صفحه آخر

در سخنراني علامه مصباح يزدي مطرح شد
هشدار نسبت به خطري كه فرمانده لشكر اميرمؤمنان(ع) را قاتل امام حسين(ع) كرد

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‎(ره) در ديدار با گروهي از اساتيد مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به اهميت اخلاص در كارها اظهار داشت: موضوعي كه در طول عمرم، مهم‎تر از آن نديدم و در صورت نبودش، خطر بسيار بزرگي ما را تهديد مي‎كند، موضوع نيت خالص است. چه بسا همه ما در سخنراني‎ها و حتي نوشته‎هايمان، اين موضوع را بيان كرده‎ايم، اما واقعيت اين است كه بايد ببينيم تا چه حد خودمان به اهميت آن پي برده و در پي كسب آن بوده‎ايم؟

آيت‎الله مصباح يزدي، با اشاره به اين‎كه از هركسي در هرشرايطي بر نمي‎آيد كه نيتي خالص داشته باشد، درباره چرايي اين مساله گفت: جواب ساده اين است كه نيت خالص مقدماتي دارد، انسان بايد فكر كند و ضررهاي نيت بد و منافع نيت خوب را ارزيابي كند. اما اين مسأله نياز به بحث‎هاي دقيق و فني دارد.

استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: يكي از جهت‎هايي كه كم‎تر به آن توجه مي‎شود، اين است كه كاري در ابتدا، با نيت و انگيزه صحيحي انجام مي‎شود و حتي تصور نمي‎شود كه شائبه‎اي در آن باشد، اما بعد از چندي آثاري ظاهر مي‎شود كه مشخص مي‎كند، آن‎گونه كه بايد خالصانه نبوده است؛ به عبارتي انسان خودش گمان مي‎كرده كه خالصانه انجام مي‎دهد، اما بعد مي‎فهمد خالصانه نبوده است؛ از اين‎رو جا دارد كه انسان در اين زمينه نيز فكر كند.

ايشان با اشاره به آياتي از قرآن كريم خاطر نشان كرد: گاهي تعبيراتي در قرآن و روايات ديده مي‎شود كه ذهن ما حتي آمادگي روبه‎رو شدن با آن را ندارد و مي‎خواهد از آن عبور كند. مثل اين آيه از قرآن كه مي‎فرمايد: وَ ما يؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِا... إِلَّا وَ هُمْ مُشْرِكُونَ؛ يعني حتي در بين مؤمنان، كساني كه مشرك نباشند، بسيار اندك هستند!

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: به نظر مي‎رسد بسياري از مؤمنان خودشان توجه ندارند كه در نيت‎شان مشكلي وجود دارد و نيت ناآگاهانه ديگري نيز در انسان وجود دارد و همين امر سبب مي‎شود كه رسيدن به نيت خالص بسيار سخت شود.

ايشان با اشاره به اين‎كه جابربن يزيد جعفي از اصحاب سرّ امام صادق و امام باقر عليهماالسلام بوده است، افزود: امام معصوم به اين جابر با اين مقام مي‎فرمايد كه‎اي جابر! به ولايت ما نخواهي رسيد مگر اين‎كه اگر همه شهرعليه تو جمع شوند و تو را به‎خاطر مسير حقت، مذمت كنند، حتي غمگين نشوي و اگر همه اهل شهر، تو را آدم صالح دانستند، اصلا خوشحال نشوي، بلكه بايد رفتارت بر اساس كتاب‎الله باشد؛ يعني در غير اين صورت معلوم مي‎شود رفتار، خالصاً لله نبوده است.

آيت‎الله مصباح افزود: بايد در هركاري كه مي‎خواهيم انجام دهيم، لحظه به لحظه ببينيم ايمان و انگيزه‎مان، فقط الهي است يا نيت و انگيزه ديگري هم در كنار آن وجود دارد؟ ببينيم خدا از اين كار راضي است يا خير؟ بايد توجه داشته باشيم كه افزون بر انگيزه اوليه كلي، انسان بايد لحظه به لحظه از كارها و نيت خود مراقبت كند.

ايشان با اشاره به اين‎كه خطرها همه از همين نيت‎ها، سر مي‎زند، افزود: خطرهاي ديني بسيار مهم‎تر از خطرهاي دنياست؛ همين خطرهاست كه سبب مي‎شود فرمانده لشگر حضرت علي‎عليه‎السلام قاتل حضرت سيدالشهدا‎عليه‎السلام بشود. عمر سعد نيز به همين سادگي جنگ با امام حسين‎عليه‎السلام را قبول نمي‎كرد، اما صبح عاشورا، اول نماز صبح را خوانده و بعد صدا زد:‎اي لشگريان خدا! بر اسبانتان سوار شويد، بشارت باد بر شما بهشت!

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به سختي رسيدن به خلوص نيت ادامه داد: از همين رو حضرت امام(ره) و ديگر بزرگان در بحث‎هايشان روي اين مطلب، تأكيد داشته و راه‎هايي براي روش آزمايش خلوص نيت ذكر كرده‎اند.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام زمان(عج):
در حوادث گوناگوني كه رخ مي‎دهد، به راويان احاديث ما مراجعه كنيد.
كمال الدين و تمام النعمه، ج 2، ص 493

 راه امام

دشمن سرسخت عوامل آمريكا باشيم

ما بايد دشمن سرسخت كسانى باشيم كه پرونده‎هاى همكارى آنان با امريكا از لانه جاسوسى بيرون آمد. ما بايد تمام عشق‎مان به خدا باشد نه تاريخ. كسانى كه از منافقين و ليبرال‎ها دفاع مى‎كنند، پيش ملت عزيز و شهيد داده ما راهى ندارند.
صحيفه امام، ج21، ص326

 در پرتو خورشيد

مسلط بر امور اجرايي حوزه صنعت و معدن

اولين ديدار بنده به‎عنوان وزير صنايع با رهبر معظم انقلاب، يك ديدار خصوصي بود كه خدمت آقا رسيدم و نكاتي را حضرت آقا در خصوص صنعت و كار تخصصي در اين حوزه به بنده تذكر دادند. آن جلسه يك جلسه ويژه بود و در آن نكات كلاني مطرح شد. البته براي من خيلي جالب بود كه رهبر معظم انقلاب در آن سطح مسلط بر امور اجرايي حوزه صنعت و معدن كشور باشند؛ زيرا ايشان به مواردي جزئي نيز تصريح داشتند.
علي‎اكبر محرابيان، وزير وقت صنايع و معادن