صفحه فرهنگي-اجتماعي

خوش بود گر محك تجربه آيد به ميان

«مجيد ابهري» رفتار شناس و آسيب‎شناس اجتماعي در گفت‎وگو با فارس، درباره پيوستن «مهناز افشار» به داوران برنامه پرشين تلنت در شبكه وابسته به عربستان صعودي ايران اينترنشنال، گفت: چه خوش است كه محك ارزيابي به ميان آيد. بارها و بارها در مورد بعضي از افراد اعم از سلبريتي تا مشاغل ديگر حوادثي روي داده كه طرز تفكر و ديدگاه‎هاي اصلي آن‎ها را آشكار كرده است. بسياري از اين افراد به‎خاطر منافع مادي و يا گريز از گذشت تاريخ مصرف دست به هر كاري مي‎زنند تا ديده شوند.

وي با اشاره به اين‎كه برخي سلبريتي‎ها هرجا كه به نفعشان باشد، پرچم مخالفت به دست مي‎گيرند، بيان داشت: از ازدواج با آقازاده‎ها تا هشتك زني براي سگ‎هاي ولگرد و ساير امور ماهيت فكري خود را نشان مي‎دهند. وقتي كه حناي آن‎ها براي مردم و جوانان رنگ مي‎بازد و جايگاهي در داخل كشور نداشته و باقي مانده را نيز از دست مي‎دهند، به شناخته شده‎ترين و آشكارترين دشمنان مردم و كشور پناه مي‎برند.

استاد دانشگاه شهيد بهشتي در ادامه گفت: شبكه ايران اينترنشنال كه با تعداد كثيري از كارمندان و خبرنگاران و سالن‎هاي مختلف و دستگاه‎هاي فني گسترده، بدون هيچ‎گونه تبليغات كه محل درآمد اصلي شبكه‎هاي تلويزيوني است، برنامه به روي آنتن مي‎برد و معلوم نيست با چه بودجه‎اي از كدام كشور اداره مي‎شود!

وي با بيان اين‎كه قبل از اين‎كه خانم افشار و امثال او به اين گروه وابسته بپيوندند بهتر است چند مورد را بررسي كرد، افزود: از جمله اين موارد اين است كه از بودجه آن‎ها مطلع شوند كه روزانه هزاران پوند خرج مي‎كنند. اين بودجه از كجا مي‎آيد؟ دوم اين‎كه هرجا كه آن‎ها يعني سلبريتي‎هاي خود فروخته كمرنگ مي‎شوند دست به حركتي مي‎زنند كه دوباره مطرح شوند. آيا مطرح شدن يا مطرح ماندن به هر قيمت جايز است؟ نكته سوم اين‎كه بهتر است اندك طرفداران باقي مانده اين ملكه هشتك‎زن با ماهيت اصلي وي و امثال او آشنا شوند چراكه اگر ما اختلافي داريم مشكل داخلي خانواده است كه نبايد همسايه از آن باخبر شود. حتما دلارهاي شبكه اينترنشنال جايگزين دلارهاي شيرخشك‎هاي فاسد و زد و بندهاي پشت پرده آمپول‎هاي مورد نظر خانم افشار شده است. قضاوت را به خود جوانان هوشمند كشور واگذار مي‎كنيم.

ابهري در ادامه گفت: بايد يادآوري كنم كه معروفيت، دليل پاك بودن كارنامه و انديشه افراد نيست. شباهت به يك خواننده پيش از انقلاب، بليط ورود اين خانم به عرصه سينما شد و رشد و ترقي در اين عرصه به هنرهاي ديگر وي بستگي داشت. از اين به بعد ديگر نبايد فريب ظاهر دلسوز و آرماني اين‎گونه افراد را بخوريم و به جاي هرگونه مجازات بايد عنوان ايراني بودن از وي گرفته شود هرچند كه شايد براي او مهم نباشد. چراكه اتحاد با دشمنان قسم خورده كشور و نظام ما در هيچ شرايطي قابل پذيرش نبوده و هدف‎هاي اين‎گونه وسائل كثيف رسيدن به آن‎ها را توجيه نمي‎كند.

صداي زنان خسته از آزارهاي جنسي در خيابان هاي اروپا

به دنبال افزايش ميزان آزار و اذيت‎هاي جنسي عليه زنان در جوامع غربي، از دو سال پيش جنبش «من هم همين طور» براي پايان دادن به ظلم به زنان به راه افتاده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، اكتبر دو سال پيش بود كه از گوشه و كنار جهان و از طريق فضاي مجازي عنوان جنبشي به نام «من هم همين طور» به گوش مردم و به‎ويژه زنان كشور‎هاي اروپايي رسيد؛ جنبشي كه به دنبال فراگير شدن آن در دنياي غرب، بسياري از زنان و دختران اروپايي و آمريكايي نيز به طرفداري از آن برخاستند و در روزهاي مياني ماه اكتبر ۲۰۱۷، هشتگ «من هم همينطور يا ME TOO» به پربازديدترين هشتگ روز در توييتر و فيس بوك تبديل شد.

ماجرا از تمام شدن طاقت زنان غربي در برابر آزار و اذيت‎هاي جنسي در محيط‎هاي عمومي و محل كار شروع شد؛ ماجرايي كه زنان قرباني آزار و اذيت‎ها و خشونت‎هاي جنسي را به خيابان‎ها كشاند تا عليه تجاوز جنسي به زنان در اماكن عمومي و فضاهاي شهري شعار دهند.

در حقيقت طي سال‎هاي اخير ميزان سوء استفاده و آزار‎هاي جنسي عليه زنان در جاي جاي اروپا و آمريكا به حدي افزايش يافت كه موجب شكسته شدن زندان سكوت زنان شد و دو سال پيش در چنين روزهايي، فريادهاي «من هم همين طور» از شهرهاي كشورهاي غربي بلند شد.

در ادامه نيز زنان اغلب كشورهاي غربي در حركتي هماهنگ به خيابان‎ها آمدند و نسبت به افزايش آزارهاي جنسي نسبت به زنان اعتراض كردند. اين جنبش در ابتدا توسط يكي از قربانيان آزارجنسي در فضاي مجازي راه اندازي شد و به سرعت مورد استقبال و مشاركت ديگر زنان قرباني قرار گرفت.

از سوي ديگر با حمايت برخي بازيگران و سلبريتي‎هاي معروف از اين جنبش، ديگر بانوان قرباني كه تاكنون مجبور به سكوت شده بودند نيز در اين حركت زنانه شريك شده و مورد تجاوز قرار گرفتن خود را اعلام كردند.

حمايت افرادي ازجمله آليسا ميلانو بازيگر معروف آمريكايي، جنيفر لورانس، اشلي جور، اما تورمن، گوينت پالترو و ديگر افراد مشهور غربي در فضاي مجازي و حقيقي از لزوم مقابله با آزار و اذيت‎هاي جنسي عليه زنان، به تدريج پاي جنبش «من هم همين طور» را از فضاي مجازي به سطح شهر كشاند.

بانواني كه در اماكن عمومي مورد سوء استفاده قرار گرفته بودند، اغلب از تجربه آزار اذيت در مترو، اتوبوس، خيابان و به‎ويژه در ادارات و محيط كار آن هم توسط مديران يا همكاران مرد خود سخن گفته و نسبت به نبود امنيت فيزيكي و رواني در جامعه اعتراض داشتند.

زنان اروپايي به دنبال ذره‎اي امنيت در محيط كار

بر اساس آمارهاي سال جاري، بيش‎ترين ميزان وقوع آزار و اذيت‎هاي جنسي عليه زنان مربوط به آلمان، اسپانيا و سپس فرانسه است. نتايج تحقيقات حاكي از آن است؛ ۶۸ درصد زنان آلماني، ۶۶ درصد اسپانيايي‎ها و ۳۰ درصد بانوان فرانسوي در محل كار خود مورد سوء استفاده و آزار جنسي قرار گرفته‎اند.

به علاوه در طول ۱۲ ماه گذشته، ۲۱ درصد زنان اروپايي انواع خشونت و آزارهاي جنسي را در اماكن عمومي تجربه كرده‎اند. ۹ درصد زنان قرباني نيز به‎دليل تجربه اين نوع خشونت مجبور به تغيير يا ترك شغل خود شده‎اند.

به گفته فعالين اين جنبش، اغلب زنان قرباني خشونت‎هايي از جمله آزارهاي جنسي كلامي، فيزيكي و در نهايت تجاوز را به‎ويژه در محيط كار خود تجربه كرده‎اند.

جنبش «من هم همين طور» و اصلاح رفتار مردان

حال با گذشت دو سال از به راه افتادن اين جنبش توسط زنان، برخي از مديران و مردان در محيط كار براي حفظ آبروي خود دست از آزار و اذيت زنان كشيده و رفتارشان را تغيير داده‎اند.

بنابر اعلام مركز ارتباطات عمومي آمريكا؛ پس از گسترش جنبش «من هم همين طور» يك سوم كاركنان ادارات رفتار خود نسبت به همكاران زن را اصلاح كردند. اين در حالي است كه از هر ۱۰ مرد شاغل ۳ نفر ايجاد اين جنبش و لزوم تغيير رفتار مردان را غير منصفانه مي‎دانند.

به علاوه ترس مردان از رسوايي و اعلام نام آن‎ها به‎عنوان متجاوز در اين جنبش منجر به تغيير رفتار ۳۸ درصد از كارفرمايان با كارمند زن شده است.

جنبش «من هم همين طور» نمادي از خشم مدفون شده زنان غربي در طول سال‎هاي اخير نسبت به نداشتن امنيت جسمي و رواني بود و حال به شكل حركتي جهاني در حال خودنمايي است؛ حركتي كه به اميدي تازه براي بانوان قرباني فرهنگ غربي تبديل شده و آن‎ها را به احتمال تغيير شرايط و بهبود وضعيت زندگي اميدوار كرده است.

محققان آمريكايي:
«روزه» خطر نارسايي قلبي را كاهش مي دهد

به گزارش ديلي‎ميل، نتايج تازه‎ترين بررسي‎ها نشان مي‎دهد روزه‎داري ماهي يكبار به ميزان قابل توجهي به بيماران داراي مشكلات قلبي و عروقي كمك مي‎كند.

اين پژوهش كه توسط محققان آمريكايي صورت گرفته تأكيد مي‎كند، روزه‎داري خطر نارسايي قلبي را كاهش مي‎دهد و به‎طور كلي به طول عمر افراد كمك مي‎كند.

بر اساس اين مطالعه جديد، اثرات بيماري مزمن كه طي چند دهه بروز مي‎كند با روزه گرفتن كاهش مي‎يابد.

محققان دانشگاه يوتا تأكيد مي‎كنند، افرادي كه به‎طور مرتب روزه مي‎گيرند، دست كم 4.5 سال از ان‎هايي كه هميشه غذا مي‎خورند و هيچ وقت از مصرف غذا خودداري نمي‎كنند، عمر طولاني‎تري دارند.

بنيامين هورن، مدير تحقيقات اپيدميولوژي قلبي و عروقي و ژنتيكي در انستيتوي قلب بهداشت و درمان «INTERMOUNTAIN» مي‎گويد: ما مدت‎هاست كه درباره روزه‎داري پژوهش مي‎كنيم. در اين پژوهش‎ها بيش از دو هزاربيمار طي سال‎هاي ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ تحت پژوهش قرار گرفتند.

براي مطالعات آينده، اين تيم قصد دارد تا به بررسي اثرات جسمي روزه بر ميزان كلسترول بالا و تأثيرات رواني بر اشتها بپردازد.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

امّا ستمگران(آن سخن را) به سخن ديگرى غير از آن چه به ايشان گفته شده بود، تبديل كردند(وبه جاى حطّه، به‎عنوان مسخره گفتند: حنطه، يعنى گندم.) پس ما بر آن ستمكاران به سزاى گناهى كه مرتكب مى‎شدند، عذابى از آسمان فرو فرستاديم.
بقره/59
نكته‎ها:
در آيات 161 و 162 سوره اعراف، مشابه اين آيه وآيه قبل تكرار شده وكلمه «رجز» به معناى عذاب، بيمارى طاعون و حالت اضطراب به كار رفته است.
سنّت خداوند، نزول رحمت است و به همين دليل، بهترين غذا «منّ وسَلوى» براى بنى‎اسرائيل نازل شد، ولى به‎خاطر كج روى، عذاب نازل مى‎شود.
پيام‎ها:
1- ظلم و گناه، زمينه‎ساز تغيير و تحريف قانون است.
2- تا وقتى كه روش و شيوه كارى بيان نشده، انسان آزاد است تا با نظر خود عمل كند، ولى بعد از بيان روش‎ها، عذرى در تغيير آن نيست.
3- جزاى تحريف گران قوانين الهى، قهر و عذاب است.
4- همه پاداش‎ها و كيفرها مربوط به آخرت نيست، بلكه بعضى از كيفرها در همين دنيا صورت مى‎پذيرد.
5- اگر كج‎روى براى انسان عادت شد، قهر الهى فرا مى‎رسد.
تفسير نور

 پرتوي از حكمت

براي مؤمنين و مؤمنات در سرتاسر عالم دعا كنيد

حضرت آيت‎الله العظمي بهجت(ره) در يكي از ديدار‎ها در پاسخ به فردي كه به دنبال راه‎حلي براي رفع مشكلش بود فرمودند:خدا ان شاءا... مشكلات همه اهل ايمان را حل كند و رفع كند. دعاكنيد براي مؤمنين و مؤمنات(حتي آن هاكه) كه در چين هم هستند، مشكلاتشان رفع شود، ملائكه براي شما دعا مي‎كنند، كه مشكلات شما را هم خدا رفع مي‎كند، ولو به اضعاف مضاعفه (چندين برابر)

 بوستان حكايت

كشميري منم

فرزند مرحوم حاج شيخ حسنعلي اصفهاني از پدر خود نقل مي‎كند كه مرحوم پدرم مي‎فرمود: «نخستين روزي كه براي زيارت و درك حضور مرحوم حاجي سيد مرتضي كشميري به محل سكونت ايشان در مدرسه بخارائي‎ها رفتم، اتفاقاً روز جمعه بود و كسي را در صحن و سراي مدرسه نيافتم كه جوياي اطاق آن مرد بزرگ شوم؛ ناگهان از داخل يكي از حجرات دربسته، صدايي شنيدم كه مرا با نام، نزد خود مي‎خواند، به سوي اطاق رفتم، مردي در را به روي من گشود و فرمود: بيا، كشميري منم.»
نشان از بي‎نشان ها