صفحه بين الملل

آقاي ظريف! الفباي سياست را نمي‎دانيد يا الفباي غيرت را؟!
چراغ سبز ظريف به مذاكره با آمريكا با واكنش تحقيرآميز ترامپ روبه رو شد

مواضع اين روزهاي دولتي‎ها يادآور اين جمله رهبرانقلاب است كه خطاب به دولتمردان اصلاحات گفتند: «كساني كه دم از مذاكره با امريكا مي‎زنند، يا از الفباي سياست چيزي نمي‎دانند، يا الفباي غيرت را بلد نيستند.»

به گزارش رجانيوز؛ خبرنگار اشپيگل از ظريف مي‎پرسد: آيا شما امكان مذاكره با آمريكا بعد از ترور سليماني را منتفي مي‎دانيد؟ ظريف پاسخ مي‎دهد براي ما اهميتي ندارد چه كسي در كاخ سفيد ساكن است... دولت ترامپ مي‎تواند، گذشته خود را اصلاح كند، تحريم‎ها را لغو كند و به ميز مذاكره بازگردد. ما همچنان در ميز مذاكره هستيم.

اين قسمتي از مصاحبه چند روز قبل محمدجواد ظريف با نشريه آلماني اشپيگل است. ظريف در پاسخ به اين سوال كه بعد از شهادت حاج قاسم سليماني آيا باز هم درهاي مذاكره با آمريكا را باز مي‎بيند به‎صورت كاملا منفعلانه اعلام آمادگي كرد تا با ترامپ پشت ميز مذاكره بنشيند. او اعلام كرد براي وي فرقي ندارد كه چه كسي در كاخ سفيد باشد، در واقع اين جمله به معني اين است كه رئيس جمهور كنوني آمريكا هم كه دستش به خون فرمانده سپاه قدس و ابومهدي المهندس آلوده است براي دولت روحاني قابل مذاكره است!

ترامپ اما با تحقير بيش‎تر اين انفعال ظريف را جواب داد. او در توئيتي دست رد به سينه ظريف زد و نوشت: «وزير خارجه ايران مي‎گويد ايران مي‎خواهد با ايالات متحده آمريكا مذاكره كند، اما مي‎خواهد كه تحريم‎ها لغو شود. نه، تشكر!»

مشخص نيست اين مسؤولان چطور به خود اجازه مي‎دهند با دولت تروريستي آمريكا كه برجام را هم زير پا گذاشته اعلام آمادگي براي مذاكره و دادن امتيازات بيش‎تر كنند؟

اين اقدام و اظهارات ظريف حتي باعث شده كه ترامپ وجهه خود را هم در داخل آمريكا بازسازي كند. رئيس جمهور آمريكا كه هنوز پرونده استيضاحش در سنا باز است حالا مي‎تواند سر خود را بالا بگيرد و به دروغ به جهان اعلام كند كه فشار حداكثري او پاسخ داده است!

اين در حالي است كه انتشار قطره چكاني آمار تلفات نيروهاي نظامي آمريكا در عين الاسد مي‎رود تا بحراني براي دولت كنوني آمريكا ايجاد كند و پيام شكست هيمنه اين كشور و اختلافات داخلي را فراهم كند. اما دولت روحاني همزمان يا تظاهرات ميليوني مردم عراق كه خواستار خروج آمريكايي‎ها از كشور و منطقه هستند نه تنها قادر نيست(يا نمي‎خواهد) از اين رخداد و ضربه بزرگ ايران به آمريكا استفاده كند كه حتي پيام ضعف ارسال ميكند.

اين كنشگري غيرمنطقي وزارت امورخارجه و دولت روحاني حتي منجر به واكنش اساتيد روابط بين‎الملل نيز شده است.

مواضع منفعلانه، ما را در اوج قدرت در موضع ضعف قرار مي‎دهد

مجتبي عبدخدايي، عضو هيات‎علمي گروه روابط بين‎الملل دانشگاه علامه‎طباطبايي در گفت‎وگو با فرهيختگان ضمن اشاره به مواضع اخير وزير امور خارجه و تكرار چندباره موضوع امكان مذاكره با آمريكا در فضاي پس از شهادت سردار سليماني اظهار داشت: «شناخت فضاي بين‎المللي از مهم‎ترين اصول ديپلماسي است و اساسا يكي از گذرگاه‎هاي تمايز ديپلماسي فعال و منفعل از اين‎جا مشخص مي‎شود.»

اين كارشناس مسائل بين‎الملل در تبيين شرايط فعلي حاكم بر مناسبات دو كشور ادامه داد: «بايد توجه داشت تمامي مولفه‎ها و متغيرها در منطقه پس از شهادت سردار سليماني با پيش از آن كاملا متفاوت شده است. آمريكايي‎ها از ابتدايي‎ترين اصول حاكم بر حقوق بين‎الملل عبور كرده و به‎صورت علني به آن مباهات مي‎كنند. يكي از محبوب‎ترين چهره‎هاي نظام را به شهادت رسانده‎اند و مقامات آمريكايي به‎صورت رسمي و خارج از هرگونه نزاكت بين‎المللي رجزخواني كرده و جانشين سردار سليماني را تهديد به ترور مي‎كنند.»

عبدخدايي ادامه داد: «از سويي مردم با تشييع پيكر باشكوه سردار سليماني اوج عصبانيت خود را از دولتمردان آمريكايي نشان مي‎دهند و از ديگرسو مردم عراق حماسه‎اي بي‎نظير و باورنكردني از وحدت و انسجام عليه آمريكايي‎ها آفريدند و مردم ديگر كشورهاي منطقه نيز وضعيتي مشابه آن دارند.»

عضو هيات‎علمي دانشگاه علامه‎طباطبايي در پايان تكرار بيش از حد اين‎كه اقدام مقابله‎اي به پايان رسيده در عرف ديپلماسي، عامل ايجاد ادراك غلط در دشمن دانست و تصريح كرد: «چنين مواضعي در اوج قدرت، ما را در موضع ضعف نشان مي‎دهد.»

توسل به حقوق بين‎الملل بدون توجه به منطق قدرت راهگشا نيست

عليرضا كوهكن، از ديگر اعضاي هيات‎علمي دانشكده حقوق و علوم‎سياسي دانشگاه علامه‎طباطبايي با اشاره به اظهارات وزير امور خارجه مبني‎بر امكان مذاكره با آمريكا بعد از ترور سردار سليماني به دست نظاميان اين كشور، درصورت بازگشت اين كشور به ميز مذاكره و رفع تحريم‎ها به فرهيختگان گفت: «سخن گفتن برخي در داخل از مذاكره در شرايط كنوني واقعا غيرقابل فهم است. به هر حال زماني شما براي ژست ديپلماتيك حرفي را بيان مي‎كنيد و ممكن است در فضاي موضع‎گيري خيلي چيزهاي ديگر هم بگوييد، اما يك زماني است كه به اين گفته‎ها اعتقاد هم داريد و اين دقيقا مصداق حكايتي است كه مي‎گويد فردي چندبار گفت سر كوچه‎اش مي‎دهند و در نهايت خود او هم كاسه‎اش را برداشت و رفت تا‎اش بگيرد.»

كوهكن در توضيح منطق قدرت حاكم بر محيط بين‎الملل گفت: «از زماني كه علم روابط بين‎الملل شكل گرفت اين موضوع مطرح بوده و در دانشگاه‎هاي ما نيز در ترم اول و اولين درسي كه در مباني علوم‎سياسي به دانشجو داده مي‎شود تصريح مي‎شود سياست، علم قدرت است؛ نه چيز ديگر، اما متاسفانه خيلي‎ها دكتري مي‎گيرند و همين را هم نمي‎آموزند.» عضو هيات‎علمي دانشگاه علامه‎طباطبايي خاطرنشان كرد: «همه مباحث در حاشيه اين موضوع است و اين چيزي است كه ما در عرصه بين‎الملل همواره با آن مواجه هستيم. كمااين كه يك نمونه خيلي ساده آن را مي‎توان در رفتار سياست خارجي ترامپ شاهد بود.»

افشاگري جان بولتون عليه ترامپ

به گزارش فارس، روزنامه نيويورك تايمز براساس متني از كتاب جديد جان بولتون مشاور سابق امنيت ملي آمريكا كه هنوز چاپ نشده و به دست اين روزنامه رسيده است گزارش داد كه دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا در ماه اوت 2019 به مشاورانش در كاخ سفيد گفته بود كه قصد دارد به مسدود كردن كمك 391 ميليون دلاري نظامي آمريكا به اوكراين ادامه دهد تا مقامات دولت كي‎يف به تحقيقات از جوبايدن نامزد دموكراتها و رقيب انتخاباتي او كمك كنند.

اين گزارش افزود: اظهارات جنجالي بولتون در بحبوحه دادگاه استيضاح ترامپ در سناي آمريكا همچنين شامل پيش نويس دست نوشته‎هايي است كه او طي هفته‎هاي اخير منتشر كرده است. اين نسخه همچنين براي كاخ سفيد و برخي از مقامات كنوني و پيشين آمريكا كه در نوشتن اين كتاب موثر هستند نيز ارسال شده است.

نيويورك تايمز افزود: كتاب شامل نكاتي است كه جان بولتون اگر به‎عنوان شاهد در دادگاه سنا فراخوانده شود به آن‎ها اشاره خواهد كرد.

براساس اين گزارش، چندين صفحه از اين كتاب به توضيحات بولتون درباره اين‎كه چگونه مساله اوكراين فاش شد اختصاص يافته است تا اين‎كه در ماه سپتامبر وي از كاخ سفيد اخراج شد. وي نه تنها بر بي‎اعتباري رئيس جمهور در مساله اوكراين اشاره كرده بلكه جزئياتي درباره مقامات كاخ سفيد كه تلاش كرده‎اند خود را از اين مخمصه كنار بكشند نيز ارائه كرده است.

به‎عنوان مثال، «مايك پامپئو» وزير خارجه آمريكا به‎طور خصوصي گفته بود كه اظهارات رودي جولياني وكيل شخصي ترامپ كه گفته سفير سابق آمريكا در اوكراين فاسد است هيچ مبنايي ندارد.

ترامپ ۲۰ مي‎۲۰۱۹(مصادف با ۲۳ ارديبهشت‎ماه) سفير سابق آمريكا در اوكراين را از اين سمت بركنار كرد. در آن زمان گزارش شده بود «ماري يووانوويچ» منصوب دولت قبلي آمريكا بوده و از دموكرات‎ها حمايت مي‎كرده است. با اين حال بسياري بركناري وي را به دليل عدم همكاري در موضوع اوكراين گيت با ترامپ ميدانند.

جان بولتون همچنين در كتابش گفته است كه بعد از مكالمه تلفني ترامپ با ولوديمير زلنسكي رئيس جمهور اوكراين، وي با ويليام بار دادستان عمومي آمريكا تماس گرفته و نگراني خود را از سياستهاي در سايه رودي جولياني در اوكراين كه با تشويق ترامپ اجرا مي‎شد را اعلام كرده است.

با اين حال نيويورك تايمز گفته يك سخنگوي ويليام بار اين موضوع كه وي با تلفن بولتون از مكالمه ماه جولاي مطلع شده است را رد كرده است.

 بين الملل

پنج نكته درباره سخنان شرم آور ظريف!

 امير حسين ثابتي

روز تشييع ميليوني حاج قاسم در تهران كه مردم با غيظ و غضب عليه امريكا شعار مي‎دادند، مطمئن بودم غربگراهاي داخلي در اولين فرصت پس از سرد شدن مردم تلاش شان براي مذاكره با امريكا و ترامپ را شروع مي‎كنند اما باور نمي‎كردم قبل از چهلم حاج قاسم اين اتفاق بيفتد!
لذا امروز كه ديدم ظريف در گفتگو با نشريه اشپيگل رسما پالس مذاكره با ترامپ را ارسال كرده، از اصل سخنانش تعجب نكردم چون در اين ۶ سال او و روحاني را خوب شناخته ام بلكه از سرعت عملش شگفت زده شدم. هنوز يك ماه هم از ريخته شدن خون حاج قاسم به دست امريكا نگذشته است...
2. ظريف در گفتگو با نشريه اشپيگل گفته: "من هرگز احتمالِ اين‎كه مردم، رويكردشان را تغيير مي‎دهند و واقعيات را درك مي‎كنند، نفي نمي‎كنم... دولت ترامپ با بازگشت به ميز مذاكره و برداشتن تحريم هايش، مي‎تواند گذشته را جبران كند."
جداي از پالس پر رنگ ظريف براي مذاكره با امريكا در اين سخنان، آنچه توهين آميز است اينجاست كه ظريف رسما دارد اعلام مي‎كند من ميدانم كه بعد از فضاي ايجاد شده بواسطه شهادت حاج قاسم، مردم موافق مذاكره نيستند اما احتمال اين را ميدهم كه رويكرد مردم تغيير كند و واقعيات را درك كنند!
بايد پرسيد آقاي ظريف! واقعيت امريكا مگر جز همين قتل و غارت و تحريم و زورگويي است؟ در ۶ سال قبل بواسطه مذاكره با امريكا چه گلي بر سر كشور زديد؟ كدام مشكل را حل كرديد كه حالا دنبال مذاكره با ترامپ هستيد؟ كي مي‎خواهيد واقعيات را بفهميد و بي‎خيال امريكا شويد؟ مگر در دنيا جز امريكا كشور ديگري وجود ندارد كه 6 سال است همه چيز را به مذاكره با او پيوند زده ايد؟ از خون حاج قاسم هم عبرت نمي‎گيريد؟
3. با توجه به سخنان ظريف جاي ترديد باقي نمي‎ماند كه اگر تا امروز به "روش" ظريف نقد داشتيم اما "نيت" او را براي كشور خير مي‎دانستيم از اين به بعد حتما بايد در نيت او هم شك كرد. مگر مي‎شود كسي به همين زودي پس از شهادت حاج قاسم، با نيت خير باز هم دنبال مذاكره با دشمن حاج قاسم باشد؟ آن هم در حالي كه در همين نمازجمعه اخير، رهبر انقلاب صريحا هرگونه مذاكره با امريكا را منع كردند؟
4. بي‎ترديد سخنان ظريف آن هم در شراطي كه وحدت بي‎سابقه‎اي در مردم عليه دشمن به وجود آمده مصداق "وحدت شكني" در جامعه است. امروز مردم بيش از هميشه در دشمني با امريكا وحدت دارند و تشييع پيكر پاك شهيد سليماني نيز بزرگترين رفراندم عليه مذاكره با امريكا بود. چرا ظريف و امثال او بر وحدت شكني در اين باره اصرار دارند؟ مگر اجماع مردم عليه امريكا چه ضرري به آن‎ها ميزند؟
5. رهبر انقلاب 20 اسفند 94: «نفوذ براي اين است كه محاسبات ذهن مسؤولين عوض شود. وقتي نتيجه اين بشود كه فكر مسؤولين در مشت دشمن قرار بگيرد، ديگر لازم نيست دشمن دخالت مستقيم بكند؛ نه! مسؤول كشور همان تصميمي را ميگيرد كه دشمن ميخواهد. همان كاري كه دشمن ميخواهد مفت و مجاني انجام ميدهد...»