صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب:
راهپيمايي عظيم اربعين نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامي است

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي در مراسم تكريم و تقدير از مهمان‎نوازي موكب‎داران عراقي و خادمان راهپيمايي اربعين، ضمن تشكر صميمانه از رفتار كريمانه ملت بزرگ عراق، راهپيمايي اربعين را موضوعي بي‎نظير و جهاني و زمينه ساز گسترش معرفت حسيني و تشكيل تمدن نوين اسلامي خواندند و گفتند: راهپيمايي بزرگ اربعين، آيت عظماي الهي و نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامي است.

رهبر انقلاب اسلامي رفتار و كرامت اسلامي و عربي مردم عراق در ميهمان نوازي از زائران اربعين را بي‎نظير و بر مبناي عشق حسيني دانستند و افزودند: از صميم قلب و از طرف ملت ايران از همه شما موكب‎داران كه در ايام اربعين، كرامت و مودت را در بالاترين حد بروز مي‎دهيد و از همه ملت بزرگ عراق و از مسؤولان دولت آن‎كه با تأمين امنيت، زمينه‎هاي اين حركت عظيم را فراهم مي‎كنند، و از علما و مراجع عظام عراق، تشكر مي‎كنم.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي با تأكيد بر اين‎كه توفيق ميهمان نوازي از زائران حسيني يك نعمت و رحمت الهي است كه بايد قدر آن دانسته شود، خاطرنشان كردند: عشق به امام حسين(ع) موضوعي استثنايي است كه در طول تاريخ نظير نداشته و نخواهد داشت و حركت و اجتماع عظيمي كه هر سال به مناسبت اربعين در عراق بخصوص در مسير نجف به كربلا شكل مي‎گيرد، اكنون ابعاد بين‎المللي پيدا كرده و امام حسين(ع) و معرفت حسيني جهاني شده است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اين‎كه راهپيمايي اربعين روز به روز جهاني‎تر خواهد شد، اين راهپيمايي بزرگ را تجلي جوشش خون امام حسين(ع) و تجلي پيام عاشورا بعد از ۱۴۰۰ سال دانستند و خاطرنشان كردند: امام حسين(ع) فقط مختص شيعيان نيست بلكه متعلق به همه مذاهب اسلامي اعم از شيعه و سني و متعلق به انسانيت است و به همين علت ما شاهد حضور غيرمسلمانان نيز در راهپيمايي اربعين هستيم.

ايشان با تأكيد بر لزوم غناي روزافزون معنوي و فرهنگي راهپيمايي اربعين، اهل فكر و فرهنگ را به برنامه‎ريزي براي اين حركت عظيم دعوت كردند و گفتند: راهپيمايي اربعين مي‎تواند زمينه ساز تحقق هدف نهايي امت اسلامي يعني «تشكيل تمدن عظيم و نوين اسلامي» باشد و بر همين اساس بايد پيوندهاي مستحكم ميان مسلمانان اعم از شيعه و سني و مليت‎ها و اقوام مختلف، در اين راهپيمايي بيش‎تر شود.

حضرت آيت‎الله خامنه‎اي همچنين با اشاره به چهل سال توطئه و تهديد و تحريم امريكا و دنباله‎ها و مزدورانش بر ضد ملت ايران، خاطرنشان كردند: به رغم همه اين توطئه‎ها و به كوري چشم آن‎ها، جمهوري اسلامي ايران از يك نهال نحيف، اكنون به يك درخت تناوري تبديل شده كه ثمرات و ميوه‎هاي آن روز به روز در حال گسترش است.

سردار جلالي:
دفاع مقدس امروز اقتصادي و سايبري است

سردار غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور به مناسبت هفته دفاع مقدس در يادداشتي نوشت: در تاريخ، هميشه نقاط عطف و كانوني وجود داشته كه سرنوشت ملت‎ها را تغيير داده است. ۸ سال دفاع مقدس نيز از آن جمله نقاط عطف و كليدي بود كه مسير ايراني‎اسلامي را به سوي اقتدار، عزت و صلابت پيش برد.

به گزارش خبرگزاري مهر، در ادامه اين يادداشت آمده است: دفاع مقدس اوج انسانيت، معنويت و هم پيماني يك ملت براي دفاع از ارزش‎هايش بود و ۸ سال آن، روز به روز به برگ‎هاي افتخار در دفتر تاريخ تبديل شد. در اين ۸ سال ملت ايران از يك آزمون سخت، پيروز بيرون آمدند و گواهي براي همه تاريخ شدند كه ملت‎ها حتي با دست خالي «مي توانند» از هويت‎شان دفاع كنند.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل در اين يادداشت با بيان اين‎كه فرهنگ توليد شده ناشي از هشت سال دفاع نيز مقدس است و بزرگ‎ترين دارايي معنوي ملت و سرمايه ملي است، آورده است: اين دارايي ملي و طلايي متعلق به همه ملت حال و آينده است و ما بايد از آن حفاظت و مراقبت كنيم و اين يك تكليف ملي است؛ خون‎بهاي همه شهيدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامي و شهداي حرم و شهداي وطن.

سردار جلالي با تاكيد بر اين‎كه امروز دفاع مقدس در تمامي حوزه‎ها از جمله بحث‎هاي مديريتي، اقتصادي، سياسي، بين‎المللي و از همه مهم‎تر فرهنگي يك گنجينه تمام ناشدني است، تاكيد دارد: ضرورت دارد گنج‎هاي پنهان دفاع مقدس بازخواني، بازشناسي و نقشه راه فرداي ما قرار گيرد.

در بخش ديگري از اين يادداشت آمده است: امروز دفاع مقدس با همان ارزش‎ها بلكه بيش‎تر ادامه دارد. دشمن آمريكايي چنگ و دندان نشان مي‎دهد و بعضي از نا آگاهان اسم شهدا را از خيابان‎ها پاك مي‎كنند زهي خيال باطل. شهدا در قلب مردم هستند. امروز نياز جدي به دفاع مقدس سايبري، دفاع مقدس اقتصادي و تداوم آن در همه بخش‎ها احساس مي‎شود.

فتاح تاكيد كرد؛
شفاف سازي در بنياد مستضعفان ‎

به گزارش روابط عمومي بنياد مستضعفان، سيد پرويز فتاح با تاكيد بر ضرورت اصلاح وجهه اجتماعي بنياد مستضعفان بيان كرد: بنياد مستضعفان يك نهاد اجتماعي براي خدمت‎رساني به محرومان است، اقدامات زيادي در حوزه محروميت‎زدايي انجام شده كه مردم از آن بي‎خبر هستند و لازم است براي اطلاع‎رساني اين خدمات و بهبود وجهه اجتماعي بنياد مستضعفان تلاش كنيم.

رئيس بنياد مستضعفان اقدامات اين نهاد براي خدمت به مردم و محروميت‎زدايي از مناطق مختلف را قابل توجه توصيف كرد و گفت: فعاليت‎هاي بنياد مستضعفان به خوبي به مردم معرفي نشده است، متاسفانه ذهن جامعه از كارنامه بنياد مستضعفان خالي است و اين موضوع موجبات سوءاستفاده بدخواهان مردم و نظام را فراهم كرده است.

وي با تاكيد بر لزوم تقويت شفاف‎سازي فعاليت‎هاي بنياد مستضعفان، اضافه كرد: رابطه بنياد با همه زير مجموعه‎ها و شركت‎ها بايد كاملا شفاف در معرض قضاوت مردم قرار گيرد تا اگر تذكر و انتقادي داشتند مطرح كنند و ما موظف هستيم به سوالات آنان پاسخ روشن دهيم.

فتاح با تاكيد بر اين‎كه بنياد مستضعفان محل سياسي كاري نيست، اظهار كرد: مهم‎ترين ماموريت بنياد مستضعفان را رسيدگي به اقشار ضعيف جامعه به‎عنوان يك اصل در مديريت اسلامي قرار مي‎دهيم و در همين راستا به‎صورت مستمر فعاليت‎هاي بنياد را به مردم گزارش مي‎كنيم.

نشريه آمريكايي فوربس:
انتقام ايران پرتلفات است

نشريه آمريكايي فوربس در يادداشتي احتمالات نظامي مربوط به تلافي آمريكا عليه حمله به پالايشگاه‎هاي عربستان را برشمرد و نوشت: گزينه نخست اين است كه بايد دفاع هوايي را در اطراف شهرهاي سعودي و تاسيسات نفتي تقويت كرد. با دفاع در برابر حملات مشابه در آينده، چنين كاري از حمله فوري ايران جلوگيري مي‎كند و كم‎تر تحريك‎آميز است. سعودي‎ها قابليت‎هاي دفاعي هوايي گسترده‎اي دارند، اما در عين حال قلمرو گسترده‎اي را هم در اختيار دارند. ايالات متحده مي‎تواند سيستم دفاع هوايي موشكي پاتريوت بيش‎تري را در اختيار آن‎ها قرار دهد و يا حتي با ارسال رادارهاي اضافي كمك شاياني براي جلوگيري از حملات در آينده بكند.

اما يك مشكل اساسي اين است كه سيستم‎هاي ايالات متحده و عربستان سعودي، پاتريوت و هاوك براي دفاع در برابر هواپيماهاي بدون سرنشين به خوبي طراحي نشده‎اند.

فوربس، احتمالات موجود را «اعزام گردان‎هاي هوايي به منطقه، حمله موشكي به تاسيسات ايران، حمله به زيرساخت‎هاي نظامي، انجام عمليات هوايي گسترده و قرنطينه كردن و محاصره بنادر ايران» عنوان كرد و نوشت: اظهارات ترامپ پيش از حمله به پالايشگاه‎هاي عربستان نامشخص بود. با وجود همه توئيت‎هاي تهاجمي، تمايلي به استفاده از نيروي نظامي ندارد. به هر حال، چنين اقداماتي همان چيزي است كه وي در كارزارهاي انتخاباتي‎اش عليه آن سخن گفته بود. در عين حال به‎نظر مي‎رسد خط قرمز ترامپ تلفات ايالات متحده باشد؛ موضوعي كه تاكنون ايراني‎ها مواظب بوده‎اند از آن عبور نكنند و توانايي‎اش را دارند. ايرانيان از توانايي نيروهاي ويژه گسترده‎اي برخوردار هستند و از آن‎ها در خارج از كشور هم استفاده مي‎كنند.

مشاور فرمانده كل قوا:
آمريكا و عربستان متوجه شدند نمي توانند با دم شير بازي كنند

به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، سرتيپ حسين دهقان در پانزدهمين يادواره ١١۴ تن از شهداي بخش مركزي حوزه مقاومت بسيج ثارالله(ع) به حمله اخير گروه انصارا... يمن به پالايشگاه نفت آرامكو عربستان و جوسازي‎هاي آمريكا اشاره كرد و گفت: مجموعه آرامكو توسط مجاهدين يمني مورد حمله قرار گرفته كه بخش عظيمي از توانمندي سعودي‎ها براي صادرات نفت از بين رفته است و آن‎ها تلاش مي‎كنند بگويند اين حمله از سوي يمني‎ها نبوده است؛ مي‎خواهند بگويند اين حمله از سوي ايران بوده، بعد مي‎گويند اين از عراق شليك شده، بعد مي‎گويند اين موشك و يا پهپاد بوده است!

مشاور فرمانده كل قوا در حوزه صنايع دفاعي و پشتيباني تصريح كرد: عربستان و آمريكا نمي‎خواهند بپذيرند كه يك ملت ضعيف و پابرهنه مانند يمن و انصارا... به آن‎ها چنين صدمه‎اي زده است تا آبروي آن‎ها نرود.

وي افزود: در قضيه حمله به آرامكو آن‎ها متوجه شدند كه بازي كردن با دم شير خطر جدي دارد و اگر زماني عليه ايران اسلامي اقدامي‎كنند، فردايي براي آن‎ها در منطقه نخواهد بود.

دهقان بيان كرد: آمريكا اگر دنبال مذاكره است ابتدا بايد تحريم‎ها را بردارد، به تعهدات خود در برجام برگردد و نيروهاي خود را از منطقه خارج كند تا ما در قالب گروه 1+5 با آن‎ها مذاكره كنيم.

وي با بيان اين‎كه عربستان ميلياردها دلار از آمريكا سلاح مي‎خرد كه امنيت آن‎ها برقرار باشد اما مي‎بينيم كه سلاح‎هاي گران‎قيمت آمريكا براي عربستان هيچ امنيتي به ارمغان نياورده است، افزود: امنيت خليج فارس و تنگه هرمز بر عهده ايران اسلامي است و اگر ناامني مي‎بينيد به‎خاطر حضور و مداخلات آمريكا است؛ اگر آمريكا در خليج فارس نباشد امنيت آن برقرار خواهد بود.

اختلاف نظر عجيب وزارت نفت و شهرداري تهران درباره كيفيت بنزين توزيعي

در حالي كه پايش‎هاي جديد شركت كنترل كيفيت هواي تهران كه شركتي وابسته به شهرداري تهران است نشان مي‎دهد، كيفيت بنزين و گازوئيل توزيع شده در كلانشهر تهران در برخي پارامترهاي مهم مثل ميزان گوگرد، كيفيت مطلوبي نيست و اين شركت با ارائه نمودارهايي ميزان گوگرد بنزين پايتخت را سه تا چهار برابر حد مجاز اعلام كرده، شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي با صدور اطلاعيه‎اي، گزارش اين شركت را كذب اعلام كرده است.

در متن اطلاعيه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي بدين آمده است: «مطابق با قانون، تنها مرجع صاحب صلاحيت در ارزيابي انطباق فرآورده توزيعي با استاندارد مورد نظر، سازمان ملي استاندارد و يا نهادهاي مورد تاييد آن است؛ چگونگي انجام نمونه‎گيري، روش آزمون و مابقي جزئيات مربوط به آزمايش نمونه‎هاي بنزين امري تخصصي است؛ بنابراين اظهار نظر ساير نهادها فاقد صلاحيت مي‎باشد. آخرين گزارش سازمان ملي استاندارد، ميانگين گوگرد بنزين توزيعي در سطح كلانشهر تهران را زير 50 پي پي ام نشان مي‎دهد؛ لذا ادعاهاي مطرح شده در برخي رسانه‎هاي كشور نسبت به ميزان گوگرد بالا در هواي تهران به‎طور كامل رد مي‎شود.»

در حالي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي سطح گوگرد بنزين توزيعي در تهران را زير 50 PPM اعلام مي‎كند كه نمودار منتشر شده توسط شركت كنترل كيفيت هواي تهران نشان مي‎دهد در بهار و تابستان 98 سطح گوگرد بنزين توزيعي تهران سه تا چهار برابر حد مجاز بوده است.

نكته جالب ديگري كه در اطلاعيه شركت پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي وجود دارد، اين شركت صحت ادعاي خود درخصوص زير 50 PPM بودن گوگرد بنزين توزيعي تهران را منوط به آخرين گزارش سازمان ملي استاندارد كرده، اين درحالي است كه اين سازمان اخيرا هيچ گزارشي در اين باره صادر نكرده است.

مشخص نيست اگر شركت كنترل كيفيت هواي تهران از سوي نهادهاي دولتي چون وزارت نفت، فاقد صلاحيت بررسي كيفيت سوخت توزيعي در پايتخت شناخته مي‎شود، چطور اين شركت هر ساله كيفيت سوخت پايتخت را رصد و گزارش رسمي صادر مي‎كند و اگر اين شركت، از سوي مراجع قانوني مجوز و صلاحيت لازم را براي اين كار كسب كرده، چطور وزارت نفت آن را فاقد صلاحيت اعلام مي‎كند؟

ليز نخور!

كيهان در ستون گفت وشنود خود نوشت:

گفت: آقاي بهزاد نبوي گفته است ۶۰ در‎صد ثروت ملي در اختيار ۴ نهاد است!

گفتم: ايشان كه اقتصاددان نيست ولي اقتصاددانان سينه‎چاك دولت اعلام كرده‎اند كه ۷۰ تا ۸۰ درصد ثروت ملي در اختيار دولت است و يك محاسبه سرانگشتي نيز همين را نشان مي‎دهد.

گفت: تازه، اين ۴ نهاد كه بودجه نمي‎خورند، بلكه ثروت توليد مي‎كنند و آن را در انجام اموري به كار مي‎گيرند كه وظيفه دولت است. مثل اقدامات آستان قدس و يا رسيدگي به امور محرومان توسط ستاد اجرايي و بنياد مستضعفان، و قرارگاه خاتم‎الانبياء هم كه به كار سازندگي مشغول است مثل تاسيسات نفتي پارس‎جنوبي و ستاره خليج‎فارس كه دولت آن‎ها را افتتاح مي‎كند و پُزش را مي‎دهد! و هم‎اكنون هزاران ميليارد تومان هم از دولت طلب دارد.

گفتم: پس چرا اين‎همه دروغ مي‎گويند و براي دشمنان خوراك تبليغاتي فراهم مي‎كنند؟! اگر خبر ندارند چرا اظهار‎نظر مي‎كنند و اگر خبر دارند چرا به راحتي دروغ مي‎گويند؟!

گفت: چه عرض كنم؟!

گفتم: يارو موز را با پوست خورده بود تا آخر عمرش ليز مي‎خورد!

دبيركل كميسيون ملي يونسكو:
ايران تنها كشوري بود كه توصيه نامه 2030 را به سند ملي تبديل كرد!

حجت‎اله ايوبي در گفت‎وگو با تسنيم، با اشاره به ماهيت غيرسياسي سازمان جهاني يونسكو اظهار داشت: سند 2030 در سال 2015 تا 2030 رويكردهاي كلي سند توسعه پايدار كشورها را تشريح مي‎كند و در اين سند يونسكو به كشورها توصيه مي‎كند كه به اين سمت و سو حركت كنند.

ايوبي با تاكيد بر اين‎كه هيچ كشوري توصيه‎نامه يونسكو را به سند ملي تبديل نمي‎كند، گفت: بند چهارم اين سند با عنوان «تضمين كيفيت آموزش فراگير و عادلانه و ايجاد فرصت‎هاي يادگيري مادام‎العمر براي همه»، داراي يك دستورالعمل چندصفحه‎اي تدوين است كه مورد پسند ما نيست و با فرهنگ ما تناسبي ندارد، اما الزامي در اجراي آن وجود ندارد.

به گفته وي، اگر سند2030 در همين مرحله پيشنهاد باقي مي‎ماند مورد اعتراض و دغدغه قرار نمي‎گرفت، اما پيش از اين در كميسيون ملي يونسكو در كشورمان تصميم مي‎گيرند كه سند 2030 يونسكو را به يك سند ملي آموزشي داخلي تبديل كنند. اين در حالي است كه هيچ كشوري اين كار را نكرده است و ما تنها كشوري هستيم كه اين توصيه‎نامه بين‎المللي را به يك سند ملي تبديل كرديم و اشتباه اصلي اين‎جا بود!

دبيركل كميسيون ملي يونسكو افزود: بر مبناي اين سند، يك سند داخلي 300 صفحه‎اي شكل گرفت و با كمك آموزش و پرورش سند ملي آموزش ايران بر اساس توصيه‎هاي يونسكو تدوين شد و در واقع همين كار مورد اعتراض مقام معظم رهبري قرار گرفت.

دويچه وله:
رفتار ايران از صبر راهبردي به تهاجمي تغيير كرده است

يك عضو انديشكده شوراي روابط خارجي اروپايي مي‎گويد؛ رفتار ايران پس از افزايش فشارهاي آمريكا تغيير كرده و تهاجمي شده است.

دويچه وله از الي گرانمايه پرسيد: «پس از خروج آمريكا از توافق اتمي، ايران تأكيد داشت كه نقض توافق اتمي توسط ترامپ به ضرر آمريكاست و به اعتبار اين كشور لطمه مي‎زند. اما حال وضعيت بسيار پيچيده شده است. چرا؟» او پاسخ داد: من فكر مي‎كنم از بهار امسال كه ايالات متحده آمريكا فروش نفت ايران را به شدت محدود كرد، رفتار ايران تغيير قابل توجهي كرده است.

استراتژي نخست ايران«صبر راهبردي» بود. اين‎ها مربوط به زماني بود كه ايران مي‎توانست نفت خود را بفروشد.

وي افزود: من فكر مي‎كنم ايران به تاكتيك جديدي روي آورده كه اساس آن افزايش مديريت شده تنش است. ما اين استراتژي را در مورد توافق اتمي هم مشاهده كرديم. ايران گام به گام تعهدات خود در اين توافق را كاهش داده است. مرحله دوم استراتژي كنوني ايران، در مقياس منطقه‎اي است.

ايران نمايش توان نظامي خود در منطقه را آغاز كرده، به همين دليل هم مسؤوليت سقوط يك هواپيماي بدون سرنشين آمريكايي را بر عهده گرفته يا يك ناو با پرچم بريتانيا و چند تانكر نفتي ديگر را در مجاورت آب‎هاي خود توقيف كرده است.

عضو شوراي روابط خارجي اروپا گفت: اوايل تابستان، عربستان و ايالات متحده آمريكا ايران را متهم به دست داشتن در حمله به كشتي‎هايي در سواحل فجيره(امارات) كردند و حال تأسيسات نفتي عربستان هدف حمله قرار گرفته است. همه اين‎ها نشان مي‎د‎هد كه اين روند چطور ادامه خواهد داشت.

وي افزود: ايران تلاش مي‎كند نشان دهد كه اگر صادرات نفت اين كشور مختل شود، ساير صادر‎كنندگان منطقه‎اي هم نمي‎توانند نفت صادر كنند و در نهايت تأمين انرژي در جهان مختل مي‎شود. من فكر مي‎كنم ايران توانايي ايجاد اين اختلال را دارد.

روحاني نمي خواهد درباره برجام به شكست خود اعتراف كند

استاد دانشگاه آلاباما مي‎گويد فرانسه نمي‎تواند برجام را احيا كند اما روحاني نمي‎خواهد بپذيرد كه شكست خورده است. نادر انتصار استاد دانشگاه آلاباما، در گذشته از فعالان حلقه موسوم به «سيرا» بوده است.

وي در گفت‎وگو با نامه‎نيوز درباره مذاكرات با فرانسه گفت: اين مذاكرات منجر به احياي برجام نخواهد شد چون آمريكا تمايلي به برگشت به برجام ندارد و بدون آمريكا احياي برجام امكان‎پذير نخواهد بود چون اروپايي‎ها بدون اجازه آمريكا نمي‎خواهند يا بهتر بگويم نمي‎توانند تعهدات برجامي خود را اجراء كنند».

انتصار در پاسخ به اين پرسش كه آيا ترامپ حاضر است بدون ديدار با رئيس جمهور ايران تن به مصالحه‎اي جديد بدهد يا همچنان براي مصرف انتخاباتي احتياج به عكس با حسن روحاني دارد، اظهار كرد: «گرچه ترامپ حرف‎هايي دوپهلو درباره مصالحه با ايران مي‎زند ولي هدف او در مورد تمايلش به ديدار با آقاي روحاني براي مصرف انتخاباتي است و با عكس‎گرفتن ترامپ نبايد منتظر مصالحه دولت با ايران بود. دشمني آمريكا با نظام ايران ريشه بسيار عميقي دارد و با يك عكس گرفتن و يا پيغام تلفني رد و بدل كردن مصالحه‎اي بين ايران و آمريكا انجام نخواهد شد».

او در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اين‎كه آيا روحاني با گام چهارم از برجام خارج مي‎شود يا در نهايت اتفاقي ميان طرفين مي‎افتد، تصريح كرد: «به نظر من تا زماني كه دوره دوم رياست جمهوري آقاي روحاني به پايان نرسيده است، ايران در برجام باقي خواهد ماند. بايد به ياد داشته باشيم كه برجام مهم‎ترين دستاورد سياست خارجي دولت آقاي روحاني بود و با امضاي برجام دولت آقاي روحاني قول‎هاي زيادي به مردم ايران داده بودند؛ لذا براي آقاي روحاني از نظر سياسي مشكل خواهد بود كه علنا به شكست برجام اعتراف كنند و ايران را از برجام خارج كنند. احتمال ادامه روند كنوني از هر چيز ديگري بيش‎تر است برداشتن يك قدم به جلو و دو قدم به عقب».

انگليس به جاي تلاش بي ثمر عليه ايران، فروش سلاح هاي مرگبار به عربستان را متوقف كند

سيد عباس موسوي سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در واكنش به اظهارات «بوريس جانسون» نخست‎وزير انگليس در خصوص احتمال مقصر بودن ايران در موضوع پالايشگاه عربستان(آرامكو) با رد سخنان وي اظهار داشت: دولت انگليس به‎جاي تلاش بي‎ثمر عليه جمهوري اسلامي ايران، نسبت به توقف فروش سلاح‎هاي مرگبار به عربستان كه خواسته بسياري از مردم جهان است اقدام كرده و خود را از اتهام ارتكاب جنايت جنگي عليه مردم يمن برهاند.

به گزارش فارس، روزنامه «گاردين» گزارش كرد، جانسون در جمع خبرنگاراني كه در هواپيما وي را به سمت نشست مجمع عمومي سازمان ملل همراهي مي‎‎‎كردند، با تكرار اتهامات واشنگتن و رياض عليه ايران گفت كه بريتانيا در حال حاضر معتقد است كه ايران به احتمال خيلي زياد مسؤول حمله اوايل ماه جاري ميلادي به تأسيسات نفتي عربستان است.

وي اين‎گونه توضيح داد كه «به احتمال بسيار زياد»، ايران پشت حمله پهپادي و موشكي 14 سپتامبر(23 شهريور ماه) به دو تأسيسات مهم نفتي عربستان بوده است.

 اخبار ويژه

سردبير روزنامه آلماني:
دست ترامپ در مقابل ايران خالي است

ماتياس بروگمن سردبير نشريه هندلز بلات به شبكه الجزيره گفت: مشكل دونالد ترامپ آن است كه مي‎خواهد خود را رئيس جمهوري قوي جلوه دهد و ثابت كند كه سياست‎هاي رؤساي جمهور قبلي آمريكا، اشتباه بوده است. ترامپ توافق با ايران را بدترين توافق‎نامه توصيف كرده بود و اكنون بايد بگويد كه سياستش در برابر ايران چه نتيجه‎اي داشته است.
بروگمن افزود: يمني‎ها با حمله به تأسيسات نفتي عربستان نشان دادند به راحتي مي‎توانند بر توليد نفت در اين كشور تأثير بگذارند. ترامپ در اين شرايط بايد واكنشي از خود نشان دهد، اما نمي‎خواهد جنگي رخ دهد. به‎همين علت، گزينه‎اي جز تشديد تحريم‎ها ندارد. بايد با صراحت بگويم كه چيزي براي ترامپ باقي نمانده تا بتواند تحريم‎ها عليه ايران را افزايش دهد.
وي درباره تلاش عربستان براي معرفي كردن حمله به تأسيسات نفتي اين كشور به‎عنوان اقدامي عليه جامعه جهاني، خاطرنشان كرد: سعودي‎ها هرچه بخواهند مي‎توانند بگويند، اما واقعيت آن است كه اين حمله عليه عربستان و به علت جنگ در يمن بود. اين موضوع روشن است. ترامپ اكنون بايد نتيجه سياست خود در برابر ايران را اعلام كند. ترامپ براي تشكيل ائتلاف بين‎المللي عليه ايران تلاش كرد، اما اروپايي‎ها نمي‎خواهند در چنين ائتلافي مشاركت كنند.

انصاري راد، نماينده مجلس ششم با اشاره به ضعف دولت:
جاي روحاني بودم استعفا مي كردم

حسين انصاري‎راد، فعال سياسي و رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس ششم طي گفت وگو با روزنامه همدلي تصريح كرد: دولت حسن روحاني ضعف خود را نشان داده است و به قول‎ها و وعده‎هايي كه به مردم داد عمل نكرد. اگر من به‎جاي روحاني بودم و نمي‎توانستم به وعده‎هاي خود عمل كنم، استعفا مي‎دادم. به مردم هم صريح و شفاف موانع را اعلام مي‎كردم. اما متاسفانه آقايان اين‎طور نيستند و محكم به كرسي قدرت چسبيده‎اند و در عين حال پاسخ درستي هم به مردم نمي‎دهند. نتيجه اين رفتار هم اين است كه مردم از انتخابات نااميد مي‎شوند.
وي افزود: روحاني بايد وعده‎هايي را كه داد عمل مي‎كرد، اما وقتي به هر دليلي نتوانست به وعده‎هاي خود عمل كند بايد به مردم مي‎گفت مي‎خواستم اين مطالبه شما را محقق كنم اما به اين دلايل نتوانستم. يك شخصيت مسؤول و مسؤوليت‎شناس اين‎طور عمل مي‎كند. كسي است كه اعتماد مردم برايش اهميت دارد اين‎گونه عمل مي‎كند. اگر الان آقاي روحاني به مردم وعده‎هاي جديد دهد آيا كسي از او قبول مي‎كند؟! عملكرد ايشان باعث شده است مردم به اصلاح‎طلبي كه فردا در انتخابات كانديدا شود و به آنان وعده دهد، اعتماد نداشته باشند. امروز بخش‎هايي ازمردم از انتخابات نااميد هستند و ما تا به حال با چنين وضعيتي روبه‎رو نبوده ايم.

رئيس شوراي روابط خارجي آمريكا: رويكرد ترامپ دستور دادن است نه مذاكره

رئيس شوراي روابط خارجي آمريكا اذعان كرد دونالد ترامپ دنبال مذاكره كردن نيست بلكه مي‎خواهد ديكته كند و دستور بدهد.
ريچارد‎هاس در واشنگتن‎پست مي‎نويسد: منتقدان سياست خارجي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده، عمدتاً بر حملات او به متحدان آمريكا، تمجيدهاي او از رژيم‎هاي استبدادي يا عادت او در رد توافق‎هاي بين‎المللي تمركز دارند؛ اما سياست خارجي ترامپ يك جنبه مهم ديگر هم دارد: نبود ديپلماسي.
ديپلماسي از دير باز دو شكل اصلي داشته است: مشاوره و مذاكره. مشاوره همان تبادل‎نظر بين دولت‎هاست و اغلب هدف از آن تأثيرگذاري بر طرز فكر و رفتار ديگري يا كاهش احتمال اقدامات اتفاقي يا محاسبه نشده‎اي است كه مي‎توانند خطرناك باشند. مذاكرات هم به‎منظور دستيابي به توافقي صورت مي‎گيرند كه هر دو طرف به عمل به آن متعهد مي‎شوند. در دولت ترامپ ايالات متحده به هر دو شكل ديپلماسي بي‎توجهي نشان داده است. دولت آمريكا تا اندازه زيادي از نمايش بين چين و هنگ‎كنگ دور مانده است.
ريچارد هاس همچنين با اشاره به رفتار منفي ترامپ در قبال بحران كشمير و همچنين ژاپن و كره جنوبي مي‎نويسد: احتمالا طرفداران رئيس جمهوري ترامپ از خواندن اين‎ها لذتي نمي‎برند و پاسخ خواهند داد: پس مساله كره‎شمالي چه؟ يا خاورميانه؟ يا چين و تجارت؟ واقعيت اين است كه رويكردهاي ترامپ در رابطه با هيچ يك از اين مسائل را نمي‎توان از نظر كيفي ديپلماسي توصيف كرد. ديپلماسي همواره به ميزاني داد و ستد نياز دارد. اما تنها چيزي كه از رويكرد ترامپ برداشت مي‎شود، درخواست‎هاي پايان‎ناپذير و انتظار تسليم طرف مقابل است.
به گزارش ديپلماسي ايراني، رئيس شوراي روابط خارجي آمريكا افزود: يك نمونه از اين رويكرد ترامپ، تقاضاي خلع سلاح كامل هسته‎اي از كره شمالي است. اما هرگز اين احتمال وجود ندارد كه كيم‎جونگ‎اون از همه سلاح‎هاي هسته‎اي خود دست بكشد چرا كه معتقد است اين سلاح‎ها هستند كه امنيت او و كشورش را تضمين مي‎كنند. كيم شاهد اتفاقاتي كه براي اوكراين پس از دست‎كشيدن از سلاح هسته‎اي كه اتحاد جماهير شوروي به آن رسيده بود افتاده، بوده و سرنوشت صدام حسين و معمر قذافي را نيز از ياد نبرده است.