صفحه بين الملل

آقاي روحاني! ۱۴۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار عوايد برجام كجاست؟!

اين روزها برخي مقامات ارشد دولت، در بيان اظهارات خود دو مسأله را به‎عنوان سرفصل‎هاي اصلي انتخاب كرده اند؛ اول حمله به شوراي نگهبان و دوم كارنامه سازي براي دولت.

براي نمونه، آقاي روحاني كه ۵ دوره نماينده مجلس شوراي اسلامي بوده(دوره اول تا پنجم مجلس) و ۲ دوره نماينده مجلس خبرگان بوده(دوره سوم و دوره فعلي) و ۲ دوره نيز رئيس جمهور بوده است(دولت‎هاي يازدهم و دوازدهم) و به عبارتي ۹ بار از طريق سيستم انتخابات- از جمله نظارت استصوابي شوراي نگهبان- انتخاب شده است، اين روزها با حمله به شوراي نگهبان، اين نهاد را به سياسي كاري متهم كرده و در توئيتي از هشتك عجيب «انتخابات تشريفاتي»! استفاده كرده است.

وي همزمان با حمله به شوراي نگهبان، به تعريف و تمجيد از كارنامه دولت پرداخته و منتقدان را فاقد انصاف معرفي كرده است. در همين رابطه رئيس جمهور- ۸ بهمن ۹۸- در آيين بهره برداري از طرحهاي صنعت آب و برق استان تهراندر شهرستان پاكدشت گفت: «دستگاه‎هاي تبليغاتي ما يك مقدار كم كاري دارند. ما بايد براي مردم توضيح و شرح دهيم كه در اين شرايط سخت و مشكل چگونه همه دست به دست هم دادند. از اين تفكرات، تخيلات و توهمات كودكانه بايد يك مقدار فاصله بگيريم؛ برخي مي‎گويند برخي از طرح‎ها را نبايد توضيح بدهيم چون دولت محبوب و قوي مي‎شود»!

به گزارش «مشرق»، روحاني همچنين در هفته‎هاي گذشته- ۲۶ دي ۹۸- در جمع مديران بانكي كشور در مجمع عمومي بانك مركزي گفت: «امروز در انرژي اتمي هيچ محدوديتي نداريم و از نظر وضعيت هسته‎اي وضع‎مان بهتر از قبل برجام است. امروز غني‎سازي بيش‎تر از آن موقع انجام مي‎شود و ما دست روي دست نگذاشتيم. شرايط ساده نيست اما متوجه هستيم كه دنياي سياست، امنيت و اقتصاد باهم ارتباط تنگاتنگ دارند».

وي در ادامه گفت: «در اقتصاد نيز ما در دولت راهي را شروع كرديم و گفتيم كه بايد ابتدا تورم را كاهش دهيم...ما در دولت تلاش كرديم تا ابتدا تورم را كاهش دهيم و در سال ۹۲ كاهش تورم را شروع كرديم. سال ۹۳ شاهد رشد تورم بوديم و مسير از منفي به سمت مثبت حركت كرد...امروز با تلاش‎هاي انجام شده به‎طور متوسط سالانه ۵۰۰ هزار اشتغال خالص ايجاد شده و اين كار بزرگي است كه به‎رغم همه سختي‎ها انجام شده در حالي كه قبل از دولت ما اشتغال خالص در سال ۱۰ تا ۱۲ هزار شغل بوده است».

**روحاني(دي ۹۴):هر دولتي در آمريكا بر سر كار باشد، به چارچوب برجام متعهد است!

اما اين روزها مقارن با چهارمين سالروز اجراي برجام است. در روزهاي پاياني دي ۹۴ و نيمه اول بهمن ماه، دولتمردان و رسانه‎هاي اصلاح‎طلب در اظهارنظرها و گزارش‎هاي متعدد به تعريف و تمجيد از برجام پرداخته و تاكيد داشتند كه به واسطه اجراي برجام، فتح الفتوحي عظيم در سالهاي بعد رخ خواهد داد.

نكته قابل توجه اين جاست كه هم دولتمردان و هم فعالين اصلاح‎طلب- كه خود را مسلط به زبان ديپلماسي معرفي مي‎كردند- تاكيد داشتند كه دولت‎هاي بعدي در آمريكا به هيچ عنوان نمي‎توانند از چارچوب برجام خارج شوند!

در همين رابطه، آقاي روحاني- ۲۷ دي ۹۴- در نشست خبري خود در محل سالن اجلاس سران گفت: «تعهدي كه امروز آمريكا در رابطه با برجام به ما داده، تعهد دولت آمريكاست، نه اين دولت و آن دولت. اين تعهدات استمرار پيدا مي‎كند و فرقي ندارد كه چه دولتي در آمريكا بر سر كار بيايد، هر دولتي كه باشد به اين چارچوب متعهد است».

در روزهاي پاياني دي ماه ۹۴، روزنامه‎هاي اصلاح‎طلب با تيترهايي همچون «فروپاشي تحريم»، «تحريم‎ها به تاريخ پيوست»، «صبح بدون تحريم»، «خلاص شديم، سلام بر ايران بي‎تحريم»، «تحريم تمام شد»، «پيروزي تدبير بر تحريم»، «تحريم‎ها هم رفت»، «اينك بدون تحريم»، «سپيده دميد»، «توافقات گسترده سياسي و اقتصادي با لغو تحريم ها»، «سد تحريم شكست»، «برچيده شدن ظريف تحريم ها»، «مجوز فروش بوئينگ به ايران؛ اوباما دستور مستقيم داد» و...به استقبال از برجام رفتند.

دولتمردان و اصلاح‎طلبان تاكيد كردند كه به واسطه برجام، ضمن لغو تمامي تحريم‎هاي ايران- از جمله تحريم‎هاي بانكي و مالي و نفتي و...- گشايش‎هاي عظيم اقتصادي نيز رخ خواهد داد.

اما به اذعان دولتمردان، نه تنها تحريم‎ها لغو نشد، بلكه بر دامنه آن افزوده شد. در پسابرجام، فروش نفت ايران و ارزش پول ملي كاهش يافت و سفره مردم هم كوچك شد.

به عبارت ديگر، برجام هيچ دستاوردي براي ايران نداشت و به‎دليل عدم اجراي ۲۸ شرط ابلاغي توسط دولت، تنها محدوديت‎ها و خسارت‎هاي توافق هسته‎اي نصيب مردم ايران شد!

**درآمد حاصل از برجام كجاست!؟

پيش از توافق و اجراي برجام، دولتمردان و فعالين اصلاح‎طلب مدعي بودند كه هر روز تاخير در رسيدن به توافق و اجراي آن، بيش از ۱۰۰ ميليون دلار ضرر به كشور وارد مي‎كند.

به‎عنوان نمونه، «اكبر تركان» مشاور وقت روحاني در سال ۹۴ گفته بود: «هر روز تاخير در اجراي برجام، ۱۰۰ ميليون دلار ضرر به كشور وارد مي‎كند».

اكنون از ۲۷ دي‎ماه سال ۹۴ كه برجام اجرا شد، بيش از ۴ سال، يعني حدود ۴۹ ماه و به عبارتي حدود ۱۴۷۰ روز سپري شده است.

سايت دولتي «خبرآنلاين» - ۱۴ مهر ۹۸- در گزارشي با عنوان «برجام زنده است، راه تفاهم بسته نيست» نوشته بود: «با مرور اظهارات روحاني رئيس جمهوري كشورمان در مورد برجام و بررسي اجمالي فضاي موجود به‎ويژه تحرك اتحاديه اروپا براي بازگرداندن آمريكا به ميز مذاكره ۱+۵ با ايران ميتوان اذعان نمود؛ برجام زنده است و همه طرف‎ها خواستار حفظ و ادامه اين توافق جامع بين‎المللي، با لغو تحريم‎هاي غير موثر و يكجانبه آمريكا عليه ايران هستند».

براساس ادعاي حاميان دولت، برجام هنوز زنده است و طبق ادعاي قبلي آن‎ها مبني بر خسارات روزانه عدم اجراي توافق، فايده هر روز اجراي برجام براي اقتصاد كشور حداقل ۱۰۰ ميليون دلار است.

با اين حساب با سپري شدن حدود ۱۴۷۰ روز، سود حاصل از برجام حدود ۱۴۷ ميليارد دلار خواهد شد.

حال آقاي روحاني بايد پاسخ دهد در شرايطي كه رسانه‎هاي دولتي مدعي هستند كه برجام زنده است، پس ۱۴۷ ميليارد دلار سود ناشي از اجراي توافق كجاست!

در حال حاضر دولت روحاني در هفتمين سال فعاليت خود قرار دارد. هر طور حساب و كتاب كنيم، باز هم به اين نتيجه مي‎رسيم كه اكنون «زنگ حساب دولت» است و نه بازي انتخاباتي.

افكار عمومي در انتظار گزارش عملكرد است. در اين ميان، نه اظهارات جنجالي درباره شوراي نگهبان و نه دستاوردسازي از اقدامات دولت نمي‎تواند افكارعمومي را درباره سوال اصلي خود قانع كند. سوال اصلي افكار عمومي اين است كه دولت روحاني در هفت سال اخير در راستاي بهبود وضعيت معشيت مردم چه كرده است!؟ آيا دولت اقدامات خسارت بار خود در حوزه اقتصادي و سياست خارجي را تغيير داده است!؟ آيا دولت در جنگ تمام عيار اقتصادي با دشمن، آرايش جنگي به خود گرفته است!؟

 بين الملل

دونالد ترامپ:
بعدا متوجه آسيب هاي مغزي نظاميان در عين الاسد شدم!

به گزارش مشرق به نقل از شبكه بلومبرگ، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا در گفت‎وگو با اين شبكه در پي تلاش‎هايش براي كم اهميت جلوه دادن خسارات جاني و مالي وارد به بار آمده در پايگاه نظامي اين كشور در عين‎الاسد عراق در پي حمله انتقام‎جويانه سپاه پاسداران ايران پس از به شهادت رسيدن سردار قاسم سليماني توسط آمريكا، بار ديگر شدت آسيب‎هايي را كه نظاميان آمريكايي در اين حمله متحمل شده‎اند كم جلوه داد. اين در حالي است كه در تازه‎ترين آمار ارائه شده، شمار نظاميان آسيب ديده به ۱۰۹ تن رسيده است.
ترامپ روز دوشنبه پس از اين‎كه وزارت دفاع آمريكا اعلام كرد كه ۱۰۹ تن از نظاميان آمريكايي پس از حمله ايران به عين‎الاسد در ماه ژانويه «آسيب مغزي خفيف» تشخيص داده شده است، با فاكس بيزينس گفت‎وگو كرد.
ترامپ درباره حمله ايران گفت كه «آن‎ها[موشك‎ها] به گونه‎اي فرود آمدند كه به كسي برخورد نكردند».
او بدون ارائه توضيحات مشخصي با بيان اين‎كه وقتي به من گفتند هيچ كسي كشته نشده است، اين من را تحت تاثير قرار داد، مدعي شد: مي‎دانيد، من چيزي را متوقف كردم كه مي‎توانست برايشان بسيار فاجعه‎بار باشد.
رئيس جمهور آمريكا گفت كه بعدا متوجه آسيب‎هاي مغزي شده است. او ماه گذشته اين آسيب‎ها را به‎عنوان «سردرد» اعلام كرده و آن‎ها را مشابه آسيب‎ها و جراحات ديگر مانند قطع عضو ندانست.
ترامپ روز دوشنبه گفت: آسيب مغزي وجود دارد، اما من آن را كمي متفاوت‎تر از بسياري ديگر جلوه دادم و نظرم را در اين باره عوض نخواهم كرد.
به گزارش ايسنا، اظهارات ترامپ در پي اين مطرح مي‎شود كه پنتاگون نهم بهمن نيز با صدور بيانيه‎اي اذعان كرده بود كه ۵۰ نظامي آمريكايي در حمله ماه گذشته ايران به پايگاه عين‎الاسد آسيب مغزي ديده‎اند كه ۱۶ نفر بيش‎تر از آمارهاي پيشين بود.
پنتاگون كه به مخفي كاري درباره آمار تلفات و خسارت‎هاي اين حمله متهم است، اعلام كرده بود كه آمار و ارقام اعلام شده قطعي نبوده و ممكن است دستخوش تغيير شوند.
علاوه بر اين، برخي مقامات آمريكايي روز دوشنبه به اطلاع خبرگزاري رويترز رسانده‎اند كه ارتش آمريكا آماده است تا به‎دليل افزايش آمار و ارقام ۵۰ درصدي اعلام كند كه بيش از ۱۰۰ نظامي در حمله ماه گذشته ايران به پايگاه عين الاسد آمريكا آسيب ديده‎اند.
يك مقام آمريكايي كه نخواست نامش فاش شود اعلام كرد بيش از ۱۰۰ مورد جراحت مغزي به سربازان آمريكايي وارد شده و گزارش ماه گذشته نيز آسيب ۶۴ تن از اين افراد را نشان مي‎داد.
پنتاگون هم در بيانيه‎اي اعلام كرد كه 109 تن از نظاميان آمريكايي در پي اين حمله دچار آسيب مغزي شده‎اند كه 76 نفر از آن‎ها به خدمت بازگشته‎اند.