صفحه بين الملل

در حاشيه سقوط هواپيماي اوكراين در كشور؛
داستان گرگ هايي كه ميش شدند

هنوز چند ساعت از خبر انتقام سخت موشكي ايران از آمريكا در واكنش به ترور سردار قاسم سليماني نگذشته بود كه خبر سقوط يك فروند هواپيماي مسافري خطوط هوايي اوكراين در حوالي شهريار منتشر شد.

ماجرا از زماني تلخ شد كه مشخص گرديد تعداد زيادي از مسافران اين هواپيما ايراني بوده‎اند. در ابتدا فرضيه‎هاي مختلفي از جمله نقص فني براي علت سقوط اين هواپيما مطرح شد اما با گذشت زمان و شيطنت‎هاي آمريكا و تحريك كي يف و اوتاوا از سوي واشنگتن، مقامات ايراني با جديت بيش‎تري به مساله ورود كرده و درنهايت روز شنبه ۲۱ دي ماه اعلام شد كه اين هواپيما به‎دليل اصابت موشكي كه در نتيجه يك خطاي انساني شليك شده سقوط كرده است.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، اعلام اين مطلب و برعهده گرفتن مسؤوليت سقوط اين هواپيما از سوي سردار حاجي زاده، فرمانده هوا-فضاي سپاه پاسداران، اقدامي بود كه حتي با تمجيد مقام‎ها و كشورهاي مختلف از جمله «جاستين ترودو» نخست وزير كانادا، همراه شد اما با اين وجود دير اعلام شدن آن[يعني بعد از دو سه روز] و قوت گرفتن اين احتمال كه برخي مسؤولين از ابتدا در جريان ماجرا بودند سبب شد تا اعتراضاتي در برخي مكان‎ها از جمله دانشگاه‎ها صورت بگيرد.[انصاف اين است كه دو سه روز فرصت براي تحقيق، زمان زيادي نيست وقتي بيش از يك ماه در اين‎گونه حوادث، طبيعي است]

همين جرقه كافي بود تا بار ديگر دشمناني كه سال‎ها است براي دريدن ايران در كمين نشسته‎اند بار ديگر فضا را مناسب ببينند و با نشان دادن خود به‎عنوان خيرخواه مردم ايران سعي در ماهي‎گيري از آب گل آلود داشته باشند.

افرادي همچون «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي و «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريكا كه با بازگرداندن تحريم‎ها و شدت بخشيدن به آن‎ها موجب تشديد مشكلات اقتصادي و پيچيده شدن اوضاع حتي براي بيماران ايراني شده، با جملاتي همچون اين‎كه ما در كنار معترضين و مردم ايران هستيم، سعي در متشنج كردن فضاي ايران و به آشوب كشيدن ماجرا را دارند.

مطرح شدن مجدد آمادگي آمريكا براي مذاكره بدون پيش شرط با ايران

در چنين فضايي كه آمريكا و رژيم صهيونيستي سعي در به آشوب كشيدن اعتراضات ناشي از احساس تالم و غم مردم ايران را دارند بار ديگر مقامات بلند پايه ايالات متحده موضوع آمادگي واشنگتن براي مذاكره بدون پيش شرط با ايران را مطرح كردند.

در ابتدا روز جمعه ۲۰ دي ماه نماينده آمريكا در سازمان ملل متحد اين موضوع را مطرح كرد و سپس روز يكشنبه ۲۲ دي «مارك اسپر» وزير دفاع اين كشور، نيز بار ديگر آن را مطرح كرد و سپس ترامپ با انتشار توئيت‎هايي حتي به زبان فارسي سعي در نزديك نشان دادن خود به مردم ايران كرد.

اما چرا در چنين فضايي آمريكا و اسرائيل ناگهان با مردم ايران مهربان شده‎اند؟

آمريكايي كه سال‎ها است شديدترين فشارها را بر ايران وارد مي‎كند و نتيجه اين فشارها نيز بيش از هر چيز بر مردم ايران نمايان است چگونه مي‎تواند ادعاي دوستي و همراه بودن با مردم ايران را داشته باشد؟

و يا همين نتانياهو؛ فردي كه پرونده اقدامات ضد ايراني وي بر كسي پوشيده نيست چطور يك شبه مهربان شده و دم از دوستي با مردم ايران مي‎زند؟

نكته‎اي كه بايد يادآور شد آن است كه با ورود «جان بولتون» به كاخ سفيد به‎عنوان مشاور امنيت ملي، طرح براندازي در ايران تبديل به يكي از اولويتهاي دولت ايالات متحده شد و هر چند اكنون ماه‎ها است كه جان بولتون ديگر جايي در كاخ سفيد ندارد اما با اين وجود سياست كاخ سفيد در خصوص ايران بر مدار همان پروژه براندازي مي‎چرخد.

در زمان حضور بولتون در كاخ سفيد به سفارش وي پروژه‎اي براي براندازي در ايران توسط گروه SSG(گروه مطالعات امنيتي) كه يك انديشكده امنيتي بوده و ارتباطات نزديكي با مقامات كاخ سفيد دارد تهيه شد.

اين سند سه صفحه‎اي تاكيد كم‎تري بر مداخله نظامي داشته و در عوض خواستار سرمايه گذاري بر روي نارضايتي‎هاي مردم ايران از حكومت دارد. در بخشي از اين سند آمده كه مردم ايران از مشكلات اقتصادي رنج مي‎برند و اين در حالي است كه ايران در خارج از مرزها در بخش نظامي هزينه‎هاي زيادي را انجام مي‎دهد.

بر اساس جزئيات پروژه‎اي كه توسط واشنگتن فري بيكن منتشر شده ايجاد شكاف ميان مردم و مسؤولان ايراني و دامن زدن به اختلافات بوجود آمده يكي از راه‎هاي مؤثر براي ايجاد تغيير در ايران است.

«جيم هنسان» رئيس SSG در رابطه با سند تهيه شده به واشنگتن فري بيكن گفته است: به‎دليل ارتباطات نزديك ايران با روسيه، دولت آمريكا در پي مداخله نظامي مستقيم در ايران و تغيير نظام نيست و در عوض قصد دارد بر روي روش‎هاي ديگري براي رسيدن به هدف تغيير نظام در ايران متمركز شود.

آمريكا با بازگرداندن تحريم از يك سو و از سوي ديگر ابراز علاقه براي مذاكره، قصد دارد تا در ابتدا فشار اقتصادي را بر مردم ايران افزايش داده و سپس با مقصر نشان دادن مقامات ايراني براي اين وضعيت، مردم و مسؤولان را در برابر يكديگر قرار داده و با حمايت از اغتشاشگران شعله اختلافات در ايران را گسترده‎تر كند.

با توجه به اين سند، عجيب نيست كه در سال‎هاي اخير هرگاه اعتراضي در ايران انجام مي‎شود به سرعت از حمايت آمريكا بهره مند مي‎شود و با به آشوب كشيده شدن آن واشنگتن بهره برداري سياسي گسترده‎اي از آن مي‎نمايد.

ماجراي انتقام سخت موشكي ايران و حمله به پايگاه عين الاسد كه اولين حمله به پايگاه‎هاي نظامي آمريكا از زمان جنگ جهاني دوم تاكنون محسوب مي‎شود لطمه زيادي به اعتبار ترامپ زد اما حادثه ناگوار سقوط هواپيما و مشخص شدن علت آن‎كه موجب تأثر مردم ايران و بروز اعتراضاتي در اين رابطه شده فرصتي مناسب براي ترامپ به وجود آورده تا از زير فشارهاي داخلي به‎دليل اقدام ناسنجيده در ترور سردار سليماني خارج شود.

وجود اختلاف و بروز اعتراض در هر جامعه‎اي امري طبيعي است اما مهربان شدن يكباره كساني كه مسؤول اصلي در تنگنا قرار گرفتن مردم ايران هستند موضوعي است كه نياز به درنگ و تأمل بيش‎تر دارد.

دكتر جليلي در مراسم ترحيم شهداي مقاومت:
آمريكا دو نخبه بزرگ ايران و عراق را ترور مي كند چون از آن ها سيلي خورده است

نماينده رهبرانقلاب در شورايعالي امنيت ملي در مراسم ترحيم سردار شهيد حاج قاسم سليماني، شهيد ابومهدي المهندس و ديگر شهداي ترور اخير كه از سوي سفارت جمهوري عراق در مسجد امام صادق(ع) ميدان فلسطين برگزار شد، به ايراد سخنراني پرداخت.

به گزارش رجانيوز؛ دكتر جليلي سخنان خود در اين مراسم را با ذكر عبارت «بسم ا... و با... و في سبيل ا... و علي مله رسول الله» شروع كرد و پس از اشاره به شهيدان ابومهدي المهندس و حاج قاسم سليماني، زندگي و شهادت آن‎ها را براي خدا برشمرد و گفت: حيات شريف اين دو عزيز به نام خدا، براي خدا و در راه خدا و بر مبناي سنت خدا بود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به حديث اميرمومنان(ع) مبني بر اين‎كه «جهاد، دري از درهاي بهشت است كه خداوند متعال براي دوستان خاص خود گشوده است»، تصريح كرد: اين حقيقت قابل انكار نيست كه اين دو عزيز، اين افتخار بزرگ را داشتند كه از خاصان اوليا خدا باشند.

وي در اين باره افزود: نه تنها در دوره حاضر بلكه در تاريخ اسلام كم‎تر افرادي هستند كه اين توفيق را داشته باشند كه چهل سال در جهاد مداوم و قتال در راه خدا را باشند.

دبيرسابق شورايعالي امنيت ملي تصريح كرد: عرصه مجاهدت و عرصه جهاد و قتال يك عرصه آسان نيست، روزهاي پيروزي دارد و روزهاي شكست دارد: تلك الايام نداولها بين الناس. در روز پيروزي خيلي‎ها حضور دارند اما روز‎هاي سختي است كه قَلّ الدَيانون(دين داران كم هستند).آن روزهاست كه مجاهدان واقعي خود را نشان مي‎دهند. شهيد ابومهدي و شهيد سليماني سال‎ها در كنار هم و در عرصه‎هاي سخت و پر مشقت مجاهدت مي‎كردند.

جليلي افزود: آن‎ها اين توفيق بزرگ را داشتند كه چهل سال را با افتخار و موفقيت‎هاي بزرگ پشت سر بگذارند و نهايتا عاقبتي درخشان داشته باشند.

وي با اشاره به كلام ديگر از اميرمومنان(ع) كه «لايحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر»، اظهار داشت: شهيدان سليماني و مهندس، فهم عميق از ميدان مبارزه، مناسبات جهاني و معارف عميق ديني داشتند و به دو نشان بزرگ صبر و بصيرت آراسته بودند.

نماينده رهبرانقلاب در شورايعالي امنيت ملي موفقيت‎هاي بزرگ امت اسلامي در برابر آمريكا، رژيم صهيونيستي و گروه‎هاي تروريستي وابسته به آن‎ها را مرهون زحمات شهيدان مقاومت خواند و گفت: موفقيت‎هاي بزرگ امروز امت اسلامي به‎خاطر مجاهدت‎هاي امثال اين دو شهيد است.

عضو شوراي راهبردي سياست خارجي كشور در ادامه با ذكر فعاليت‎هاي دشمن مبني بر تلاش در ايجاد افتراق ميان دو ملت ايران و عراق گفت: دشمنان سال‎ها به شكل سخت و نرم تلاش كردند تا در روابط عميق دوستي ميان ملت عراق و ايران را خلل ايجاد كنند، خون اين دو عزيز نشان داد كه ايران و العراق لايمكن الفراق.

جليلي افزود: دشمنان نگرانند؛ چرا كه آن‎ها مي‎دانند اگر دو ملت ايران و عراق بتوانند مسير مجاهدت و پيشرفت را با قدرت طي كنند، چه آينده درخشاني براي اين دو ملت رقم خواهد خورد.

وي همچنين با اشاره به جنايات آمريكا در عراق و كشتن صدها تن از دانشمندان اين ملت، آن را نمونه‎اي از كارنامه رفتار آن‎ها در عراق خواند و افزود: اين‎كه ورود آمريكايي‎ها به عراق مصادف است با ترور دانشمندان و صد‎ها نخبه عراقي، اين‎كه آن‎ها گروه‎هاي تروريستي ايجاد مي‎كنند كه در موصل صدها پزشك و هزاران دانشجو را قتل عام كنند، براي اين است كه از نخبگان مي‎ترسند.اين كه دو نخبه نظامي از دو كشور را مورد هدف قرار مي‎دهد چون مي‎دانند چه سيلي از اين‎ها خورده‎اند و ان شاء‎ا... ملت‎هاي ما با قدرت و با قوت نمي‎گذارند اين پرچم بر زمين بماند.

عضو شورايعالي امنيت ملي كشورمان در انتهاي سخنانش با تقدير از پارلمان عراق مبني بر تصويب طرح اخراج آمريكايي‎ها از اين كشور، آن را نماد تبلور اراده مقاومت در ملت عراق خواند و گفت: آنچه كه پارلمان عراق به نمايندگي از ملت خود بعد از شهادت شهيد سليماني و ابو مهدي انجام داد يك كاربزرگ بود. كاري كه ملت ما در ايران انجام داد،چه در تشييع پيكر شهدا و چه با مصوبه مجلس، نشان داد كه اين پرچم نه تنها به زمين نخواهدماند بلكه اين راه با قدرت ادامه پيدا خواهد كرد.

 بين الملل

اگر سفير انگليس با تحقيراخراج نشود...

«راب مك ار»، سفير انگليس كه در تجمع اعتراضي تعدادي از پادوهاي كاسه‎ليس غرب حضور يافته و در حال سازماندهي عوامل خود بود و مخصوصاً روي شعار عليه شهيد قاسم سليماني تاكيد مي‎كرد، از سوي نيروهاي انتظامي بازداشت شد. سفير انگليس كه مي‎دانست دست به اقدام خطرناكي زده است به هنگام دستگيري از شدت ترس خودش را خيس كرد و در حالي كه به محل ديگري بيرون از تجمع ياد‎شده منتقل مي‎شد بار ديگر خيس كردن او تكرار شد! اشاره به اين ماجراي شرم‎آور براي تحقير سفير انگليس نيست. او حقير‎تر از آن است كه به تحقير بيش‎تر وي نيازي باشد. شرح ماجرا از شدت ترس و وحشت سفير انگليس به هنگام بازداشت خبر مي‎دهد و سؤال اين است كه چرا از بازداشت خود تا اين اندازه به وحشت افتاده بود كه...؟! پاسخ را بايد در ماموريت او براي مديريت يك مشت سلبريتي عليه شهيد قاسم سليماني دانست. تعدادي به اصطلاح هنر‎پيشه كه بارها به كاسه‎ليسي حقيرانه آمريكا و انگليس و اسرائيل رفته‎اند و روي خون مطهر شهيدان به رقص و پايكوبي پرداخته‎اند و البته كساني كه به تصور سوگواري براي جان‎باختگان سقوط هواپيماي اوكرايني در جمع حاضر شده و بعد از پي بردن به هويت سلبريتي‎هاي وطن‎فروش از معركه پا پس كشيده‎اند، حساب جداگانه‎اي دارند.
در اين باره آقاي عراقچي، معاون محترم وزير خارجه كشورمان در صفحه توئيتر خود و در پاسخ به اعتراض جوزپ بورل مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا به بازداشت سفير انگلستان نوشت؛ «او بازداشت نشده بود، اما در يك تجمع غيرقانوني به‎عنوان يك خارجي ناشناس دستگير شد. وقتي پليس به من اطلاع داد كه مردي دستگير شده است و ادعا مي‎كند كه سفير انگليس است، من گفتم غير‎ممكن است! فقط پس از مكالمه تلفني‎ام با او، با بهت‎زدگي زيادي شناختم كه خود اوست. پانزده دقيقه بعد او آزاد شده بود». اين واكنش در حالي است كه سفير انگليس از وحشت افشاي ماموريت خرابكارانه‎اي كه درپي انجام آن بوده خودش را خيس كرده است! سفير در ميان جمعي كه اولاً عليه نظام اسلامي تجمع كرده و ثانياً از پادوهاي شناخته‎شده سفارت انگليس بوده‎اند چه مي‎كرده است؟! آيا كم‎ترين واكنش در قبال اين اقدام ضدامنيتي وي اخراج از كشور نيست؟!
بند يك از ماده ۳۲ كنوانسيون وين تصريح مي‎كند؛ «دولت ميزبان مي‎تواند در هر زمان به دولت فرستنده (سفير و كاركنان سفارت) اطلاع دهد كه يكي از مأموران كنسولي را شخصي نامطلوب مي‎داند يا هر يك از كاركنان ديگر كنسولي را غير‎قابل قبول مي‎شمارد. در اين صورت دولت فرستنده حسب مورد شخص مورد نظر را فرا خوانده يا به مأموريت او در آن پست كنسولي پايان مي‎دهد».
گفتني است در بند ۴ همان ماده آمده است كه در موارد مذكور در بند‎هاي يك و ۳ ماده يادشده دولت ميزبان ملزم به ارائه دلايل تصميم خود نيز نمي‎باشد.
سفير انگليس علاوه بر اقدام عليه امنيت كشور كه به تنهايي يك اقدام مجرمانه است، به اراده چند ده ميليون از مردم ايران و ملت‎هاي ديگر كه به تجليل از شهيد قاسم سليماني آمده بودند، هم اهانت آشكار كرده است و چنانچه با تحقير از ايران اخراج نشود، روباه پير زمينه را براي انجام اقدامات خباثت‎آميز ديگر مساعد تشخيص خواهد داد!
حسين شريعتمداري