صفحه فرهنگي-اجتماعي

مشوق هاي فرزندآوري در كشورهاي پرجمعيت جهان

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از فكس نيوز، در سراسر جهان بسياري از كشورها در حال كاهش زاد و ولد هستند، پديده‎اي كه منجر به كاهش نيروي كار مي‎شود تا بتواند از جمعيت سالخورده حمايت كند.

با اين حال، دلايل دقيق اين روند و همچنين تلاش دولت‎ها براي معكوس كردن آن، بسته به شرايط يك كشور متفاوت است.

در ادامه نام پنج كشور با بيش‎ترين نرخ كاهش زاد و ولد و همچنين اقداماتي كه براي برخي از آن‎ها رفع آن انجام مي‎دهند را مشاهده مي‎كنيد:

۱. چين

چين براي كاهش سرعت رشد جمعيت در دهه ۱۹۷۰، سياست يك كودكي را اجرا كرد؛ اين سياست تا حدودي در سال ۲۰۱۵ برداشته شد، هرچند آمار نشان مي‎دهد كه تاكنون نيز كم و بيش ادامه داشته است، اما همين موضوع و خودداري خانواده‎هاي چين از فرزندآوري منجر به بحران كاهش زاد و ولد در اين كشور شد.

طبق دفتر ملي آمار چين، سال ۲۰۱۹ كم‎ترين ميزان تولد در چين از زمان تأسيس جمهوري خلق در سال ۱۹۴۹ بود.

۲. ايتاليا

ايتاليا يكي از پايين‎ترين نرخ‎هاي باروري در اتحاديه اروپا را دارد، به‎طور متوسط ۱.۳ كودك براي هر زن كه پايين‎تر از ميانگين ۱.۵۹ در اروپاست؛ (براي حفظ جمعيت خود، يك كشور به ازاي هر زن حداقل ۲/۱ فرزند نياز دارد)؛ دولت ايتاليا مانند ساير كشورهاي اروپايي براي تشويق فرزندآوري به شهروندان خود انگيزه‎هاي مالي ارائه داده است. اما به نظر مي‎رسد پرداخت نقدي تقريبا ۹۰۰ دلار براي هر كودك كه در سال ۲۰۱۵ راه اندازي شده، كافي نبوده است.

۳. ژاپن

براساس برآوردهاي وزارت رفاه اين كشور، سال گذشته كم‎تر از يك ميليون نوزاد در ژاپن متولد شدند.

براساس گزارش THE STRAITS TIMES، اين تغيير نسبت به سال قبل ۵.۹ درصد كاهش داشته و يكي از كم‎ترين ميزان ثبت از زمان شروع كشور به جمع آوري داده‎ها در سال ۱۸۹۹ است.

۴. روسيه

از سال ۱۹۹۹، ميزان تولد روسيه از ۱.۱۶ كودك براي هر زن به ۱.۴۸ سال افزايش يافته است. گرچه قابل توجه است، اما اين سطح براي حفظ جمعيت كافي نيست؛ بي بي سي گزارش داد، ولاديمير پوتين، رئيس جمهور پيشنهاد مزاياي زايمان و وعده‎هاي غذايي رايگان مدرسه را براي چهار سال اول مدرسه ارائه داده است.

۵. اسپانيا

طبق اعلام مؤسسه ملي آمار كشور، اسپانيا در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ كم‎ترين ميزان تولد خود را از اوايل دهه ۱۹۴۰ به ثبت رسانده است. در سال ۲۰۱۸، اين كشور كم‎تر از ۳۷۳۰۰۰ تولد ثبت كرده است كه كم‎ترين تعداد در تقريباً دو دهه است.

در ميان 5 كشور فوق، چين و روسيه، جزء كشورهاي پر جمعيت جهان نيز محسوب مي‎شوند با اين حال براي حل بحران كاهش زاد و ولد، مشوق‎هايي را براي فرزندآوري اجرا مي‎كنند. رويارويي پرجمعيت‎ترين كشور جهان با بحران كاهش جمعيت، منجر به اجراي سياست‎هاي تشويقي و ارائه تسهيلات مالي به خانوار براي تولد فرزندان بيش‎تر شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، چندي پيش ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه از كاهش جمعيت اين كشور سخن گفت و خواستار افزايش جمعيت روسيه شد.

پوتين طي سخنراني خود در مجلس با تاكيد دوباره بر روي موضوع جمعيت گفت: نرخ زاد و ولد در كشور دوباره در حال كاهش است به همين منظور بايد طرح‎هاي تشويقي جديدي براي فرزندآوري زنان اجرا كنيم.

از دهه ۱۹۹۰ تاكنون كشور روسيه با بحران كاهش جمعيت روبرو شده و پوتين نيز از سال ۲۰۰۰ تاكنون همواره بر لزوم مقابله با اين بحران تاكيد كرده است.

در حال حاضر نرخ باروري براي زنان روسي كم‎تر از ۱.۵ است اما به دنبال درخواست رئيس جمهور اين كشور براي افزايش زاد و ولد، قرار است طرح‎هاي تشويقي بيش تري براي ترغيب زوجين به فرزندآوري اجرا شود.

روسيه تاكنون براي افزايش رغبت والدين به تولد فرزندان بيش تر، تسهيلات مختلفي ارائه داده و محوريت اصلي اين مشوق‎ها نيز معافيت مالياتي خانواده‎هاي پر جمعيت و پرداخت يارانه‎هاي نقدي به مادران و خانواده‎ها بوده است.

بر اساس قوانين اين كشور، خانواده‎هايي با سطح درآمد پايين به ازاي فرزند اول تا ۱۸ ماهگي كودك كمك معيشتي دريافت مي‎كنند.

اين تسهيلات به منظور افزايش شمار فرزندان بيش‎تر داده مي‎شود؛ به‎طوري كه فرزند دوم خانواده به مدت ۱۰ سال يارانه يا كمك معيشتي دريافت مي‎كند.

طرح ديگر دولت روسيه براي تسهيل شرايط فرزندآوري، اعطاي وام مسكن به خانواده‎ها است. بر اساس اين طرح، آوردن فرزند دوم و سوم منجر به پرداخت وام مسكن با سود بسيار پايين به خانوارها مي‎شود. مدت بازپرداخت اين وام به ازاي فرزند دوم، سه سال و به ازاي فرزند سوم ۵ سال خواهد بود.

ازجمله ديگر تسهيلات اين كشور براي كمك به افزايش جمعيت، پرداخت وام مسكن با رقمي بالاتر از وام‎هاي پيشين، به خانواده‎هاي داراي ۳ فرزند و بيش‎تر است.

به علاوه يكي از راهكارهاي دولت روسيه براي مقابله با سقط جنين و در نتيجه افزايش شمار متولدين، سياستگذاري فرهنگي در اين زمينه از طريق برگزاري جلسات مشاوره و مددكاري اجتماعي براي مادران است.

با توجه به اين‎كه در حال حاضر نرخ باروري در روسيه ۱.۵ است، پوتين از ارائه تسهيلاتي جديد به والدين خبر داده و اعلام كرده كه افزايش مشوق‎ها براي افزايش نرخ باروري به رقم ۱.۷ درصد تا ۴ سال آينده است.

بر اين اساس، از اين پس به كودكان ۳ تا ۷ ساله خانوارهاي كم درآمد كمك هزينه معيشتي پرداخت خواهد شد. به علاوه دانش آموزان نيز تا ۴ سال اول مدرسه غذاي رايگان دريافت خواهند كرد.

كشور چين هم با جمعيت ۱.۴ ميليارد نفر همان طور كه گفتيم با كاهش نرخ مواليد خود روبرو شده است.

به دنبال اين موضوع نيز از سال ۲۰۱۶ سياست تك فرزندي در اين كشور لغو و سياست‎هاي افزايش فرزند آوري جايگزين آن شد. با اين حال طي چند روز گذشته، دفتر ملي آمار چين از كاهش بي سابقه زاد و ولد در اين كشور خبر داده است.

براساس اعلام اين مركز، سال گذشته ۶۵ ميليون و ۱۴ هزار نوزاد در اين كشور متولد شده‎اند اما اين رقم نسبت به سال ۲۰۱۸، ۵۸۰ هزار نفر كاهش يافته است. با اين حال طي سال‎هاي گذشته دولت چين طرح‎هاي تشويقي متعددي را براي ترغيب والدين به آوردن فرزند دوم اجرا كرده است.

در برخي از شهرهاي اين كشور، خانواده‎ها به ازاي تولد فرزند دوم ماهانه يارانه مشخصي دريافت مي‎كنند؛ به علاوه تا سن ۳ سالگي نيز به كودكان يارانه شير پرداخت مي‎شود.

ارائه تسهيلات تحصيلي به فرزندان دوم خانواده‎ها، كمك‎هاي مالي و رفاهي، اجراي معافيت‎هاي مالياتي و تسهيل شرايط زايمان كم هزينه براي مادران ازجمله ديگر مشوق‎هاي دولت چين براي افزايش جمعيت بوده است.

به علاوه تولد فرزند دوم در اين كشور، منجر به كاهش ساعت كاري والدين به ويژه مادران، اعطاي يك ماه مرخصي به پدران و افزايش مرخصي زايمان به زنان شاغل مي‎شود.

نرخ باروري چين در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱.۷ بود و نگراني اصلي دولت اين كشور از كاهش شمار نيروي كار در دهه‎هاي آينده است.

در حال حاضر بيش از يك دهه است كه ايران نيز با بحران جمعيت و كاهش نرخ باروري زنان روبرو است؛ به‎طوري كه به گفته كارشناسان تا ۳۰ سال آينده ايران جزو ۵ كشور سالمند جهان خواهد بود.

طي سال‎هاي گذشته بارها بر لزوم اجراي سياست‎هاي تشويقي براي ترغيب والدين به فرزندآوري تاكيد شده اما اين سياست‎ها تاكنون آنطور كه بايد و شايد در كشور اجرا نشده است.

اين در حالي است كه حساسيت روسيه و چين به‎عنوان پرجمعيت‎ترين كشورهاي جهان به اين موضوع بيش از پيش شده و به اجراي طرح‎هاي مشوق پرداخته‎اند.

ارائه مشوق‎هاي مالي، الگوي گيري از سياست‎هاي جمعيت در ديگر كشورها و در كنار آن فرهنگ سازي براي افزايش فرزندآوري زوجين ازجمله اقداماتي است كه مي‎تواند كشور را از بحران كاهش جمعيت خارج كند.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

همانا كسانى كه (به اسلام) ايمان آورده و كسانى كه يهودى شدند و نصارى و صابئان، هركس كه به خدا و روز قيامت ايمان آورد و عمل صالح انجام دهد، پس براى آن‎ها در نزد پروردگارشان، پاداش و اجر است و بر آن‎ها ترسى نيست و آن‎ها محزون نمى‎شوند.
بقره/62
نكته‎ها
مراد از «الَّذِينَ هادُوا» يهوديان هستند. اين نامگذارى يا به سبب اظهار توبه آنان است كه با تعبير «إِنَّا هُدْنا إِلَيكَ» آمده است و يا به جهت آن‎كه اين قوم به يكى از فرزندان حضرت يعقوب كه يهود نام داشت، منسوب بودند.
مراد از «نصارى»، مسيحيان هستند كه در جواب حضرت عيسى كه فرمود: «مَنْ أَنْصارِي» گفتند: «نَحْنُ أَنْصارُ اللَّهِ». شايد هم اين نامگذارى به جهت سكونت آنان در منطقه ناصريه، زادگاه عيسى عليه السلام باشد.
«صابئين» به كسانى گفته مى‎شود كه خود را پيروان حضرت يحيى مى‎دانند و براى ستارگان، قدرت تدبير قائلند. نام اين گروه در سوره‎هاى بقره، مائده و حج، در كنار يهود، نصارى، مجوس و مشركان آمده است.
پيام‎ها
1- تمام اديان آسمانى، اصول مشترك دارند؛ توحيد، معاد و انجام اعمال صالح.
«آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْيوْمِ الْآخِرِ وَ عَمِلَ صالِحاً»
2- مهم‎ترين اصل اعتقادى بعد از توحيد، معاد است. «آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْيوْمِ الْآخِرِ»
3- صاحبان اديان ديگر در صورت بى‎اطلاعى از اسلام، چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام، اگر به دين آسمانى خود ايمان داشته باشند و عمل صالح انجام دهند و در بى‎اطلاعى خود مقصّر نباشند، اهل نجات هستند. «مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ ... لا خَوْفٌ عَلَيهِمْ ...»
4- انسان، تنها در سايه ايمان به خداوند و اميد به معاد و انجام عمل صالح، آرامش مى‎يابد. «لا خَوْفٌ عَلَيهِمْ»
5- سعادت وكرامت، مربوط به ايمان وعمل صالح است، نه عنوانِ مسلم، يهودى، مسيحى، صابئى. «مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ ... لا خَوْفٌ عَلَيهِمْ ...»
منبع: تفسير نور

 پرتوي از حكمت

آيا نمي خواهيد من به وعده پيامبر خدا(ص) برسم؟!

يكي ديگر از صفات پسنديده مرحوم شيخ محمد حسين زاهد اين بود كه كارهاي شخصي خودشان را شخصا" انجام مي‎دادند و سعي مي‎كردند كه سر بار ديگران نباشند.
در ايامي كه ايشان مريض بود، عده‎اي از دوستان براي عيادت آمدند؛ يكي از شاگردان درخواست استخاره كرد.
فرمود: نيت كنيد...
يك دفعه ايشان با آن حال بيماري از رختخواب بيرون آمد، و به‎صورت چهار دست و پا تا كنار ديوار حركت كرد. دستش را به ديوار گرفت و بلند شد، و از روي طاقچه چيزي برداشت و به همان صورت برگشت.
وقتي داخل رختخواب شد، در دستشان تسبيح بود و اين همه زحمت براي آوردن تسبيح بود .
يكي از دوستان گفت: آقا شما مي‎فرموديد ما مي‎آورديم چرا اين همه خودتان را به زحمت انداختيد؟
ايشان فرمود: پيامبر اكرم ( صلي ا... عليه و آله و سلم) مي‎فرمايند: « بعد از ايمان و عمل صالح اگر كسي بتواند سربار مردم نباشد، من به او وعده بهشت مي‎دهم». آيا نمي‎خواهيد من به وعده پيامبر خدا برسم؟
منبع: شيح حسين زاهد

 بوستان حكايت

خداوندا! امروز ميهمان داريم

مرحوم حاج شيخ حسنعلي اصفهاني نقل مي‎كند: [در مدتي كه در شيراز بودم] « صبح‎ها در مطب حاجي ميرزا جعفر - طبيب معروف و مشهور - به معاينه مرضي و نسخ نويسي سرگرم بودم و عصرها كتاب قانون بوعلي را نزد وي مي‎خواندم.
حاجي حق الزحمه‎اي براي معالجه بيماران خود معين نمي‎كرد و هر كس هر مبلغ مي‎خواست در قلمدان او مي‎گذاشت و اگر بيماري چيزي نمي‎پرداخت حاج ميرزا جعفر از وي مطالبه نمي‎فرمود.
درآمد حاجي از مطب خود، روزانه از هشت يا نه ريال تجاوز نمي‎كرد و او هم از كمي درآمد خود شكوه‎اي نداشت. يك روز كه به سر كار خود آمد گفت: خداوندا! امروز ميهمان داريم، به فرشتگان خود امر فرما تا وجه لازم را فرود آورند.
آن روز، درآمد مطب، سي و پنج ريال شد.
منبع: نشان از بي‎نشان‎ها