صفحه حوزه و دانشگاه

آيت‎الله حسيني بوشهري:
«بانك ايده ها» در حوزه علميه احيا مي شود

آيت‎الله سيد هاشم حسيني بوشهري، دبير شوراي عالي حوزه‎هاي علميه، در گفت و گو با خبرگزاري حوزه، به تشريح برنامه‎ها و سلسله نشست‎هاي خود با فضلا و استعداد‎هاي برتر حوزه پرداخت و گفت: از مدت‎ها قبل اين مساله در ذهن همه اعضاي شوراي عالي بود كه با همه تاكيداتي كه مقام معظم رهبري دارند از يك سو و با اين سيل خروشان طلاب فاضل، ممتاز و مستعد كه حقيقتا نشاط و شادابي خويش را در حوزه مي‎گذرانند و داراي ايده‎هاي خوبي هستند و هر كدام در جايگاهي منشأ آثار خيرات و بركات هستند و مجموعه‎اي را اداره مي‎كنند در عين حال كه خوش فكر و خوش استعدادند، حوزه بتواند ارتباطي باآنان برقرار كند و با طرح مسائلي كه به نظر مي‎رسد، اولويت حوزه است از نظرات اين فضلاي جوان، مستعد و نخبه حوزوي استفاده كند.

دبيرشوراي عالي حوزه‎هاي علميه بيان داشت: با دبيرخانه شوراي عالي حوزه، طرح بحث كرده و اعلام آمادگي نمودم كه در همه جلسات شركت مي‎كنم و هر مقدار زمان باشد، وقت مي‎گذارم و اين باعث مي‎شود فضلاي شركت كننده با رغبت بيش‎تري حضور يابند و احساس كنند، ما اهتمام به كار و برنامه داريم.

وي با بيان اين‎كه خوشبختانه اين اتفاق خوب عملي شد گفت: مسائل اولويت داري كه ما در حوزه داريم؛ كارهايي كه مديريت انجام مي‎دهد كارهايي است كه يا قبلا شورا تصويب كرده و آقايان اجرا مي‎كنند و يا آن‎ها را به شورا مي‎آورند و بعد از تصويب در شورا، اجرايي مي‎كنند؛ كارهايي خوبي در دست اقدام است، از جمله درختواره رشته‎هاي تخصصي كه اجرا مي‎شود و ده‎ها مساله ديگري كه وجود دارد.

نائب رئيس جامعه مدرسين با بيان اين‎كه احساس كرديم اين‎گونه مسائل، آن هم با فضلاي جوان ويژگي خاصي دارد، به ديدار اعضاي شوراي عالي حوزه با رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت: روز14 بهمن در ديداري كه با رهبر معظم انقلاب داشتيم، گزارشي خدمت معظم له دادم و در حقيقت گزارش وضعيت انقلابي حوزه و شور و نشاط طلاب را عرض كردم؛ اين نكته را نيز اشاره داشتم كه يكي از كارهاي ما، جلسه گذاشتن با نخبگان حوزه است و جالب اين بود كه در فرمايشات ايشان هم دقيقا به اين نكات پرداخته و تاكيد شد و دستمايه خوبي براي ما براي پيگيري بيش‎تر گرديد.

آيت‎الله حسيني بوشهري ادامه داد: دو جلسه دو ساعته با حضور فضلا و استعداد‎هاي برتر حوزه تشكيل شد و طلاب جوان طرح بحث و اظهار نظر كردند و رويه هم به اين صورت است كه ما اول طرح بحث مي‎كنيم و بعد شنونده هستيم و فضلا در اين بحث‎ها به عوامل مختلفي اشاره كردند.

وي با بيان اين‎كه بايد كار ويژه‎ها را درست‎تر تعريف كنيم و به طلاب نخبه و استعداد برتر، بهاي لازم بدهيم، گفت: بايد فضاهايي را تعريف كنيم، كارويژه‎هايي را در حوزه مشخص نماييم كه طلبه ما در بدو ورود به حوزه، بداند كه با اين استعداد و با اين علاقه‎اي كه دارد به كجا خواهد رسيد و چه كاري براي او تعريف مي‎شود و اين نقيصه‎اي است كه علي رغم كارهاي خوبي كه در ساليان اخير شده، در حوزه وجود دارد.

دبير شوراي عالي حوزه‎هاي علميه بيان داشت: امروز در حوزه علميه نمونه‎هاي زيادي داريم كه واقعا خوش استعدادند و تحصيلات عالي دارند و منشأ خدمات هستند.

وي به معيارگزينش فضلا و استعدادهاي برتر براي دعوت به جلسه اشاره كرد و گفت: دو جلسه‎اي كه برگزار كرديم، بيش‎تر حالت آزمايشي داشت، ولي تاكيد دارم كه دايره افراد را بيش‎تر كنيم و معيار گزينش تعدادي از نخبگاني كه در حوزه به‎عنوان نخبه شناخته شده‎اند و مورد حمايت مديريت و مركز خدمات حوزه هستند از ميان آن‎ها انتخاب كرديم و توسط آنان افراد ديگر شناسايي شدند.

نائب رئيس جامعه مدرسين ادامه داد: ممكن است دايره وسيع‎تر شود و توصيه شده متناسب با هر مسأله‎اي، افراد متناسب با آن مسأله را دعوت كنيم كه بعد از مدتي افراد زيادي در مجموعه‎اي كه در سامانه ما و در اين اظهار نظر شركت مي‎كنند، حضور دارند و در حقيقت به ما كمك رساني مي‎كنند كه طرح و برنامه شورا بتواند فعالتر باشد.

آيت‎الله حسيني بوشهري در بخش ديگري از سخنان خود به «بانك ايده ها» در حوزه علميه اشاره كرد و گفت: سابقا بانك ايده‎ها را داشتيم و مدتي كم فروغ شده، با الهام از فرمايشات رهبري مبني بر اين‎كه به طلاب خوش استعداد و نخبه ميدان بدهيد، تاكيد كردم اين بانك بايد احيا شود و حضرت آقا گفتند، گاهي كساني از ميان همين طلاب جوان كه خيلي چهره هم نيستند، براي ما نامه مي‎نويسند و نكات بسيار قابل توجهي را ذكر مي‎كنند.

وي با بيان اين‎كه به زودي اطلاعيه فراخوان بانك ايده‎ها منتشر خواهد شد گفت: در واقع فراخواني از كل حوزويان خواهد شد كه ديدگاهشان را مطرح كنند، ممكن است يك سري سوالاتي را هم مطرح كنيم كه در رابطه با آينده و پيشرفت و مسائل مختلف حوزه نقطه نظرات خود را مطرح كنند و راه‎هايي كه به ذهنشان مي‎رسد؛ ديگران بايد بنشينند و اين سوالات را مطرح كنند و يك جهت دهي به اين بانك ايده‎ها داده شود.

به بهترين ايده جايزه داده خواهد شد

دبير شوراي عالي حوزه‎هاي علميه با بيان اين‎كه البته افراد آزادند و ممكن است غير از اين چارچوب نقطه نظرات ديگري نيز داشته باشند اظهارداشت: اين سرمايه‎اي مي‎شود كه هر ماه يك بار اين ايده‎ها را بررسي كنيم و به بهترين ايده كه مطرح شد، جايزه بدهيم و تشويق كنيم تا بتوانند موثر باشند و اگر چهره‎اي است كه آينده دارد حمايت شوند.

وي با بيان اين‎كه براي «بانك ايده ها» سامانه‎اي در نظر گرفته شده است افزود: از طريق اين سامانه نقطه نظرات را دريافت خواهيم كرد، گاهي هم ممكن است به‎صورت مكتوب و خارج از سامانه براي ما ارسال كنند.

آيت‎الله حسيني بوشهري با بيان اين‎كه از مجموع اين ايده‎ها ممكن است سياست‎هايي كه كار اصلي شورا است برنامه و طرح به دست بياوريم گفت: به‎جاي اين‎كه اعضاي شوراي عالي بخواهند سياستگذاري كنند اين هم‎افزايي جامعه روحانيت مي‎تواند در اداره و در مديريت حوزه سهيم باشد و هيچ كس احساس نكند كه افرادي جايي نشسته‎اند و برنامه‎ريزي مي‎كنند و به فكر آن‎ها توجهي نمي‎شود.

دبير شوراي عالي حوزه‎هاي علميه در پايان بيان داشت: انتظار اين است كه مسؤولان خبرگزاري حوزه، فعال‎تر و مطالبه گر باشند، به تعبير امام صادق(ع) راجع به قرآن كريم مي‎فرمايند: قرآن خودش حرف نمي‎زند، بلكه شما قرآن را به حرف دربياوريد؛ بزرگان ما نيز ممكن است خودشان ورود نكنند و حرفي نزنند؛ اما اگر شما ورود كنيد حرف‎ها و مسائلي كه لازم است بيان مي‎كنند؛ اين نظرات به نظر من مجموعه گرانبهايي براي حوزه و حوزويان مي‎شود و همه اين كارها با اين متانت و نخبگي مجموعه رسانه حوزه شدني است.

در آستانه انتخابات مردم عزيز ما مراقب باشند؛
انتساب مطالب كذب عليه علامه مصباح يزدي

به گزارش خبرگزاري حوزه، در پي انتشار برخي مطالب خلاف واقع و انتساب آن به حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، مجموعه حفظ و نشر آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي بيانيه‎اي صادر كرد كه متن آن بدين شرح است:

بسمه تعالي

در ايامي كه به انتخابات مهم خبرگان و مجلس شوراي اسلامي نزديك مي‎شويم، برخي افراد در خبرگزاري‎ها، سايت‎ها و رسانه‎هاي اجتماعي يا در صداوسيماي جمهوري اسلامي با انگيزه‎هاي گوناگون مطالبي كذب را از قول حضرت آيت‎الله مصباح يزدي نقل مي‎كنند يا خاطراتي را در رابطه با نظرات بزرگان درباره انقلاب اسلامي و حضرت امام(ره) به ايشان نسبت مي‎دهند كه صحت ندارد.

بدين وسيله به اطلاع مردم شريف ايران مي‎رساند تنها اخبار و اطلاعاتي مورد تأييد و قابل استناد به آيت‎الله مصباح يزدي است كه از طريق سايت رسمي معظم له به نشاني WWW.MESBAHYAZDI.IR و آيدي @mesbahyazdi_ir در رسانه‎هاي اجتماعي در اختيار قرار مي‎گيرد.

از همه افراد و مراكز اطلاع رساني انتظار مي‎رود در نقل اقوال، اخبار و خاطرات، رعايت امانت كامل را بنمايند. بديهي است دفتر معظم له حق پيگيري قضايي افترازنندگان را براي خود محفوظ مي‎دارد.

 حوزه و دانشگاه

نشست بازخواني ابعاد مكتب شهيد سليماني؛
طالب زاده: برخي باور نمي كنند كه غربي ها بيايند از خوبي هاي سردار سليماني بگويند

به گزارش خبرگزاري دانشجو، نادر طالبزاده تحليلگر، كارشناس مسائل غرب و برنامه ساز تلويزيوني در نشست خبري شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بررسي آثار شهادت سردار سليماني در ديگر جوامع حضور يافت و گفت: شهادت سردار سليماني در غرب تاثيرگذار بود و حدود صد مقاله درباره سردار سليماني نوشته شد. اين بسيار جالب است كه بسياري در مدح سردار سليماني نوشتند. برخي باور نمي‎كنند كه غربي‎ها بيايند از سردار سليماني خوبي‎هايش را بگويند.
وي افزود: امروز ضد انقلاب يك جو براي شهيد سليماني درست كرده است و يكي از چالش‎هايي كه ما با بي‎بي سي و صداي آمريكا داريم، اين است كه بياييد واقعيت را بگوييد. متفكرين غربي‎اي كه مقاله‎هاي دروغ درباره حضور آمريكا در عراق نوشته بودند جان دوباره گرفتند و دائم مطلب جديد مي‎نويسند و اين ترور بزرگ‎ترين فرمانده جنگي عليه داعش هنوز هضم نشده و ترامپ كه منفور بود منفورتر شده است.
طالب زاده اظهار كرد: اسكات ويتر از بازرسان سازمان ملل كتابي درباره ايران نوشته به نام تارگت ايران و سال‎ها ما به دنبال او بوديم كه گفتگو كنيم، اما بسيار مشغوليت داشت، ولي بعد از شهادت سردار سليماني با ما تماس گرفت و گفت: مي‎خواهم در برنامه شما صحبت كنم.
اين برنامه ساز تلويزيوني گفت: شهادت سردار سليماني علامت ورود به يك دوره جديد است. همين كه ما امروز با افراد مرتبه دار در آمريكا و غرب درباره اين موضوع، مستقيم گفتگو مي‎كنيم از عوامل نشان دهنده ورود ما به دوران جديدي است.
طالب زاده تصريح كرد: ما فكر مي‎كنيم در برابر جنگ نرم نمي‎توانيم كاري كنيم و رسانه‎هاي آن‎ها بسيار قوي است؛ در حالي كه اين‎گونه نيست؛ بلكه ما مي‎توانيم فعال و تاثير گذار باشيم. دوسال پيش در كنفرانسي كه برگزار كرديم، از دولتي‎هاي گذشته امريكا در اف بي‎اي و... دعوت كرديم و همان كنفرانس باعث شد كه ما را در آن كنفرانس تحريم كنند و اتهام نيروي قدس بودن را به ما زدند.
وي ادامه داد: بعد از اين‎كه كنفرانس ما را تحريم كردند ما كنفرانس بعدي را در لبنان و مرز اسرائيل گرفتيم. ۱۰مهمان ما در آن كنفرانس افسران سابق آمريكا بودند و براي اولين بار سيستم امنيتي آمريكا وارد داستان جديدي شد و ماموران سابق آمريكا را تهديد امنيتي كردند و گفتند اگر به كنفرانس لبنان برويد شما را جريمه مي‎كنيم و به زندان مي‎اندازيم و همين امر باعث شد آن ۱۰ نفر نتوانند به كنفرانس بيايند.
اين برنامه ساز تلويزيوني تصريح كرد: بعد از اين كنفرانس نزد حاج قاسم سليماني رفتم و ماجرا‎هاي پيش آمده را براي او گفتم؛ برنامه بعدي كنفرانس بغداد با موضوع خروج ارتش آمريكا از عراق بود، براي ايشان گفتم كه بسيار استقبال كرد و بعد از آن جلسه، عراق و سوريه و لبنان شلوغ شد و سردار سليماني بين اين كشور‎ها در رفت و آمد بود. طي همين ۴ماه ما نتوانستيم كنفرانس را برگزار كنيم، اما شهيد سليماني را ترور كردند و بعد از شهادت ايشان رهبري و سيدحسن نصرا... عنوان كردند كه آمريكا بايد از منطقه خارج شود.