صفحه در مكتب عرشيان

روايتي از زندگي «گردان تك نفره»
تك تيرانداز شجاعي كه دشمن را به ستوه آورده بود

به گزارش خبرگزاري تسنيم اسطوره‎ها آدم‎هاي بزرگي هستند كه ما در زندگي خود الگو قرار مي‎دهيم، در مورد آن‎ها مطالعه مي‎كنيم تا بيش‎تر وارد زواياي زندگي آن‎ها شويم و راه و رسمشان را بدانيم و اجرا كنيم. برايمان مهم است كه اسطوره‎ها چه مي‎كردند، با چه كساني رفاقت داشتند، براي خانواده خود چه مي‎كردند، براي وطن چه‎ها كردند و اصلا چه شد كه اسطوره شدند.

اسطوره‎ها آدم‎هايي خاص هستند كه شبيه هيچ كس نيستند، آن‎ها تنها شبيه خوبي و بزرگي خودشان هستند براي همين هم اسطوره شدند. براي شناخت اسطوره‎ها نيازي نيست دور دنيا را بگرديم و پيگير اسطوره‎هاي بيگانه باشيم. كمي جستجو كنيم مي‎بينيم كشور ما نيز اسطوره‎هايي دارد كه اگر به آن‎ها پرداخته شود شهرت جهاني پيدا مي‎كنند.

اما شايد كاهلي ماست كه هنوز اسطوره‎هايمان به جهانيان معرفي نشده‎اند. يكي از همين اسطوره‎ها كه ما ايراني‎ها بايد به او افتخار كنيم شهيد عبدالرسول زرين است؛ شهيدي كه به «گردان تك نفره»، «شكارچي خميني(ره)»، «تك تيرانداز» و... معروف بود.

شايد هنوز هم خيلي از جوانان و نوجوانان ما اسم او را نشنيده باشند و يا چيز زيادي در مورد او نمي‎دانند، به معرفي شهيد عبدالرسول زرين مي‎پردازيم تا ثابت كنيم كه چرا او يك اسطوره است و لازم است تا جوانان و نسل اكنون و آينده ما بيش‎تر با او آشنا شوند و به‎جاي اسطوره ساختن از قهرمانان خيالي بيگانه پهلوانان و قهرمانان واقعي خودمان را بشناسند و از آن‎ها درسي بگيرند كه در زندگي به كارشان مي‎آيد.

شهيد عبدالرسول زرين در اطراف شهر گچساران به دنيا آمد. به دليل روحيه ظلم‎ستيزي كه داشت با خان‎هاي زمان و منطقه خود مقابله مي‎كرد. دوستان اصفهاني پدرش كه به آن‎جا رفت و آمد داشتند، براي اين‎كه اين غائله بخوابد و براي حفظ سلامتش، او را به اصفهان بردند.

شهيد زرين در 20 سالگي در اصفهان تشكيل خانواده داد و صاحب 7 فرزند شد. به دليل تاكيد و علاقه‎اي كه به نماز اول وقت و جماعت داشت، منزل و مغازه‎اي را در حوالي مسجد باباعلي عسگر اصفهان تهيه كرد. شغلش در آن مقطع لباس فروشي بود.

پسر شهيد عبدالرسول زرين در مورد پدرش گفت: خيلي خوشحال بود كه مغازه‎اش نزديك مسجد است و مي‎تواند به‎موقع نمازش را بخواند. مرتب هم در نوارها سفارش كرده كه دست از اسلام و علماي اسلام برنداريد.

اصغر زرين افزود: پدرم در كنار نماز و مسجد، ما را به پارك مي‎برد. فوتبال بازي مي‎كرد. خيلي علاقه داشت به بچه‎ها. مرتب دنبال اين بود كه ما قرآن را ياد بگيريم. حتي قبل از رفتن به مدرسه، الفباي عربي را براي خواندن قرآن به ما ياد داده بود. با انگشت بزرگ‎ترش دست كوچك مرا مي‎گرفت و با خود مي‎برد.

با شروع غائله كردستان، شهيد زرين كه افتخار عضويت در سپاه اصفهان را داشت به غرب كشور اعزام شد. پس از آن به جبهه‎هاي جنوب رفت و در كنار سردار شهيد حاج حسين خرازي و سردار رحيم صفوي به نبرد پرداخت.

تك تيراندازي كه ضربات مهلكي به دشمن وارد كرد

شهيد زرين جزو نيروهاي اصلي و بنيانگذاران لشكر امام حسين(ع) بوده و در جبهه‎ها نقش منحصر به فردي را ايفا مي‎كرد؛ در جنگ‎هاي نامنظم و ديگر عمليات‎ها به‎عنوان تك تيرانداز نقش حساس و ظريف خود را بازي كرده و ضربات مهلكي را ماهرانه به ايادي دشمن وارد كرد كه ارتش بعثي را بعد از تلفات سنگين مادي و انساني دچار سرگيجه كرد.

شهيد خرازي درباره مبارزات شهيد زرين گفته است: «قبل از شروع جنگ تحميلي در كردستان و در گروه ضربت خيلي خوب خود را نشان داد. ديوان دره و آوردگاه گاران شاهد دلاوري‎هاي اوست».

نشانه گيري‎هاي دقيق شهيد زرين بيش‎ترين آسيب‎ها را به دشمن زده است. او بارها آتشبار دشمن را در ارتفاعات صعب العبور فقط با يكبار فشار دادن ماشه تفنگ خاموش كرده است. در طول جنگ هم تلفات بسيار سنگين مادي به دشمن وارد كرده و بيش از سه هزار دشمن بعثي را به هلاكت رسانده و چندين تك تيرانداز ماهر و چندين فرمانده عراقي را از ميان برداشته است.

اهداي لقب گردان تك نفره توسط شهيد خرازي

با شروع جنگ تحميلي تا اسفند ماه 62 به‎طور مداوم در اكثر عمليات‎هاي جنوب و غرب حضور فعال داشته است، مسؤوليت‎هاي مختلفي از جمله فرماندهي گردان و محور لشكر امام حسين(ع) را برعهده داشت و در كنار آن گروه‎هاي مختلفي را آموزش داده و به‎عنوان تك تيرانداز بين گردان‎ها فرستاده است.

شهيد زرين بسيار ساده و صميمي بود تواضع و فروتني عجيبي تمام وجودش را فرا گرفته بود؛ حتي ذره‎اي تكبر از او ديده نشد. با نگاه به قامت خاكي و ظاهر بسيار ساده‎اش هيچ كس نمي‎توانست باور كند كه اين همان تك تيرانداز بزرگ است.

در اوايل جنگ سه تپه را به تنهايي تصرف كرد و شهيد خرازي لقب گردان تك نفره زرين(معمول اين است كه هر تپه‎اي را يك گردان تصرف مي‎كرد) به ايشان داده بود.

پسر شهيد عبدالرسول زرين در مورد پدرش و اين‎كه چگونه تك تيرانداز شد، گفت: پدرم در اوايل جنگ علاوه بر تك تيرانداز ويژه لشكر، مسؤوليت‎هاي مختلفي را هم به عهده داشت. يك نيروي جنگي و كاملاً كارآزموده بود ولي به دليل تيراندازي بسيار دقيقي كه به‎ويژه در شرايط بحران و با آن خونسردي عجيب در شرايط سخت و طاقت فرسا داشت، در شرايطي كه مشكلي پيش مي‎آمد، او يك تنه و با يك اسلحه جلوي دشمن مي‎ايستاد.

زرين ادامه داد: شهيد رداني و خرازي به پدر خيلي علاقه داشتند. برادر يوسف پور مسؤول ديدباني لشگر مي‎گفت يك درختي آن‎جا بود كه شهيد زرين به اين بزرگواران طرحي داد كه يكي بايد 24 ساعته برود بالاي درخت و اين‎جا را زير نظر داشته باشد تا فلان طرح اجرا شود. شهيد خرازي هم گفت؛ «طرح زرين خيلي خوب است اما تنها كسي كه مي‎تواند از عهده اين كار برآيد خود زرين است و ما هم نمي‎خواهيم او را از دست بدهيم.» اين نشان از بعد نظامي، ورزيدگي و روحيه جنگي ايشان داشت كه شهيد خرازي نمي‎خواست او را از دست بدهد.

شكارچي خميني(ره) به شهادت رسيد

اصغر زرين در مورد نحوه شهادت پدرش اظهار داشت: شهادت پدرم را شهيد خرازي اين‎گونه روايت كرد: «در عمليات خيبر هم همانند ديگر عمليات‎ها زرين با شهامت دشمن را هدف قرار مي‎داد. اين كار او دشمن را جدا نگران و دچار دستپاچگي كرده بود. بعد از عمليات مرحله دوم خيبر خبر دادند كه زرين همان طور كه اسلحه‎اش به سمت دشمن نشانه مي‎رفت به شهادت رسيد.

بين ما يك رابطه عاطفي پدر فرزندي عميقي حاكم بود. جزو افتخاراتمان بود كه با يك چنين سرباز مخلص امام زمان(عج) كه همه چيز را در راه لقاء دوست رها كرده بود آشنا شده‎ايم. در لحظه لحظه كاري كه ما داريم اين‎جا انجام مي‎دهيم و بخصوص در عمليات‎هايي كه بعد از شهادتشان انجام شد، جاي ايشان خيلي خالي است و ما سعي كرديم اين وصيت برادرمان عبد الرسول زرين را در اين بعد اساسي عمليات يعني ادامه تشكيل گروه تك تيرانداز را عملي كنيم. پس از شهادت زرين، برادران در بيسيم‎ها و راديو دشمن شنيده بودند كه اظهار مي‎كنند "شكارچي خميني"را زديم».

شهيد عبدالرسول زرين قهرماني است كه خدمات بسياري براي وطن و انقلاب انجام داد و شجاعانه و مخلصانه پاي اعتقاداتش تا پاي جان ايستاد. او اسطوره‎اي است كه بايد بيش‎تر بشناسيم و راه و رسمش را بدانيم و سرمشق قرار دهيم.

 در مكتب عرشيان

رهبر انقلاب با بيش از 1000 خانواده شهيد ديدار سرزده داشته اند

به گزارش مشرق، مهدي فضائلي معاون رسانه‎اي دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري در آيين افتتاح بخش دفاع مقدس پايگاه اطلاع‎رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‎الله العظمي خامنه‎اي با بيان اين‎كه يكي از مهم‎ترين حوزه‎هاي فعاليت رهبر انقلاب حوزه نيروهاي مسلح بوده است، گفت: در دوران دفاع مقدس ايشان حضورهاي موثري داشتند و بعد از آن دوران هم همواره نسبت به گراميداشت آن دوران و گراميداشت رشادت‎هاي خانواده‎هاي شهدا و جانبازان فرمايشات بسيار زيادي دارند.
وي افزود: اهتمام ايشان به دفاع مقدس همچنان ادامه دارد و شايد ناگفته باشد كه رهبر انقلاب تاكنون به بيش از هزار خانواده شهيد به‎صورت سرزده ديدار كرده‎اند كه بخش كمي از آن‎ها منتشر شده است.
فضائلي با بيان اين‎كه از سال 68 تاكنون تمام صحبت‎هاي رهبر انقلاب در مورد دفاع مقدس كه متجاوز از ۱۵۰هزار كلمه است جمع‎آوري شده است، گفت: امسال بخش تخصصي دفاع مقدس در سايت رهبر انقلاب راه‎اندازي شده است و در اين بخش مطالب ناگفته بسياري را در حوزه دفاع مقدس و نيروهاي مسلح منتشر خواهيم كرد كه اين مباحث در ۱۰سرفصل دسته‎بندي شده است.
معاون رسانه‎اي دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري اظهار داشت: عكس‎ها، فيلم‎ها، صوت‎ها، اسناد و مدارك منتشر نشده يا كم‎تر منتشر شده به تدريج در اين بخش منتشر خواهد شد تا با ارائه اين محتواها بخش‎هاي مهمي از تاريخ انقلاب و دفاع مقدس را بهره‎برداري كنيم تا چراغ راهي براي آينده باشد.