صفحه حوزه و دانشگاه

چگونه وارد دانشگاه شده ايد؟!

به گزارش خبرگزاري دانشجو، براي نشستن روي يك صندلي افراد بسيار زيادي با هم رقابت مي‎كنند؛ اين رقابت ناخودآگاه آدمي را به ياد يك سرگرمي كودكانه به نام صندلي بازي مي‎اندازد؛ اما اين رقابت بسيار فراگيرتر و سخت‎تر است. ممكن است داوطلبي دوسال براي اين آزمون و رقابت، انرژي گذاشته باشد و ديگري يك سال، اما همگي با تمام قوا تلاش كرده باشند و همه فكر و ذكرشان قبولي و نشستن روي صندلي مورد نظرشان باشد.

كنكور براي هر فردي كه قصد ادامه تحصيل دارد مي‎تواند سرنوشت ساز باشد؛ سرنوشتي كه شخص با اعتماد و اطمينان به سردمداران و گردانندگان اين آزمون وسيع، به آن دل مي‎دهد و راه را طي مي‎كند. پرواضح است كه زير بناي چنين آزموني بايد عدالت باشد.

اين روزها اگر با پشت كنكوري‎ها، بخصوص آن‎هايي كه به تازگي از آن فراغت پيدا كرده و در پي مسير و سرنوشت خود راهي دانشگاه‎ها مي‎شوند، صحبت كنيد، خواهيد شنيد كه براي موفقيت بايد پدري پولدار داشته باشيد! پيگير كه شويد تا دليل چنين نظري را بدانيد دوباره خواهيد شنيد، براي موفقيت و ورود به دانشگاه‎هاي مطرح كشور، بايد بسيار زحمت كشيد؛ اما وقتي كه مي‎شنوي افرادي به‎جاي عرق زحمت، مقصود و هدف خود را با پول مي‎خرند، در حالي كه چيزي از آن نمي‎دانند، و در آخر، كنار تو، بر سر يك كلاس مي‎نشينند، احساسي قريب به پوچي در تحصيلات! يا غوطه ور بودن در عدالتي واهي، يقه ات را ميگيرد!

از افراد نام آور در عرصه كنكور همچون رستگار رحماني، براي بسياري از دانش‎آموزان و پشت كنكوري‎ها اسطوره ساخته شده است، اما شايعاتي تيشه به بدنه اين اسطوره مي‎زنند كه ديگر نمي‎شود فقط با تلاش و زحمت و عرق جبين به‎جايي رسيد.

هر كه پولش بيش، قدرش بيش‎تر!

ناز دانه‎هايي كه با پول پدري سعي در خريد همه چيز دارند تا كجا پيش خواهند رفت؟ بحث فروش صندلي‎هاي دانشگاه، ذهن بسياري از داوطلبان ورود به دانشگاه را به خود مشغول كرده و چه كسي جواب خدشه‎دار شدن ذهنيت آن‎ها را خواهد داد؟

اخيراً صحبت از فردي كه دانشجوي قلابي دانشگاه شهيد بهشتي شناخته شده است، در همه جا وجود دارد؛ دانشگاه بيانيه مي‎دهد، اين دانشجو حرف تازه‎اي رو مي‎كند، دوباره دانشگاه مدرك ديگري بر روي پرده مي‎آورد و اين دانشجو نيز همين طور! اين قصه تا كجا پيش خواهد رفت؟! چگونه مي‎شود كه حراست يك دانشگاه، هر از گاهي، از برخي دانشجويان سال بالايي، خواستار كارت دانشجويي مي‎شود اما از كنار يك فرد دانشجو نما به راحتي مي‎گذرد؟

مافياي كنكور و سيستم آموزشي در حال اجرا در مدارس، لحظه به لحظه به عدالت آموزشي تنه مي‎زنند و در حال پررنگ كردن مرزي بين داوطلبان ورود به دانشگاه هستند؛ داوطلباني كه حاضر به خرج كردن هرگونه هزينه‎اي هستند و داوطلباني كه با دست‎هاي خالي اما پر از اراده و مصمم، تلاش مي‎كنند. هم اكنون نيز بحث خريد و فروش صندلي‎هاي دانشگاه، آشفته بازار كنكور را پيچيده‎تر كرده است.

پول بياور، مدرك بگير!

دانشگاه‎هاي دولتي و مطرح كشور، با تاسيس پرديس‎هاي خودگردان راه را براي افرادي كه پول دارند اما حوصله و يا توان زور آزمايي در كنكور را ندارند، هموار كرده است. در پرديس‎هاي خودگردان اين مساله ديگر تخلف نيست كه پول پرداخت كني تا بر سر كلاس بنشيني؛ چون قاعده‎اش همين است و از نام آن همه چيز مبرهن است: خودگردان. اكنون اما فردي در بخش دولتي آن نشسته است و شايعه پرداخت پول به دانشگاه بابت چنين مساله اي، پيچيده است؛ شخصي كه مي‎گويند تقريبا يكسالي دانشگاه را فريب داده است، و حالا فرياد واعدالتا در تمام جامعه آموزشي پيچيده. ماجرايي كه سكانس‎هاي مبهم بسيار دارد و بايد ديد كه چگونه يك دانشگاه به مدت يك سال سر خود را زير برف كرده بوده است؟

پرديس‎هاي خودگردان براي چگونه افرادي است؟ افرادي كه حاضر به پرداخت هزينه‎هاي هنگفت در قبال دريافت مدرك دانشگاهي معتبر هستند. تفاوت اين مساله با بحث خريد و فروش صندلي فقط در بودن نام خودگردان در تابلوي آن دانشگاه است.

بد نيست تا سيستم آموزشي كشور به عدالت آموزشي حاكم بر بدنه خود سري بزند و صحت و سقم هر گونه ادعايي را دربياورد تا چهره‎اي تيره در ذهن هر كسي كه مجبور است در بدنه آن ورود پيدا كند، نداشته باشد.

اين روش كه عده‎اي با پول به مقصد برسند و عده‎اي ديگر با تلاش و دست آخر هر دو بر سر يك جايگاه بنشينند، نا عدالتي است. با تصور ادامه اين مسير، نا خودآگاه زماني از گذشته در ذهن عرض اندام مي‎كند كه فقط افرادي از طبقه اشراف زادگان حق تحصيل داشتند. بايد به داد آشفته بازار شايعات در مورد كنكور رسيد.

وام شهريه دانشجويان دكتري پيام نور ۲ برابر شد

رئيس دانشگاه پيام نور با اشاره به تسهيلات وام شهريه اين دانشگاه اعلام كرد: در صورت تقاضاي دانشجوي دكتري ميزان وام شهريه به‎صورت دو برابر پرداخت مي‎شود.

محمدرضا زماني با اشاره به تسهيلات دانشگاه پيام نور براي دانشجويان ورودي جديد گفت: در حال حاضر دانشگاه پيام نور با ۳ بانك عامل قرارداد داشته و اجرايي شده است دانشجويان براي ثبت نام مي‎توانند از دانشگاه معرفي نامه دريافت كرده و بسته به شرايط بازپرداختي كه دارند به يكي از بانك‎ها معرفي مي‎شوند.

وي ادامه داد: وام برخي از بانك‎ها كوتاه مدت بوده وبازپرداخت آن يك ترم و يك سال است؛ برخي ديگر از وام‎ها بلند مدت بوده و بازپرداخت آن‎ها طولاني مدت بوده و ۵۶ ماه است. بنابراين دانشجو بسته به شرايطي كه دارد كه مي‎خواهد سريع تسويه حساب كرده يا در طولاني مدت تسويه كند، به بانك مربوطه معرفي مي‎شود.

رئيس دانشگاه پيام نور افزود: دانشجو با اين معرفي نامه و به همراه يك ضامن به بانك مراجعه مي‎كند، درواقع آن معرفي نامه‎اي كه دانشگاه ارائه مي‎دهد از طرف بانك به‎عنوان ضامن اول براي دانشجو محسوب مي‎شود و براي تمام طول تحصيل همان يك بار مراجعه ضامن كافي است.

وي ادامه داد: معمولا هم ميزان وام هم براي كارشناسي و كارشناسي ارشد بدين صورت است كه تمام شهريه پرداخت مي‎شود و براي مقطع دكتري حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد وام شهريه مرحله اول پوشش داده مي‎شود و اگر دانشجويي تقاضا كند ميزان وام دوبرابر پرداخت مي‎شود؛ بنابراين مي‎تواند شهريه دكتري را هم پوشش دهد.

زماني افزود: حتي دانشجوياني كه ترم‎هاي گذشته بدهي داشتند مي‎توانند بدهي خود را هم جزء وام آورده و از آن استفاده كنند و دانشجوياني كه انصراف تحصيل داده‎اند نيز اگر تا ۱۵ آبان براي ثبت نام مجدد اقدام كنند كل بدهي آن‎ها مربوط به شهريه ثابت قبلي بخشيده مي‎شود.

 حوزه و دانشگاه

براساس بيانيه گام دوم؛
۸ شاخص براي تعيين صلاحيت عمومي داوطلبان جذب هيأت علمي اضافه شد

محمدرضا رضوان طلب، رئيس مركز جذب اعضاي هيأت علمي وزارت علوم، گفت: براساس بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي و راهبردهاي اعلام شده توسط رهبر معظم انقلاب، اصولي به شاخصه‎هاي تعيين صلاحيت عمومي داوطلبان عضويت در هيأت علمي اضافه شد.
وي با بيان اين‎كه اين اصول از بيانيه گام دوم انقلاب استخراج شده است، افزود: رهبر معظم انقلاب سال‎ها پيش ۵ شاخصه، عشق به اسلام و انقلاب، غرور ملي و ديني، روحيه خدمت، مدافع خلاقيت و نوآوري ابتكار و آگاه از جريانات سياسي جهان را براي احراز صلاحيت اساتيد دانشگاه‎ها بيان فرموده بودند.
رئيس مركز جذب اعضاي هيأت علمي وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه داد: همچنين براساس بيانيه گام دوم ۸ مورد به اين شاخصه‎ها اضافه شد كه مي‎توان به اميدواري به آينده و خوشبيني به آن، روحيه تلاش براي عبور از مرزهاي دانش و مشاركت در يك رستاخيز علمي، برجستگي معنوي(اخلاص، ايثار، ايمان و توكل) و برجستگي‎هاي اخلاقي(خيرخواهي، گذشت، كمك به نيازمندان، راستگويي، شجاعت، تواضع و اعتماد به نفس)، شناخت مشكلات اقتصادي كشور و حركت در مسير اقتصاد مقاومتي، عدالت خواهي(با مصاديق ساده زيستي، قاطعيت، حفظ منابع عمومي، زهد انقلاب)، استقلال طلبي و روحيه حرّيت در آرا و انديشه‎ها و مبارزه با قدرت‎هاي سلطه در جهان، احساس عزت و غرورملي و ديني و عدم هراس از تهديدهاي پوچ قدرت‎ها و پايبندي به سبك زندگي اسلامي – ايراني اشاره كرد.
رئيس مركز جذب وزارت علوم افزود: انتظار ما از كارگروه‎هاي صلاحيت‎هاي عمومي آن است كه با متانت و لطافت در پي احراز اين برجستگي‎ها در داوطلبان باشند و حداقل از جلسه گفت وگو و معارفه صلاحيت عمومي براي ترويج اين منويات مترقي رهبر فرزانه انقلاب استفاده كنند.