صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامي:
آمريكاي گرگ صفت ضعيف تر، اما وحشي تر و وقيح تر شده است

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در ديدار هزاران نفر از دانش‎آموزان و دانشجويان سراسر كشور، با اشاره به اين‎كه برخي از جمله آمريكايي‎ها در تلاشند با تحريف تاريخ، آغاز خصومت آمريكا با ايران را به تسخير لانه جاسوسي ربط دهند، خاطرنشان كردند: آمريكايي‎ها از ابتداي روابط با ايران، با طرح‎هاي بظاهر دوستانه، باطناً با ملت ايران دشمني مي‎كردند كه اين دشمني با كودتاي ۲۸ مرداد علني شد و اين مقطع آغاز خصومت علني آمريكا با ايران است.

ايشان كودتاي مرداد ۱۳۳۲ را موجب آگاهي بيش‎تر ملت خواندند و افزودند: ده سال بعد در سال ۱۳۴۲ كه مبارزات اسلامي و مردمي شروع شد، امام خميني با درك موضع حقيقي و قلبي مردم، اين واقعيت را بيان كردند كه امروز در اذهان ملت ايران هيچ فردي منفورتر از رئيس جمهور آمريكا نيست.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با بيان اين واقعيت كه آمريكا از آن روز تا امروز هيچ تغييري نكرده است، گفتند: همان شرارت، همان گرگ‎صفتي، همان تلاش براي ايجاد ديكتاتوري بين‎المللي و همان سلطه‎طلبي بي‎حد، امروز نيز در آمريكا وجود دارد البته با وحشي‎گري و وقاحت بيش تر.

ايشان «سد كردن راه نفوذ مجدد سياسي و تسلط دوباره آمريكايي‎ها بر ايران» را مهم‎ترين پاسخ جمهوري اسلامي در مقابل توطئه‎هاي حاكمان واشنگتن برشمردند و تأكيد كردند: منع مكرر مذاكره با آمريكا يكي از ابزارهاي مهم بستن راه ورود آنان به ايران عزيز است.

رهبر انقلاب، مذاكره با آمريكا را حقيقتاً بي‎نتيجه برشمردند و تأكيد كردند: برخي كه مذاكره با آمريكا را حلّال مشكلات مي‎دانند، صددرصد اشتباه مي‎كنند و هيچ نتيجه‎اي از گفت وگو با آمريكايي‎ها حاصل نخواهد شد، چراكه آن‎ها يقيناً و قطعاً هيچ امتيازي نخواهند داد.

ايشان در همين زمينه اين واقعيت را يادآوري كردند كه طرف مقابل، نشستن مقامات ايراني پشت ميز مذاكره را به معناي به زانو درآوردن جمهوري اسلامي مي‎داند و از اصرار بر مذاكره، اين هدف را دارد كه به جهانيان بگويد فشار حداكثري و تحريم‎ها سرانجام نتيجه داد و ايراني‎ها به زانو درآمدند.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي افزودند: اگر مسؤولان جمهوري اسلامي ساده‎لوحي مي‎كردند و به مذاكره مي‎رفتند، از فشارها و تحريم‎ها هيچ چيزي كم نمي‎شد، بلكه راه براي طرح رسمي توقعات و تحميل‎هاي جديد آمريكايي‎ها باز مي‎شد.

آيت‎الله رئيسي:
ميدان مبارزه با فساد را با اتهام زني بعضي ها خالي نخواهيم كرد

رئيس قوه قضائيه در ديدار با خانواده‎هاي معظم شهدا، علما و نخبگان آذربايجان شرقي با بيان اين‎كه "هيچ جبهه‎اي نداريم كه تفكر انقلابي دست برتر را نداشته باشد"، گفت: همه اين‎ها به‎بركت خون شهيدان است كه به خون ثار‎الله متصل است؛ چراكه خدا خودش خونخواه سيدالشهدا است و امكان ندارد اين خون‎ها و آثارشان كم شود، ممكن است ناملايماتي پيش‎ايد ولي ماندگاري اين ناملايمات وجود ندارد.

وي با تأكيد به اين‎كه باطل، فساد و تبعيض در نظام اسلامي جايي ندارد و فسادناپذير است، گفت: برخي در گوشه‎اي با هواي نفس، زياده‎خواهي، دست‎اندازي به حقوق بيت‎المال به‎وجود مي‎آورند ولي ماندگاري ندارد.

رئيس قوه قضائيه تصريح كرد: كسي را نداريم كه دل در گرو انقلاب اسلامي داشته باشد و فساد و تبعيض و ناعدالتي را بپذيرد. نظام اسلامي در دوره 40ساله گام‎هاي بلندي برداشته و تجربيات و اندخته‎هاي زيادي دارد و با اين تجربيات، در گام دوم، آينده را بسيار روشن و اميدوار‎كننده مي‎بينيم.

آيت‎الله رئيسي افزود: با هر كسي دچار لغزش شد، بايد برخوردي عبرت‎آموز شود تا بدانند فساد و روابط ناسالم و درآمد نامشروع و دست‎اندازي به بيت‎المال هزينه سنگيني دارد.

وي تصريح كرد: اين‎گونه نيست كه برخي با اتهام‎زدن، ملامت كردن و دوقطبي‎سازي بخواهند ما ميدان مبارزه با فساد را خالي كنيم. ميدان مبارزه با فساد با سياسي‎كاري و ملامت و اتهام‎زني خالي نمي‎شود.

رئيس قوه قضائيه با تأكيد بر اين‎كه "مبارزه با فساد و عدالت‎خواهي را خواست مردم و دلسوزان مي‎دانيم" ادامه داد: اين خواست به هيچ عنوان نه تأخير خواهد داشت و نه تعطيل مي‎شود.

مجمع عمومي جامعه مدرسين در بيانيه‎اي تاكيد كرد؛
مسؤولان به مذاكرات خسارت بار و معاهداتي همچون FATF اميد نبندند

مجمع عمومي جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بيانيه‎اي ضمن اعلام حمايت از بيانات اخير رهبر انقلاب، از مسؤولان خواست به مذاكرات بي‎ثمر و معاهداتي چون fatf اميد نبندند.

به گزارش خبرگزاري رسا، در اين بيانيه آمده است: سخنان صريح و قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار اخير دانشجويان و دانش‎آموزان عزيز و پرانگيزه كشورمان در رابطه با استمرار خصومت عميق آمريكا با ملت ايران، دفاع مقتدرانه و منع مستدَل مذاكره، بستن راه نفوذ آمريكا، بيهوده بودن مذاكراتي مانند برجام، تكيه بر ظرفيت‎هاي داخلي و رونق توليد، از امور مهمي است كه بايد همه به‎ويژه مسؤولان كشور نصب العين خود قرار دهند و اميد به مذاكرات بي‎ثمر و خسارت‎بار و معاهداتي چون fatf نبندند كه تجربه نشان داده است خوي استكباري مستكبرين دنبال مذاكره ظالمانه و غير واقعي و نتيجه‎اي غير عادلانه مي‎باشد.

امير سرلشكر موسوي:
زانو زدن برابر دشمن دستاوردي براي ملت ندارد

امير سرلشكر موسوي فرمانده كل ارتش، در مراسم راهپيمايي 13 آبان در مقابل لانه جاسوسي با تاكيد بر اين‎كه آمريكا با سردمداري ترامپ در مسير افول با سرعت بيش‎تري به سقوط نزديك مي‎شود، گفت: انقلاب اسلامي ايران يك چله پر چالش اما پر افتخار را پشت سر گذاشته است و به‎صورت اعجاب آور و بي‎سابقه‎اي از مجموعه‎اي از موانع و دشواري‎ها كه هر كدام مي‎تواند يك نظام را از پا درآورد، گذر كرده است.

فرمانده كل ارتش با خطاب قرار دادن جوانان، گفت: دشمنان امروز از مقابله نظامي نااميد شده اند، در جنگ اقتصادي نيز تقريبا مايوس شدند، اما از فتنه نااميد نيستند.

وي تاكيد كرد: زانو زدن بر برابر دشمن بي‎رحم دستاوردي در پي نخواهد داشت و تنها راه پيشرفت و تعالي و عزت حفظ روحيه انقلابي و دفاع از نظام انقلابي مبتني بر بصيرت و اطاعت از رهبري است.

فرمانده كل ارتش با تاكيد بر اين‎كه امروز نظام سلطه به سركردگي آمريكاي جهانخوار براي ادامه استيلاي شيطاني خود تلاش مي‎كند، خاطرنشان كرد: آنان درصدد هستند گفتمان سازش را در قالب واژه‎هاي خاكستري به ملت ايران تحميل كنند.

رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس:
«گام چهارم» بايد محكم تر برداشته شود، اقدام تدريجي تأثيري ندارد

حجت‎الاسلام مجتبي ذوالنور در گفت‎وگو با مهر، درباره شاخصه‎هاي گام چهارم كاهش تعهدات برجامي ايران، گفت: بنده پس از خروج آمريكا از برجام، اعلام كردم كه دولت به‎جاي اين‎كه در هر گام از كاهش تعهدات برجامي دو ماه فرصت به طرف مقابل دهد، بايد در يك گام اقدامات خود را انجام دهد.

وي افزود: در واقع نظر ما بر اين بود كه اقدامات ايران در كاهش تعهدات برجامي بايد قاطعانه و در يك مرحله انجام شود اما تصميم‎گيرنده در اين باره دولت است و سياست دولت در كاهش تعهدات برجامي هم تاكنون به اين شكل بوده كه تدريجي و گام به گام حركت كند.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي ادامه داد: اقدامات تدريجي دولت در كاهش تعهدات برجامي فرصت‎سوزي است و راه به‎جايي نمي‎برد؛ چرا كه كاملاً مشخص است اروپايي‎ها اراده اقدام براي برجام را ندارند و تحت تأثير آمريكا هستند.

حجت‎الاسلام ذوالنور تاكيد كرد: اقدامات سست، ملايم و تدريجي هيچ تأثيري در اروپايي‎ها نمي‎گذارد و آنان هيچ اقدامي براي برجام انجام نخواهند داد.

درباره همان خطش بنويس!

كيهان در ستون گفت وشنود خود نوشت:

گفت: معاون آقاي ظريف گفته است؛ هدف برجام اقتصادي نبود!

گفتم: پس تكليف آن‎همه وعده و وعيد كه با برجام تمام تحريم‎ها بالمره لغو مي‎شود و آن‎چنان گشايش اقتصادي به‎وجود مي‎آيد كه مردم ديگر به يارانه‎ها احتياجي ندارند و حتي آب خوردن مردم هم به برجام ارتباط دارد و... چه مي‎شود؟!

گفت: چه عرض كنم؟! بايد پرسيد اگر هدف برجام اقتصادي نبود پس چي بود؟!

گفتم: يكي از خان‎ها فوت كرده بود. پسر مشاور خان به پدرش گفت؛ مي‎خواهم در تجليل از او مطلبي بنويسم مثلاً در تمجيد از خط خوشي كه داشت. مشاور گفت؛ خطش كه خيلي كج و كوله بود! گفت؛ درباره سخاوتش. مشاور گفت؛ خيلي خسيس بود! گفت؛ درباره مهرباني‎اش! گفت؛ آدم سنگدلي بود و... پسر پرسيد؛ پس از كدام صفتش تجليل كنم؟ مشاور سرش را خاراند و گفت؛ درباره همان خطش بنويس!

رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‎ها:

۵۰۰ هزار نفر از راهپيمايان اربعين از جامعه دانشگاهي بودند

به گزارش وبدا، حجت‎الاسلام مصطفي رستمي در شانزدهمين اجلاس معاونان فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت كه به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي ابن‎سينا همدان برگزار شد، تربيت دانشجو در دانشگاه‎ها را كاري مهم و بزرگ دانست و گفت: در جريان سيل‎هاي اخير كشور، همين دانشجويان و جوانان بارهاي بسيار بزرگي را از دوش ما برداشتند و در جريان راهپيمايي باشكوه اربعين حضور حماسي را رقم زدند. براساس پژوهشي كه شوراي عالي انقلاب فرهنگي انجام داده بود مشخص شد بيش از ۵۰۰ هزار زائر از ميان جمعيت سه ميليون و ۱۰۰ هزار نفري از جامعه دانشگاهي بوده‎اند.

كرباسچي اصلاح‎طلب:
اصلاح طلبان بگويند كدام مشكل مردم را حل كردند

غلامحسين كرباسچي در حاشيه نشست حزب جمهوريت ايران اسلامي گفت: «حزب ما در شوراي عالي عضويت دارد اما منتقد آن است. ما فكر مي‎كنيم كه هم در روش‎ها و هم در نحوه انتخاب‎ها و گزينش‎ها و هم در نحوه برخوردهاي سياسي انتقاداتي وجود دارد». وي خاطرنشان كرد: «آقايان بايد يك‎بار بنشينند و بگويند اگر راهبرد شوراي عالي براي انتخابات‎هاي 92 و 94 بوده و نيز در انتخابات 96 موجب پيروزي شده است، آيا اين پيروزي مشكل مردم را حل و بهتر برطرف كرده است؟». وي افزود: «خيلي از پيروزي‎هاي ما نتيجه عملكرد بد رقباي ما بوده است نه اين‎كه ما خيلي خوب عمل كرده باشيم».

مجله تخصصي سياست خارجي آمريكا:
ايران قدرت بازدارندگي آمريكا را نابود كرد

فارين پاليسي، مجله تخصصي سياست خارجي آمريكا، در يادداشتي نوشت: خروج آمريكا از سوريه فرصتي براي واشنگتن است تا قدرت بازدارندگي خود در خاورميانه را بازبيني كند. حملات اخير به تاسيسات نفتي عربستان باعث شد نادرستي اين فرضيه اثبات شود كه فقط شمار نيروهاي آمريكايي حاضر در منطقه، سرعت پاسخگويي آن‎ها به فوريت‎هاي تازه و هياهويي كه مي‎توانند به راه بيندازند، كافي است تا دشمنانشان پيش از هر اقدام اشتباهي چندين بار تصميم خود را مورد بازبيني قرار دهند.

براي اعتبار بازدارندگي ايالات متحده بسيار حياتي است كه به اصلي‎ترين دشمن منطقه‎اي خود يعني ايران بفهماند كه در صورت عبور تهران از خط قرمزها، واشنگتن در استفاده از قدرت مهلك و كشنده ترديد نخواهد كرد. اما ترامپ با كوتاهي در پاسخگويي اين پيام را به تهران داد تا زماني كه يك سرباز آمريكايي مستقر در خاورميانه كشته نشده و يا يك دارايي حياتي ايالات متحده مستقيم مورد يورش قرار نگرفته باشد، دستور مداخله ارتش آمريكا صادر نخواهد شد.

يكي ديگر از درس‎هاي مهمي كه واشنگتن بايد بگيرد اين است كه اندازه زرادخانه‎ها يا تعداد نيروهاي ايالات متحده براي ترساندن و بازدارندگي ايران و احتمالا ساير دشمنان كافي نيست. جنگ‎افزارها در بازدارندگي مهم هستند اما كلام و رفتار رهبران ايالات متحده اهميت بيش‎تري دارد و در اين مورد آن‎ها هميشه پيام اشتباه مي‎فرستند.

فارين پاليسي مي‎افزايد: براي بازدارندگي عليه ايران، سياست‎گذاران آمريكايي بايد تهران را متقاعد كنند كه ايالات متحده از جنگ نمي‎ترسد. اين مستلزم فرستادن اين پيام شفاف به ايراني‎هاست كه اگر به حملات عليه زيرساخت‎هاي نفتي در خليج فارس ادامه دهند، ايالات متحده به زور متوسل مي‎شود.

اما بديهي است كه ترامپ اين منطق را نخواهد پذيرفت چرا كه بارها گفته است به هيچ عنوان حاضر به رويارويي با ايران نيست. ايران نيز به خوبي فهميده كه نظام سياسي آمريكا به شكلي خطرناك دچار شكاف شده، رئيس جمهور ضعيف و با استيضاح روبه روست و تشكيلات امنيت ملي آمريكا به‎دليل شست‎وشوي مغزي چشمگير، عملكردي ناكارآمد دارد.

مسؤوليت خسارت هاي حاصل از همكاري با FATF را مي پذيريد؟!

عبدالواحد موسوي لاري، عضو مجمع روحانيون و وزير كشور دولت اصلاحات، به ايلنا گفت: كارشناس اظهارنظر در لوايح چهارگانه وزارت خارجه است و تلقي‎شان بر اين است كه ما اگر اين لوايح را امضاء كنيم جلوي ضررهاي بسياري را ممكن است بگيرد.

موسوي لاري تاكيد كرد: طبق نظر كارشناسان اگر ما لوايح چهارگانه را امضا نكنيم فشارهاي بيش‎تري به كشور و مردم وارد مي‎شود بنابراين اگر امضا كنيم مي‎توانيم جلوي بسياري از مضرات را بگيريم.

آقاي موسوي لاري در اين اظهارات، چند پرسش را بي‎پاسخ گذاشته است:

اولا اگر همكاري با FATF به صلاح كشور بود، چرا 41 تعهد محرمانه به FATF دادند و اين اقدام را - تا زماني كه تحت فشار FATF براي تصويب برخي لوايح در مجلس قرار نگرفتند - آشكار نكردند؟

ثانيا آيا در ماجراي تحميل برجام به افكار عمومي، همين بزك‎كاري‎هاي معطوف به منافع انجام نمي‎شد؟!

ثالثا در ماجراي برجام اطمينان مي‎دادند كه به نفع كشور است اما خسارت‎هاي چندگانه را به همراه بازگشت تحريم‎ها نصيب كشور كرد. اما همان تيم حالا اذعان مي‎كند كه هيچ تضميني نمي‎دهد با پذيرش چهار تعهد ديگر FATF(در قالب 41 تعهد)، تحريم‎ها و محدوديت‎ها برداشته شود. آيا آقاي موسوي لاري به‎جاي وزارت خارجه تضمين مي‎دهد كه فشارهاي اقتصادي پس از همكاري كامل با FATF كه متضمن واگذاري اطلاعات محرمانه اقتصادي است، بيش‎تر نشود؟!

رابعا چرا افراطيون مدعي اصلاحات اصرار دارند مشكلاتي را كه كليد و راه‎حل آن در داخل است، به امتيازدهي به دشمنان نسبت دهند؟ آيا اين امر، تصادفي و از سر بي‎اطلاعاتي است يا...؟!

دولت روحاني ركورددار پايين ترين نرخ رشد اقتصادي

به گزارش مشرق، بر اساس آمار بانك مركزي، متوسط رشد اقتصادي سالانه دولت‎هاي سوم و چهارم(۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷) حدود 0/85 درصد بود. از آن‎جا كه آن مقطع هم‎زمان با جنگ تحميلي ۸ ساله بود، طبيعي بود كه رشد اقتصادي كشور پايين بيايد.

پس از دوره دفاع مقدس، دوران بازسازي كشور آغاز شد كه موجب بالا رفتن رشد اقتصادي كشور شد. به همين دليل دولت‎هاي پنجم و ششم(دولت سازندگي) ركورد بالاترين رشد اقتصادي كشور را با متوسط سالانه ۵/۵ درصد تصاحب كرد.

بر اساس آمار بانك مركزي، متوسط رشد اقتصادي كشور در ۸ سال دولت اصلاحات(۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳) حدود 4/2 درصد و در دولت احمدي‎نژاد(۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱) ۳/۳ درصد بود.

بانك مركزي رقم رشد اقتصادي سال ۱۳۹۷ را سانسور كرده اما مركز آمار آن را منفي 4/9درصد اعلام كرده است. بدين ترتيب در ۶ سال اول دولت روحاني(۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷) رشد اقتصادي كشور 1/8 درصد بوده است كه پايين‎ترين رشد اقتصادي در سه دهه اخير و پس از دفاع مقدس محسوب مي‎شود.

سلبريتي بازي حاصل ورود پول هاي بادآورده است

بهروز افخمي در برنامه صبحگاهي شبكه سه سيما گفت: پول‎هاي بادآورده‎اي كه اخيرا در سينما آمده اغلب براي كساني است كه حتي اگر پولشان سالم باشد و كثيف هم نباشد آدم‎هايي هستند كه در اين كار آشنايي ندارند و بلد نيستند و هرچيزي كه واسطه‎ها بگويند قبول مي‎كنند. خيلي‎هايشان دوست دارند با سلبريتي‎ها عكس يادگاري بگيرند و همان نظام صنعتي كه نظام مبتذلي است و سلبريتي‎بازي به اصطلاح امروز متداول بشود.

وي درباره دستمزد نجومي و ميلياردي برخي از بازيگران نيز اظهار داشت: نمي‎دانم درباره چه كساني حرف مي‎زنيد. برخي بازيگران هستند كه بخشي دستمزد و بخشي درصد مي‎گيرند و درآمدشان ممكن است بالاتر هم برود. برخي هم هستند كه بازيگر نيستند، سلبريتي و يك علامت تجاري هستند. كسي پول بادآورده دارد و مي‎خواهد با بازيگران عكس يادگاري بگيرد و اعتبار بگيرد كه فلان بازيگر را استخدام كرده‎ام. افخمي درخصوص شبكه نمايش خانگي گفت: به‎طور كلي خيلي از بازيگران شبكه نمايش خانگي بازيگر واقعي نيستند و ارزش پولي را كه به‎عنوان سلبريتي خرجشان مي‎شود ندارند اما در شرايط هركي به هركي با پول‎هاي بادآورده پول مي‎گيرند. اين بي‎لياقتي فيلمسازان است كه باعث شده اين اتفاق‎ها بيفتد.

زيباكلام:
92 درصد ايراني ها توسعه برنامه موشكي را مهم مي دانند

توئيت صادق زيباكلام، استاد علوم سياسي دانشگاه تهران كه مواضع عموماً سرسختانه‎اي دارد، بسياري را شگفت‎زده كرد. به گزارش روزنامه اصلاح‎طلب هفت صبح او در توئيتر خود نوشته بود: «براساس يافته‎هاي دانشگاه مريلند آمريكا؛ 92 درصد ايرانيان معتقدند توسعه برنامه‎هاي موشكي كشور مهم‎اند؛ 61 درصد از حضور نظامي ايران در سوريه طرفداري مي‎كنند؛ چين و روسيه بعد از ژاپن محبوب‎ترين كشورها براي ايرانيان هستند؛ 77 درصد صداوسيما را منبع مطمئن خبري مي‎دانند و 26 درصد ماهواره‎ها را.»

اين روزنامه مي‎افزايد: طبق نظرسنجي مريلند براي نخستين‎بار بيش از نيمي از ايراني‎ها موافق خروج از برجام شده‎اند. بررسي‎هاي اين پژوهش نشان مي‎دهد كه 59 درصد ايراني‎ها با توجه به خروج آمريكا از برجام، موافق خروج ايران از اين توافق هسته‎اي، به‎رغم تعهد باقي اعضا به برجامند.

بررسي ميزان اطمينان به عمل به تعهدات اعضاي 5+1، طي سه سال و نيم هم نشان مي‎دهد كه اطمينان به پايبندي از 61 درصد به 30 درصد سقوط كرده است و عدم اطمينان از 35 درصد به 69 درصد افزايش يافته.

پاسخ ايران با توجه به خروج آمريكا از برجام چه خواهد بود؟ 58 درصد گفته‎اند كه تحت هيچ شرايطي توافق جديدي را بر نمي‎تابند. 72 درصد در جواب به اين‎كه برجام تاكنون چگونه كار كرده است، پاسخ داده‎اند كه به امتيازدادن نمي‎ارزيد! 21 درصد دقيقاً نظر مخالف دارند و 7 درصد هم نظر مشخصي ندارند.

توسعه برنامه موشكي چقدر براي شما مهم است؟ پاسخ 72 درصد بسيار مهم و 20 درصد تا حدودي مهم را ذكر كرده‎اند؛ جمعاً همان 92 درصدي كه زيباكلام به آن اشاره كرده بود. فقط 3 درصد گفته‎اند اصلاً به نظرشان مهم نيست. اين‎كه توسعه برنامه موشكي ايرآن‎چه تأثيري بر احتمال حمله باقي كشورها به ايران مي‎گذارد را 61 درصد كاهش احتمال حمله، 13 درصد افزايش و 22 درصد بي‎اثر دانستند. 58 درصد هم به اين پرسش كه ايران بايد چه تصميمي اتخاذ كند، پاسخ داده‎اند كه بايد برنامه موشكي بدون مذاكره ادامه پيدا كند و اين برنامه قابل مذاكره نيست. 29 درصد اما ادامه برنامه آزمايش موشك‎هاي بالستيك را براي گشايش مذاكره برگزيدند.

 اخبار ويژه

شوراي آتلانتيك:
آمريكا از توهم خارج شود، انقلاب اسلامي قدرتمندانه پابرجاست

تارنماي شوراي آتلانتيك نوشت: آمريكا از آغاز انقلاب 1979 ايران، منتظر سقوط انقلاب اسلامي است اما حكومت ايران در برابر چالش‎هايي مانند جنگ هشت ساله با عراق، چندين دهه تحريم، اغتشاشات 2009 و حتي موج‎هاي دموكراسي‎سازي «انقلاب‎هاي رنگين» و خيزش‎هاي گستره اروپاي شرقي، اتحاد جماهير شوروي، شرق آسيا و خاورميانه همچنان ايستادگي كرده و حتي قدرت آن بيش‎تر هم شده است. اكنون نيروهاي نيابتي ايراني در گستره خاورميانه، از حزب‎الله لبنان گرفته تا حوثي‎هاي يمن، باعث آشفتگي كشورهاي خارجي شده و نفوذ گروه‎هاي شيعه حامي ايران در تمام منطقه را افزايش داده‎اند.
ثبات و سرسختي چشمگير جمهوري اسلامي در برابر فشارهاي غيرعادي دلايل گوناگوني دارد. نخست، تاريخ نشان داده حكومت‎هايي كه در جنگ ساخته مي‎شوند پاياتر از حكومت‎هاي ديگر هستند. آن دسته از حكومت‎هاي انقلابي كه با جنگ آزموده مي‎شوند بايد ارتش‎هاي قوي و بوروكراسي‎هاي كارآمد ايجاد و براي بقاي خود تمام شكاف‎هاي داخلي را محدود يا خنثي كنند. نتيجه اين روند، برخورداري از يك رهبري انقلابي خوگرفته با جنگ و همچنين كهنه‎سربازاني است كه بي‎توجه به تمام اختلافات براي فداكاري در راه دفاع از حكومت انقلابي و ادامه مسير، تعهدي مشترك دارند.

پشيماني اكثر نظاميان آمريكايي از مشاركت در جنگ هاي بعد از 11 سپتامبر

11 سپتامبر 2001(20 شهريور 1380) علي‎رغم مخالفت‎هاي مردمي و حتي كوشش بسياري از سياستمداران آمريكايي و حتي انگليسي و بعد از آن روشنگري‎هاي برخي عناصر اطلاعاتي انگليسي و آمريكايي عليه جنگ‎هاي آمريكا و هم‎پيمانانش در غرب آسيا، تاريخِ سرآغازِ جنايت‎هاي آمريكا در منطقه شد كه ابتدا افغانستان و سپس عراق(دو سال پس از افغانستان) را به‎طور مستقيم و ديگر كشورهاي منطقه را به‎طور غيرمستقيم دچار ناآرامي‎هاي مستمر كرد.
حالا پس از حدود 19 سال از آغاز اين جنگ‎هاي بي‎پايان، روزنامه «نيويورك تايمز» در گزارشي چنين مي‎نويسد: «تايلر وِيد» كه مدال شجاعت «پرپل‎هارت»(قلب بنفش) را به‎خاطر خدمت در جنگ افغانستان دريافت كرده است، همانند بسياري از كهنه سربازان -از ژنرال‎هاي بازنشسته گرفته تا ديگر درجه داران- جنگ عراق و افغانستان را يك‎اشتباه مي‎داند. او كه هم در جنگ افغانستان و هم عراق حضور داشته مي‎گويد: «جان، پول، زمان و تلاش زيادي براي رسيدن به هدفي هدر رفت كه هرگز حاصل نشد».
اما اين صحبت‎ها تنها بخشي از يك «نظرسنجي» گسترده است كه نشان مي‎دهد اكثر كهنه سربازان از ادامه جنگ نااميد شده‎اند. بر اساس مطالعه‎اي كه از سوي مركز تحقيقاتي «پيو» انجام شده، ۶۴ درصد كهنه سربازان و بيش از ۶۲ درصد شهروندان آمريكا معتقدند جنگ عراق، ارزشش را نداشت. اين در حالي است كه آمار مخالفت با جنگ افغانستان كم‎تر از عراق است و ۵۸ درصد كهنه سربازان و ۵۹ درصد شهروندان آن را مبارزه‎اي بي‎ارزش توصيف كرده‎اند. اگرچه هنوز هم برخي كهنه سربازان موافق حظور نظامي در سوريه هستند، بيش از نيمي از آنان(۵۵ درصد) با آن مخالفند.

در دولت روحاني؛
تورم كالاهاي خوراكي به لحاظ درصد، 8 برابر شد!

براساس آمارهاي مركز آمار، تورم گروه كالاهاي «خوراكي، آشاميدني و دخانيات» در فاصله بين سال 1395 تا مهر 1398(يعني 3.5 سال گذشته) از 7.5 درصد به 60.8 درصد افزايش يافته است؛ به عبارتي در طول اين مدت تورم كالاهاي خوراكي بيش از هشت برابر شده است.
هشت برابر شدن تورم كالاهاي خوراكي حاكي از اين واقعيت است كه فشار زياد و قابل توجهي از لحاظ معيشتي به مردم وارد شده و عملا سفره مردم كوچك‎تر شده است. هرچند روند تورم كالاهاي خوراكي اخيرا نزولي شده اما باز هم تا زماني كه به شرايط چهار سال قبل برگردد فشار بيش‎تري به مردم وارد مي‎شود.
همچنين، تورم كالاهاي غيرخوراكي نيز در اين بازه زماني بيش از پنج برابر شده و از 6.6 درصد به 34.2 درصد افزايش يافت. اين آمارها نشان مي‎دهد فارغ از اين‎كه تورم كالاهاي خوراكي و غيرخوراكي چند برابر شده، رشد قيمت كالاهاي خوراكي بسيار بيش‎تر از كالاهاي غيرخوراكي بوده است.
مقايسه شرايط كنوني با سال 95 از اين جهت اهميت دارد كه قبل از سال 96 و حوادث اين سال بوده و بر اين اساس بايد گفت مقايسه شرايط كنوني با شرايط قبل از آشوب‎هاي 96 نشان مي‎دهد مقايسه‎ها با شرايط پيش از شروع به كار دولت دوازدهم نيز نتيجه مشابهي با شرايط پس از آن دارد و نمي‎توان افزايش تورم را به آن ربط داد.
هرچند فشارهاي قيمتي به مردم نيازي به آمارهاي مراكز رسمي ندارد و آن‎قدر محسوس است كه هركسي بدون اتكا به آمار هم مي‎تواند آن را لمس كند اما آمارها نيز مويد همين موضوع بوده و بايد گفت يكي از بدترين نتيجه‎ها در عملكرد دولت در حوزه اقتصادي، چيزي جز همين افزايش تورم نمي‎باشد.