صفحه اخبار

تسليت رهبر انقلاب در پي درگذشت حجت الاسلام سيدجعفر مرتضي

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در پيامي درگذشت حجت‎الاسلام سيدجعفر مرتضي را تسليت گفتند.

متن پيام بدين شرح است:

بسم ا... الرحمن الرحيم

خبر درگذشت عالم خدمتگزار و پر تلاش جناب حجةالاسلام والمسلمين آقاي سيدجعفر مرتضي در لبنان را با تأسف دريافت كردم. اين عالم بزرگوار با تأليفات وزين و پر حجم و محققانه خود در تاريخ صدر اسلام كه از نگارشي شيوا و قلمي قدرتمند برخوردار است، خدمت بزرگي به دنياي اسلام تقديم كرده و نياز فرهنگي مهمّي را برآورده ساخته است. اين‎جانب به خاندان مكرّم و بازماندگان ايشان و به جامعه علمي لبنان تسليت عرض مي‎كنم و رحمت و مغفرت الهي و حشر با اجداد طاهرين را براي وي مسألت مي‎نمايم.

سيد علي خامنه‎اي

۵ آبان ماه ۱۳۹۸ مصادف با ۲۸ صفر ۱۴۴۱

مرجع تقليدي كه خادم امام رضاست

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا، حضرت آيت‎الله ناصر مكارم شيرازي از جمله مراجع تقليدي است كه افتخار خادمي آستان قدس رضوي را در كارنامه دارد. اين مرجع تقليد چندي پيش در ديداري كه با جمعي از مسؤولان آستان قدس رضوي داشت، خادمي امام رضا(ع) را افتخاري بزرگ براي خود دانست و گفت:

هر كسي در مسير خدمت در آستان قدس قرار گرفت بداند خداوند لطفي به او داشته است؛ يكي از افتخارات بنده اين است كه جزء خدام افتخاري آستان قدس رضوي و آستان حضرت معصومه(س) هستم، اگر دستم برسد مي‎خواهم جزء خدام افتخاري نجف و كربلا و عتبات باشم و در پرونده اعمال ما اين خادم افتخاري بودن ثبت شود.

ايشان افزود: بنده جزء كشيك 7 هستم، موقعي كه حال و قدرت بيش‎تري داشتم مي‎آمدم جارو دست مي‎گرفتم و جارو مي‎زدم و از اين كار خوشحال هم بودم و افتخار هم مي‎كردم؛ خيلي‎ها شايد اين كار را نمي‎كردند يا نمي‎پسنديدند، اما ما اين كار را با افتخار انجام مي‎داديم.

الان هم اگر بتوانم دلم مي‎خواهد اين كار را انجام بدهم؛ چراكه افتخار است هر كسي بيايد در ظلّ عنايات حضرت علي بن موسي الرضا(ع) قرار بگيرد.

دكتر شهرياري نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي:
اگر با برجام توانستند مشكلات مردم را حل كنند، با لوايح FATF هم خواهند توانست!

دكتر شهرياري نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي در گفت‎وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، با اشاره به ادعاي نادرست اخير معاون اول رئيس جمهور مبني بر تاييد لوايح FATF از سوي مقام معظم رهبري گفت: متاسفانه دولتمردان ما در پيشبرد امور مملكت مشكل دارند و وعده‎هايي كه داده‎اند عملياتي نشده و مي‎خواهند به گونه‎اي مشكلاتشان و گرفتاري‎هايي كه براي مردم به وجود آوردند را به مقام معظم رهبري و به نهادها و دستگاه‎هاي ديگر ارتباط دهند و افراد و نهادهاي ديگر را مقصر قلمداد كنند.

وي افزود: هر وقت مسؤولين دولتي توانستند با برجام مشكلات مردم را حل كنند، با لوايح FATF هم خواهند توانست مشكلات را مرتفع كنند.

نماينده مردم زاهدان در مجلس اظهار داشت: به نظر من اين قبيل اظهارنظرهاي مقامات دولتي از جمله اظهارات اخير آقاي جهانگيري نوعي فرار به جلو و فرافكني است و البته مردم هم دولتمردان را شناخته‎اند.

وي افزود: من به اين آقايان توصيه مي‎كنم از مردم معذرت‎خواهي و در پيشگاه پروردگار توبه كنند.

نماينده مردم زاهدان در مجلس اظهار داشت: نشان‎هاي عالي كه به تيم هسته‎اي دادند و جمعيتي كه براي استقبال از تيم هسته‎اي به فرودگاه بردند و مسائلي كه در رابطه با برجام مطرح كردند كه از فردا چنين و چنان خواهد شد و حل مشكلات اقتصادي را به برجام گره زده بودند هيچ‎يك از وعده‎هايشان محقق نشد.

شهرياري خاطرنشان كرد: مگر بانك مركزي ما را آمريكا تحريم نكرده است، مگر ما امروز مبادلات بانكي داريم كه اگر لوايح FATF را تصويب و اجرا نكنيم مشكل براي ما به وجود مي‎آيد؟ وقتي كه سيستم بانكي تحريم است چه مشكلي ديگري مي‎خواهد آن را تهديد كند؟

ماهاتير محمّد:
پيشرفت هاي ايران شگفت آور و خوشحال كننده است

به گزارش خبرگزاري دانشجو، نخست وزير مالزي در ديدار حسن روحاني، در حاشيه اجلاس سران غيرمتعهد‎ها با بيان اين‎كه «همواره خودم را به‎عنوان دوست ايران مي‎دانم و پيشرفت‎هاي ايران در حوزه فناوري‎هاي نو و علوم، براي من شگفت‎آور و در عين حال خوشحال كننده است»، گفت: تحريم‎هاي آمريكا فقط عليه ايران نيست بلكه عليه ديگر كشور‎ها از جمله مالزي نيز هست و ما بايد به دنبال اجراي ترتيباتي براي توسعه همكاري‎هاي مشترك باشيم.

ماهاتير محمد با بيان اين‎كه «من توانايي‎هاي تكنولوژيك و علمي ايران و پيشرفت كشور شما را تحسين مي‎كنم»، تصريح كرد: مالزي تحت تأثير مقاومت دولت و ملت ايران در برابر فشار‎هاي آمريكا قرار گرفته چرا كه شما به خوبي توانستيد از فشار‎هاي آمريكا رهايي يابيد و اين مقاومت ستودني است.

وي افزود: مالزي و ايران به‎عنوان دو كشور مسلمان مي‎توانند با استفاده از ظرفيت‎هاي علمي و اقتصادي خود به پيشرفت‎هاي بزرگي برسند و موجب پيشرفت مسلمانان نيز بشوند.

كساني كه ميدان دادند شريك جرم كانال ضد امنيتي هستند

روزنامه جوان با اشاره به دستگيري مدير كانال آمدنيوز نوشت: اين شبكه عمليات رواني - رسانه‎اي تنها به اتاق فكر خارجي و اداره‎كنندگان چند كانال تلگرامي محدود نمي‎شود و همراهان و همكاران داخلي آن‎ها نيز در اين مدت چندساله را بايد تعقيب كرد. روشن است كه اين‎جا مقصود از همكاران و همدستان داخلي تنها مخبرين و جاسوسك‎هاي متصل به آن‎ها نيست، بلكه علاوه بر كساني كه اخبار محرمانه و اسناد طبقه‎بندي شده در اختيار آن‎ها قرار داده‎اند، دو دسته ديگر از كساني كه با عمل خود راه آن‎ها را هموار كردند، نيز در اعمال خرابكارانه آن‎ها شريكند.

برخي مديران به رغم اطلاع از اعمال خرابكارانه و فتنه‎انگيزانه كانال‎هاي اين‎چنيني در شبكه تلگرام، نه تنها هيچ گونه اقدام مؤثري براي حل اين مساله و اعمال فشار به گردانندگان خارجي تلگرام انجام نداده‎اند، بلكه در مقطعي خواسته يا ناخواسته با ايجاد بستر‎هاي فني زمينه تقويت اين قبيل شبكه‎هاي اجتماعي را فراهم كردند.

برخي، فراتر از گروه اول با موج‎سازي رواني در جامعه، دلسوزاني را كه در خصوص خطر پيام‎رسان‎هاي فتنه‎گر هشدار مي‎دادند، تخطئه كرده و با ژست لزوم شفافيت و دسترسي به اطلاعات راه را براي ضدانقلاب فراهم آورده‎اند.

يك كارشناس اقتصادي حامي دولت:
سران قوا مراقب سياست هاي تورم زاي دولت باشند

يك كارشناس اقتصادي حامي دولت، نسبت به سياست‎هاي تورم‎زاي دولت كه به نشست سران سه قوه هم تحميل مي‎شود هشدار داد.

به گزارش ايلنا، فرشاد مؤمني گفت: بايد به سران قوا نسبت به برخي تصميم‎ها به‎ويژه اهتمام‎هاي فاجعه‎ساز در مورد دستكاري جديد قيمت‎هاي كليدي كه اخيراً مي‎شنويم، توصيه كرد كه بيش‎تر توجه داشته باشند چون اين موضوع نيروي محركه تورم و بيكاري است. متأسفانه رويكردهاي فرماليستي و اكونوميستي افراطي كه به شكل مبتذل در قالب بازارگرايي خود را نشان داده اين‎گونه ذهنيت ايجاد كرده است كه با مسائل اقتصادي به‎عنوان يك مساله انتزاعي برخورد و شيوه اداره اقتصاد ملي به شيوه چرتكه‎اي تقليل داده شود. يعني كل سياست‎هاي تورم‎زا در اين خلاصه مي‎شود كه چه ميزان پول به دست دولت مي‎آيد و چگونه بايد آن را هزينه كرد؛ البته تأثيرات منفي اين سياست‎ها مانند بيكاري را به‎صورت شكسته و بسته بيان مي‎كنند.

وي با تأكيد بر نقش اشتغال در اقتصاد كشور گفت: متأسفانه نگرش چرتكه‎اي به وضوح در نگاه مسؤولان سازمان برنامه و بودجه يا نهادهاي ديگر نسبت اشتغال ديده مي‎شود. از بحث‎هايي كه رئيس محترم سازمان برنامه و بودجه مطرح مي‎كنند اين‎گونه استنباط مي‎شود كه گويي اشتغال تابع تزريق ريال است و چون عزيزان سرشان شلوغ است دچار كم‎حافظگي مي‎شوند و سخنان خود را فراموش مي‎كنند. مثلاً در ۲۳ دي ماه 1397، رئيس سازمان برنامه از موضع تبليغ جهت‎گيري‎هاي بودجه‎اي پيش‎بيني مي‎كند كه با 65 هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان منابع مي‎توان يك ميليون و ۷۷ هزار شغل ايجاد كرد بعد همين مسؤول در اول آبان ۹۸ مي‎گويد كه با مجموع ۹ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان تزريق منابع تقريبا ۹۸۸ هزار فرصت شغلي ايجاد شده است! ببينيد اين دو حرف را يك نفر زده است!

مومني خاطرنشان كرد: بسيار متأسفم كه آقاي رئيس جمهور توضيحاتي در مورد منطق‎هاي افزايش قيمت بنزين و طول و عرض آن ارائه كردند كه واقعاًً از نظر كارشناسي ناراحت‎كننده بود، البته بنده ايشان را درك مي‎كنم كه تخصصي در حوزه اقتصاد ندارند اما مشفقانه توصيه مي‎كنم كه ببينيد چه كساني و با چه صلاحيت‎هايي به ايشان مشاوره مي‎دهند.

افشاگري هاي تأمل برانگيز يك خبرنگار از بحران كاغذ

به گزارش جهان نيوز به نقل از جوان، يك خبرنگار اصلاح‎طلب اين روز‎ها در صفحه توئيترش توئيت‎هاي متعددي از وضعيت اختصاص كاغذ دولتي به روزنامه‎ها مي‎نويسد. اجازه دهيد چند توئيت از پژمان موسوي، اين خبرنگار اصلاح‎طلب را بخوانيم: «شايد برايتان جالب باشد بدانيد در تهران روزنامه‎اي منتشر مي‎شود به نام روزنامه خوب. چهار سال و اندي پيش در زمان حسين انتظامي مجوز گرفته ولي شماره امروزش عدد ۱۶۰ را نشان مي‎دهد. يعني در چهار سال و چهار ماه، كلاً ۱۶۰ شماره منتشر كرده، اما تنها در سال جاري، ۴۰ تن كاغذ سهميه‎اي از ارشاد گرفته است.» و «شايد باورش سخت باشد ولي نشريه «ماهان» كه دهه‎هاي ۷۰ و ۸۰ منتشر مي‎شد و مخاطباني براي خود داشت، هنوز هم دارد «اعلام وصول» مي‎كند و دقيقاً براي همين اعلام‎وصول، هر نوبت از ارشاد پول مي‎گيرد. در اين آخري‎ها، اين نشريه مجموعا ۱۰۰ ميليون تومان دريافت كرده است. ۱۰۰ ميليون براي نشريه‎اي كه نيست!» و يا «وزارت ارشاد در سال ۹۵ به هفته‎نامه‎اي به نام «انديشمندان ملت ايران» مجوز انتشار داده و از آن زمان تاكنون به‎طور مرتب به آن يارانه مي‎دهد. هيچ نشاني از اين نشريه نه در اينترنت هست نه در كيوسك‎ها. پرسش ساده است: ارشاد دقيقاً به چه چيزي يارانه مي‎دهد؟ اگر اين نامش فساد نيست، پس چيست؟» و يا «با يك روزنامه سراسري ديگر آشنا شويد: «شهر مردم»! مثلاً شش سال سابقه انتشار دارد، اما نمي‎دونم چرا نتيجه بررسي براي پيدا كردن ردي از اين روزنامه در اينترنت و كيوسك‎ها «هيچ» است.» و يا «دانش_فرهنگ_مينو نخستين مؤسسه‎اي بود كه يارانه ميلياردي‎اش مورد سؤال قرار گرفت و مسؤولان وعده پيگيري دادند.

حالا پس از چند ماه از مطرح شدن نام آن، نه تنها برخوردي صورت نگرفته، كه بر اساس جديدترين آمار، وزارت ارشاد در سال جاري، ۳۲۳ تن كاغذ سهميه‎اي هم به اين مؤسسه اعطا كرده است.» او ليستي طولاني دارد از نشرياتي كه در عالم واقع نيستند و منتشر نمي‎شوند، اما يارانه و كاغذ مي‎گيرند: «اين نشريات عموما موهوم را حتماً به‎خاطر مي‎آوريد. خوب است بدانيد ارشاد در سال ۹۸ به شركت الهام گستر امروز در كنار يارانه‎هاي ميليوني، بالغ بر ۹۶۲۹۲۰ كيلو معادل ۹۶۲ تن كاغذ داده است. دقت بفرماييد، نزديك به ۱۰۰۰ تن. آناني كه دستشان توي كار است مي‎دانند اين عدد در بازار چه قيمتي دارد.» ارشاد تاكنون پاسخي به اين اتهامات نزده، تنها خود اين خبرنگار اسكريني از يك گروه تلگرامي منتشر كرده كه به او اتهام زده‎اند براي كسب پناهندگي دست به اين كار زده است. او اين اتهام را رد كرده است. اميد است طرح جديدي كه معاونت مطبوعاتي دنبال مي‎كند به اين نقيصه پايان دهد و يارانه هدفمند شود.

محافل سياسي عراق هشدار دادند
13 هزار تروريست از سوريه وارد عراق شدند

محافل سياسي عراق از تلاش آمريكا براي تكرار سناريوي سال ۲۰۱۴ و انتقال ۱۳ هزار تكفيري از سوريه به عراق و احيا مجدد داعش در اين كشور خبردادند.

نظاميان آمريكايي طي روزهاي گذشته 13هزار تروريست داعشي را از سوريه وارد خاك عراق كرده‎اند و اكنون سفارت آمريكا دولت بغداد را تحت فشار قرار داده است تا از اين تروريست‎ها استقبال نمايد!

به گزارش تسنيم، «العكيلي» يك تحليلگر سياسي در اين باره گفت: سفارت آمريكا بسياري از فعاليت‎هاي مشكوك را مديريت كرده با برخي از رهبران تماس برقرار مي‎كند. اين درحالي است كه دولت بغداد اختيار نظارت بر سفارت آمريكا را ندارد. سال 2014 نيز آمريكا برنامه مشابهي را در عراق به اجرا درآورده و تروريست‎هاي داعش را از سوريه وارد عراق كرده بود.

يكي مقام پنتاگون كه نامش ذكر نشد، اعلام كرد، نظاميان اين كشور قصد دارند بر ميادين نفتي شرق سوريه مسلط شوند، تا اين ميادين به دست داعش يا طرف‎هاي ديگري كه ثبات سوريه را به هم مي‎زنند، نيفتد! وي افزود، آمريكا با كمك شركاي خود در «نيروهاي دموكراتيك سوريه»(شبه نظاميان كرد)، اين كار را انجام مي‎دهد.

«ليندسي گراهام» سناتور جمهوري‎خواه آمريكا هم اعلام كرد: پنتاگون به دنبال برنامه‎ريزي براي مبارزه با داعش و «حفظ» تاسيسات نفتي سوريه است! روزنامه «نيويورك تايمز» نيز به نقل از منابع آگاه نوشت: همزمان با خروج نيروهاي آمريكايي از پايگاه‎هاي خود در شمال شرقي سوريه، ترامپ تمايل دارد گروه كوچكي از اين نيروها را در شرق سوريه براي مبارزه با داعش نگه دارد.

نايب رئيس انجمن انبوه‎سازان:
سالانه 600 هزار مسكن در كشور كم تر از نياز توليد مي شود

ايرج رهبر در گفت‎وگو با خبرگزاري فارس اظهار داشت: ركود معاملات مسكن كه به‎دليل افزايش بيش از حد قيمت‎ها در 1.5 سال گذشته رخ داد، طبيعي است، اما اين را بايد متذكر شوم كه اتفاقا سازندگان حرفه‎اي در اين دوره ركود وارد عرصه ساخت و ساز مي‎شوند تا در دوره رونق ساخت واحدهاي مسكوني آن‎ها تمام شده باشد.

وي با اشاره به اين‎كه برخي از سازندگان كه سرمايه محدودي دارند، به‎دليل اين‎كه مي‎خواهند سرمايه خود را آزاد كنند، از قيمت‎هاي پيشنهادي تا حدودي عقب‎نشيني مي‎كنند، بيان كرد: بر اساس طرح جامع مسكن سالانه بايد در كشور 900 هزار واحد مسكوني احداث شود، اما در خوش‎بينانه‎ترين حالت 300 هزار مسكن توليد مي‎شود.

نايب‎رئيس‎انجمن انبوه‎سازان ادامه داد: به هر حال كاهش ساخت مسكن مي‎تواند در آينده به ضرر بخش مسكن و حتي اقتصاد كشور تمام شود؛ چراكه مسكن موتور محركه اقتصاد كشور است و با رونق اين بخش بيش از چند صد شغل رونق مي‎گيرد.

نماينده سابق آمريكا در ائتلاف ضد داعش عراق:
ترامپ نه تاريخ مي فهمد، نه حقوق و نه شرافت

نماينده پيشين آمريكا در ائتلاف به اصطلاح ضد داعش كه دي‎ماه سال گذشته در اعتراض به سياست‎هاي، رئيس جمهور آمريكا از سمتش استعفا كرد، به شدت از او انتقاد كرد.

«برت مك‎گورك» در واكنش به توئيتي از ترامپ كه در آن به كردهاي سوريه پيشنهاد كرده بود به مناطق نفت‎خيز سوريه مهاجرت كنند نوشت: «به نظر مي‎رسد رئيس جمهور ايالات متحده خواستار مهاجرت جمعي كُردها به سمت بيابان‎هايي در سوريه براي اسكان در يك ميدان نفتي كوچك شده است. او به طرز شوك‎آوري از تاريخ، جغرافيا، حقوق، ارزش‎هاي آمريكايي، نجابت و شرافت انساني بي‎اطلاع است».

ترامپ در توئيتي نوشته بود: «واقعاً از صحبت با ژنرال مظلوم عبدي(فرمانده نيروهاي دموكراتيك سوريه) لذت بردم. او كاري كه ما انجام داده‎ايم را تحسين مي‎كند و من هم كاري كه كُردها كرده‎اند را تحسين مي‎كنم. شايد وقت آن است كه كُردها عزيمت به سمت مناطق نفتي را آغاز كنند».

خيانت‎هايي كه پاياني ندارد؛
ديدار مخفيانه نتانياهو و پادشاه بحرين با هدف علني سازي روابط!

يك ديپلمات طي گفت‎و‎گو با پايگاه خبري «بحرين اليوم» از ديدار محرمانه پادشاه بحرين با نخست‎وزير رژيم صهيونيستي در بوداپست پرده برداشت و تاكيد كرد: «حمد بن عيسي آل خليفه، پادشاه بحرين ماه آوريل(فروردين ماه) در سفري غير منتظره به بوداپست، پايتخت مجارستان با بنيامين نتانياهو، نخست‎وزير رژيم صهيونيستي ديدار كرد...اين ديدار در چارچوب مقدمات اجراي معامله قرن با برگزاري كنفرانس اقتصادي منامه صورت گرفت و طرف آمريكايي مقدمات اين ديدار را تدارك ديده بود».

بنابر اطلاعات لو رفته، اين ديدار مخفيانه بدون هيچ‎گونه پوشش رسانه‎اي و با خشنودي پادشاه بحرين انجام شده است. به گفته اين ديپلمات رابطه بحرين با رژيم صهيونيستي «فراتر از چارچوب ديپلماسي است و آن‎ها اميدوارند در زمينه‎هاي سياسي، امنيتي و نظامي عليه دشمن مشتركشان يعني ايران با هم ائتلاف كنند.»(!)

در اين ديدار «حمد بن عيسي آل خليفه» خطاب به نتانياهو گفته: «به نمايندگي از طرف عربستان و امارات اميدوار است روابط با رژيم صهيونيستي تقويت شود و امنيت اسرائيل بخشي از امنيت خليج(فارس) است». وي همچنين به حضور «مهاجران يهودي» در بحرين افتخار كرده است! در اين ديدار نتانياهو هم از حمد آل خليفه و اقدامات او در راستاي عادي‎سازي روابط با رژيم صهيونيستي تقدير و از سياست‎هاي خصمانه و آشكار «محمد بن سلمان»، عليه ايران ابراز رضايت كرده است.

ضمن بررسي بحران‎هاي داخلي رژيم صهيونيستي
الجزيره: اسرائيل از درون در حال فروپاشي است

«نشأت الاقطش» روزنامه‎نگار فلسطيني در رام‎ا... در مصاحبه با شبكه تلويزيوني الجزيره تأكيد كرد، ادامه بحران تشكيل كابينه در فلسطين اشغالي، بيانگر عمق دودستگي ايدئولوژيك و فكري در صحنه داخلي رژيم صهيونيستي است و نشان مي‎دهد كه اين رژيم آينده خطرناكي پيش‎رو دارد.

وي ادامه داد: «شاهد دودستگي خطرناك ايدئولوژيك و فكري در اسرائيل هستيم كه همچنين ابعاد اقتصادي دارد. اين اختلافات فقط بين راستگرايان و چپگرايان در اسرائيل نيست زيرا بني‎گانتس هم مانند نتانياهو، راستگراست. اگر به آمار‎هاي ۱۰ سال گذشته در اسرائيل بازگرديم، مي‎بينيم كه اعتماد به ارتش و امنيت در اين رژيم به ۸۵ درصد مي‎رسيد، در حالي كه امروز به حدود ۴۰ درصد سقوط كرده است. بنابراين اين رژيم توانايي ادامه شرايط فعلي را ندارد. همه اين‎ها نشان مي‎دهد ممكن است اسرائيل در آينده، شاهد درگيري‎هاي داخلي باشد. بسياري از انديشمندان مي‎گويند اسرائيل شرايط بقاي خود را از دست داده است و نمي‎تواند از اسرائيلي‎ها حفاظت كند.»

الاقطش درباره احتمال برگزاري مجدد انتخابات زودهنگام در سرزمين‎هاي اشغالي نيز اين‎طور موضع گرفت: «انتخابات بعدي اسرائيل هم نتايج متفاوتي به همراه نخواهد داشت، بنابراين شرايط تغيير نخواهد كرد».

تضعيف خانواده؛ پيامد اجراي طرح خانه هاي 30 متري

يك جامعه‎شناس در گفت و گو با روزنامه ايران درباره طرح اجراي خانه‎هاي كوچك گفت: «اين سياست‎ها ممكن است در نهايت به زندگي مجردي منجر شده و تنها متقاضيان مجرد را بيش‎تر كند... پشت اين «خانه كوچولوها» بحث‎هاي زيادي‎است. ما با سياست‎هايي كه اعمال مي‎كنيم، ناخواسته خانواده‎ها را كوچك مي‎كنيم، چون غلبه اقتصاد را بر همه چيز مي‎پذيريم، خب پيامد آن تضعيف خانواده است.»

طرح خانه‎هاي 30 متري نسخه مديران‎اشرافي پنت‎هاوس نشين و بي‎خبر از درد ملت است. از فحاشي عليه مسكن مهر و بي‎مهري به آن شروع كردند و امروز به مسكن 30 متري رسيده‎اند!

دانشگاه كاليفرنيا:
حملات توئيتري عليه نصرالله از عربستان انجام مي شود نه لبنان!

بر اساس تحقيقاتي كه يك محقق دانشگاه كاليفرنيا انجام داده، بيش‎تر حملات توئيتري عليه دبيركل حزب‎الله لبنان، از عربستان سعودي صورت مي‎گيرد.

«مارك اوين جونز» كارشناس فن آوري اطلاعات و حساب‎هاي جعلي، طي گزارشي كه براي دانشگاه كاليفرنيا تهيه كرده، مشخص كرده است كه منشا بيش‎تر توئيت‎ها عليه «سيد حسن نصرالله»، عربستان سعودي و نه لبنان بوده است.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، جونز اعلام كرد: ديروز به بررسي موج تلاش‎هاي مشكوك براي تاثيرگذاري عليه سيد حسن نصرا... با محوريت دو هشتگ مربوط به اين موضوع پرداختم؛ حدود ۶۵۰۰ توئيت كه از ۴۵۰۰ حساب منتشر شده بود، را بررسي كردم، بيش‎تر حساب‎هايي كه اين هشتگ‎ها را ايجاد كرده‎اند، متعلق به پيش از اعتراض‎هاي جاري در لبنان هستند.

 اخبار ويژه

سنگيني بار تورم روي كمر روستانشينان

روزنامه اعتماد در صفحه اقتصادي خود به گزارش تازه مركز آمار از شاخص قيمت‎ها در بهار 98 پرداخت و نوشت: «مركز آمار ايران نرخ تورم براي خانوارهاي شهري را حدود 37 درصد و براي خانوار روستايي 41 درصد اعلام كرده است. بررسي درصد تغييرات متوسط قيمت اقلام خوراكي منتخب در مناطق شهري كل كشور نسبت به دوره قبل نيز بيانگر آن است كه در بهار سال جاري سيب‎زميني با 90/6 درصد بيش‎ترين افزايش قيمت و تخم‎مرغ با منفي 18/2 درصد بيش‎ترين كاهش قيمت را داشته‎اند. مقايسه شاخص قيمت كل مصرف‎كننده در بهار 96 و بهار 98 حاكي از رشد 64 درصدي آن است؛ به گونه‎اي كه از عدد 105/4 درصد در بهار 96 به 173/1 درصد در بهار سال جاري رسيد. اما بخش ديگري از گزارش به بيان شاخص‎هاي قيمتي در مناطق شهري و روستايي اختصاص دارد. در 3 فصل متمادي بهار 96، 97 و 98 شاخص تورم مناطق شهري به ترتيب 105/2، 114/4 و 171/5 گزارش شده در حالي كه در بخش روستايي اين اعداد به ترتيب به ميزان 107، 114/7 و 181/7 درصد گزارش شده است.»

وزير كشور:
باخودمان صادق باشيم؛ فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد مشكلات اقتصادي به دليل تحريم هاست

عبدالرضا رحماني فضلي در نشست با رؤساي اتاق‎هاي بازرگاني، اصناف و تعاون گفت: در حالي كه كشور در بسياري از حوزه‎هاي سياسي، منطقه‎اي، علمي و فناوري پيشرفت‎هاي چشمگيري دارد، وضعيت اقتصادي در شأن جمهوري اسلامي ايران و مردم عزيز ايران نيست و بايد تلاش مضاعفي در بهبود اقتصاد كشور انجام دهيم.
رحماني فضلي با بيان اين‎كه همه در وضعيت اقتصادي كشور سهيم هستيم، افزود: اصلاح فرهنگ عمومي كار و همچنين فرهنگ مصرف در كشور از جمله عوامل اصلي تأثيرگذار در بهبود شرايط توسعه و اقتصادي كشور است.
وزير كشور با بيان اين‎كه بايد بپذيريم تنها 20-30 درصد شرايط اقتصادي متأثر از وضعيت جنگ اقتصادي و تحريم‎ها است، عنوان كرد: مهم‎ترين نكته در ارتقاي سطح اقتصادي كشور، نگاه واقع‎بينانه و موشكافه به مسائل داخلي است، بايد با خود صادق باشيم و به وحدت دروني برسيم و اشتباهات، كاستي‎ها و كمبودها را شناسايي و براي حل آن‎ها اقدام كنيم. به گزارش تسنيم وي با تأكيد بر اين‎كه ايران از منظر منابع و امكانات از بسياري از كشورهاي بزرگ دنيا بالاتر است، گفت: بايد در وضعيت اداره كشور از نظر اقتصادي تجديد نظر كنيم.

امير حاتمي خطاب به ترامپ:
اشتباه كنيد سرافكنده مي شويد

امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در حاشيه جلسه هيأت دولت در واكنش به اظهارات اخير ترامپ درباره حمله نظامي به ايران، گفت: همان‎طور كه بارها گفته شده اين‎ها در دوره جديد فشار زيادي به ملت ايران آوردند تا بتوانند در صفوف ملت و دولت فاصله ايجاد كنند، اما با توجه به شناختي كه مردم از عمق كينه اين‎ها دارند نتوانستند كاري انجام دهند و مردم پشت سر نيروهاي مسلح هستند.
وي افزود: بي‎ترديد اگر اشتباهي كنند سرافكندگي بيش‎تري نسبت به اقدامات قبلي خواهند داشت و اين اقدام بيش‎تر يك بلوفي است كه در قبال سرافكندگي آن‎ها بوده است.

نشريه آمريكايي فارن افرز:
فشار آمريكا ايراني ها را متحد و منسجم كرد

نشريه آمريكايي فارن افرز نوشت: برخلاف سياست خاورميانه‎اي واشنگتن - كه به نظر مي‎رسد در دوره اخير فاقد انسجام و چارچوب مشخص است - سياست خارجي تهران در مقابله با كارزار فشار حداكثري آمريكا، پايدار، مداوم و منسجم است و گروه‎ها و احزاب داخلي درباره نحوه مواجهه با آمريكا داراي وحدت‎نظر هستند.
دسته‎بندي جناح‎هاي سياسي داخلي ايران به ميانه‎روها و تندروها در زمينه مسائل مرتبط با امنيت ملي و سياست خارجي ايران در قبال آمريكا، گمراه كننده بوده و دهه‎هاست كه اين نوع تقسيم‎بندي سياستمداران و تصميم‎گيران واشنگتن را گمراه كرده است. كارزار فشار حداكثري ترامپ براي وادار كردن تهران به تسليم، بيش از پيش انسجام جناح‎هاي سياسي و گروه‎هاي متنفذ داخلي ايران را حول محور مقاومت در برابر آمريكا تقويت كرده است و دولتمردان واشنگتن نبايد انتظار داشته باشند صداهاي مختلف و مخالفي از داخل ايران بشنوند، چرا كه احزاب و گروه‎هاي تشكيل دهنده نظام جمهوري اسلامي ايران نشان داده‎اند با وجود اختلاف‎نظرها درباره مسائل ريز و درشت سياست داخلي، اما در عرصه سياست خارجي و موضوعات مرتبط با امنيت ملي كشور، اختلاف‎نظر ندارند و غالب آن‎ها معتقد به تسليم در برابر آمريكا نيستند و معتقدند بايد فضا و زمينه‎اي فراهم كرد تا از موضع قدرت و با دست پُر پشت ميز مذاكره با غرب و آمريكا نشست.
سياستگذاران غربي بايد اين واقعيت را بپذيرند كه سياست امنيتي ايران با اجماع در تهران و به‎عنوان يك حاكميت متحد ترسيم مي‎شود.