صفحه سياسي

نماينده مردم تهران در مجلس نهم خطاب به روحاني:
سطح زندگي شما با مردم چقدر فاصله دارد؟

حجّت‎الاسلام سيد محمود نبويان، نماينده مردم تهران در مجلس نهم در گفت‎وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري فارس در واكنش به اظهارات رئيس جمهور مبني بر اين‎كه حفظ برجام باعث رفع تحريم‎هاي تسليحاتي در سال آينده مي‎شود، گفت: درست است در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است كه محدوديت‎ها حدود 5 سال بايد باقي بماند، اما قطعنامه ۲۲۳۱، ربطي به برجام ندارد، بلكه اين قطعنامه حاكم بر برجام است كه آمريكا هم زيرآب آن را زده است. بنابراين اين قطعنامه، اعتباري ندارد كه شما با استناد به آن مي‎گوييد سال آينده، تحريم‎هاي تسليحاتي رفع مي‎شود.

اگر قطعنامه ۲۲۳۱ معتبر است چرا تحريم‎ها را برنمي‎دارند؟

عضو كميسيون ويژه برجام در مجلس نهم، خطاب به رئيس جمهور گفت: آيا قطعنامه ۲۲۳۱، اعتبار دارد يا نه؟ اگر اعتبار دارد پس چرا آمريكا و اروپا به اين قطعانه عمل نمي‎كنند؟

وي در توضيح سؤال خود گفت: برجام ذيل قطعنامه ۲۲۳۱ است كه طبق آن بايد تحريم‎ها برداشته شود، وقتي تحريم‎ها برداشته نشده است، يعني آن‎ها به اين قطعنامه عمل نمي‎كنند، بنابراين سؤال از رئيس جمهور اين است كه اگر اين قطعنامه اعتبار ندارد پس به چه اميدي مي‎گوييد سال آينده، تحريم تسليحاتي ايران رفع مي‎شود؟ اين قطعنامه كه در حال حاضر اعتباري ندارد و آمريكا هرجا بخواهد جلويش را مي‎گيرد.

نبويان با بيان اين‎كه مگر اعمال تحريم‎ها قانوني است كه شما با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ مي‎گوييد مي‎توانيم خريد و فروش سلاح داشته باشيم، گفت: سوال من اين است كه مگر آمريكا و اروپا، دارند به قانون عمل مي‎كنند؟ آن‎ها طبق قدرت خودشان عمل مي‎كنند و شما هم بايد به قدرت برسيد.

چه اتفاقي افتاده كه داشتن سلاح را مفيد مي‎دانيد؟

نماينده سابق تهران ادامه داد: نكته ديگري كه جا دارد خطاب به رئيس جمهور گفته شود اين است آقاي روحاني! شما و دوستان‎تان، داشتن سلاح را امري منفي مي‎دانستيد، حالا چه شده است كه مي‎گوييد سلاح مفيد است و رفع تحريم خريد و فروش سلاح را دستاورد مي‎دانيد؟ شما تا حالا مي‎گفتيد ما با بحث نظامي كاري نداريم و ديپلماسي و مذاكره، ارزشمند است.

نبويان ادامه داد: مگر شما و دوستان‎تان نگفتيد ژاپن پيشرفت كرده، چون بحث نظامي را كنار گذاشته است؟! مگر نگفتيد عصر، عصر مذاكره است نه موشك؟! چه شده كه حالا موضوع تسليحاتي، عامل بقاي برجام شده است؟! اين نكته‎اي جدّي است كه آقاي روحاني و همفكرانشان بايد به آن پاسخ دهند.

نماينده سابق تهران با بيان اين‎كه از طرفي ديگر، رفع تحريم تسليحاتي، منوط به اين است كه طرف مقابل، اهل عمل به تعهدات خود باشد، گفت: وقتي طرف مقابل نشان داده اهل عمل به تعهدات خود نيست، به چه اميدي شما حاضر هستيد لطمات متعددي كه به صنعت هسته‎اي وارد شده را بپذيرد؟

۴ سال معطل امضاي برجام؛ ۴ سال معطل خروج از آن

نبويان با بيان اين‎كه دولت روحاني چهار سال اقتصاد را تعطيل كرد و ملّت را معطل امضاي برجام كرد، گفت: الان هم چهارسال مي‎خواهد همه را معطل خروج گام به گام از برجام كند. به عبارتي، كل دوره آقاي روحاني، شامل چهارسال معطل كردن مردم براي امضاي برجام و حالا چهارسال معطل كردن مردم براي خارج كردن كشور از برجام مي‎شود. در اين ميان، اقتصاد مردم چه مي‎شود؟

روحاني ناراحت است چون برادرش را به دادگاه كشانده‎اند

وي با اشاره به اظهارات رئيس جمهور در جمع مردم يزد مبني بر اين‎كه قوّه قضائيه با فساد دانه‎درشت‎ها مبارزه كند، گفت: آقاي رئيس جمهور! چرا شما از مبارزه با فساد ناراحت مي‎شويد؟ اتفاقاً با دانه‎درشت‎ها برخورد شده است. اين‎كه گفتيد اين اموري كه در دادگاه مطرح مي‎شود، حقيقي نيست و نمي‎توان مردم را گول زد، بايد گفت كه اتفاقاً اين حرف‎ها ناشي از اين است كه اخوي شما را به دادگاه كشانده‎اند.

نبويان ادامه داد: آقاي روحاني! چند تن از وزراي شما برادر، خواهر زن، دختر و يا دامادشان درگير فساد نيست؟ برادر شخص شما و برادر معاون اول شما كه درگير فساد هستند. فاصله سطح زندگي شما و معاون اول‎تان با مردم متوسط، چقدر است؟ اين يك سوال جدي است و لطفاً حاشيه نرويد. شما افرادي را جمع كرده‎ايد كه برخي از آن‎ها وابستگانشان فاسد هستند. اين‎كه محكوم مي‎شوند يعني داراي فساد هستند. كاري به افرادي كه محكوم نشده‎اند ندارم.

دولت چند دوتابعيتي دارد؟

نماينده سابق مجلس با طرح اين سؤال كه چند دوتابعيتي در دولت وجود دارد، گفت: دوتابعيتي يعني افرادي كه وفادار به دولت‎هاي بيگانه هستند نه وفادار به ملت ايران. ما افرادي را مي‎خواهيم كه وفادار به ملت ايران باشند. نمي‎شود هم وفادار به ملت ايران باشيد هم انگلستان و كانادا و آمريكا.اين‎ها بايد روشن بشود آقاي روحاني.

«رئيسي» ۷ هزار و پانصد ميليارد تومان را به شما بازگرداند

نبويان ادامه داد: در دولت آقاي روحاني، زندگي مردم نابود شد، ۶۰ درصد كارخانه‎ها تعطيل شد و واردات سرسام‎آوري شكل گرفت. اين در حالي است كه قوه قضائيه ۷ هزار و پانصد ميليارد تومان را به جيب دولت و خزانه بازگردانده و نزديك به ۵۰۰ كارخانه را احيا كرده است. آقاي روحاني! مردم گول نمي‎خورند و براي همين است كه در نظرسنجي‎ها، رئيسي بالاتر از روحاني قرار دارد.

نماينده سابق مجلس با بيان اين‎كه روحاني در آستانه انتخابات به دنبال ايجاد دوقطبي در جامعه است، خطاب به رئيس جمهور گفت: آيا شما ملتزم به قانون‎گرايي در انتخابات هستيد يا نه؟ آيا مي‎شود هر حرفي را زد و هر پولي را در انتخابات استفاده كرد؟ آيا مي‎شود از گناه و صواب و درست و غلط استفاده كرد تا رأي آورد؟ آيا مي‎شود نظريه «ماكياولي» را قبول داشت؟ سوال جدي‎تر اين است كه آيا شما در موسم انتخابات، قائل به قاعده «رُفِعَ القَلَمُ» هستيد؟

نبويان در توضيح قاعده فقهي «رُفِعَ القَلَمُ» گفت: اگر كسي براي نماز صبح خواب بماند و بيدار نشود، اين‎جا گفته مي‎شود كه قلم برداشته مي‎شود، گناهي براي آن فرد نوشته نمي‎شود. حال آقا روحاني بگويد كه آيا مي‎شود در انتخابات هر كاري بكند و بگويد شامل «رُفِعَ القَلَمُ» است؟ آيا آدم بايد از هر وسيله‎اي به قدرت برسد؟ استفاده از راست و دروغ، ملتهب كردن جامعه و گفتن اين‎كه رئيسي در خيابان‎ها ديوار مي‎كشد؛ اين‎ها دروغ‎هايي است كه شما گفتيد آقاي روحاني؟ آيا همه اين‎ها از باب «رُفِعَ القَلَمُ» است؟

مرور «بگم بگم»هاي روحاني/ تهديدهايي كه فقط به «مي‎گويم» ختم شد!

چندي است رئيس جمهور با فرمولي قديمي اما ويتريني جديد به دنبال ايجاد مساله و شانه خالي كردن از زير بار مسؤوليت خود به‎عنوان رئيس قوه مجريه است كه به نظر مي‎آيد براي اين كار از شيوه‎اي بهره گيري كرده كه بسياري معتقدند همان روش «بگم بگم» محمود احمدي‎نژاد است.

ميدان امير چخماق ميداني براي «بگم بگم‎هاي» روحاني

روحاني، ميدان امير چخماق يزد را براي نسخه جديد «بگم بگم‎هاي»هايش انتخاب كرد. رئيس جمهور در ميان اعتراض مردم يزد به وضعيت اقتصادي و سوء مديريت دولت؛ با طرح اين سوال كه مبارزه با فساد دانه درشت‎ها كجاست؟ گفت: «چرا به اين پول‎ها رسيدگي نمي‎كنيد؟ چند نفر را به دادگاه بردند و تبليغ و سر و صدا كردند. مردم بايد بدانند؛ قضات شريف ما نترسند، دادستان‎هاي شريف ما نترسند به اين جناح آن جناح نگاه نكنند. اين پول‎هايي كه امروز اعلام كردم بايد براي مردم توضيح دهند. من در سفر به استان‎هاي مختلف اين رقم‎ها را اعلام مي‎كنم.»

انتظار مردم براي اين‎كه بدانند چه كسي كشور را تعطيل كرد؟!

همين چند روز پيش بود كه رئيس جمهور با تبديل «بگم بگم‎هاي» قبلي «مي‎گويم» را كليد زد و در جلسه هيات دولت بيان داشت كه فردا ان‎شاءالله اگر زنده بوديم به مردم مي‎گويم چه كسي كشور را تعطيل كرده است.

اما اين همه «مي‎گويم» يا «بگم بگم‎هاي» آقاي روحاني در جايگاه رياست جمهوري نبود. نسبت دادن حوادث ديماه 96 به جريان رقيب روحاني از ديگر اقدامات «مي‎گويم» رئيس جمهور است. روحاني بارها اعتراض‎هاي مردمي به وضعيت اقتصادي و سوء مديريت خود و يارانش را مرتبط با اين حوادث عنوان مي‎كند و وعده مي‎دهد كه در آينده پيرامون آن افشاگري خواهد كرد؛ افشاگري‎هايي كه هيچ‎گاه هم محقق نشد.

تغيير تاكتيك را بايد كمي در گذشته دنبال كرد. ادعاها هر چند داراي واژگان «بگم» يا «مي‎گويم» نيست اما با همان رنگ و بوي رقم خورده است، يعني آن جايي كه روحاني حاضر نيست مشكلات را بر گردن بگيرد و همواره افراد ديگري را مقصر اوضاع نشان مي‎دهد، مقصراني كه تا ديروز مسبب مشكلات بودند و امروز رئيس جمهور آن‎ها را با افشاگري‎هايي به سبك «بگم بگم» تهديد مي‎كند!

مجلس بخشي ديگر از زمين بازي «به مردم مي‎گويم»

يكشنبه ۱۴ مرداد سال گذشته بود كه در پي طرح سوال تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از رئيس جمهور و اعلام وصول آن در هيات رئيسه خانه ملت، حسن روحاني در نامه‎اي خطاب به علي لاريجاني نوشت:« براي جلوگيري از هر نوع اختلاف بين قوا و احترام به مجلس شوراي اسلامي ان‎شاءالله در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد و به سوالات پاسخ خواهم داد. البته اين امر مي‎تواند فرصت خوبي باشد تا برخي از حقايق را براي مردم عزيز كشورم بازگو نمايم كه آن‎ها صاحب واقعي كشورند و مشروعيت من و شما نيز از آراي آن‎ها است.»

همگان منتظر بودند رئيس جمهور در صحن مجلس شوراي اسلامي چه چيزي را مي‎خواهد به مردم بگويد اما با كمال ناباوري سخنان روحاني نه تنها نتوانست افكار عمومي را قانع كند بلكه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز طبق آئين نامه داخلي پس از راي گيري به پاسخ‎هاي رئيس جمهور در سوالاتي چون «بيكاري»، «ارز»، «ركود» و «قاچاق» قانع نشدند.

باز هم مردم و بازهم مي‎گويم به آن ها

يكشنبه سوم ارديبهشت ۱۳۹۶ نيز در مراسم افتتاح طرح‎هاي اقتصادي اين استان روحاني مجدداً از همين حربه استفاده كرد و خاطر نشان كرد: در روزهاي آينده و فرصت‎هاي پيش‎رو، برخي حقايق را كه تاكنون به مردم نگفته‎ام، خواهم گفت كه چگونه برخي به‎جاي كمك به ملت و پيشرفت ايران، هر روز سنگ‎اندازي كردند، اما ملت ايران مقاومت، قدرت و ايستادگي به خرج داده و بدون اعتنا به بوق و تبليغات ناصحيح، كار خودشان را انجام دادند.

حال برخي سياسيون و نمايندگان مجلس «بگم بگم»هاي روحاني را مرتبط با انتخابات مي‎دانند و برخي ديگر معتقدند كه عامل پيدايش چنين مسائلي بررسي پرونده برادر رئيس جمهور است. نهايتا اما بايد منتظر ماند و ديد كه كدام علت باعث شده تا رئيس جمهوري كه خود منتقد رفتار پيشينيان بود تا چه زماني رفتار سياسي خود را با آن‎ها تنظيم مي‎كند.

نامه وزير بهداشت به رهبري و تاييد يك خيانت
پشت پرده دستكاري هاي آمار جمعيت توسط نفوذي ها

رهبر معظم انقلاب، به سنت معمول هر ساله، در آستانه سالروز فتح لانه جاسوسي(12 آبان 98)، با جمعي از دانش‎آموزان و دانشجويان ديدار كردند. آن‎چه در اين مقال قصد پرداختن به آن است، طليعه سخنان معظم‎له بود كه مربوط به يكي از مهم‎ترين و استراتژيك‎ترين مسايل مبتلا به جامعه امروز ايران است.

رهبر انقلاب در شروع بيانات خود فرمودند:

«...وجود انبوه جوانان -ميليون‎ها جوان- در كشوري كه اين همه ظرفيت كار و تلاش دارد، يك نعمت بزرگي است. من همين جا تنبّه بدهم اين مطلبي را كه بارها و بارها تكرار كرده‎ام؛ سياستي وجود دارد كه اين نعمت را از ملّت ايران سلب كند؛ نعمت وجود جوانان انبوه و فراوان را. نتيجه اين مساله تحديد نسل، ده سال ديگر، پانزده سال ديگر اين خواهد بود كه شما ديگر كشور را متراكم از نسل جوان مشاهده نخواهيد كرد؛ و اين‎كه بنده اين همه تكرار مي‎كنم، تأكيد مي‎كنم، هشدار مي‎دهم، به‎خاطر اين است. بعضي از خطرات و اقدامات خطرناك هست كه اثر آن بعد از ده سال، بيست سال ظاهر خواهد شد، آن وقتي كه ديگر كاري هم نمي‎شود كرد. البتّه مسؤولين محترم به بنده قول داده‎اند كه با جدّيت اين مساله را دنبال كنند، مشكلات را برطرف كنند، كه ان‎شاءالله همين كار را هم بايد بكنند و خواهند كرد؛ [ما هم] تعقيب مي‎كنيم موضوع را.»(1)

اين دغدغه مكرّر و ديرپاي معظم‎له، در چند سال اخير، به‎ويژه بعد از سخنراني معروف ايشان در مهرماه سال 91 كه سياست «تنظيم خانواده» را نادرست خواندند(2)، به تناوب در سخنراني‎ها و بيانات عمومي و خصوصي از سوي ايشان مورد تاكيد قرار گرفته است.

براي نمونه، در 13 فروردين سال جاري، در ديدار رهبر معظم انقلاب با مسؤولان، از قول سعيد نمكي، وزير بهداشت، نقل شد كه معظم‎له، وزير را بعد از جلسه صدا زدند و به‎طور خاص درباره مساله پير شدن جمعيت ايران و نقشي كه وزارت بهداشت مي‎تواند در جلوگيري از آن ايفاء كند، تذكر دادند. در پايان همين تذكرات، نمكي قول داد كه وزارت بهداشت در همين موضوع، پروژه‎اي ويژه را تهيه و خدمت رهبري ارايه كند. (3)

به گزارش مشرق، پيرو همين دغدغه‎هاي ويژه رهبر انقلاب درباره مساله استراتژيك جمعيت و پير شدن كشور، وزير بهداشت در نامه‎اي به محضر ايشان(تاريخ 20 مهر 98)، كمي ديرهنگام ولي بالاخره بر اشتباه بودن فرمول‎ها و شاخص‎هاي محاسبه نرخ رشد جمعيت در نهادهاي مسؤول و در نهايت غلط بودن برنامه‎ريزي‎ها و سياست‎گذاري‎ها بر مبناي اين ارزيابي‎هاي غلط، صحه گذاشت كه خود، تاييد دغدغه حضرت آيت‎الله خامنه‎اي بود. نمكي در بخشي از اين نامه نوشت:

«مستحضريد مهم‎ترين مولفه ارزشيابي جمعيت، ميزان باروري كل(TFR) است كه در سال 1395 اين شاخص را 2.01 اعلام نمودند، سپس با رايزني‎هايي كه انجام دادند اين عدد به 2.1 ارتقا يافت. تحليل علمي اين رقم يعني آن‎كه مسؤولين نظام نبايد بدين حد نگران باشند و ما به بالاتر از سطح جايگزيني رسيده‎ايم. اولين گام اين جانب و همكارانم تشكيك نسبت به اين ارقام بود كه مي‎تواند حاصل يك اشتباه محاسباتي و يا خداي ناكرده محصول يك غرض ورزي مبتني بر نيات غير منطبق با مصالح ملي باشد.

همزمان در تحقيقي بين‎المللي كه مشاور عالي اينجانب جناب آقاي دكتر اكبري كه امروز از طرف وزير، نماينده تام الاختيار در موضوع جمعيت هستند نيز در اين پژوهش همكاري داشتند؛ نرخ باروري كل به ميزان 1.7 به دست آمد كه بسيار كم‎تر از سطح جانشيني بود. حاصل اين تحقيق براي مقابله با مقالات نادرست قبلي در يكي از معتبرترين مجلات علمي جهان(Lancet) چاپ و منتشر شد.

در راستاي اغناي(اقناع) علمي كارشناسان اين عرصه در كشور، بحث‎هاي فراواني صورت گرفت تا متفقا عدد 1.84 مورد توافق همگان قرار گرفت كه باز هم بسيار كم‎تر از سطح جانشيني و مويد صحت نگراني عالمانه حضرتعالي است.»(4)

حقيقت آن است كه درباره اين خيانت و جنايت توامان در حق ملت ايران در حوزه جمعيت، مدت‎هاست كه دلسوزان كشور، از كارشناسان متعهد و وطن‎دوست حوزه جمعيت تا شخص رهبر معظم انقلاب، هشدار مي‎دهند، اما باز ورود مستقيم حضرت آيت‎الله خامنه‎اي به موضوع موجب شد كه بالاخره از طرف مسؤولان مستقيم دولتي تحركي سر بزند و موضعي نشان داده شود.

براي مثال، در اوايل همين مهرماه گذشته، در واكنش به اعلام گزارش دفتر جمعيت سازمان ملل در مورد نرخ باروري ايران در سال 2019، شبكه كانون‎هاي تفكر ايران(ايتان)، در نامه‎اي به محمدباقر نوبخت، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه، با آمار و استدلال علمي، آمار اعلام شده از سوي سازمان ملل را نادرست خواند. در بخشي از گزارش اين كانون مي‎خوانيم:

«در حالي دفتر جمعيت سازمان ملل در گزارش سال 2017 نرخ باروري ايران در بازه 2010 تا 2015 و 2015 تا 2020 را 1.7 و 1.87 فرزند به‎ازاي هر زن اعلام كرده كه در گزارش سال 2019 خود اين نرخ‎ها را به 1.91 و 2.15 تغيير داده است»!

اين ارقام حتي با گزارش سازمان جهاني ديگر همچون بانك جهاني كه نرخ باروري ايران در سال 2017 و 2020 را 1.64 و 1.54 فرزند اعلام كرده است، تفاوت فاحشي دارد.»(5)

اما مقاله حسين مروتي، كارشناس امور جمعيتي كه سال‎هاست مساله بحران جمعيت را به‎صورت تخصصي دنبال مي‎كند، در واكنش به نامه وزير بهداشت به رهبري، حائز نكات مهمي درباره نقش «نفوذ» در دستكاري آمار و ارايه اطلاعات غلط به مجموعه‎هاي سياست‎گذاري بود. مروتي ابتدا به نقش يكي از معاونان سابق وزارت بهداشت در سياست‎گذاري‎هاي غلط در حوزه جمعيت نوشت:

«به‎عنوان نمونه دكتر سياري -معاون سابق وزارت بهداشت- در آذرماه 1393 و در يك همايش، گفته بود كه كشور در وضعيت «عروسي جمعيتي» است ولي ما مشغول عزاداري شده‎ايم! نهايتا هم مدعي شده بود كه اطلاعات پيش بيني سازمان ملل از جمعيت ايران به‎صورت ناقص به مقام معظم رهبري منتقل شده است.

در نهايت هم بر پايه همين اكاذيب و اشتباهات گفته بود: ارائه خدمات بهداشتي و اجراي برنامه تنظيم خانواده، موجب كاهش جمعيت كشور نبوده است و خدمات باروري سالم بايد براي گروه‎هاي مختلف سني تداوم يابد!»

او سپس به نام دو نفري اشاره كرد كه در چند سال اخير، محور مطالعات جمعيتي و منبع اصلي دادن اطلاعات نادرست به مسؤولان مربوط بوده‎اند:

«آيا دكتر نمكي نمي‎داند چه كساني آمارهاي جمعيتي را دستكاري كرده اند؟ عدم اطلاع ايشان بسيار بعيد است؛ چرا كه با اندكي جستجو مي‎شود فهميد كه محاسبه نرخ باروري در دو سرشماري اخير بر عهده «دكتر محمد جلال عباسي شوازي» استاد جمعيت شناسي دانشگاه تهران، بوده است. اگر هم محاسبه نرخ باروري بر اساس داده‎هاي «مطالعه شاخص‎هاي سلامت و تغييرات جمعيتي»(DHS) صورت گرفته باشد، پاي دكتر ميمنت حسيني چاوشي؛ پژوهشگر جمعيت دانشگاه ملي استراليا، در ميان است.»

مروتي سپس برخي ويژگي‎هاي مشترك اين دو چهره را يادآور مي‎شود كه حسيني چاوشي و عباسي شوازي ويژگي‎هاي مشترك زيادي دارند از جمله اين‎كه هر دو تحصيل‎كرده استراليا هستند، هر دو در مقاطعي مورد حمايت يك تراست انگليسي بوده اند، هر دو ارتباطات وثيقي با صندوق جمعيت سازمان ملل دارند و هر دو اكنون به‎دليل اتهامات امنيتي تحت محاكمه و بر اساس شواهد و قرائن موجود، ممنوع الخروج هستند(6).

گفتني است كه ميمنت حسيني چاووشي، فرد داراي تابعيت استراليا و پژوهشگر دانشگاه ملبورن، به لطف مسؤولان مربوطه به تمامي جزئيات و آمارها و نقشه‎هاي جمعيتي كشور دسترسي داشت. اين فرد در آذرماه سال گذشته توسط نيروهاي امنيتي دستگير شد. اتهام او نفوذ در حوزه سياست‎گذاري جمعيتي كشور و ارايه آمار غلط و دستكاري‎شده حتي به سطوح بالاي نظام عنوان شد. در همان مقطع، عباسي شوازي، همكار چاووشي هم توسط دستگاه اطلاعاتي احضار و تحت بازجويي قرار گرفت. (7)

گفتني است بلافاصله بعد از بازداشت او و احضار و بازجوي همكارش، حسام‎الدين آشنا، مشاور رسانه‎اي روحاني، در توئيتي كنايي خطاب به تشكيلات اطلاعاتي نوشت:

«اجازه بدهند افتخار امنيتي كردن جمعيت‎شناسي به ديگران برسد، براي شما همان حوزه محيط زيست فعلاً كافي است.»

اين در حالي است كه حجت‎الاسلام پژمان‎فر، عضو كميسيون فرهنگي مجلس، در همان مقطع انتشار خبر دستگيري تيم نفوذ در حوزه سياستگذاري جمعيتي، توضيحاتي قابل تامل ارائه داد كه پرده از عمق اين خيانت برمي داشت:

«در مقطعي قرار بود سياست‎هاي جمعيتي اعمال شود و بتواند نرخ جمعيتي را در روندي متعادل قرار دهد تا جامعه مسير طبيعي خود را طي كند، اما با توجه به اين‎كه بخشي از موضوع تهاجم به كشور موضوعات جمعيتي است و كاهش جمعيت يك جنگ تمام عيار براي دشمن است؛ دشمن براي آن برنامه‎ريزي و براي كاهش آن كار منسجمي را اجرا مي‎كند؛ امروز وضعيت‎مان به‎گونه‎اي شده است كه نرخ جايگزيني به عدد ۱/۶ تا ۱/۷ هم رسيده است.»

اين نماينده مجلس افزود:

«متأسفانه برخي از افراد نفوذي براي مسؤولان ما با يك مدل ديگري كه در حقيقت دستكاري كردن در مدل اصلي كنترل جمعيت بوده، آمارها را به‎صورتي نمايش دادند تا نرخ جايگزيني بالاي ۲ درصد نشان داده شود. اين موضوع در واقع بي‎خيالي و بي‎تفاوتي را در بين مسؤولان ما تشديد كرد و بعضا با همين سياست كه ما بايد سياست‎هاي كنترل جمعيتي را ادامه دهيم، وزارت بهداشت و درمان مسير غلط خود را ادامه داد كه گزارش‎هايي در خصوص اين روند غلط وزارت بهداشت داشتيم.»(8)

حال كه با نامه وزير بهداشت، رسما دغدغه رهبر معظم انقلاب درباره آمارسازي‎هاي غلط و بر مبناي آن، سياست‎گذاري‎هاي اشتباه در حوزه جمعيت تاييد شد، شايد لازم باشد بار ديگر به بخشي از بيانات ايشان، درباره نوع خاصي از نفوذ كه مسؤولان را هدف گرفته، رجوع كنيم. حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در ديدار با نمايندگان مجلس خبرگان(20 اسفند 94) فرمودند:

«يكي از آماج‎هاي اين نفوذ مسؤولانند؛ آماج دوّم مردمند. مسؤولان آماج اين نفوذند؛ براي چه؟ هدف چيست؟ هدف اين است كه محاسبات مسؤولان را عوض كنند و تغيير بدهند؛ يعني مسؤول جمهوري اسلامي به اين نتيجه برسد كه با ملاحظه هزينه و فايده احساس كند كه بايد اين اقدام را بكند، اين اقدام را نكند؛ نفوذ براي اين است به اين نتيجه برسد كه فلان رابطه را قطع كند، فلان رابطه را ايجاد كند؛ نفوذ براي اين است كه اين محاسبات در ذهن مسؤولين عوض بشود. آن‎وقت، وقتي نتيجه اين بشود كه فكر مسؤولين و اراده مسؤولين در مشت دشمن قرار بگيرد، ديگر لازم نيست دشمن بيايد دخالت مستقيم بكند؛ نه، مسؤول كشور همان تصميمي را مي‎گيرد كه او مي‎خواهد. وقتي محاسبه اين حقير عوض شد، تصميمي را مي‎گيرم كه او مي‎خواهد؛ من همان كاري را كه او مي‎خواهد مفت و مجّاني انجام مي‎دهم؛ گاهي بدون اين‎كه خودم بدانم -يعني اغلب بدون اين‎كه خودم بدانم- اين كار را انجام مي‎دهم. [بنابراين] سعي مي‎كنند محاسبات مسؤولين را عوض كنند. پس آماج اوّل مسؤولينند.»(9)

پي نوشت ها

1. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=43896

2. https://www.entekhab.ir/fa/news/79784

3. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/01/14/1980265/

4. https://www.farsnews.com/news/13980814000545

5. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/07/07/2107307

6. https://www.farsnews.com/news/13980814000545

7. https://www.mashreghnews.ir/news/915506

8. https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/09/08/1887294

9. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=32587

«چرا روحاني عصباني است» به روايت اعداد و آمار

روحاني اين روزها مي‎كوشد با ايجاد دوگانه‎هاي جديد، انتظارات را از حول مسائل اقتصادي دور سازد. گزارش حاضر به بررسي كارنامه عملكرد دولت در برخي شاخص‎هاي كلان اقتصاد ايران طي دوره 6 ساله پرداخته است.

به گزارش مشرق، در چهار دهه گذشته، انتخابات‎ها در ايران حول محورهاي مختلفي ازجمله آزادي، عدالت، مقاومت-سازش و... شكل گرفته و دوگانه‎هايي در اين زمينه به وجود آمده است. دوگانه‎سازي‎ها به‎خودي‎خود امري مذموم نيست و اگر دوگانه‎هايي واقعي و متناسب با نياز اصلي كشور شكل بگيرد، چه‎بسا بتواند بهترين و متخصص‎ترين افراد را از سبد راي مردم بيرون بياورد. در اين زمينه و در حالي كه به انتخابات مجلس شوراي اسلامي نزديك مي‎شويم، تحرك گروه‎هاي سياسي افزايش يافته و دوگانه‎ها در حال شكل‎گيري است.

حسن روحاني نيز مانند ساير روساي گذشته دولت در نظر دارد با تاثيرگذاري در انتخابات آينده بتواند مجلسي همسو با سياست‎هاي خود روي كار آورده و بتواند دوسال باقي‎مانده از عمر دولت خود را با مجلسي همراه ادامه دهد. در اين زمينه و در حالي كه دولت در موضوعات مربوط به معيشت و اقتصاد دست‎پايين را خواهد داشت، اما روحاني اين روزها مي‎كوشد با ايجاد دوگانه‎هاي جديد، انتظارات را از حول مسائل اقتصادي دور سازد. گزارش حاضر به بررسي كارنامه عملكرد دولت در برخي شاخص‎هاي كلان اقتصاد ايران طي دوره 6 ساله پرداخته است.

فاصله طبقاتي در دولت روحاني ركورد زد

شاخص ضريب جيني كه درجه نابرابري موجود بين درآمد افراد يك كشور را توصيف مي‎كند، طي سال 89 مقدار آن در ايران حدود0.4099 بود كه به گواهي آمار و ارقام، پس از اجراي برنامه هدفمندي يارانه‎ها به‎طور محسوسي كاهش يافته و تا سال 92 به حدود 0.3650 رسيده است. با اين حال اين شاخص در سال‎هاي اخير در شرايط بدتري نسبت به سال اول تصدي دولت روحاني قرار داشته و تا سال 97 به عدد 0.4093 رسيده كه خود يك ركورد در ميزان نابرابري و شكاف طبقاتي طي هشت‎سال اخير است.

سهم ۷۵ درصدي دولت روحاني درخلق نقدينگي

در حالي كه رشد اقتصادي كشور در چند سال اخير به‎طور متوسط نزديك به صفر بوده، رشد نقدينگي 25 درصد بوده است و همين مساله افزايش بي‎سابقه تورم در دولت روحاني را در پي داشته به‎طوري كه دولت او بعد از دولت هاشمي‎رفسنجاني ركورددار تورم در چهار دهه گذشته است. در حالي كه حجم نقدينگي با روي كار آمدن حسن روحاني 490 هزار ميليارد تومان بوده اين عدد اكنون به اذعان وزير اقتصاد به بيش از 2000 هزار ميليارد تومان رسيده و اين يعني بيش از 75 درصد نقدينگي كشور فقط در دولت حسن روحاني خلق شده است.

رشد 239 درصدي قيمت مسكن در دولت روحاني

در شاخص قيمت مسكن بررسي داده‎هاي آماري(مركز آمار ايران و وزارت راه‎وشهرسازي) نشان مي‎دهد طي دوره دولت روحاني، در شهر تهران قيمت مسكن از متري 3.8 ميليون تومان در تابستان 92 به 12.7 ميليون تومان در پايان تابستان سال 98 رسيده است. به‎عبارت ديگر، در دولت روحاني ميانگين قيمت مسكن در شهر تهران در هر متر 9 ميليون تومان(سالي 1.5 ميليون تومان) يا به‎عبارتي، درمجموع 239 درصد افزايش يافته است. شاخص ديگر در بخش مسكن، وضعيت ساخت‎وساز است. در اين شاخص نيز بررسي داده‎هاي مركز آمار ايران نشان مي‎دهد تعداد پروانه‎هاي احداث ساختمان از 206 هزار و 372 فقره در پايان سال 91 با كاهش 31 درصدي به 142 هزار و 39 فقره در سال 97 رسيده است.

تضعيف ۱۱ پله‎اي ايران در فضاي كسب‎وكار

طبق آخرين آمار بانك جهاني، رتبه ايران در وضعيت كسب‎وكار بدتر شده است. بانك جهاني در گزارش كسب‎وكار 2020 رتبه ايران را ميان 190 كشور بررسي‎شده 127 اعلام كرد. اين يعني اگر صاحب سرمايه‎اي بخواهد كشوري را براي كسب‎وكار انتخاب كند، ايران صدوبيست‎وهفتمين انتخاب وي خواهد بود. براي مقايسه بهتر براساس گزارش بانك جهاني، ايران ميان 15 كشور همسايه خود بعد از كشورهاي جنگ‎زده عراق و افغانستان داراي بدترين شرايط كسب‎وكار است. نكته قابل‎توجه آن‎كه طبق معيارهاي گزارش اخير بانك جهاني رتبه ايران سال گذشته 116 بوده كه اين مساله نشان‎دهنده بدتر شدن 11 پله‎اي فضاي كسب‎وكار ايران در جهان است.

62 تن ذخاير طلا آب شد براي هيچ!

بررسي‎ها نشان مي‎دهد در 14 مردادماه سال 92 كه دولت روحاني بر سر كار آمد، قيمت هر گرم طلاي 18 عيار حدود 103 هزار تومان بوده كه اين ميزان با رشد 295 درصدي يا افزايش 304 هزار توماني در هر گرم، به بيش از 407 هزار تومان در 19 آبان سال جاري(روز يكشنبه) رسيده است. همان‎طور كه آمارها نشان مي‎دهد، پس از شروع التهابات ارزي در پايان سال 96، قيمت طلا نيز در ايران به‎طور قابل‎توجهي اوج گرفت كه در اين زمينه تنها اقدام دولت براي مديريت بازار طلا، تبديل 62 تن ذخاير طلاي كشور در قالب 7.5 ميليون قطعه سكه براي عرضه در بازار بوده است، موضوعي كه به اعتراف همه دولتمردان بدترين نوع مواجهه با موضوع افزايش قيمت طلا بوده است.

رشد 287 درصدي نرخ ارز در دولت روحاني

مطابق آمار نرخ دلار از حدود ۲۹۰۰تومان در مرداد ۹۲ با رشد ۲۸۷ درصدي به بيش از ۱۱ هزار و۳۰۰ تومان در روزهاي اخير رسيده‎است.

تصميم نظام، اجراي مشروط برجام بود نه اجراي آن به هر قيمت!

مشاور سابق رئيس جمهور مي‎گويد برجام، تصميم نظام بود!

اكبر تركان در روزنامه آرمان نوشت: «امروز برخي سياسيون كه مي‎گويند برجام شكست خورده و در برداشتن گام چهارم تعجيل دارند، همان‎هايي هستند كه از ابتداي تصويب برجام با اين توافق مشكل داشتند و در فضاي مناسب براي استفاده از ثمرات اين توافق نيز به تخريب برجام پرداختند. در حالي كه توافق برجام، تصميم نظام بود و دولت مجري انجام اين توافق و اگر هم شرايط برجام به گونه‎اي شد كه امروز شاهد آن هستيم، اين به‎دليل بدعهدي آمريكا، پشت كردن به برجام و خروج يكجانبه از اين توافق بود. اين در حالي است كه امروز برخي برجام را از مساله‎اي ملي كه تصميم نظام بوده، صرفا دولتي تلقي مي‎كنند و برمبناي آن دولت را هدف قرار مي‎دهند و آن را به سوژه‎اي براي تاثيرگذاري بر انتخابات تبديل كرده‎اند. در حالي كه اين توافق جنبه ملي دارد و نبايد آن را تنها از ناحيه دولت تلقي كرد. كما اين‎كه برداشتن گام چهارم نيز با اراده مجموعه نظام صورت مي‎گيرد و اراده نهاد‎ها و هريك از قوا به تنهايي موثر نيست. گرچه طرح چنين مسائلي در داخل هيچ كمكي به حل مسائل نمي‎كند چرا كه بايد به رقباي دولت بپردازيم و اين نتيجه‎اي ندارد. مساله اصلي كشور ايالات متحده و تحريم‎هاي ظالمانه‎اي است كه عليه ملت ايران اعمال مي‎شود. لذا اين‎كه جريانات سياسي در داخل به هم بپردازند و عليه يكديگر موضع‎گيري كنند فايده‎اي ندارد. هر چند كه برخي مخالفان دولت معتقدند كه عملكردهاي دولت باعث شده كه آمريكايي‎ها به تحريم ايران بپردازند، اما اساس تحريم‎هاي آمريكا كاملا روشن است و با روي كار آمدن رئيس جمهور جديد آمريكا آن‎ها به‎صورت يكجانبه توافق برجام را زير پا گذاشتند، از اين توافق خارج و تحريم‎هاي ظالمانه‎اي را عليه ما اعمال كرد.

درباره استدلال‎هاي آقاي تركان گفتني است:

1- نظام، برجام را به شكل مشروط تأييد كرد و نه بلاشرط؛ دولت نيز با همان شروط پذيرفت كه برجام را به اجرا بگذارد. در واقع اين مجوز مشروط، 28 شرط مجلس، شوراي عالي امنيت ملي و رهبري را شامل مي‎شود. در واقع مجموعه اين شروط مي‎گفت اگر طرف مقابل بدعهدي كرد، دولت نيز بايد اجراي برجام را متوقف كند. برجام از همان شروع، اجرا، توسط دولت اوباما نقض شد و سپس در دولت ترامپ، ابطال گرديد. با اين وجود، دولت كه عملاً اقتصاد كشور را تبديل به گروگان برجام كرده، تن به اجراي قانون مصوب مجلس(اقدام متقابل) نمي‎دهد و در واقع، همچنان تعهدات برجام را يكطرفه و بدون حداقل مراعات آن از سوي طرف غرب به اجرا مي‎گذارد. چگونه مي‎توان اين انفعال و خودرأيي را به نظام نسبت داد؟!

2- بدعهدي آمريكا از همان ابتدا قابل پيش‎بيني و پيشگيري بود اما منطق توافق به هر قيمت و سپس اجراي آن به هر قيمت- ولو يكطرفه و بدهكارانه- موجب شد دولتمردان نه به هشدارها و تذكرات صاحب‎نظران در قبل از انعقاد برجام اهتمام كنند و نه پس از اثبات حرف منتقدان، مسير غلط و بن‎بست خود را تغيير دهند.

3- انتخاباتي كردن مذاكرات و توافق، اتفاقاً اراده برخي دولتمردان بود كه به‎خاطر آن حاضر شدند چوب حراج به منافع ملي بزنند، متن توافق را سرهم‎بندي كنند، افكار عمومي را دنبال نخود سياه بفرستند، عهدشكني‎هاي طرف مقابل را ماله‎كشي و توجيه كنند و به‎ويژه در 18 ماه اخير، معطل اروپايي‎هاي عهدشكن بمانند و تورم 43 درصدي و ركود را به اقتصاد تحميل كنند.

4- چاره تحريم‎هاي ظالمانه، شوك و ضربت متقابل از يكطرف و اهتمام به برداشتن موانع رونق توليد در داخل است و اگر دولت نصف فرصتي كه براي به دست آوردن دل غربي‎ها صرف كرد و ناكام ماند، براي اين اولويت مي‎گذاشت، حتماً امروز از برجام و عوايد خيالي آن بي‎نيازتر بود.

اعتراضات اقتصادي مردم و واكنش روحاني

روحاني روز يكشنبه در حالي براي مردم يزد در ميدان اميرچخماق صحبت كرد كه عده‎اي از مردم، دانشجويان و اقشار جوان اين شهر شروع به دادن شعار اعتراضي در حوزه معيشتي و اقتصادي كردند.

در هنگام سخنراني حسن روحاني برخي از مردم و دانشجويان شعارهايي مانند؛ «اقتصاد، اقتصاد؛ مشكل اول كشور»، «راه‎حل مشكلات اطاعت از رهبري»، «روحاني حاشيه را رها كن؛ فكر به حال ما كن»، «حاشيه‎ها رو رها كن، مشكل كار رو حل كن!»، «مشكل اقتصادي با سخنراني حل نمي‎شود»، «تدبيرت نااميدم كرد»، «چه به ما گفتي با ما چه كردي»، «از خدا بترس نه از كدخدا» و «مردم گله‎مندند» سر دادند.

البته حسن روحاني پاسخ اين افراد را به تندي داد. او گفت: «نگذاريم خواست آمريكا از حنجره عده‎اي معدود بلند شود». رئيس جمهور با جواب‎هايي كه به معترضان داد، سبب افزايش شعارهاي آنان عليه دولت شد.

اظهارات روحاني در يزد قطعاً جزو اشتباهات اوست

اظهارات حاشيه‎اي روحاني در جمع مردم يزد البته با واكنش‎هاي بسياري در فضاي سياسي كشور نيز مواجه شد.

حجت‎الاسلام سيدمحمود دعايي مدير مسؤول مؤسسه اطلاعات درباره اظهارات رئيس جمهور و تلاش وي براي ايجاد فضاي دوقطبي و هجمه وي به دستگاه قضا گفت: رئيس جمهور نبايد مرتكب اشتباه شود و نبايد سد راه كساني شود كه در حال حاضر با قدرت و قوت خدمات ارزشمندي را ارائه مي‎دهند.

مدير مسؤول مؤسسه اطلاعات خاطرنشان كرد: اگر خداي نكرده آقاي روحاني مطالبي را بيان كرده كه تعريضي به قوه قضائيه و آيت‎الله رئيسي است، قطعا اين مورد از اشتباهات وي است.

مگر دانه‎درشت‎تر از برادر رئيس جمهور هم داريم؟

حسينعلي شهرياري نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به اظهارات رئيس جمهور در بحث مبارزه با فساد در جمع مردم يزد گفت: با توجه به اين‎كه دولت در دو سال پاياني خود به سر مي‎برد و متأسفانه كم آورده و مي‎بيند كه وعده‎هايي كه به مردم داده هيچ يك محقق نشده و به‎عنوان مثال همه وعده‎هايي كه براي برجام داد بر زمين مانده است، به ديگران انتقاد مي‎كند.

وي با اشاره به برخورد قوه قضائيه با مفاسد، افزود: اين‎كه آقاي رئيس جمهور مي‎گويد بايد با دانه‎درشت‎ها برخورد شود مگر از برادر آقاي رئيس جمهور هم دانه‎درشت‎تر داريم كه قوه قضائيه با وي برخورد كرده است؟

نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: اين‎كه دولت فضاي كشور را به سمت دو قطبي شدن ببرد و رئيس جمهور بگويد با چند تا دادگاه نمي‎توان سر مردم كلاه گذاشت به دور از اخلاق است؛ اقدامات رئيس جمهور در اين راستا فرافكني و فرار به جلو است.

شهرياري خاطرنشان كرد: مردم آن‎قدر شعور دارند كه تشخيص دهند چه كسي كار مي‎كند و چه كسي كار نمي‎كند و همان شعارهايي كه امروز مردم در ميدان اميرچخماق يزد دادند گوياي آن است كه آقاي رئيس جمهور نمي‎تواند با اين صحبت‎ها فضاي كشور را دوقطبي كند و فرار به جلو داشته باشد.

وي افزود: رئيس قوه قضائيه به دور از نگاه‎هاي سياسي با مفاسد برخورد مي‎كند و ما شاهد هستيم كساني كه با آن‎ها برخورد مي‎شود هم از جريان اصولگرا و هم از جريان اصلاح‎طلب هستند و اين خود بيانگر رفتار فراجناحي رئيس دستگاه قضا در برخورد با مفاسد است.

شهرياري اظهار داشت: بسياري از كساني كه مرتكب فسادهاي جدي شده‎اند از اطرافيان آقاي رئيس جمهور و دولتمردان هستند كه به نوعي به آن‎ها وابستگي داشته‎اند و كسي كه مدعي مبارزه با فساد است مبارزه با فساد را از اطرافيان خود آغاز كند.

آقاي روحاني! مبارزه با فساد را از برادر خودتان شروع كنيد

سيدحسين نقوي حسيني سخنگوي كميسيون امنيت ملي مجلس نيز در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي طي نطق ميان‎دستور خود، با اشاره به بخشي ديگر از سخنان رئيس جمهور در يزد مبني بر اين‎كه كشاندن چند نفر به دادگاه، مبارزه با فساد نيست، تصريح كرد: آقاي روحاني! شما ۶ سال فرصت داشتيد و مي‎توانستيد با فساد مبارزه كنيد، پس چرا مبارزه با فساد در دستگاه‎هاي شما اجرا نشد؟ اگر به اين مساله اعتقاد داريد، بهتر است از برادر خودتان شروع كنيد.

سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تأكيد كرد: مبارزه با مفاسد اقتصادي نقش بسيار مهمي در شرايط فعلي دارد كه لازم است از اقدامات آيت‎الله رئيسي در قوه قضائيه تقدير و تشكر كنم.

آقاي روحاني! حاشيه‎ها را رها كنيد؛ سفره‎هاي مردم كوچك شده

حجت‎الاسلام نصرا... پژمانفر نماينده مردم مشهد در پايان جلسه علني نوبت عصر روز يك‎شنبه مجلس شوراي اسلامي در تذكر شفاهي خطاب به روحاني، گفت: آقاي روحاني! وظيفه دولت حل مشكلات مردم و گراني است. با دوقطبي كردن در موضوعات ديگر نمي‎توان مشكلات مردم را حل كرد. از وظايف خود فرار نكنيد.

وي با بيان اين‎كه مردم از شما كار و شغل براي فرزندانشان مي‎خواهند، افزود: مردم از شما نسبت به سفره‎هاي كوچك شده و مشكلات اقتصادي‎شان سوال دارند. حاشيه‎ها را رها كنيد. به داد مردم برسيد.

نماينده مردم مشهد اظهار داشت: آقاي روحاني! تا كي مي‎خواهيد بگوييد دولت قبل! در آستانه پايان دولت دوازدهم هستيد. بگوييد خودتان چه كرده‎ايد؟

پژمانفر با بيان اين‎كه خواسته مردم برخورد جدي با اختلاسگران بيت‎المال است، خاطرنشان كرد: مردم خواستار برخورد جدي با اختلاسگران هستند ولو برادر شما باشد.

آيت‎الله هاشم‎زاده هريسي: بايد انصاف به خرج دهيم؛ آقاي رئيسي در مساله فساد و مبارزه با آن نه سياسي عمل كرده و نخواهد كرد

آيت‎الله هاشم‎زاده هريسي كه از حاميان مرحوم رفسنجاني و همچنين دولت روحاني بوده است در واكنش به اين صحبت‎هاي روحاني از روحاني خواست تا انصاف داشته باشد.

وي گفت: آن‎قدر كه ما آقاي رئيسي را مي‎شناسيم و چندين سال با ايشان مرتبط بوده‎ايم به اين نتيجه رسيديم كه ايشان در مساله فساد و مبارزه با آن نه سياسي عمل كرده و نه عمل خواهد كرد. ايشان در اين زمينه هيچ تفاوتي قائل نمي‎شوند، حال اگر برخي بر عدم سياسي‎كاري و قائل نشدن تبعيض تاكيد مي‎كنند، جاي اشكال و ايراد ندارد و مي‎تواند كمك كند تا چنين روندي در مبارزه با فساد نهادينه شود، اما بايد انصاف به خرج دهيم.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري اين‎گونه سياسي كاري در قوه قضائيه را رد كرد: من گرايش سياسي آقاي رئيسي را نفي نمي‎كنم، اما مي‎گويم كه ايشان چنين چيزي را در كارش دخالت نمي‎دهد؛ بنابراين گفتن حرف‎هايي در زمينه سياسي كاري قوه قضاييه مفهومي ندارد.

محمود صادقي: به‎جاي فرافكني با غده‎هاي فساد در زيرمجموعه خودتان مقابله كنيد

صادقي نماينده اصلاح‎طلب در توئيتي از صحبت‎هاي روز يكشنبه روحاني درمورد مبارزه با مفاسد اقتصادي توسط قوه قضائيه انتقاد كرده و وي را به‎جاي فرافكني به نظارت بر هيات دولت دعوت كرد.

عباس عبدي: دركي از رفتار و سخنان روحاني ندارم؛ بازنده اين بازي روحاني است

عبدي از تحليل‎گران اصلاح‎طلب در مصاحبه‎اي اين رفتارها را بي‎حاصل ارزيابي كرد و گفت: آقاي روحاني فكر مي‎كند اين شيوه مي‎تواند به او كمك كند اما به اعتقاد بنده اين راه نمي‎تواند به او كمك كند، براي اين‎كه شما وارد بازي طرف مقابل خودتان شده‎ايد. در بازي طرف مقابل، شما بازنده هستيد. درحالي كه بايد بازي خودت را انجام بدهي! بازي خود يعني اين‎كه مبارزه با فساد را بايد در قالب قانون درآورد تا طرف مقابل اگر نمي‎خواهد در قالب اين قانون عمل كند بازنده شود، بنابراين اين بازي به باخت آقاي روحاني و كليت جامعه منجر خواهد شد. من فكر نمي‎كنم اين شيوه سخنراني دستاوردي داشته باشد؛ دستاوردي هم داشته باشد موقت و تاكتيكي است.

وي در پاسخ به اين سوال كه از وي خواسته بود تا دليل بازگشت رئيس جمهوري به صحبت‎هاي انتخاباتي را بيان كند اعلام كرد كه درك روشن از اين رفتارهاي روحاني ندارد!

صادق زيباكلام: حالا كه برادرتان را گرفته‎اند؟

صادق زيباكلام استاد اصلاح‎طلب و غرب زده دانشگاه تهران كه جزو مهمانان دائمي شبكه سعودي ايران اينترنشنال است نيز صحبت‎هاي روحاني را واكنش وي به دستگيري برادرش توصيف كرد.

زيباكلام همچنين از سقوط اصلاح‎طلبان و كاهش شديد محبوبيت روحاني خبر داد و گفت: از ۲۴ ميليون راي سال ۹۶، الان روحاني ۲۴۰ هزار راي هم ندارد. اين فقط روحاني نبوده كه سقوط كرده اصلاح‎طلبان هم دچار بحران شدند. وي همچنين اين رفتار روحاني را فقط يك فرصت طلبي سياسي معرفي كرد.

تحليلگر شوراي روابط خارجي آمريكا:
پاسخ ايران به فشار آمريكا مي تواند بازار نفت را فلج كند

تحليلگر شوراي روابط خارجي آمريكا معتقد است ايران مي‎تواند در مقابل فشار واشنگتن، بازار نفت را فلج كند.

ايمي‎ام‎.يافا در تحليلي مي‎نويسد: دونالد ترامپ، با خارج شدن از توافق هسته‎اي ايران و اعمال تحريم‎هاي شديد عليه اين كشور، در صدد فلج كردن اقتصاد آن برآمده است. ايران براي حدود يك سال صبر استراتژيك در پيش گرفت، اما پس از آن در صدد مقابله با فشارها برآمد. حقيقت اين است كه ايران قدرت ايجاد تهديدي جدي براي زيرساخت‎هاي نفتي در خاورميانه را دارد و مي‎تواند قدرت‎هاي جهاني را به امتيازدهي وادار كند.

به گزارش ديپلماسي ايراني، در ادامه اين تحليل آمده است: حملات ماه گذشته به صنعت نفت عربستان سعودي يادآور شكنندگي بازار نفت بودند و اين‎كه چطور برخي بازيكنان جهاني مي‎توانند از اين مساله به‎عنوان يك مزيت ژئوپليتيك براي خود استفاده كنند. ايران و متحدان آن مي‎توانند تاسيسات مهم نفتي در خاورميانه را گرو بگيرند و به تخريب آن‎ها در صورت برآورده نشدن خواسته‎هايشان تهديد كنند. ايران در سال‎هاي اخير زرادخانه بزرگ موشكي از جمله موشك‎هاي كروز و بالستيك ايجاد كرده و قادر است صدمات شديدي به تاسيسات نفتي در منطقه خليج فارس وارد آورد. اين كشور همچنين در سراسر منطقه يعني در عراق، لبنان، سوريه و يمن نيروهاي نظامي و متحدان مجهز به قابليت‎هاي موشكي و هواپيماهاي بدون سرنشين را دارد. از نظر تئوري، برخي از سامانه‎هاي دفاع موشكي ايالات متحده همچون سامانه پاتريوت، مي‎توانند در دفاع از يك پايگاه يا تاسيسات خاص موثر باشد، اما برخي ديگر همچون سامانه تاد مي‎توانند منطقه وسيع‎تري را تحت پوشش قرار دهند. با اين حال، ايران توانايي حمله به تاسيسات نفتي منطقه‎اي از چندين جبهه با استفاده از تسليحات گوناگون از جمله هواپيماهاي بدون سرنشين و حملات سايبري را دارد. از اين رو، محافظت از همه تاسيسات توليدات نفتي در منطقه به‎طور همزمان و به‎ويژه در عربستان سعودي كه صنعت نفت آن رد پاي جغرافيايي گسترده‎اي دارد، بسيار دشوار است.

طبق گزارش‎هايي كه اخيرا در رسانه‎ها منتشر شده، عربستان سعودي به‎ويژه در برابر هواپيماهاي بدون سرنشين مسلح ارزان قيمت، مشابه آن‎هايي كه با موفقيت از پدافند هوايي پادشاهي گريخته‎اند، آسيب‎پذير است. حوثي‎ها در يمن كه از متحدان ايران به شمار مي‎روند، بارها از اين تسليحات براي هدف گرفتن سايت‎هاي حساس در عربستان سعودي از جمله فرودگاه‎ها و تاسيسات نفتي استفاده كرده‎اند. حملات تا چه اندازه مختل‎كننده خواهند بود؟ يك حمله دقيق به يك هدف خاص مي‎تواند فلج‎كننده باشد. حملات هماهنگ شده به مركز فرآوري نفت خام بقيق و ميدان نفتي خوريس در ماه گذشته توليدات نفتي عربستان را به ميزان 5/7 ميليون بشكه در روز(برابر 5 درصد تامين نفت جهاني) پايين آورد. اين بزرگ‎ترين ضربه به توليدات نفتي در تاريخ به شمار مي‎رود. صدمات بيش‎تر به بقيق مي‎تواند بار ديگر از توليدات نفت سعودي به ميزان چندين ميليون بشكه در روز و احتمالا براي مدت زماني طولاني‎تر بكاهد. تاسيسات مشابه در امارات متحده عربي هم مي‎توانند اهداف بالقوه باشند. يك روز پس از حمله به عربستان سعودي، قيمت نفت در بازارهاي بين‎المللي 20 درصد افزايش يافت.

نتيجه حركت زيكزاكي

 دكتر قاسم روان‌بخش

علي لاريجاني و به تبع او علي مطهري روزگاري را خوش گذرانيدند؛ چون هم خودشان را اصول‎گرا مي‎خواندند و هم به اصلاح‎طلبان حال مي‎دادند! از اين رو لاريجاني، هم در ليست جامعه مدرسين بود و هم در ليست اميد. در مجلس هم طوري عمل كرده بود كه هم اميدي‎ها به رياستش راي مي‎دادند و هم فراكسيون امام و رهبري!

در نتيجه اين رفتار دوگانه از چشم هر دو گروه افتادند؛ نه اصولگرايان حاضرند او را در ليست قرار دهند و نه اصلاح‎طلبان. در واقع از اين‎جا رانده و از آن‎جا مانده است و اين آغاز راه است. بي‎ترديد گرفتاري قيامت اين‎گونه آدم‎ها از اين بيش‎تر است.

مردك! من خودم خانه ندارم

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: وزير خارجه آلمان گفته است بدون آمريكا قادر به دفاع از خودمان نيستيم!

گفتم: رئيس جمهور فرانسه هم كه با صراحت گفته بود بدون اجازه ترامپ هيچ اقدامي نمي‎كند!

گفت: نخست‎وزير انگليس هم كه به‎طور سنتي خودش را سگ آمريكا مي‎داند!

گفتم: آمريكا هم كه به قول نيويورك تايمز، جرأت هرگونه اقدام نظامي را از دست داده است.

گفت: حالا بن‎سلمان و امير امارات را بگو كه دلشان را به حمايت‎هاي آمريكا خوش كرده‎اند!

گفتم: يارو دستش به آفتابه خورد، غول جادو از آن بيرون آمد و گفت؛ يك آرزويت را برآورده مي‎كنم. يارو گفت؛ من يك خانه مي‎خواهم! غول جادو گفت؛ مردك اگر من خانه داشتم كه توي آفتابه نمي‎خوابيدم!

تكفير منتقدان؟!

  دبير سياسي

در حالي كه فرياد آزادي خواهي برخي سينه چاكان حامي دولت اعتدال به آسمان‎ها رفته و معتقدند حتي امام زمان عجل ا... تعالي فرجه الشريف و خدا و قرآن را مي‎شود نقد كرد و كسي حق مخالفت ندارد و كسي حق ندارد توهين كننده به مقدسات را به زندان بيندازد و روزنامه و كتاب توهين كننده را توقيف كند ولي در برابر رئيس جمهور و دولتش همه بايد تسليم باشند و هيچ كس حق انتقاد ندارد! در طول مدت 6سال گذشته، برجام به يك قديس تبديل شده بود و همه مي‎بايستي به‎سان گوساله سامري او را مي‎پرستيدند. آقاي روحاني در اين مدت، منتقدان را به انواع برچسب‎ها مانند نفهم، نادان، بي‎شناسنامه، بيسواد و تحريك شده‎هاي خارجي و.... متهم مي‎كرد ولي گذر زمان نشان داد كه نقدهاي منتقدان همه درست بود و طرفداران برجام، سخت در اشتباه بودند.

اما آن‎چه جاي شگفتي بيش‎تر دارد اين است كه ايشان منتقدان دولتش را كه در يزد شعار مي‎دادند «حاشيه را رها كن/ فكري به حال ما كن» جواناني دانست كه صداي آمريكا از حلقومشان بيرون مي‎آيد! و آن‎ها را به اسلام دعوت كرد! به راستي آيا از نظر رئيس جمهور منتقدان دولت مشتي كفارند كه ايشان آن‎ها را به اسلام دعوت مي‎كند؟!

 يادداشت هفته

تدبيري كه ترامپ را وادار به عقب نشيني كرده است

 علي اكبر عالميان

به نظر مي‎رسد كه سر رئيس جمهور خودشيفته ايالات متحده به سنگ خورده و او بعد از مدتي شاخ و شانه كشيدن بر ضد نظام جمهوري اسلامي، اكنون قدم به قدم به عقب گام برداشته و از ادعاها و تهديدهاي اوليه خود دست كشيده و اين مرهون تدبيري است كه ملت ايران با تبعيت از توصيه و راهبرد رهبر خود در پيش گرفته است يعني: مقاومت قهرمانانه!
در تازه‎ترين واكنش‎ها، سي‎ان‎ان به اعتراف جالبي دست زده است. اين شبكه خبري، با اشاره به گام چهارم ايران درخصوص تعهدات هسته‎اي تهران مي‎نويسد: «مساله اين نيست كه طرح ترامپ قرار بود چگونه عمل كند. ترامپ تصور مي‎كرد ايران براي مذاكره منت خواهد كشيد، اما اوضاع كاملاً برعكس شده است.» ترامپ بسيار مايل بود كه تا قبل از انتخابات رياست جمهوري، ايران را به پاي ميز مذاكره بكشاند و يا حتي يك عكس يادگاري با مسؤولان ايراني بگيرد، اما او در اين نقشه خود ناكام مانده است، چرا كه به تعبير سي‎ان‎ان ترامپ تصور مي‎كرد ايران براي مذاكره التماس مي‎كند، اما اوضاع كاملا برعكس شده است. آن چه رؤياهاي او را برباد داده، همان مقاومتي است كه نظام جمهوري اسلامي از خود نشان داده است، به گونه‎اي كه به اعتقاد سركيس نعوم، نويسنده و روزنامه نگار مشهور لبناني ويكي از ستون نويسان روزنامه النهار، ترامپ از مقاومت ايران در برابر تحريم‎ها شوكه شده است. واشنگتن پست هم تصريح كرده است كه «مقاومت حداكثري» ايران؛ «فشارحداكثري» ترامپ را ناكارآمد كرده است.پيش از اين نيز«وندي شرمن» معاون سابق وزير خارجه آمريكا و سرپرست تيم مذاكره كننده هسته‎اي اين كشور با ايران با انتقاد از رويكردهاي رئيس جمهور آمريكا در قبال ايران گفته بود كه: «روش ديپلماتيك ترامپ اين است كه با تهديد به دشمنان حمله كرده و سپس مي‎گويد بياييد گفت‎وگو كنيم تا به توافق برسيم.او متوجه نيست كه ايران فرهنگ مقاومتي دارد كه كوتاه آمدن در برابر آن تهديدهاي علني را تسليم تلقي مي‎كند و تسليم نمي‎شود.»
واقعيت نيز همين است كه ترامپ در استراتژي خود بر ضد نظام جمهوري اسلامي، فكر همه چيز را كرده بود مگر مقاومت قهرمانانه ملت ايران. او با إعمال بي‎رحمانه‎ترين و بي‎سابقه‎ترين فشارها و تحريم‎ها بر ضد ايران، كوشيده بود تا نظام جمهوري اسلامي را به زانو درآورده و به تسليم وادارد، غافل از اين‎كه عنصر«مقاومت قهرمانانه» ملت ايران در برابر زياده خواهي‎هاي مشمئز كننده آمريكايي‎ها، برگ برنده‎اي بود كه نظام جمهوري اسلامي در برابر سران كاخ سفيد رو كرد. اين برگ برنده، به‎سان پادزهري قوي، زهر امريكايي‎ها را خنثي كرد. اين سياست اثرگذار مرهون تدبير هوشمندانه‎اي است كه رهبر معظم انقلاب ترسيم كرده بودند. «راهبرد مقاومت» استراتژي حساب شده‎اي بود كه مي‎بايست در برابر اقدامات حساب شده يك رئيس جمهور قلدر، بي‎منطق و معامله گر به كار گرفته مي‎شد. اين همان رويكردي بود كه رهبر انقلاب بر آن پافشاري مي‎كردند:«در مواجهه با دشمن، شعار جمهوري اسلامي و انقلاب اسلامي «مقاومت» است. دشمن مي‎خواهد تجاوز كند، پيشروي كند؛ دو راه در مقابل اين دشمني كه مي‎خواهد دائم پيش بيايد وجود دارد: يك راه اين است كه شما عقب برويد؛ تا شما عقب برويد او پيش مي‎آيد، هر چه شما عقب برويد او پيش مي‎آيد؛ يك راه هم اين است كه بِايستيد، مقاومت كنيد. و تجربه خود ما در جمهوري اسلامي -به تجربه‎هاي تاريخ و صدر اسلام و مانند اين‎ها نمي‎خواهيم تمسّك كنيم- نشان مي‎دهد كه مقاومت در مقابل دشمن جواب مي‎دهد؛ هر جا ما مقاومت كرديم جواب گرفتيم.»
ايشان در تبيين اين راهبرد، از اصطلاح «دولت مقاومت»، بهره برده وتاكيد مي‎كنند: «ما امروز «دولت مقاومت»ايم. دولت مقاومت خيلي مهم است......«دولت مقاومت» يعني چه؟ يعني تسليم زورگويي نشدن، تسليم زياده‎طلبي نشدن، در موضع اقتدار ايستادن. دولت مقاومت در موضع اقتدار قرار مي‎گيرد. ببينيد، دولت مقاومت نه اهل تجاوز است، نه اهل سلطه‎طلبي و دست‎اندازي به ملّت‎ها و كشورها است، نه اهل فرو رفتن در لاك دفاعي و موضع انفعال است؛ هيچ‎كدام از اين‎ها نيست.»
اين راهبرد، عاقلانه‎ترين و حكيمانه‎ترين اقدامي بود كه مي‎شد در برابر سياست‎هاي مكارانه رئيس جمهور آمريكا به كار برد. موضع تهاجمي ايران در برابر ترامپ موجب شد كه او در مواضع خود دچار تناقض شود. او يكبار ادعا مي‎كرد كه جمهوري اسلامي خواهان مذاكره با آمريكا است اما در جايي ديگر مي‎گفت كه مي‎خواهد با مقامات ايراني مذاكره كند و حتي در اين مورد شماره تلفني را نيز اعلام كرده بود! اوج اين موضع تهاجمي و هوشمندانه ايران را مي‎توان در مواضع قاطعانه رهبر انقلاب در ديدار نخست‎وزير ژاپن مشاهده كرد. آقاي شينزو ابه كه حامل پيام ترامپ بود، بسيار تلاش كرد كه نقش يك ميانجي خيرخواه را بازي كند، اما پاسخ‎هاي مقام معظم رهبري به درخواست وي، نشانه مقاومت قهرمانانه‎اي بود كه ترسيم كرده بودند. معظم له با اشاره به اين نكته كه «من شخص ترامپ را شايسته مبادله هيچ پيامي نمي‎دانم و هيچ پاسخي هم به او ندارم و نخواهم داد»، تاكيد مي‎كنند كه: «ما به لطف خداوند، بدون مذاكره با آمريكا و با وجود تحريم هم به پيشرفت خواهيم رسيد» و «مذاكرات صادقانه از جانب شخصي همچون ترامپ، صادر نمي‎شود.»
اين روزها مي‎توان آثار اين تدبير را مشاهده كرد. گرچه سياست‎هاي مخرب ترامپ بر مردم ايران فشارهايي را وارد آورده و پيامدهاي سوئي داشته است، اما بايد پذيرفت كه در برابر اين چنين رئيس جمهور بي‎منطق و كاسبكاري، سياست مقاومت، بهترين تصميم است. آن‎چه امروزه ترامپ را گام به گام وادار به عقب نشيني و انفعال مي‎كند، همين رويكرد است و بي‎گمان او با همين رويكرد، عاقبت تسليم خواهد شد؛ رويكردي به نام «مقاومت قهرمانانه»!