صفحه اول

اصلاح طلبان تكرار كنند: از ماست كه بر ماست

 محمد رضايتي

با اعلام رسمي نتايج انتخابات مجلس، پرونده اين دوره رقابت‎ها نيز بسته شد. نتايج اين دوره پيام‎هاي روشني براي همه بازيگران درگير اين انتخابات داشت اما محور اصلي اين يادداشت، تحليلي بر كارنامه به‎دست‎آمده جريان اصلاح‎طلب در اين دوره از انتخابات است؛ جرياني كه با مشخص‎شدن آراي مردم حالا تلاش مي‎كند تفسيري غيرواقعي از اين نحوه راي دادن مردم ارائه دهد! از برخي چهره‎هاي نزديك به دولت همچون حسام‎الدين آشنا، مشاور روحاني تا برخي چهره‎هاي راديكال اصلاح‎طلبي همچون جريان اتحاد ملت و شوراي عالي اصلاح‎طلبان در روزهاي اخير سعي كرده‎اند بازي را در ميدان بي‎رقيب تعريف كنند و عدم مشاركت‎ها را ناشي از حذف رقيبان بخوانند! فارغ از اين نوع تحليل‎ها اما اين انتخابات پيامدهاي روشني براي اصلاحات داشت و معناي آراي مردم براي جريان اصلاح‎طلب، تحقيرآميز و شكستي سنگين محسوب مي‎شود؛ اما چرا؟

1- برخلاف ادعاهاي مطرح‎شده، اصلاح‎طلبان توانستند در اين دوره از رقابت‎ها ليست بدهند. اگر تكثر ليست‎هاي اصلاح‎طلبان را در نظر نگيريم كه آن‎ها درنهايت با چهار ليست و حمايت‎هاي آشكار و نهان رئيس دولت اصلاحات وارد ميدان رقابت شدند، نگاهي به اين فهرست‎هاي انتخاباتي نشان مي‎دهد تركيبي از چهره‎هاي باسابقه و سرشناس اين جريان در ليست‎هاي ارائه‎شده حضور داشتند. مجيد انصاري در حالي به‎عنوان سرليست اصلاح‎طلبان بود كه وي چهره سرشناس و باسابقه‎اي است. عضويت در مجمع روحانيون مبارز و مجمع تشخيص مصلحت نظام، رياست فراكسيون خط امام در مجلس پنجم، معاونت پارلماني دولت اصلاحات، عضويت در مجلس خبرگان دوره سوم و معاونت پارلماني روحاني از جمله سوابق اوست.

از سوي ديگر ليست اين دوره اصلاح‎طلبان نسبت به دوره قبل در سال 94 ليستي ارتقايافته از چهره‎هاي اصلاح‎طلبي بود. ليست ارائه‎شده با عنوان ليست اميد در سال 94 ليستي تقريبا گمنام و ناشناخته بود كه اكثريت آن‎ها، تقريبا هيچ كنش سياسي در طول عمرشان نداشته و فقط 10 نفر سابقه قابل طرحي داشتند. علي مطهري، كاظم جلالي، بهروز نعمتي، الياس حضرتي، مصطفي كواكبيان، عليرضا محجوب، سهيلا جلودارزاده و محمدعلي وكيلي معروف‎ترين چهره‎هاي آن ليست بودند و اين در حالي بود كه كاظم جلالي و بهروز نعمتي در اين اردوگاه تعريف نمي‎شدند؛ حتي اين گمانه از محمد خاتمي، رئيس دولت اصلاحات منتشر شد كه ۱۷ نفر از اعضاي ليست اميد تهران را نمي‎شناخته است!

اما يك مقايسه آماري از ليست‎هاي اصلاح‎طلبان در اسفند 98 نشان مي‎داد اين جريان حداقل دوبرابر نسبت به دوره قبل چهره‎هاي اصلاح‎طلب مشهور، شناخته‎شده براي مردم و البته تاييد صلاحيت‎شده داشته است. علاوه‎بر مجيد انصاري، محمدحسين مقيمي معاون سابق وزير كشور و استاندار سابق تهران، محمدرضا راه‎چمني دبيركل حزب وحدت و همكاري ملي، مصطفي كواكبيان نماينده چند دوره مجلس و دبيركل حزب مردم‎سالاري، عليرضا محجوب و سهيلا جلودارزاده از خانه كارگر و نماينده چند دوره مجلس، محمدعلي وكيلي نماينده مجلس و مديرمسؤول روزنامه ابتكار، زهرا ساعي، فريده اولادقباد و پروانه مافي از اعضاي فراكسيون اميد ازجمله چهره‎هاي شناخته‎شده‎اي بودند كه در ليست‎هاي اصلاح‎طلبان - نهايتا با تغييراتي كوچك - حضور داشتند. اما با وجود ارائه اين ليست‎هاي كامل به افكارعمومي اصلاح‎طلبان متحمل يك شكست تحقيرآميز شدند و حالا مساله را در فيلتر شوراي نگهبان خلاصه مي‎كنند؛ البته بايد پذيرفت اگر چهره‎هاي شاخص‎تري از اصلاح‎طلبان در ميدان رقابت حضور داشتند نتيجه ممكن بود اندكي تفاوت داشته باشد اما نشانه‎هاي زيادي حتي از پيش از آغاز پروسه رد و تاييد صلاحيت‎ها وجود داشت كه نشان مي‎داد شكست اصلاح‎طلبان قطعي است و از همين جهت بود كه چهره‎هاي شاخص‎تر به گفته مجيد انصاري حاضر نشدند در انتخابات ثبت‎نام كنند. انصاري اين موضوع را اين‎طور توضيح مي‎دهد كه رئيس دولت اصلاحات و مشاورانش در جمع‎بندي آن‎ها تصريح كرده بودند به‎طور مشخص 110 نفر از فعالان اصلاح‎طلب در انتخابات ثبت‎نام كنند، ولي به‎رغم تاكيد خاتمي از جمع ۱۱۰ نفري مورد اشاره، تنها پنج نفر ثبت‎نام كردند!

برخي ديگر از اعضاي اين جريان به شكل صريح‎تري شكست در اين دوره را بي‎ربط با مساله شوراي نگهبان دانسته بودند. صادق زيباكلام، فعال سياسي اصلاح‎طلب در دي‎ماه گفته بود: «اصلاح‎طلبان به‎دليل انتقادهاي جدي بدنه حامي‎شان، حتي اگر از سوي شوراي نگهبان هم ردصلاحيت نشوند، بازهم شانسي براي حتي به دست آوردن يك پيروزي خفيف را در انتخابات اسفندماه نخواهند داشت.»

2- برخلاف اين ادعا كه گفته مي‎شود ميدان رقابت، ميداني بي‎رقيب بود اما بررسي آماري نشان مي‎دهد چهره‎هاي شاخص اصلاح‎طلب، با حداقل داراي سابقه نمايندگي مجلس در حوزه‎هاي انتخابيه غيرتهران و حتي در برخي شهرهاي كوچك حضور داشته و نتوانستند راي مردم را كسب كنند. بگذريم از اين‎كه برخي ديگر از چهره‎هاي شاخص همچون محمدعلي افشاني از اعضاي حزب اعتماد ملي و شهردار سابق تهران بعد از تاييد صلاحيت‎شان انصراف دادند. در اين دوره از انتخابات محمدرضا خباز فعال اصلاح‎طلب، نماينده چهار دوره مجلس و استاندار استان‎هاي خراسان‎شمالي و سمنان در دولت حسن روحاني، احمد مازني و فاطمه ذوالقدر از فعالان اصلاح‎طلب و نمايندگان عضو فراكسيون اميد مجلس دهم به‎علاوه برخي ديگر از اعضاي فراكسيون اميد تاييد صلاحيت شدند و درحالي‎كه گمان مي‎رفت از حوزه تهران وارد رقابت‎ها شوند اما ترجيح دادند حوزه انتخابيه خود را تغيير داده و از ديگر شهرها رقابت كنند، با اين حال نتوانستند حداقل راي لازم را كسب كنند و متحمل شكست سنگيني شدند.

محمدرضا خباز، چهره شاخص اصلاح‎طلب كه حوزه خود را به زادگاهش كاشمر انتقال داده بود، در اين رقابت سوم شد و نتوانست وارد مجلس شود.

احمد مازني ديگر چهره شاخص اصلاح‎طلبي كه حوزه خود را به گرگان منتقل كرده بود در شكستي سنگين نفر هفتم شد و اين در حالي بود كه تعداد راي نفر اول بيش از چهاربرابر ميزان راي مازني بود.

مصطفي خانزادي، فعال اصلاح‎طلب با سابقه نمايندگي در مجلس ششم هم نتوانست از حوزه انتخابيه دماوند راي مردم را كسب كند. فاصله راي او با نفر اول بيش از هفت‎هزار راي بود.

سيده‎فاطمه ذوالقدر، فعال اصلاح‎طلب و عضو فراكسيون اميد در مجلس دهم از حوزه انتخابيه ميناب وارد رقابت‎ها شده بود اما درنهايت با فاصله راي بيش از 53 هزارتايي سوم شد.

در حوزه انتخابيه اهواز همايون يوسفي، نماينده اصلاح‎طلب مجلس دهم وارد رقابت‎ها شده بود كه درنهايت با فاصله راي حدود 70 هزارتايي از نفر اول از رقابت در دور دوم بازماند.

ناهيد تاج‎الدين، نماينده اصلاح‎طلب مجلس دهم از حوزه انتخابيه اصفهان درحالي‎كه در دوره قبلي با حدود 200 هزار راي انتخاب شده بود در اين دوره نتوانست راي لازم را كسب كند و اين در حالي بود كه منتخب پنجم اين حوزه حدود 164 هزار راي كسب كرده است.

سيدمحسن علوي، فرزند سيدمحمود علوي وزير اطلاعات دولت روحاني كه نماينده لامرد در مجلس دهم بود، در اين دوره نتوانست حداقل آراي لازم را به دست آورد. او به‎عنوان نامزد اصلاح‎طلبان در انتخابات شركت كرده بود.

علي بختيار، عضو فهرست اميد در مجلس دهم از حوزه گلپايگان در اين دوره با فاصله راي 13 هزارتايي با نفر اول نتوانست وارد مجلس شود.

جلال ميرزايي، نماينده اصلاح‎طلب مجلس دهم از حوزه ايلام نتوانست حداقل آراي لازم را كسب كند.

سكينه الماسي، نماينده نزديك به دولت و عضو حزب اعتدال و توسعه در حوزه انتخابيه جنوب استان بوشهر كانديدا شده بود و درنهايت با فاصله راي 17 هزارتايي نتوانست وارد مجلس يازدهم شود.

علي قرباني، نماينده اصلاح‎طلب و عضو فراكسيون اميد از حوزه بجنورد دوم شد.

مهرداد لاهوتي، نماينده نزديك به دولت در مجلس دهم از حوزه انتخابيه لنگرود نيز نتوانست وارد مجلس شود.

حمدالله كريمي، نماينده نزديك به دولت در مجلس دهم از حوزه انتخابيه بيجار و رضا انصاري، عضو شوراي مركزي حزب اعتماد ملي در استان فارس و نماينده داراب در مجلس دهم درنهايت توانستند وارد دور دوم رقابت‎ها شوند.

چنين آرايشي نشان مي‎دهد مساله اصلاح‎طلبان و چهره‎هاي نزديك به دولت در اين دوره رقابت‎هاي مجلس برخلاف آنچه ادعا مي‎شود، چسبندگي به دولت، بي‎عملي و ناكارآمدي بوده كه درنهايت منجر به كاهش پايگاه اجتماعي اين جريان شده است.

 سرمقاله

تحليلي بر عمليات رواني به راه افتاده عليه جمهوري اسلامي ايران در روزهاي اخير
كرونا هراسي؛ ابزار تبليغاتي دشمن براي انتقام از دين و روحانيت

 دكتر محمد ملك زاده

عامل بيماري تنفسي كوويد 19 مشهور به «ويروس كرونا» كه از روزهاي پاياني سال ۲۰۱۹ ميلادي از شهر «ووهان» واقع در چين شيوع پيدا كرد، بر اساس آمار بهداشت جهاني تاكنون به حدود 70 كشور جهان از جمله ايران سرايت و قريب به يكصد هزار نفر را مبتلا كرده است. اين در حالي است كه در ميان اين 70 كشور گويا شيوع اين ويروس فقط در جمهوري اسلامي ايران اهميت ويژه‎اي يافته و از چند هفته قبل تاكنون موجي از تبليغات سلبي رسانه‎اي عليه ايران به راه افتاده است. رسانه‎هاي معاند به سردمداري بي‎بي‎سي و ايران اينترنشنال، از طريق شبكه نفوذ و حلقه‎هاي داخلي خود در كشور سعي دارند با ايجاد فضاي رعب و وحشت ميان مردم، علاوه بر ايجاد تشويش ذهني و بي‎اعتمادي به نظام، عامل انتشار كرونا را به دين و روحانيت ربط دهند! در حالي كه برخي شواهد عامل ورود «ويروس كرونا» به ايران را يك تاجر عربستاني و همسر چيني‎اش دانسته‎اند، اما دشمنان همچنان تلاش مي‎كنند از اين فرصت سوء استفاده نموده و عقده‎هاي خود را عليه مذهب و روحانيت خالي كنند!
اين روزها در شبكه‎هاي مجازي با داغ شدن بازار شايعات هر كس كه نفاق و كينه‎اي از حوزه، روحانيت، نظام و دين به دل دارد، تلاش مي‎كند با پخش شايعاتي بي‎اساس و پوچ، مردم را به دين و روحانيت بدبين كند. مهم‎ترين دليل انتقام از حوزه‎هاي علميه، خيزش امت اسلامي به رهبري دين و روحانيت عليه نظام سلطه و استبداد و به دنبال آن پيروزي شكوه‎مندترين انقلاب قرن در جهان بوده است. اين روزها ويروس كرونا، به سوژه پيچيده‎ترين كارزار در استمرار «عمليات رواني» و «هجمه رسانه‎اي» دشمن تبديل شده كه سال‎هاست عليه ملت بزرگ ايران به راه افتاده و از هيچ روزنه‎اي براي تخريب «خودباوري» و اميد و اعتماد مردم به حاكميت، چشم‎پوشي نمي‎كند. اين بار اما از اين كمپين رسانه‎اي، به وضوح مي‎توان تصفيه‎حساب دشمنان با اعتقادات مذهبي مردم را مشاهده كرد: از يكسو برخي رسانه‎هاي معاند در خارج، با تيتر‎هاي جهت‎دار به اين تبليغات دامن زده و حتي ايران را «دومين صادركننده بزرگ ويروس كرونا» و داراي بيش‎ترين آمار مرگ و مير بعد از چين دانسته‎اند! از طرف ديگر، بخشي از سلبريتي‎هايي كه ثابت كرده‎اند در هنگامه سختي‎ها و مشكلات طبيعي و غيرطبيعي در كشور هيچ هنري جز سر دادن نفير «بدبختي» و «بيچارگي» و «اتهام‎زني» و پاشيدن نمك بر زخم‎هاي ملت ايران ندارند، داوطلبانه به كمك رسانه‎هاي معاند شتافته‎اند...
و اما در اين ميان آن چه گويا اصلا در رسانه‎هاي به اصطلاح «آزاد» ديده نمي‎شود صحنه‎هاي زيبا و غرورآفرين از مجاهدت كادر پزشكي و ايثارگران عرصه درمان، اخبار بهبودي بيماران كرونا، اتحاد گروه‎هاي جهادي و توليدگران داخلي براي افزايش توليد اقلام بهداشتي، نذر «ماسك» و تجهيزات محافظتي رايگان توسط هموطنان، پيشرفتهاي پزشكي و درماني و ساير موارد اين‎چنيني است.
بر اساس آمار رسمي سازمان بهداشت جهاني، ايران توانسته «پس از چين بيش‎ترين تعداد بيمار مبتلا به كرونا را درمان كند» و هم اكنون «ايران با درمان و بهبود قطعي حداقل ۱۲۳ بيمار، بالاتر از كشورهاي سنگاپور، ايتاليا، ژاپن و كره جنوبي در رتبه دوم درمان بيماري «كوويد ۱۹» در جهان قرار دارد».
وزارت دفاع جمهوري اسلامي ايران در همين مدت كوتاه توانسته كيت‎هاي تشخيص قطعي اين بيماري را بسازد و انستيتو پاستور نيز كيت‎هاي ساخت وزارت دفاع را تأييد كرده است و هم اكنون اخبار اميدوار كننده‎اي در خصوص پيشرفت تحقيقات براي ساخت واكسن كرونا در ايران شنيده مي‎شود كه با توجه به پيشرفت و توانمندي بالاي علوم پزشكي در ايران تحقق اين موضوع به هيچ وجه دور از انتظار نيست. اين رسانه‎هاي معاند و جريان خود فروخته داخلي هرگز به اين واقعيات اشاره نمي‎كنند كه نظام درماني ايران از خيلي از كشور‎هاي ديگر، حتي برخي كشورهاي اروپايي نيز پيشرفته‎تر و بسيار ارزان‎تر(حتي در بسياري موارد رايگان) است. آن چه در اين ميان مشهود و عيان است، رذالت و خباثت جرياني است كه در هر شرايط و موقعيتي بر طبل نااميدي مي‎كوبند تا به هر قيمتي نگاه مردم را به دين، نظام و روحانيت بدبين كنند! مردم با ايمان ايران اين كاسبان ويروس را از خود كرونا خطرناك‎تر دانسته و به خوبي آگاهند كه بايد پيش از هرچيزي خود را دربرابر خطر ويروس گونه اين جريان واكسينه كنند. ملت قدرتمند ايران همان گونه كه در جنگ تحميلي و تحريم‎هاي ظالمانه دشمنان توانست تهديدهاي گوناگون را با مقاومت به فرصت و موفقيت تبديل نمايد، به‎يقين در اين شرايط نيز مي‎تواند در عين صبر و بردباري و تحمل آلام ايجاد شده، اين بحران و تهديد ايجاد شده را با اتخاذ تدابير مناسب به فرصت تبديل كرده، و در مسير ارتقاء توانمندي بسترها، ساختارها و سازوكارها، با شتاب به پيش رود.