صفحه فرهنگي-اجتماعي

گفت‎وگويي خواندني با دبيركل حزب‎ا... لبنان؛
توصيه امام خامنه اي به نصرا... براي غلبه بر مشكلات چه بود؟

سيد «حسن نصرا...» دبيركل حزب‎ا... لبنان در گفت وگوي ويژه با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‎الله خامنه اي، از مراودات خود با رهبر معظم انقلاب و توصيه‎ها، تصميم‎ها و نقش ايشان در برهه‎هاي مختلف و حساس منطقه درباره درگيري كنوني منطقه و روابط ايران و عربستان و وضعيت سوريه و ديگر موارد مهم، سخن گفته است.گزيده اين گفت و گو را در ذيل مي‎خوانيد؛

مراجع ما عموما در تعيين مصارف سهم امام احتياط مي‎كنند اما زماني كه مي‎گويند سهم امام را براي حمايت از مقاومت اسلامي اختصاص دهيد ما شاهد آن هستيم كه بسياري از نيروهاي مقاومت فلسطين شيعه و حتي مسلمان نبودند و ديديم كه مراجع ما شرايطي براي آنان تعيين نكردند كه بيانگر بصيرت آنان است.

مقام معظم رهبري در مناسبت‎هاي زيادي اعلام داشتند كه در كره زمين هيچ مساله‎اي به شفافيت و حقانيت مساله فلسطين وجود ندارد، برخي درصدد اين هستند كه با راه‎هاي مختلف ما را از اين مساله دورسازند. مثلا در گذشته برخي جوانان فلسطيني را براي اقدامات انتحاري به مناطق شيعي اعزام كردند اما اين مساله نتوانست ما را فريب دهد و هم چنان به حمايت از مساله فلسطين ادامه داديم. اين مساله‎اي حقيقي است و جمهوري اسلامي ايران، ما و همه مسلمانان بايد به تكليف الهي و شرعي خود در اين مورد عمل كنيم.

به ياد دارم چند سال پيش، پس از سخنراني رهبري در سفر به منطقه كردستان و در سنندج درباره حرام بودن توهين به شخصيت‎ها و مقدسات اهل تسنن و جماعت، پس از مدت كوتاهي برخي از ماهواره‎ها به شدت به عايشه همسر پيامبر توهين كرده و اتهاماتي به عايشه زدند كه شيعه بدان اعتقاد ندارد و نزديك بود فتنه بزرگي در جهان اسلام به وجود بيايد. برخي از علماي منطقه الشرقيه نامه‎اي به رهبري نوشتند كه پاسخ ايشان تاثير بسيار زيادي در جهان عرب و اسلام بر جاي گذاشت. به وضوح مي‎توانم بگويم سخنراني مقام معظم رهبري در سنندج و پاسخ به نامه ساكنان منطقه الشرقيه، چشمان فتنه را كور كرد و سدي در برابر فتنه انگيزان ميان اهل تسنن و شيعيان ايجاد كرد. بسياري از مراجع ما در قم و نجف اشرف نيز با صدوربيانيه‎ها و جهت گيري ها؛ تاكيد كردند كه موضع اصلي شيعيان همان چيزي است رهبري و مراجع بزرگ شيعه از ان سخن گفته‎اند.

در واقع عربستان آغازگر دشمني با ايران بود و مشكلش با ايران،همان مشكلي بود كه با ديگر كشورهاي عربي داشت يعني حمايت از مساله فلسطين و جنبش‎هاي مقاومت منطقه اين درگيري نيابتي نيست و ما صرف نظر از موضع ايران معتقديم عربستان با نيروهاي مقاومت لبنان دشمني مي‎كند؛ بنابراين مشكل ما با عربستان هيچ ارتباطي با ايران ندارد. زماني كه عربستان با جمال عبدالناصر مشكل داشت جمهوري اسلامي ايران نبود اما عربستان، پس از پيروزي انقلاب و تشكيل جمهوري اسلامي و حمايت از مسائل كشورهاي عربي و اسلامي به دشمني با ايران برخواست.

رژيم آل سعود پير شده و به دلائلي طبيعي مانند اقدامات ظالمانه اين رژيم در صد سال اخير و ريشه دواندن فساد در اين رژيم، سركوب مردم و انحصارطلبي خاندان حاكم، شايد در مراحل پاياني عمر خود باشد اما در نهايت عملكرد مسؤولان كنوني عربستان كه در تضاد با پيشينيان خود بود شتاب بيش‎تري به اين پايان خواهد داد. اعلان جنگ محمد بن سلمان به يمن و جنايت‎هاي اين رژيم و هم چنين دخالت آشكار عربستان در مسائل ديگر كشورها با معرفي خود به‎عنوان دوست طي بيست سال اخير بر آينده عربستان تاثير خواهد گذاشت. ما اكنون براي اولين بار شاهد سر دادن شعار مرگ بر ال سعود در چندين كشور عربي هستيم و براي اولين بار شاهد قدرت‎هاي سياسي و مردمي و دولت‎هايي هستيم كه موضع واضحي نسبت به آل سعود و دخالت‎هايش در منطقه مي‎گيرند.

موضع عربستان نسبت به مساله فلسطين و معامله قرن و ذلت و خواري در برابر ترامپ مسائلي است كه ابهت حكام سعودي كه در گذشته خود را مستقل و آزاده معرفي مي‎كردند، را زير سوال برده است. در سفر اخر ترامپ به عربستان سعودي و سخنان وي در كنفرانس‎ها و سخن چند روز گذشته وي درباره تماس با شاه عربستان و اطلاع دادن به وي كه هزينه زيادي براي عربستان پرداخته و رياض بايد آن را بپردازد و اين‎كه آنان دريك ساعت 450 ميليارد دلار پرداخت كرده‎اند و سپس سكوت رسانه‎هاي سعودي در برابر اين همه اتفاق، نهايت ذلت در برابر خنده‎هاي ترامپ است، اين در حالي است كه اگر يك نفر در دنياي اسلام درباره عربستان سخني مي‎گفت آن‎ها ناراحت شده و وي را تكفير مي‎كردند و روابط سياسي خود را با آنان قطع مي‎كردند. به صراحت بايد گفت تاريخ عربستان سعودي هيچ گاه شاهد اين حجم از ضعف و ذلت نبوده؛ زيرا بقاي آنان براساس سنت‎هاي الهي و طبيعي به درازا نخواهد كشيد.

امروز در يمن اگر حضور مردمي و حمايت از انصارا... نبود آيا انصارا... به رهبري برادر عزيز سيد عبدالملك حوثي مي‎توانست وارد پنجمين سال مقاومت و پايداري خود شود؟ با وجود جنگ، كشتار، گرسنگي، وبا، انواع بيماري و محاصره، ما شاهد تظاهرات گسترده مردمي در صنعا؛ صعده و بيش‎تر شهرهاي يمن هستيم و اين مردم اعم از زن و مرد در همه مناسبت‎ها حضور دارند و اين همان حمايت مردمي است؛ عاملي كه موجب شده ارتش يمن و كميته‎هاي مردمي و انصارا... قدرتمندانه در برابر تجاوز همه جانبه متجاوزان آمريكايي سعودي عليه يمن بايستند و در عراق كسي كه توانست در برابر تروريست‎هاي داعشي بايستد همان مردم عراق و نيروهاي بسيج مردمي و حمايت رهبرمان و جمهوري اسلامي ايران بود و اگر حمايت مردمي از حشد شعبي و ارتش عراق و مرجعيت نبود امكان نداشت در برابر داعش پيروز شوند و اين‎چنين در همه زمينه‎ها، موضوع مردمي همان مساله اساسي است و همان عامل اصلي كه توانست تا امروز پس از ده‎ها سال توطئه و تباني، مساله فلسطين را زنده نگه دارد و عامل مردمي در منطقه توانست همه توطئه‎هاي امريكايي را بارها و بارها ناكام گذاشته و به شكست بكشاند و مواضع دولت‎ها و حكومت‎ها، مواضع ملي و مردمي نيست چراكه قيام مردمي در منطقه، حضور و جانفشاني آن‎ها و پايداريشان در همه صحنه‎ها گواه اين موضوع است و مردم و مقاومت همواره خبر اين پيروزي‎ها را مي‎شنوند و ما در برخي ادبيات لبنان مي‎گوييم كه مردم و مقاومت مانند دريا و آب و ماهي‎اند و ماهي نمي‎تواند بيرون از آب زندگي كند به اين معنا كه هرگونه جنبش مقاومت بدون توجه و حمايت ملي و مردمي قادر نخواهد بود كه پايداري كند، ادامه يابد و پيروز شود.

در عراق بيش‎تر تروريست‎هاي انتحاري عربستاني بودند و بيش‎تر خودروهاي انتحاري بمب گذاري شده نيز از سوي دستگاه اطلاعات سعودي فرستاده مي‎شد. بنابراين تلاش‎هاي زيادي به منظور بروز جنگ فرقه‎اي در عراق صورت گرفت اما موضع مرجعيت ديني در نجف اشرف و تلاش‎هاي قابل توجه جمهوري اسلامي ايران، از بروز جنگ فرقه‎اي و داخلي در عراق جلوگيري كرد و در نتيجه آمريكايي‎ها به‎دليل ثبات و تلاش سياسي از يك سو و همچنين مقاومت مسلحانه از سوي ديگر، از ماندن در عراق ناتوان شدند. بنابراين، به دنبال قواعد و راهكاري براي توافق با دولت عراق بودند تا اين‎كه توافق مورد نظر در زمان نخست وزيري نوري المالكي به امضا رسيد و براساس آن نيروهاي آمريكايي بايد از عراق عقب نشيني كنند.

البته آن‎ها سعي داشتند حتي با توجه به مذاكرات در عراق بمانند، براي مثال آن‎ها 150 هزار سرباز و افسر داشتند، اما عراقي‎ها با ان مخالفت كردند تا اين‎كه تعدادشان به 30، 25، 20 و ده هزار نفر رسيد اما عراقي‎ها باز هم با حضور اين تعداد مخالف بودند و حكومت عراق نيز با اعطاي مصونيت ديپلماتيك به آن‎ها مخالفت كرد در نتيجه در زمان رياست جمهوري اوباما راهي جز خروج از عراق نداشتند. بله آن‎ها سفارتخانه و تعداد زيادي از نگهبانان سفارت و برخي كنسولگري‎ها را نگه داشتند، اما به حضور نظامي پايان داده و پايگاه‎هاي نظامي را برچيدند و اين‎گونه عقب نشيني نظامي آمريكا از عراق را اعلام كردند. عقب نشيني نظاميان آمريكايي از عراق پيروزي بزرگي براي ملت عراق به شمار آمد و اين مشكل يك بار ديگر با ظهور داعش كه همه موضوع را مي‎دانند، اتفاق افتاد. داعش ازحضورش در سوريه در منطقه شرق فرات و باديه سوريه استفاده كرد اين منطقه نزديك به 40 تا 45 درصد خاك سوريه را شامل مي‎شد كه داعش آن را اشغال كرد.

رهبران داعش عراقي بودند و سران اصلي در گروهك تروريست داعش نيز عراقي بودند و به عراق توجه خاصي داشتند. آن چه كه داعشي‎ها در عراق مرتكب شدند با حمايت آمريكا و برخي از دولت‎هاي منطقه و در راس آن عربستان سعودي صورت گرفت و خوب به‎خاطر داريم كه در روزهاي نخست خروج داعش از موصل، الانبار، صلاح الدين و ديالي و ديگر استان‎ها، بيش‎تر شبكه‎هاي ماهواره‎اي عربستان و برخي كشور‎ها در منطقه خليج فارس اين خروج را تاييد كردند و آن را پيروزي بزرگي برشمردند.

داعش به مدت كمي با امكانات گسترده‎اي كه داشت بر چندين استان عراق مسلط شد و شاهد بوديم كه نيروهاي عراقي متحمل تلفات سنگيني شدند. داعش به نزديكي درهاي كربلا، و بغداد رسيد و وضعيت به شدت خطرناك شد. حتي تا سامرا و بارگاه امامين عسكريين(ع) صدها متر فاصله داشتند، جمهوري اسلامي ايران به سرعت كمك رساني كرد. در روزهاي نخست مرجعيت ديني در نجف اشرف موضع آيت‎الله سيستاني را اعلام و جهاد كفايي را خواستار شد.

عراقي‎ها در حال آماده شدن بودند اما نياز به كمك‎هاي اداري و فرماندهي و همچنين سلاح و امكانات داشتند؛ زيرا بخش زيادي از ذخيره‎هاي سلاح و مهمات به چنگ داعش افتاده بود و مي‎گفتند بسياري از انبارهاي ما خالي است.

همه ما به ياد داريم در روزهاي اول حاج قاسم سليماني و برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به بغداد امده و گروه‎هاي مقاومت را جمع كرده و با همكاري دولت عراق در زمان مالكي، به مقابله با داعش پرداختند. چند روز بعد نيز حاج قاسم به لبنان امد و با من ديدار كرد و خواست 120 نفر از حزب ا... به‎عنوان فرمانده عمليات اعزام كنيم. عراق به رزمنده و مبارز نياز ندارد زيرا مبارزان زيادي در عراق وجود دارند اما ما به فرمانده عمليات در همه مناطق نياز داريم. ما نيز شمار زيادي از برادران را اعزام كرديم و مرزهاي ايران و عراق و انبارهاي سلاح درمناطق مرزي باز شد تا منتظر تهران نباشند و از مناطق دوردست سلاح و مهمات وارد كردند و الحشد الشعبي و ارتش عراق تجهيز و درگيري‎ها آغاز شد.

همه مردم عراق از حقايقي مانند موضع گيري جدي ايران در كمك رساني به عراق و مقابله با داعش و درگيري رودرو با انان بدون هيچ گونه ترديد و كمك رساني و اعزام بهترين فرماندهان سپاه به عراق و در اختيار قرار دادن امكانات ايران به عراقي‎ها اطلاع دارند. همه مي‎دانند موضع مقام معظم رهبري اين است كه خط قرمزي در جمهوري اسلامي ايران براي كمك رساني به مردم و نيروهاي عراقي براي به شكست كشاندن داعش وجود ندارد.

شكر خدا و به بركت مراجع ديني و فتواهاي آنان و مواضع قطعي مقام معظم رهبري و حمايت شديد جمهوري اسلامي و حضور مستقيم برادران سپاه پاسداران به‎ويژه نيروهاي قدس و الحشد الشعبي و ملت عراق و نيروهاي عراقي و وحدت عراقي‎ها و وحدت ملي عراق زمان مقابله اهل تسنن و شيعه و كرد با داعش؛ پس از سال‎ها شاهد اين پيروزي بزرگ بر داعش بوديم كه اگر موضع گيري تاريخي و قطعي جمهوري اسلامي و مقام معظم رهبري نسبت به عراق و مراجع مذهبي و الحشد الشعبي و دولت و ملت عراق نبود چنين رخداد عظيمي اتفاق نمي‎افتاد.

من در ديدار با مقام معظم رهبري به زبان عربي سخن مي‎گويم و ايشان به زبان فارسي سخن مي‎گويند اما بعضي مواقع در ابتداي ديدارها ايشان به زبان عربي احوالپرسي مي‎كنند. اين توافق از ابتداي دوره رهبري و حتي زمان رياست جمهوري ايشان وجود داشت، بيش‎تر در دوره رهبري ايشان.

من فارسي متوجه مي‎شوم اما برخي برادرانم كمي تا حدودي متوجه مي‎شوند از اين رو با مترجم در جلسات حاضر مي‎شوند. در جلسه‎اي با رهبركه برادران فارسي و لبناني حضور داشتند ايشان فرمودند از الان به بعد ايراني‎ها بايد عربي و لبناني‎ها نيز زبان فارسي ياد بگيرند و كسي ديگر به مترجم نيازنداشته باشد؛ از همان موقع همه ديدارهاي ما بدون مترجم برگزار مي‎شود.

يك خاطره جالب و شيرين ديگر اين كه؛ يك زماني ما از سختي‎ها خسته شده بوديم در دهه نود شرايط سختي داشتيم، وضعيت داخلي و مشكلات رژيم صهيونيستي دشواري‎هاي زيادي براي ما به همراه داشت. آن موقع من جوان بودم و ريش هايم هنوز سياه بود اما بار بر دوشم سنگيني مي‎كرد. گاهي به ايران مي‎امدم نزد ايشان رفتم و گفتم چه كنم تا سنگيني بار اين مشكلات را تحمل كنم؟ ايشان فرمودند تو هنوز جواني، من با اين ريش‎هاي سفيدم به شما نصيحتي مي‎كنم،طبيعي است انسان در حركتش با چالش‎ها و دشواري‎هايي روبرو شود، دشمنان و دوستان غالبا موجب ناراحتي انسان مي‎شوند، اما اذيت دوستان سنگين تراست،انسان خسته مي‎شود نياز به راهنما دارد،كسي كه دستش را بگيرد و به وي آرامش دهد. در همه مشكلات، خدا را داريم به كس ديگري نياز نداريم، خداوند با رحمت و لطفش به ما اجازه داده كه وي را بخوانيم و خطاب قرار دهيم در هرحال و صورت و هرزمان كه احساس خستگي مي‎كني توصيه مي‎كنم وارد اتاقي شوي، تنها ده دقيقه يك ربع با خدا صحبت كني، ما معتقديم خدا عليم، بصير، سميع و حكيم است، همه نيازهاي ما در هر صورت نزد خداست با او سخن مي‎گوييم، نيازي نيست با دعاهاي خاصي وي را بخواني با زبان خودت در قلب خودت با زبان عاميانه با او مناجات كن خدا مي‎شنود خدا جواد و كريم است اهل كرم،مغفرت و هدايت است، خدا به تو ارامش و قدرت مي‎دهد دستان تو را مي‎گيرد. از روي تجربه مي‎گويم از همان زمان من به اين توصيه گوش مي‎كنم، بركت‎هايي از اين توصيه ديدم زيرا هر اندازه راه دشوار باشد خدا راه‎هايي را براي ما باز مي‎كند خداوند كريم است خيلي كريم است.

بازي هاي ديجيتالي؛ سمي مهلك براي كودكان

دنياي كنوني عصر ارتباطات و رسانه‎هاي گروهي است. رشد سريع رسانه، حوزه رسانه‎ها را به‎طور پيوسته متاثر مي‎كند و روز به روز شاهد ظهور جلوه‎اي نو از رسانه‎ها در فضاي مجازي هستيم. به جرات مي‎توان گفت اين روزها فردي را نمي‎توان يافت كه از اينترنت و فضاي مجازي استفاده نكند.

‎فضاي مجازي نسل جديدي از فضاي روابط اجتماعي است كه با اين‎كه عمر زيادي ندارد ولي توانسته است در زندگي مردم جا باز كند. يكي از شاخص‎هاي مهم رسانه‎هاي پست مدرن از ايجاد اين فضاها، اين است كه به راحتي در اختيار افراد با سن، سبك‎ها و هنجارهاي مختلف قرار مي‎گيرد؛ موضوعي كه به مرور زمان بر ميزان كنترل خانواده‎ها و جهت‎گيري آموزشي و تربيتي آن‎ها بر فرزندان تاثير گذاشته است.

‎به گزارش تسنيم، به‎دليل گسترش استفاده از تلفن‎هاي همراه بچه‎هاي امروز فراتر از زمان هستند، از بدو تولد گوشي به دست و لپ تاپ ديده به دنيا آمده‎اند و ساعت‎ها وقت خود را با اين فناوري‎ها سپري مي‎كنند؛ موضوعي كه سبب شده است كودكان اين نسل را ديجيتالي به نامند.

‎در دنياي امروز همگام با پيشرفت فناوري، بازي‎ها و سرگرمي‎هاي كودكان نيز پيشرفت كرده است، بازي‎هايي كه از طريق يك گوشي تلفن همراه يا تبلت‎هاي كوچك قابل استفاده براي كودكان هستند اما اين بازي‎هاي ديجيتالي نه تنها سودي براي كودكان ندارد بلكه سبب بروز بسياري از ناهنجاري‎هاي جسمي و ذهني از جمله بيش فعالي، پرخاشگري، جمع‎گريزي و انزوا در آن‎ها مي‎شود.

علاوه بر اين در اين راه پر پيچ‎و‎خم سرگرم شدن كودكان، محتواي بازي‎ها نيز قابل تامل است كه معمولا هيچ تناسبي با سن و جنس كودك ندارد اما اقدام والدين براي در دسترس قرار دادن اين بازي‎ها با يك گوشي تلفن همراه عملا فرزندان را در معرض انواع خطرها قرار مي‎دهد.

بالا بردن سواد رسانه‎اي والدين نيازي جدي است

در همين باره زهرا افتخاري، مديركل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان فارس با بيان اين‎كه آموزش صحيح براي بالا بردن سواد رسانه‎اي والدين نيازي جدي است، اظهار داشت: فضاي مجازي و بازي‎هاي رايانه‎اي نياز به سامان‎دهي دارد هر چند كه اين امر به معناي محدود كردن فرصت‎ها نيست.

افتخاري عنوان كرد: فضاي مجازي هم فرصت و هم تهديد به حساب مي‎آيد اما مقام معظم رهبري مي‎فرمايند كه تهديدها را بايد تبديل به فرصت كنيم؛ زماني كه فرصت‎ها چند برابر شوند تهديدات كاهش پيدا مي‎كند.

مديركل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان فارس افزود: الگوبرداري، خشونت و پرخاشگري از تاثيرات مخرب بازي‎هاي رايانه‎اي بر روي كودكان است، آثاري كه در دراز مدت منجر به افسردگي و گوشه‎گير شدن كودكان مي‎شود.

افتخاري با بيان اين‎كه سواد رسانه‎اي كودكان بيش‎تر از والدين است تصريح كرد: فضاي مجازي و بازي‎هاي رايانه‎اي را نمي‎توان به‎طور كامل حذف كرد اما مي‎توان آن را كنترل كرد.

به اعتقاد مديركل پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان فارس، بهترين روش در برخورد با كاهش آثار بازي‎هاي فضاهاي مجازي جايگزين كردن و ضميمه كردن بازي‎هاي بومي و محلي است.

افتخاري با اشاره به اين‎كه نيازمند همكاري تمام ارگان‎هاي فرهنگي براي آموزش صحيح والدين هستيم اظهار كرد: متاسفانه در بحث آموزش براي كودكان و والدين كم وقت مي‎گذاريم آن هم در شرايطي كه رشد فضاي مجازي و بازي‎ها رايانه‎اي زياد است و عدم سواد كم در اين موضوع تهديدي بزرگ براي آينده فرزندانمان است.

كانون پرورش فكري كودكان خلاق‎تر شود

در ميان هجمه‎هاي فضاي مجازي براي سرگرمي كودكان، نقش كانون‎هاي پرورش فكري كودكان و نوجوانان بسيار اثرگذار است؛ موضوعي كه محمدرضا زمرديان، معاون فرهنگي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كشور نيز به آن اشاره داشته و در جمع كاركنان كانون پرورش فكري شيراز به آن اشاره كرده است.

به گفته وي نيازهاي مخاطب امروز با مخاطب چند دهه پيش تفاوت‎هاي بسياري دارد و ديگر در عصر ديجيتال نمي‎توان خواسته‎هاي كودكان و نوجوانان را تنها با برگزاري كلاس‎هاي سفالگري و نقاشي برطرف كرد.

زمرديان افزود: اينترنت، بازي‎هاي رايانه‎اي و تلويزيون‎هاي 24 ساعته رقباي امروزي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان معرفي شدند كه نبودشان در گذشته سبب موفقيت‎هاي چشمگير فعاليت‎هاي اين مجموعه بوده است.

وي تنوع‎طلبي، آرمان‎گرايي و خلاقيت را از ويژگي‎هاي جوانان و نوجوانان جامعه امروز دانست و گفت: كانون بايد براي ارتباط با جامعه هدف، خلاق‎تر شود؛ چراكه با روش‎هاي گذشته نمي‎توان به نياز مخاطب امروز جواب داد.

آثار مخرب فضاي مجازي و بازي‎هاي كامپيوتري بر كودكان

‎رؤيا طاهري، عضو انجمن روانشناسي كشور، هم درباره علل روي آوري كودكان به سرگرمي‎هاي ديجيتالي گفت: جمعيت كثيري از والدين شاغل هستند و فرصتي براي بازي با كودك ندارند و با در اختيار قرار دادن گوشي‎هاي موبايل كه انواع بازي‎ها در آن نصب شده است فرزندشان را به سمت بازي‎هاي كامپيوتري سوق مي‎دهند.

‎وي با بيان اين‎كه والدين معتقدند يادگيري در فضاي مجازي براي كودك بهتر است بيان كرد: برخي از والدين اعتقاد دارند كه كودك از طريق فضاي مجازي آموزش‎ها و نكته‎هاي تازه‎اي ياد مي‎گيرد در حالي كه والدين اين فرزندان خود قادر به انجام اين آموزش‎ها نيستند و وظيفه آموزش را به فضاي مجازي مي‎سپارند غافل از اين‎كه فرزند آن‎ها نه تنها آموزش‎هاي خوبي ياد نمي‎گيرد بلكه بدآموزي‎هايي نيز به وجود مي‎آورد.

‎طاهري با اشاره به الگوپذيري بالاي كودكان خاطرنشان كرد: متاسفانه در برخي از بازي‎ها رفتارها و كلمه‎هاي نامناسبي به كار برده مي‎شود كه كودك ناخودآگاه از آن الگوبرداري مي‎كند.

‎عضو انجمن روانشناسي كشور گفت: فضاي مجازي و بازي‎هاي كامپيوتري بر روند رشد ذهني و جسمي كودك اثرات منفي دارد و آن‎ها را به افرادي منزوي و درونگرا تبديل مي‎كند همچنين از لحاظ جسمي هم استخوان‎بندي آن‎ها دچار مشكل مي‎شوند؛ زيرا نحوه نشستن آن‎ها هنگام بازي به ستون فقرات آسيب مي‎رساند.

‎طاهري با اشاره به معضلات رواني بازي‎هاي كامپيوتري برروي كودكان بيان كرد: از لحاظ رواني كودكان نيز دچار افسردگي، پرخاشگري و اضطراب مي‎شوند، كودكاني كه دچار چنين اختلالاتي مي‎شوند معمولا از روح و روان سالمي برخوردار نيستند و در ارتباط با دوستان و افراد جامعه دچار مشكل هستند و در اجتماع رفتار پرخاشگرانه‎اي از خود نشان مي‎دهند.

‎وي افزود: تاثيرات اين بازي‎ها به‎دليل تناسب نداشتن با سن و حتي جنسيت و فرهنگ آن‎ها سبب مي‎شود اين دسته از افراد منزوي و افسرده شوند و نحوه تأمل آن‎ها با محيط پيرامون خود با مشكل مواجه شود و يا كلا رفتار درست را فراموش كنند.

عضو انجمن روانشناسي كشور با بيان اين‎كه بهترين روش جايگزين آموزش صحيح به والدين است، خاطرنشان كرد: آشنايي والدين به مضرات فضاي مجازي و بازي‎هاي كامپيوتري در آينده كودك بهترين روش جايگزين آموزش است. وقت گذاشتن والدين براي كودك جز كارهاي اساسي والدين است؛ زيرا ماهيت كودك تفريح، بازي و شادي است و ما نمي‎توانيم آن را از بچه‎ها بگيريم.

‎ما چه بخواهيم و چه نخواهيم، تكنولوژي با گام‎هاي بلند در حال گذر است و هيچ كدام از ما نيز نمي‎توانيم از آن فرار كنيم، اما بزرگ‎ترين مشكل نگراني از حال و روز بچه‎هايي است كه اين روزها غرق در تكنولوژي شده‎اند؛كودكاني كه با برنامه‎ريزي‎هاي صحيح و حتي آموزش والدين مي‎توان آن‎ها را از صدمات ديجتالي شدن مصون نگه داشت.

 در محضر قرآن

درس هايي از قرآن

و (به‎خاطر بياوريد) هنگامى كه دريا را براى شما شكافتيم و شما را نجات داديم و فرعونيان را در حالى كه شما تماشا مى‎كرديد، غرق كرديم.
بقره، آيه 50

نكته ها
ماجراى عبور بنى‎اسرائيل از رود نيل، در چند سوره قرآن بيان شده است. [طه، 77؛ شعراء، 63؛ دخان، 24]
خداوند با شكافتن آب، از طريق زدن عصاى حضرت موسى عليه السلام، آنان را از رود درياگونه نيل عبور داد.
در اين آيه، سه معجزه الهى در كنار هم مطرح شده است:
الف) شكافتن دريا. ب) نجات بنى‎اسرائيل. ج) غرق فرعونيان.

پيام ها
1- نقش اسباب، بسته به اراده حكيمانه خداوند است. موسى يك عصا دارد كه گاهى از سنگ آب مى‎جوشاند؛ «فاضرب بعصاك الحجر فانفجرت» و گاهى به آب خورده و از ميان آن راه گشوده مى‎شود. «فرقنا بكم البحر»
2- پايان شب سيه سفيد است. بنى‎اسرائيل بعد از آن همه شكنجه و بلا به رفاه و نجات رسيدند. «فانجيناكم»
3- انتقام از ستمگران در حضور ستمديدگان، مرهمى براى آن هاست. «انتم تنظرون»

 پرتوي از حكمت

گرفته شدن ايمان از اهل ايمان

آيت‎الله العظمي بهجت(ره): خدا كند ولو با تقيه كردن از طريقه اهل حق و اهل بيت(ع) مخذول نشويم. گرفته شدن ايمان از اهل ايمان، از كشته شدن آن‎ها بدتر است. در روايت است كه فتنه‎هايي بر اهل ايمان مي‎آيد «فتن كقطع الليل المظلم» فتنه‎هايي همانند پاره‎هاي شب تاريك!
ما اين همه ابتلائات را مي‎بينيم و مي‎گوييد آيا «فتن كقطع الليل المظلم» است يا نه؟! و آيا - نعوذ با... - طريقه حقه اهل بيت(ع) حق است يا باطل؟! اين همه رخدادها كه مي‎بينيم و براي ما پيش‎بيني و پيشگويي كرده‎اند، باز شك و ترديد داريم! ائمه ما(ع) بيش از هزار سال پيش خبر داده‎اند كه گرفتاري و ابتلائات براي اهل ايمان به حدي خواهد بود كه عده كثيري از آنان از ايمان خارج مي‎شوند!

 بوستان حكايت

ناگهان قفل در گشوده شد

فرزند مرحوم حاج شيخ حسنعلي نخودكي تعريف مي‎كند: «شبي از شب‎هاي ماه رمضان، مرحوم حاجي سيد مرتضي كشميري به افطار، ميهمان كسي بود. پس از مراجعت به مدرسه، متوجه مي‎شود كه كليد در را با خود نياورده است.
نزديك بودن طلوع فجر و كمي وقت و بسته بودن در اطاق، او را به فكر فرو مي‎برد، اما ناگهان به يكي از همراهان خود مي‎فرمايد: معروف است كه نام مادر حضرت موسي، كليد قفل‎هاي در بسته است، پس چگونه نام نامي حضرت فاطمه زهرا(س) چنين اثري نكند؟
آن گاه دست روي قفل بسته گذاشت و نام مبارك حضرت فاطمه سلام ا... عليها را بر زبان راند كه ناگهان قفل در گشوده شد.»
كتاب نشان از بي‎نشان‎ها