صفحه اول

سيد حسن نصرالله:
حمله موشكي گام اول بود و روند پاسخ به آمريكا ادامه دارد

سيد حسن نصرالله دبيركل حزب‎الله لبنان در سخناني در مراسم هفتم شهيد سپهبد قاسم سليماني و شهيد ابومهدي المهندس جانشين سابق فرمانده نيروهاي داوطلب مردمي عراق گفت: ما در هفته‎اي كه گذشت در بسياري از كشورها از عراق تا يمن و فلسطين و سوريه از اقدامات قاسم سليماني شنيديم به‎ويژه آناني كه با اين شهيد در ارتباط بودند و به خوبي مي‎دانستند كه چه براي آنها انجام داده است و چگونه آن‎ها را حمايت كرده است تا به مردم خود و به جهان بگويند كه اين شهيد بزرگ چه اقداماتي انجام داده است. حاج قاسم فرمانده‎اي بود كه در مكتب اسلام و امام خميني(ره) پرورش يافت. آشنايي ما با حاج قاسم در سال ۱۹۹۸ هنگامي كه فرماندهي سپاه قدس را برعهده گرفت شروع شد و هنگامي كه اين مسؤوليت را برعهده گرفت به لبنان آمد و منتظر نماند كه ما به ايران برويم تا به وي آشنا شويم و سازوكار رابطه را مشخص كنيم بلكه آمد و به سرعت توانست با حزب‎الله و رزمندگان روابط بارزي و محكمي تا زمان شهادتش برقرار سازد. ما احساس كرديم كه وي يكي از ما است و به سرعت زبان عربي را آموخت و وي ژنرال بزرگي در ايران بود اما درجه و پروتكل مانعي بر سر راه برقراري ارتباط نبود.

به گزارش رجانيوز، وي افزود: وظيفه ما تشكر از آنچه شهيدان با جانفشاني خود انجام داده و در رأس آن‎ها شهيد سپهبد قاسم سليماني است. از زماني كه حاج قاسم را مي‎شناختيم رابطه برادري بوده است. حاج قاسم در رابطه‎اش با مقاومت با شادي ما شاد مي‎شد و با غم ما محزون مي‎شد و همواره به نزد ما مي‎آمد.

حاج قاسم زير بمباران در طول ايام جنگ ۳۳ روزه با ما ماند

نصرالله بيان كرد: يكي از دلايل كميت كمي و نوعي در فعاليت مقاومت در اواخر دهه نود كه به پيروزي سال ۲۰۰۰ انجاميد اقدام و اهتمام حاج قاسم سليماني بود. وي شريك كامل در آزادسازي لبنان در سال ۲۰۰۰ بود. پس از سال ۲۰۰۰ مقاومت به نيرويي كه توان و قدرت بازدارندگي براي قطع دست دشمن اسرائيل از لبنان را داشت تبديل شد و تحول مقاومت و ورود موشك‎هاي جديد شروع شد و حاج قاسم همراه ما بود. در جنگ ۳۳ روزه در تهران بود و به سوريه رفت و خواست كه به بيروت به شكلي بيايد تا در كنار ما باشد و با ما زير بمباران ماند. حاج قاسم در بيروت در طول ايام جنگ ۳۳ روزه در بيروت ماند و به من مي‎گفت يا با شما به شهادت مي‎رسم يا با شما مي‎مانم. تا ۱۴ آگوست در كنار ما ماند. زماني كه مشخص شد كه جنگ متوقف خواهد شد از ما پرسيد كه چه نياز داريد و ما گفتيم كه اولويت پس از جنگ خانه‎هاي ويران شده است و ما به پول نياز داريم تا مردم بدون سرپناه نباشند و ما شروع به عمليات خانه‎هاي آسيب ديده كنيم و به تهران رفت و روز بعد در اين باره به ما اطمينان داد و پس از كمك ايراني براي بازسازي رسيد و پس از سال ۲۰۰۶ به تلاش خود ادامه داد تا اين‎كه تحولات سوريه و عراق رخ داد و حاج قاسم حاضر شد.

دبير كل حزب‎الله لبنان گفت: برخي هنگامي كه به جنگ داعش و جبهه النصره در جرود عرسال مي‎نگرند تلاش مي‎كنند كه آن را كوچك بشمارند كه اگر در شرق حمص و تدمر شكست نمي‎خوردند امكان بيرون راندن آن‎ها از لبنان وجود نداشت. همه نبردها از سلسله جبال شرقي تا عرسال همه يك نبرد محسوب مي‎شد از جرود تا شرق حمص و شرق حلب و ديرالزور و شرق فرات و حاج قاسم با ما و سوري‎ها بود.

توان كنوني مقاومت تهديدي براي صهيونيست هاست

وي افزود: توان كنوني مقاومت لبنان شامل بازدارندگي و امكانات به تهديدي براي اسرائيل تبديل شده است. ما انتظار نداشتيم كه روزي بيايد كه دشمن به مقاومت لبنان به‎عنوان خطر وجودي براي خود بنگرد و اين به بركت ايران، امام خامنه‎اي و حاج قاسم سليماني است. حاج قاسم به‎خاطر آن چه به مقاومت لبنان مي‎داد و كمكي كه مي‎كرد منتي نمي‎گذاشت و چيزي براي خودش و ايران طلب نمي‎كرد اما كادر مقاومت براي كمك به عراق براي مبارزه با داعش را طلب كرد.

ايران بدون چشمداشت كمك مي‎كند

دبير كل حزب‎الله لبنان بيان كرد: احدي از آمريكا و حاميان آن نمي‎تواند بپذيرد كه ايران كمك مي‎كند و در مقابل چيزي طلب نمي‎كند. ايران در قبال ملت‎هاي مستضف با مسؤوليت ديني و اخلاقي و انساني عمل مي‎كند و ايران بدون انتظار چيزي كمك مي‎كند و اين را بسياري از مردم دنيا نمي‎دانند و از اين رو به مقاومت به‎عنوان ابزار ايران مي‎نگرند اما آن‎ها دوستان ايران و متحدانش هستند.

حاج قاسم پس از يورش داعش بلافاصله در بغداد حاضر شد

وي افزود: در حشد شعبي بيش از ۱۲۰ هزار رزمنده هستند و تصادفي نيست كه حاج قاسم و ابومهدي المهندس شهيد شوند. حاج قاسم تماسي از ابومهدي المهندس دريافت مي‎كند و به وي مي‎گويد كه به بغداد نيايد زيرا اوضاع بد است اما وي اصرار بر حضور كرد و با هم شهيد شدند. مرجعيت ديني در نجف فتوايي صادر كرد كه نياز به مرداني براي جنگ در ميادين بود و حاج قاسم مي‎توانست كه در تهران بماند و كمك بفرستد اما روز بعد در بغداد حاضر شد و داعش در آن روزها مورد حمايت آمريكا بود و هنوز هم هست و مورد حمايت كشورهايي در منطقه و رسانه‎هاي كشورهاي حوزه خليج فارس. حاج قاسم به بغداد آمد و ابومهدي المهندس به‎خاطر سوابق مبارزاتي از فرماندهان مركزي در اين نبرد تا ساعات آخر بود و هنگامي كه شهيد شد نيروهاي حشد شعبي در حال پاكسازي امنيتي هستند زيرا داعش از تحولات براي قتل و كشتار دوباره بهره برد.

همه بايد قدردان حاج قاسم و حشد شعبي عراق باشند

نصرالله بيان كرد: اگر داعش در عراق شكست نمي‎خورد همه كشورهاي منطقه را تهديد مي‎كرد و شكست در عراق به شكست آن در سوريه كمك كرد و اگر شكست آن نبود كشورهاي حوزه خليج فارس كه كمك شاياني به داعش كردند در معرض خطر بودند و ايران و تركيه در معرض خطر بود اما سم بر عامل آن غلبه خواهد كرد و اما حاج قاسم و ابومهدي المهندس و بسياري از همراهان آن‎ها داعش را متحمل شكست كردند و همه ملت‎هاي منطقه بايد از حشد شعبي و فرماندهان و سربازان و شهيدانش ممنون باشند؛ زيرا در جنگ با داعش از همه ملت‎هاي منطقه حمايت كردند.

تشييع بي‎نظير سردار سليماني در سراسر ايران و پيامي كه براي توطئه گران داشت

وي اعلام كرد: همان گونه كه مي‎گوييم تشييع امام خميني(ره) تاريخي بود تشييع حاج قاسم سليماني تهران چه خبر بود؟ تجمع بزرگ انساني كه مانندي در تاريخ پس از تشييع امام خميني ندارد و قابل توجه اين‎كه ميادين قبل از طلوع خورشيد پر بود و در طي روز ماندند تا غروب خورشيد تا زماني كه پيكر شهيدان به ميدان آزادي برسد و به قم منتقل شود. در حقيقت اين تشييع مثل و مانندي در تاريخ ندارد و اين ملت ايران بي‎نظير است و من تعارف نمي‎كنم. كدام ملت را سراغ داريد كه هنگامي كه كسي از بين مي‎رود ساعات طولاني به همراه خانواده و با شرايط آب و هوايي براي وداع پيكر بماند و اين صحنه در استان‎هاي ديگر تكرار شد و اين بي‎سابقه بود.

نصرالله افزود: تجمع گسترده در خوزستان براي رژيم‎هاي خليج فارس كه عليه ايران از خوزستان و ايران توطئه مي‎كنند، پيام داشت به‎ويژه كه اين رژيم‎ها به دنبال بهره برداري از موضع مذهبي و نژادي و توطئه عليه ايران هستند و از شرايط دشوار منطقه بهره مي‎برند و آن‎ها و اربابانشان اميد دارند. من هنگامي كه شاهد اين تشييع بودند به رژيم‎هاي خليج فارس نااميد شده گفتم كه اين اوامر الهي است كه «كساني كه از دين شما كفر ورزيدند نااميد شدند». اين پيام خوزستان قوي و گواه زيادي دارد. ما شاهد تولد مجدد انقلاب اسلامي در ايران به بركت خون‎هاي زكيه هستيم و اين فقط از خوزستان نيست بلكه از سراسر ايران است.

دبير كل حزب‎الله لبنان بيان كرد: در تاريخ سابقه ندارد كه كشوري به اشتباهش اعتراف كند مشابه كاري كه ايران در موضوع هواپيما كرد.

حمله موشكي به عين الاسد سيلي بود؛ نه واكنش به ترور حاج قاسم

وي در ادامه با اشاره به پاسخ به شهادت حاج قاسم گفت: پاسخ به جنايت، عمليات واحد نيست بلكه روند طولاني است كه بايد به اخراج آمريكايي‎ها از منطقه ما منجر شود و آن چه در عين الاسد رخ داد به مثابه سيلي بود و نه واكنش به ترور حاج قاسم سليماني و هركه اين را واكنش مي‎داند كاملاً در اشتباه است و سرآغاز نظامي قوي و گام اول در مسيري طولاني براي واكنش به اين جنايت است. حادثه عين الاسد منطقه را در آستانه جنگ قرار داد و گواه اين سيلي اين است كه برخي رسانه‎هاي آمريكايي و خليج فارسي و جهان عرب شروع به مقدمه سازي براي موضع آمريكا كردند و فهميديم كه ترامپ اين موضوع را هضم مي‎كند و گفتند كه كشته و زخمي نداشته و سيلي را كم اهميت برشمردند. آنچه قابل توجه است؛ اولاً، اين حمله نظامي نشان شجاعت بي‎نظير است كه نيروها و پايگاه آمريكايي را هدف قرار دهي و اين از زمان جنگ جهاني دوم رخ نداده است ما از حمله به كشوري صحبت مي‎كنيم نه گروه يا جنبش‎هاي مقاومت بلكه كشور و در دنيا چه كسي جرأت مي‎كند كه در برابر آمريكا بايستد و پايگاه‎هاي آن را هدف قرار دهد به‎ويژه پس از تهديدات ترامپ و مسؤولان آمريكايي و به‎ويژه ترامپ كه اهدافي را مشخص كرده بود اما وي حرف‎هايش را خورد و اين نه قبل آن بوده و پس از آن خواهد بود و اين ملت و رهبري نمي‎هراسد و عقب نمي‎نشيند و اين شايد قوي‎ترين تصميم زندگي امام خامنه‎اي باشد. در ثاني، اين سيلي است كه توان نظامي ايران را نشان داد و هنگامي كه گفتند، زدند.

اين از توان نظامي ايران خبر داد و موشك‎ها ساخت ايران هستند و نه خريداري شده از كارخانه‎هاي ساخت سلاح و ميليون‎ها دلار براي آن‎ها هزينه نشده است. سلاح ايراني و اجراي ايراني و موشك به اهدافشان در فاصله صدها كيلومتري اصابت كردند و اين يعني اين‎كه همه پايگاه‎هاي آمريكايي در منطقه در تيررس موشك‎ها هستند با علم به اين‎كه ايران موشك‎هاي دقيق‎تري دارد اما آن‎ها را استفاده نكرده است.

اين حمله موشكي پيامي قوي به صهيونيست‎هاست

دبير كل حزب‎الله لبنان تاكيد كرد: اين پيامي به هر توطئه كننده به همراه آمريكا عليه ايران و پيامي به رژيم صهيونيستي است. پيام اين حمله موشكي پيامي قوي به صهيونيست هاست و هنگامي كه تهديدات از سوي رهبران ايران را مي‎شنوند بايد آن را جدي بگيرند. حمله موشكي به عين الاسد در عراق شد اما رژيم صهيونيستي عزادار شد. از اين رو حمله بزرگ و مهم بود. اين‎كه كشته شده‎اند يا نه و زخمي داشته يا نه را گذشت روزها مشخص مي‎كند. خبرنگار سي ان ان از ويراني و خسارات سنگين خبر داده است. از نشانه‎هاي آن شكسته شدن هيبت و شوكت آمريكا در چشم دوستان و دشمنان بود.

ترامپ بزرگ‎ترين كذاب تاريخ آمريكاست

دبير كل حزب‎الله لبنان خاطرنشان كرد: ترامپ بزرگ‎ترين كذاب در تاريخ آمريكاست. حاج قاسم به دنبال هدف قرار دادن سفارت آمريكا نبود و آن‎ها دروغ مي‎گويند تا اهداف واقعي را سرپوش بگذارند. اين موضع آمريكا و سيلي ايراني درسي براي همه است. اين سيلي است و بقيه به عراق مربوط است زيرا جنايت در آن رخ داده است. پس از ايران نوبت به عراق مي‎رسد كه جنايت در خاك آن رخ داده است و حاج قاسم و فرمانده بزرگ عراقي در عراق هدف قرار گرفته‎اند. پاسخ در تشييع شهدا بود و موضع مرجعيت شريف و نيز موضع نخست‎وزير عراق.

مسعود بارزاني قدردان حاج قاسم باشد به‎ويژه كه وي در زمان حمله داعش به خود مي‎لرزيد

نصرالله گفت: از مسعود بارزاني انتظار دارم كه به عظمت حاج قاسم اذعان كند زيرا زماني كه اقليم كردستان عراق در حال سقوط به دست داعش بود و با دوستانت تماس گرفتي و كسي كمكت نكرد و با ايران تماس گرفتي روز دوم حاج قاسم در كنارت بود و همراهش لبناني‎ها بودند كه به اربيل آمدند؛ در آن هنگام مسعود بارزاني به خود مي‎لرزيد و شما امروز مسؤول هستيد كه اذعان كنيد به عظمت حاج قاسم و قدردان حاج قاسم باشيد.

واكنش واقعي در بيرون راندن نظاميان آمريكايي از عراق است

دبير كل حزب‎الله لبنان در ادامه خاطرنشان كرد: واكنش واقعي بيرون راندن نظاميان آمريكايي از عراق است و اين گام با تصميم پارلمان عراق شروع شده است و از سوي نخست وزير اجرا مي‎شود و از پمپئو به شكل علني خواسته است كه هيأتي براي تدوين سازوكار خروج بفرستد و اگر آن را به پايان برسانند به‎طور حتم واكنشي قوي به اين جنايت شنيع است. اگر آمريكايي‎ها از عراق نروند اين ملت عراق است كه تصميم مي‎گيرد چگونه با اشغالگران برخورد كند و گروههاي مقاومت مي‎دانند كه چگونه با اشغالگران برخورد كنند. ترامپ خواهان نفت و منابع عراق و تسلط بر آن است.

محور مقاومت بايد كار را شروع كند

وي افزود: اما درباره محور مقاومت پس از سيلي عين الاسد به نظر من محور مقاومت بايد كه كار را شروع كند. آن چه چند روز قبل گفته شد براي مصرف داخلي و دادن روحيه نيست و نيروهاي مقاومت جدي و هدفمند هستند و ماه‎هاي آتي در روند طولاني بر آمريكايي هاست كه منطقه ما خارج شوند و نظاميان و افسران و ناوهاي خود را خارج كنند و گرنه همانطور كه گفتم عمودي آمدند و اما بايد بدانند كه افقي خواهند رفت و اين تصميم سرنوشت ساز در محور مقاومت است و موضوع به وقت مربوط مي‎شود.

گذر زمان سبب فراموشي شهادت حاج قاسم نخواهد شد

دبير كل حزب‎الله لبنان در پايان گفت: هر گمان مي‎كند كه اين شهادت فراموش خواهد شد در اشتباه است ما از عصر جديد در منطقه سخن مي‎گوييم و اين اخبارش با گذشت روزها مي‎آيد. دولت آمريكا تاوان سنگيني خواهد پرداخت و اين جنايت فراموش نخواهد شد. آمريكايي‎ها مي‎گويند كه جهان پس از سليماني امن‎تر است اما ما خطاب به آن‎ها مي‎گوئيم كه اشتباه خودشان را با خون خواهند فهميد. پس از شهادت حاج قاسم دنيا در واقع دنيايي است كه مستبدان در آن جايي ندارند.

 سرمقاله

انتقام خون شهيد سليماني با اخراج نيروهاي آمريكايي
آغاز از عراق، و بعد كل منطقه

 دكتر محمد ملك زاده

بالاخره پس از مدت‎ها كشمكش بر سر حضور يا عدم حضور نيروهاي متجاوز آمريكايي در عراق، عصر يكشنبه 15 ديماه 1398 پارلمان عراق به درخواست كميسيون امنيت و دفاع ملي اين كشور، در خصوص اقدام نظامي آمريكا در خاك عراق و به شهادت رسيدن سردار سليماني و ابو مهدي المهندس، تشكيل جلسه داد و اكثريت پارلمان در جلسه راي‎گيري خود با طرح خروج نيروهاي آمريكايي از عراق موافقت كرد.
تشكيل اين جلسه در حالي برگزار شد كه لابي آمريكايي و صهيونيستي در عراق از مدت‎ها قبل بيش‎ترين تلاش خود را براي عدم تصويب اين قانون به كار گرفته بود. اين جريان به حدي به نتايج كار خود اميدوار بود كه تا دقايقي قبل از تصويب اين قانون پمپئو وزير امور خارجه آمريكا اعلام كرد مطمئن است مردم عراق خواستار حضور نيروهاي آمريكايي در عراق مي‎باشند! اما فضاي ايجاد شده تحت تاثير اقدام سبوعانه دولت آمريكا در به شهادت رساندن رهبر مقاومت جهان اسلام شهيد قاسم سليماني و همرزم ديرينه‎اش ابومهدي المهندس فرمانده حشد الشعبي عراق مانع از به ثمر رسيدن توطئه آمريكايي-صهيونيستي در عراق گرديد و پارلمان اين كشور در حالي كه شعارهاي ضد آمريكايي و ضد صهيونيستي سر مي‎داد قاطعانه راي به اخراج نيروهاي متجاوز آمريكايي از عراق داد.
پيش از اين سيد حسن نصرالله دبيركل جنبش حزب‎ا... لبنان در مراسمي كه در همين روز در ضاحيه بيروت به مناسبت شهادت سپهبد «قاسم سليماني» فرمانده نيروي سپاه قدس و «ابومهدي المهندس» جانشين فرمانده «الحشد الشعبي» عراق برگزار شد، گفت اميد ما به نمايندگان پارلمان عراق است كه قانون اخراج نيروهاي امريكايي را تصويب كند. وي در عين حال هشدار داد «اگر در پارلمان اين هدف محقق نشود مبارزان باشرف حسيني و فرزندان عباس(عليه السلام) نمي‎گذارند يك سرباز آمريكاي در عراق باقي بماند، كم‎ترين پاسخ به شهادت حاج قاسم و ابومهدي، اخراج نيروهاي آمريكايي از عراق و آزادسازي جديد اين كشور از اشغالگري آمريكاست». پيش‎تر همچنين دفتر سياسي حزب‎ا... عراق در بيانيه‎اي خطاب به پارلمان اعلام كرد: «بايد توافقنامه چارچوب استراتژيك كه آمريكا آن را آشكارا نقض كرد، لغو شود. مردم داغديده ما منتظر اين هستند ببينند جلسه شما به كجا مي‎رسد. آن‎ها همه اميدوارند اين جلسه انتفاضه عراق براي دفاع از كرامت و خون شهدايي باشد كه به دست اولين كشور تروريستي در جهان به شهادت رسيدند.» در اين بيانيه، حزب‎الله كساني را كه لايحه اخراج نيروهاي آمريكايي از عراق را تصويب نكنند، تهديد كرد. دفتر سياسي گردان‎هاي حزب‎ا... همچنين با تهديد كردهاي عراق گفت: «ما مي‎دانيم كه برخي گروه‎هاي كرد از ماندن نيروهاي آمريكايي در عراق به‎دليل روياهايشان درباره جدايي و استقلال طلبي حمايت مي‎كنند اين درحالي است كه همگان مي‎دانند آمريكا هم‎پيمان قابل اعتمادي نيست.»
تصويب شجاعانه پارلمان عراق جهت اخراج نيروهاي متجاوز آمريكايي از اين كشور را تنها بايد نخستين پيامد و انتقام خون سردار قهرمان ايران كه به دست دولت تروريستي آمريكا به شهادت رسيد دانست و قطعا اين دولت جنايتكار بايد منتظر انتقام‎هاي به مراتب سخت‎تر و قاطعانه‎تر از حمله به پايگاه عين‎الأسد باشد كه به زودي طومار تجاوز و اشغالگري آمريكا در منطقه را در هم خواهد پيچيد.