صفحه حوزه و دانشگاه

بيانيه اساتيد و طلاب حوزه علميه قم:
هر موضوعي كه اخراج آمريكا از منطقه را به حاشيه براند، همراهي با دشمن است

به گزارش خبرگزاري فارس؛ درپي سقوط هواپيماي مسافربري اوكراين جمعي از اساتيد، فضلا و طلاب حوزه علميه قم بيانيه‎اي صادر كردند.

متن بيانيه به شرح ذيل است؛

بسم ا... الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون

حادثه ناگوار سقوط هواپيماي مسافربري اوكرايني بيش از پيش مردم ايران را كه در سوگ سردار رشيد اسلام نشسته بودند داغدار نمود، اين مصيبت را محضر ملت ايران بخصوص خانواده‎هاي داغ ديده تسليت عرض مي‎نماييم.

در اين خصوص لازم است نكاتي چند مورد توجه ملت ايران قرار گيرد:

۱. برخورد قانوني و بهنگام با عاملين اين خطاي انساني و تبيين تمامي مراحل قضايي آن از وظايف قطعي مسؤولين جمهوري اسلامي است، هرچند نبايد از نظر دور داشت كه سرمنشا واقعي اين حادثه دردناك همان آمريكاي پليدي است كه دستش به خون صدها هزار نفر از مردم منطقه آلوده است، برهمين اساس شايسته است جانباختگان پرواز شماره ۷۵۲ را نيز در زمره شهداي مقاومت قلمداد نماييم.

۲. ملت ايران هشيار است كه اين داغ بر دل نشسته، مصداقي كوچك از فجايعي است كه روزانه مردم مظلوم عراق، يمن، افغانستان، فلسطين، لبنان، پاكستان، سوريه و... بدليل حضور نامشروع و سلطه جويانه آمريكاي جنايتكار با آن دست و پنجه نرم مي‎كنند و بي‎شك چنين اتفاقاتي جز در بستر يك فضاي نظامي - امنيتي كه بر ملت‎ها تحميل شده است حاصل نمي‎شود و تنها راه خلاصي ملت‎ها از اين گرفتاري عظيم، همان درسي است كه سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سليماني به ما آموخت و آن چيزي جز خروج آمريكا از منطقه خاورميانه نيست.

۳. كساني كه امروز در مقام مرثيه‎خواني براي اين مصيبت، نجات و امنيت را در تقديم منطقه به آمريكاي سفاك، معرفي مي‎نمايند، بهتر است چشم‎هاي خود را چرخانده و سرنوشت سرشار از نابساماني و نا امني امروز همسايگانمان را مشاهده نمايند.

۴. شايسته است خط صداقت و مسؤوليت‎پذيري كه امروز و درپي اظهارات فرمانده باكفايت هوا فضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سردار حاجي زاده متبلور گشت در تمامي مراتب نظام ادامه يابد و اين مهم، نتيجه‎اي جز اعتماد بيش از پيش توده‎هاي مردم به نظام اسلامي را نخواهد داشت.

۵. ۱۳ دي ماه نشاني قطعي و نويدي روشن از آغاز دوران جديد براي انقلاب اسلامي است. وحدت و انسجام، غرور و اعتماد به نفس ملي، رويگرداني از نسخه‎هاي آمريكايي در مسير اداره كشور -كه در اولين قدم منجر به سيلي مقتدرانه فرزندان سپاهي ملت ايران در حمله موشكي به بزرگ‎ترين پايگاه شيطان بزرگ در منطقه بروز كرد- سرمايه‎اي عظيم در راستاي تحقق اهداف متعالي انقلاب اسلامي است، لذا نبايد اجازه داد موج سواري رسانه‎اي غافلان و معاندان، بر احساسات برآمده از حوادثي دردناك چون از دست دادن تعدادي از هموطنان عزيزمان، مايه انحراف ما از اين فرصت تاريخي شود.

در پايان لازم به ياد آوري است تجربه تاريخي، گواه بر اين معرفت قرآني است كه هرگاه جريان توحيدي حق، عزم و اراده‎اي راسخ را در توده‎هاي مردم پديد مي‎آورد شياطين جن و انس پيچيده‎ترين سناريو‎هاي خود را در جهت پشيمان نمودن جبهه حق به كار مي‎بندد.

امروز محور اصلي جبهه حق و مطالبه حقيقي مردم ايران كه در تشييع چند ده ميليوني سردار دل‎ها متبلور بود؛ اخراج نيروهاي آمريكايي از منطقه است و هر موضوعي كه اين امر را به حاشيه براند و اراده مردم را در اين جهت سست كند، همراهي با دشمنان مردم است.

 حوزه و دانشگاه

حضرت آيت‎الله جوادي آملي:
در تبليغ دين نبايد از توده مردم غافل شد

حضرت آيت‎الله جوادي آملي در ديدار حجت الاسلام مفتح رئيس مركز اسلامي هامبورگ به بيان اشتراكات انساني و ديني جامعه بشري پرداخت و اظهار داشت: همه انسان‎ها، يك زبان و وجه اشتراك دارند و آن «فطرت» است، انسان‎ها با هم بيگانه نيستند؛ اگر خدا، مبدا، منتها، مسير و فطرت همه انسان‎ها يكي است در نتيجه از اين حيث هيچ تفاوت و حجابي بين انسان‎ها وجود ندارد.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم ادامه داد: مشتركات فراواني ميان اديان الهي وجود دارد، اما برتري اسلام بر ساير اديان الهي همان «مُهَيمِناً عَلَيه» است و اين «مُهَيمِناً عَلَيه» بايد براي پيروان ديگر اديان به درستي روشن شود كه اسلام جامع همه اديان است.
به گزارش خبرگزاري رسا، حضرت آيت‎الله جوادي آملي تاكيد كرد: در تبليغ دين، نبايد از توده مردم غافل شد، مردم دين خود را از علما مي‎گيرند، در نتيجه بايد با اهتمام بيش‎تر توده مردم جامعه را رشد و ترقي داد، پيامبر اكرم(ص) فرمود «النّاس معادن كمعادن الذّهب و الفضّه»؛ نبايد ذهب و فضّه را يكسان دانست، نبايد از همه مردم توقع يكسان داشت، هر كس به اندازه فهم و ظرفيت خود از دين بهره مي‎برد اما اين اصل مسلم است كه هر انساني در درون خود گوهر و استعدادي دارد كه بايد به كمك علما و رهبران ديني شكوفا شود.
ايشان با اشاره به وجود برخي از معضلات فرهنگي و اخلاقي در غرب، تصريح كرد: غربي‎ها گمشده‎اي دارند و در پي اين گمشده خود، سرگردان به اين طرف و آن طرف مي‎روند كه نتيجه‎اي جز خستگي و نااميدي براي آن‎ها در پي ندارد، بايد براي آن‎ها روشن شود كه انسان موجودي ابدي است كه با مرگ نمي‎پوسد بلكه از پوست به در مي‎آيد، انسان موجودي ثابت است نه ساكن؛ اگر موجودي ساكن باشد در دراز مدت خسته و فرسوده مي‎شود اما موجود ثابت فرازماني و فرامكاني است و خستگي و فرسودگي در او راه ندارد، دو به اضافه دو كه مي‎شود چهار از ازل تا ابد وجود داشته و دارد، اگر چيزي بالاتر از حركت و سكون باشد و زمان و زمين نداشته باشد، اين ثابت است و نه ساكن! روح نيز اين‎گونه است، لذا تعبير لطيف دين است كه قيامت «دارالقرار» است؛ يعني بشر آن‎جا آرام مي‎گيرد، آن‎ها خيال كردند حركت، خود هدف است در حالي كه حركت، هدف نيست، حركت دائم، نشان از بي‎هدفي و سرگرداني است و نشانه گم كردن راه و اين نتيجه اين است كه آن‎ها بدل و وهم را به‎جاي اصل نشاندند.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: در عين حال كه دين، پيامبر و ائمه(ع)، علم را ستودند و حضرت فرمود «طلب العلم فريضة» كه اين تا، تاي مبالغه است يعني آموختن علم خيلي خيلي واجب است، با اين وجود مي‎فرمايد آموختن علم هدف اصلي نيست، بلكه اين نردبان و وسيله‎اي است كه به وسيله آن بالا بياييد و به مقام عقلانيت برسيد، در واقع ما علم را براي خود علم نمي‎خواهيم بلكه علم را براي رسيدن به مقام عقل مي‎آموزيم.
حضرت آيت‎الله جوادي آملي در توصيه‎اي به مبلغان ديني خارج از كشور گفت: وظيفه شما اين است كه ابتدا مكتب خود را مجتهدانه بياموزيد سپس مكاتب فكري غرب و شرق عالم را مجتهدانه بياموزيد، تا بتوانيد رابط خوبي بين اسلام و ساير مكاتب باشيد. اين «لِيظهِرَهُ عَلَى الدّينِ كُلِّهِ» فخرفروشي نيست، فخرفروشي در فرهنگ دين جايي ندارد، اين تحقير ديگر مكاتب نيست بلكه تحقيق است، با اين وجود اين امر خود به خود محقق نمي‎شود بلكه با تحقيقات علما و محققين است كه اين امر صورت مي‎گيرد، خود حضرت فرمود «الاسلام يعلو و لا يعلي عليه» اين جمله خبريه است كه به داعي انشاء القا شده؛ يعني بكوشيد تا اينچنين شود، در واقع «مُهَيمِناً عَلَيه» به‎صورت «لِيظهِرَهُ عَلَى الدّينِ كُلِّهِ» درآمده و براي اين منظور بايد جهاني فكر كنيم، بايد پيروزي مكتب اسلام بر همه مكاتب را باور داشته باشيم، توانايي خود را باور كنيم و آن را ارتقاء بدهيم و در اين مسير حركت كنيم تا اين موضوع محقق شود.