صفحه اخبار

با حكم رهبر معظم انقلاب انجام شد
انتصاب نماينده ولي فقيه در استان مازندران و امام جمعه ساري

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در حكمي حجت‎الاسلام حاج شيخ محمّدباقر لائيني را به نمايندگي ولي فقيه در استان مازندران و امامت جمعه ساري منصوب كردند.

در حكم رهبر انقلاب اسلامي آمده است:

بسم ا... الرحمن الرحيم

جناب حجت‎الاسلام

آقاي حاج شيخ محمّدباقر لائيني دامت افاضاته

در پي استعفاي جناب حجت‎الاسلام آقاي طبرسي دامت افاضاته و با تشكر فراوان از زحمات و خدمات ايشان در سال‎هاي متمادي، جنابعالي را كه بحمدا... از سوابق روشن و صلاحيت لازم برخوردار مي‎باشيد به نمايندگي خود در استان مازندران و امامت جمعه ساري منصوب مي‎كنم.

استان مازندران در شمار برجسته‎ترين استان‎هاي كشور از جنبه‎هاي مادي و معنوي است و مردم عزيز و مؤمن و انقلابي آن در آزمون‎هاي متعدد در نظام جمهوري اسلامي مفتخر و سربلند ظاهر شده‎اند. جنابعالي با توجه به سابقه حضور و خدمت در آن استان با برجستگي‎هاي جوانان فداكار و مردمان پرانگيزه و وفادار آن آشناييد. لازم است اين برجستگي‎ها تقويت و تثبيت و بزرگ داشته شود و در اين راه از علماي دين و فرزانگان حوزه و دانشگاه ياري گرفته شود.

تقويت جريان انقلابي و جوانان مؤمن و روي‎گشاده و دست‎مهربان با همه قشرهاي مردم توصيه مؤكد اينجانب است. توفيقات شما را از خداوند مسألت مي‎كنم.

توصيه آيت‎الله اميني به رئيس دفتر رئيس جمهور:
براي حل مشكلات كشور به توصيه هاي رهبري عمل كنيد

نماينده رئيس جمهور به همراه استاندار قم، با حضور در منزل آيت‎الله اميني از اقدامات درماني صورت گرفته براي درمان وي مطلع شد.

محمود واعظي در اين عيادت ضمن آرزوي سلامتي براي آيت‎الله اميني، مراتب ارادت رئيس جمهور را به آيت‎الله اميني ابلاغ كرد.

آيت‎الله اميني ضمن قدرداني از اين ديدار، به رئيس دفتر رئيس جمهور تأكيد كرد: اگر بتوانيد به توصيه‎هاي رهبري عمل كنيد مشكلات كشور حل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما، استاندار قم نيز از خداوند براي آيت‎الله اميني بهبودي و سلامتي عاجل و طول عمر بابركت مسالت كرد.

آيت‎الله رئيسي:
مصمم تر از هميشه با فساد مبارزه مي كنيم

آيت‎الله رئيسي در جلسه شوراي عالي مسؤولان قضايي گفت: هر كسي كه در نظام جمهوري اسلامي خدمت‎گزاري مي‎كند بداند توقع مردم از تمام دستگاه‎ها، ادارات و سازمان‎ها داشتن يك نظام اداري سالم است كه بدون هر گونه شائبه و فسادي بتواند به مردم خدمت كند.

به گزارش خبرگزاري فارس، وي افزود: امروز مسأله فساد براي همه رنج‎آور شده است و دستگاه قضا مصمم است اين كار را دنبال كند و هيچ گونه حاشيه‎سازي ما را گرفتار نخواهد كرد.

رئيس قوه قضائيه تأكيد كرد: قبلاً هم گفته‎ام و باز هم مي‎گويم حاشيه‎سازي‎ها نبايد دست‎اندركاران امر مبارزه با فساد را گرفتار كند.

آيت‎الله رئيسي ادامه داد: هيچ گونه حاشيه‎سازي و هيچ گونه مسأله‎اي كه ما را در مبارزه با فساد باز بدارد و اين حركت را از ما دور كند نبايد مسأله شود.

وي گفت: لذا ما مصمم‎تر از هميشه و به‎صورت قاطع در امر مبارزه با فساد خواهيم بود و آن را دنبال مي‎كنيم و مردم را در جريان اقدامات قرار خواهيم داد.

رئيس قوه قضائيه افزود: در جريان قرار دادن مردم، احساس مشاركت آنان و حس مسؤوليت‎شان را ايجاد مي‎كند و ما برنامه‎مان اين بوده هر زماني كه كارمان به سرانجام رسيد مردم را در جريان امور بگذاريم.

آيت‎الله رئيسي خطاب به مردم و همكاران قضايي گفت: ضمن اين‎كه به قضات خسته نباشيد بايد گفت اين را هم بگويم كه هيچ‎گونه حاشيه‎سازي شما را گرفتار نكند و ما هم گرفتار هيچ حاشيه‎سازي نخواهيم شد در اين راه مصمم هستيم و مصمم‎تر از هميشه كار را دنبال خواهيم كرد.

دكتر عماد افروغ:
جامعه از عملكرد قوه قضائيه خوشحال است

عماد افروغ نماينده دوره هفتم مجلس شوراي اسلامي، در گفت‎و‎گو با خبرگزاري فارس، با اشاره به مبارزه با مفاسد اقتصادي، اظهار داشت: اگر مروري بر تحليل‎ها و نظرهاي مختلف در ارتباط با مفاسد اقتصادي داشته باشيم متوجه مي‎شويم تمام كساني كه دستي بر تحليل داشتند، غالبا به بي‎توجهي قوه قضائيه در گذشته اشاره داشتند و همواره در آرزوي يك قوه قضائيه مستقل، مقتدر، فهيم و شجاع به سر مي‎بردند.

وي ادامه داد: من هم هميشه روي قوه قضائيه مستقل و مقتدر تأكيد داشتم، در آن زماني كه اين فسادهاي گسترده در كشور نبود. حالا قوه قضائيه به ميدان آمده است، البته نمي‎گويم كه تمام پرونده‎ها در حال بررسي است، اما به هرحال مبارزه با فساد شروع شده و اين امر در مردم اميدي ايجاد كرده است.

افروغ اظهار داشت: امروز جامعه از عملكرد قوه قضائيه خوشحال است چراكه احساس مي‎كند احقاق حقي صورت گرفته است و با فساد مقابله مي‎شود.

وي ادامه داد: رئيس جمهور در جمع مردم يزد، درباره اقدامات اخير قوه قضائيه صحبت كرد. آنهايي كه ادعا مي‎كنند قوه قضائيه جناحي عمل مي‎كند، دليل بياورند، نبايد شبهه‎اي ايجاد شود كه قوه قضائيه پرونده‎اي را رسيدگي مي‎كند و توجهي به ديگر پرونده‎ها ندارد. سلامت جامعه در گرو يك قوه قضائيه مستقل و مقتدر است.

پيونگ يانگ:
پنجره مذاكره با آمريكا در حال بسته شدن است

تلويزيون دولتي چين روز شنبه ضمن انتشار گزارشي از قول يك مقام مسؤول كره شمالي نوشت كه پنجره مذاكرات با آمريكا در حال بسته شدن است.

به گزارش اين شبكه تلويزيوني، «جو چول سو» رئيس‎بخش آمريكاي شمالي وزارت امور خارجه كره شمالي در رابطه با شرايط مذاكرات كشورش با آمريكا گفت: «ما فرصت زيادي به آمريكا داده‎ايم و منتظريم تا پايان امسال پاسخي از آن‎ها به دست بياوريم. اما بايد بگويم كه پنجره فرصت‎ها هر روز بسته مي‎شود».

اين مقام كره شمالي كه در كنفرانس منع گسترش «تسليحات هسته‎اي» در مسكو سخنراني مي‎كرد، تاكيد كرد: «پيونگ يانگ در صورت وجود چشم‎انداز پيشرفت، آماده مذاكره با ايالات متحده است اما علاقه‎اي به گفت‎و‎گوي بي‎حاصل و بدون نتيجه ندارد».

«جو» اين را هم اضافه كرد كه «اگر مذاكرات سازنده باشد، كره شمالي هميشه آماده است تا هر لحظه با آمريكايي‎ها ملاقات كند. اما اگر انتظار نتايج ملموسي از آن نداشته باشيم، علاقه مند به صحبت كردن با اين كشور نيستيم».

عضو فراكسيون روحانيت مجلس:
انگ جناحي زدن به قوه قضاييه، فرار به جلو از ترس اعترافات «زم» است

حجت‎الاسلام حسن نوروزي نماينده مردم رباط كريم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به صحبت‎هاي رئيس جمهور در جمع مردم يزد گفت: زير سؤال بردن اقدامات قوه قضائيه توسط رئيس جمهور يك نوع فرافكني و فرار به جلو است.

وي افزود: جناحي دانستن برخوردهاي قوه قضائيه با مفاسد اقتصادي از سوي رئيس جمهور و اين‎كه مي‎گويد با كشاندن چند نفر به دادگاه نمي‎توان گفت كه مبارزه با فساد اتفاق افتاده و انگ جناحي و سياسي كاري زدن به اين برخوردها توسط قوه قضائيه به اين خاطر است كه اگر روح‎ا... زم اعترافاتي در جريان محاكماتش داشته باشد به آن انگ جناحي بزنند.

عضو فراكسيون روحانيت مجلس اظهار داشت: امروز محبوبيت آقاي رئيس جمهور در ميان مردم به كم‎تر از 10 درصد رسيده و امروز رئيس جمهور دچار يك پارادوكس شده و دست به فرافكني مي‎زند.

وي در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس خاطرنشان كرد: رؤساي قواي سه‎گانه در نشست هماهنگي سران قوا مي‎توانند حرف‎هايشان را به يكديگر بزنند و كشاندن حرف‎ها به رسانه‎ها باعث تشنج در ميان جامعه و ملتهب كردن فضاي عمومي مي‎شود.

وي افزود: رئيس جمهور به‎جاي اين قبيل اظهارات بايد پاسخگوي وعده‎هاي انتخاباتي خود در باره ايجاد اشتغال و رونق توليد باشد.

عضو فراكسيون روحانيت مجلس ادامه داد: رئيس جمهور كه مدعي مبارزه با فساد است، مبارزه با فساد را از نزديكان و اطرافيان خود شروع كند و علاوه بر اين پاسخگوي وعده‎هاي انتخاباتي خود درباره اشتغال و غيره باشد.

سرلشكر باقري:
مبارزه با فساد به مذاق برخي خوش نيامده است

سرلشكر محمد باقري رئيس ستادكل نيروهاي مسلح در اولين همايش حكمراني اسلامي، گفت: بر اساس ديدگاه حضرت علي(ع) در نهج‎البلاغه شاخص‎هاي حكمراني اسلامي را مي‎توان قانون‎مداري، پاسخگو بودن، شفافيت، كارايي و اثربخشي، مبارزه با فساد و سوءاستفاده از قدرت برشمرد كه اين مبارزه با فساد بحمدا... در اين ايام اخير، هرچند به مذاق برخي‎ها خوش نيايد در پيش گرفته شده است.

سرلشكر باقري با بيان اين‎كه كشور ما از نظر موقعيت در حساس‎ترين منطقه جهان واقع شده است، خاطرنشان كرد: پيش از انقلاب آمايش و چينش نيروهاي مسلح و دكترين نحوه نبرد با دشمن و در‎كل تمام ابعاد نيروهاي مسلح از خارج به ما ديكته مي‎شد، كه وقتي آن را بررسي مي‎كنيم به اين پاسخ مي‎رسيم كه ايران نقش جهاني‎اش مقابله با شوروي در قالب عضو پيمان سنتو و در نقش منطقه‎اي براي مقابله با عراق بوده كه اين نيروي مسلح توسط ۵۰ هزار مستشار خارجي اداره شده است.

رئيس ستادكل نيروهاي مسلح با تاكيد بر اين‎كه با پيروزي انقلاب انبوهي از تهديدها و توطئه‎ها عليه آن به كار گرفته شد، تصريح كرد: با همه اين تهديدها، نيروهاي مسلح كه از روز اول تحت شديدترين تحريم‎ها بودند، اين تهديدات را با پيروزي رفع كردند.

به گزارش فارس، وي در تشريح علل موفقيت نيروهاي مسلح گفت: تبعيت از ولايت و امامين انقلاب، تلاش براي طراحي مدل بومي براي مقابله با تهديد خارجي، دل بريدن از بيگانگان و خارج، حركت جهادي و انقلابي، دوري از ياس و نا اميدي، درس گرفتن از شكست‎ها، توسعه بازوان انقلاب براي مشغول كردن دشمن و تبديل تجربيات ذهني به عيني از جمله علل توفيقات نيروهاي مسلح است.

فحاشي را كنار بگذار آقاي نماينده!

سايت الف با اشاره به اظهارات توهين‎آميز و سخيف علي مطهري خطاب به يك دانشجو و توجيه بعدي وي نوشت: سخن مطهري خطاب به دانشجو در هر صورت، توهين جنسي است؛ حتي اگر آن دانشجو پسر باشد. همگان مي‎دانند كه گفتن چنين حرفي به هركس آن هم در يك جمع دانشجويي و در محيط دانشگاه، حتي اگر پسر باشد، توهين‎آميز و دور از ادب است.

تجربه نشان داده آقاي علي مطهري در كنترل عصبانيت خويش معمولا ناكام است. ايشان يك‎بار در صحن مجلس يك فحش زشت را نثار يك نماينده كرد، چند بار در مجلس، افراد مختلف را هل داد و در گلپايگان به يك فرد معترض اهانت كرد. پس اتفاق اخير، نخستين اقدام خلاف عرف و ادب مطهري نيست. چنين رفتاري از سياستمدار زيبنده نيست؛ بخصوص اين‎كه علي مطهري فرزند يك عالم ديني و معلم انقلاب است. اگر ايشان اندكي به فكر آبروي پدر شهيدش بود با توجه به ويژگي‎هاي شخصيتي‎اش، عطاي سياست را به لقايش مي‎بخشيد.

واكنش مطهري از اصل كار غلطش بدتر است. او در اولين واكنش، تلويحا گفت: چون طرف مقابل پسر بوده ايرادي ندارد. اگر ايشان به‎جاي اين واكنش‎ها، چند خطي در عذرخواهي از اين توهينش مي‎نوشت هم براي دنيايش بهتر بود و هم براي آخرتش.

عضو هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي:
رئيس جمهور فشار مي آورد كه حكم فساد ارزي صادر نشود

عضو هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي از فشار دولت براي جلوگيري از صدور راي متهمان فساد ارزي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجو، احمد اميرآبادي فراهاني، عضو هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، در توئيتر خود نوشت:

زماني كه اين مطلب را نوشتم خبري شنيده بودم كه رئيس جمهور فشار مي‎آوردكه حكم فساد ارزي صادر نشود از قوه قضائيه پرسيدم خبر را تائيد كردند و البته اين فشار هنوز ادامه دارد پس آقاي روحاني شفاف سازي نمايند براي جلوگيري از صدور راي فساد ارزي چه اقداماتي داشتند.

رئيس‎كل اسبق بانك مركزي:
ماجراي تخلف ۲ميليارددلاري به دولت خاتمي و روحاني مربوط است

محمود بهمني در گفت‎وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم در واكنش به اظهارات رييس جمهور در يزد مبني بر تعلل دولت قبل در وصول 2 ميليارد دلار و مصادره آن توسط دولت آمريكا در سال 95 اظهار داشت: آقايان چرا پس از 6 سال الآن به‎يادشان آمد كه درباره اين مساله صحبت كنند؟

وي افزود: اطلاعات اين موضوع در بانك مركزي موجود است و به‎جاي فرافكني بهتر است سراغ آرشيو بانك مركزي بروند و اطلاعات دقيق را به مردم اعلام كنند.

بهمني با بيان اين‎كه امكان برداشت اوراق تا زمان سررسيد وجود ندارد، تصريح كرد: سررسيد اين اوراق در دولت ما نبود؛ چرا آقايان در همين دولت اقدامي براي وصول 2 ميليارد دلار نكردند؟

رئيس‎كل بانك مركزي در دولت احمدي‎نژاد به مسؤولان دولت فعلي توصيه كرد تا پرونده‎هاي موجود در بانك مركزي را با دقت مطالعه كنند و اضافه كرد: اين اوراق در دولت نهم و دهم گرفته نشده است و زمان خريد آن مربوط به دولت‎هاي قبل است، ضمن آن‎كه زمان سررسيد اوراق نيز در دولت قبل نبوده است.

بهمني اظهارات مربوط به تعلل دولت قبل براي وصول 2 ميليارد دلار را تكذيب كرد و گفت: اگر آقايان مدعي حقوق بيت‎المال هستند چرا خودشان اقدامي براي احياي حقوق بيت‎المال انجام نمي‎دهند؟

اطلاعات سپاه «كلاه هاي» آمدنيوز را كشف كرد

عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس ابعاد جديدي از برنامه‎ريزي‎هاي «روح‎الله زم» براي ايجاد آشوب‎هاي اجتماعي در كشورمان را تشريح كرد.

ابوالفضل ابوترابي نماينده نجف‎آباد با اشاره به دستگيري «نيما زم» سرشبكه كانال تلگرامي آمدنيوز، از سوي سازمان اطلاعات سپاه، گفت: 6 سرويس اطلاعاتي خارجي از آقاي زم حمايت مي‎كردند كه محور اين سرويس‎هاي اطلاعاتي، سرويس اطلاعاتي فرانسه بود، البته زم پس از بازداشت 48 ساعت در تور اطلاعاتي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بوده و پس از استخراج اطلاعات خبر دستگيري وي منتشر شده است.

نماينده مردم نجف‎آباد در مجلس تصريح كرد: اين شبكه‎سازي كه در 10 سال گذشته ميان ورزشكاران، هنرمندان، كارمندان دولت، نظاميان، قوه مقننه و حتي در قوه قضائيه شكل گرفته بود، قرار بود در سالجاري اتفاقات ناگواري را در كشور تدارك ببينند.

عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس درباره وقوع حوادث ناگوار در سال جاري، اظهار داشت: قرار بود در اوايل مهرماه هم‎زمان با ناآرامي‎ها در لبنان و عراق اتفاقاتي در كشور ما نيز رخ دهد و زم نيز در همين راستا به دنبال تشكيل يك تلويزيون اينترنتي كه مردم با موبايل خود برنامه‎هاي آن را دريافت كنند، بود.

ابوترابي افزود: قرار بود مركزيت اين تلويزيون اينترنتي نيز در اسرائيل باشد و از طريق آن به گفته خودشان كار بزرگي را انجام دهند كه اطلاعات سپاه با دستگيري سرشبكه آمد نيوز اين نقشه‎ها را نقشه بر آب كرد.

وي با بيان اين‎كه قرار بود در اوايل مهرماه آشوب‎هاي اجتماعي در ايران نيز راه‎اندازي شود، گفت: همراه با دستگيري زم اطلاعات سپاه كشفياتي در راستاي راه‎اندازي آشوب‎هاي اجتماعي در ايران داشت كه در يكي از نمونه‎ها، كشف 20 هزار كلاه متحدالشكل كه از مشهد در حال انتقال به تهران بود.

نماينده نجف‎آباد در مجلس تصريح كرد: طبق برنامه‎ريزي‎هاي كه انجام داده بودند، قرار بر اين بود كه خانم‎ها در آشوب‎هاي اجتماعي كه در مهرماه قرار بود با محوريت آمدنيوز شكل بگيرد نقش اصلي داشته باشند همان اتفاقاتي كه الان ما در لبنان و عراق شاهد آن هستيم و خانم‎ها نقش بسيار برجسته‎اي در اين اتفاقات دارند.

عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس اضافه كرد: طبق برنامه‎ريزي‎هاي كه انجام شده بود قرار بود تا خانم‎ها نقش تقسيم پول در كف خيابان‎ها را برعهده بگيرند و مردم عادي را تهيج به برگزاري آشوب‎هاي اجتماعي كنند.

بداخلاق هاي حامي دولت را بشناسيد!

روحاني در جمع مردم يزد با اشاره به افزايش انتقادات نسبت به عملكرد دولت در ماجراي ارز ۴۲۰۰ مدعي شد: يك عده آدم بداخلاق و بي‎ايمان در روزنامه‎ها نوشتند اين دولت با ارز ۴۲۰۰ توماني ۱۸ ميليارد دلار را بر باد داد؛ بدانيد در اين دولت يك دلار گم نخواهد شد!

حمله روحاني به منتقدان ارز ۴۲۰۰ در حالي است كه تيرماه سال گذشته، «ايرنا»، خبرگزاري رسمي دولت در گزارشي با تيتر «چرا دلار ۴۲۰۰ توماني جهانگيري رانت‎آفرين است؟» نوشته‎بود: دولت به‎صورت دستوري اقدام به ميخكوب هر دلار در قيمت ۴۲۰۰ تومان كرد؛ اقدامي كه بشدت رانت‎آفرين است.

روزنامه اصلاح‎طلب «اعتماد» نيز در يادداشتي نوشته بود: تثبيت آني نرخ ارز در يك قيمت مشخص، مشكلات خاص خودش را دارد. از جمله اين مشكلات، ايجاد رانت‎هاي گسترده است. اختصاص ارز دولتي ۴۲۰۰ توماني به همه واردكنندگان و كساني كه دستي در واردات دارند؛ كار نادرستي بود.

روزنامه حامي دولت «دنياي اقتصاد» هم نوشته بود: تصوير نامه رئيس‎كل بانك مركزي به رئيس جمهور در خصوص تخلفات ارزي برخي دستگاه‎ها نشان مي‎دهد كه سرنوشت حدود يك ميليارد يورو ارز يارانه‎اي كه براي واردات كالاهاي اساسي و دارو در نظر گرفته شده‎بود، مشخص نيست. فارغ از اين اعداد، تصوير نامه اخير همتي به منزله يك سند رسمي از انحراف دلار ۴۲۰۰ توماني است.

تأثير شگرف كتاب انسان 250 ساله امام خامنه اي در تغيير نگاه مردم يمن نسبت به تشيع اثني عشري

اين كتاب بسيار دقيق و واضح زندگي سياسي ائمه را به تصوير كشيده است و بخش‎هايي از سخنراني‎هاي مختلف امام خامنه‎اي است.

در يمن، بعد از قرآن كتاب انسان 250 ساله توزيع مي‎شود.

سيدحسن علي‎العماد، دبير كل جنبش تنظيم مستقبل العداله يمن، از تأثير كتاب «انسان 250 ساله» در تغيير ذهنيت مردم، سخن گفت.

توزيع كتاب انسان 250 ساله نگاه‎ها را عوض كرد.

سيدحسن علي‎العباد: به بچه‎هاي جنبش گفتم كه بعد از قرآن، بايد انسان 250 ساله را به‎صورت گسترده در يمن پخش كنيم. چرا؟ چون در يمن، نگاه غلطي نسبت به تشيع و ائمه شيعيان وجود دارد. مثلاً معتقدند كه ائمه شيعيان فقط درگير درس و بحث بودند و نقشه‎اي براي حكومت اسلامي نداشته‎اند. در يمن تصور مي‎شد كه شيعيان، آدم‎هايي هستند كه نسبتي با انقلاب و قيام ندارند و فقط به زندگي روزمره فكر مي‎كنند. شيعيان را كساني مي‎دانستند كه تا ظهور حضرت حجت، اعتقادي به حركت انقلابي و اصلاحي ندارند. دشمنان ما اين دروغ‎ها را در ذهن مردم جا انداختند؛ تا آن‎ها را منفعل و بي‎كاركرد كنند، اما ما مرد قيام و مبارزه‎ايم.

ما گفتيم اين كتاب بايد به‎صورت گسترده در يمن چاپ و توزيع شود چون «انسان 250 ساله» تصويري خلاصه و جامع از زندگي ائمه اطهار است كه همه شئونات آن در تضاد با تبليغاتي است كه در يمن انجام مي‎شود.

اين كتاب همه معادلات را تغيير داد.

مردم رزمنده و جنگجوي يمن، بر اثر تهاجم فرهنگي و اعتقادي، شيعه را جرياني بي‎تأثير مي‎دانستند كه هيچ نسبتي با قيام و مبارزه ندارد؛ اما اين كتاب، همه معادلات را تغيير داد.

 اخبار ويژه

مستخدمين حسيني:
اميد دولت هنوز به بيرون از مرزهاست و باز هم خطا مي كند

حيدر مستخدمين حسيني، اقتصاددان، در رابطه با ماجراي نحوه تصميم‎گيري دولت در سال 97 براي تعيين ارز 4200 توماني و اين‎كه اين نرخ از كجا آمد، اظهار داشت: قطعا نمي‎شود گفت اين روش و شيوه اتخاذشده مورد تاييد است، حتي اگر از مقامات رسمي سؤال شود هيچ كدام از آن‎ها اين روش را تاييد نمي‎كنند. مدل كار مي‎بايست اين‎گونه باشد كه بانك مركزي گزارش كارشناسي را ارائه مي‎كرد و اين‎كه قرار است چه اتفاقاتي رخ دهد، در نهايت هيأت وزيران بر اساس اين نظرات كارشناسي آن را تكميل مي‎كرد.
مستخدمين حسيني افزود: از دولتي كه خودش لايحه شفافيت را تهيه مي‎كند انتظار است كه در رابطه با نحوه تعيين ارز 4200 توماني شفافيت به خرج دهد و گزارش جلسه را ارائه كند تا از پيامدهاي بعدي و تكرار چنين موضوعاتي خودداري صورت بگيرد.
وي ادامه داد: دولت در آن مقطع دو تصميم گرفت اول اين‎كه بتواند با توجه به فراز و نشيب ارز، ابتكار عمل را در دست بگيرد. دوم درآمدي را براي خود ايجاد كند. چون آن موقع ارز در بودجه 3600 تومان بود كه تا ارز 4200 توماني 600 تومان درآمد محسوب مي‎شد؛ بنابراين دولت آن را به فال نيك گرفت و برايش مهم نبود كه 100 تومان بالا يا پايين برود.
مستخدمين حسيني در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس، ادامه داد: يكي از نقاط ضعف دولت چنين تصميم‎گيري‎هايي است. اكنون نيز يك برنامه اقتصادي تنظيم‎شده وجود ندارد كه در قالب پيمان‎هاي پولي، منطقه‎اي يا كالايي در جنگ اقتصادي باشد. هنوز دولت باور و اميدش به اين است كه از بيرون مرزها، راهكاري پيدا كند. نمي‎توان چنين رويكردي را تاييد كرد.

پولشويي در حوزه مسكن؛ چرا دولت برخورد نمي كند؟!

يك روزنامه حامي دولت مي‎گويد پول‎هاي كثيف، بازار مسكن را آشفته كرده است.
روزنامه همشهري در گزارشي نوشت: بازار مسكن تهران در مهرماه شاهد بهبود نسبي بوده و با رشد معاملات مواجه شده است. بخشي از اين رشد مي‎تواند ناشي از كاهش نسبي قيمت و ورود تقاضاي مصرفي به بازار باشد اما در اين ميان هشدار ورود پول‎هاي كثيف و تمايل دوباره نقدينگي براي ورود به اين بازار را نيز نمي‎توان ناديده گرفت.
به گزارش همشهري، در 2سال اخير در سايه جهش نرخ ارز، اغلب بازارها با دگرگوني قيمت مواجه شد و بازار مسكن نيز از اين تحولات مستثنا نماند؛ اما بازار مسكن به‎دليل شفافيت پايين، تأثير مستقيمي نيز از پولشويي و گردش پول‎هاي كثيف مي‎پذيرد و به همين واسطه هرگونه تحرك جديد در حركت نقدينگي و پولشويي مي‎تواند به تنش دوباره اين بازار دامن بزند.
بر اساس آمارهايي كه اتحاديه مشاوران املاك تهران از‎تركيب متقاضيان بازار مسكن ارائه مي‎دهد، در دوره رونق اخير بازار مسكن، 80درصد تقاضاها، سرمايه‎اي و 20درصد مصرفي بوده و نبض قيمت در دست متقاضيان سرمايه‎اي قرار دارد...آنچه در اين وضعيت بايد مورد توجه قرار گيرد، ورود پول‎هاي كثيف به بازار مسكن و پولشويي از طريق معاملات ملكي است كه به گواه متصديان اين بازار در دوره رونق به جهش قيمت دامن مي‎زند و در دوره ركود از افت قيمت‎ها جلوگيري مي‎كند.
بازار مسكن ظرفيت بسيار بالايي براي جذب نقدينگي دارد و به همين دليل، در طول سال‎هاي گذشته به محل امني براي سرمايه‎هاي بزرگ و گاه با منشأ نامشخص تبديل شده است.
روزنامه حامي دولت در همين حال اشاره‎اي به اين واقعيت نكرده كه طبق قانون مصوب سال 94، دولت و وزارت راه نيز موظف به راه‎اندازي سامانه املاك براي شفافيت معاملات مربوط به مسكن و اخذ ماليات از خانه‎هاي احتكار شده بودند و در همين حال همين اقدام مي‎توانست موجب شفافيت در حوزه معاملات مسكن شده و پول‎هاي كثيف را نيز ردگيري كند. جالب اين‎كه روزنامه همشهري در تيتر يك خود مدعي شده ساير سياست بر سر FATF و لوايح مربوط به آن سنگيني مي‎كند!

آمار عجيب از مصرف گوشت محروم ترين خانوارهاي ايراني

به گزارش خبرگزاري تسنيم، جزييات گزارش طرح آمارگيري هزينه درامد خانوارهاي شهري و روستايي در كل كشور نشان مي‎دهد مصرف برخي كالاهاي اساسي از جمله برنج و گوشت درسال 97 كاهش يافته است.
برآورد متوسط مصرف خانوارهاي ساكن شهرها و روستاهاي كشور در طرح هزينه درآمد مركز آمار نشان مي‎دهد در سال 97 هر خانوار ايراني 24.2 كيلوگرم انواع گوشت دام مصرف كرده است. بر اساس اين آمار كل مصرف گوشت گوساله در يك سال براي خانوار ايراني 4.1 كيلوگرم بوده است.
اين در حالي است كه در سال 96 ميزان مصرف گوشت دام در يك خانوار شهري 26.1 كيلوگرم و در خانوار روستايي 29.66 كيلوگرم بوده است.
در سال 97 متوسط ميزان مصرف گوشت دام در يك خانوار شهري 21.816 كيلوگرم و در خانوار روستايي 24.278 كيلوگرم بوده است. با مقايسه اين دو آمار ميزان مصرف گوشت در خانوار شهري 4.3 و در خانوار روستايي 5.3 كيلوگرم كاهش يافته است.
گفتني است، با توجه به آمارهاي ارائه شده هر خانوار ايراني طي سال 1397 به‎طور متوسط در ماه حدود 2 كيلوگرم گوشت دام مصرف كرده است.
اين آمار شامل ميانگين مصرف تمامي دهك‎هاي جامعه بوده اما ميزان مصرف در دهكهاي محروم‎تر جامعه بسيار پايين‎تر از اين مقدار است. در محروم‎ترين دهك، ميزان مصرف گوشت در سال به يك كيلوگرم مي‎رسد كه اختلاف بالايي با ميانگين كل جامعه داشته است.