صفحه آخر

علامه مصباح يزدي با اشاره به شهادت سردار سليماني:
يكي از شخصيت هاي كم نظير يا بي نظير از جامعه ما گرفته شد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم در سي و ششمين نشست انجمن فارغ التحصيلان اين مؤسسه با اشاره به شهادت سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سليماني اظهار داشت: مصيبت بزرگي كه امروز اتفاق افتاده و يكي از شخصيت‎هاي كم نظير يا بي‎نظير را از جامعه ما گرفته را به پيشگاه مقدس ولي عصر(عج) و همه علاقمندان به اسلام و انقلاب تسليت عرض مي‎كنم؛ البته همه ما هم از منابع ديني و هم از تجارب عيني آموخته‎ايم كه اين مصيبت‎ها به دنبالش پاداش‎هاي الهي وجود دارد كه بركاتش شامل همه امت مي‎شود.

آيت‎الله مصباح يزدي ادامه داد: تا به حال ما از اين شهادت‎ها ضرري نكرده‎ايم، كما اين‎كه شهادت سيدالشهداء‎عليه‎السلام كه بزرگ‎ترين فاجعه انساني درعالم بود، امروز اسلام و انقلاب و مكتب تشيع و آموزه‎هاي اهل بيت‎عليهم‎السلام به بركت اين شهادت باقي مانده و اگر اين شهادت اتفاق نيفتاده بود معلوم نبود من و شما هم چه اطلاعي از حقايق اسلام و تشيع و از مكتب اهل‎بيت‎عليهم‎السلام مي‎داشتيم.

ايشان افزود: بنابراين از يك جهت هم جاي تبريك دارد كه اين حادثه باعث اين مي‎شود كه بركات اسلام گسترش پيدا كند و فيوضاتش شامل همه عالم اسلام بشود. به همين مناسبت هم مقام معظم رهبري در پيامشان هم تبريك و هم تسليت فرمودند. خداوند ان‎شاءا... روح ايشان را با سيدالشهداء محشور كند و اين خلأ را با الطاف خودش و با كساني كه بتوانند بهترين جانشين براي ايشان باشند، پر كند و زمينه‎اي براي ظهور حضرت ولي‎عصر(عجل ا... تعالي فرجه الشريف) فراهم شود.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به موضوع نشست با عنوان فضاي مجازي و گام دوم انقلاب، اظهار داشت: امروز دشمنان با استفاده از رسانه‎ها و بخصوص فضاي مجازي دائما در حال شبهه پراكني عليه انقلاب و اسلام هستند؛ به عبارتي فضاي مجازي آخرين ابزار و حربه دشمناني است كه در عرصه‎هاي مختلف نظامي و فتنه انگيزي در نظام اسلامي به بن بست خورده‎اند.

ايشان با اشاره به اين كه مي‎توان تهديدات فضاي مجازي را به فرصت تبديل كرد، ادامه داد: بسياري از اختراعات و حتي رسانه‎هاي سنتي مانند راديو و تلويزيون ابتدا با ابتكار بيگانگان ساخته شده و در اختيار دشمن بود؛ اما با تدبيرهاي الهي – مخصوصا بعد از انقلاب- بسياري از آن‎ها در خدمت نظام و اسلام قرار گرفت؛ از طريق آن‎ها تبليغ‎هايي كارآمد براي اسلام شد كه بنده شخصا آثار آن را در شرقي‎ترين كشورهاي عالم تا غربي‎ترين آن‎ها ديده‎ام. لذا آن چه كه دشمنان مخترع و مبتكر آن بوده‎اند مي‎تواند در مسير صحيح قرار بگيرد؛ و بايد فضاي مجازي به فرصتي براي ترويج معارف ناب اسلام و انقلاب قرار گرفته و به ابزاري براي تقويت نظام تبديل شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به آيه‎اي از قرآن كريم گفت: طبق فرمايش خداوند، سيئات مي‎توانند به حسنات تبديل شوند و تهديدها، تبديل به فرصت شوند.

آيت‎الله مصباح يزدي ادامه داد: يكي از مشكلات جدي كه هر روز نيز عيان‎تر مي‎شود اين است كه برخي از مسؤولين كشور گرايش‎هايي دارند كه با اسلام و انقلاب سازگار نيست؛ فارغ از اين كه علت اين گرايش، جهل، تبليغات دشمنان، تأثيرپذيري از دروسي كه در غرب خوانده‎اند و يا معاشرت با برخي افراد و‎در هر صورت ناشي از ضعف نفس آنهاست، اين واقعيت در جامعه وجود دارد و متإسفانه بساري از مسؤولين اعتقادي به ولايت فقيه و دخالت دين در عرصه اجتماعي و سياسي ندارد و حتي اگر گاهي طرفداري هم مي‎كنند، به‎خاطر برخي مصالح و جو عمومي جامعه است.

اين فيلسوف و متفكر اسلامي خاطر نشان كرد: جدي‎ترين وظيفه روحانيت در حال حاضر تبيين مباني اسلام و نظام اسلامي است؛ اما متأسفانه بعد از گذشت بيش از 40 سال از پيروزي انقلاب، هنوز نهاد حوزه علميه به خوبي به اين وظيفه خود پي نبرده است و يا حداقل كار چنداني نمي‎شود؛ متأسفانه در همين حوزه‎هاي علميه كساني هستند كه اصلا حكومت و نظام اسلامي را قبول ندارند و يا اگر دارند مي‎گويند فقط مختص به معصومين‎عليه‎السلام است و نهايتا اگر فقيهي، ولايتي داشته باشد مربوط به امور اضطراري محدودي است و نه اداره يك جامعه!

ايشان ادامه داد: اين در حالي است كه امام(ره) در نجف ضرورت اين مسأله را درك كرد و ولايت فقيه را مطرح كرده و به تبيين آن پرداخت و آن را به‎عنوان يكي از مسائل فقهي كه حتي رعايتش از نماز هم واجب‎تر است، پايه ريزي كرد. اين كاري بود كه فقط از عهده مردي مانند امام(ره) بر مي‎آمد؛ بر اساس آن نيز حركتي شروع كرد كه در عالم نظير نداشت و البته خداوند هم چنان او را ياري كرد كه چنين نصرت الهي‎اي كم نظير بود. خداوند به يك استاد عادي حوزه كه از شهرت فراري بود و مال و امكانات و حزب و طرفداراني نداشت، چنان عزت بخشيد كه به اول فرد عالم انساني تبديل شد و حتي دشمنانش نيز در برابر او خضوع داشتند!

آيت‎الله مصباح ادامه داد: امروز اولين وظيفه انحصاري روحانيت اين است كه به تقويت پايه‎هاي مباني نظام اسلامي بپردازند و آن را ترويج كنند به گونه‎اي كه شبهات دشمنان نتواند، آن را متزلزل كند.

ايشان افزد: از سوي ديگر دشمن ممكن است از ضعف‎هاي اعتقادي مسؤولين استفاده كند؛ كما اين كه برخي از مسؤولين ته دلشان اين است و اعتقاد دارند كه ما در مقابل آمريكا نمي‎توانيم، كاري كنيم، چرا كه چيزي نداريم كه بتوانيم جلوي آن‎ها بايستيم، حال اگر با جمهوري خواهان نتوانستيم كنار بياييم، بايد برنامه‎ريزي كنيم براي دو سال بعد كه دموكرات‎ها سركار مي‎آيند و با آن‎ها كنار بياييم!

آيت‎الله مصباح ادامه داد: تبيين علمي معارف و مباني اسلامي تا زماني كه مسؤولين آن را باور نداشته باشند و اين تفكرات را متحجرانه بدانند كه به درد اداره جامعه نمي‎خورد، بي‎نتيجه و ابتر است، لذا براي تحقق آن نيز نيروي پاي كار مي‎خواهد، بايد با استمداد از اولياي الهي سعي كنيم كساني سركار بيايند كه به اين تفكر باور و اعتقاد داشته باشند. اين چيزي فراتر از كار علمي و مدرسه‎اي است، بلكه كار ميداني و عملي است، بايد در جامعه به روشنگري پرداخت و شاخصه‎ها و ريشه مشكلات را بيان كرد تا مردم كساني را انتخاب كنند كه تفكر صحيحي داشته باشند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم در پايان با آرزوي اين كه مبادا شرمنده خون شهدا شويم، ادامه داد: بايد بر عمق تحقيقات و كارهاي علمي خود بيفزاييم و در جامعه نيز از تهمت و ناسزا نهراسيم تا بتوانيم وظيفه خود را به انجام برسانيم.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

پبامبر اسلام(ص):
سيرت و سنت او (امام زمان(عج)) سيرت و سنت من است.
كمال الدين، ج 2، ص۴۱۱

 راه امام

بفهميم كه ديگران به ما چيزي نمي دهند

اين محاصره اقتصادي را كه خيلي از آن مي‎ترسند، من يك هديه‎اي مي‎دانم براي كشور خودمان؛ براي اين‎كه محاصره اقتصادي معنايش اين است كه مايحتاج ما را به ما نمي‎دهند، وقتي كه مايحتاج را به ما ندادند خودمان مي‎رويم دنبالش، مهم اين است كه ما بفهميم كه ديگران به ما چيزي نمي‎دهند، ما خودمان بايد تهيه كنيم.
صحيفه نور، ج 14، ص 115

 در پرتو خورشيد

واقعا وارد نماز شد!

من با همين رهبرتان، در زمان رياست جمهوري، نماز مغرب و عشاء مي‎خواندم. توي دفترشان دو نفر بوديم. ايشان امام جماعت بود. من هم تنها بودم. ديدم همين كه گفت «الله اكبر»، رفت توي نماز! واقعاً وارد نماز شد. من وقتي مي‎گويم واقعاً وارد نماز شد، مي‎فهمم دارم چه مي‎گويم! وارد نماز شدن به اين نيست كه آدم عبارات و معنا را بفهمد. اين‎ها وارد نماز شدن نيست.
انسان چقدر بايد در طول روز دقت كرده باشد كه در معاشرتش يك مظلمه هم پيش نيايد [تا بتواند اين‌طور وارد نماز شود]! آن‌وقت اين همه مسؤوليت‎ها را هم داشته باشد.
مرحوم آيت‎الله حائري شيرازي