صفحه كلبه سبز

سريع ترين راهكار ها براي رهايي از گلو درد

گلو درد نتيجه التهاب گلو است، بعضي از علل اصلي اين بيماري شامل عفونت‎هاي ويروسي، باكتري يا عفونت‎هاي قارچي، آلودگي، سيگار، هواي خشك، فرياد بيش از حد و يا نوعي واكنش آلرژيك است.

اين بيماري اغلب با سردرد، درد معده، سرماخوردگي معمولي و تورم غدد گلو همراه بوده اگرچه گلودرد بسيار رايج است، اما بايد به سرعت آن را درمان كرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، براي اين كارعلاوه بر مراجعه به پزشك، مي‎توانيد برخي از درمان‎هاي ساده و طبيعي را براي كاهش دردگلو امتحان كنيد كه بسته به نوع علت، مي‎تواند موثر باشد.

آب نمك

هيچ درماني به اندازه نمك نمي‎تواند با بيرون كشيدن مخاط از بافت ملتهب، به بهبود درد گلو كمك كند؛ در اين صورت تمام كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه حدود نصف قاشق چايخوري نمك را با مقداري آب گرم مخلوط كنيد و آن را هم بزنيد تا نمك حل شود.

پس از تهيه اين مخلوط، چند ثانيه با آن قرقره كنيد. اگر هنوز گلوي شما صدمه ديده است، اين كار را چندين بار در روز تكرار كنيد همچنين مي‎توانيد آب ليمو را به آن اضافه كنيد تا كمك كند ويروس و باكتري‎ها بيش‎تر از بين بروند.

استفاده از مقداري عسل

عسل نوعي سركوب كننده طبيعي سرفه است و بلعيدن يك قاشق غذاخوري عسل كافي است كه به كاهش سرفه شبانه به‎ويژه در كودكان كمك كند. اگر طعم عسل را دوست نداريد، افزودن آن به چاي گرم يا آب هم مي‎تواند به گلو درد كمك كند.

مقداري سير بجويد

شايد هرگز به جويدن سير فكر نكرده باشيد، اما اين يك راه عالي براي تسكين گلودرد است. سير به‎دليل يك ماده شيميايي به نام آليسين، مي‎تواند باكتري‎هايي را كه به گلو آسيب مي‎رسانند از بين ببرد.

سركه

سركه سيب، به علت خواص ضد باكتريايي‎اش براي درمان گلودردچركي مفيد است. يك قاشق غذاخوري سركه سيب سرخ و يك قاشق چاي خوري از آب ليمو و عسل را در يك فنجان آب گرم اضافه كنيد و آن را به آرامي بنوشيد.

اين نوشيدني را دو يا سه بار در روز بنوشيد. به زودي شما از درد و التهاب، رهايي خواهيد يافت همچنين، مي‎توانيد محلول سركه سيب را در گلويتان قرقره كنيد. يك قاشق چاي خوري نمك و يك قاشق غذا خوري سركه سيب را در يك فنجان آب گرم مخلوط كنيد. آن را چند بار در روز، در گلو قرقره كنيد.

آب ليمو را با عسل بنوشيد

تركيب مركبات مانند ليمو و عسل مي‎توانند به بهبود گلو كمك كنند. يك قاشق غذاخوري عسل را با آب ليمو مخلوط كنيد و هر زمان كه لازم باشد، آن را بنوشيد.

زردچوبه

درمان ديگر براي گلو درد، زردچوبه است كه داراي خواص ضد عفوني كننده و ضد التهابي قوي است. يك چهارم قاشق چاي خوري پودر زردچوبه را به يك ليوان آب گرم اضافه كنيد و اين نوشيدني را به آرامي در صبح و با معده خالي بنوشيد. اين كار را يك بار در روز براي سه يا چهار روز متوالي انجام دهيد.

هنگام خوابيدن زير سر خود را بلند كنيد

چرت زدن هنگام بيمار شدن تاثير شگفتي دارد اما در اين حالت لازم است سرتان را به‎جاي يك بالش روي دو يا سه بالش قرار دهيد و بالا ببريد.

اين كار نه تنها به شما كمك مي‎كند تا راحت‎تر نفس بكشيد بلكه كمك مي‎كند تا دهان خود را بسته نگه داريد و از خارش بيش‎تر گلو جلوگيري مي‎كنيد.

دارچين

دارچين، مي‎تواند براي درمان گلودرد ناشي از سرماخوردگي مورد استفاده قرار بگيرد. يك قاشق چاي خوري از پودر دارچين و پودر فلفل را در يك ليوان آب گرم، مخلوط كنيد؛ مي‎توانيد هل هم اضافه كنيد.

محلول را دو تا سه بار در روز قرقره كنيد. يك گزينه ديگر اين است كه چند قطره روغن دارچين و يك قاشق چاي خوري عسل را باهم مخلوط كنيد. اين تركيب را دو بار در روز بخوريد، تا از درد و التهاب همراه با گلودرد رهايي پيدا كنيد.

علل شكست مكرر درمان هاي كمك باروري

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ابن سينا جهاددانشگاهي، يك فلوشيپ ناباروري درباره شكست مكرر درمان ناباروري گفت: در‎اي وي اف يا ميكرواينجكشن شكست مكرر يعني سه بار درمان بي‎نتيجه. ما سه بار تكرار درمان را طبيعي فرض مي‎كنيم و اگر پس از سه بار نتيجه حاصل نشد، علل شكست درمان را بررسي مي‎كنيم. بنابراين، زوج‎هاي نابارور نبايد بابت تكرار درمان نگران شوند.

عضو تيم تخصصي مركز درمان ناباروري ابن‎سينا درباره علل شكست در روش‎هاي كمك باروري گفت: به‎طور كلي مي‎توان علل شكست درمان را به دو دسته مربوط به جنين و مربوط به مادر تقسيم كرد. براي يك بارداري سالم، لازم است وضعيت رحم نرمال باشد، و جنين سالم و باكيفيت براي انتقال به دست بيايد. بنابراين، ما از شكست مكرر درمان در مواردي صحبت مي‎كنيم كه رحم در بررسي‎هاي ظاهري سالم است.

عارفي درباره علت جنيني شكست مكرر درمان كمك‎باروري به علت اختلالات كروموزومي اشاره كرد و افزود: در مواردي كه جنين به‎لحاظ ظاهري سالم و داراي تقسيم سلولي منظم و طبيعي است و باز هم لانه‎گزيني اتفاق نمي‎افتد، يكي از نكاتي كه بايد بررسي شود، وضعيت كروموزومي زوجين است. احتمال بروز اختلال كروموزومي در زن و شوهر، حدود پنج تا ده درصد است و چندان شايع نيست، اما به هر حال بايد بررسي شود. اگر اختلال كروموزومي تشخيص داده شد، زوجين مي‎توانند از پي جي دي يا همان تشخيص ژنتيكي پيش از لانه‎گزيني استفاده كنند.

اين فلوشيپ ناباروري عوامل ايمونولوژيك را از جمله عوامل مربوط به مادر در شكست درمان ناباروري و سقط مكرر برشمرد و گفت: اگرچه نقش عوامل مربوط به سيستم ايمني از جمله مباحث چالش‎برانگيز است، اما نمي‎توان تأثير آن بر لانه‎گزيني جنين را انكار كرد. در واقع، لانه‎گزيني جنين و بارداري به‎نوعي همانند پيوند عضو است. نيمي از جنين متعلق به مادر نيست و بنابراين براي سيستم ايمني بدن مادر بيگانه است و ممكن است آن نيمه غيرخودي را پس بزند. به‎جز آن، در موارد وجود بيماري‎هاي خودايمني ممكن است سيستم ايمني بدن مادر به آن نيمه خودي جنين هم حمله و سعي بر دفع آن كند. اما اين بدين معنا نيست كه براي همه زوج‎هاي نابارور آزمايش‎هاي ايمونولوژي درخواست شود و زوج نابارور با يك يا دو بار شكست‎اي وي اف بخواهند از نظر سيستم ايمني بررسي شوند. اين آزمايش‎ها كه براي بررسي برخي آنتي‎بادي‎ها يا سلول‎هاي ايمني درخواست مي‎شوند، فقط بايد در مواردي كه پزشك به نقش عوامل ايمونولوژيك در شكست درمان شك دارد، انجام شود. اگر متخصص ايمونولوژي اختلالي را تشخيص داد، داروهاي متناسب براي تنظيم سيستم ايمني تجويز خواهد شد.

 كلبه سبز

نكات مهمي كه آقايان بايد درباره رفتار با همسر باردار بدانند

يك روانشناس گفت: مردان در دوران بارداري همسرشان بايد توجه بيش‎تري به وي داشته باشد.
زهرا امام، روانشناس و مشاور، درباره نكات مهم دوران بارداري كه آقايان بايد بدانند اظهار كرد: دوران بارداري يكي از پر استرس‎ترين دوراني است كه به‎دليل تغييرات هورموني در خانم‎ها و نگراني‎هايي كه براي به دنيا آوردن يك بچه خوب و سالم سپري مي‎شود.
امام با بيان اين‎كه مردان در اين دوران توجه بيش‎تري به همسران خودشان داشته باشد، افزود: اين توجهات بيش‎تر مي‎تواند از جانب مردان باشد و جنبه‎هاي حمايتي و عاطفي بيش‎تري را براي خانم باردار به همراه داشته باشد.
اين روانشناس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان بيان كرد: اولين راهكار اين است كه آقايان در اين دوران هميشه در دسترس باشد و به‎خاطر تغييرات هورموني كه اشاره شد معمولا خانم‎ها حساس‎تر مي‎شوند و دوست دارند آقايان توجه بيش‎تري به آن‎ها داشته باشند پس سعي كنند همواره در كنار همسرشان باشند.
او با اشاره به اين‎كه استرس‎هايي كه معمولاً در اين دوران ايجاد مي‎شود را سعي كنيد به حداقل برسانيد، ادامه داد: در اين دوران كار‎هايي كه در منزل است را آقايان بيش‎تر انجام دهند و سعي كنند كم‎ترين تنش را در خانم باردار ايجاد كنند همچنين مراقبت‎هاي پزشكي و درماني را براي همسرشان در نظر داشته باشند.
وي گفت: مراقب تغذيه و خواب همسرشان باشند و زمان بيش‎تري را براي صحبت كردن با همسرشان انتخاب كنند، همچنين سعي كنند در فضاي خانه آرامش ايجاد كنند كه توأم با مهرباني باشد، معمولاً خانم‎ها در اين دوران بيش‎تر دوست دارند فرمان دهند و رفتار‎هايي را انجام دهند كه مدت‎ها انجام نداده‎اند.
اين روانشناس اضافه كرد: در دوران بارداري آقايان انعطاف بيش‎تري داشته باشند و سعي كنند كه همراه همسر خود باشند؛ همواره تصميمات پزشكي و مواردي را كه پزشك زنان براي همسرشان توصيه كرده را در مد نظر داشته باشند، همچنين آقايان در اين دوران مراقب سلامتي، خورد و خوراك خود باشند.
او افزود: آقايان درباره بارداري خانم‎ها و به دنيا آمدن نوزاد اطلاعات كافي داشته باشند و سعي كنند اگر موارد اضطرابي در همسرشان مشاهده كردند حتما با يك مشاور در اين زمينه و پزشك زنان مشورت كنند و بعد از به دنيا آمدن نوزاد به‎خاطر تغييرات هورموني كه در خانم‎ها ايجاد مي‎شود كمي خلق و خوي خانم‎ها تغيير پيدا مي‎كند و مراقبت‎هاي نوزاد را در اين دوران به عهده گيرند تاخانم بيش‎تر استراحت كند.
وي با تاكيد بر اين‎كه مراقب افسردگي بعد از زايمان باشيد، ادامه داد: اگر متوجه افسردگي در خانم خود شدند حتما با يك مشاور در اين زمينه صحبت كنند، گاهي اوقات تصور بر اين است كه دوران حاملگي فقط مخصوص خانم‎هاست، اما اين دوران هم براي آقايان و هم براي خانم هاست به اين معني كه آقايان هم بايد در اين دوران حمايت گر خوبي براي همسران خود باشند.
اين روانشناس افزود: هميشه تربيت كودك قبل از اقدام به بارداري است. بهتر است قبل از اين‎كه خانم‎ها باردار شوند حتماً با يك پزشك زنان در اين مورد صحبت و از دارو‎هاي خاصي كه براي رشد مغز بچه‎ها مفيد هستند استفاده كنند.
او خاطرنشان كرد: اگر خانمي قبل از بارداري دچار مشكلات روحي است قبل از اين‎كه اقدام به بچه دار شدن كند براي درمان اقدام كند به اين معني كه گاهي اوقات خانم دچار مشكلاتي مثل افسردگي، اضطراب، وسواس و غيره است و بايد قبل از اقدام به بارداري با يك روانشناس در اين زمينه صحبت كنند.