صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
امروز بزرگ ترين وظيفه، مقابله با فساد است

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با سردار اشتري فرمانده نيروي انتظامي كشور و جمعي از مسؤولان و فرماندهان ناجا اظهار داشت: خدا را شكر مي‎كنيم كه در زماني زندگي مي‎كنيم كه بعد از 1400 سال، نظام اسلامي مقتدري در چنين كشوري برقرار است. اين نظام به‎عنوان نمونه‎اي در دنيا ثبت شد و نشان داد يك نظام اسلامي مقتدر نه تنها مي‎تواند جامعه را اداره كند، بلكه ثابت خواهد شد كه تنها راهي است كه مي‎تواند سعادت دنيا و آخرت را براي بشر تأمين كند.

آيت‎الله محمدتقي مصباح يزدي افزود: خداوند متعال بعد از رحلت حضرت امام(ره) جانشين شايسته‎اي را نصيب ما كرد كه امروز مايه افتخار ايران زمين است؛ خداوند رهبري با ويژگي‎هاي ممتاز و منحصر به فرد براي ما قرار داده است. بايد بر خود بباليم در دنيايي كه برخي مردم كشورها، از رهبران خود نفرت دارند – و آن‎ها را مايه ننگ مي‎دانند – رهبري داريم كه حتي كشورهاي ديگر و مردمي در اقصي نقاط عالم افتخار خود مي‎دانند كه تابع اين رهبر باشند. هر قدر در باره عظمت اين نعمت فكر كنيم، نمي‎توانيم حق آن را ادا كنيم.

ايشان وجود ياراني كه بازوي رهبري باشند و منويات ايشان را محقق كنند، از ديگر نعمت‎هاي الهي دانست و افزود: سير حركت در هر كدام از اركان رشدِ امنيت، فرهنگ، اقتصاد و ساير اركان، مجموعا صعودي بوده است و برآيند كلي نظام، برآيند مثبت و رو به بالا بوده است.

آيت‎الله مصباح ادامه داد: امروز – همان‎گونه كه بزرگان ما در مواقع مختلف تأكيد كرده‎اند، - بزرگ‎ترين وظيفه ما مبارزه با فسادهاست؛ البته فساد انواعي دارد.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه ريشه همه فسادها به دوعامل اصلي بر‎مي‎گردد، ادامه داد: عامل اول اين‎كه كساني – حتي اگر قصد برخورد با فساد را داشته باشند - راه آن را ندانند و جهل داشته باشند؛ اما عامل دوم و بزرگ‎تر، اين است كه عده‎اي بدانند، اما نخواهند؛ يعني وقتي مي‎بينند اگر قرار باشد به وظايف خود عمل كنند، بايد قيد برخي از منافع خود را بزنند، به وظيفه عمل نمي‎كنند. بنابراين براي برخورد با ريشه اصلي فسادها، بايد با اين دو عامل مقابله كرد.

آيت‎الله مصباح برخورد با جهل و هواي نفس را وظيفه اصلي انبياي الهي دانست و افزود: «يعلمهم و يزكيهم» كه خداوند در قرآن كريم مي‎فرمايد، همان از بين بردن جهل و تربيت افراد است؛ يعني مقابله با جهل و هواي نفس. به عبارت بهتر، مردم علاوه بر اين‎كه بايد حق را بياموزند، بايد به گونه‎اي تربيت شوند كه به وظايف خود توجه داشته باشند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين‎كه به بركت تدبيرهاي مقام معظم رهبري، حركت‎هاي خوبي در هر دو جهت انجام گرفته است، ادامه داد: اين‎ها مانند ميوه‎هايي است كه خداوند به دست ايشان غرس كرده است؛ شايد در عالم، رهبري اين چنين كه تدبير جامع، به موقع و با سعه صدر داشته باشد، وجود نداشته باشد، بلكه حتي مي‎توان گفت كسي كه بتوان او را با رهبر ايران مقايسه كرد، وجود ندارد. خاضعانه از خداوند متعال، سلامتي، طول عمر و توفيقات ايشان را مسألت داريم. چرا كه بركات تصميم‎هاي ايشان شامل هشتاد ميليون نفر در ايران و صدها ميليون نفر در خارج از كشور مي‎شود.

ايشان در ادامه خطاب به مسؤولان اظهار داشت: بايد سعي كنيم كه منويات ايشان و خواسته‎هاي ايشان از گروه‎هاي مختلف را شناخته و محقق كنيم؛ گاهي منافع شخصي مانع مي‎شود كه حتي انسان دقت كند كه رهبري از ايشان چه مي‎خواهد، از اين‎رو سخن رهبري را به‎گونه‎اي تفسير مي‎كند كه با منافع وي سازگار باشد؛ اين همان وسوسه‎هاي شيطاني است كه مانع نشر بركات ايشان مي‎شود. در مرحله بعد نيز در اجرا، روش‎هاي مناسبي براي تحقق اين منويات پيدا كنيم.

آيت‎الله مصباح با تأكيد بر لزوم كسب بصيرت مسؤولان در نظام اسلامي خاطر نشان كرد: وظيفه ديگر هر مديري در نظام اسلامي اين است كه در كنار كسب بصيرت، سعي كند روح تقوا، اخلاص، خداخواهي را در خورد نيروي تحت امر خود تقويت كنند؛ چون هرچه اين روحيه يعني تقوا، اخلاص، التزام به انجام وظيفه شرعي و خدامحوري در يك گروهي تزريق و تقويت شود، بازدهي آن گروه بالاتر مي‎رود و خداي ناكرده اگر ضعف‎هايي در اين زمينه وجود داشته باشد، نتيجه مطلوب محقق نخواهد شد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام زمان(عج):
در حوادث گوناگوني كه رخ مي‎دهد، به راويان احاديث ما مراجعه كنيد.
كمال الدين و تمام النعمه، ج 2، ص 493

 راه امام

ابرقدرت ها از پرچم سياه ما مي ترسند

قدرت‎هاى بزرگ از اين چادرها[سياهي‎هاي عزاداري] مى‎ترسند. قدرت‎هاى بزرگ از اين سازمانى كه بدون دست واحدى در كار باشد كه آن‎ها را مجتمع كند، خود به خود ملت را به هم جوشانده‎اند در سراسر يك كشور، كشور پهناور، در ايام عاشورا و در دو ماه محرم و صفر و در ماه مبارك، [مى‎ترسند]. اين مجالس است كه مردم را دور هم جمع كرده است.
صحيفه امام، ج 16، ص 344

 در پرتو خورشيد

والله العلي العظيم نظيري براي ايشان سراغ ندارم

والله العلي العظيم در عالم اسلام نظيري براي مقام معظم رهبري سراغ ندارم. علم، تقوا، فراست، دورانديشي، تدبير، حلم، سماحت، صبر، شجاعت در ايشان جمع شده است در حالي‎كه اگر يكي از آن‎ها در هر فردي باشد، او را در عالم ممتاز مي‎كند. اگر بيش از اين بگويم، متهم به اغراق‌گويي مي‎شوم، اما اگر مي‎شد كه آن‎چه از ايشان مي‎دانم را بگويم، متوجه مي‎شديد كه اين سخنان، اغراق نيست.
علامه مصباح يزدي