صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
اميد به دشمنان و پيشنهاد مذاكره به آن ها احمقانه است

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم در سخناني با اشاره به آياتي از قرآن كريم، اظهار داشت: يكي از نعمت‎هاي خداوند متعال بازداشتن دشمنان از زيان رساندن به مؤمنان در بسياري از مراحل مختلف زندگي است، شكرانه اين نعمت، تقواي الهي يعني انجام واجبات و ترك محرمات است.

علامه مصباح يزدي ادامه داد: خداوند متعال، بلاهايي را از ملت و نظام ما دور كرد كه بايد آن را همواره به ياد داشته باشيم و تقوا پيشه كنيم. طبيعتا وقتي ملتي چنين فتنه بزرگي مانند فتنه 88 را با موفقيت پشت سر مي‎گذارد، مي‎تواند آن را نشانه قدرت و عظمت خود بداند و در مقابل دشمنان با اتكا بر آن، به نمايش قدرت بپردازد؛ اما بايد توجه داشت، اين مساله ممكن است آفاتي داشته باشد كه زيبنده ملت مؤمن نيست و اصل آن آفت، خود محوري و خودبزرگ بيني است؛ اين امر ممكن است انسان را از خدا غافل كند و گمان كند اين خودش و قدرت خودش بوده كه توانسته دشمن را از خود دور كند.

ايشان ادامه داد: مؤمنان بايد در همه امور، فقط و فقط به ياري خدا اعتماد داشته باشند؛ حتي به بازو و توان خودتان اعتماد و تكيه نكنند؛ خداوند مؤمنان را تنها به وسيله اسباب مادي و ظاهري ياري نمي‎كند، بلكه در صورت توكل بر خدا، امدادهاي الهي نيز، شامل حال مؤمنان خواهد شد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به نمونه‎هايي از نصرت الهي به مؤمنان، جنگ بدر را يادآور شد و گفت: در جنگ بدر، از همان ابتدا معلوم بود كه مسلمانان با آن تعداد كم و تجهيزات اندك نمي‎توانند پيروز شوند؛ اما واقعا به خدا اشتغاثه كرده و بر او توكل كردند و خدا نيز با نزول فرشتگان، آن‎ها را بر دشمن مجهز پيروز كرد. استغاثه و توكل بر خدا، هميشه سبب نصرت الهي مي‎شود و عدم توجه به خدا، سبب مي‎شود تا خدا شما را به خودتان با همان امكاناتتان واگذارد.

علامه مصباح يزدي با بيان اين‎كه غير از شكرگزاري نعمت‎ها، وظيفه ديگري نيز داريم، ادامه داد: بايد از اين نعمت‎هاي الهي، در راه خدا و كسب رضاي او استفاده كرد؛ به فكر حزب، خانواده و جيب خود نبود، بلكه از اين نعمت‎ها براي انجام وظيفه بهره بگيريم.

ايشان با اشاره به اين‎كه كسي از سنت امتحانات الهي استثنا نشده است، ادامه داد: برخي از عوامل سبب مي‎شود تا اولا انسان متوجه نباشد، كه برخي امور، امتحان الهي است. امتحان الهي سنت كلي است و خداوند براي اجتماعي كه در مسير سعادت هستند، با امتحاناتي، زمينه را براي رشد آن‎ها فراهم مي‎كند؛ بايد مراقب باشيم تا مبادا در اين سنت‎ها و امتحانات رد شويم. اولين وظيفه ما در امتحانات الهي اين است كه دستمان را جلوي خدا دراز كنيم و بدانيم همه امور به دست خداست و حتي اگر بيش‎ترين كمبودها را داشته باشيم، خداوند مي‎تواند آن را جبران كند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: بعد از توكل بر خدا نيز نبايد مأيوس بود، بايد اميدوار بود؛ طبيعي است كه گرفتاري، بيكاري، تحريم و حتي تحريم داروي بيماران سبب دلسردي و يأس مي‎شود؛ اما اين ضعف‎ها را بايد با آموزه اسلامي توكل جبران كرد. اگر اين درس را گرفتيد، پيروزي نهايي از آن شماست، هم بلا رفع خواهد شد، هم رفاه و آسايش همين دنيا نصيبتان مي‎شود، بر دشمنتان نيز پيروز خواهيد شد؛ اما رسيدن به اين نقطه هزينه نيز دارد؛ هزينه‎اش اين است كه از همه قطع اميد كرده و چشم به كمك انسان‎هاي ديگر ندوزيد، مخصوصا كساني كه دشمن شما هستند.

ايشان ادامه داد: آيا احمقانه نيست كه انسان اميدش به دشمناني باشد كه به خونش تشنه‎اند و مي‎خواهند عزتش را از بين ببرند؟ آيا احمقانه نيست كه كسي دست به طرف اين‎ها دراز كند، در خفا به آن‎ها پيشنهاد مذاكره كند و پيام تسليم و مذاكره براي آن‎ها بفرستد؟! خداوند به شما عزت داده و ضمانت كرده اگر در خانه او برويد، اين عزت را حفظ كرده و بر آن مي‎افزايد؛ آيا احمقانه نيست كه كسي بگويد من عزت را از خدا نمي‎خواهم، خودم عزت را از دشمنانم تقاضا مي‎كنم؟!

ايشان افزود: اگر چنين روحيه‎اي در مردم يا مسؤولان جامعه‎اي پيدا شود، به معناي كفران الهي خواهد بود كه طبيعتا عذاب الهي را نيز در پي خواهد داشت؛ البته بحمد ا... در جامعه ما به بركت مكتب اهل‎بيت‎عليهم‎السلام از بابت اين ملت و اين مردم نگراني نيست؛ چرا كه آن‎ها با وجود اين همه سختي‎ها، مانند كوه، مقابل دشمن مي‎ايستند و خم به ابرو نمي‎آورند و هيچ پيام تسليم و خضوعي به دشمنان نمي‎دهند.

علامه مصباح يزدي در بخش ديگري از سخنانش خاطر نشان كرد: جامعه ايراني ما از اوايل صدر اسلام تاكنون، در طول اين 1400 سال تا به حال موفق نشده بود كه دولتي بر اساس دين، اطاعت خدا و بزرگداشت ارزش‎هاي اسلام تشكيل دهد. اما از حدود 41 سال پيش تاكنون خدا نعمتي به ما داده كه به هيچ امتي نداده است و آن نعمت برقراري نظام اسلامي به دست نائب امام زمان(عج) است. اين نظام اسلامي، از بزرگ‎ترين نعمت‎هاي اجتماعي است كه خدا به ما داده است و يكي از مواردي است كه بايد شكرگزار آن باشيم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: اما متأسفانه، دست شيطان، بسته نيست، دائما در صدد است تا اين نعمت را از بين ببرد تا به وظيفه‎اي كه ما در قبال اين نظام اسلامي و الهي داريم كه اصل آن تبعيت از ولايت است را با ايجاد شبهاتي فراموش كنيم و ما را از اين نعمت الهي محروم كند. شبهاتي درباره ولايت‎فقيه، رابطه مردم با ولايت‎فقيه و نظاير آن از داخل و بيش‎تر از خارج با رسانه‎ها و شيوه‎هاي مختلف وارد مي‎كنند تا مردم را از نظام جدا كنند. راز تلاش دشمن نيز معلوم است؛ چون فهميده‎اند كه رمز چهل سال پيروزي نظام اسلامي و شكست دشمنان در عرصه‎هاي گوناگون، پيروي از اين رهبري الهي است.

ايشان ادامه داد: دشمنان سعي مي‎كنند به گونه‎اي القا كنند كه بسياري از ضعف‎هاي جامعه امروز، به‎خاطر رهبري است؛ در حالي كه مي‎دانيم حتي در زمان رسول الله‎صلي‎الله‎عليه‎وآله كه خود ايشان عهده‎دار حكومت بودند و مسؤوليت هدايت جامعه را داشتند، مشكلات مادي نيز وجود داشت؛ سخت‎ترين و دردناك‎ترين بلاها بر سيدالشهدا‎عليه‎السلام كه رحمت مجسم بود، وارد شد، آن هم توسط همان كساني كه توسط پيامبر‎صلي‎الله‎عليه‎وآله مسلمان شده بودند؛ آيا اين مشكلات تقصير رهبر جامعه بود؟! حقيقت اين است كه امتحانات الهي همواره وجود دارد و افراد در اين امتحانات، متفاوتند. اما همين بلا و شهادت نيز، امتحان الهي بود كه سبب شد تا بسياري از مردم، دين‎شان را مرهون سيدالشهدا‎عليه‎السلام و قيام او باشند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه مهم‎ترين وظيفه ما بخصوص روحانيان، حفظ اين نعمت، يادآوري آن و آشنا كردن مردم با وظايفشان در خصوص رهبري جامعه است، ادامه داد: آن هم رهبري كه در طول سي سال زعامت نمي‎توان يك نمونه اشتباه قابل اثبات از ايشان يافت.

ايشان ادامه داد: وظيفه ديگري كه به‎عنوان شكر اين نعمت بر عهده داريم، اين است كه هر كس هر پست و شغلي كه دارد، سعي كند كساني در پست‎هاي كشور سركار بيايند كه بتوانند، وظيفه‎شان را به بهترين نحو انجام دهند. كساني كه مسؤوليتي بر عهده مي‎گيرند، بايد سه ويژگي داشته باشند، اول شناخت اسلام، دوم شناخت اجتماعي و بصيرت كه دشمن را بشناسند و نگاهشان نه به دشمن بلكه به خدا و ياري مردم باشد، سوم هم اين‎كه كار را با اخلاص و براي خدا انجام دهد و نه منافع شخصي و حزبي.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق عليه السلام:
[مهدي(عج)] دشمنان خدا را مى‎كشد تا خدا راضى گردد.
الغيبه، شيخ طوسى، ص3۲

 راه امام

از آن طرف دنيا مى خواهند بر ما حكومت كنند

شما بايد بايستيد در مقابل ظالم‎ها و داد مظلومين را از آن‎ها بخواهيد، بايستيد در مقابل ابرقدرت‎ها كه به شما مى‎خواهند حكومت كنند، از آن طرف دنيا، از آمريكا، از آن طرف عالم مى‎آيد و مى‎خواهد به ما حكومت كند و ما و شما و همه را تحت قدرت خودش قرار بدهد و ذخاير ما را هم از بين ببرد و مع‎الأسف، دولت‎ها هم با او موافقت مى‎كنند.
صحيفه امام، ج16، ص38

 در پرتو خورشيد

عشق به امت اسلامي

زماني كه با امام خامنه‎اي ديدار كردم، در صحبت‎ها و برخورد ايشان عشق و علاقه به امت اسلامي را مي‎ديدم. اين علاقه را ايشان به خوبي با جملات و سخنراني عربي منتقل مي‎كردند و همچنين عشق امام خامنه‎اي به انقلاب مردم مصر بسيار زيبا بود. صحبت‎ها و توصيه‎هاي ايشان از علم و شناخت نشأت گرفته بود و برخلاف حاكمان كشورهاي عربي، نسبت به مسائل بي‎تفاوت نيستند. من اصرار دارم كه از لفظ «سيد القائد، الامام الخامنه‎اي» استفاده كنم؛ زيرا بعد از امام خميني ايشان امامت و رهبري امت اسلامي را بر عهده دارند. هنگامي كه ما به پيشنماز يك مسجد مي‎گوييم امام جماعت، به‎خاطر اين است كه يك عده‎اي از نمازگزاران را امامت مي‎كند، زماني كه من مي‎گويم امام خامنه‎اي، به اين خاطر است كه ايشان يك امت اسلامي را رهبري و هدايت مي‎كنند. ايشان بعد از امام خميني آمده‎اند و حامل همان پيام‎ها و رهنمودها هستند.
دكتر كمال هلباوي، از شخصيت‎هاي برجسته مصر