صفحه حوزه و دانشگاه

معاون آموزشي پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها:
تربيت نسل جوان در تراز انقلاب اسلامي دغدغه ماست

حجت‎الاسلام دكتر نيكزاد عيسي‎زاده، در نشست مديران گروه‎هاي معارف اسلامي و معاونين آموزشي پژوهشي استان‎هاي شمال غرب كشور در زنجان، با ارائه بحث در رابطه با تربيت ديني در تراز انقلاب اسلامي و نيز در پاسخ به پرسش‎هاي مديران گروه‎هاي معارف اسلامي گفت: دغدغه ما اين است كه در كسوت مربي و استاد در تربيت نسل جوان ان شاء‎الله موفق و در دوره پايان فعاليت از عملكرد و تلاش‎هاي خود راضي باشيم.

وي افزود: دو مأموريت تعليم و تربيت بر عهده ماست. ماموريت‎ها سنگين است و بار مسؤوليت گران، اگر كساني در اين ميدان كوتاهي كنند، حق خدا است كه بهاي آن علم را از آن‎ها بگيرد.

به گزارش ايسنا، عيسي‎زاده در رابطه با اهميت نقش انبياي الهي بيان كرد: اولين نقش انبياي الهي مربي‎گري است و فرق است بين مربي و معلم. معلم اگر آدرس مي‎دهد، مربي فرد را با خود مي‎برد. ما چه بخواهيم و نخواهيم نقش انبياي الهي را داريم و بايد در مسير هدايت معنوي و سعادت دنيوي و اخروي مخاطب گام برداريم. ما بايد خود را مسلح كنيم و هرگاه يك قدم براي تعليم بر مي‎داريم بايد دو قدم براي تهذيب خودمان برداريم. ارتباط ما در كلاس صرفا ارتباط آموزشي نيست، بلكه تربيتي و فرهنگي است، به اين معني كه استاد معارف سلسله ارتباطاتي را از ابتداي ترم تا پايان ترم و از ابتداي سال تا پايان سال و از ابتداي خدمت تا پايان خدمت براي خود در نظر بگيرد.

وي در رابطه با نيازمندي‎هاي يك استاد معارف براي تاثير گذاري، خاطرنشان كرد: يكي از چيزهاي كه استاد معارف نياز دارد مخاطب شناسي است. اين‎كه در اين رابطه استاد چه پيامي را بايد بگويد و با مخاطب به چه شيوه‎اي ارتباط را برقرار كند، امري مهم است و در يك نگاه توجه به اركان ارتباط، خود بحث مفصلي است كه عزيزان بايد به آن توجه كنند.

معاون آموزشي پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها درباره انتظار رهبري از استادان معارف اسلامي اظهار كرد: كار استاد فقط تغذيه علمي نيست، بلكه تقويت روحيه معنوي و شخصيت معنوي است. كلاس معارف بايد متقن و به‎روز باشد و استاد بايد با زبان دانشجو و ادبياتي كه براي دانشجو قابل فهم است حرف بزند.

وي با توجه به چشم‎انداز معاونت كه تربيت ديني در تراز انقلاب اسلامي است، ادامه داد: استادان ما بايد به مقوله تربيت ديني دانشجويان توجه داشته باشند كه سر از سكولاريسم در نياورند و در تراز انقلاب و منشأ اثر باشند. اگر يك جوان خوب تربيت شود، منشأ تحول است. يكي از نقش‎هاي نهاد رهبري در دانشگاه‎ها، تربيت نيروي انساني متعهد و كارآمد است كه دشوار، حساس و سرنوشت‎ساز خواهد بود. دستيابي به هدف والاي تربيت نيروي متعهد و كارآمد به سه ضلع استاد، دانشجو و متون آموزشي بستگي دارد. تربيت معنوي و اخلاقي دانشجويان هدف نهايي است كه ما بايد آن را دنبال كنيم. در معاونت آموزشي پژوهشي بايد اساتيد عالم، دغدغه‎مند و آشنا به شيوه‎هاي نوين را جذب كنيم.

عيسي‎زاده افزود: سه گلوگاه مهم در معاونت داريم؛ گلوگاه اول جذب، گلوگاه دوم متون درسي و گلوگاه سوم حفظ و ارتقاي اساتيد است. حفظ و ارتقاي گروه‎هاي معارف اسلامي يكي از دغدغه‎هاي جدي ماست. گروه‎هاي معارف، گروه‎هاي علمي و مستقل در دانشگاه‎ها هستند. گروه معارف بايد در عين برخورداري از جايگاه ويژه، همت خود را در تحقق برنامه‎هاي نهاد قرار دهد و تعامل دو طرفه بين گروه و دفتر نهاد برقرار باشد.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها، وي در پايان با اشاره به حوزه محتواي دروس گفت: تغيير در محتوا و ادبيات دروس معارف و رعايت معيارهاي مهم برنامه‎ريزي درسي در انتخاب محتوا لازم است. رعايت معيارهاي مهم برنامه‎ريزي براي انتخاب محتوا شامل اين موارد مي‎شود: تناسب نياز فراگيران، هماهنگي با اهداف، رويكرد ميان رشته‎اي، اهميت و اعتبار علمي.

مسؤول سازندگي بسيج دانشجويي:
رويكرد پژوهشي گروه هاي جهادي افزايش يافته است

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاري دانشجو، صادق مفرد مسؤول سازندگي بسيج دانشجويي در مراسم رونمايي از بسته پژوهشي كه در سازمان بسيج دانشجويي برگزار شد گفت: بسته پژوهشي دو سال زمان برده كه به‎صورت تيمي ۲۵ نفر درگير پژوهش و طراحي آن بود و به نوعي شكل گيري اين پژوهش به‎صورت تيمي بوده است. براي مخاطباني كه مي‎خواهند اين پژوهش به دستشان برسد بايد دانشجويان جهادي اطلاع رساني كند كه اگر منطقه‎اي بخواهد رشد پيدا كند براساس اين پژوهش‎ها باشد.

وي افزود: مطالعاتي كه دانشجويان جهادي داشتند در اين پژوهش آمده و تجربه فقط تجربه ۲۵ نفره نيست گروه‎هاي جهادي وزن گرفته‎اند و دو دهه از تشكيل اين گروه‎ها مي‎گذرد، فراگيري اتفاق افتاده و فعاليت‎هاي جهادي افزايش يافته و به قشر خاصي اختصاص ندارد، يك گروه مي‎تواند مشكلات و مسائل را بررسي كند.

مفرد اضافه كرد: فعاليت‎هايي كه گروه‎هاي مختلف جهادي انجام مي‎دهند عموما در استان‎ها براساس همين رويكرد است؛ امسال ۱۸ استان را كار شناسايي انجام داديم و برهمين منوال آموزش‎هايي داشتيم. براين اساس اين جزوات به دست گروه‎هاي جهادي داده مي‎شود تا بتوانند ورود خوبي در اين زمينه داشته باشند. سازمان بسيج دانشجويي نيز اهتمام به چاپ اين محتوا‎هاي جهادي داشته است.

وي ادامه داد: معاونت سازندگي بسيج دانشجويي كه شكل گرفت گروه‎هاي جهادي قوام پيدا كردند و سازمان بسيج دانشجويي نيزاز حالت جزيره‎اي خارج شده و كار‎هاي بزرگي در حال انجام است. معاونت‎هاي مختلف سازمان مانند معاونت پژوهشي و فناوري، گفتمان سازي و مطالبه گري و عمليات جهادي همبستگي خوبي با هم دارند.

معاون علمي و فناوري رييس‎جمهور اعلام كرد
بومي سازي ۹۷ درصدي داروها در كشور

دكتر سورنا ستاري در مراسم رونمايي از چهار محصول پروبيوتيك شركت‎هاي دانش‎بنيان مستقر در پارك فناوري پرديس، با تاكيد بر اين‎كه اتفاق‎هاي جديدي در صنعت دارويي رخ داده كه حاصل زحمات سازمان غذا و دارو است، گفت: وجود چنين سازماني به توليد داروها كمك زيادي مي‎كند و يكي از چالش‎ها نبود سازمان‎هايي مانند سازمان غذا و دارو در حوزه‎هاي ديگري چون هواپيمايي و دامپزشكي است.

به گزارش ايسنا، وي از بومي‎سازي ۹۷ درصد داروها در كشور خبر داد و يادآور شد: اما از سوي ديگر برخي از اين داروهاي حوزه دام و طيور تاكنون بومي‎سازي نشده است كه دليل آن نبود زير ساخت‎هاي مناسب براي دريافت تاييديه‎هاي فني است.

ستاري ابراز اميدواري كرد كه همواره اتفاق‎هايي در صنعت داروسازي رخ دهد، زيرا محققان پتانسيل توزيع داروهاي مورد نياز را دارند و يادآور شد: مفتخريم كه دو شركت دانش بنيان مستقر در پارك فناوري پرديس به توليد داروهاي پروبيوتيك وارد شدند. پروبيوتيك‎ها فيلد جديدي هستند كه مي‎توانيم با توسعه آن‎ها بازار اين محصولات را كسب كنيم.

معاون علمي و فناوري رييس‎جمهور، واردات محصولات پروبيوتيك‎ها را بالا دانست و يادآور شد: اين فناوري در حوزه لبنيات و صنايع غذايي كاربردهاي زيادي دارد و اين در حالي است كه در صنعت لبنيات و صنايع غذايي وابستگي زيادي به كشورهاي ديگر داريم، از اين رو لازم است كه به اين حوزه ورود پيدا كنيم.

وي ورود به صنايع غذايي با پروبيوتيك‎ها را زمينه‎اي براي جلوگيري از واردات محصولات اين حوزه دانست.

 حوزه و دانشگاه

حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي:
خطر تكفيري ها متوجه كل جهان اسلام است

حضرت آيت‎الله ناصر مكارم شيرازى از طريق ويدئو كنفرانس در همايش «نقش استكبار جهاني در حمايت از جريان‎هاي افراطي و تكفيري و راه‎هاي مقابله با آن» كه در سنندج برگزار شد، سخنراني كرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، ايشان با قدرداني از دست اندركاران برگزاري اين همايش مهم، ابراز داشت: تشكيل اين همايش پرشكوه در اين منطقه را كه با حضور علماي اهل سنت و شيعه و مسؤولان همراه است را به همه تبريك مي‎گويم؛ يقين داشته باشيد شركت در اين برنامه و هر نوع فعاليت در آن جزء ذخاير قيامت خواهد بود و خداوند به اين عمل صالح پاداش مناسب عنايت مي‎كند.
اين مرجع تقليد، تكفير را بزرگ‎ترين خطر متوجه امروز جامعه اسلامي دانست و گفت: اگر يك نگاه به جهان اسلام داشته باشيم همه جا تكفيري‎ها آتش روشن كرده و برخي از كشورهاي اسلامي را تبديل به يك ويرانه كرده‎اند.
استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‎كه هركجا افراطي‎ها و تكفيري‎ها فعاليت دارند، آتش جنگ و خونريزي روشن است، تصريح كرد: در عراق، در يمن و در جاهاي مختلف اين‎ها آتشي را روشن كرده‎اند كه دامن همه مسلمانان اعم از شيعه و سني را فرا گرفته است.
حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي خطر گروه‎ها و جريان‎هاي تكفيري‎ها را متوجه كل جهان اسلام دانست و گفت: براي تكفيري‎ها شيعه و سني فرقي نمي‎كند، در عراق بيش‎ترين تخريب و كشته‎ها مربوط به شمال عراق است كه عموما براداران اهل سنت هستند.
اين مرجع تقليد تصريح كرد: در كشورهايي مانند تركيه گاه و بيگاه تكفيري‎ها جنايت‎هايي را راه مي‎اندازند و در بيرون كشورهاي اسلامي هم خطر آن‎ها محسوس است؛ بنابراين يك خطر براي كل بشريت است و همه بايد دست به دست هم بدهند كه اين خطر برطرف شود.
حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي تاكيد كرد: براي مبارزه با تكفير سه راه نظامي، سياسي و فرهنگي وجود دارد كه البته راه‎هاي نظامي و سياسي بدون راه‎هاي فرهنگي نتيجه نمي‎دهد.
ايشان با تاكيد بر اين‎كه تكفيري‎ها از اسلام منحرف هستند، بر لزوم تبيين اين نكته مهم براي جهان اسلام تاكيد و تصريح كرد: بايد طوري جهان اسلام را تبيين كرد كه تكفير با روح و جسم اسلام سازگار نيست؛ شما علما، شخصيت‎ها و مسؤولان بايد دست به دست هم بدهيد و در هر منطقه‎اي خطرات داعش و بيگانگي آن‎ها با دين اسلام، بايد تبيين شود؛ اخيرا نيز شيخ الازهر در اجتماعي كه در چچن برگزار شد، اعلام كرد كه تكفيري جزء اسلام نيستند.
اين مرجع تقليد دين مبين اسلام را دين رحمت، صلح و رحمانيت توصيف و تاكيد كرد: هر كاري كه داعشي‎ها و تكفيري‎ها مي‎كنند، با اسلام و دين در تضاد است و عملكرد آن‎ها هيچ سنخيتي با اسلام ندارد؛ آن‎ها با عملكرد انحرافي خود مي‎خواهند اسلام را در دنيا بدنام كنند.
حضرت آيت‎الله مكارم شيرازي بر لزوم توجه بيش‎تر به كار فرهنگي و فكري در مقابله با تكفيري‎ها تاكيد و تصريح كرد: بعد از كنگره‎هاي بين‎المللي كه با حضور علما و انديشمندان كشورهاي مختلف در قم داشتيم، خبر رسيد كه جذب و جلب داعش و امثال او كم‎تر شده و اين يعني كار فرهنگي اثر مي‎گذارد.