صفحه اخبار

رئيس قوه قضاييه:
دير يا زود با قاتلان حاج قاسم ملاقات مي كنيم، اما نه براي مذاكره، براي محاكمه

به گزارش خبرگزاري مهر، آيت‎الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه شوراي عالي قوه قضائيه با تاكيد بر لزوم بزرگداشت ايام ا... دهه فجر از سوي مردم و مسؤولان، تبيين دستاوردهاي انقلاب اسلامي و اميدبخشي با عملكرد صحيح را ضروري دانست و گفت: دشمن به دنبال ايجاد نااميدي است و آن چه امروز ايجاد اميد مي‎كند، كارآمدي دستگاه‎هاي اجرايي و اداري كشور است. در واقع عملكرد مخلصانه و نشان دادن كارآمدي، اميدآفرين است و دستگاه‎ها بايد اين جهت را هر چه بيش‎تر مدنظر داشته باشند و كارآمدي خود را ارتقا بخشند.

رئيس قوه قضائيه در بخش ديگري از سخنان خود، خون حاج قاسم سليماني را موجب برانگيختگي ملت‎هاي آزاده و صيانت از جوامع مورد ستم در منطقه دانست و خاطرنشان كرد: ان‎شاءا... امر حقوقي و قضائي اين جنايت دنبال مي‎شود. در گفت و گويي كه با رئيس دادگاه عالي عراق داشتم، روشن شد كه انگيزه بالايي براي پيگيري اين موضوع دارند و از همان ابتدا برنامه‎ريزي‎هاي لازم را در اين زمينه داشته‎اند. ما هم كار را از طريق مجامع بين‎المللي دنبال مي‎كنيم. دير يا زود با قاتلان حاج قاسم ملاقات خواهيم كرد اما نه براي مذاكره و گفتگو بلكه براي محاكمه و كيفر.

آيت‎الله رئيسي در بخش ديگري از جلسه شوراي عالي قوه قضائيه درباره برخي احكام صادر شده در ماه‎هاي اخير تصريح كرد: احكام دادگاه‎ها بايد به نحوي صادر شود كه براي افكار عمومي از لحاظ تناسب جرم و مجازات اقناع كننده باشد. مثلاً برخورد با كارگري كه به دليل فشارهاي اقتصادي اعتراض مي‎كند و فرياد مي‎زند و حالا ممكن است در ميان اعتراض كلام ناشايستي هم به زبان بياورد، بايد متفاوت از برخورد با كسي باشد كه به‎صورت سازمان يافته و با برنامه‎ريزي قبلي اقدام به برهم زدن نظم جامعه مي‎كند.

هشدار سرلشكر سلامي به آمريكايي‎ها؛
فرماندهان ما را ترور كنند، فرماندهي از آن ها در امان نخواهد بود

سرلشكر حسين سلامي فرمانده كل سپاه در واكنش به تهديد فرماندهان سپاه از سوي آمريكايي‎ها با بيان اين‎كه آن‎هايي كه فرماندهان ما را به ترور تهديد كرده‎اند، اگر زنده بمانند، قطعاً از اين گفته خودشان پشيمان خواهند شد، گفت: دشمنان ما بخشي از پيامدهاي دردناك ترور سپهبد شهيد سردار حاج قاسم سليماني را دريافت كردند و متوجه شدند كه اگر چنين حركاتي انجام بدهند با ضربات كوبنده و مستمري مواجه خواهند شد.

وي افزود: آمريكايي‎ها، صهيونيست‎ها و ديگران بدانند اگر فرماندهان ما را تهديد كنند، هيچ‎يك از فرماندهانشان نقطه امني نخواهند يافت، يعني اگر فرماندهان ما را تهديد به ترور كنند يا تهديدشان را عملي كنند جان هيچ فرماندهي از آن‎ها در امان نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاري مهر، فرمانده كل سپاه با تاكيد بر اين‎كه دشمنان ما بايد مراقب اعمالشان باشند، گفت: آنان اگر بخواهند اين بازي را ادامه دهند، پاسخ‎هاي ما كاملاً متفاوت از گذشته است و مقياس آن هم متفاوت خواهد بود و با شرايط بسيار جديدي روبرو مي‎شوند كه قادر به مديريت و كنترل آن نيستند؛ اخطار مي‎دهيم كه از اين ميدان عقب بنشينند.

سرلشكر سلامي با اشاره به تاكيد فرمانده معظم كل قوا در حكم انتصاب سردار قاآني مبني بر ادامه برنامه‎هاي دوران سردار سليماني با انگيزه‎اي مضاعف به‎عنوان برنامه‎هاي نيروي قدس سپاه، گفت: جنايت آمريكايي‎ها ترور سردار سپهبد حاج قاسم سليماني و تهديد به ترور فرمانده جديد سپاه قدس به‎عنوان ادامه دهنده راه آن سردار پرافتخار و ساير فرماندهان ما، بخش مهمي از اين واقعيت است كه اين رژيم‎ها، رژيم‎هاي ترور هستند.

تحليلگر صهيونيست:
ضربه موشكي ايران محكم و شگفت انگيز بود

به گزارش شبكه تلويزيوني المنار، كابينه رژيم صهيونيستي به محافل رسانه‎اي وابسته دستور داده تلاش كنند ارزش پاسخ موشكي ايران را به پايگاه‎هاي نظامي آمريكا در عراق، كم‎رنگ نشان دهند. اين رژيم تلاش كرده است مانع بي‎اعتمادي دستگاه‎ها و سازمان‎هاي صهيونيستي به قدرت آمريكا برابر ايران شود. با اين حال برخي از محافل صهيونيست، اعتراف كردند ايران توانسته معادله جديدي در منطقه رقم بزند، به‎گونه‎اي كه به‎عنوان بزرگ‎ترين قدرت در رويارويي با آمريكا در منطقه محسوب شود. ايهود يعري تحليلگر امور منطقه گفت: من چند موضوع مختلف را مشاهده كردم از جمله جرأت ايران در حمله موشكي به پايگاه‎هاي آمريكا. فرمانده ايراني آن گاه كه گفت هيچ كشوري از زمان جنگ جهاني دوم پايگاه‎هاي آمريكايي را با موشك هدف قرار نداده، سخن درستي گفت. من علاوه بر اين از دقت موشك‎هاي ايراني از جمله موشك قيام شگفت‎زده شدم؛ موشكي كه به دقت به تاسيسات آمريكايي در پايگاه عين‎الاسد اصابت كرد.

عاموس هرئيل ديگر تحليلگر نظامي صهيونيست هم گفت: حملات ايران به معناي جرأت اين كشور است. ايراني‎ها ده‎ها موشك به يك ابرقدرت جهاني زدند و من تحليل‎هايي را كه مي‎گويند حملات ايران جدي نبود يا اين كشور، كشور قدرتمندي نيست، نمي‎پذيرم. ايران واقعا اين قدرت را دارد كه به آمريكا ضربه بزند. با وجود ضربه‎اي كه هيبت آمريكا را خدشه دار كرد، ترامپ به ايران حمله نكرد. محافل صهيونيستي همچنين تاكيد كرده‎اند كه ايران و محور مقاومت از طريق تشييع بسيار گسترده مردمي پيكر‎هاي شهيدان تجاوز آمريكا، در عراق و ايران، در سطح افكار عمومي به موفقيت بزرگي دست يافته‎اند.

30 ميليارد ليتر مصرف بيش تر بنزين نتيجه بي تدبيري و حذف كارت سوخت

روزنامه جوان نوشت: اگر از سال ۹۴ كه كارت سوخت و سهميه‎بندي بنزين حذف شد تا زمان بازگشت اين فرايند در سال ۹۸ يك حساب سرانگشتي از ميزان بنزيني كه مي‎توانست از مصرف داخلي صرفه‎جويي و صادر شود و نشد، انجام دهيم به رقم بالايي مي‎رسيم كه يك خسارت كلان است. وزير نفت كه هيچ‎گاه دليل متقني براي حذف كارت سوخت نياورد، حالا خود معترف است كه با احياي دوباره كارت سوخت و سهميه‎بندي ۲۰ ميليون ليتر بنزين در روز صرفه‎جويي مي‎شود؛ بنزيني كه قبلاً بيش ترش را دلال‎ها قاچاق مي‎كردند و حالا بيش ترش را دولت صادر مي‎كند!

فرق قضيه از زمين تا آسمان است. سودآوري براي دولت فقط يكي از فر‎ق‎ها و سودهاست. فرق دوم، كنترل مصرف براي روزي است كه اگر كنترل نمي‎شد، مجبور به واردات بنزين بوديم. فرق سوم اصل هدايت مردم به برنامه‎ريزي و ساماندهي در استفاده از منابع ملي و توجه به نياز نسل‎هاي آينده و فرق چهارم، مساله محيط‎زيست و آلودگي كم‎تر است. پنجم، مسائل امنيتي و فرق‎هاي ديگر كه از محاسبه خارج است. تعطيلي فرايند سهميه‎بندي بنزين و كارت سوخت، در كنار ثابت ماندن قيمت بنزين براي چند سال متوالي از منظر كارشناسان هم ضرر ده‎ها هزار ميليارد توماني به كشور زد و هم اين‎كه باعث انحراف الگوي مصرف و قاچاق و آلودگي هوا شد.

حال چند ماه پس از فعال شدن سياست كارت سوخت و تعديل بهاي بنزين به اعتراف ژنرال نفتي دولت يازدهم يعني بيژن زنگنه، مصرف روزانه بنزين حدود ۲۰ ميليون ليتر كاهش داشته است كه مي‎توان نتيجه گرفت در چند سال اخير حداقل ۳۰ ميليارد ليتر بنزين اضافه مصرف شد.

اعتراف زنگنه بعد از چهار و نيم سال از كنار گذاشتن كارت سوخت، حاكي از هدر رفتن چند صد هزار ميليارد تومان از بودجه كشور در لجبازي براي تعطيلي كارت سوخت است.

عضو هيأت رئيسه مجلس در تذكر شفاهي:
آقاي ظريف شما وزير خارجه كجا هستيد؟

احمد اميرآبادي فراهاني عضو هيأت رئيسه مجلس در جلسه علني پارلمان در تذكري شفاهي خطاب به وزير امور خارجه گفت: آقاي ظريف! شهادت سردار سليماني كه ضامن امنيت ايران و منطقه بود چگونه اصلاح مي‎شود كه شما خواستار مذاكره با آمريكا هستيد؟

عضو هيأت رئيسه مجلس افزود: آمريكا فرمانده نيروي قدس را هم تهديد به ترور كرده و تقاضاي بنده از آقايان روحاني و ظريف اين است كه اين روند تحقير ما در برابر دشمن را كنار بگذارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فراهاني بيان كرد: مذاكره برجام چه شد كه امروز وزير امور خارجه بحث مذاكره جديد را مطرح مي‎كند، با برجام هم تحريم‎ها عليه ايران بيش‎تر شد، سردار سليماني را ترور كردند و ايران بارها مورد تهديد قرار گرفت.

او افزود: مجلس طرحي سه فوريتي ارائه كرد تا عزت ملي باقي بماند، بنابراين اين همه احساس براي تهديد ملي به چه منظور است. آقاي ظريف شما وزير خارجه كجا هستيد؟ اگر يك ذره غيرت ايراني داريد بايد بدانيد هنوز چهلمين روز شهادت سردار سليماني نشده پس چرا بحث سازش را مطرح كرديد؟

عضو هيأت رئيسه مجلس افزود: آقاي روحاني! صندوق‎هاي رأي دست شما و وزير كشور است و اين حرف كه مي‎گوييد كه اميدوارم رأي‎ها در انتخابات جابه‎جا نشود را خطاب به چه كسي مي‎گوييد؟ مجلس فعلي هم نوش جان شما و وزرايتان بود.

سخنگوي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي:
قدرت موشكي ايران حاميان استكبار در منطقه را نااميد كرد

سخنگوي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران گفت: قدرت موشكي جمهوري اسلامي ايران در انتقام‎گيري از خون شهيد سردار سليماني حاميان آمريكا در منطقه را نااميد كرده است.

سرتيپ رمضان شريف، در هجدهمين يادواره ۴۶ شهيد دهستان گنج‎افروز شهرستان بابل كه با محوريت گراميداشت ياد و خاطره سپهبد شهيد قاسم سليماني برگزار شد، افزود: قدرت موشكي ايران در تخريب پايگاه آمريكا در عين‎الاسد اميد كشورهاي منطقه را به كمك آمريكا بسيار دل بسته بودند، نقش بر آب كرد.

وي ادامه داد: كشورهاي منطقه به اين باور رسيده‎اند كه وقتي آمريكا نمي‎تواند از پايگاه نظامي خودش دفاع كند، چگونه قدرت دفاع از كشورهاي منطقه را مي‎تواند داشته باشد.

مسؤول روابط عمومي سپاه گفت: انتقام موشكي ايران ابهت آمريكا را شكست و دنيا به‎خوبي ديد كه موشك‎هاي سپاه با چه قدرت و نظمي انتقام كوچكي از خون سردار گرفت.

وي بيان داشت: انتقام اصلي خون سردار حاج قاسم سليماني خروج آمريكا از منطقه و آزادي كشورهاي اسلامي در بند استكبار است.

شريف با بيان اين‎كه «حاج قاسم سليماني هيچ‎وقت از رهبري مايه نمي‎گذاشت بلكه تمام تلاشش بر اين بود كه منويات رهبري را به درستي اجرا كند»، گفت: حاج قاسم سليماني با هوشمندي تلاش مي‎كرد همه را زير چتر ولايت جمع كند و براي تحقق اين هدف از هيچ تلاشي فروگذار نمي‎كرد.

سخنگوي سپاه گفت: شهادت سردار سليماني رستاخيزي ايجاد كرده است كه در مراسم تشييع پيكر مطهرش در پنج شهر اهواز، تهران، مشهد، قم و كرمان تعداد ۲۵ ميليون جمعيت حضور يافتند كه اين امر نشانگر اخلاص سردار سليماني بوده است.

رئيس سازمان ملي استاندارد:
ايران رتبه چهارم نانو درجهان را دارد

رئيس سازمان ملي استاندارد ايران با بيان اين‎كه براي ما توجه به انقلاب صنعتي چهارم جدي‎تر شده است، گفت: ما در علم نانو رتبه چهارم دنيا و در استانداردهاي نانو رتبه سوم دنيا را داريم.

به گزارش خبرگزاري فارس، نيره پيروزبخت در اجلاس سراسري انقلاب صنعتي چهارم در هزاره سوم اظهار داشت: انقلاب صنعتي چهارم، يكي از مباحث مهم اين سال‎ها است كه اگر به آن اهميت ندهيم زيان جبران‎ناپذيري به كشور وارد مي‎شود و به تدريج برخي از طليعه‎هاي اين خسارت‎ها را مي‎بينيم. وي ادامه داد: تحريم وظيفه‎هايي براي كشور ما ايجاد كرده است؛ در سال 2016 ميلادي شعار مرتبط با مباحث انقلاب صنعتي چهارم و هوشمندسازي در عرصه استاندارد شروع شد، سازمان بين‎المللي استاندارد بر استراتژيك تا سال 2030 در نظر گرفتند 17 آيتم را در نظر دارند تا استانداردهاي مرتبط با توسعه پايدار تدوين شود.

رئيس سازمان ملي استاندارد افزود: ما در سال 96 در سازمان ملي استاندارد وارد مقوله‎اي شديم، سازمان جهاني استاندارد شعار «استانداردها شهرها را هوشمندتر مي‎كنند» مطرح كرد و براي ما توجه به انقلاب صنعتي چهارم جدي‎تر شد. شتاب تحولات تكنولوژي و فناوري بسيار سريع است در انقلاب صنعتي چهارم ما وارد مباحثي مي‎شويم كه تاكنون سابقه نداشته است. پيروزبخت اضافه كرد: در اين باره مي‎توان به هوش مصنوعي، نانو، بايوتكنولوژي، بلاك‎چين، رباط‎ها، اينترنت اشيا و غيره اشاره كرد. ما در علم نانو رتبه چهارم دنيا و در استانداردهاي نانو رتبه سوم دنيا را داريم. در انقلاب چهارم صنعتي شركت‎ها تضمين‎كننده بقاي خودشان نيستند بلكه چالاكي شركت‎ها بقاي آن‎ها را تضمين مي‎كند.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس:
دولت در حال ايجاد يك ديكتاتوري شديد رسانه اي است

حجت الاسلام نصرا... پژمانفر، عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، در گفتگو با جهان نيوز درباره ممنوعيت پخش زنده برخي برنامه‎هاي تلويزيوني اظهار داشت: سانسور و طبقه بندي صحبت‎هاي كارشناسان و انتقال گزينشي بخشي از سخنان آنان به بينندگان موجب از بين رفتن انگيزه كارشناسان براي تعيين مسائل كارشناسي مي‎شود. اين روزها از ناحيه كساني كه قدرت در دستشان است بخصوص دولت، ديكتاتوري شديدي در فضاي رسانه‎ها در حال ايجاد است.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس ضمن اشاره به سوءاستفاده دولت از ابزار اعتبارات بيان كرد: هر مجموعه‎اي كه حرفي براي گفتن داشته باشد و مخالف با آن‎ها حرف بزند اعتباراتش را كاملا قطع مي‎كنند.

پژمانفر با بيان اين‎كه بيش‎ترين شكايات در فضاي رسانه‎اي را در دولت آقاي روحاني داشتيم، توضيح داد: باوجود اين‎كه هر نماينده‎اي در بيان نظراتش آزاد است اما تعداد قابل توجهي از نمايندگان مورد شكايت دولت قرار گرفته‎اند و براي اين افراد به دليل اين‎كه در رسانه‎ها عليه دولت صحبت كردند پرونده‎هاي قضايي تشكيل شده است.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس در پاسخ به اين سوال كه آيا با وجود مستقل بودن سازمان صدا وسيما از دولت، اين نهاد مي‎تواند به صدا و سيما فشار آورد، تشريح كرد: اعتبارات صدا وسيما دست دولت است و بالاخره اين اعتبارات به شدت دستخوش اين نوع رفتارها است و تاكنون دولت با استفاده از اين ابزار به اين سازمان فشار آورده است.

مورچه سوم!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: تازه چه خبر؟

گفتم: پنتاگون اعلام كرد يكي از نظاميان آمريكا بر اثر تصادف در سوريه كشته شده!

گفت: چند روز قبل هم اعلام كرده بود دو نظامي آمريكا در آلمان فوت كرده‎اند!

گفتم: احتمالاً طي چند روز آينده اعلام مي‎كنند كه ده‎ها نظامي آمريكا در ژاپن بر اثر خروج قطار از ريل كشته شده‎اند و ده‎ها نظامي ديگر در دريا غرق شده‎اند و... تا عدد ۱۳۴ نظامي آمريكايي كشته شده در عين‎الاسد كامل شود!

گفت: ۱۳۴ كشته تا‎كنون معلوم شده و شايد تعداد آن‎ها خيلي بيش‎تر باشد.

گفتم: ۱۳ فروند موشك نقطه‎زن به پايگاه عين‎الاسد شليك شده، ترقه كه در نكرده بودند!

گفت: حيوونكي ترامپ را بگو! پس واسه چي مي‎گفت همه چيز خوب است!

گفتم: يارو مي‎گفت سه تا مورچه از درخت بالا مي‎رفتند. اولي گفت؛ دوتا مورچه پشت سر من هستند. دومي گفت؛ يك مورچه پشت سر من است و سومي گفت؛ هزارتا مورچه پشت سر من است! پرسيدند؛ مگه ميشه؟ گفت؛؛چرا نميشه، خُب مورچه سومي دروغگو بوده!

دادستان دادگاه نورنبرگ:
ترور ژنرال قاسم سليماني نقض آشكار قوانين بين المللي است

«بنجامين فرنز» از دادستان‎هاي ارشد دادگاه جنايات جنگي جنگ دوم جهاني موسوم به دادگاه «نورنبرگ» در نامه‎اي به روزنامه «نيويورك‎تايمز» ترور سردار «قاسم سليماني» را محكوم كرده و آن را ناقض قوانين بين‎المللي خوانده است.

به گزارش فارس، وي در اين نامه نوشته است: حالا كه وارد صدسالگي شده‎ام، نمي‎توانم ساكت بمانم. من در ژانويه ۱۹۲۱ در حالي وارد ايالات متحده شدم كه پسر مهاجر فقيري بودم و همواره خودم را بابت فرصت‎هايي كه ايالات متحده به من داده، مديون مي‎دانسته‎ام.

در جنگ دوم جهاني براي آمريكا جنگيدم و اين افتخار را داشتم كه به‎عنوان دادستان ارشد يك دادگاه جنايات جنگي در نورنبرگ عليه سران نازي كه ميليون‎ها مرد، زن و كودك را كشته بودند، به كشورم خدمت كنم.

اين دولت اخيرا اعلام كرد كه به دستور رئيس جمهور، ايالات متحده يكي از رهبران مهم كشوري كه ما با آن در جنگ نيستيم را «حذف» كرده(در واقع معني‎اش اين است كه «به قتل رسانده). به‎عنوان فارغ‎التحصيل دانشكده حقوق «هاروارد» كه در اين موضوع مطالب متعددي نوشته، اين اقدام غيراخلاقي را نقض آشكار قوانين ملي و بين‎المللي مي‎دانم.

افكار عمومي حق دارد كه حقيقت را بداند. منشور ملل متحد، ديوان كيفري بين‎المللي و ديوان بين‎المللي دادگستري در لاهه را دور زده‎اند. در اين جهان فضاي سايبري، جوانان در همه جا در خطري مرگبار قرار دارند، مگر آن‎كه ما فكر و قلب كساني را كه جنگ را به قانون ترجيح مي‎دهند، تغيير دهيم».

مجله نيوزويك:
انتقام ايران فراتر از موشكباران عين الاسد است

مجله نيوزويك نوشت: به نظر مي‎رسد مرگ ژنرال سليماني در شكل‎دهي سياست منطقه‎اي به اندازه زمان حياتش- اگر نگوييم بيش‎تر - نقش دارد. ترور سليماني باعث شد قاعده نانوشته اما محكم در زمينه ضرورت غيرمستقيم و نيابتي بودن رويارويي ايران و آمريكا شكسته شود. اكنون چرخش از راهبرد هدف قرار دادن نيابتي‎ها به هدف قرار دادن محافظان و پشتيبان‎هاي دو طرف چرخش يافته است. همين قاعده، روابط ايران - آمريكا را از حالت تنش مديريت‎شده به شرايطي ناشناخته و نامعلوم تغيير داده است.

پاسخ واقعي ايران به ترور سليماني هنوز در راه است و حمله موشكي فقط استتاري بود براي فراهم كردن فضاي پاسخي كه ايران از طريق نيابتي‎ها و به شيوه‎اي نامتقارن در ماه‎هاي آينده خواهد داد. اين پاسخ به‎جاي حمله‎اي يك‎باره داراي مراحل مختلف و روند تدريجي و مداوم خواهد بود.

به گزارش ديپلماسي ايراني، در ادامه تحليل نيوزويك آمده است: تصوير ايران به‎عنوان يك قدرت منطقه‎اي قوي و قابل اطمينان انگيزه‎اي بوده براي بسياري از كشورها تا در پي بهبود روابط با تهران باشند و خود را با منافع و ملاحظات آن بيش‎تر سازگاري دهند. بنابراين پاسخ تهران به اين ترور هدفمند، همچنين پاسخ يا عدم پاسخ متقابل واشنگتن، تعريفي دوباره از تصوير تهران در منطقه و همچنين درك منطقه‎اي از آن پديد آورده است.

ايران گزينه‎هاي گوناگوني پيش رو دارد. پاسخ اوليه نشان مي‎دهد كه تهران مصمم است حضور منطقه‎اي آمريكا را كاهش دهد. اقدامات و بيانات اظهارشده از سوي مقامات ايراني و عراقي خبر از يك سياست خارجي و امنيتي تازه براي محور حامي ايران در منطقه مي‎دهد. هدف گرفتن و محدود كردن حضور منطقه‎اي آمريكا اولويت اصلي اين سياست تازه است. خاورميانه پس از آمريكا بزرگ‎ترين پاداش براي ايران است كه پيروزي ژئوپوليتيكي بزرگي را براي اين كشور فراهم مي‎كند.

روزنامه اجاره‎اي:
باز هم امتياز بدهيم(!)

روزنامه آرمان به قلم سيد حميد حسيني نوشت: اخيراً، رئيس جمهوري مطرح كرده كه حل مشكلات اقتصادي بدون پشت سر گذاشتن موانع سياست خارجي امكان‎پذير نيست. به اعتقاد من، اين موضوع بستگي به اين دارد كه چقدر اراده در حاكميت وجود دارد. بالاخره اصل مذاكره بر اين است كه امتيازي داده و امتيازي گرفته شود. اگر قرار باشد ما در مذاكرات خارجي فقط به دنبال حل مشكلات خودمان باشيم و طرف مقابل احساس كند هيچ گونه منافعي ندارد، قطعاً رسيدن به نتيجه خيلي سخت خواهد بود.

وي مي‎افزايد: اگر دولت بتواند روابطش را با اروپا حفظ كند و نگذارد اجماعي عليه ما در بحث هسته‎اي صورت گيرد و از طرف ديگر بتواند تنش‎هاي موجود را با كشورهاي حاشيه خليج فارس كاهش دهد مي‎تواند در اين شرايط براي اقتصاد كشور، فعالان بخش خصوصي و رهايي از اقتصاد نفتي مؤثر باشد.

اين نوشته در حالي است كه هم آمريكا و هم اروپا در توافق برجام(قبل از آن در توافقات هسته‎اي سال 82 تا 84) بارها از تيم روحاني امتياز گرفته و هرگز حاضر نشده‎اند امتياز واقعي بدهند. آخر سر هم تعهدات خود را علناً زيرپا گذاشته‎اند.

از نويسنده مذكور كه خود فعال اقتصادي و صادركننده است بايد پرسيد اگر با كسي معامله كرد و چند بار سرش كلاه گذاشت و چك بي‎محل كشيد، حاضر مي‎شود بدون گرفتن طلب‎هاي قبلي مذاكره و توافق جديدي هم انجام بدهد و بخش ديگري از مايملك خود را در ازاي وعده و وعيد واگذار كند؟!

در حقيقت، نويسنده به گونه‎اي استدلال كرده كه انگار اولين بار است بحث مذاكره و توافق مطرح مي‎شود و اين، نه دولت‎هاي زورگوي غربي، بلكه ايران است كه معامله و توافق را به هم زده است!!

 اخبار ويژه

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام:
زمان بررسي FATF در مجمع تمام شده/ نظر شوراي نگهبان حاكم است

به گزارش مشرق، محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در جمع اعضاي بسيج رسانه درباره آخرين وضعيت بررسي لوايح مربوط به FATF در مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفت: زمان بررسي لوايح پالرمو و CFT در مجمع تشخيص مصلحت نظام سپري شده و از نظر آيين نامه، وقتي زمان تمام شود، نظر شوراي نگهبان درباره لوايح، مُحَكَم است.
وي افزود: دولت و مجلس به دنبال اين هستند كه مسايل را از طريق ديگري پيگيري كنند، اما از نظر ما در مجمع تشخيص مصلحت نظام، فعلا نمي‎توانيم بحث را پيگيري كنيم، بنابراين از نظر مجمع نظر شوراي نگهبان حاكم است.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه كرد:بنابر اين بحث پذيرش شروط FATF فعلا متوقف به اين است كه خود نهاد FATF كاري را انجام دهد،چون مجمع بي‎اعتماد شده است.

پژوهشگر مسائل سياسي:
شهادت سردار سليماني پيروزي خون بر شمشير است

عماد افروغ پژوهشگر مسائل سياسي در برنامه " سرباز وطن "كه با موضوع بررسي ابعاد شخصيتي و شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سليماني و گام دوم انقلاب اسلامي سخن مي‎گفت، با بيان اين‎كه شهادت و انقلاب اسلامي دو مفهوم به هم آميخته هستند، عنوان كرد: شهادت سردار سليماني مانند شهادت سيد الشهدا(ع) پيروزي خون بر شمشير است كه يك مبارزه نرم است.
او با انتقاد از اين‎كه رفتارها و سياست‎هاي جاري انطباق كاملي با گفتمان انقلاب اسلامي ندارد، اظهار كرد: در گام نخست انقلاب تا آن‎جا كه انطباق وجود داشته باشد، توفيق حاصل مي‎شود و در جايي كه از آرمان‎ها فاصله گرفتيم شكست خورديم. بنابراين گام دوم نيز بايد بر اساس قدرت نرم رقم بخورد.
اين مدرس دانشگاه افزود: اگر گام دوم به سمتي حركت كند كه انسان‎هايي پرورش يابند كه به فرموده امام علي(ع) بيش از آن‎كه خود را بفروشند، خود را بخرند، آزاده باشند و در برابر ظلم ايستادگي كنند، مي‎توان گفت انقلاب اسلامي محقق شده است.
افروغ، شهيد سليماني را مظهر تمام نماي يك نگاه متعالي، ريشه دار و مطابق با فرهنگ شهادت در عصر حاضر خواند و بيان كرد: اگر مي‎خواهيم يك قوه محركه و شتاب بخش را براي گام دوم تعريف كنيم بايد اين ويژگي‎ها را در شهيد سليماني جستجو كنيم.
او خاطر نشان كرد: نبايد شخصيت سپهبد سليماني را تنها در لحظه شهادت ديد، چرا كه شهادت منظومه‎اي از جهان بيني ارزشي، نمادي و هنجاري است. ممكن است اين منظومه در افراد ديگر هم ايجاد شود ولي به شهادت منجر نشود. در واقع آنچه كه در شهيد سليماني نمود بالايي دارد هستي شناسي او، نگاهش به خدا و انسان، رفتار او با اقشار مختلف مردم است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اين پژوهشگر مسائل سياسي، به بيانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مكتب بودن شهيد سليماني اشاره و تشريح كرد: رهبري، اين ويژگي را براي امام خميني نيز بيان كردند، يعني اگر فهم دقيق از منويات و انديشه سياسي، كلامي، فقهي، عرفاني و اجتماعي امام خميني(ره) داشته باشيم، مكتب شهيد سليماني را درك خواهيم كرد.