صفحه آخر

علامه مصباح يزدي:
رهبري در بيانيه گام دوم به خوبي روشن كردند كه اين انقلاب، تمام شدني نيست

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني آثار حضرت آيت‎الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع دانشجويان و طلاب طرح ولايت مردمي در مشهد با اشاره به نعمت انقلاب اسلامي اظهار داشت: بايد ببينيم وظيفه ما در مقابل اين نعمت بي‎نظير چيست؟

ايشان با اشاره به سرگذشت انقلاب‎هاي دنيا، اظهار داشت: اولين وظيفه ما نسبت به اين انقلاب عظيم اين است كه ماهيت اين انقلاب را بشناسيم كه آيا يك انقلاب نفع‎طلبانه و براساس اهداف مادي و حيواني است، يا اهداف ايدئولوژيك دارد؟ بعد از اين‎كه فهميديم، بايد ببينيم خطوطي اصلي كه ما را به آن اهداف مي‎رساند كدام است؟ سومين وظيفه نيز طراحي برنامه‎هاي زمان‎مند است كه ما را به آن خطوط اصلي برساند.

آيت‎الله مصباح افزود: بحمدا... خداوند متعال رهبري تيزبين مانند امام خميني(ره) به ما عطا كرد كه جواب همه سؤالات فوق را داده است. اما نكته قابل توجه اين‎كه امروز نسل جوان و كنجكاو ما به دنبال اين است كه واقعيت را بشناسد و به يقين برسد؛ لذا اگر بخواهيم صرفا به سخنان امام(ره) اكتفا كنيم، ضمانتي ندارد كه نسل آينده هم انقلابي بار بيايد؛ بلكه بايد اين مسايل به‎صورت ريشه‎اي براي نسل جوان حل شود؛ بخصوص اين‎كه شبانه‎روز صدها رسانه بيگانه - اعم از نويسا و غيرنويسا- و رسانه‎هاي مجازي افكار جوان‎هاي ما را بمباران مي‎كنند، آن هم با شبهاتي كه همه درصدد تشكيك در همين مباني انقلاب است و از اصل اعتقاد به خدا تا ولايت‎فقيه را مورد تشكيك قرار مي‎دهد.

ايشان با اشاره به سؤال و شبهه ديگري گفت: شايد عده‎اي بگويند، كار امام(ره) در آن زمان درست بود، اما امروز، وضع فرق كرده و دليلي ندارد كه همان شيوه امام(ره) را ادامه دهيم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطر نشان كرد: امروز در برخي نظريات در جامعه شناسي مطرح مي‎شود كه هر پديده‎اي حيات و موت دارد، و انقلاب هم همين گونه است؛ اما رهبري با طرح اين مساله در بيانيه گام دوم اين نكته را به خوبي روشن كردند كه اين انقلاب تمام شدني نيست و مرگ ندارد؛ چون پايه آن فطرت انسان است كه هرگز عوض نمي‎شود.

آيت‎الله مصباح در پاسخ به سؤالات مطرح شده، خاطر نشان كرد: بنيان‎گذار اين انقلاب از روز اول بر اسلام تكيه داشتند، هر چند بر ظلم و ستم‎هايي كه بر مردم روا مي‎رفت نيز توجه داشتند، اما آن چه نسبت به آن هشدار مي‎دانند و براي آن احساس خطر مي‎كردند، اسلام بود.

ايشان با اشاره به تفاوت ماهوي انقلاب اسلامي با ساير انقلاب‎هاي دنيا، خاطرنشان كرد: تا اسلام را درست نشناسيم و نفهميم اسلام به‎عنوان برنامه‎اي براي رسيدن انسان به كمال و هدف نهايي چيست، جواب قاطعي براي سؤالات فوق نخواهيم داشت. لذا بايد جواب‎هاي مستحكمي ارائه كرد كه بتواند نسل كنجكاو ما را قانع كند.

آيت‎الله مصباح ادامه داد: وظيفه اصلي و جدي ما اين است كه آگاهي‎مان را نسبت به انقلاب اسلامي افزايش دهيم، و اين در صورتي ممكن است كه بفهميم انسان چيست، براي چه خلق شده و كمال نهايي او چيست؛ سپس بايد ببينيم چه ارزش‎هايي بايد در جامعه پياده شود تا انسان به آن كمال‎ها برسد، كه پاسخ اين سؤال همان مباحث فلسفه اخلاق و ارزش‎هاست.

آيت‎الله مصباح افزود: به دنبال اين مسايل، فلسفه حقوق مطرح مي‎شود؛ همچنين وقتي همه مردم عمل نمي‎كنند يا كساني منحرف شدند، يك دستگاه تنظيم كننده و مديريت صحيحي بايد باشد كه تعيين ملاك‎ها و معيارهاي آن به فلسفه سياست اسلامي مربوط مي‎شود. در واقع اين مجموعه مسائل، همين مطالبي است كه در كتاب‎هاي طرح ولايت تنظيم شده تا اين اهداف را تأمين كند، و نسلي به وجود بيايد كه اسلام انقلابي يا انقلاب اسلامي را از ريشه بهتر بشناسد و اهداف آن را بهتر درك كند.

سپاه پاسداران چگونه اراضي ايران را ۷۰۰ هكتار افزايش داد؟

از نظر علماي علم سياست، ژئوپليتيك يا جغرافياي سياسي، بررسي تأثير عوامل جغرافيايي شامل وسعت، موقعيت و شكل كشور بر رفتار دولت‎هاست؛ اين‎كه چگونه موقعيت مكاني، اقليم، منابع طبيعي، جمعيت و يك تكه زميني كه يك دولت روي آن قرار گرفته‎است، گزينه‎هاي سياست خارجي دولت و جايگاه آن را در سلسله مراتب دولت‎ها تعيين مي‎كند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، برتري‎هاي ژئوپليتيك كشورها به‎طور مشخص بر اساس امتيازهاي محيط جغرافيايي كشورها تعيين مي‎شود و بهره‎بردن از اين برتري‎ها و تلاش براي دستيابي به چيرگي‎هاي جغرافيايي تازه و ارتقاي اهميت برتري‎هاي قبلي در محيط بين‎الملل از اهداف مهم كشورها در عرصه بين‎الملل است.

در تلقي بين‎الملل، از قدرت به‎عنوان موتور محركه نظام بين‎الملل و هدف اصلي رفتار دولت‎ها در كسب منافع و رفع تهديدها ياد مي‎شود. مهمترين شاخصه قدرت، پويايي است و اين ويژگي باعث مي‎شود تا جايگاه كشورها در سلسله‎مراتب قدرت در نظام بين‎الملل پيوسته تغيير پيدا كند.

عواملي كه در ژئوپليتيك مؤثرند به دو دسته كلي، عوامل ثابت و عوامل متغير تقسيم‎بندي مي‎شوند.

يكي از مهم‎ترين عوامل ثابت، «وسعت خاك» كشور است. وسعت خاك از نظر سياسي، اقتصادي و نظامي در سرنوشت كشورها اثر بسزايي دارد. چنان‎چه اين وسعت با عوامل مساعد ديگري از قبيل حاصلخيزي خاك، آب و هوا، منابع طبيعي و جمعيت كمي و كيفي مناسب توأم شود باعث قدرت و پيشرفت مي‎گردد و نقش آن در مسائل جهاني بسيار تأثير خواهد داشت.

آن چه امروز در كشورهايي همچون هلند، امارات، ژاپن، قطر و... مشاهده مي‎شود كه با استحصال دريا سعي در وسعت خاك سرزمين خود دارند از اين دست مي‎باشد. جزاير نخل ديرا، جميرا و ابوظبي و جزيره نقشه جهان در امارات بالغ بر 115 كيلومتر مربع مساحت دارد و بيش از 600 كيلومتر به خط ساحلي امارات افزوده است، همچنين جزاير متعددي در عربستان، قطر و بحرين در حال حاضر در دست ساخت است و حتي در درياي خزر دولت آذربايجان 41 جزيره در دست ساخت دارد.

در مسير نيل به اين هدف، نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران گرچه در طول هشت سال دفاع مقدس و در يك نبرد نامتقارن، اجازه تصرف حتي يك وجب از خاك كشور را به دشمن ندادند اما پس از جنگ نيز از حركت باز نايستادند تا جايي كه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به‎صورت ويژه از طريق مجموعه قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) توانسته با اجراي چندين پروژه دريايي و با استفاده از مصالح لايروبي، 700 هكتار به اراضي كشور اضافه كند.

از مهم‎ترين اين پروژه‎ها مي‎توان به استحصال حدود 225 هكتار در بندر شهيد بهشتي و حدود 300 هكتار زمين در بندر شهيد رجايي و حتي استحصال زمين 14 هكتاري در ضلع غربي بندر كيش اشاره كرد.

پروژه اخير در كيش كه در راستاي افزايش عمق حوضچه اسكله 35000 تني جزيره كيش صورت مي‎گيرد، عمق اين حوضچه را از 2 متر به حدود 12 متر مي‎رساند و زمينه پهلوگيري كشتي‎هاي عظيم را فراهم مي‎سازد.

منابع طبيعي نيز از عوامل متغير ژئوپليتيك در هر كشور محسوب مي‎شود. در واقع ارزش حقيقي و واقعي هر كشوري به فراواني و كيفيت منابعش بستگي دارد. ثروت يك كشور وابسته به طرز استفاده آن كشور از منابع و توليدات خود است. منابع طبيعي به‎عنوان عامل متغير، ژئوپليتيك كشورها را تحت تأثير قرار مي‎دهد. اين منابع از حيث اين‎كه اساس قدرت اقتصادي به حساب مي‎آيند به‎طور غيرمستقيم در قدرت نظامي هم دخالت دارند، لذا در تعيين قدرت سياسي يك كشور نقش اساسي ايفا مي‎كند.

منابع طبيعي به دو دسته منابع غذايي و منابع معدني تقسيم مي‎شوند.

قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) در سال‎هاي اخير و در راستاي تحقق سياست‎هاي اقتصاد مقاومتي و تكميل زنجيره ارزش، توانسته در دو حوزه منابع غذايي و منابع معدني فعاليت‎هاي مؤثري انجام دهد.

قرارگاه در حوزه منابع غذايي، با اجراي «طرح توسعه منابع آب و خاك» در نقاط مختلف كشور از جمله آذربايجان غربي، كردستان، كرمانشاه، ايلام بيش از 35 هزار هكتار از اراضي اين مناطق را احيا كرده و از طريق ساكنان بومي اين مناطق، به توسعه كشاورزي پرداخته است.

اين طرح، بزرگ‎ترين پروژه آبي كشور به شمار مي‎رود و در منطقه‎اي به طول 1460 كيلومتر در چهار حوزه اصلي سدسازي، كانال‎ها و شبكه‎هاي آبياري و زهكشي، خطوط انتقال آب و تونل انتقال آب اجرا شده است.

نقش قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) در اين طرح عظيم شامل احداث 17 سد با حجم مخزن بيش از 2.5 ميليارد مترمكعب، احداث 10 رشته تونل به طول 150 كيلومتر، سامانه‎هاي انتقال آب، كانال، باكس و فلوم به طول 60 كيلومتر، احداث خطوط لوله فولادي به طول 650 كيلومتر و به قطر 2400 ميليمتر، ايجاد 7 ايستگاه پمپاژ، اجراي 4 شبكه آبياري و زهكشي به وسعت 350 هزار هكتار، حفاري ژئوتكنيك به طول 35000 متر، مين‎روبي و پاكسازي منطقه تا عمق 60 سانتيمتر به وسعت 3500 هكتار مي‎باشد.

از جمله دستاوردهاي مهم اين طرح‎ها، رونق كشاورزي منطقه، اشتغال‎زايي و كاهش ميزان بيكاري در استان‎هاي غرب كشور، جلوگيري از مهاجرت به كلان‎شهرها و امكان مهاجرت معكوس به منطقه، امكان احداث صنايع تبديلي در منطقه و افزايش صادرات محصولات به كشورهاي همسايه و بهبود شرايط زيست‎محيطي در منطقه است.

در حوزه معدن نيز طبق آمار علمي موجود، كشور ايران با حدود يك درصد جمعيت جهان حدود 7 درصد ذخاير كشف‎شده معادن دنيا را داراست كه خود حاكي از در اختيار داشتن بستر مناسب سرمايه‎گذاري در اين بخش است. كشورمان با دارا بودن بيش از 64 نوع ماده معدني در ميان 15 قدرت معدني جهان جاي گرفته و يكي از كشورهاي غني از حيث دارايي‎هاي معدني به شمار مي‎آيد.

در شرايط فعلي اقتصاد ايران، يكي از ظرفيت‎هاي بالقوه كشور حركت بخش معدن كشور است. در راستاي قطع وابستگي به درآمدهاي نفتي و شكل‎گيري اقتصادي متكي بر توان داخلي و مقاومت در برابر هرگونه آسيب دروني يا بيروني بايد به حوزه معدن توجه ويژه شود كه قرارگاه با درك اين مهم و اقدامات مناسبي در زمينه اكتشاف، استخراج و فرآوري معادن، انجام داده است كه اهم آن‎ها عبارتند از احداث كارخانه تغليظ مس سونگون، احداث كارخانه توليد آهن اسفنجي ميانه، احداث كارخانه توليد آهن اسفنجي بافت، انجام عمليات حفاري و مغزه گيري اكتشافي بيش از 400 هزار متر در انواع معادن مهم كشور، انجام پروژه‎هاي استخراج در معادن سنگ آهن گل گهر، بوكسيت جاجرم، معادن مس تفت يزد بالغ بر 80 ميليون تن و اجراي پروژه عمليات حفاري و مغزه‎گيري اكتشافي سراوان.

چندي پيش فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) يكي از برنامه‎هاي قرارگاه خاتم را توسعه بخش صنعت و معدن براي اشتغالزايي و تحقق اقتصاد مقاومتي و كمك به ارزآوري كشور در بخش معادن به‎عنوان نفت دوم كشور اعلام كرد.

دكتر محمد افزود: با توجه به ضرورت تحقق سياست‎هاي اقتصاد مقاومتي، مجموعه قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) در حوزه‎هاي جديد و حوزه‎هايي كه پيش از اين مغفول مانده مانند حوزه‎هاي پايين دستي نفت، كشاورزي و معادن ورود مي‎كند.

اجراي ابرپروژه‎هاي فراوان با هدف توسعه زيرساخت‎هاي كشور توسط قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) همگي در ذيل عوامل متغير ژئوپلتيك قرار مي‎گيرد كه كشور را در برابر تحريم‎ها تقويت مي‎كند و قدرت چانه‎زني كشور را در مناسبات مختلف ارتقا مي‎بخشد كه براي نمونه مي‎توان به پالايشگاه ستاره خليج فارس به‎عنوان بزرگ‎ترين پالايشگاه ميعانات گازي جهان اشاره كرد كه علاوه بر خودكفايي در توليد بنزين، كشور را به يكي از صادركنندگان اين كالاي راهبردي تبديل كرد.

اجراي 5 فاز از فازهاي 24گانه پارس جنوبي، اجراي 62 سد با حجمي بالغ بر 26ميليارد مترمكعب ذخيره آب يعني 50 درصد كل حجم مخازن آب كشور، اجراي بيش از 4000 كيلومتر خطوط انتقال نفت و گاز در نقاط مختلف كشور، اجراي بيش از 6300 كيلومتر خط انتقال آب در 15 استان كشور، ايجاد 6 ميليارد ليتر مخزن بتني و فلزي نفت و فرآورده‎هاي نفتي، طراحي و اجراي بيش از 400 كيلومتر تونل طويل انتقال آب، در اختيار داشتن بزرگ‎ترين و مجهزترين ناوگان لايروبي منطقه با امكان لايروبي 2.5 ميليون مترمكعب در ماه، طراحي و اجراي بيش از 2600 كيلومتر آزادراه و بزرگراه و راه اصلي، طراحي و اجراي 4000 كيلومتر راه آهن، طراحي و اجراي 163 پل و تقاطع غيرهمسطح به طول 40 كيلومتر، اجراي بيش از 150 كيلومتر تونل راه و راه‎آهن، اجراي 280 كيلومتر مترو در شهرهاي مختلف با 150 ايستگاه، اجراي بيش از 1500 كيلومتر راه روستايي در 9 استان كشور، اجراي شبكه سراسري فيبر نوري به طول 23 هزار كيلومتر تنها گوشه‎اي از اقدامات قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) در جهت ارتقاي شاخص‎هاي ژئوپليتيك كشور و ايجاد «تمدن نوين اسلامي» است.

برخي اقتصاددانان حامي دولت:
بابت حمايت از روحاني پشيمانيم

تعدادي از اقتصادداناني كه در سال 96 از رئيس جمهور فعلي حمايت كردند، از اين موضوع اعلام پشيماني كردند.

به گزارش نود اقتصادي، ۲۴ ارديبهشت ماه سال ۹۶ و در آستانه دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري نامه‎اي منتشر شد كه نشان مي‎داد ۱۶۳ اقتصاددان حمايت خود را از كانديداتوري حسن روحاني براي انتخابات اعلام كرده‎اند. اما برخي از اين افراد از اين حمايت خود ابراز پشيماني مي‎كنند.

كريم آذربايجاني، عضو هيأت علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه اصفهان كه نامش در بين امضا كنندگان نامه حمايت از حسن روحاني ديده مي‎شود، اظهار كرد: اگر بخواهيم از حمايت سال ۹۶ خودمان از آقاي روحاني ابراز پشيماني كنيم، بايد چه كنيم؟ اگر به سال ۹۶ برگرديم قطعا آن نامه را امضا نمي‎كنم.

وي افزود: دليل حمايت ما از آقاي روحاني عدم اطلاع از تيم اقتصادي ايشان بود. روي كاغذ اهداف خوبي براي اقتصاد كشور ترسيم شده بود ولي تيم اجرايي كه اين اهداف را دنبال مي‎كند هم مهم است. ما زياد به تيم اجرايي ايشان براي پياده سازي اين اهداف دقت نكرده بوديم. بدگماني ما به تيم اقتصادي آقاي روحاني از دو سال پيش بدتر و بدتر شد و امروز مشخص شده كه اين تيم قادر به تحقق ۱۰ درصد آن اهداف هم نبود. بايزيد مردوخي، اقتصاددان و عضو سابق هيأت امناي حساب ذخيره ارزي كه نامش در بين امضاكنندگان نامه حمايت از حسن روحاني ديده مي‎شود، اظهار كرد: من دو سال پيش قطعا نامه حمايت آميز از روحاني را امضا نكرده بودم. اصلا چنين نامه‎هايي را امضا نمي‎كنم و حتما دو سال پيش هم خودشان اسم مرا در نامه گذاشته‎اند.

احمد اسدزاده استاد اقتصاد دانشگاه تبريز كه نامش در بين امضا كنندگان نامه حمايت از حسن روحاني در ارديبهشت ماه ۹۶ ديده مي‎شود با ابراز ندامت از امضاي اين نامه اظهار كرد: من به آقاي روحاني در بخش اقتصاد نمره مردودي مي‎دهم و اگر برگردم به دو سال قبل ديگر نامه حمايت آميز از روحاني را امضا نمي‎كنم.

وي افزود: آقاي روحاني كابينه خوبي انتخاب نكرد و با اين افرادي كه در كابينه هستند دولت به هيچ جايي نمي‎رسد. آقاي روحاني براي اداره كشور از بهترين‎ها استفاده نكرده و افرادي كه در ستادهاي انتخاباتي ايشان بودند و به آن‎ها مديون بوده را براي مديريت دولت آورده و آن‎ها هم اكنون اين بلا را بر سرش آورده‎اند.

استاد اقتصاد دانشگاه فردوسي مشهد هم كه نامش در بين امضاكنندگان نامه حمايتي ارديبهشت ۹۶ ديده مي‎شود در پاسخ به اين سؤال كه با وجود عملكرد اقتصادي دولت در دو سال گذشته باز هم حاضر به امضاي اين نامه هستيد يا خير، گفت: يك كاري كرديم و تمام شده و رفته، حالا قرار نيست تا ابد در مورد آن پاسخگو باشيم.

محمدرضا لطفعلي‎پور افزود: ما نمي‎دانستيم كه قرار است اين تيم اقتصادي انتخاب شود ولي امروز نمي‎خواهم حرف ديگري از من منتشر شود.

بختيار جواهري، استاد اقتصاد دانشگاه كردستان هم در اين رابطه اظهار كرد: اگر برگردم به سال ۹۶ ديگر آن نامه را امضا نمي‎كنم. با اين تورم افسارگسيخته چگونه مي‎شود از دولت حمايت كرد؟

علي ديني، اقتصاددان و عضو هيأت علمي مؤسسه پژوهش‎هاي بازرگاني، كه نامش در بين امضا كنندگان نامه حمايت از حسن روحاني در ارديبهشت ماه ۹۶ ديده مي‎شود درخصوص اين نامه گفت: من دو سال پيش اصلا در جريان اين نامه نبودم و اسمم را بعدا در نامه ديدم.

استاد اقتصاد دانشگاه شهيد چمران اهواز كه نامش در بين امضا كنندگان نامه حمايت از حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري سال ۹۶ ديده مي‎شود، در گفت‎وگو با «نود اقتصادي» با ابراز پشيماني از امضاي اين نامه بيان كرد: اگر به سال ۹۶ برگردم، ديگر نامه‎اي در حمايت از آقاي روحاني امضا نخواهم كرد.

 حديث مهدي(عج)

به سوي ظهور

امام باقر(ع):
او مردم را به سوى كتاب خدا، سنت پيامبر(ص)، ولايت على ابن ابى طالب(ع) و بيزارى از دشمنان او دعوت مى كند.
الزام الناصب، ص 177

 راه امام

جلوگيري از نفوذ عناصر فاسد در دانشگاه ها

بر ملت و دولت جمهوري اسلامي است در همه اعصار كه نگذارند عناصر فاسد داراي مكتب‎هاي انحرافي با گرايش به غرب و شرق در دانشسراها و دانشگاه‎ها و ساير مراكز تعليم و تربيت نفوذ كنند و از قدم اول جلوگيري نمايند تا مشكل پيش نيايد و اختيار از دست نرود.
صحيفه نور، ج 21، ص 102

 در پرتو خورشيد

وقتي مردم توان خريد گوشت كيلويي 100 هزار تومان را ندارند من چرا از گوشت استفاده كنم؟

حجت‎الاسلام سائلي به نقل از آيت‎الله شب‎زنده‎دار: وقتي ظرف غذا را براي حضرت آقا آورده و پيش ايشان گذاردند، نگاهي به آن كرده و خطاب به ميزبان فرمودند كه آن ظرف را از جلوي ايشان بردارد. ميزبان به تصور اين‎كه در ظرف غذا چيز نا‎مطلوبي وجود دارد، با ابراز تعجب، علت را جويا شده بود و حضرت آقا فرموده بودند؛ در اين غذا گوشت هست و توضيح داده بودند، اين روزها قيمت هر كيلو گوشت 100 هزار تومان است و بسياري از مردم توان خريد آن را ندارند و من نمي‎توانم از غذايي كه حاوي گوشت كيلويي 100 هزارتوماني است استفاده كنم.
چرا؟! اندك گوشت درون آن غذا كه در حال و روز مستمندان و مستضعفاني كه توان و استطاعت خريد گوشت كيلويي 100 هزار تومان را نداشتند تاثيري نمي‎گذاشت! پس چرا حضرت ايشان از خوردن آن اجتناب كردند؟!
كيهان