صفحه حوزه و دانشگاه

استاد رحيم پور ازغدي:
يك نماينده به درد بخور از ۲۸۰ نفر بهتر است

همزمان با سالروز شهادت آيت‎الله سيد حسن مدرس و روز مجلس، حسن رحيم‎پور ازغدي در خانه موزه مدرس در حضور اساتيد، دانشجويان و طلاب با موضوع "مدرس نماد نمايندگي" سخنراني كرد.

ازغدي ضمن اشاره به اين‎كه هيچ شخصيتي بعد از شهيد مدرس در تأثيرگذاري و خطابه‎هاي شجاعانه وجود ندارد، گفت: در دوران شهيد طباطبايي كه به مدرس معروف شد، نام مدرس را بردن و مدرس بودن بسيار دشوار بود، ما در مجلس امروز كه اهداف و جهت‎گيري‎هايش قابل مقايسه با مجلس دوران مشروطه نيست منتظر انسان‎هايي مثل مدرس‎هاييم.

به گزارش جهان نيوز، وي با بيان كلام امام‎خميني(ره) مبني بر قرآني بودن تربيت شهيد مدرس، به بخشي از زندگي ايشان اشاره كرد تا مردم معيارهاي نماينده مجلس و شوراي نگهبان را بدانند و انتخابي صحيح داشته باشند:

«مدرس تا آخرين لحظه عمر خود مستأجر بود، وقتي به تهران آمد دو منزل به او پيشنهاد شد كه شهيد مدرس ارزان‎ترين خانه را انتخاب كرد، او حقوق خود را صرف خريد كتاب براي كتابخانه مجلس و ساختن بيمارستان مي‎كرد.»

ازغدي گفت: شهيد مدرس نسبت به افراد زورگو با قدرت و از بالا صحبت مي‎كرد، مثلاً زماني كه رضاخان بعد از چندبار ترور موفق نشد مدرس را به شهادت برساند جلادي را براي شكنجه به منزل ايشان مي‎فرستد، جلاد با وحشيگري وارد حياط مي‎شود و مي‎بيند مدرس در حال قليان چاق كردن است، شهيد مدرس به جلاد مي‎گويد بيا زغال‎ها را براي من بچرخان، بعد از اين‎كه پيش رضاخان برمي‎گردد به او مي‎گويد تهديدش كردي؟ جلاد مي‎گويد نه قليانش را چاق كردم.

وي افزود: انساني كه به هيچ شخص و هيچ چيزي وابسته نباشد، اصلاً در برابر افراد ترسي در وجودش ايجاد نمي‎شود، شهيد مدرس هيچ وقت به دنبال احترام نبوده بلكه هميشه سعي در اداي وظيفه داشته است.

ازغدي با اشاره به چند محور رفتاري شهيد مدرس گفت: مدرس آخوندي مجتهد، مردمي، انقلابي، هوشمند و زاهد بود، اما از آخوند‎هايي نبود كه در خانه بنشيند و مريدها بيايند و دست‎بوسي كنند و به هيچ‎يك از ماجراهاي جامعه كار نداشته باشند، دشمن از خرمقدس‎ها و آخوندهايي كه سكوت كنند و به هيچ چيزي كار نداشته باشند خوشش مي‎آيد؛ مدرس برعكس بعضي از آخوندها دنبال حرمت خودش نبود و كاملاً اسلام را مد نظر داشت، ايشان در جامعه مانند بعضي از علما حرف‎هايش را كلي نمي‎زد تا تكليف خودش را ساقط كند.

وي گفت: تنها كسي كه رضاخان را زمينگير كرد شهيد مدرس بود، ايشان با هيچ كس تعارف نداشت، او تنها عليه همه قيام مي‎كرد و حرف خودش را كه برگرفته از معنويت و سياست بود با جسارت و صراحت بيان مي‎كرد. او دين را فداي قداست خود نمي‎كرد، بعضي روحانيت را به آرام بودن مي‎دانستند اما شهيد مدرس در جاي خود نمي‎نشست تا فقط درس بدهد بلكه او در كف جامعه بود.

ازغدي تأكيد كرد كه يك نماينده به درد بخور تقريباً از 280 نفر بهتر است، جريان‎هاي متحجر مجلس مي‎گفتند اگر رأي مدرس برخلاف ما بود قانون و يا نظر مجلس عوض مي‎شد.

او در ادامه نگاه شهيد مدرس به مجلس را توضيح داد و گفت: عده‎اي فكر مي‎كنند مجلس ماشين توليد مصوبه است و نماينده كارمند آن است، اما مدرس در مجلس به فكر خدمت به اسلام بود.

وي افزود: از ابتداي شكل‎گيري مجلس تا كنون نمايندگان صادق و فاسد فعاليت و حضور دارند، خادم و خائن با رأي مردم به مجلس راه پيدا كردند، البته در مجلس امروز نمايندگان متدين و صالح وجود دارند اما بايد همچون شهيد مدرس صالح باشند، شهيد مدرس گفته است نماينده ديندار كافي نيست بلكه نماينده بايد درد دين داشته باشد.

ازغدي يكي از خيانت‎هاي به جامعه را كناره‎گيري دينداران دانست و گفت: يكي از جملات شهيد مدرس "ديانت ما عين سياست ما" است، سياست حكم خداوند و تدبيرهاي جامعه است، وقتي دينداران از صحنه كناره‎گيري كنند فرصت‎جويان وارد ميدان مي‎شوند، اگر دينداران خودشان را كنار بكشند افراد لامذهب وارد مي‎شوند.

او بيان داشت: امام خميني(ره) و نمايندگاني مثل شهيد مدرس اين را بيان داشتند كه مردم جزئي از راه حل جامعه‎اند، نه مشكل و به آن‎ها احترام مي‎گذاشتند، اگر دروغگويي، چاپلوسي و كلاهبرداري نشود مشكل‎ها را خود مردم حل مي‎كنند، بايد به مردم اعتماد و ايمان داشت.

وي گفت: شهيد مدرس هيچ‎وقت نگفت كه با ديگر كشورها ارتباط نداشته باشيم بلكه مي‎گفت شرق و غرب نبايد بر ما سلطه داشته باشند، ما نبايد در طراحي‎هاي آن‎ها وارد شويم، چندين سال پيش حتي نانوايي سركوچه و پيرزني كه در تاكسي بود مي‎دانست كه آمريكا و انگليس چه سياست و رفتار مستكبرانه‎اي در مقابل ايران دارند، اما سياستمداران ما كه درسش را خوانده‎اند تازه متوجه اين موضوع شده‎اند.

 حوزه و دانشگاه

بر اساس تازه‎ترين آمار منتشر شد؛
جدول وضعيت اشتغال دانشگاه هاي كشور در ۳ مقطع تحصيلي

براساس جديدترين آمارها از طرح رصد اشتغال در سال ۹۸، دانشگاه‎ها و مراكز آموزش عالي كه براي دانش آموختگان خود بيشترين ميزان اشتغال را داشته اند، مشخص شدند.
به گزارش خبرنگار مهر، طرح رصد اشتغال در سال ۹۸ براساس اطلاعات آماري دانش آموختگان دانشگاه‎ها، از تعداد ۸۹ دانشگاه، پژوهشگاه و مركز آموزش عالي انجام شد. در اين گزارش به دانشگاه‎هايي اشاره شده است كه بيش‎ترين درصد اشتغال را در سه مقطع تحصيلي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري براي دانش آموختگان خود در سال‎هاي ۹۳-۹۴ دارا بوده‎اند.
نكته حائز اهميت در گزارش پيش رو اين است كه دانشگاه‎هايي كه آمار طرح پايش (اطلاعات دريافتي از دانشگاه ها) آن‎ها با نتايج آمار ثبتي (اطلاعات سامانه بيمه تامين اجتماعي) بيش از ۱۰ درصد اختلاف داشته است، در جداول حذف شده و لحاظ نشده اند؛ علت آن نيز براي افزايش اطمينان به دقت اطلاعات دريافتي است.
براساس آمار اعلام شده از ميان دانشگاه‎هاي شركت كننده حائز شرايط در طرح پايش در دوره كارشناسي بالاترين ميزان اشتغال مربوط به دانشگاه صنعتي سيرجان با ۶۱/۵۹ درصد، در كارشناسي ارشد دانشگاه علم و صنعت ايران ۷۷/۳۶ درصد و در دكتري، دانشگاه شهيد باهنر كرمان با ۸۸/۳۳ درصد مربوط مي‎شود.
در مجموع طرح رصد اشتغال در دانشگاه‎ها در سال ۹۸ نشان داده است كه بالاترين ميزان اشتغال در مقاطع دكتري ۸۸ درصد، ارشد ۷۷ درصد و كارشناسي ۶۱ درصد بوده است.
آمار و اطلاعات زير به نوعي جديدترين وضعيت اشتغال را در دانشگاه‎هاي كشور نشان مي‎دهد.
درصد اشتغال دانشگاه‎هاي مختلف در «مقطع كارشناسي» براساس نتايج طرح پايش

درصد اشتغال / نام دانشگاه
۶۱/۵۹ درصد / 1. دانشگاه صنعتي سيرجان
۶۰/۰۴ درصد / 2. دانشگاه يزد
۵۲/۶۸ درصد / 3. دانشگاه بزرگمهر قائنات
۵۰/۱۲ درصد / 4. دانشگاه شهيد باهنر كرمان
۴۹/۸۰ درصد / 5. دانشگاه خوارزمي
۴۸/۶۹ درصد / 6. دانشگاه شهيد مدني آذربايجان
۴۸/۳۸ درصد / 7. دانشگاه آيت‎الله العظمي حائري ميبد
۴۸/۳۷ درصد / 8. دانشگاه مازندران
۴۷/۸۸ درصد / 9. دانشگاه شهيد بهشتي

جدول بالا نشان مي‎دهد كه دانشگاه‎هاي صنعتي سيرجان با ۶۱/۵۹ درصد، دانشگاه يزد با ۶۰/۰۴ درصد و دانشگاه بزرگمهر قائنات با ۵۲/۶۸ داراي بالاترين ميزان اشتغال براي دانش آموختگان خود بوده‎اند. همچنين دانشگاه خوارزمي در رتبه ۵ با ۴۹/۸۰ درصد و دانشگاه شهيد بهشتي با ۴۷/۸۸ درصد در رتبه نهم قرار دارد.
درصد اشتغال دانشگاه‎هاي مختلف در «مقطع كارشناسي ارشد» براساس نتايج طرح پايش

درصد اشتغال / نام دانشگاه
۷۷/۳۶ درصد / ۱- دانشگاه علم و صنعت ايران
۷۶/۸۴ درصد / ۲- دانشگاه امام رضا مشهد
۷۰/۱۶ درصد / ۳- دانشگاه اراك
۶۹/۸۹ درصد / ۴- دانشگاه خليج فارس
۶۸/۸۶ درصد / ۵- دانشگاه كاشان
۶۷/۶۲ درصد / ۶- دانشگاه تهران
۶۷/۴۸ درصد / ۷- دانشگاه سمنان
۶۶/۹۴ درصد / ۸- دانشگاه گيلان
۶۵/۷۱ درصد / ۹- پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
۶۵/۲۶ درصد / ۱۰- دانشگاه تفرش
۶۴/۶۳ درصد / ۱۱- دانشگاه دامغان
۶۴/۵۳ درصد / ۱۲- دانشگاه قم
۶۲/۸۳ درصد / ۱۳- دانشگاه شهركرد

در مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه علم و صنعت با ۷۷/۳۶ درصد، دانشگاه امام رضاي مشهد با ۷۶/۸۴ درصد و دانشگاه اراك با ۷۰/۱۶ درصد در سه رتبه نخست قرار دارند. براساس اين جدول نيز تنها يك دانشگاه تهراني (دانشگاه علم و صنعت) داراي بيش‎ترين ميزان اشتغال براي دانش آموختگان سال ۹۳-۹۴ بوده است.
درصد اشتغال دانشگاه‎هاي مختلف در «مقطع دكتري» براساس نتايج طرح پايش

درصد اشتغال / نام دانشگاه
۸۸/۳۳ درصد / ۱- دانشگاه شهيد باهنر كرمان
۸۶/۹۳ درصد / ۲- دانشگاه علم وصنعت ايران
۸۴/۱۹ درصد / ۳- دانشگاه شهركرد
۸۲/۶۵ درصد / ۴- دانشگاه صنعتي شريف
۸۲/۳۵ درصد / ۵- دانشگاه بوعلي سينا
۸۱/۸۲ درصد / ۶- دانشگاه اراك
۸۱/۷۴ درصد / ۷- دانشگاه تهران
۸۱/۵۳ درصد / ۸- دانشگاه قم
۸۱/۴۹ درصد / ۹- دانشگاه تربيت مدرس

دانشگاه علم و صنعت ايران كه جزو دانشگاه‎هاي صنعتي كشور به شمار مي‎رود، در مقطع دكتري با ۸۶/۹۳ درصد داراي بيش‎ترين ميزان اشتغال براي دانش آموختگان خود بوده است. دانشگاه شهيد باهنر كرمان با ۸۸/۳۳ درصد در رتبه نخست و دانشگاه شهركرد با ۸۴/۱۹ درصد در رتبه سوم قرار دارند. دانشگاه تربيت مدرس از ديگر دانشگاه‎هاي تهراني است كه بيش‎ترين ميزان اشتغال را داشته است.
گفتني است كه در گزارش قبل درصد اشتغال دانشگاه گلستان در مقطع دكتري ۱۰۰ درصد عنوان شده بود اما به اين دليل كه تعداد فارغ التحصيلان اين دانشگاه نسبت به دانشگاه‎هاي مذكور پايين بود، در اين جدول به آن اشاره نشده است.