صفحه كلبه سبز

علت، آسيب و مراحل ايجاد طلاق عاطفي را بدانيد
طلاق عاطفي؛ زندگي زير سقف دودي

زن و شوهر نسبت به يكديگر سرد شدند و آن احساس سابق را ندارند، اما هنوز زير يك سقف زندگي مي‎كنند، زير يك سقف دودي و نامشان در شناسنامه هم قرار دارد.

به اصطلاح زن و شوهر هستند ولي فقط در كنار هم به‎دليل يك نقطه مشترك آن هم فرزندانشان نفس مي‎كشند اما زندگي نمي‎كنند.

طلاق عاطفي، جدايي بدون طلاق است زماني اتفاق مي‎افتد كه زن و مرد در كنار هم به سردي زندگي مي‎كنند، ولي تقاضاي طلاق قانوني ندارند و داشتن فرزند يا نگاه منفي جامعه به طلاق مي‎توانند دليل عدم طلاق قانونشان باشد.

علت طلاق عاطفي چيست؟

يك روانشناس و مشاور در گفت‎وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علت طلاق عاطفي اظهار كرد: زماني كه رضايت زناشويي وجود ندارد و خانواده از كاركرد مناسب برخوردار نيست، زوجين در ادامه زندگي مشترك مشكلات زيادي پيش رو خواهند داشت.

نداشتن رضايت زناشويي در زوجين آن‎ها را بر اين مي‎دارد كه به دنبال راه‎هاي مختلفي براي رهايي از اين موقعيت تنش زا باشند. مهم‎ترين نكته‎اي كه توجه به آن مي‎تواند مانع از بروز بسياري از جدايي‎هاي عاطفي شود، موفقيت همسران در شناخت و بر طرف كردن نياز‎هاي عاطفي يكديگر از جمله موانع بروز جدايي‎هاي عاطفي در زوجين است.

وي درباره نيازهاي اساسي مردان گفت: نياز‎هاي اساسي مردان شامل حمايت خانوادگي، تحسين، همراهي در تفريحات و غيره است، همچنين نياز‎هاي اساسي زنان شامل محبت، گفت‎وگو، صداقت و روراستي، حمايت مالي و تعهد خانوادگي است.صميميت، وفاداري و رابطه زناشويي ۳ مولفه اصلي هستند كه نبود آن‎ها به مرور زمان رابطه را از كيفيت خارج كرده و زوج‎ها را براي طلاق عاطفي و يا ظاهري مهيا مي‎كند.

اين روانشناس، بي‎اعتمادي زوجين به مروز زمان را يكي از علل طلاق عاطفي دانست و بيان كرد: چند پيشگي زن و شوهر كه باعث دوري فيزيكي و خستگي است، پرخاشگري و كم نياوردن مقابل يكديگر كه گاه بين بگو مگو حرفي گفته مي‎شود كه جبرانش دشوار است، خاطرات تلخي از خود براي زوجين به‎جاي مي‎گذارد.

وي ادامه داد: تولد فرزند كه به همان اندازه مي‎تواند امكان با هم بودن را افزايش دهد، باعث غفلت زن و شوهر از يكديگر و كمرنگ شدن روابط عاطفي‎شان خواهد شد كه از جمله علل بروز طلاق عاطفي است. ازدواج‎هاي تحميلي از يك طرف و پا فشاري بي‎مورد براي ازدواج با وجود مخالفت خانواده‎ها از طرف ديگر، دو سر طيفي هستند كه مي‎تواند منجر به سرد شدن عواطف زوجين از يكديگر به مرور زمان شود.

اين روانشناس با اشاره به اين‎كه كاهش ابراز علاقه از جمله علل طلاق است، اضافه كرد: در بسياري از خانواده‎ها تصور غالب بر اين است كه بعد از گذشت چند سال و تولد چند فرزند به اصطلاح از آن‎ها گذشته كه به هم بگويند «دوستت دارم»، اين دوري كه در خانواده‎هاي ايراني بسيار ديده مي‎شود، عامل موثر در سردي روابط عاطفي بين زوجين است.

قطعا اين نوع جدايي نه تنها براي زن و مرد آسيب‎هايي به همراه دارد بلكه زندگي فرزندان آن‎ها نيز با بحران مواجه مي‎كند و سلامت روان آن‎ها تحت تاثير قرار مي‎گيرد همچنين آينده خوبي پيش روي فرزندان چنين خانواده‎اي نخواهند بود.

تاثيرات طلاق عاطفي بر فرزندان از نگاه كارشناس

نجمه جمالي روان شناس و مشاور خانواده در گفت‎وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آسيب‎هاي طلاق عاطقي بر كودكان اظهار كرد: علائم افسردگي، پرخاشگري، اضطراب، و استرس در اين فرزندان شدت قابل ملاحظه‎اي دارد و آن‎ها به دوستان خود وابسته شده و مايل نيستند زمان زيادي در منزل باشند يا حتي اگر در منزل هستند به اتاق خود يا دوستان مجازي پناه مي‎برند و از بودن كنار والدين به شدت امتناع مي‎كنند.

جمالي علائم كم اشتهايي يا پر اشتهايي عصبي در اين كودكان را قابل مشاهده دانست و افزود: اين كودكان به كرات دچار مشكلات خواب يا كابوس مي‎شوند و كودكان معمولا در چنين خانواده‎هايي در انجام تكاليف درسي دچار ضعف شديد مي‎شوند و مشكلات تحصيلي در آن‎ها شدت مي‎گيرد.

اين روانشناس درباره تاثيرات مخرب طلاق عاطفي بر دختران و پسران، گفت: آثار مخرب اين نوع زندگي(طلاق عاطفي والدين) بر پسران بيش‎تر از دختران بوده و آن‎ها دچار پرخاشگري‎هاي فيزيكي و كلامي بيش‎تري مي‎شوند، اين در حالي است كه در دختران علائم افسردگي و اضطراب افزايش بيش‎تري دارد.

وي با اشاره به اين‎كه بسياري از اين فرزندان خود را مسؤول قرار گرفتن والدين كنار هم مي‎دانند، ادامه داد: بسياري از اوقات والدين اعلام مي‎كنند به‎خاطر فرزندان زندگي زناشويي توأم با بي‎مهري را تحمل مي‎كنند. به همين دليل كودكان در اين حالت خشم و احساس گناه زيادي را تجربه مي‎كنند. آن‎ها در اين خانواده نابسامان احساس امنيت نكرده و آرامش خود را از دست مي‎دهند و دچار بدبيني شديد مي‎شوند و حتي براي انتخاب كار، تحصيل و همسر دچار مشكلات عديده‎اي مي‎شوند.

اما آسيب‎هاي طلاق عاطفي به همين جا ختم نمي‎شود؛ چراكه علاوه بر تحت تاثير قرار دادن سلامت روان زوجين و فرزندان در نوع رابطه مشكلاتي به دنبال آن ايجاد مي‎شود كه برخي از روانشناسان طلاق عاطفي را مقدمه‎اي بر طلاق قانوني مي‎دانند.

راه هاي محافظت از خود در برابر آلودگي هوا

به دنيا آمدن نوزادان كم وزن و بيش فعال، اختلال عصبي، حمله قلبي، بيماري تنفسي، ديابت و سرطان ريه فقط بخشي از ده‎ها پيامد آلودگي هوا در كلانشهر‎هاست.

از خودتان در برابر آلودگي هوا محافظت كنيد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، از هر ۱۰ نفر در جهان ۱ نفر هوايي را تنفس مي‎كند كه استاندارد سازمان بهداشت جهاني را ندارد، استنشاق هواي آلوده مي‎تواند باعث ايجاد مشكلات سلامتي متعددي از جمله شرايط تنفسي، بيماري قلبي و سكته مغزي شود.

آلودگي هوا همچنين با آسيب رشد مغزي در كودكان، ذات‎الريه و برونشيت مزمن مرتبط است، همچنين قرار گرفتن در معرض مقادير زيادي از ذرات موجود در هوا باعث كاهش اميد به زندگي مي‎شود.

در سال ۲۰۱۵ يك مطالعه تكان دهنده نشان داد كه ۹ ميليون مرگ زودرس در سراسر جهان با آلودگي مرتبط بوده و بيشتر تلفات ناشي از آلودگي هوا بوده است.

آلودگي هوا فقط يك مشكل در فضاي باز نيست بلكه هوايي كه در منازل خود تنفس مي‎كنيم نيز مي‎تواند آلوده باشد و باعث بروز بيماري شود، اگرچه كاهش آلودگي هوا نياز به مداخلات سياسي و جامعه مدني دارد، اما اقداماتي نيز وجود دارد كه خودتان مي‎توانيد براي كاهش اثرات آلودگي هوا انجام دهيد.

پوشيدن ماسك

با وجود اينكه ماسك‎هاي صورت نمي‎تواند در برابر آلودگي هوا محافظت كاملي داشته باشند، اما پوشيدن آن‎ها مفيد است در حالي كه ماسك‎هاي ساده مي‎توانند ذرات بزرگ را فيلتر كنند، ماسك‎هاي صنعتي به مراتب موثرترند. بعضي از ماسك‎ها داراي دستگاه تنفسي يك بار مصرف هستند و قادرند باكتري‎هاي مضر هوا را مهار كنند. در هر صورت در آلودگي‎هاي شديد حتماً دهان و بيني خود را بپوشانيد.

گياهان تصفيه كننده هوا

برخي گياهان مانند پيچك، آلوئورا، نخل‎هاي آركا يا گياه عنكبوتي براي تصفيه هواي داخل خانه و كاهش آلودگي هوا مفيد هستند. شما مي‎توانيد اين گياهان را در منزل يا محل كار داشته باشيد. هر چند اين روش مقرون به صرفه است، اما هنگام استفاده از آن‎ها اطمينان حاصل كنيد كه گياهان سمي نباشند.

هواي ماشينتان را تميز كنيد

اگر صبح‎ها سوار ماشين مي‎شويد، اتومبيل خود را روشن كنيد، شيشه‎ها را پايين بياوريد و اجازه دهيد هوا گردش كند. سپس AC اتومبيل خود را در حالت گردش دالي اجرا كنيد. اين كار باعث مي‎شود تا سطح ذرات آلوده هوا در ماشين پايين آيد.

غذا‎هاي سالم بخوريد

يك رژيم غذايي سالم شامل انواع ميوه‎ها، سبزيجات، آجيل، لوبيا و چربي‎هاي سالم است كه مي‎تواند در برابر برخي از آلودگي‎هاي هوا از شما محافظت كند. با استفاده از ويتامين‎هاي لازم نيز مي‎توانيد سيستم ايمني قوي‎تري داشته باشيد. چاي سبز گياهي مي‎تواند در مبارزه با برخي از عوارض جانبي مفيد باشد.

در ورزش كردن دقت كنيد

در حالي كه پياده روي، دويدن و ديگر شكل‎هاي ورزشي براي ايجاد سيستم ايمني قوي‎تر و تقويت سيستم قلبي عروقي بسيار مفيد است، تنفس هواي آلوده هنگام پياده‎روي نيز برايتان مضر خواهد بود. شما بايد از پياده‎روي در نزديكي ترافيك‎هاي سنگين خودداري كنيد و به يك پارك دور از ازدحام وسايل نقليه برويد. همچنين در روز‎هايي كه آلودگي شديد است از سالن‎هاي سرپوشيده استفاده كنيد.

 كلبه سبز

گوشي هوشمند «مغز» كودكان را تغيير مي دهد!

به گزارش خبرنگاران گروه علمي و دانشگاهي خبرگزاري فارس به نقل از ديلي‎ميل، نتايج يك بررسي جديد بيانگر آن است، كودكاني كه ساعات زيادي را صرف بازي و تماشاي تلفن همراه و تبلت مي‎كنند ديرتر از كودكان به توانايي‎هاي زباني مانند خواندن دست مي‎يابند.
دانشمندان تأكيد مي‎كنند، تماشاي بيش از حد صفحه نمايشگر گجت‎هاي هوشمند ساختار مغز كودكان را تغيير مي‎دهد و آسيب‎هاي جبران ناپذيري به آن‎ها مي‎زند.
پژوهشگران مغز كودكان بين سه تا پنج سال را اسكن كردند و دريافتند، كساني كه زياد از صفحه نمايش استفاده مي‎كنند، داراي ماده سفيد كم‎تري در مغز خود هستند. اين ماده بخش اصلي مغز و بخش سطحي نخاع را تشكيل مي‎دهد و به‎طور عمده از سلول‎هاي گليال و آكسون‎هاي ميلينه تشكيل شده است.
اين دسته از كودكان در آزمون‎هاي شناختي نيز نمره كم‎تري نسبت به همسالان خود داشتند.
طبق نتايج مطالعه مركز پزشكي بيمارستان كودكان سينسيناتي، اين دسته از كودكان با استفاده بيش از حد به قدرت تفكر، خواندن و گفتار خود آسيب مي‎زنند.
جان هاتون، نويسنده اصلي اين گزارش تأكيد مي‎كند، خانواده‎ها بايد در جريان تبعات در اختيار گذاشتن فناوري‎ها براي فرزندان خود باشند و ميزان استفاده آن‎ها از تلفن همراه هوشمند و تبلت‎ها را مديريت كنند.
گرچه اين پژوهش نياز به تحقيقات و شواهد بيش‎تري دارد، اما آن چه كه مشخص است اين است كه استفاده بي‎اندازه از وسايل هوشمند در رشد كودكان تأثير منفي به جا مي‎گذارد.

رژيم غذايي مفيد براي درمان «آنفلوانزا»

به گزارش فارس به نقل از ديلي‎ميل، نتايج تازه‎ترين بررسي‎ها نشان مي‎دهد رژيم كم چرب و كم كربوهيدرات باعث آزاد شدن سلول‎هاي سيستم ايمني بدن مي‎شود كه قبل از انتشار ويروس به دام مي‎افتند.
اين رژيم كه اصطلاحاً به ان رژيم «كتو» مي‎گويند، شامل مواد غذايي مي‎شود كه نه تنها كم چرب هستند، بلكه مواد غذايي كم كربوهيدرات را نيز شامل مي‎شوند.
اين مطالعه كه توسط محققان دانشگاه ييل صورت گرفته حكايت از آن دارد، رژيم كتو باعث ايجاد سلول‎هاي سيستم ايمني در بدن شده و جدا از آن‎كه به درمان سريع‎تر آنفلوانزا كمك مي‎كند منجر به بقاي طولاني افراد نيز مي‎شود.
كتو شامل منوي گوشت، ماهي، مرغ و سبزيجات غير نشاسته‎اي است؛ محققان موش‎هايي كه به ويروس آنفلوانزا آلوده شده‎اند را با رژيم كم چرب و كم كربوهيدرات تغذيه كردند و درنهايت منجر به ميزان زنده ماندن بيش‎تر از آن‎هايي كه در رژيم غذايي با كربوهيدرات بالا طبيعي بودند، شدند.
اين تيم دريافت كه رژيم كتوژنيك يا كتو به‎طور خلاصه باعث آزاد شدن سلول‎هاي سيستم ايمني بدن كه باعث ايجاد مخاط در لنت‎هاي سلول ريه مي‎شوند، مي‎شود و به سلامت افراد كمك مي‎كند.
اين مطالعه در دانشگاه ييل توسط دو كارآموز و يك دانشمند برجسته انجام شده است.