صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
بيانيه گام دوم انقلاب، خط بطلاني بر برخي نظريات جامعه شناسي و توطئه هاي دشمنان بود

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در اختتاميه همايش «گام دوم انقلاب و الزامات آن» با اشاره به اهميت بيانيه گام دوم اظهار داشت: هر چقدر در مورد اين بيانيه، بينديشيم و از آموزه‎هايش بهره‎مند شويم و از نكته‎هايش براي زندگي آينده‎مان، استفاده كنيم، حقش ادا نمي‎شود؛ اين بيانيه به قدري ارزشمند است كه اعتراف به اين‎كه بنده به عمقش نمي‎رسم، براي من افتخار است.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه حتي نام‎گذاري اين بيانيه بسيار حكيمانه بوده و نكات ارزشمندي را به همراه خود دارد، اظهار داشت: يكي از نكات اين نام‎گذاري، ابطال يك نظريه جامعه‎شناسي است كه معتقد است هر پديده اجتماعي، روزي به وقوع مي‎پيوندد، رشد مي‎كند و كم كم به افول و سپس به مرگ نزديك مي‎شود؛ رهبري با نام‎گذاري بيانيه به گام دوم، بيان كردند كه اين انقلاب به‎عنوان يك پديده اجتماعي چنين نيست و هنوز گام اول را برداشته و گام‎هاي ديگري در راه است. هر چند دشمنان و برخي سياستمداران خبيث با استناد به اين نظريه و توطئه‎هاي متعدد و فشارهاي مختلف سعي داشتند كه نگذارند، اين انقلاب، چهل سالگي خود را ببيند و به قدري از توطئه‎هاي خود مطمئن بودند كه صراحتا مي‎گفتند كه اين انقلاب، به چهل سالگي نخواهد رسيد، اما اين بيانيه با اين نام‎گذاري، خط بطلاني بر اين نظريه جامعه‎شناسي و نيت‎هاي پليد دشمنان كشيد.

ايشان با اشاره به نكته ديگر نام‎گذاري اين بيانيه به گام دوم اظهار داشت: شايد عده‎اي گمان كنند، منظور از بقاي انقلاب، ادامه اين نتايج و دستاوردهايي است كه تا امروز حاصل شده است، اما عنوان گام دوم، نشان مي‎دهد كه هنوز كارهاي انجام نشده‎اي وجود دارد كه بايد انجام شود؛ نتايجي كه تاكنون حاصل شده، از گام اول بوده است و در گام دوم، نه تنها نتايج قبلي بايد به قوت خود باقي بماند، بلكه با برداشتن گام بعدي، دستاوردهاي ديگري نيز در راه است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطر نشان كرد: از سوي ديگر نام‎گذاري بيانيه به گام دوم به اين معناست كه اكتفا به دستاوردهاي گام اول صحيح نيست. تازه از پله اول بالا رفته‎ايم، افزون بر اين‎كه نبايد عقب‎گرد و سقوط كنيم، بايد از پله‎هاي ديگر نيز صعود كنيم تا به هدف اصلي برسيم. چون اين گام ها، هدف نهايي نيستند، بلكه حركت به سوي هدف هستند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه حفظ دستاوردهاي گذشته و برداشتن گام‎هاي موفق بعدي دو شرط اساسي دارد، اظهار داشت: شرط اول اين است كه باور كنيم توان انجام آن را داريم و شرط دوم اين‎كه سرمايه‎هاي خود براي پيمودن اين مسير را بشناسيم و راه استفاده از اين سرمايه‎ها را بدانيم و با آفت‎ها و خطراتي كه اين سرمايه‎ها را تهديد مي‎كند، مقابله كنيم و نگذاريم اين سرمايه‎ها از ما گرفته شود.

ايشان با اشاره به اين‎كه معمولا آنچه در اين عالم صورت مي‎گيرد، به وسيله امكانات مادي موجود است، ادامه داد: حتي امدادهاي غيبي و نصرت الهي نيز بر اساس استحقاقي است كه بندگان مؤمن با همان امكانات – ولو محدود - كسب كرده‎اند. جنگ بدر نمونه بارز آن است كه مسلمانان هر چه در توان داشتند را به صحنه آوردند و در مسير حق، ثابت‎قدم بودند؛ خداوند نيز آن‎ها را نصرت بخشيد.

اين مفسر قرآن كريم با اشاره به آيه‎اي از قرآن كريم اظهار داشت: اين نصرت الهي، تنها محدود به واقعه بدر نبود؛ بلكه در هر كجا بندگان و مؤمنان، شرايط را داشته باشند، خداوند هم ياري خواهد كرد.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه سه نوع سرمايه در كشور بايد مورد استفاده قرار بگيرد، خاطر نشان كرد: يك نوع آن سرمايه‎هاي مادي، منابع زير زميني و علم صحيح استفاده از آن‎هاست؛ تا قبل از انقلاب، ايران به مثابه برده‎اي شده بود كه منابع و سرمايه آن را به غارت مي‎بردند. به‎عنوان نمونه نفت ايران را به قيمت ناچيز مي‎بردند و در قبال آن اسلحه‎هاي خود را با قيمتي چند برابر به ايران مي‎فروختند و تأسف‎بار‎تر اين‎كه ايران تنها حق داشت از اين سلاح‎ها در جهت منافع آمريكا بهره ببرد؛ لذا سرباز ايراني بايد به‎خاطر منافع آمريكا به كشور عمان برود و با جنبش خلق ظفار بجنگد؛ اما اگر سؤال پرسيده مي‎شد، چرا؟ مي‎گفتند: چرا ندارد؛ دستور است!

اين مفسر قرآن كريم ادامه داد: اگر زماني گفته مي‎شد كه ايران به جايي خواهد رسيد كه به رقيب آمريكا بدل خواهد شد و رئيس جمهور آمريكا ايران را به‎عنوان رقيب اصلي خود ذكر خواهد كرد، نه تنها كسي باور نمي‎كرد كه موجب تمسخر بود؛ اما خداوند طبق وعده‎اي كه داده، عمل مي‎كند.

آيت‎الله مصباح با اشاره به سرمايه دوم كه مهم‎تر از سرمايه مادي است، ادامه داد: در كشور ما، نيروهاي انساني و جوان‎هاي پاك‎سرشت، كم نظير بلكه بي‎نظيري وجود داشتند كه كسي قدر آن‎ها را نمي‎دانست؛ مانند جواهراتي غبار‎گرفته بودند و كسي آن‎ها را نمي‎شناخت و امام(ره) با شناخت خوب آن‎ها، كاري كرد كه اين جواهرات نمايان شدند؛ به جايي رسيدند كه امام(ره) با آن عظمتش، گفت رهبر من آن طفل سيزده ساله است. اين در حالي است كه سال 42 كه نهضت آغاز شد، حتي كسي تصور نمي‎كرد كه امام(ره) بتواند ياران صديقي بيابد كه تا پاي جان، در اين مسير، قدم بردارند.

اين مفسر قرآن كريم افزود: سر بسته بگويم كه برخي قشرها، سخنان امام(ره) را براي تمسخر و لطيفه براي يكديگر تعريف مي‎كردند! اما وعده خداوند، تخلف‎ناپذير است؛ او وعده داده است كه «الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَيمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يعْبُدُونَنِي لَا يشْرِكُونَ بي‎شَيئًا».

ايشان ايمان به خدا را سرمايه سومي دانست كه خداوند به بركت اهل‎بيت(ع) و علما به مردم ما ارزاني داشته و ادامه داد: زماني، فرهنگ الحادي از همان دبستان به دانش‎آموزان تزريق مي‎شد و در دانشگاه به اوج خود مي‎رسيد، به گونه‎اي كه ايمان به خدا، نصرت الهي و امدادهاي غيبي، خرافات به شمار مي‎رفت و حتي به كساني كه از آنان انتظار نمي‎رفت هم سرايت كرده بود. اثرات اين فرهنگ تا سال‎ها ادامه داشت؛ به گونه‎اي كه اگر صحبت از خشكسالي مي‎شد، اولين راه حلي كه به ذهنشان مي‎رسيد، بارور كردن ابرها با تكنولوژي و علم روز بود؛ حتي اندكي هم به فكر توسل، دعا، استغاثه و نماز استسقاء هم نمي‎افتادند!

آيت‎الله مصباح ادامه داد: هر چند بخش‎هايي از معارف دين، مغفول مانده بود، اما زمينه رشد ايمان در جوانان پاك‎سرشت، بسيار مساعد بود و اين امام(ه) بود كه آن را شناخت و از آن بهره‎برداري كرد.

ايشان ادامه داد: امام شعار «ما مي‎توانيم» را سر داد و گفت بهتر كه از ما نفت نمي‎خرند؛ در دوره‎اي كه كسي جرأت نمي‎كرد نام آمريكا را بدون احترام ببرد، امام(ره) فرمود: «آمريكا هيچ غلطي نمي‎تواند بكند». امام قدر همه انواع سرمايه‎ها را دانست و با ايمان به خدا كارش را پيش برد و بعد از او نيز نسخه بدل وي، جانشينش شد كه همان راه را ادامه مي‎دهد.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه هر چقدر نعمت الهي بيش‎تر باشد، آفات و خطراتي كه آن را تهديد مي‎كند نيز بيش‎تر مي‎شود، ادامه داد: در طول تاريخ اسلام، هر كجا رشدي وجود داشته، سختي‎ها و خطرات بزرگ‎تري هم اسلام را تهديد كرده است. لذا امروز كه زمينه‎هاي رشد و ترقي بيش‎تر فراهم شده، خطرات بيش‎تري نيز وجود دارد و در مقابل، ما نيز وظيفه سنگين‎تري بر عهده داريم.

ايشان با اشاره به تفاوت گام اول و دوم انقلاب اظهار داشت: خطراتي كه امروز انقلاب را تهديد مي‎كند، بيش از خطرات گذشته است؛ بخصوص خطرهايي كه متوجه دين و فرهنگ است. لذا بايد مراقب باشيم تا دشمن اين سرمايه ايماني نسل جوان ما را نربايد و ما نيز با شناخت اين نعمت‎ها، از آن در جهت رضاي الهي بهره‎برداري كنيم.

 حديث مهدي(عج)

رسول خدا صلي‌الله عليه و آله:

در دولت قائم(عج) مردم از نيك و بدشان آن چنان در رفاه و آسايش به سر مي‎برند كه هرگز ديده نشده است
بحارالا‎نوار، ج 36، ص 369

 راه امام

كسى مدعى نيست كه طبقات محروم در تنگناى مسائل اقتصادى نيستند

كسى مدعى آن نيست كه طبقات محروم و ضعيف و كم‎درآمد و خصوصاً اقشار كارمند و ادارى، در تنگناى مسائل اقتصادى نيستند؛ ولى آن چيزى كه همه مردم ما فراتر از آن را فكر مى‎كنند مساله حفظ اسلام و اصول انقلاب است. مردم ايران ثابت كرده‎اند كه تحمل گرسنگى و تشنگى را دارند، ولى تحمل شكست انقلاب و ضربه به اصول آن را هرگز نخواهند داشت. ملت شريف ايران هميشه در مقابل شديدترين حملات تمامى جهان كفر عليه اصول انقلاب خويش مقاومت كرده است.
صحيفه امام، ج 21، ص 85

 در پرتو خورشيد

فردي مثل ايشان (رهبري) نداريم

مقام معظم رهبري انتظارات خود را بيان كرده‎اند و بايد آن را تحقق بخشيد، بهترين رهبر ايشان هستند؛ با اين‎كه سال‎ها گذشته است ما فردي مثل ايشان(رهبري)نداريم، اگر خداي نكرده حادثه‎اي رخ دهد ما پناهي جز ايشان نداريم.
واقعا آنچه ما ديديم از اول تا آخر، هنوز آقاي خامنه‎اي هماني است كه از اول بوده است.
هميشه دعاگوي ايشان بوده ام، بايد دعا كنيم خداوند طول عمر به ايشان دهد.
آيت‎الله ابراهيم اميني