صفحه سياسي

روانبخش عضو شوراي مركزي جبهه پايداري:
عدم سهم خواهي و تعلقات حزبي، ائتلاف نيروهاي انقلاب را راحت تر مي كند ح

جت‎الاسلام قاسم روانبخش عضو شوراي مركزي جبه پايداري انقلاب اسلامي در گفت‎وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري تسنيم، در پاسخ به اين پرسش كه مجلس كنوني را چگونه ارزيابي مي‎كنيد، گفت: اين مجلس را مي‎توان ضعيف ترين مجلس بعد از انقلاب دانست، زيرا اكثريت وكلاي آن به‎جاي اينكه وكيل ملت باشند خود را وكيل الدوله كرده‎اند.

وي با بيان اين كه متاسفانه دغدغه اين مجلس رضايت دولت است تا ملت، افزود: اگر در اين سه سال مجلس وظيفه نظارتي خود را به درستي انجام داده بود اين قدر مديران دولتي آلوده به فساد نمي‎شدند و امروز صدها پرونده فساد و اختلاس در صف بررسي دستگاه قضايي قرار نمي‎گرفت و ميلياردها تومان اموال بيت‎المال حيف و ميل نمي‎شد.

عضو جبهه پايداري انقلاب اسلامي با تاكيد بر اين كه خسارت‎هاي اقتصادي و سياسي برجام محصول مشترك مجلس و دولت است، گفت: تنها راه برون رفت از مشكلات كشور تشكيل دولت و مجلس انقلابي است و اين مهم به دست آحاد ملت بر سر صندوق‎هاي راي رقم خواهد خورد.

روانبخش در پاسخ به اين سؤال كه راهبرد جبهه پايداري براي حضور در انتخابات پيش رو چيست، اظهار داشت: جبهه پايداري يك جبهه گفتماني است نه يك حزب سياسي كه صرفا به دنبال كسب قدرت باشد. بنابراين همه كساني كه دغدغه دين و ارزش‎هاي اسلام و انقلاب داشته باشند در اين جبهه قرار دارند و ما دست آنان را به گرمي مي‎فشاريم.

وي ادامه داد: جبهه پايداري در راستاي تشكيل مجلس انقلابي و خدمتگزار مردم تلاش مي‎كند و روشن است كه مجلس انقلابي با حضور نمايندگان انقلابي شكل خواهد گرفت.

عضو شوراي مركزي جبهه پايداري در پاسخ به اين سؤال كه راهبرد شما براي تشكيل مجلس انقلابي چيست و آيا با ساير گروه‎ها ائتلاف خواهيد كرد يا با ليست مستقل به ميدان خواهيد آمد؟ تاكيد كرد: هدف، تشكيل مجلس انقلابي است و در راستاي همين هدف نيز چنانچه ساير گروه‎ها چنين دغدغه‎اي داشته باشند مي‎توانيم با هم ائتلاف كنيم.

در صورت عدم تحقق ائتلاف حداكثري به مراتب پايين‎تر اكتفا مي‎كنيم

روانبخش همچنين در پاسخ به اين سؤال كه سازوكار اين ائتلاف چيست و چگونه مي‎توان به آن دست يافت گفت: اين ائتلاف نيازي به نشست و برخاست زيادي ندارد و همه مي‎توانند بر اساس خط كش شاخص‎هاي انقلابي بودن نامزدهاي احتمالي را ارزيابي كنند. بي ترديد اگر گرايش‎ها و تعلقات حزبي و گروهي و سهم خواهي‎ها كنار گذاشته شود ائتلاف نيروهاي انقلابي بسيار راحت و سريع انجام مي‎شود. جبهه پايداري چنان‎چه مشاهده كند در ليست ساير دوستان انقلابي اهدافش تامين مي‎شود آن ليست را به‎طور كامل تاييد مي‎كند حتي اگر يك عضو رسمي جبهه در آن نباشد. همان گونه كه در انتخابات رياست جمهوري وقتي ساير گروه‎هاي سياسي در جمع‎بندي نهايي خود به نامزدي آيت‎الله رئيسي رسيدند جبهه پايداري نيز رسما از ايشان حمايت كرد و بيش از ساير گروه‎ها براي پيروزي ايشان همت گماشت.

عضو شوراي مركزي جبهه پايداري در واكنش به اين سوال كه اگر ليست ديگر گروه‎هاي انقلابي اهداف شما را تامين نكرد چه سازوكاري براي انتخابات اتخاذ مي‎كنيد، خاطرنشان كرد: هدف اول ما ائتلافي حداكثري است ولي چنان‎چه اين هدف ميسر نشد به مراتب پايين‎تر اكتفا خواهيم كرد. به‎عنوان مثال اگر در ليست آن‎ها 15 نفر يا 20 نفر وجود داشته باشد كه داراي شاخص‎هاي انقلابي هستند ما آن تعداد را در ليست خودمان قرار مي‎دهيم و بقيه آن‎ها را از ديگر دوستان انقلابي انتخاب خواهيم كرد.

وي در تحليل چنين راهبردي براي حضور در انتخابات گفت: ليست متناقض و مركب از عناصر انقلابي و غيرانقلابي موجب بي اعتمادي مردم نسبت به اصل آن ليست خواهد شد چنان كه در دوره قبل صورت گرفت مردم ميان طرفداران برجام و مخالفان برجام دچار حيرت شدند و معني و مفهوم ليست از دست رفت.

روانبخش در پاسخ به اين سوال كه شاخص‎هاي انقلابي بودن از نظر جبهه پايداري چيست گفت: اين شاخص‎ها بارها توسط حضرت امام (ره) و امام خامنه‎اي بيان شده است. به عبارت ديگر مجلس انقلابي آن است كه بر اساس 4 ركنِ تدين، مردمي بودن، انقلابي بودن و تخصص نمايندگان شكل بگيرد.

شاخص‎هاي يك نماينده ايده‎آل از نظر جبهه پايداري

عضو جبهه پايداري در تشريح 4 ركن اصلي براي انتخاب گزينه‎هاي واجد شرايط براي نمايندگي مجلس خاطرنشان كرد: در ارتباط با ركن تدين، اعتقاد و التزام عملي به اسلام و ارزش‎هاي اسلامي، مومن و متدين، اخلاص در عمل، متخلق به اخلاق اسلامي، معتقد به عقل و تدبير جمعي، دوري از خودخواهي و كبر از مهم ترين ويژگي‎ها مي‎تواند باشد. همچينن در ارتباط با ركن مردمي بودن يك نماينده موارد چون اعتقاد به دين، دنيا و عزت مردم و نيز درد شناس ترين و دردمندترين نسبت به نيازهاي مردم، ساده زيستي و دوري از تجمل‎گرايي و خوي اشرافي‎گري، سابقه تلاش براي محروميت زدايي، داشتن تواضع و روحيه خدمتگزاري به مردم به‎ويژه محرومين و مستضعفين، اعتقاد به حق انتخاب مردم در اقصي نقاط كشور، معتقد به مردمي بودن انقلاب، داراي اعتماد به نفس و خودباوري ملي، وامدار و مقروض باندهاي قدرت و ثروت نبودن، داشتن مرز روشن و مشخص با دشمنان و اعلام صريح آن، حمايت از پروژه‎هاي ملي، عدم اشتغال به فعاليت‎هاي درآمدزا در طول دوره نمايندگي، وقف همه جانبه خود براي خدمت به مردم، كارچاق كن جريانات و گروه‎هاي سياسي نبودن، وكيل اقشار مختلف مردم بودن نه طبقه‎اي خاص، صداقت و شفافيت و روراستي با مردم از مهم ترين ويژگي‎هاي يك نماينده مردمي به حساب مي‎آيد.

وي در ادامه در تشريح ركن انقلابي بودن يك نماينده مجلس گفت: اعتقاد راسخ به اسلام ناب محمدي (ص)، وابسته و دل بسته به خط امام و اصل ولايت فقيه و مصداق فعلي آن حضرت آيت‎الله العظمي خامنه‎اي، وابسته و دل بسته به قانون اساسي، معتقد به استكبار ستيزي، معتقد به عدالت خواهي و فساد ستيزي، معتقد به اهداف و ارزش‎هاي انقلاب اسلامي، داراي سعه صدر و تدبير انقلابي، شاداب و با نشاط، داراي شجاعت و استقامت لازم در مقابل دشمنان و باندهاي قدرت و ثروت، ترجيح منافع انقلاب و نظام بر منافع شخصي و گروهي و حزبي، اهل مبارزه با فسادهاي مالي و اقتصادي جريانات سياسي كشور، اهل خلاقيت و نوآوري براي حركت رو به جلو انقلاب، داراي شخصيت مستحكم و عدم وادادگي در مقابله با فساد از ويژگي‎هاي يك نماينده انقلابي است.

روانبخش افزود: همچنين در ارتباط با ركن تخصص شخصي، بايد به ويژگي‎هايي چون دانش لازم براي اظهار نظركارشناسي، داشتن نگرش علمي به مسائل كشور، داراي حسن سابقه علمي و دانشگاهي، داشتن توان تخصصي لازم براي ايفاي نقش موثر در جايگاه نمايندگي به‎ويژه امر مهم نظارت و داشتن توان تخصصي براي امر مهم قانونگذاري اشاره كرد.

رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس:
مشكلات مردم نتيجه برجام است

حجت‎الاسلام مجتبي ذوالنوري نماينده مردم قم در گفت وگو با فارس با اشاره به اظهارات اخير معاون اول رئيس جمهور در رابطه با تائيد لوايح مرتبط با FATF از سوي رهبر معظم انقلاب گفت:صحبت‎هاي رئيس جمهور و معاون اول وي در رابطه با تائيد اين لوايح توسط رهبر معظم انقلاب از مصاديق تشويش اذهان عمومي است و خلاف قانون اساسي و توهين به دستگاه‎هايي است كه جايگاه قانوني دارد و اين آقايان بايد به‎خاطر اظهارات‎شان در اين باره پاسخگو باشند.

وي افزود: اين‎گونه نمي‎شود كه هر جاي قانون به نفع فردي باشد و فرد بتواند از آن استفاده كند، قانون را قبول داشته باشد و هر جايي هم كه قانون مطابق ميل و نظر فرد نباشد قانون را زير پا بگذارد.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اظهار داشت: رئيس جمهور قسم خورده پاسدار و مجري قانون اساسي باشد. قانون اساسي حدود و اختيارات دستگاه‎ها را تعيين كرده است. وقتي موضوعي به شوراي نگهبان مي‎رود وظيفه و حدود قانوني شوراي نگهبان مشخص است و وقتي هم كه به مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‎رود باز هم كار به اين ترتيب است.

ذوالنوري تاكيد كرد: اين‎گونه نمي‎شود آقاي رئيس جمهور چون رئيس قوه است و زور دارد بخواهد با ادبيات ديكتاتور مآبانه دستگاه‎هاي ديگر را مرعوب كند كه آن‎ها نظر رئيس جمهور را تامين كنند. رئيس جمهور كه مدعي است حقوقدان است با مستندات قانون اساسي حرف بزند. اگر نكته‎اي در رابطه با شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام دارد با مستندات و مدارك عنوان كند اگر تخلفي رخ داده كجا بوده است.

وي افزود: وقتي شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام به وظايف قانوني‎شان عمل كردند چرا بايد مورد توهين آقاي رئيس جمهور قرار گيرند؟ و آقاي رئيس جمهور و آقاي جهانگيري با آن ادبيات در رابطه با لوايح مرتبط با FATF صحبت كنند؟ و اين‎ها همه در حالي است كه دستگاه‎هايي كه قانون، وظايفي براي آن‎ها تعيين كرده اگر به وظايف قانوني خود عمل نكنند بايد مؤاخذه شوند و در اين جا مجمع تشخيص مصلحت نظام و شوراي نگهبان به وظايف قانوني خود عمل كرده‎اند.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اظهار داشت: حتي از رهبري هم هزينه مي‎كنند و نسبت دروغ به رهبري مي‎دهند تا افكار عمومي را در اين زمينه با خود همراه كنند. اين كار باعث مي‎شود تا مردم نسبت به مسؤولين بي‎اعتماد شوند.

ذوالنوري خاطرنشان كرد: اين كه مي‎گويند ضرورت اداره كشور با CFT است در واقع يك ادعاي بي‎مدرك، بي‎دليل و ناصواب است. اتفاقا اگر CFT و ديگر لوايح مرتبط با FATF تصويب شود اداره كشور به مراتب سخت‎تر مي‎شود.

وي افزود: امروز غرب و آمريكا اقرار دارند كه تحريم‎هاي آمريكا عليه جمهوري اسلامي ايران خاصيتي ندارد و حقيقت آن است كه تصويب اين لوايح راهي براي احياي تحريم‎هاي آمريكاست و مسيرهايي كه ما از طريق آن تحريم‎ها را دور مي‎زنيم و آمريكا نتوانسته اين راه‎ها را مسدود كند مي‎خواهند با CFT اين مسيرها را شناسايي و مسدود كنند.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اظهار داشت: من معتقدم اين آقايان مملكت را قفل كرده‎اند. قفل شدن مملكت نتيجه كار يك عزيز شعبده باز است كه آمد كليد را به مردم نشان داد اما زير دستمال شعبده بازي خود قفل را مخفي كرده بود و با كار خود مملكت را قفل كرد.

ذوالنوري خاطرنشان كرد: بدبختي كه امروز مردم دچار آن شدند نتيجه برجام است كه اگر آقايان از برجام نتيجه گرفته‎اند و آمريكا و ديگر كشورهاي غربي به تعهدات خود پايبند هستند خب بسم‎الله. اين تعهد و پايبندي را نشان دهند تا CFT و پالرمو و ديگر موارد را با همان آن‎ها مقايسه كنيم اما وقتي ما هر چه وفا كرده‎ايم جفا ديده‎ايم چرا مي‎خواهند هزينه ديگري را بر مردم تحميل كنند. چرا مي‎خواهند حلقه فشار دشمن را با تصويب اين لوايح تكميل كنند؟

وي افزود: بنده اعلام آمادگي مي‎كنم كه در هر سطحي در رسانه ملي و ديگر رسانه‎ها مناظره داشته باشيم كه پذيرش لوايح مرتبط با FATF قفل زده شده توسط روحاني و تحريم‎هاي آقاي ترامپ را تكميل و محكم‎تر خواهد كرد.

ذوالنور اظهار داشت: من نمي‎دانم چه اصراري است كه آن‎ها مي‎خواهند حتما ميدان مانور ترامپ را آماده و جاده را براي او صاف كنند و همه مسيرهايي كه ما آنها را امروز مخفيانه طي مي‎كنيم افشا كنند كه آقاي ترامپ در مسيري كه اين آقايان برايش هموار مي‎كنند راحت‎تر بتواند به مردم ما فشار وارد كنند.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خاطرنشان كرد: در اين جا جا دارد مسؤولين ذيربط از دولت مطالبه‎گري كنند و آقاي جهانگيري و آقاي روحاني نسبت به اظهار نظرشان بايد پاسخگو باشند.

 يادداشت هفته

بحران عراق؛ انتقام كور دشمنان از شكوه راه پيمايي اربعين حسيني(ع)

 علي اكبر عالميان

اعتراض‎هاي ضددولتي در بغداد پايتخت عراق و نيز چند شهر ديگر در جنوب اين كشور كه موجب كشته و زخمي شدن صدها تن از مردم عراق شده است، توطئه حساب شده كساني است كه نمي‎توانند آرامش و پيشرفت ملت و دولت عراق را ببينند. عراق، كشور زخم خورده‎اي است كه پس از سال‎ها جنگ و بحران، چندسالي است كه به سمت آرامش و ثبات پيش رفته است. دوران حكومت صدام، مردم عراق رنگ آرامش و رفاه را نديده بودند. ديكتاتور بغداد سه جنگ منطقه‎اي را بر ملت خود تحميل كرده بود كه حاصل اين سه جنگ چيزي جز شكست و تحميل ميلياردها دلار خسارت به عراق نبود. بعد از سقوط صدام نيز سال‎ها طول كشيد تا مردم عراق به دولتي كه خود انتخاب مي‎كنند، دست يابند ولي هنوز طعم شيرين استقلال نسبي در كام آنان ننشسته بود كه غول ويرانگري به نام داعش از چراغ جادوي صهيونيسم جهاني درآمد و سيل آسا بر سرزمين عراق تاخت و هر چه در مسيرش بود را ريشه كن كرد. ديري نپاييد كه عراقي‎ها با كمك مدافعين جان بركف حرم، شاخ اين غول را شكستند و با بيرون راندن پس مانده‎هاي داعش، به سمت و سوي آرامش نسبي حركت كردند. اما گويا بنا نيست كه اين سرزمين رنگ و بوي ثبات و آرامش را ببيند. دشمنان ملت عراق همواره درصدد بحران آفريني در اين كشورند و گفته مي‎شود كه در دور جديد تظاهرات در اين كشور كه از اول اكتبر آغاز شده است تاكنون بيش از 160 نفر كشته و 6 هزار نفر مجروح شده‎اند.
در مورد اين بحران آفريني جديد بايد به اين نكته توجه كرد كه نقطه آغاز اين بحران، به اعتراض‎هاي برحق مردم معترض عراق بر مي‎گردد كه به مشكلات معيشتي و اقتصادي، فساد در ميان برخي از مسؤولان كشور، بيكاري و بي‎ثباتي اقتصادي در آن كشور انتقادهاي جدي داشته و از مسؤولان خواسته‎اند كه براي رفع اين مشكلات اقدامات جدي‎تري را انجام دهند. دولتمردان عراقي به‎ويژه عادل عبدالمهدي نخست وزير عراق نيز ضمن تاييد اعتراض‎هاي مردم، قول بهبود وضعيت اقتصادي كشور را داده‎اند. اين‎كه چگونه اين اعتراض‎هاي مسالمت آميز تبديل به بحراني خونين مي‎شود خود حكايت از دست‎هاي مرموز پشت پرده دارد.
آتش بياري رسانه‎هاي وابسته به آمريكا، سعودي و اسرائيل در كيفيت انعكاس اعتراض‎هاي مردم عراق، نشان از تلاش حقيرانه دشمنان دولت و ملت عراق در ناكارآمد جلوه دادن دولت مركزي و تحريك مردم اين كشور به منظور ايجاد بحراني فراگير و كمر شكن دارد. موج سواري رسانه‎هايي نظير «العربيه»، «الحدث»، «الحره»، «اسكاي نيوز»، «بي بي‎سي»، «سي ان ان» و... و نفوذ دادن بدخواهان و عناصر فرصت طلب در ميان تظاهركنندگان كه مسير مسالمت جويانه‎اي را دربيان معضلات خود پيش گرفته بودند، قرينه‎اي از همين دست‎هاي پشت پرده و مرموز است.در اين ميان اما نبايد از يك موضوع مهم غفلت كرد وآن اين‎كه بخش مهمي از اين شيطنت‎هاي دشمنان به برگزاري مراسم باشكوه اربعين حسيني(ع) بر مي‎گردد كه به بزرگ‎ترين گردهمايي شيعيان جهان و بزرگترين اجتماع بشري تبديل شده است؛ همان دست‎هاي پشت پرده‎اي كه پيش از شروع اين مراسم كه نماد وحدت شيعه و سني است، در صدد بود تا از اجراي موفقيت آميز اين مانور عظيم مسلمانان، انتقام بگيرد. به نظر مي‎رسد كه آمريكا، عربستان و رژيم صهيونيستي از اين نمايش قدرت به شدت بر آشفته‎اند كه اين‎گونه به دنبال انتقام گيري از اين نمايش قدرت مسلمانان در اربعين حسيني(ع) مي‎باشند.
در اين ميان اما نقش مرجعيت شيعه در خاموش كردن فتنه دشمنان و همچنين نشان دادن نقشه راه گذار از بحران، بسيار حياتي است. در اين ميان، گرچه مقتدي صدر رهبر جريان صدر عراق خواهان استعفاي دولت كنوني عراق و برگزاري انتخابات زودهنگام پارلماني زير نظر سازمان ملل شده است، اما به نظر مي‎رسد كه اين اقدام، عاقلانه نبوده و بر مشكلات اين كشور خواهد افزود. بركناري يا استعفاي دولت كنوني در واقع به مثابه پاك كردن صورت مساله است. مساله مهم تر، كوتاه كردن دست فتنه گراني است كه بر آتش اختلافات مي‎دمند. بيانيه حكيمانه آيت‎الله العظمي سيستاني را مي‎توان به‎عنوان راه حلي براي خاموش كردن فتنه عراق به شمار آورد. تاكيد بر پذيرفتن خطاها و كاستي‎ها و تلاش براي رفع مشكلات و معضلات موجود، راهبردي منطقي، عاقلانه و حكيمانه است كه به‎جاي پاك كردن صورت مساله به اصلاح مساله مي‎پردازد. اين بيانيه نشان داده است كه محور حل منازعات عراق را بايد در بيوت مراجع تقليد به‎ويژه مرجع عالي شيعيان عراق يعني آيت‎الله العظمي سيستاني جست‎وجو كرد و نه در قالب راه حل‎هاي نسنجيده‎اي نظير استعفاي دولت كنوني عراق و برگزاري انتخابات زودهنگام پارلماني زير نظر سازمان ملل! تدبير اين مرجع عاليقدر تقليد موجب شده است كه عادل عبدالمهدي نخست‎وزير عراق با استقبال از آن تاكيد كند: مرجعيت ديني بار ديگر ثابت كرد كه قوت قلب و مشعلي است كه مسير هدايتگري را در روزهاي دشوار روشن مي‎كند.
هرچه باشد مي‎توان بحران اخير عراق را دستپخت دشمنان مسلمانان جهت انتقام از برگزاري مراسم باشكوه اربعين حسيني(ع) دانست.