صفحه اول

خط قرمز شهيد سليماني انقلاب اسلامي و و لايت فقيه بود

چند روزي از شهادت سردار سليماني مي‎گذرد. روايت‎هاي مختلف و گاه مغرضانه‎اي از مشي و منش او توسط افراد و جريان‎هاي مختلف نقل گرديده. در اين بين افراد و جريان‎هايي به‎عنوان فراجناحي بودن سعي دارند تا عملكرد انقلابي او را ناديده بگيرند؛ نكته‎اي كه گويا رهبري خيلي زود متوجه آن شد و هشدار داد تا مبادا حاج قاسم تحريف شود:

«[شهيدسليماني]اهل حزب و جناح و مانند اين‎ها نبود، لكن به شدّت انقلابي بود. انقلاب و انقلابيگري خطّ قرمزِ قطعي او بود؛ اين را بعضي‎ها سعي نكنند كم‎رنگ كنند»

به گزارش رجانيوز، سردار سليماني را همه به جنگ و جهاد مي‎شناسند؛ سرداري كه تمام عمرش را در دفاع از مرزهاي جغرافيايي و عقيدتي اين سرزمين وقف كرده است. يكي از ويژگي‎هاي منحصر به فرد حاج قاسم موضع‎گيري‎هاي انقلابي در برهه‎هاي مختلف است كه نشان مي‎دهد او همانند ميدان‎هاي مبارزه در مسائل سياسي داخلي نيز انقلابي عمل مي‎كردند.

مروري بر مواضع شهيد سليماني نشان مي‎دهد كه خط قرمز او انقلاب و ولايت فقيه بوده است. حاج قاسم در دفاع از اين اصول با هيچ جناحي تعارف نداشت، چه آن‎جا كه خاتمي با عملكرد مذبذبانه خود در مساله كوي دانشگاه براي نظام چالش درست كرد و چه جايي كه محمود احمدي نژاد با نامه سرگشاده به رهبرانقلاب آب به آسياب دشمن مي‎ريخت. حاج قاسم در بزنگاه‎هاي سياسي مرد سياسي تمام عيار بود و باعث شد تا رهبري وي را «نمونه برجسته‎اي از تربيت شدگان اسلام و مكتب امام خميني(ره)» معرفي كند.

حاج قاسم در فتنه78: آقاي خاتمي، صبرمان لبريز شده!

روزنامه سلام ارگان رسمي مجمع روحانيون مبارز در 15 تير ماه 78 سند محرمانه‎اي از وزارت اطلاعات پيرامون قانون جديد مطبوعات منتشر مي‎كند. اين روزنامه با شكايت وزارت اطلاعات توقيف مي‎شود. در 18 تير ماه 78 شاخه دانشجويي اصلاح‎طلبان در دانشگاه تهران به بهانه توقيف روزنامه سلام دست به اعتراض و و آشوب زده و فضاي جامعه را ملتهب مي‎كند.

در روزهاي‎هاي پر التهاب فتنه 78 جمعي از فرماندهان ارشد سپاه، نامه گلايه آميزي خطاب به آقاي خاتمي نوشتند و در آن از انفعال مغرضانه و برخورد يك‎طرفه رئيس جمهور وقت با حوادث كوي دانشگاه ابراز نگراني كردند. نام سردار سليماني در كنار شهيد احمد كاظمي، شهيد نورعلي شوشتري و اسماعيل قاآني در ميان امضا كنندگان اين نامه به چشم مي‎خورد.

در بخشي از اين نامه خطاب به رئيس جمهور وقت آمده است:

«جناب آقاي خاتمي! رسانه‎ها و راديوهاي دنيا را بنگريد، آيا صداي دف و دهل آن‎ها به گوش نمي‎رسد؟جناب آقاي رئيس جمهور! اگر امروز تصميم انقلابي نگيريد و رسالت اسلامي و ملي خودتان را عمل نكنيد، فردا آن‎قدر دير و غيرقابل جبران است كه قابل تصور نيست.در پايان با كمال احترام و علاقه به حضرت‎عالي اعلام مي‎داريم كاسه صبرمان به پايان رسيده و تحمل بيش از آن را در صورت عدم رسيدگي، بر خود جايز نمي‎دانيم»

با اين‎كه محمدخاتمي پس از شهادت سردار سليماني پيام تسليت صادر كرد اما عدم حضور وي در اين مراسم با وجود شركت افراد و گروه‎ها با سلايق گوناگون مي‎تواند اين پيام را داشته باشد كه خاتمي از حضور بموقع و انقلابي حاج قاسم در فتنه 78 كه منجر به رسوايي او ودولتش شده بود هنوز عصباني است. عدم حضور وي در حالي است كه دستگاه‎هاي ذي‎ربط براي حضور او در مراسم اعلام آمادگي كرده بودند.

سردار سليماني: كاش به‎جاي پرچم ايران من را آتش مي‎زدند!

سردار سليماني در طول اين سال‎ها در حالي كه مشغول تقويت جبهه مقاومت و مبارزه با اشغالگران در منطقه بودند در مسائل سياسي داخلي نيز منفعل نبوده و به تناسب زمان و شرايط، در بزنگاه‎ها حضور انقلابي داشت. از جمله حوادثي كه باعث موضع گيري شهيد سليماني گرديد آشوب‎هاي دي ماه 96 بود.

حاج قاسم حضور و بيداري مردم در بزنگاه‎ها را علت شكست نقشه‎هاي دشمنان مي‎دانست. سردار سليماني پيرامون حضور مردم در برهه‎هاي مختلف بيان كردند: خداوند سبحان را شكر مي‎كنيم كه ما را در همه ملايمات، بهره‎مند از ملتي صبور، پايدار و ارزشمند نمود، شكر مي‎كنيم خداوند سبحان را كه انقلاب ما را تضمين كرد، ملت ايران با هوشمندي همه فتنه‎ها از جمله فتنه 88 و همين فتنه اخير[دي ماه 96] را كه دشمن با سوء‎استفاده از برخي نارضايتي‎ها به‎وجود آورده بود، به‎صورت خودجوش خنثي كرد.

شهيد سليماني: برخي به‎جاي دشمن، به ولي فقيه ايستاده در برابر دشمن نامه مي‎نويسند!

براي سردار سليماني فرقي بين اصلاح‎طلب و اصولگرا وجود نداشت. اگر كسي از هر جرياني اصول انقلاب را زيرپا مي‎گذاشت نسبت به او موضع مي‎گرفت. محمود احمدي‎نژاد كه خود هشت سال رياست قوه مجريه را برعهده داشته بار‎ها خطاب به رهبر معظم انقلاب پيرامون وضعيت موجود كشور نامه نوشته. گويي كه رهبري از وضعيت كشور اطلاعي ندارند و تنها آقاي احمدي‎نژاد مي‎داند در كشور چه مي‎گذرد. شهيد سليماني در واكنش به نامه نگاري‎هاي احمدي نژاد در تاريخ 22 بهمن 96 گفت:

من متاسفم كه برخي كه خود را پيرو خط امام مي‎دانند به‎جاي نامه سرگشاده نوشتن به دشمن به ولي فقيه ايستاده در برابر دشمن نامه مي‎نويسند، اين درست است؟ امروز برخي كه در گوشه نشسته‎اند و كز كرده‎اند و در برابر انقلابي كه امام تاسيس كرد، پز اپوزيسيون را مي‎دهند اين غلط است.

سردارسليماني خطاب به غرب‎گرايان: ارتباط با آمريكا جان اسلام و ايران را مي‎گيرد

سردار سليماني در تريبون‎هاي مختلف به افشاي نقشه غرب گرايان مي‎پرداخت. اودر پسابرجام و در تاريخ ۲۲ بهمن ۹۶ در جمع مردم كرمان خطاب به كساني كه روياي هم پياله شدن با شيطان بزرگ را دارند اظهار داشت: پيشرفت كشور حاصل شعار نه شرقي نه غربي است. برخي كه دنبال ارتباط با آمريكا هستند، از كشور‎هاي هم‎پيمان آمريكا عبرت بگيريد، ببينيد چه وضعيتي دارند، تحريم هم نيستند، اما امروز به فلاكت افتاده‎اند، اين‎ها كه هم‎پيمان آمريكا هستند. برخي برداشت غلطي كردند و مي‎گويند همانگونه كه امام خميني جام زهر را نوشيد امروز هم رهبر انقلاب جام زهر را بنوشد و ارتباط برقرار شود، اين چه غلط بزرگي است اين چه سفسطه‎اي است، اين كار جان اسلام و ايران را مي‎گيرد، شرايط امروز با زمان جنگ قابل مقايسه نيست.

شهيد سليماني: برجام اصلي در داخل ايران است!

سردار سليماني خطاب به كساني كه درصدد تحميل برجام دو و سه بر كشور بودند در اجلاسيه پاياني 6500 شهيد استان كرمان در تاريخ 97/12/9 گفتند: اين‎كه اصرار مي‎كنند بر برجام دو در منطقه براي اين است كه قدرت اصيل و نابي كه در مقابل اسلام وهابي يهودي شكل گرفته است را بخشكانند و جريان‎هاي اسلامي در برجام دو خشكانده شود؛ البته تلاش آن‎ها به اين‎جا منتهي نخواهد شد و برجام سه هم خواهند داشت چون دشمنان معتقدند كه چشمه بايد خشكانده شود و اين چشمه ايران است.

سردار سليماني: امام با هيچ باطلي سازش نكرد

در چند سال اخير عده‎اي كه يد طولايي در تحريف تاريخ اسلام و قرآن دارند و از واقعه عاشورا درس مذاكره مي‎گيرند، به اميد اين‎كه سال‎ها از رحلت حضرت امام(ره) مي‎گذرد، سعي كردند روايتي غير واقعي متناسب با اهداف خود از امام(ره) به مردم ارائه بدهند.

حاج قاسم خطاب به كساني كه به دنبال تحريف حضرت امام(ره) بودند گفت: امام با هيچ باطلي سازش نكرد اين خيلي براي مديريت امروز مهم است، برخي امروز خرده مي‎گيرند خود را پيرو امام مي‎نامند، اما جور ديگري عمل مي‎كند، امام هر باطلي را از ريشه نابود كرد، چرا به سخنان قاطع و مواضع رهبرانقلاب خرده مي‎گيريد؟ امام را نديديد؟ سخنان امام در مقابل ضدانقلاب و دشمنان را نشنيديد؟

امام خط‎شكن بود؛ اول خود حركت كرد بعد مردم را فراخواند، دليل موفقيت ما در جنگ نيز برگرفته از همين فرهنگ بود، فرماندهان در جنگ جلودار بودند، اگر وزيري در ساختمان بلند بالا و كاخ نشست و دستور صادر كرد، اين فرمان تا به نفع ملت اجرا شود نفس مردم را مي‎گيرد.

سردار سليماني: رمز موفقيت ما در پيروي مطلق از امام خامنه‎اي عزيز است

كم نيستند افرادي كه در موضع حرف از ولايتمداري و اطاعت از رهبري دم مي‎زنند اما در عرصه عمل كميتشان مي‎لنگد. حاج قاسم رمز موفقيت و سعادت را در پيروي مطلق از رهبر معظم انقلاب مي‎دانست. او هميشه اين مساله را به دوستان، مسؤولان و مردم عزيز گوشزد مي‎كرد و بارها در عرصه عمل و ميدان‎هاي مبارزه ولايتمداري خود را ثابت كرده بود.

رهبر معظم انقلاب نيز ۱۹ دي ماه درباره ابعاد شخصيتي سردار سليماني در ديدار با مردم قم فرمودند: يك نكته ديگر اين است كه [شهيد سليماني] در مسائل داخل كشورهم اهل حزب و جناح و اين‎گونه عوالم نبود، لكن به شدت انقلابي بود. انقلاب و انقلابي‎گري خط قرمز قطعي او بود. اين را بعضي‎ها سعي نكنند كم رنگ كنند. او ذوب در انقلاب بود. قائل به تقسيم به احزاب گوناگون و جناح‎هاي مختلف نبود، اما در عالم انقلابي‎گري به شدت پايبند به انقلاب و پايبند به خط نوراني حضرت امام بود.

بررسي موضع گيري‎هاي شهيد سليماني نشان مي‎دهد كه ايشان در طول سال‎هاي مجاهدت خود هيچگاه وارد دعواهاي جناحي و سياسي نشده و تنها دوگانه مطرح براي ايشان دوگانه انقلابي - ضدانقلابي بود. حاج قاسم هرگاه احساس مي‎كرد كه انقلاب، نظام و ايران در خطر است ضمن پيروي از ولايت موضع گيري صريح و شفافي داشته و آماده هزينه دادن در اين راه بود.

 سرمقاله

درسي كه بايد از مكتب سردار سليماني آموخت

 دكتر محمد ملك زاده

نكات بسيار مهم رهبر معظم انقلاب در خطبه‎هاي باشكوه نماز جمعه را بايد به‎عنوان نقشه راهي براي همه مردم و مسؤولان مورد توجه قرار داد. يكي از نكات مورد تاكيد رهبر انقلاب در اين اجتماع باشكوه، همت ملي براي قوي‎تر شدن همه‎جانبه ايران به‎عنوان تداوم مسير عزتمندانه ايرانيان در عرصه جهاني است. با بررسي رخدادهاي منطقه‎اي در روزها و ماه‎هاي اخير بهتر مي‎توان به چرايي اين سوال كه افزايش قدرت ايران و اتخاذ مواضع قدرتمندانه اين كشور در سطح جهاني چه نقش مي‎تواند در افزايش عزت و سربلندي ايران اسلامي داشته باشد پاسخ داد:
يكي از جلوه‎هاي اقتدار ايران را بايد در عرصه سياست خارجي و اتخاذ مواضع قدرتمندانه در مواجهه با استكبار جهاني مورد تاكيد قرار داد. به‎عنوان مثال بعد از خروج يكجانبه آمريكا از برجام كه با افزايش تحريم‎ها نيز همراه بود و احساس عدم واكنش جدي ايران در برابر اين اقدام، نوعي همكاري كشورهاي منطقه با تحريم‎هاي زورگويانه آمريكا را به دنبال داشت؛ زيرا برداشت سياست خارجي منفعلانه ايران در برابر آمريكا آنان را به اين جمع بندي رساند كه پيروي از تحريم‎هاي آمريكا براي آنان كم هزينه‎تر و بدون دردسر خواهد بود اما با وقوع برخي رخدادها و قدرت‎نمايي‎هاي ايران يا حاميان اين كشور در منطقه آنان دريافتند اجراي كامل دستورات خزانه‎داري آمريكا نمي‎تواند براي آنان بدون هزينه باشد. در اين حال برخي كشورهاي حاشيه خليج فارس به خوبي دريافتند همسويي با سياست‎هاي يك جانبه گرايانه و قلدرمابانه آمريكا عليه ايران مي‎تواند موقعيت امنيتي، سياسي و تجاري - اقتصادي اين كشورها را به خطر اندازد. از اين زمان جهان شاهد كم رنگ شدن لايه‎هاي امنيتي تحريم‎هاي آمريكا كه كشورهاي منطقه را ملزم به اجراي آن مي‎كرد بود.
در اين ميان به ويژه بايد به رخدادهاي بسيار حساس و مهم در هفته‎هاي اخير در منطقه اشاره كرد كه به خوبي توانست فضاي معادلات امنيتي را براي كشورهاي منطقه تغيير دهد. پس از اقدام تروريستي دولت آمريكا در به شهادت رساندن سردار قاسم سليماني و همراهانش، به فاصله چند روز ايران واكنش جدي نظامي به اين اقدام نشان داد و با هدف گرفتن پايگاه نظامي عين‎الاسد به‎عنوان مهم‎ترين پايگاه نظامي آمريكايي‎ها در عراق، ضمن مشخص كردن توان نظامي و جسارت ايران در پاسخ به اقدامات خصمانه، كشورهاي منطقه را به بازنگري در رفتار آن‎ها در معادله ايران - آمريكا مجبور كرد. تا پيش از اقدام تلافي جويانه ايران، تهديدهاي پي در پي دولت آمريكا كه ايران را به حمله نظامي تهديد كرده بود، باعث گرديد تصور عدم امكان رويايي مستقيم ايران با قدرتمندترين كشور جهان به لحاظ نظامي سيل توصيه‎ها براي صرف نظر كردن ايران از هرگونه اقدامي به اين كشور سرازير گردد اما پس اقدام نظامي قدرتمندانه ايران و جرات نكردن آمريكا براي عملي كردن تهديدات خويش موازنه قدرت در منطقه به طرز چشم‎گيري به نفع ايران تغيير كرد؛ زيرا عقب نشيني آمريكا به‎عنوان كشور قدرتمندي كه بسياري از كشورهاي منطقه و جهان تاكنون با اتكا به قدرتش اقداماتي عليه ايران انجام مي‎دادند به يكباره تصورات آنان و ساير كشورهاي جهان را نسبت به شكست ناپذيري آمريكا فرو ريخت و آنان را وادار ساخت ايران را به‎عنوان يك ركن قدرتمند در منطقه غرب آسيا مورد توجه قرار دهند. اما همان‎گونه كه رهبر معظم انقلاب نيز در خطبه‎هاي نماز جمعه اين هفته مورد تاكيد قرار دادند قوي‎تر شدن ايران فقط منحصر به بعد نظامي نيست. گرچه افزايش قدرت دفاعي يكي از جلوه‎هاي بسيار مهم اقتدار ايران است اما نبايد از افزايش قدرت در ساير عرصه‎هاي اجتماعي، اقتصادي و علمي و فناوري، مبارزه با فساد و... هم غافل ماند. اقتدار همه جانبه و متوازن ايران در شرايط كنوني و با توجه به دشمني استكبار با جمهوري اسلامي ايران بسيار حائز اهميت است. بنابراين در همه ابعاد بايد اين مهم اتفاق افتد تا به فرموده رهبر معظم انقلاب به نقطه‎اي برسيم كه دشمنان حتي جرأت تهديد ايران را هم پيدا نكنند. رسيدن به اين نقطه با حضور جهادگونه مردم و مسؤولان در عرصه‎هاي مختلف و خدمت خالصانه به مردم ميسر است؛ و اين همان درسي است كه بايد آن را از مكتب شهيد سردار سليماني آموخت.