صفحه حوزه و دانشگاه

بررسي اقدامات حوزه در مقابله با كرونا
از همراهي طلاب جهادي با مبتلايان تا توزيع لوازم پيشگيري از كرونا بين مردم

حجت الاسلام والمسلمين محمد حسن زماني مسؤول دفتر سياسي و اجتماعي حوزه‎هاي علميه در گفت و گو با خبرنگار سياسي خبرگزاري رسا، به بيان جزئيات اقدامات حوزه‎هاي علميه در راستاي پيشگيري از شيوع و انتقال ويروس كرونا پرداخت و اظهار داشت: مركز مديريت حوزه‎هاي علميه از دو سال قبل، اقدام به تأسيس ستاد حوزوي بحران و حوادث غيرمترقبه كرد كه مركب از چند نهاد حوزوي اعم از مركز مديريت حوزه‎هاي علميه برادران، مركز مديريت حوزه‎هاي علميه خواهران، جامعه الزهرا(س)، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و مركز خدمات حوزه‎هاي علميه است.

حضور 14 هزار طلبه در كمك به مناطق سيل زده در سال گذشته

وي گفت: اين ستاد، در جريان سيل و زلزله در يكي دو سال اخير فعاليت‎هاي چشمگيري داشت كه در اين زمينه موفق بود و از جمله آن‎ها، مي‎توان به اعزام 14 هزار طلبه در جريان سيل لرستان، خوزستان و گلستان اشاره كرد.

مسؤول دفتر سياسي و اجتماعي حوزه‎هاي علميه با اشاره به وجود شعبه‎اي از ستاد حوزوي بحران و حوادث غيرمترقبه در تمام استان‎ها تصريح كرد: به مجرد اين‎كه موضوع پديده كرونا مطرح و كشف شد اقدامات خوبي براي پيشگيري از آن برنامه‎ريزي شد، اين ويروس با آمدن يك تاجر از چين و از طريق تركيه وارد ايران و قم شد و متأسفانه اين فرد از دنيا رفت و برخي از اعضاي خانواده‎اش مبتلا شدند اما كشف اين بيماري در قم به سرعت انجام گرفت.

وي به اقدامات ستاد حوزوي بحران در راستاي جلوگيري از شيوع بيماري كرونا اشاره كرد و افزود: به مجرد كشف اين موضوع توسط دكتر وكيلي نيا «پزشك متخصص»، حوزه علميه اولين جلسه ستاد حوزوي بحران را با حضور اعضاي نهادهاي عالي حوزه تشكيل داد و از دكتر وكيلي نيا كه كاشف اين بيماري بود، و مديركل هلال احمر استان قم و برخي از مسؤولان ذيربط ديگر دعوت شد و در روز اول اين ستاد 16 مصوبه داشت كه بحمدالله اكثر آن‎ها تا كنون اجرا شده است.

حجت الاسلام والمسلمين زماني به تشريح ديگر اقدامات صورت گرفته از سوي اين ستاد پرداخت و اظهار داشت: گام دومي كه انجام شد، اقدام براي تعطيلي مدارس حوزه‎هاي علميه بود كه اكنون ادامه دارد؛ گام سوم تهيه بروشورهاي توصيه‎هاي بهداشتي بود و مجموعه‎اي از مطالب را از وزارت بهداشت دريافت كرديم و در اختيار كليه معاونت‎هاي حوزه‎هاي علميه، تمامي مديران حوزه‎هاي علميه استان‎ها و شهرستان‎ها و روحانيت كشور قرار داديم.

پاسخگويي به ابهامات كرونايي

وي گفت: گام چهارم، يكسري ابهاماتي نسبت به اين ويروس در جامعه وجود داشت كه اين ويروس چيست و ارتباط آن با ديگر بيماري‎ها چيست؟ و اين‎كه چه زمينه‎هايي براي انتقال آن وجود دارد و راه‎هاي پيشگيري و درمان كدام است؟ كه دفتر سياسي - اجتماعي حوزه‎هاي علميه تحليل‎هايي را در اين زمينه انجام داد و اين تحليل‎ها را به تمام حوزه‎هاي علميه سراسر كشور ارسال كرديم.

مسؤول دفتر سياسي و اجتماعي حوزه‎هاي علميه تصريح كرد: كار بعدي، تهيه چند هزار ماسك و امكانات عفونت زدايي بود كه توسط ستاد حوزوي بحران از هلال احمر دريافت و در اختيار مراكز حوزوي و غير حوزوي قرار گرفت.

وي افزود: اقدام بعدي حوزه‎هاي علميه، بيانيه‎اي بود كه دفتر اجتماعي - سياسي حوزه‎ها براي حوزه‎هاي علميه و روحانيت ارسال كرد و توصيه‎هايي را در اين زمينه داشتيم.

پاسخ به 18 سؤال و شبهه در خصوص ويروس كرونا و ارائه به جامعه

حجت الاسلام والمسلمين زماني اظهار داشت: گام بعدي اين بود كه احساس شد كه يك سري سؤالات و شبهاتي در خصوص اين ويروس و مسائل مربوط به آن وجود دارد كه مجموعاً حدود 18 سؤال و شبهه‎اي كه در جامعه وجود داشت را جمع آوري كرديم و پاسخ‎هايي تهيه شد و در اختيار حوزويان قرار داديم.

حضور افتخار آميز طلاب در بيمارستان‎ها براي همراهي مبتلايان به كرونا

وي به حضور طلاب در بيمارستان‎ها و كمك به بيماران مبتلا به بيماري كرونا اشاره كرد و گفت: اقدام بعدي اين بود كه با پديده بسيار مثبتي رو به رو شديم و در شرايطي كه برخي افراد از مبتلايان به بيماري كرونا فرار مي‎كنند تا آلوده نشوند، حتي گاه از بستگان مبتلايان حاضر نيستند كه مبتلايان را همراهي كنند، مواجه شديم با اين‎كه برخي از اين بيماران احتياج به كمك دارند كه در اين راستا، تعدادي از طلاب جوان و گروه‎هاي حوزوي و جهادي به‎صورت افتخاري اعلام آمادگي كردند و گفتند كه حاضر هستيم تا وارد بيمارستان‎ها شويم و به‎عنوان همراه بيماران تحت نظارت رياست بيمارستان و پزشكان به خدمتگزاري بيماران بپردازيم.

تشكيل چهار كميته تخصصي براي مقابله با كرونا در حوزه‎هاي علميه

مسؤول دفتر سياسي و اجتماعي حوزه‎هاي علميه از تشكيل كميته‎هاي تخصصي مقابله با بيماري كرونا خبر داد و تصريح كرد: اين اعلام فداكاري از سوي طلاب بسيار زيبا بود و بيانيه‎ها و نامه‎هاي متعددي به آيت‎الله اعرافي مدير حوزه‎هاي علميه دادند و اين درخواست‎ها را جمع كرديم و در نشستي با حدود مديران 16 گروه جهادي تماس گرفتيم و هر كدام با تعدادي از طلبه‎ها آمدند و اعلام آمادگي كردند و دكتر شفيعي رئيس بيمارستان فرقاني و نمايندگان بيمارستان كامكار و مديريت هلال احمر آمدند و جلسه مفصلي برگزار شد كه توانستيم به يك جمع بندي برسيم و چهار كميته تخصصي براي مبارزه و مواجهه با پديده كرونا را راه اندازي كنيم و هر كميته چندين عضو از گروه‎هاي جهادي را دارد.

وي افزود: يكي از اين كميته‎ها، كميته «عيادت از بيماران در بيمارستان ها» بود كه عيادت از مريض‎هاي مبتلا به آنفلونزا و كرونا را در بخش‎هاي معمولي و بازديد از بخش قرنطينه و عيادت از آن‎ها برعهده دارند و به‎عنوان همراه بيمار شب تا صبح را در كنار بيماران مي‎مانند؛ اين فداكاري بسيار زيباست و ما به اين حضور در صحنه طلاب افتخار مي‎كنيم.

حجت الاسلام والمسلمين زماني با بيان اين‎كه وظيفه ديگر طلاب حاضر در بيمارستان‎ها، دلگرمي و تشكر از پرسنل زحمتكش بيمارستان‎ها است، اظهار داشت: برخي از اين پرسنل چندين روز است كه به منزل نرفته‎اند و با تمام انگيزه و اخلاص كار مي‎كنند كه طلاب با اهداي گل و شيريني در بيمارستان‎ها حاضر شدند تا بتوانند تشكري از اين پرسنل داشته باشند.

تمهيدات آموزشي حوزه‎هاي علميه در راستاي پيشبرد دروس حوزه در زمان شيوع كرونا

وي با اشاره به ادامه فعاليت حوزه‎هاي علميه به‎صورت آموزش از راه دور گفت: اقدام بعدي كه انجام گرفت، اين بود كه مركز مديريت حوزه‎هاي علميه يك كميسيون خاص اداري در خصوص تعطيلات تشكيل داد تا بررسي شود تعطيلات چه ميزان لازم است، در صورت لزوم افزايش تعطيلات در روزهاي آينده، مركز مديريت آموزش از راه دور را برنامه‎ريزي كرد و از اساتيد دعوت شد و در طي روزهاي گذشته تعدادي از برنامه‎هاي آموزش از راه دور به‎صورت آفلاين يا آنلاين در سراسر كشور آغاز شده است.

توزيع امكانات مقابله با كرونا از سوي طلاب در 25 نقطه قم

مسؤول دفتر سياسي و اجتماعي حوزه‎هاي علميه از توزيع امكانات پيشگيرانه از بيماري كرونا در 25 هزار منزل از سوي طلاب خبر داد و تصريح كرد: كميته ديگري در خصوص توزيع امكانات پيشگيرانه براي سرايت اين ويروس است كه با همكاري هلال احمر در 25 نقطه قم طلاب گروه بندي و مستقر شدند و به توزيع امكانات اعم از ماسك و مايع ضد عفوني كننده درب منازل مردم پرداخته‎اند.

وي افزود: كميته تخصصي بعدي، كميته تب سنجي است كه در نقاط مختلف شهر و استان درب منازل مي‎روند و تب سنجي افراد را انجام خواهند داد و اگر موارد مشكوكي وجود داشته باشد، به بيمارستان‎ها راهنمايي شوند.

وي گفت: اقدام بعدي كه انجام شده است، اين بود كه حجت الاسلام والمسلمين پناهي دبير ستاد حوزوي بحران به‎عنوان عضو دائم ستاد بحران استان قم انتخاب شد كه در جلسات استانداري حضور دارد تا تصميم گيري‎هاي ما با مجموعه تصميماتي كه در استان گرفته مي‎شود، دقيقاً انطباق پيدا كند، ضمن اين‎كه آيت‎الله اعرافي نماينده ويژه اداري را تعيين كردند كه ايشان هم هماهنگي‎هاي اداري را انجام خواهد داد.

مسؤول دفتر سياسي و اجتماعي حوزه‎هاي علميه تصريح كرد: كميته تخصصي ديگر، به تهيه و جمع آوري محتوا، مطالب، ادعيه، توصيه‎ها و رهنمودهايي كه قرآن و احاديث پيامبر اكرم(ص) و ائمه معصومين(ع) دارند، خواهند پرداخت و در اختيار جامعه و به خصوص بيماران قرار مي‎دهند.

تدابير حوزه علميه در راستاي كمك رساني در مناطق سيل زده و زلزله زده

وي همچنين به تمهيدات حوزه علميه در خصوص كمك به مناطق سيل و زلزله زده اشاره كرد و افزود: كميته تخصصي ديگر، كميته اقتصادي و سياسي است كه صاحب نظران اقتصادي و سياسي راجع به پيامدهاي تلخي كه ممكن است از اين بيماري از نظر اقتصادي و سياسي در كشورمان ايجاد مي‎كند را بررسي مي‎كنند و مشغول كار هستند، البته همه اين‎ها مربوط به پديده كرونا است و ستاد حوزوي بحران علاوه بر جريان كرونا، جريان زلزله در آذربايجان غربي و سيل كه در لرستان در حال شروع است و ممكن است در خوزستان باشد، تصميمات اوليه گرفته شد و به اين استان‎ها اعلام كرديم و در همان روز اول، تشكيل ستاد حوزوي بحران انجام شد و حوزويان مشغول فعاليت هستند.

حجت الاسلام والمسلمين زماني در پايان خاطرنشان كرد: اميدواريم خداوند عنايت كند و به زودي اين پديده و ويروس تلخ از بين برود و جامعه عزيز ايران ما نجات پيدا كنند.

 حوزه و دانشگاه

معاون جهاد سازندگي سازمان بسيج دانشجويي خبرداد:
راه اندازي قرارگاه جهادي مبارزه با كرونا توسط بسيج دانشجويي

به گزارش خبرگزاري مهر، صادق مفرد با اشاره به شيوع ويروس كرونا در برخي مناطق كشور گفت: حركت‎هاي جهادي علاوه بر نقش‎آفريني در عرصه‎هاي خدمت‎رساني و محروميت‎زدايي، در برهه‎هاي مختلف و زمان‎هاي وقوع بحران‎ها و مشكلات توانسته به نقش‎آفريني مؤثري اقدام كند. شيوع ويروس كرونا در روزهاي اخير در كشور و بروز تنش‎هاي بهداشتي و اجتماعي و اعلام نياز سازمانها و نهادهاي مسؤول و متولي به همكاري تشكل‎هاي مردمي، مؤيد لزوم فعاليت گروه‎هايي جهادي و بسيج دانشجويي است.
معاون جهاد سازندگي سازمان بسيج دانشجويي تصريح كرد: بدين منظور سازمان بسيج دانشجويي با ظرفيت ۷۰ دانشگاه علوم پزشكي و بيش از ۱۴۰۰ گروه جهادي فعال؛ قرارگاه جهادي مبارزه با كرونا راه‎اندازي كرده است.
معاون جهاد سازندگي سازمان بسيج دانشجويي در تشريح اقدامات اساسي اين قرارگاه گفت: توليد و انتشار محتوا، تأمين نيروي متخصص، آموزش بهداشت، تأمين اقلام بهداشتي، مطالبه‎گري، تأمين نيروهاي نظارت و بازرسي و ارتباط با مسؤولين از اقدامات، سياست‎ها و ساختار فعاليت قرارگاه جهادي مبارزه با كرونا است.
مفرد تصريح كرد: انجام تمام اقدامات تخصصي با هماهنگي وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه‎هاي علوم پزشكي صورت مي‎گيرد و تمركز اصلي بسيج دانشجويي و گروه‎هاي جهادي بر آموزش بهداشت و كمك به آرام‎سازي فضاي عمومي جامعه است.
معاون جهاد سازندگي سازمان بسيج دانشجويي درباره ساختار قرارگاه هم افزود: ساختار قرارگاه جهادي مبارزه با كرونا شامل دو بخش كشوري و استاني است. ستاد كشوري شامل كميته‎هاي بررسي و مساله‎محوري، توليد محتوا، رسانه، مطالبه‎گري، ارتباطات و دبيرخانه استاني، مساله‎محوري و اقدام تخصصي و ستاد استاني شامل كميته­‎هاي توليد محتوا، مطالبه‎گري، ارتباطات و اقدام مستقيم است.
مفرد افزود: مسؤول ناحيه بسيج دانشجويي، مسؤول مديريت عمليات جهادي، مسؤول مديريت گفتمان‎سازي و مطالبه‎گري، مسؤولين بسيج دانشگاه­هاي پزشكي و مسؤولين جهادي دانشگاه­هاي استان اعضاي قرارگاه هستند.