صفحه اخبار

رهبر انقلاب:
ايران و عراق با ايمان به ا... و محبت امام حسين (ع) متصل به يكديگرند

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از حساب كاربري توئيتر دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‎الله خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي تاكيد كردند: ايران و عراق دو ملتي هستند كه تن‎ها و دل‎ها و جان‎هايشان به وسيله ايمان بِه ا... و محبّت به اهل‎بيت و حسين‎بن‎علي متصل به يكديگرند؛ روزبه‎روز هم اين اتصال زياد خواهد شد. دشمنان سعي بر تفرقه دارند امّا نتوانسته‎اند و توطئه آنان اثري نخواهد كرد.

پيامي كه رهبري توسط حاج قاسم ارسال كردند
برويد به آقاي بشار اسد بگوييد مردم خط قرمز ما هستند

به گزارش جهان نيوز، ويژه‎نامه «مسير» كه به‎تازگي از سوي دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‎الله خامنه‎اي منتشر شده است، دربرگيرنده ناگفته‎هايي از نقش رهبر معظّم انقلاب در پيشبرد جبهه مقاومت است.

در اين ويژه‎نامه، گفت‎وگوهايي با حجّت‎الاسلام والمسلمين سيد حسن نصرا... دبيركل حزب‎ا... لبنان، سردار قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس و نيز چهره‎هايي چون علي‎اكبر ولايتي مشاور رهبر انقلاب در امور بين‎الملل و حسين اميرعبداللهيان معاون عربي ـ آفريقايي سابق وزارت امور خارجه انجام شده است.

در بخشي از اين ويژه‎نامه، حسين اميرعبداللهيان براي نخستين بار، از هشدار رهبر انقلاب به بشار اسد در آغاز بحران سوريه، پرده‎برداري مي‎كند.

اميرعبداللهيان مي‎گويد: «توجه رهبر انقلاب تنها به سطوح راهبردي و كلان منطقه معطوف نبود. ايشان در واقع دغدغه ملّت و مردم سوريه را داشتند. وقتي بحران سوريه در سال 2001 ميلادي شروع شد، از اولين توصيه‎هاي رهبر انقلاب به آقاي بشار اسد كه توسط سردار سليماني به ايشان ابلاغ شد، اين بود كه مي‎رويد به آقاي بشار اسد مي‎گوييد مردم خط قرمز ما هستند. اگر چنين اتفاقي بخواهد در سوريه بيفتد و نسبت به كشتار مردم بي‎تفاوت باشيد، روي حمايت ما حساب نكنيد.

شما ببينيد در زماني كه از نظر راهبردي و سطح كلان، اهميت مسأله سوريه براي ما بسيار بالا بود، امّا در نيت و فكر حضرت آقا، كشته‎شدن يك مظلوم در سوريه، خط قرمزي است كه سردار سليماني بايد برود و به آقاي بشار اسد بگويد».

حضرت آيت‎الله سبحاني در ديدار فرمانده ناجا:
اغتشاشات عراق توسط دشمنان از قبل برنامه ريزي شده بود

به گزارش خبرگزاري حوزه، حضرت آيت‎الله سبحاني در ديدار حسين اشتري فرمانده نيروي انتظامي، با اشاره به وضعيت كشور عراق گفت: مشكلات در كشور عراق هميشه وجود داشته ولي اين‎كه اين ايام مشكلات را تشديد كرده‎اند نشان مي‎دهد كه اغتشاشات توسط دشمنان در عراق برنامه‎ريزي شده است.

اين مرجع تقليد با اشاره به اين‎كه بر اساس سخن اميرالمومنين(ع) در جايي كه امنيت وجود نداشته باشد زندگي هم نيست خاطرنشان ساخت: هر فعاليتي فردي يا اجتماعي كه بخواهد در كشور اجرايي شود به امنيت وابسته است و پرسنل ناجا در اين عرصه وظيفه سنگيني برعهده دارد.

ايشان با اشاره نقش و وظايف نيروي انتظامي در برقراري امنيت در كشور يادآور شد: در شرايطي كه زائران در حال عزيمت به پياده روي اربعين هستند وظيفه نيروي انتظامي سنگين است و از تلاش‎هاي اين نيرو تقدير مي‎كنيم.

اين مرجع تقليد با اشاره به اين‎كه دشمن مي‎خواهد از شكوه راهپيمايي اربعين كاسته شود، تصريح كرد: آن‎ها با بروز مشكلات به دنبال اين هستند كه جلوه اين حركت بزرگ كمرنگ شود.

فرمانده كل ارتش:
سر سوزني در برابر زورگويان كوتاه نمي آييم

امير سرلشكر موسوي فرمانده كل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء در جريان سفر به استان بوشهر و بازديد از يگان‎هاي پدافندي ارتش و سپاه در جزيره خارك و عسلويه، با بيان اين‎كه بدون هيچ تعارف شما را رزمندگان خط مقدم جنگ اقتصادي مي‎دانيم، گفت: همكاري و تفاهم بالايي ميان ارتش جمهوري اسلامي ايران و صنعت نفت وجود داشته و دارد كه پيشينه آن به دوران دفاع مقدس بازمي‎گردد.

وي با تأكيد بر اين‎كه ارتش جمهوري اسلامي ايران در اين چهل سال، از دوران دفاع مقدس تا كنون، امنيت هزاران نفتكش را تأمين كرده است افزود: كاركنان ارتش و صنعت نفت همواره پيش مرگ ملت و كشور بوده‎اند تا شريان حياتي مملكت در جريان باشد.

فرمانده كل ارتش تصريح كرد: ما اراده كرده‎ايم از روزي كه ا... اكبر را در كشور فرياد زديم، امنيت منطقه را هم خودمان تأمين و از ناامن‎سازي و تنش‎آفريني بيگانگان جلوگيري كنيم. امروز پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران مقتدرتر و پرافتخارتر از هميشه در جاي‎جاي كشور برافراشته است.

سرلشكر موسوي با اشاره به اين‎كه اين اقتدار حاصل تلاش‎هاي ايثارگرانه و همراه با دانش، مهارت، روحيه فداكارانه و انضباط است، اضافه كرد: همان‎گونه كه در دفاع مقدس هشت‎ساله دست به دست هم داديم و موفق شديم دشمن را بيرون برانيم، امروز هم در برابر هرگونه توطئه و تهديد ايستاده‎ايم و به حول و قوه الهي و با مقاومت فعال در جنگ اقتصادي هم پيروز خواهيم شد؛ اين وعده خداوند است.

فرمانده كل ارتش و فرمانده قرارگاه پدافند هوايي كشور با تأكيد بر اين‎كه ما قصد تعدي و تجاوز به هيچ كشوري نداريم، اذعان داشت: آرزوي ما امنيت و ايمني براي تمامي كشورهاي منطقه و ملت‎هاي مسلمان است و مي‎خواهيم همه در صلح، آرامش و رفاه زندگي كنند.

وي گفت: ما در هيچ شرايطي در برابر زورگويان از حقوق خودمان سر سوزني كوتاه نمي‎آييم و ترديدي نداريم كه پيروز خواهيم شد و آن روز دور نيست.

چي فكر مي كردند چي شد!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:

گفت: روزنامه صهيونيستي «ها‎آرتص» نوشته است طرح و برنامه ائتلاف آمريكا، اسرائيل و آل‎سعود براي مقابله با ايران به سوي خودشان كمانه كرده است.

گفتم: چهل سال است كه توطئه‎هاي دشمنان ايران اسلامي به سوي خودشان كمانه مي‎كند.

گفت: هاآرتص نوشته، ترامپ در مشكلات داخلي و تحقير از جانب ايران گرفتار شده، نتانياهو به سختي درگير شكست انتخاباتي و احتمال بازداشت به جرم فساد مالي و اخلاقي است و آل‎سعود با ضربه سختي كه از انصارا... يمن خورده، دست به گريبان است.

گفتم: حيوونكي‎ها! چي فكر مي‎كردند چي شد؟!

گفت: عمرشون به پايان رسيده ولي چرا مرگشون اين‎قدر طول مي‎كشه؟!

گفتم: عجله نكن! يارو گلوله خورده بود به سرش، چند ساعت بعد مُرد، تحقيق كردند، معلوم شد اون چند ساعت گلوله توي كله يارو دنبال مغز مي‎گشته!

تلافي ايران در جنگ سايبري براي آمريكا قابل تحمل نيست

كارشناسان جنگ سايبري در آمريكا مي‎گويند ابعاد تلافي حريفي چون ايران، در صورت تهاجم سايبري معلوم نيست و بنابراين آمريكا نگران است جنگي را شروع كند كه خسارت‎هاي اقتصادي بزرگ به خود آمريكا منتهي شود.

در اين باره فارين پاليسي مي‎نويسد: ترامپ مشتاق بود براي مقابله به مثل با تهران از حملات سايبري استفاده كند؛ اما اين كار مي‎تواند درِ جعبه پاندورا را باز كند.

دونالد ترامپ در واكنش به حمله به تاسيسات نفتي عربستان راه‎هاي مختلفي را براي مقابله به مثل در نظر دارد. براي او كه نمي‎خواهد وارد جنگ شود، حملات سايبري به ايران به‎عنوان يك راه بالقوه و بدون خونريزي براي نشان دادن قدرت آمريكا مطرح شده است.

اما كارشناسان جنگ سايبري نگران هستند كه اشتياق آشكار دولت براي استفاده از سلاح‎هاي ديجيتال(براي حمله به تهران در جواب حملات موشكي و سرنگوني پهپاد) يك خطر بزرگ داشته باشد: «عادي سازي نظامي‎گري در فضاي سايبري».

در اين صورت آمريكا و اقتصاد ديجيتالي عظيم آن، كه از اكثر كشور‎ها آسيب پذيري بيش‎تري دارد، ممكن است در معرض حمله قرار گيرد.

سرجيو كالتاگيرون، معاون اطلاعات تهديد‎ها در شركت امنيت سايبري صنعتي «دراگونز» مي‎گويد: «بخش رو به رشدي از تجهيزات وجود دارد كه دولت‎ها در حال استفاده از آن در برابر هم هستند. مشكل در بلند مدت اين است كه استفاده پيوسته آمريكا به اين ايده منجر مي‎شود كه اين تجهيزات هميشه مي‎تواند مورد استفاده قرار گيرد.»

برخلاف اقدام نظامي سنتي، حملات سايبري مي‎تواند خساراتي موازي در جايي دور از ميدان نبرد به جا بگذارد. كارشناسان امنيت كامپيوتري آمريكا نگرانند مشتريانشان هدف تلافي‎جويي بالقوه ايران قرار بگيرند.

شبكه آمريكايي بلومبرگ:
تلافي هاي ايران خطرناك و پرقدرت است

شبكه خبري بلومبرگ نوشت: راهبرد «فشار حداكثري» ترامپ، ايران را تضعيف كرده اما باعث شده اين كشور خطرناك‎تر هم بشود. در واقع آمريكا تهران را وادار كرده با روش‎هاي نامتعارفي كه مقابله با آن‎ها دشوار است به اين سياست پاسخ بگويد.

ايران با حمله به بزرگ‎ترين تاسيسات نفتي جهان كه بازارهاي جهاني از توكيو تا نيويورك را مختل كرد، آسيب‎پذيري اقتصاد جهاني را اثبات كرد. توماس جونيئو استاد دانشگاه روابط عمومي و بين‎المللي اتاوا با اشاره به اين نكته مي‎گويد «شيوه بازدارندگي ايران اينچنين است. يكي از ستون‎هاي كليدي دكترين دفاعي تهران ارسال مداوم پيام به ايالات متحده و همپيمانان و شركاي منطقه‎اي آن و يادآوري اين نكته است كه ايران ابزار آسيب زدن به آن‎ها را در اختيار دارد. اقتصاد جهاني آسيب‎پذير است. ايران با ارسال اين پيام قدرتمند به همگان يادآور شد كه جنگ مي‎تواند بسيار پرهزينه باشد.

اين يورش‎ها نشان داد كه سرمايه‎گذاري ايران در زمينه جنگ نامتقارن چقدر مفيد و ثمربخش بوده است. در حالي كه عربستان سعودي با هزينه در زمينه جنگ‎افزارهاي متعارف به سومين كشور بزرگ جهان در اين زمينه تبديل شده، ايران روي نيروهاي نيابتي - در يمن، عراق، سوريه و ساير مناطق- سرمايه‎گذاري كرده است.

راهبرد ايران جواب داده است. با كنار كشيدن آمريكا از مداخله در مسائل عراق، ايران به برترين نيروي ذي‎نفوذ خارجي در اين كشور تبديل شده است. ايران همچنين با برخورداري از نيروهاي نيابتي مسلح در سوريه و لبنان نقشي تعيين‎كننده در سياست اين كشورها ايفا و عربستان، امارات و اسرائيل را تهديد مي‎كند. اين كشور همچنين توانسته است از طريق حوثي‎هاي يمن پايگاهي را در حياط خلوت عربستان ايجاد كند.

عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس:
كشوري كه موشك مي سازد توان ساخت خودروي خوب را هم دارد

به گزارش خبرگزاري تسنيم، سعيد باستاني درباره داخلي‎سازي قطعات خودرو گفت: تصميم بايد بر اساس داشته‎ها باشد و بعد از برآورد اين راهبرد؛ دورنما ترسيم مي‎شود. فاز اول خودكفايي، ترسيم راهبرد و برآورد مزيت است. برخي از قطعات اصلاً توليد داخلي ندارد.

وي با تاكيد بر داشتن راهبرد مشخص، افزود: كشوري كه موشك نقطه زن مي‎سازد چرا نتواند خودرو خوب بسازد؟ ما مزيت نسبي داريم و راهبرد ما بايد بر محور صادرات قطعه باشد.

مازيار بيگلو، دبير انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‎هاي خودرو نيز در اين زمينه گفت: هدف اين است كه به حداقل وابستگي در صنعت خودرو برسيم. قطعات خودرو براي كاهش وابستگي به واردات بايد در داخل توليد شود. صنعت خودرو مثل نانوايي مي‎ماند كه هر قسمتش از يك جايي مي‎آيد.

وي افزود: 25 درصد از ارزبري يك خودرو بدنه است و سؤال اين جاست كه چرا اين سود به جيب توليد كنندگان داخلي نرود. خودكفايي سرمايه بر است و بايد به سمت سرمايه‎گذاري‎هاي راهبردي برويم. صنعت قطعه‎سازي ويترين صنعت كشور است.

در همين زمينه، سيدرضا مفيدي، مديركل صنايع خودرو وزارت صمت هم بيان كرد: پويش ساخت داخل ادامه خواهد داشت و سهم قطعات خودرو در اين پويش چشمگير است. در بخش خودرو راهبرد مشخص داريم اما در بخشي از صنعت خودرو دچار ضعف هستيم.

سياه كردن مردم توسط نشريات زنجيره اي!

نشريات زنجيره‎اي مدعي اصلاح‎طلبي در حالي براي رفتن زنان به استاديوم فوتبال جشن گرفته و آن را براي مردم فاكتور مي‎كنند كه در دولت احمدي‎نژاد، عليه آن فضاسازي مي‎كردند!

اين نشريات با تيترهايي مانند «زنان در آزادي، جشن صندلي‎هاي بنفش، تماشاگران بنفش، با من به ورزشگاه بيا، و...» به استقبال فروش بليت به زنان براي حضور در ورزشگاه آزادي بازي ايران- كامبوج در مقدماتي جام جهاني، رفتند. برخي مديران دولتي نظير خانم ابتكار نيز در فضاسازي‎هاي مذكور همراهي و نقش‎آفريني كرده و مدعي‎اند دولت بدين ترتيب به وعده خود عمل كرده است.

اين در حالي است كه رفتن زنان به ورزشگاه‎هايي كه بعضاً محيط آن براي آقايان نيز مناسب نيست، اولويت حتي چند درصد جامعه و بانوان ما نيست. اما در مقابل طيف نظرسنجي‎هاي دستگاه‎هاي مختلف دولتي، اولويت مردم و از جمله بانوان و مادران، تأمين شغل و امكان ازدواج و تأمين مسكن براي جوانان است كه غالباً مورد بي‎اعتنايي قرار مي‎گيرد. بدين‎ترتيب معلوم نيست چرا برخي مديران دولتي و رسانه‎هاي زنجيره‎اي، به اولويت 95 درصد مردم و از جمله زنان بي‎اعتنايي مي‎كنند اما اولويت كم‎تر از 2-3 درصد افراد را جاي اولويت‎هاي عمومي جا مي‎زنند؟

يادآور مي‎شود همين طيف نشريات در دولت احمدي‎نژاد و هنگامي كه بحث رفتن آنان به ورزشگاه‎ها مطرح شد، اعتراضات مراجع عظام تقليد را تيتر برجسته كردند كه مخالف هنجارشكني بودند. اما حالا همان نشريات، تغيير زاويه داده و بر فرستادن زنان به ورزشگاه اصرار مي‎كنند، تا شايد سرپوشي بر بي‎كفايتي‎ها و سوء تدبيرهاي مديريت اشرافي باشد.

داريوش ارجمند:
درود بر آقاي خامنه اي، تنها مردي كه مقابل استكبار ايستاده است

داريوش ارجمند، بازيگر سينما و تلويزيون در بخشي از مصاحبه با سايت مركز اسناد انقلاب گفت: آن روز كه ساواك آقاي خامنه‎اي را گرفت در همان مسجد بودم و اين‎ها را ديدم.

بازيگر نقش مالك اشتر، تأكيد كرد: درود مي‎فرستم به آقاي خامنه‎اي، تنها مردي كه امروز در مقابل استكبار ايستاده و با شجاعت به نخست‎وزير ژاپن مي‎گويد من براي اين آقا نه پيغام مي‎فرستم و نه پيغامش را قبول مي‎كنم. شما در تاريخ ايران كسي را ديده‎ايد كه در برابر يك ابرقدرت اين‎طور با شجاعت حرف بزند؟ من كه رشته‎ام تاريخ است نديده‎ام؛ به جز امام خميني(ره) كه گفت آمريكا هيچ غلطي نمي‎تواند بكند. البته به‎نظر من امام ناشناس آمد و ناشناس رفت و هنوز كسي نتوانسته ايشان را درست بشناسد. «هر كسي از ظن خود شد يار او» و به‎خاطر همين است كه هنوز هم آقا دارند توصيه مي‎كنند كه اين مرد [امام] را بشناسيد. الان هم آقاي خامنه‎اي همان راه امام را با شدت و حدّت بيش‎تري دارد مي‎رود و اين از اعتقاد و ايمان راسخش برمي‎آيد.

سردار جواني:
ايران از بازدارندگي عبور كرده و به توان ضربه متقابل رسيده است

سردار يداله جواني، معاون سياسي نمايندگي ولي فقيه در سپاه، گفت: امروز در نقطه‎اي قرار داريم كه يك مقام نظامي آمريكايي مي‎گويد «من قدرت نظامي ايران را تمجيد مي‎كنم.»

وي در گفت و گو با تسنيم افزود: برخي از دولت‎هاي منطقه تا زمان زدن پهپاد آمريكايي، به عمق توانمندي‎هاي جمهوري اسلامي پي نبرده بودند اما وقتي كه پهپاد زده شد و يا وقتي نيروهاي ما اقدام به توقيف كشتي انگليسي كردند، همه شاهد واكنش انفعالي آمريكا و انگليس بودند كه حقايقي را برايشان آشكار كرد، از قبيل اين‎كه اولاً جمهوري اسلامي در دفاع از امنيت خودش هيچ ترديدي ندارد و به‎محض اين‎كه پهپاد آمريكايي‎ها وارد حريم هوايي ما مي‎شود ايران واكنش نشان مي‎دهد و آن را با يك سامانه ساخت داخل شكار مي‎كند و نكته دوم هم اين‎كه طرف مقابل ناتوان از واكنش است.

سردار جواني خاطرنشان كرد: اين نشان مي‎دهد قدرت ايران از بازدارندگي فراتر رفته و داراي قدرت ضربه متقابل است. خوب، كشورهاي منطقه اين قدرت جمهوري اسلامي و رفتار آمريكايي‎ها و انگليسي‎ها را مي‎بينند، اگرچه ترامپ يك سناريوي خنده‎دار را درباره انصراف از حمله به ايران مطرح كرد اما آن‎ها به اين دليل عمليات خود را متوقف كردند كه متوجه شدند اگر موشكي به‎سمت ايران شليك كنند بايد كشته‎هاي خود را از سراسر جغرافياي غرب آسيا جمع كنند و حيات اسرائيل به خطر مي‎افتد و در هيچ جايي پايگاه‎هاي آمريكايي‎ها امنيت نخواهد داشت. وقتي اين مسائل آشكار شد، ما شاهد نوعي تغيير رويكرد در دولت‎هاي منطقه بوديم مانند آن چه اماراتي‎ها انجام دادند.

رويترز:
تحريم ايران نرخ اجاره نفتكش را براي آمريكا بالا برد

به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از رويترز، نرخ نفتكش‎ها براي حمل نفت خام آمريكا به آسيا همچنان رو به افزايش است و هزينه كرايه يك نفتكش در روز پنج شنبه به ركورد 12 ميليون دلار رسيد.

اس كي انرژي، پالايشگاه بزرگ كره جنوبي در اوايل همين هفته «سوپرنفتكش ماكسيم» را براي حمل نفت خام آمريكا به كره جنوبي در نوامبر با 10 ميليون دلار كرايه كرد ولي اين قيمت حالا تغيير كرده است.

اطلاعات كشتيراني «شركت ريفينيتيو آيكان» نشان مي‎دهد اين شركت حالا به‎طور مشروط نفتكش پسيفيك ام را با قيمت جديد 12.35 ميليون دلار رزرو كرده است.

آمريكا هفته گذشته دو واحد از «شركت كاسكو» چين را به اتهام دخالت در حمل نفت خام ايران تحريم كرد. اين اقدام آمريكا نرخ حمل‎ونقل نفتكش‎ها را بالا برد و باعث شد صادركنندگان «گالف كوست» آمريكا كرايه كشتي‎هاي مربوط به كاسكو را متوقف كنند.

نرخ حمل‎ونقل كشتي‎ها پس از حمله ماه گذشته به تاسيسات نفتي عربستان بالا رفته بود. اين حملات موقتاً پنج ميليون بشكه از توليد نفت عربستان را كم كرد كه حدود نيمي از توليد اين كشور را تشكيل مي‎داد.

 اخبار ويژه

كارشناس آلماني:
رهبر ايران در بررسي مسائل ژئوپلتيك بسيار هوشمند و آگاه است

يك كارشناس آلماني گفت: رهبري ايران، بسيار بسيار هوشمند است كه مسائل ژئوپلتيكي را دقيق ارزيابي مي‎كند.
ميشائل لوردس، در ميزگردي در تلويزيون آلمان گفت: متاسفانه بايد علني و آشكار بگوييم كه رهبري عربستان، توانايي هدايت كشور خود را نيز ندارد. در مقابل شاهد آنيم كه رهبري ايران، بسيار بسيار هوشمند است كه مسائل ژئوپلتيكي را دقيق ارزيابي مي‎كند و زماني كه صحبت مي‎كند هم مي‎تواند دقيق در مورد سياست داخلي و هم در مورد اسرائيل سخن بگويد. واقعيت، همين است.
وي افزود: در واقع او(آيت‎الله خامنه‎اي)، فردي مطلع و آگاه است و دقيقا مي‎داند چه مي‎خواهد و چه كار دارد مي‎كند. اما سعودي‎ها اين‎ها را نمي‎دانند.

ايران يكي از بهترين ها در طراحي پهپاد و جنگ افزار سايبري است

ايران يكي از بهترين طراحان هواپيماي بدون سرنشين و يكي از انگشت‎شمار كشورهاي پيشرفته در حوزه جنگ‎افزار سايبري است.
راشا اينسايدر ضمن انتشار اين ارزيابي مي‎نويسد: 19 هدف در تاسيسات پالايشي آرامكو در تاريخ 14 سپتامبر 2019 در يك حمله دقيق هدف گرفته شدند. اين واقعيت كه به‎رغم گذشت چند روز از اين حملات، هنوز هيچ مدرك مستدلي درباره مسير شليك وجود ندارد، نشان مي‎دهد كه عامل اين حملات چه موشك بوده باشد و چه هواپيماهاي بدون سرنشين، با موفقيت از رادار عربستان سعودي و احتمالا رادارهاي ديگر كشورها گريخته‎اند. از جمله تجهيزات و سخت‎افزارهاي نظامي كه عربستان سعودي از ايالات متحده خريداري كرده، رادارهايي بوده كه كل حريم هوايي پادشاهي سعودي را پوشش داده است. اين بدان معناست كه عمليات به اندازه‎اي پيشرفته بوده كه هركسي كه مسؤول آن بوده توانسته همه شكاف‎هاي موجود در پوشش راداري سعودي را شناسايي كند و هواپيماها يا موشك‎ها را از فاصله صدها كيلومتري از همين شكاف‎ها هدايت كند و آن‎ها را به اهداف مورد نظر برساند.
اگر واقعا ايران مسؤول اين عمليات بوده باشد، حملات به تاسيسات آرامكو توانايي نظامي ايران در مواجهه با يكي از توانمندترين نيروهاي مسلح در جهان را نشان مي‎دهند.
يك احتمال ديگر هم وجود دارد: ايران موفق شده هواپيماهاي رادارگريز، چه داراي خلبان و چه بدون سرنشين، بسازد كه به موشك‎ها با قابليت هدف‎گيري دقيق مجهز هستند. از چند سال پيش شايعاتي درباره هواپيماهاي رادارگريز غيرمتعارف ايران از جمله برخي گمانه‎زني‎ها درباره استفاده از اين هواپيماها در توقيف شماري از هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي و اسرائيلي كه بدون آسيب به زمين نشستند و مهندسي معكوس شدند، وجود داشته است. در هر صورت، ايران جداي از اين‎كه يكي از بهترين طراحان هواپيماهاي بدون سرنشين در جهان به شمار مي‎رود، يكي از كشورهاي انگشت‎شمار پيشرفته در حوزه جنگ‎افزاري سايبري است تا حدي كه توانسته از هواپيماهاي غير متعارف خود براي به زمين نشاندن هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا و اسرائيل استفاده كند.

راهبرد ايران جواب داد

تارنماي لوبلاگ نوشت: افزايش خطر درگيري نظامي در هفته‎هاي اخير احتمالا سعودي‎ها را قانع كرد كه در مورد گفت‎وگوي مستقيم با تهران تجديدنظر كنند. ارتش آمريكا نيز همزمان با تشديد تنش در منطقه تصميم گرفت كه ستاد فرماندهي نيروهاي خود در خاورميانه را از قطر خارج كند.
به گزارش «انتخاب»، در ادامه اين تحليل آمده است: البته جابه‎جايي ستاد فرماندهي خاورميانه ضرورتاً به معني كاهش سطح اهميت اين منطقه استراتژيك و نفت‎خيز براي واشنگتن نيست. اما تصميمات دولت ترامپ در ماه‎هاي گذشته اين برداشت را در بين كشورهاي خليج فارس ايجاد كرده كه آمريكا به‎تدريج در حال عقب‎نشيني از خليج فارس است.
در واقع هدف از تصميم اخير، كاهش آسيب‎پذيري پايگاه‎هاي نظامي آمريكا در مقابل حملات احتمالي ايران بود. اين اقدام باعث شد كه كشورهاي منطقه اوراسيا از جمله روسيه، چين، ژاپن، هند، امارات و عربستان به راه‎حل‎هاي امنيتي چندجانبه و مبتني بر ديپلماسي روي آورند.
كشورهاي آسيايي و پادشاهي‎هاي عرب خليج فارس در موقعيت دشواري قرار گرفته‎اند. آمريكا ديگر به‎عنوان يك شريك قابل اطمينان در نظر گرفته نمي‎شود. ماه گذشته شاهد حملات پهپادي و موشكي گسترده‎اي عليه دو تاسيسات مهم نفتي عربستان بوديم. عربستان و آمريكا بلافاصله انگشت اتهام را به سمت ايران نشانه گرفتند. ايران هشدار داده كه هرگونه اقدام نظامي توسط رياض يا واشنگتن، به يك جنگ تمام عيار در كل منطقه منجر خواهد شد و هيچ‎كدام از كشورهاي خليج فارس از اقدامات تلافي‎جويانه مصون نخواهند ماند.
در ماه‎هاي گذشته شاهد توقيف يك نفتكش انگليسي و همچنين حمله به تعدادي نفتكش ديگر در سواحل امارات بوده‎ايم. تحليلگران سياسي معتقدند كه استراتژي ايران باعث تغيير محاسبات استراتژيك طرف‎هاي ديگر شده است.