپلنت هاي استخواني در بالاترين استانداردهاي بين المللي، علاوه بر تامين نيازهاي داخلي، از خروج هزاران دلار ارز جلوگيري شد. پس از بيوايمپلنت هاي استخواني، به ترتيب بيوايمپلنت هاي قلبي عروقي، پوششي و تاندون نيز به توليد انبوه رسيدند. ايران جزء ده كشور اول جهان در توليد بيوايمپلنت هاي استخواني است.