صفحه بين الملل

صفارهرندي:
برآورد آمريكا اين است كه در روز اول جنگ با ايران، 20 هزار آمريكايي كشته مي شوند!

محمدحسين صفارهرندي، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، در همايش روز مبارزه با استكبار جهاني كه به همت بسيج دانشجويي در تالار دانشكده كشاورزي دانشگاه تبريز برگزار شد، با اشاره به اين‎كه اقدامات زيادي عليه ايران از داخل لانه جاسوسي رخ داده است، اظهار داشت: آمريكا ابتداي انقلاب، جمهوري اسلامي را به رسميت نشناخت و تحريم كرد و براي كودتا تدارك ديد و تلاش كرد تا شاه را بازگرداند، لذا دانشجويان ديدند كودتايي شبيه به 28 مرداد در تدارك است و اين‎جا بود به فكر اين رسيدند كه مركز كودتا و فتنه را تسخير كنند.

به گزارش مشرق به نقل از تسنيم، وي با بيان اين‎كه بعد از تسخير لانه جاسوسي ارتباط با همين آمريكا كه جاسوس خانه را تسخير كرديم، حفظ كرديم، افزود: 5 ماه بعد از تسخير لانه جاسوسي بود كه تصميم به قطع رابطه گرفتند و گام اول را آن‎ها برداشتند كه انقلابيون هم از اين اتفاق استقبال كردند. اتفاق نظر بين همه سياسيون رخ داد كه اين قطع رابطه به نفع ايران است و حتي نهضت آزادي اين قطع رابطه را مغتنم دانست.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اين‎كه تحريم نفت فشار زيادي به دولت شهيد رجايي وارد كرد، گفت: بعد از عبور از تحريم شهيد رجايي در جلسه‎اي گفت كه زماني داشتيم كه 200 ميليون دلار بيش‎تر در خزانه نداشتيم و در اين موقعيت جنگ را هم اداره مي‎كردند، اما با اقتدار كشور را اداره كردند و حرفي از خزانه خالي و آب خوردن و... در اين وضعيت نزدند و ايستادند. بعد از عمليات‎هاي موفق ايران در دفاع مقدس، كشورهاي مختلف براي خريد نفت ايران صف بستند كه شهيد رجايي اعلام كرد كه اين ميوه ايستادگي در برابر آمريكا است.

وي با تاكيد بر اين‎كه در نگاه رهبري انقلاب اين نبود كه الي الابد خواهان قطع رابطه هستيم و اين مستند به فرمايشات امام خميني(ره) است ابراز داشت: امام راحل در ديداري با سفراي خارجي بيان فرمودند كه قصد ما اين است كه با همه كشورها به جز دو مورد مي‎خواهيم ارتباط برقرار كنيم كه يكي اسرائيل و ديگري رژيم نژادپرست آفريقاي جنوبي بود كه سرنگون شد. فرمودند آمريكايي كه با آن در قطع رابطه هستيم، اگر آدم شود رابطه خواهيم داشت.

صفارهرندي با بيان اين‎كه مسيري كه آمريكا بعدا مي‎پيمايد، عمق بخشيدن به خصومت عليه انقلاب است خاطر نشان كرد: يكي از برجسته‎ترين كارها عليه ايران، استقرار هواپيماي آواكس در بالاي سر ما بود كه تمام تحركات ما را رصد كرده و به صدام مي‎داد كه بعدا مستقيم روي هوا و دريا وارد جنگ شدند و مصداق بارز آن سرنگوني هواپيماي مسافري ما در بندرعباس بود. اين كارنامه آمريكا در مواجهه با ايران است.

وي با اشاره به اين‎كه در دوران دفاع مقدس، در اوج همه رذالت‎هاي آمريكايي ها، گاهي واسطه‎هايي بودند كه به‎عنوان تاجر اسلحه پيغام‎هايي را براي فروش سلاح مي‎دادند، تصريح كرد: مثلا موشك تاو نياز داشتيم اما آمريكا نمي‎داد، زماني آمادگي اعلام كردند كه حاضريم تاو بفروشيم و آن زماني بود كه تهراني‎مقدم‎ها اعلام كردند كه خودمان مي‎سازيم و در مراحل پاياني ساخت، پيغام دادند كه مي‎خواهيم موشك بدهيم. شكل اين كار هم شرارت بود. اين جايي هم كه به‎عنوان حسن نيت مي‎خواستند سلاح بدهند، از پايگاهي در اسرائيل بارگيري كردند و پول دريافتي از ما را به گروه ضدانقلابي نيكاراگوئه دادند و جو منفي عليه ايران ساختند.

‎عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، عنوان همايش دانشجويي امروز را مورد اشاره قرار داد و با بيان اين عنوان «امضايي كه ديگر تضمين نيست» موضوعيت ندارد، اضافه كرد: مگر كي تضمين بوده كه ديگر نباشد، حتي در زمان مصدق هم تضمين نبود و ضربه خود را زدند.

وي به مسايل مرتبط با نحوه ارتباط با آمريكا پس از دفاع مقدس اشاره كرد و افزود: پس از جنگ اقتضائات خود را دارد و اين بهانه‎اي بود كه برخي از نيروهاي تكنوكرات و صاحبان قدرت اجرايي كشور اعلام كردند كه چاره‎اي جز نزديكي به آمريكا نداريم. در زماني كه معاون رئيس جمهور دولت سازندگي مقاله‎اي با عنوان مذاكره مسقيم نوشت، كسي استقبال نكرد و حتي چپ‎هاي آن زمان كه اصلاح‎طلب فعلي بودند، نفي كردند، لذا ديدند كه فضا آماده نيست، عليه رابطه موضع‎گيري كردند.

صفارهرندي با اشاره به اين‎كه همان افراد تندرو، مقدماتي را براي رابطه مخفي با آمريكا آغاز كردند، اضافه كرد: برچسب خيانت به اين افراد نمي‎زنم چراكه دستگاه اطلاعاتي كشور اين موضوع را بايد اعلام كند ولي به‎عنوان تحليل رفتار جماعتي كه تندترين شعارها را عليه آمريكا مي‎دادند و در مجلس سوم روز 13 آبان را روز ملي مبارزه به استكبار نامگذاري كردند كه دوستان اصلاح‎طلب ما بودند، يك مرتبه چه مي‎شود كه موضع پنهاني او قربان صدقه رفتن براي آمريكاست؟!

وي خاطرنشان كرد: مي‎گويند چاره‎اي نداريم و بايد با قدرت‎ها بسازيم. معتقد بودند براي ساخت كشور بايد پول داشته باشيم چراكه آمريكايي‎ها اين رفت و آمد پول را رصد مي‎كنند و نمي‎گذارند پول و سرمايه گذار به ايران بيايد. اين امر بهانه‎اي براي ارتباطات نزديك بين سياسيون، بدون توجه به رفتارهاي بد آمريكا را فراهم كرد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به رفتار دولت اصلاحات در موضوع رابطه با آمريكا نيز اشاره كرد و گفت: در دوره اصلاحات با اين نگاه كه ما اگر ادبيات را در برابر قدرت‎ها عوض كنيم، رفتار مشابهي را خواهيم ديد مجيزگويي بزرگان اصلاحات آغاز شد. آقاي خاتمي در سفر به آمريكا، از آبراهام لينكلن به‎عنوان شهيد ياد كرد و ابراز همراهي و هم‎نوايي كرد و حاصل آن اين شد كه ما دو سه سال بعد توسط رژيم آمريكا به‎عنوان محور شرارت معرفي شديم.

صفارهرندي با اشاره به اين‎كه در دوره‎اي خيرخواهانه و يا با هر نيتي گفتند بايد با كدخدا ببنديم؛ كه خصومت در اين دوره به اوج و حداكثر رسيد اضافه كرد: سوال اين است كه در نسبت دوستانه برقرار كردن با آمريكايي كه از جانب ما هم علامت‎هاي ابراز دوستي دريافت كرده، بهره اين ابراز دوستي را چگونه دريافت كرديم؟ جز اين‎كه آمريكايي‎ها تعهداتي را كه داشتند، هيچ كدام را عمل نكردند و خلاف آن، تشديد تحريم را در دستور كار قرار دادند؟ با اين سابقه نزديك و دور در رابطه با آمريكا، چرا بايد برخورد توام با حسن نيت داشته باشيم؟

وي افزود: اين ابهام جدي براي خوش‎بينان به آمريكا هم ايجاد شده است، البته معتقدند اين وضعيت روابط مربوط به آدم بي‎سروپايي مانند ترامپ است و بايد منتظر فرد عاقلي باشيم ولي متاسفانه يادشان رفته و دوباره مي‎گويند بايد با همين غول بي‎شاخ و دم ببنديم. اين آدم، نماينده حكومتي است كه به متحدانش مي‎گويد كه ارزشي برايتان قائل نيستم و بايد پول بدهيد تا امنيت بدهم.

اين عضو اسبق هيأت دولت، با بيان اين‎كه عربستان، وقتي با حماقت اعلام مي‎كند كه مي‎توانيم با ايران مقابله كنيم، آمريكايي‎ها ساكتش مي‎كنند كه توانش را نداري، ابراز داشت: يك احمق از عربستان فكر مي‎كرد كه ظرف 12 دقيقه با اسباب بازي‎هاي آمريكايي مي‎تواند تمام آسمان ايران را تسخير كند، جوابش را لازم نبود فرماندهان شجاع ما بدهند، ژنرال تاول وزير آمريكايي جواب داد و گفت: من مي‎ترسم روزي كه جنگ ايران و عربستان رخ دهد، زيرساخت عربستان همان ابتداي جنگ چنان نابود مي‎شود كه شما يك تلفن سالم نيابيد و به ما زنگ بزنيد و بگوييد «كمك»! اين ژنرال آمريكايي با صراحت اعلام كرد كه در صورت جنگ با ايران، ظرف يك هفته بايد برويد و فارسي ياد بگيريد!

وي با بيان اين‎كه نسخه انقلاب ياد داد كه بايد در برابر آمريكا، قدرتمند ظاهر شد چرا كه در اين صورت حتي آمريكا نمي‎تواند تهديدتان كند، تاكيد كرد: روزي با لحن صحبت شان، حاكمان ايران را وادار به تغيير سياست مي‎كرند ولي امروز هواپيماي خود را به سمت ايران مي‎فرستند و ما مي‎زنيم اما توان جواب دادن را ندارند. اين را مقايسه كنيد با زماني كه يك قايق انگليسي به آب‎هاي ايران نزديك مي‎شد، سياست‎هاي كشور تغيير مي‎كرد اما امروز وقتي پايشان را در خليج فارس كج مي‎گذارند و وارد آب‎هاي ما مي‎شوند، شيرمردان ما دستگير كرده و تحقيرشان مي‎كند.

صفارهرندي تصريح كرد: اگر كسي مي‎خواهد ببيند كه در معادله قدرت در چه مرحله‎اي هستيم، بداند كه امروز آمريكا ديده كه اگر بخواهد به ما ضربه بزند، بايد منتظر ضربه متقابل باشد، اين امر رسم نبود كه كشوري در جهان سوم پاسخ قدرت بزرگي را بدهد.

وي با اشاره به اين‎كه براي مقايسه خوب در اذهان، اعلام مي‎كنم كه كل كشته‎هاي آمريكا در افغانستان و عراق در 20 سال حدود 10 هزار كشته بود و دو رئيس جمهور آمريكا با تمسك به كشته‎ها موفق شدند رقباي خود را از دور خارج كنند ادامه داد: برآورد آمريكا از مانور جنگ فرضي با ايران، اين بود كه در صورت وقوع چنين جنگي بين ايران و آمريكا، روز اول 20 هزار آمريكايي كشته مي‎شوند!

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري اين‎كه آمريكا زماني تهديد كرده بود كه اگر به متحدان ما صدمه بزنيد، شما را مي‎زنيم، گفت: حالا هواپيماي خود آمريكا را زديم و نتوانسته كاري بكند.

وي با تاكيد بر اين‎كه معتقدم همه چيز در حوزه نظامي نبوده و بايد در حوزه‎هايي مانند اقتصاد هم اين مقابله‎ها با اتكا به توان داخلي باشد، تصريح كرد: اتفاقا در مواردي از اقتصاد كه از بيگانه دل كنديم و خودمان روي پاي خود ايستاديم، موفق شديم. سال گذشته صادرات دانش بنيان جوانان ما 60 ميليارد دلار بود، 6 ماهه امسال 100 ميليارد دلار شد كه به زودي در سال‎هاي آينده به 500 ميليارد دلار مي‎رسد، لذا معتقدم راه حل‎هاي اقتصاد ما داخلي است نه وابستگي به خارج.

صفار هرندي در ادامه، در پاسخ به سوال دانشجويي مبني بر اين‎كه با وجود سياست‎هاي مشخص كلي نظام، چرا سياست ارتباط با آمريكا با تغيير روساي جمهور تغيير مي‎كند؟ گفت: اين موضوع ايراد واردي است. اگر مسؤولي در قوه اجرايي خلاف سياست‎هاي كلي نظام اقدامي كند، بايد گريبانش را گرفت. در مجمع تشخيص مصلحت نظام، مركزي براي نظارت بر سياست‎هاي كلي نهادها راه اندازي شد كه حاصل آن در جلسه مجمع قرائت مي‎شد، در مقطع اخير جدي‎تر گرفته شد و در قانون گذاري اجازه تصويب يا اجراي قوانين را نداند، اما بايد نظارت‎ها به شدت تقويت شود.

 بين الملل

نقوي حسيني:
ظريف عصباني شد و گفت: دوازده سال همين چيزها را گفتيد كه توافق نشد، ما اعتماد داريم و توافق كرديم!

سيد حسين نقوي حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملّي و سياست خارجي مجلس در ويژه برنامه "مواجهه امروز ما با آمريكا" كه از سوي بسيج دانشجويي دانشكده مديريت دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: ايران و آمريكا امروز در هماورد سنگين و بزرگي با هم قرار دارند كه خيلي جدي است.
وي با بيان اين‎كه براي هر دو طرف، همه گزينه‎ها روي ميز است، گفت: اين‎كه آمريكايي‎ها مي‎گويند همه گزينه‎ها درباره ايران روي ميز است، اين موضوع از طرف جمهوري اسلامي هم صادق است و اين طور نيست كه فقط آن‎ها ميز داشته باشند؛ ما هم ميز داريم.
نقوي حسيني در تشريح ريشه درگيري ايران و آمريكا گفت: بعد از جنگ جهاني دوم، تعدادي از كشورهاي پيروز، گفتند نمي‎شود جهان نظم خاصي نداشنه باشد و هر كشوري خواست براي خود تصميمي بگيرد و گوشه‎اي را تصرف كند.
وي ادامه داد: اين كشورها يك زنجيره ايجاد كردند كه ما آن را زنجيره استكباري مي‎ناميم. اين‎كه كشورهايي مثل آلمان، انگليس، فرانسه، عربستان، ايران و... در كجاي اين زنجيره باشند، توسط كشورهاي فاتح جنگ جهاني دوم تعيين شد.
سخنگوي كميسيون امنيت ملي مجلس با بيان اين‎كه حلقه اول زنجيره استكباري حركت مي‎كرد و بقيه كشورها را به دنبال خود مي‎كشاند، گفت: آن‎ها براي حفظ اين زنجيره، سازمان‎ها و ساختارهايي از قبيل ناتو، سازمان ملل متحد، دادگاه لاهه، FATF، شوراي امنيت سازمان ملل، حق وتو را ايجاد كردند تا اگر كشوري از زنجيره خارج شد اين نهادها با آن برخورد كنند.
نقوي حسيني ادامه داد: اين وضعيت ادامه داشت تا اين‎كه در سال ۱۹۷۹، مردم ايران انقلاب كردند. ايراني كه تا آن زمان، يكي از ژاندارم‎هاي آمريكا بود، اعلام كرد كه اين زنجيره را قبول ندارد، چرا كه استكباري است و به نفع كشورهاي ضعيف نيست.
وي با بيان اين‎كه ايران، زنجيره استكباري را پاره كرد و از آن خارج شد، گفت: معلوم است كه كشورهاي اصلي زنجيره، تماشاچي نخواهد بود و تلاش خواهد كرد ايران را به زنجيره برگردانند. در همين راستاست كه "كسينجر" مي‎گويد كه ايران هروقت به‎جايگاه قبلي خود برگردد، مشكلش با آمريكا حل مي‎شود.
سخنگوي كميسيون امنيت ملي مجلس با بيان اين‎كه آمريكا گزينه‎هاي خود را به تناسب شرايط داخلي دولت‎هاي ايران تنظيم مي‎كنند، گفت: اگر ما گفتيم ديپلماسي، آن‎ها هم جنگ را در عرصه ديپلماسي دنبال مي‎كنند. اگر كسي دلخوش باشد كه دو طرف، پاي ميز مذاكره مي‎نشينند و آشتي مي‎كنند تصور باطلي است.
نقوي حسيني با بيان اين‎كه ايران تا كنون چندين بار از گزينه ديپلماسي استفاده كرده است، به مذاكرات منتهي به برجام اشاره كرد و گفت: حرف دولت به‎عنوان منتخب مردم اين بود كه گره مشكلات كشور در عرصه بين‎المللي است و ماهيت آن سياسي است؛ درحالي كه رهبر انقلاب بارها گفتند كه ريشه مشكل، داخلي است و ماهيت اقتصادي دارد.
وي، خلف وعده آمريكا در عمل به تعهدات برجامي را بازخواني كرد و با اشاره به شكل‎گيري كميسيون ويژه برجام در مجلس نهم گفت: در كميسيون ويژه برجام به آقاي ظريف گفتم شما ديپلمات هستيد و ما هم ديپلمات هستيم. شما اگر به همين ميدان بهارستان برويد و بگوييد خانه شصت متري براي اجاره نياز دارم، يك مبايعه‎نامه چند صفحه‎اي در مقابل شما مي‎گذارند كه چند بند آن راجع به فسخ قرارداد است.
نقوي حسيني ادامه داد: به آقاي ظريف گفتم مي‎شود يك بند راجع به فسخ توافق را در برجام به ما نشان دهيد؟ اگر آمريكا قرارداد را فسخ كرد تكليف چيست؟ آقاي ظريف عصباني شد و گفت كه "اگر" چيست؟ دوازده سال است همين حرف‎ها را مي‎گوييد كه توافق نشد. ما اعتماد داريم و توافق كرديم.
عضو كميسيون ويژه برجام در مجلس نهم، به خروج آمريكا از برجام اشاره كرد و گفت: وقتي آمريكا از برجام خارج شد، دستگاه ديپلماسي هيچ اهرمي در برجام را پيدا نكرد و درنهايت به قانون پيمان مودت استناد كرد كه سال ۱۳۳۴ بين ايران و آمريكا بسته شده بود و با استفاده از آن، نسبت به خروج آمريكا از برجام شكايت كرد.
نقوي حسيني، در ادامه، يكي از مهم‎ترين عرصه‎هاي مواجهه ايران و آمريكا را مساله نفوذ دانست و گفت: طرح موضوع نفوذ، ناشي از توهم توطئه نيست، بلكه بسيار جدّي و واقعي است، تا جايي كه نفوذ در بيخ گوش برخي آقايان و در منزل آن‎ها وجود دارد. گزارش‎هايش را ما ديده‎ايم.