صفحه در مكتب عرشيان

21 ويژگي سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني

 حسين درودي

خداوندا عالميان را شاكريم كه سرمايه و سرانه گام دوم انقلاب اسلامي را با نعمت شهادت سپبهد شهيد حاج قاسم آسماني براي دوست و دشمن عملي و علني كرد؛ يعني حاج قاسم‎هاي 10 سال دفاع مقدس و همچنين حاج قاسم‎هاي مدافع حرم و امنيت كه در آينه بلورين سردار رشيد اسلام حاج قاسم آسماني پرده از رخسار خود به كنار زد، و همگان را آموزش اسراري داد، از جمله اين‎كه چرا از اصطلاح دفاع مقدس به‎جاي جنگ ايران با عراق استفاده مي‎گردد، ثانياً چرا امام راحل رحمة الله عليه فرمودند خرمشهر را خدا آزاد كرد و ديگر رموزي كه هنوز براي خيلي از دوستان راز گشايي نگرديده تا چه رسد به دشمنان در ظلمات و تاريكي جهل و جهالت.

در حال حاضر بايد به اين سؤال پاسخ دهيم كه چگونه مي‎توانيم در هر مدرسه حاج قاسم‎ها را كشف نموده و آسيب‎هاي اجتماعي دانش‎آموزان را به دست آنان مبدل به فتح‎هاي بين‎المللي از جنس فتح الفتوح حاج قاسم آسماني كنيم و يا اين‎كه حاج قاسم هااي حلال معضلات اقتصادي را در دانشگاه‎هاي كشور ميدان بدهيم، و همچنين حاج قاسم‎هايي كه مي‎توانند در آينده در مجلس شوراي اسلامي و ديگر مسؤوليت‎هاي نظام اسلامي فتح آفريني كنند.

آيا يكي از افتخارات گام اول انقلاب اسلامي ايران عزيز اين نيست كه در سند تحول آموزش و پرورش زندگي حضرت زهرا سلام الله عليها پايه تربيت در مدارس معرفي شده و نمونه عملي و فرشي اين سند قيم، تربيت سردار شهيد حاج قاسم سليماني است كه بيداري بصيرتي جوانان كشور و عالم اسلام و آزادگان جهان را به ارمغان آورده است؟ اكنون به فرازهايي از زندگي فردي و جمعي سردار رشيد اسلام مي‎پردازيم.

1- حراست سرمايه فطرت از آلودگي‎ها:

بزرگ‎ترين سرمايه حاج قاسم سليماني، فطرت دست نخورده ايشان بود، چرا كه خداوند متعال هيچ بنده‎اي را بدون سرمايه و ثروت خلق نكرده است. مرحوم آيت‎الله بهاءالديني مي‎فرمودند "آيت‎الله بهجت، ثروت‎مند‎ترين مردم از نظر معرفت و عبوديت در زمان خودش بود" اگر دانش آموزان در مدارس همواره از اين سرمايه عظيم و عزيز آگاه گردند و آموزش حقيقي دريافت كنند با اولويت ساحت اعتقادي و عبادي و اخلاقي سند تحول قادرند 5 ساحت ديگر تربيتي خود را به گونه‎اي رقم بزنند كه رتبه‎هاي نخست اخلاق مهارتي و علمي جهان را از آن خود نمايند.

به قول عليرضا دبير «وقتي در برخي از ديدارها وي را مي‎ديدم، سردار سليماني جمله قشنگي داشت و مي‎گفت يك فرمانده بايد برود و بعد بگويد بيا. به خوبي مي‎دانم كه ايشان حداقل سه ماه سال بدون اين‎كه ماه مبارك رمضان باشد را روزه‎دار بود».

2- اطاعت خدا و رسول خدا(ص):

در زندگي شهيد شرف و امنيت،حاج قاسم سليماني، اطاعت از خداوند حكيم و رسول اعظم(ص) و همچنين جانشين حقيقي او در قالب ولايت پذيري و اطاعت رهبري انقلاب اسلامي به گونه‎اي محرز و مشهود بود كه از تصاوير موجود در فضاي مجازي به خوبي مي‎توانيم اطاعت پذيري قلبي را بچشيم و به ديگران نيز بچشانيم.

مولاي متقيان در فراق مالك اشتر در حكمت 443 نهج البلاغه فرموده‎اند؛... خدا مالك را جزاي خير دهد، چگونه مالكي كه اگر كوه بود كوهي عظيم و بزرگ، اگر سنگ بود سنگي سخت، آگاه باشيد به خدا سوگند مرگ تو‎اي مالك، جهاني را ويران و جهاني را شاد مي‎سازد! به همين سبب مالك اشتر امام خامنه‎اي، اهل ايمان و آزادگان جهان را شاد و جبهه استكبار و كفر را به زودي به دست ويراني مي‎سپارد.

3- خانواده صالح:

خانواده همان كانون آغازين تعليم و تربيت انسان‎هاست كه فرزندان را به جاده سعادت يا شقاوت رهسپار مي‎كند؛ به همين جهت رسول اكرم صلي الله عليه و اله فرموده‎اند: هرگاه خداوند براى خانواده‎اى خير بخواهد آنان را در دين دانا مى‎كند، كوچك ترها، بزرگ ترهايشان را احترام مى‎نمايند، مدارا در زندگى و ميانه روى در خرج روزي‎شان مى‎نمايد و به عيوبشان آگاهشان مى‎سازد تا آن‎ها را برطرف كنند).نهج الفصاحه ص181، ح 147(در دين مداري حاج قاسم نمي‎توانيم نقش والدين ايشان را ناديده بگيريم. "از چه علي شد ولي ذوالجلال؟ دامن پاكيزه و شير حلال - شير خدا را چه كسي شير داد؟ شير زني مؤمن و نيكو نهاد». حال آيا مي‎شود بدون لقمه حلال پدر و شير پاك مادر، حاج قاسم سليماني شد؟

4- معلمان متدين

5- دوستان عاقل

علاقه شديد به مرحوم سردار كاظمي

6- ازدواج سالم:

نقش همسر در زندگي شهدا

7- شغل مقدس:

شغل‎هايي كه با شهادت همسايه هستند

8- معاش معاد محور:

اگر معاد زير بناي معاش انسان باشد محال است كه حقوق نجومي در مقابل او مانند آتش دوزخ به رقص در نيايد

9- فعاليت جهادي

10- شهرت گريزي

11- مستضعف نوازي

12- انصاف مداري

13- شكست سياست زدگي

14- استكبار ستيز

15- شجاعت افتخار آفرين

16- ضد اشرافيگري

17- عشق به اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام:

ارادت ايشان به مكتب امام حسين(ع) و حضرت زينب(س) فوق‎العاده بود. علاوه بر توسلات روزانه هر روز زيارت عاشورا مي‎خواند و هفته‎اي يك مرتبه جلسه روضه با وجود مشغله‎هاي زياد در منزل ايشان برپا بود؛ به‎طوري كه حتي در زمان‎هاي مأموريت نيز تماس مي‎گرفت و پيگير اين جلسات هفتگي بود.

18- انديشه ورزي:

شهيد سليماني بسيار اهل مطالعه بود و در مسير مأموريت‎ها و با وجود خستگي بخش زيادي از مطالعه خود را انجام مي‎داد.

19- جمع صلابت و رأفت:

شهيد در اوج اقتدار و صلابت در جبهه نبرد و جنگ، در اوج رحمت، تواضع، عطوفت و مهرباني با مومنين، دوستان و اهل خانه بود و اين‎ها از الطاف مكتب اهل بيت(ع) است.

20- زندگي با شهيدان

21- مهارت باوري

***

علاقه كودك 8ساله به سردار دل‎ها

به نام خداي مجاهدان

محضر سردار رشيد اسلام حاج قاسم سليماني

سلام با تسليت اربعين حسيني؛ من در نهج‎البلاغه امام علي(ع) خوانده ام كه: «جهاد دري است از درهاي بهشت كه خداوند به روي دوستان خالص خود مي‎گشايد».

شما و يارانتان دوستان خاص خداوند هستيد و من نيز در سنگر مدرسه مشغول درس خواندن هستم و به لطف خدا در سال گذشته موفقيت‎هايي را داشته‎ام و جوايزي را گرفته‎ام، همه جوايز را براي شما كه دوست خدا هستيد مي‎فرستم كه در راه دفاع از حرم اهل بيت(ع) خرج كنيد. دوستدار ودعاگوي شما و يارانتان هستم و به دعايتان محتاجم.

خداوند حافظتان؛ فاطمه زهرا آقا ملايي كلاس دوم ابتدايي

پاسخ نامه سردار حاج قاسم سليماني به زهرا آقاملايي

بسمه تعالي

دختر گلم زهرا خانم عزيز سلام

نامه توأم با محبت و ايثارت دريافت شد دستان كوچك و توانمندت را مي‎بوسم و انگشتري را به يادگاري براي دختر فداكارم مي‎فرستم؛ ان‎شاءالله بزرگ كه شدي در نماز و دعا، همه برادران و پدران فداكارت را فراموش نكنيد.

سليماني - كوثر مشيز - 97.3.13

شهيدي كه رسوايي منافقان را برملا مي كند

«شفت» از ديرباز خاستگاه عالمان، مجاهدان و شهيدان بوده و در كنار داشتن نامداراني همچون ميرزاي شفتي و سيد شفتي، فرهيختگان و ستارگان شهيدي را در خود دارد كه فخر زمين در زمان خود بودند.

به گزارش خبرگزاري فارس، از بين شهداي شفتي كه هركدام به شكل خاصي آسماني شده‎اند، هستند تعدادي كه سيره عملي، زندگي، اثرگذاري و نحوه شهادتشان با ساير فدائيان متفاوت و مرور روزگار زندگي‎شان از سوي معتمدين و تاريخ‎نگاران بسيار تأمل‎برانگيز بوده است.

شهيد كاس‎گل زبانبر، گنجينه تمام معنا از ۳۰۰ شهيد شفتي است كه علاوه بر معلم و قاري قرآن، مداح اهل‎بيت(ع) بود و فعاليت‎هاي انقلابي و معرفتي نيز داشت.

شهيد زبانبر به سبب وجه پاك‎دستي، زمان‎شناسي، شجاعت و عالم بودن؛ امام جماعت مسجد اباصالح(عج) شفت بود، مسؤوليت افكار عمومي زمان و مديريت رسيدگي به امور مستضعفان و بينوايان شهر را هم متعهدانه و تمام‎وقت بر عهده داشت.

شهيد زبانبر از شهداي ترور شهرستان است كه در سن ۶۱ سالگي توسط منافقان كوردل به شهادت رسيد.

به گفته شاگردان و اهل محل تنها جرمش اعتقاد به اسلام ناب، ولايت‎فقيه و دفاع از اسلام، انقلاب، امام(ره) و خدمت صادقانه و بي‎منت به مردم بود و به همين دليل سازمان تروريستي منافقين به‎طور ناجوانمردانه و وحشيانه شبانه به خوابگاهش هجوم بردند و او را در خواب به رگبار بستند.

ضايعه از دست دادن شهيد كاسگل براي مردم شهرستان شفت بسيار تلخ و سنگين بود و شرايط زمانه و نقشه‎هاي شوم منافقان مبني بر اين‎كه اجازه نمي‎دهند پيكر اين شهيد در خاك نيز آرام بگيرد، موجب شد امنا و اهالي محل در آن زمان تصميم بگيرند براي حفظ شهيد و جلوگيري از نبش قبر احتمالي توسط منافقان، پيكر را در داخل مسجد دفن كنند.

پيكر شهيد كاس‎گل زبانبر در داخل مسجد آرام گرفت و با گذشت زمان دسترسي به مرقد مطهر اين شهيد بنام كه گنجينه تمام‎عيار يك شهيد خدايي، قرآني، خدمت‎گزار و مردمي بود، محدود شد تا جايي كه اكنون اين شهيد در اتاقكي كه انبار مسجد نام‎گرفته محبوس است و نام و نشاني از محل دفن شهيد نيست؛ هرچند برخي از رهروان شهدا گاه‎گاهي سراغش را مي‎گيرند و يادي تازه مي‎كنند.

محبوس ماندن مزار شهيد نزديك به ۴۰ سال در اتاقي جنب آبدارخانه مسجد اباصالح(عج) شفت، روح و جان رهروان شهدا و مدافعان انقلاب اسلامي را مي‎آزارد؛ لذا شايسته است متوليان امور در اسرع وقت و در يك اقدام انقلابي مزار اين شهيد والامقام و قرآني را در منظر و دسترس عموم قرار دهند و به اين طريق حق شهيد كاسگل زبانبر را بيش‎ازپيش ادا كنند.

 در مكتب عرشيان

وصيت شهيد 12 ساله ايلامي چه بود!

به گزارش نويد شاهد ايلام، شهيد علي جرايه فرزند سو خته زار اولين روز از مهر ماه سال 1350 در سراب باغ آبدانان ديده به جهان گشود. وي تحصيلات خود را در مدارس شهدا و طالقاني سراب باغ تا سال اول راهنمايي ادامه داد و در زمان جنگ تحميلي به‎عنوان رزمنده بسيجي به گردان 505 محرم تيپ11 امير(ع)سپاه پيوست و راهي جبهه‎هاي نبرد با دشمن بعثي گرديد. وي در اول اسفند 1362 طي عمليات والفجر 5 در منطقه عملياتي مهران از ناحيه سر مورد اصابت تركش خمپاره دشمن قرار گرفت و به شهادت رسيد. مزار اين شهيد گرانقدر در گلزار شهداي آبدانان قرار دارد.
متن وصيت نامه شهيد علي جرايه خطاب به پدر و مادر
پدر و مادر عزيزم! به خدا سوگند تا خون در رگ هايم هست با دشمنان خدا و قرآن و اسلام و تا آخرين قطره خون كه در بدن دارم با مزدوران بعثي صهيونيستي كه دشمنان خدا هستند به جنگ بر مي‎خيزم. سو گند به خداوند متعال به ياري مسلمانان و محرومان جهان مي‎روم.
توصيه ام به شما خانواده عزيزم اين است كه صبر و استقامت داشته باشيد و تقوا را پيشه خود كنيد.
پدر و مادر عزيزم! از شما مي‎خواهم كه پيرو هميشگي امام عزيز باشيد و نگذاريد كه امام تنها بماند. اگر سعادت اين را داشتم كه در ركاب حسين زمان به سوي معبودم بشتابم بر من گريه و زاري نكنيد. خون شهدا را بر دوش خود احساس مي‎كردم كه به جبهه شتافتم تا قسمتي از بار مسؤوليت كه بر دوشم بود انجام دهم؛ امام را دعا كنيد....
پيرو ولايت فقيه
پدر و مادر عزيزم! آري! ما مرده نيستيم؛ ما از لطفي كه خداوند به ما كرده پاداشي بزرگ خواهيم داشت و وصيت من به شما اين است كه هيچ وقت امام عزيزمان را تنها نگذاريد و پيرو مكتب ولايت فقيه و قرآن باشيد، به سخنان عزيز او و از دستورات رهبر بزرگ اطاعت كنيد. پدر و مادر عزيزم! براي من گريه نكنيد؛ چون گريه كردن باعث شادي منافقين خواهد شد كه شما هم به خداي متعال هديه‎اي تقديم كرده ايد. مادر جان! پدر جان! من رفتم؛ من را حلال كنيد و ببخشيد، هميشه بعد از نماز امام و رزمندگان را دعا كنيد.