صفحه سياسي

فرصـت مكانيسم ماشـه بـراي ايران

 دكتر قديري ابيانه

امضاي برجام خسارت محض بود و متاسفانه دولت و هيأت مذاكره كننده خطوط قرمز تعيين شده از طرف مقام معظم رهبري را رعايت نكردند و امتيازات و تعهدات داده شده بيش از وعده‏هاي گرفته شده بدون ضمانت اجرايي بود؛ مانند پروتكل الحاقي و مكانيسم ماشه و اين‏كه اعضاي 5+1 هرگاه اراده كنند، بتوانند بي دليل تمام تحريم‏ ها و تحريم‏ هاي تسليحاتي را كه تا مهر ماه 99 معلق شده را برگردانند.

با اين وجود غربي‏ ها به هيچ يك از وعده‏هاي ناچيز خود عمل نكرده اند و با وعده ‏هاي بي سر و ته هرگونه فرصت را از ملت گرفتند .دولت نيز با به نمايش گذاشتن سراب برجام، هفت سال عمر مديريتي خود را به بطالت گذراند و خسارت‏ هاي جبران ناپذيري را براي كشورمان به وجود آورد و در تحقق اقتصاد مقاومتي نيز تعلّل كرد. بدقولي‏ هاي آمريكا و اروپا چه در زمان اوباما و چه در زمان ترامپ، به تحريم‏ هاي ظالمانه افزوده شد و دولت حاضر نشد به شكست سياست‏ هايش در تعامل با آمريكا اعتراف كرده و در جهت اتّكاه به توان داخلي كشور قدم بردارد.

اگرچه با وجود افزايش خصومت ها و تحريم ها هنوز از جسد متعفن برجام دست بر نمي دارد و همانطور كه راه حل مشكلات را صرفاً در تعامل و توافق با آمريكا معرفي مي كرد، امروز نيز وضعيت اسفبار اقتصادي را منحصراً به گردن آمريكا مي اندازد و خواستار لعن بر كاخ سفيد مي شود. هرچند آمريكا، دشمن قسم خورده ملت ايران است و ملت ايران همچون هميشه دست از شعار مرگ بر آمريكا بر نمي دارد، ليكن وقت آن رسيده كه دولت قصور و تقصير خود را در بروز وضعيت كنوني بپذيرد و از كرسي كبر و غرور پايين بيايد و از ملت شريف ايران و منتقدين بابت فحاشي‏ ها و توهين‏ هاي صورت گرفته عذرخواهي كند و يك سال باقي مانده از دوران مسئوليت خود را مثل هفت سال گذشته هدر ندهد.

آمريكا در دوران ترامپ به لحاظ رقابت‏ هاي داخلي، پيروزي آمريكا در برجام را شكستي براي آمريكا معرفي كرد و از آن خارج شد؛ در حقيقت با اين رفتار خود فرصت استفاده از مكانيسم ماشه براي بازگرداندن كل تحريم هاي معلق شده را از دست داد، حقي كه در برجام به غلط براي ساير كشورهاي 5+1 به رسميت شناخته شده است؛ چراكه هر آن اراده كنند مي توانند از آن استفاده نمايند. وزير خارجه كشورمان به همراه رئيس جمهور مكرّراً از لغو تمامي‏ تحريم ها سخن مي گفتند در حالي كه در برجام تعليق تحريم ها را با شرايط خفّت بار پذيرفته بودند. آمريكا كشورهاي چين و روسيه را كه زماني به قطعنامه هاي تحريمي‏ عليه ايران رأي داده بودند نيز تحريم كرد و ليست كشورهاي تحريمي‏ را افزايش داد و اختلافات خود با اروپا و ناتو و همسايگان و هم پيمانان را تشديد كرد. اختلافات عميق در جامعه آمريكا ظهور و بروز پيدا كرده و مبارزه مردم آمريكا با سياست هاي نژادپرستانه لحظه اي فروكش نكرده است و كار به جايي رسيده كه طرف هاي نژادي سياه و سفيد به صف آرايي ها و مانورهاي مسلحانه روي آورده اند تا حدي كه رئيس ا ف بي اي نسبت به امكان بروز جنگ مسلحانه داخلي هشدار داده است و از سوي ديگر كشورهاي زيادي به دنبال تحريم هاي مالي و بانكي آمريكا، درصدد پايان دادن به سلطه و انحصار دلار در تجارت بين المللي مي باشند.

صاحب نظران آمريكا امكان سقوط ارزش دلار به يك سوم آن را مطرح كرده و زنگ خطر را براي اقتصاد آمريكا به صدا در آورده اند، در چنين شرايطي تلاش آمريكا براي اعمال تحريم هاي تعليق شده سازمان ملل و مزاحمت براي ايران و كشتيراني آن مي تواند ضربه كاري به آمريكا وارد آورد، به نحوي كه سقوط آمريكا از مواضع ابرقدرتي و شكل گيري جهان چند قطبي را تسريع مي نمايد.

جهان در جريان توقيف كشتي انگليسي پس از توقيف كشتي ايراني در جبل الطارق توسط انگليس و سرنگوني پهباد جاسوسي گران قيمت آمريكا در جنوب كشور و موشك باران پايگاه نظامي‏ عين الاسد در عراق پس از به شهادت رساندن سردار قاسم سليماني و ابومهدي المهندس قاطعيت ايران را مشاهده كردند. به خوبي مي دانند كه تمام پايگاه هاي نظامي‏ آمريكا در منطقه در تيررس موشك هاي نقطه زن ايران قرار دارند و اگر بخواهند از امكانات نظامي‏ خود در هر كشوري از منطقه عليه ايران استفاده كنند تأسيسات حياتي آن كشور ها نيز مورد هدف نيروهاي مسلح و مقتدر ايران قرار خواهند داشت و اگر هر كشوري از مكانيسم ماشه استفاده كند و تحريم هاي معلق شده سازمان ملل متحد را برگرداند، ايران بايد برجام را خاتمه يافته اعلام كند و حتي عضويت در معاهده NPT تعليق كند و هيچ تعهدي درقبال آن نپذيريد. ليكن اينك رسماً تحريم ها باز نگشته و شوراي امنيت سازمان ملل متحد و ساير اعضاي برجام بر ادعاي آمريكا صحه نگذاشته و حقي براي آمريكا براي استفاده از مكانيسم ماشه قائل نشده اند.

اين آمريكا است كه مي گويد از نظر من، قطعنامه ها ملغي و آمريكا آ ن‏ها را به اجرا خواهد گذاشت و هر كشور و شركت و فردي را كه مخالف نظر آمريكا عمل كند را تحريم و مجازات خواهد كرد. اروپايي ها هرچند كه گفته اند سياست هاي آمريكا را قبول ندارند اما پيش بيني مي شود كه مثل گذشته به تعهدات خود عمل نكرده و اقدام عملي در مقابله با تهديدات آمريكا در پيش نخواهند گرفت و عملاً بسياري از كشورها و شركت هايي كه تاكنون تسليم فشار آمريكا شده اند به روال خود ادامه خواهند داد؛ در چنين شرايطي ايران بايد با اقتدار در مقابل آمريكا بايستد و تهديد را با تهديد پاسخ دهد، اقدامي‏كه فرمانده محترم سپاه انجام داد و بر قاطعيت مجازات عاملان و مشاركت كنندگان در ترور سردار سليماني تأكيد كرد.

ايران بايد به صراحت اعلام كند كه در صورت استفاده از مكانيسم ماشه توسط هر يك از اعضاي باقي مانده در برجام نه تنها برجام را تمام شده تلقي خواهد كرد بلكه ، عضويت در معاهده NPT را نيز معلق نموده و اجازه هيچ‏گونه بازرسي را نخواهد داد و از تمام ظرفيت خويش براي گسترش فعاليّت هاي صلح آميز هسته اي استفاده خواهد كرد و در شرايط فعلي كارهايي كه قرار بود در جهت كاهش تعهدات برجامي‏ در صورت عدم عمل اروپايي ها به تعهداتشان به شدت كاسته شود، عملي گردد.

مدت كوتاهي تا انتخابات رياست جمهوري نمانده است و ممكن است ترامپ كه در سياست خود در همه ابعاد از جمله در تحميل نظرات خود شكست خورده و نتوانسته است ايران را تسليم خود نمايد به شدت به دست آورد هايي در عرصه خارجي نياز دارد و فكر مي‏ كند كه با وادار كردن امارات و بحرين و ديگران به رابطه با رژيم صهيونيستي مي تواند دست آوردي براي او داشته باشد.

دولت ايران نبايد تصوّر كند كه با شكست ترامپ و پيروزي رقيب دموكرات او، سياست آمريكا در قبال ايران تغيير خواهد كرد؛ بلكه بايد موضع قاطع ايران در مقابل زياده خواهي‏ هاي آمريكا و هم پيمانانشان به نمايش گذاشته و همه اركان حكومتي و حزبي و مطبوعاتي بايد در راستاي سياست مقتدرانه اعلام شده از سوي رهبرانقلاب، انسجام ملي را به نمايش بگذارند و در عين حال در جهت تحقق اقتصاد مقاومتي و رونق توليد و حل مشكلات كشور به خنثي سازي توطئه هاي مختلف دشمنان داخلي و خارجي عمل نمايد و مطمئن باشند كه پيروزي با ملت ايران است.

و از جايي كه انتظارش را هم ممكن است نداشته باشيم دشمن ذليل و خار خواهد شد و يكي از آن‏ها مناظرات ترامپ و جوبايدن است كه فرصتي است براي رسوايي هرچه بيش‏تر نه تنها نامزدها بلكه كليت آمريكا.

 يادداشت هفته

خود تحقيري ها از كجا آب مي خورد؟

هادي قطبي
جمهوري اسلامي ايران توانمندي هاي بسيار زيادي دارد. اما يك طيف سياسي خاص با القاي «خودتحقيري حاد» همواره مردم ايران را مورد تحقير و توهين قرار مي دهند. از فضاي مجازي تا حقيقي، سخن از نمي توانيم و نداريم و نمي شود مي زنند و چشمشان به دستان كدخداست.
به اين موارد دقت كنيد:
ايران، دومين كشور داراي توانايي ساخت دريچه قلب در جهان؛
- دومين كشور در درمان تالاسمي با شيوه پيوند مغز استخوان؛
- سومين توليدكننده دكل هاي انتقال برق؛
- رتبه دهم جهاني در فناوري ليزر؛
- مقام دوم جهان در زمينه توليد نانو دارو؛
- چهارمين كشور در توليد اتانول در دنيا؛
- رتبه سوم جهان در صنعت سدسازي؛
- نهمين كشور داراي چرخه كامل فناوري فضايي؛
- دومين كشور داراي فناوري توليد پهپاد رادارگريز؛
- اولين كشور توليدكننده صنعتي بيوايمپلنت؛
- چهارمين قدرت موشكي جهان؛
- جزو 10 كشور سازنده زيردريايي در جهان؛
- توليدكننده سريعترين اژدر رادارگريز در جهان؛
- داراي مولفه استراتژيك خودكفايي در بنزين؛
- پنجمين كشور برتر سازنده ربات انسان نما؛
- چهارمين كشور صاحب فناوري ساخت نيروگاه خورشيدي در جهان؛
- اولين سازنده استارتر هواپيما در غرب آسيا؛
- چهارمين قدرت دريايي جهان و…
اينها تنها بخشي از توانمندي هاي غرورآفرين و افتخارآميز جمهوري اسلامي ايران است.
خيلي از ما ايراني ها از اين توانمندي هاي غرورآفرين بي اطلاع هستيم؛ به قول معروف اين ويژگي هاي حيرت انگيز «به چشم مان نيامده است» ؛ علت چيست؟
اين «به چشم نيامدن» دو علت اساسي دارد. علت اصلي آن در بيانيه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب تشريح شد و آن فعاليت هاي تبليغي و رسانه اي دشمن است: «در طول اين چهل سال - و اكنون مانند هميشه - سياست تبليغي و رسانه اي دشمن و فعّال ترين برنامه هاي آن، مأيوس سازي مردم و حتّي مسئولان و مديران ما از آينده است.
...خبرهاي دروغ، تحليل هاي مغرضانه، وارونه نشان دادن واقعيّت ها، پنهان كردن جلوه هاي اميدبخش، بزرگ كردن عيوب كوچك و كوچك نشان دادن يا انكار محسّنات بزرگ، برنامه هميشگي هزاران رسانه صوتي و تصويري و اينترنتي دشمنان ملّت ايران است؛ و البتّه دنباله هاي آنان در داخل كشور نيز قابل مشاهده اند كه با استفاده از آزادي ها در خدمت دشمن حركت مي كنند».
و علت دوم «به چشم نيامدن» توانمندي ها و دستاوردها، تقصيرها و قصورهايي است كه در داخل كشور و در بخشي از حوزه ها مانند «اقتصاد» و همچنين برخي از صنايع از جمله «خودروسازي» رخ داده است.
تقصيرها و قصورهايي كه از اعتماد به دولت هاي خارجي زورگو و بدعهد و بي اعتمادي به جوانان نخبه، مومن و انقلابي و يقين نداشتن به وعده الهي و عافيت طلبي و فقدان خودباوري به وجود آمده است. تقصيراتي كه از جانب برخي مسئولين دلباخته غرب اتفاق افتاده است.
به عنوان نمونه دكتر حسن روحاني در مقدمه كتاب «ايران و جهاني شدن»، نوشته ي محمود سريع القلم، صراحتا «توسعه» و «هويت ملي» را در مقابل هم قرار مي دهد. وي از لزوم تعادل ميان هويت و توسعه در فرآيند جهاني شدن صحبت مي كند كه قطعا عزت و استقلال از مولفه هاي هويتي انقلاب اسلامي است.
صرف نظر از اين ديدگاه مبنايي، به اعتقاد آقاي روحاني، يكي از عوامل عدم رشد و توسعه كشور ايران، ديدگاه بدبينانه به دنياي غرب است! وي در كتاب «امنيت ملي و ديپلماسي هسته اي» مي گويد: «به دليل عدم اعتماد و اطمينان و بدبيني به غرب در مسائل بين المللي برخي تصميمات اخير با از دست رفتن فرصت اتخاذ شده است. در ماجراي هسته اي گزارش اطلاعات كارشناسي به صورت ناقص به مسئولين رده بالا «و بي اعتمادي به غرب و سازمان هاي بين المللي» همواره مشكل آفرين بود»(امنيت ملي و ديپلماسي هسته اي، ص58.) وي در جايي ديگر ضمن خدشه در گفتمان امام و رهبري تصريح مي كند: «عده اي توهم زده شده اند كه معتقدند سيستم هاي فكري دنياي غرب در حال رسيدن به بن بست هستند. متأسفانه گاهي در كشور، توهمات مبناي تصميم گيري قرار مي گيرد. مثلا اين تفكر كه غرب به فروپاشي كامل رسيده. نظرات علمي، اقتصادي و سياسي غرب به بن بست رسيده و خود آن‏ها هم فهميده اند راهي ندارند و راه نجات را ايران و انديشه هاي اسلامي معرفي مي كنند».(همان، ص77.)
آري؛ عدم خودباوري برخي مسئولين به خصوص در دولت دهم و يازدهم از همين جاها آب مي خورد. از عدم اعتقاد به گفتمان امام و انقلاب، از عدم اعتقاد به گفتمان اسلامي _ ايراني پيشرفت، از عدم اعتقاد به گفتمان استقلال و مقاومت، عدم اعتقاد به نه شرقي نه غربي جمهوري اسلامي. از همين رو ضروري است صاحب نظران و مبلغين گفتمان انقلاب اسلامي قبل از هر اقدامي، به تبيين مباني فكري انقلاب اسلامي بپردازند.