صفحه كلبه سبز

والدين و زندگي زناشويي فرزندان

انسان پس از ازدواج، ناخودآگاه سبك زندگي والدين خود را در پيش مي گيرد و در برخورد با همسر و فرزندانش پا جاي پاي آن‏ها مي گذارد. ما بايد ياد بگيريم كه چگونه به نفوذ والدين خود در زندگي زناشويي‏ مان احترام بگذاريم زيرا حتي اگر دوست نداشته باشيم آن‏ها نقش مهمي در زندگي ما ايفا مي كنند. ما بيش‏تر سال‏هاي زندگي خود را در كنار والدين مان سپري مي كنيم و علي رغم اين‏كه عقيده داشته باشيم مانند آنان نيستيم، تا حد زيادي مثل آن‏ها فكر و عمل مي كنيم.

افكار و عادات ما شباهت زيادي به والدين مان دارد و به جاي مقابله با اين حقيقت بايد آن را بپذيريم و بدانيم كه احترام گذاشتن به نفوذ والدين از شدت استرس ما مي كاهد و باعث مي شود زندگي شادتري داشته باشيم.

گام اول

نگران تبعيت از والدين خود در برخورد با همسر و فرزندان تان نباشيد. ترس يك احساس منفي است كه نتايج منفي به دنبال خواهد داشت. يادتان باشد آنچه از آن مي ترسيد بر سرتان مي آيد!

مطمئناً شما دوست نداريد يك همسر غرغرو باشيد. در عوض خود را موجودي منحصر به فرد در نظر بگيريد كه بدون توجه به زمينه خانوادگي‏ اش مي‏ تواند تبديل به شخصيت بهتري شود. اين كار باعث مي شود بر روي خودتان تمركز كنيد و بتوانيد در اين مورد تصميم بگيريد كه كدام ويژگي والدين تان را حفظ كنيد و كداميك را به بوته فراموشي بسپاريد.

گام دوم

نگران مشكلات آينده نباشيد. تنها نتيجه اي كه از اين كارعايد شما مي شود اين است كه نتوانيد همسر و والدين خوبي باشيد. در عوض بر روي بهترين ويژگي‏ هاي والدين خود تمركز كنيد.

گام سوم

تمام شباهت‏ ها و تفاوت‏ هاي ميان زندگي خود و والدين تان را مورد بررسي قرار دهيد. از موارد ساده مثل تزيين خانه گرفته تا نحوه حرف زدن با فرزندان، تنظيم هزينه ‏ها و شيوه اداره خانواده. ما عادت و رفتار خود را از والدين مان اخذ مي‏ كنيم ولي نه تمام آن‏ها را. بر روي موارد مثبت تمركز كرده و براي تغيير موارد ناخوشايند تلاش نمائيد.

گام چهارم

در مورد وجوه مشترك و اختلاف رفتار خود با والدين تان منصفانه برخورد كنيد. در ضمن به تربيت خانوادگي همسرتان نيز توجه داشته باشيد زيرا در نحوه اداره خانه شما نقش مهمي ايفا مي كند. شايد شما و همسرتان در يك محيط فرهنگي بزرگ شده باشيد ولي والدين تان شيوه‏ هاي مختلفي را به كار برده باشند. والديني كه در فرهنگ‏ هاي مختلف بزرگ شده اند با چالش‏ هاي بيشتري مواجه مي شوند.

گام پنجم

هميشه يادتان باشد كه والدين تان شما را دوست دارند. آن‏ها به خوشبختي شما فكر مي كنند و ابداً نمي خواهند اتفاق ناگواري برايتان روي دهد. حتي اگر والدين تان با تمام كارهاي شما موافق نباشند بدون ترديد دوست دارند موفق تر از خود آن‏ها باشيد.

گام ششم

تفاوت‏هاي ميان خود و والدين تان را فراموش كرده و تنها به زندگي خودتان فكركنيد. شما بايد بد و خوب را به فرزندتان بياموزيد و براي نظرات او در مورد خودتان اهميت قائل شويد.

مطمئن باشيد پس از ازدواج فرزندتان، از اينكه همان احترامي را كه براي والدين خود قائل بوديد نثار شما مي كند خوشحال خواهيد شد.

اشتباهات رايج در ميان زوجين

هر زوجي ممكن است روزي در زندگي مشترك خود با مشكلاتي مواجه شود. درواقع زوجين غالبا در رابطه با يكديگر دچار اشتباهاتي مي شوند كه بايد هر چه زودتر براي رفع آن تلاش كنند.

هماهنگي تحت هر شرايطي

زوج هايي كه دچار اين اشتباه مي شوند به جاي رويارويي با مشكلات و همكاري با يكديگر، مسائل را ناديده مي گيرند. آن ها بايد با كمك هم به دنبال حل مشكلات باشند كه اين كار هميشه هم آسان نيست. برخي از زوجين براي احتراز از بروز مشاجره، مشكلاتي مثل نگراني درباره نحوه خرج كردن و يا مشغوليات همسر را ناديده مي گيرند. اين كار نوعي هماهنگي تصنعي را به همراه دارد نه هماهنگي واقعي. يادتان باشد در صورت ناديده گرفتن مشكلات، در آينده به رابطه تان لطمه خواهد خورد.

غرق شدن در روزمرگي

زندگي گاهي بسيار كسل كننده مي شود. درواقع ما به ندرت در زندگي خود شاهد تغيير هستيم. هر چند تكرار برنامه روزانه بخش مهمي از يك ازدواج موفق را تشكيل مي دهد ولي از سوي ديگر باعث دلزدگي مي شود. البته اين دلزدگي هميشه هم يك مشكل محسوب نمي شود ولي گاهي زوجين را به دردسر مي اندازد. در اين مواقع آن ها به جاي تلاش براي حل مشكلات، يكديگر را مقصر مي دانند.

توجه به نكات منفي و ناديده گرفتن نكات مثبت

زوجين گاهي نسبت به نكات مثبت همسر خود بي توجه مي شوند و خصوصيات منحصر به فرد او را ناديده مي گيرند. زوجين بايد همواره خود را با نگاه جديدي ببينند، به خصوص ويژگي هايي را كه قبل از ازدواج آن ها را جذب كرده است. گاهي شما و همسرتان يكديگر را به ستوه مي آوريد. شما در مورد مسائل جزئي با يكديگر مشاجره مي كنيد و از خودتان مي پرسيد: «بر سر فردي كه سال ها پيش عاشقش بودم چه آمده است؟»

يك رابطه طولاني مدت تجربيات مثبت و منفي زيادي دارد. بايد به بزرگ نمايي نكات مثبت بپردازيد و تنها نيمه هاي خالي ليوان را نبينيد. البته تمركز بر روي وجوه مثبت رابطه شما و همسرتان به مفهوم ناديده گرفتن نقاط ضعف نيست.

مسئله مهم اين است كه نكات مثبت را شناسايي كنيد و سپس آن ها را به همسرتان بگوييد. در اين صورت معلوم مي شود كه قدر زحمات او را مي دانيد.

آيا تا به حال ديده ايد كه آتش با علف هاي خشك چه مي كند؟ منفي نگري نيز مي تواند همين بلا را بر سر يك رابطه زناشويي بياورد! اگر شما بر روي نكته اي تمركز كنيد جايي براي ساير مسائل باقي نخواهد ماند. به هر حال در صورت ارتكاب يك يا هر سه اين مشكلات نگران نشويد.

مسئله مهم اين است كه با كمك همسرتان اقدام به شناسايي و حل مشكلات خود كنيد. مثل هميشه شكيبا باشيد و براي ايجاد تغييرات مثبت در جهت تقويت رابطه خود با همسرتان وقت كافي بگذاريد.

بروز پوكي استخوان در كساني كه خواب كافي ندارند، بيشتر است

خواب در زندگي اهميت بسيار دارد چرا كه بسياري از كارهاي بازسازي در خواب انجام مي شود و بهترين آنزيم هاي بدن با طلوع و غروب در بدن افراد ساخته مي شود.

افرادي كه شب هنگام بيدار هستند و صبح به خواب مي روند، بيش تر دچار پوكي استخوان و چاقي هاي شكمي مي شوند؛ چرا كه اين افراد در طول روز به جاي فعاليت مشغول استراحت و خواب هستند، موادمعدني از استخوان هاي اين افراد خارج مي شود و اگر از بين رفتن مواد معدني به مرحله پيشرفته برسد، با يك زمين خوردن ساده موجب شكستگي مي شود.

تغذيه و تحرك اساس سلامتي جامعه است ولي هر دوي اين مسائل از مسير عادي خود خارج شده است. افراد بيش تر غذا مي خورند و بيشتر از مواد غذايي استفاده مي كنند كه فاقد موادمغذي لازم براي بدن شان است.

جوانان امروزي تحرك لازم را ندارند و بيشترين فعاليت شان فشار دادن دكمه هاي كنترل تلويزيون است و حتي براي خريد مايحتاج منزل نيز اگر وسيله نقليه باشد، به خريد مي روند و اگر نباشد گرسنگي را ترجيح مي دهند.

 گوناگون

مشاوره

فرزند چهار ساله ام مدام ناخنش را مي‏جود. هر چه مي‏ گويم نكن گوش نمي‏دهد. حتي فلفل هم به سر انگشتانش زده ام... فايده ندارد. چه كنم؟
هر رفتار نامناسب و ناهنجاري قطعا علتي دارد. بنابراين بهتر است زمينه‏ ها و علت‏ هاي اين مشكل را پيدا كنيد و درمان ريشه اي انجام دهيد. مثلا در پزشكي «تب كردن» يك نشانه است كه ممكن در بيماري‏ ها مختلف وجود داشته باشد كه با خوردن شربت «تب بُر» آن بيماري درمان نمي‏ شود؛ بلكه بايد علت‏ يابي كنيم و با درمان بيماري، تب را هم قطع كنيم.
رفتاري مثل ناخن جويدن، نشانه ناآرامي‏ و اضطراب اوست. بايد ريشه مشكل را پيدا كرد. مسائلي مانند دعواي والدين مقابل چشم كودك، حسادت، تنبيه شدن، ترس از تاريكي يا تنهايي يا فرد خاص، رودربايستي و خجالت شديد همه مي‏توانند علت جويدن ناخن باشند. براي تشخيص آن بايد مطالعه و شناخت كافي نسبت به فرزند خود داشته باشيد يا از مشاور حضوري كمك بگيريد.
نكته آخر اين‏كه به جاي فلفل و‏.... مي‏توانيد فعاليت ‏هاي دستي و فيزيكي اش را بيش‏تر كنيد. اسباب بازي ‏هايي كه دستان او را مشغول كند.
هادي قطبي

رحمت خدا

فردي نزد پيامبر(ص) آمد و عرض كرد: اي پيامبر خدا من دختر عمويي دارم كه از زيبايي، خوش اخلاقي و دينش راضي شده‏ ام ولي نازاست. پيامبر فرمود با او ازدواج نكن؛ زيرا يوسف بن يعقوب وقتى با برادرش ملاقات كرد، گفت: برادر جان! چگونه توانستى پس از من، ازدواج كنى ؟ عرض كرد: پدرم به من دستور داد و فرمود: اگر مى توانى فرزندانى داشته باشى كه بر روى زمين با تسبيح الهى سنگينى كنند، اين كار را بكن. امام صادق(ع) فرمود: فرداى آن روز نيز مردى خدمت پيامبر خدا(ص) آمد و همان سؤال را پرسيد. پيامبر(ص) فرمود: با زن فرزندآور ازدواج كن، زيرا من در روز قيامت به شما بر ساير امت‏ ها افتخار مي‏ كنم. راوي مي‏ گويد به امام صادق(ع) عوض كردم مراد از سوءاء چيست؟ فرمود زن زشت رو.
الكافي، همان، ج 5، ص 333.

 احكام شرعي

تشهد فراموش شده

س. در صورت فراموشي تشهد و يادآوري در ابتداي ركعت سوم وظيفه مكلّف چيست؟
ج. در فرض مذكور بايد نشسته و تشهد خوانده شود و بعد از آن بقيه نماز انجام شود.
(استفتائات مقام معظم رهبري)

 گوناگون

نكات خانه داري

راههاي ساده براي نظافت خانه
- از بالاترين نقطه در خانه كارتان را شروع كنيد و به ترتيب به پايين ترين آن برسيد.
- بيش تر اوقات ما ابتدا سراغ وسايلي مي رويم كه بيش تر جلوي ديد و چشم مان قرار دارند. در صورتي كه بخش هايي از وسايل خانه مانند صفحه كليد تلفن و كامپيوتر و موس، بيش ترين ميكروب ها را دارند و مي توانند به راحتي عاملي براي ايجاد و انتقال بيماري باشند.
- پرده حمام و سطل آشغالي ها به دليل اين كه هميشه در محيطي مرطوب قرار دارد و دائم خيس مي شود، محلي براي جمع شدن باكتري ها و قارچ هاست.
- بعد از كار با ماشين ظرفشويي و ماشين لباسشويي، درب آن را نيمه باز بگذاريد تا رطوبت داخل ماشين باعث نشود قارچ ها و باكتري ها رشد كنند.
- اگر هواكش آشپزخانه را درست و به موقع تميز نكنيد، مي توانيد به عاملي براي ايجاد بيماري و حساسيت تبديل شود.
- مبلمان و پرده ها بيش ترين گرد و غبار را به خود مي گيرند. با يك دستمال مرطوب مي توانيد به راحتي گرد و غبارها را از بين ببريد. غبارها موجب بروز بيماري تنفسي و حساسيت هاي پوستي مي شوند.
- سعي كنيد براي تميزكردن خانه كم تر از مواد شوينده صنعتي استفاده كنيد و محلول هاي ساده و كم هزينه و بي خطر خانگي درست كنيد. بهترين و كم هزينه ترين آن ها، محلول آب گرم و سركه سفيد است كه خاصيت تميزكنندگي و ميكروب كشي بالايي دارد. حتي براي تميز و ضدعفوني كردن باكتري ها و ميكروب هاي دستشويي هم مي توانيد، از محلول ساده آب و سركه استفاده كنيد.
- موكت ها به دليل داشتن پرزهاي درهم، محلي بسيار مناسب براي تجمع گرد و غبار و آلودگي هاي ديگر است. براي تميزكردن آن ها محلولي از آب و شامپو درست كنيد و با پارچه اي توري به آرامي روي موكت را تميز كنيد.
- ظروف نقره اي پرنقش و نگار محل خوبي براي پنهان شدن باكتري ها هستند. به جاي مواد شيميايي، از خمير دندان استفاده كنيد كه هم تميز كننده است و هم بي خطر.