صفحه آخر

علامه مصباح يزدي خطاب به طلاب:
قدر كار خود را بدانيد كه ارزشمندتر از آن وجود ندارد

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در مراسم افتتاحيه مدرسه علميه معصوميه، با اشاره به اين‎كه سلسله‎اي از قوانين تكويني بر زندگي انسان‎ها حكم‎فرماست كه توجه به آن‎ها مي‎تواند در پيشرفت انسان و شناخت راه صحيح مؤثر باشد، اظهار داشت: اما انسان، بسياري از اين قوانين را مي‎بيند، اما در آن تأمل نمي‎كند و با نگاه توحيدي به آن نظر نمي‎افكند.

آيت‎الله مصباح يزدي با اشاره به رشد تدريجي انسان از دوران طفوليت و افزايش درك و معرفت‎ها و احساس نيازهاي متفاوت اظهار داشت: اين مساله يكي از قوانين تكويني و بر اساس تدبير و حكمت الهي است؛ اما شايد بسياري از انسان‎ها به آن توجهي نداشته و آن را لازمه زندگي مي‎دانند.

ايشان با اشاره به اين‎كه انسان نياز روحي دارد كه محبوب واقع شود، اظهار داشت: هر چه شخصي كه انسان را دوست دارد و احترام مي‎كند، فرد مهم‎تر و عظيم‎تري باشد، نياز فرد به او بيش‎تر تأمين مي‎شود و ارزش خود را بالاتر مي‎داند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به اين‎كه خداوند اين نياز به محبت و احترام را بيهوده در انسان قرار نداده است، با ذكر مثالي اظهار داشت: اگر انسان، عظمت مقام معظم رهبري را بداند و متوجه شود كه ايشان او را به‎صورت خصوصي دعوت كرده است، چقدر خوشحال مي‎شود؟ حال اگر عظمت امام زمان(عج) را درك كرده و بفهمد كه مي‎تواند امام زمانش را ملاقات كند، چه حسي مي‎يابد؟ از اين بالاتر اگر انسان روزي بدون واسطه بتواند خدا را ملاقات كند، حال او چگونه خواهد بود؟ اين نياز به دوست داشتن، حكمت خداست كه انسان بتواند با شناخت عظمت و قدر و منزلت خداوند به دنبال اين باشد كه خداوند او را دوست داشته باشد.

ايشان ادامه داد: گاهي برخي ميلياردها دلار خرج مي‎كنند كه بتوانند محبت مردم و رأي آن‎ها را به دست آورند؛ حال اگر يك كسي بتواند كاري كند كه خدا او را دوست بدارد، چقدر ارزش دارد؟ آيا ارزش ندارد كه ميلياردها خرج كند، زحمت‎ها بكشد تا خداوند او را دوست بدارد؟اما خداي متعال از كمال رأفتش آسان‎ترين كارها را براي كسب اين محبت قرار داده است.

علامه مصباح يزدي با اشاره به اين‎كه در شرايط عادي، براي كسب سود مادي بيش تر، بايد سرمايه بيش‎تري داشته و زحمت بيش‎تري كشيد و البته احتمال ضرر نيز در آن وجود دارد، ادامه داد: اما براي جلب محبت خدا كه ارزش آن قابل مقايسه با ارزش‎هاي مادي نيست، مي‎توان با ساده‎ترين كارها و كم‎ترين هزينه‎ها، به نتيجه قطعي رسيد. فقط انسان بايد بپذيرد كه بنده خداست و همه آن چه دارد، از آن خداست؛ البته بايد به دنبال اين اعتقاد، عمل نيز باشد نه اين‎كه صرفا ادعايي دروغين باشد.

اين مفسر قرآن كريم با اشاره به آياتي از قرآن كريم، اظهار داشت: بزرگ‎ترين لطفي كه خداوند از باب محبت ذاتي‎اش، نسبت به بندگان كرده، اين است كه بنده‎اي آفريده تا بهترين نعمت‎هاي او را درك كرده و از بالاترين رحمت‎هاي الهي بهره ببرد؛ چرا كه اگر بندگان رشد نكنند و نتوانند به بالاترين رحمت‎هاي الهي برسند، آن رحمت‎ها، تحقق عيني پيدا نمي‎كند و البته خداوند نيز براي اين‎كه بنده به اين نعمت‎ها و رحمت‎ها برسد، ساده‎ترين راه را قرار داده است و آن بندگي است. در مسير بندگي هم هيچ چيزي كه از طاقت انسان فراتر باشد، از او نمي‎خواهد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطر نشان كرد: اولين قدم اين است كه انسان بفهمد بنده است و بايد بندگي كند؛ اما چگونه بايد بندگي كند؟ خداوند كه قرار نيست هر روز به او وظايف روزانه مربوط به آن روز و طبق شرايط را بيان كند؛ پس چگونه راه اطاعت و بندگي را بيابد؟ اين‎جاست كه پاي شناخت به ميان مي‎آيد؛ انسان با شناخت مي‎تواند حق را از باطل تميز داده و وظيفه را تشخيص دهد.

آيت‎الله مصباح با اشاره به اين‎كه آن چه كه عقل مي‎فهمد، همان براي ما حجت است، ادامه داد: البته در مواردي نيز عقل به خوبي همه مسائل را درك نمي‎كند و خداوند از باب لطف و رحمتش پيامبران را قرار داده تا راه صحيح را به انسان نشان دهند.

علامه مصباح با اشاره به سنت تدريج در عالم، اظهار داشت: رشد تدريجي انسان و برخورداري تدريجي وي از نعمت‎هاي دنيوي سبب مي‎شود تا بهتر بتواند قدر نعمت‎هاي الهي را بداند؛ چه بسا اگر خداوند از ابتدا همه نعمت‎ها را به انسان بدهد، انسان قدردان نباشد.

ايشان با اشاره به اين‎كه در زندگي اجتماعي هر كسي مسؤوليتي را بر عهده مي‎گيرد، اظهار داشت: ارزشمندترين كارهايي كه در اين عالم قابل تصور است، كاري است كه در راستاي هدف خداوند از خلقت صورت بگيرد؛ اين كار، هرگز قابل مقايسه با كارهاي ديگر نيست.

استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به وصيت پيامبر اكرم‎صلي‎الله‎عليه‎وآله به حضرت علي‎عليه‎السلام در هنگام فرستادن ايشان به يمن اظهار داشت: هدايت كردن يك نفر بالاتر از اين است كه همه عالم طلا شود و همه را در راه خدا، انفاق كنيد. قدر و اهميت كار خود را بدانيد!

گفتني است مراسم افتتاحيه سال تحصيلي 99-98 حوزه علميه معصوميه، اول مهرماه سال‎جاري در اين مدرسه برگزار شد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام صادق(ع):
همانا چون قائم ما قيام كند، لباس علي(ع) را مي‎پوشد و براساس شيوه و سيره او رفتار مي‎كند.
وسايل‎الشيعه، ج 3، ص 348

 راه امام

زن مربي است نه عروسك

آن‎ها كه زن‎ها را مى‎خواهند ملعبه مردان و ملعبه جوان‎هاى فاسد قرار بدهند خيانتكارند. زن‎ها نبايد گول بخورند؛ زن‎ها گمان نكنند كه اين مقام زن است كه بايد بزك كرده بيرون برود با سرِ باز و لخت! اين مقام زن نيست؛ اين عروسك بازى است نه زن. زن بايد شجاع باشد؛ زن بايد در مقدرات اساسى مملكت دخالت بكند. زن آدم‎ساز است؛ زن مربى انسان است.
صحيفه امام، ج 6، ص 301

 در پرتو خورشيد

از لحظه لحظه همجواري با حضرت معصومه(س) بهره مي بردند

حضرت آقا نظم خاصي داشتند و توجه و دقت زيادي به درس و بحث داشتند، به گونه‎اي كه ممحض در درس بودند و گويا از لحظه لحظه حضورشان در قم و همجواري با حضرت فاطمه معصومه(س) و علما و بزرگان حوزه بهره مي‎بردند و استفاده مي‎كردند؛ تلاش ايشان براي درس و دقتشان در مطالب علمي مجدانه و بي‎نظير بود و آثار اجتهاد به خوبي در همان سنين جواني در ايشان ديده مي‎شد.
در برقراري ارتباط با ديگران بسيار خوب رفتار مي‎كردند و همه جور ذوق و سليقه را به سمت خود جذب مي‎نمودند و جاذبه خيلي قوي داشتند؛ به‎طوري كه خواص و عوام عاشق و دلباخته ايشان مي‎شدند.
حجت الاسلام والمسلمين حسين علي اكبريان در گفت و گو با مركز خبر حوزه