صفحه ادب و هنر

در نشست «تجربه‎هاي ادبيات ديني كودك در غرب؛ بهره‎ها و مخاطره‎ها» مطرح شد؛
ايده هاي مبتكرانه غرب را در توليد آثار ديني لحاظ كنيم

حجت الاسلام عليرضا سبحاني نسب نويسنده و ناشر ادبيات ديني با اشاره به اين كه در ادبيات ديني غرب تكثر و تنوع قالب نسبت به موضوع اثر از اهميت بيش تري برخوردار است، گفت: نوآوري‎هاي بي شماري در يك موضوع در آثار ادبيات ديني غرب ديده مي‎شود كه سبب جذب بيش تر مخاطب مي‎گردد.

به گفته اين نويسنده و ناشر ادبيات ديني به همين سبب است كه در غرب آثار توليدي نو و غير تكراري است.

به گزارش مشرق، وي در نشست «تجربه‎هاي ادبيات ديني كودك در غرب؛ بهره‎ها و مخاطره‎ها» كه به همت انتشارات به‎نشر در فروشگاه كتاب و محصولات فرهنگي اين انتشارات در تهران برگزار شد، افزود: در كشورهاي غربي دايره و محدوده‎اي بسيار كوچك از معارف قابل ارائه به كودكان و نوجوانان وجود دارد اما همين موضوع در قالب‎هاي مختلف مطرح مي‎شود لذا بايد اين ايده‎هاي مبتكرانه را در توليد آثار ديني در كشور لحاظ كنيم.

وي با ذكر مثالي از تنوع كتب ادعيه در كشورهاي غربي، بيان كرد:50 نشر با 50 گونه را مي‎توان يافت كه هر يك زيبايي و تنوع خاص خود را دارد، درست است كه ادبيات كشورهاي غربي بين 100 تا 150 سال از ما در توليد اثر پيش هستند اما ضروري است ساختار و مهندسي محتوا و معماري زيبا سازي متن را از اين آثار فرا بگيريم.

سبحاني نسب ادامه داد: كتاب ديني بايد سه كار آگاهي بخشي، عاطفه برانگيزي و ايمان افزايي را افزايش دهد، در كشورهاي غربي در موارد اخلاقي مرتبط با حوزه دين، بحث تولد تا مرگ، پيامبران الهي، فرشتگان و ... آثار بسيار خوبي در قالب‎هاي متنوع توليد شده است كه به سبب استفاده بسيار مناسب از رنگ‎ها و ويراستاري هماهنگ سبب جذب مخاطب كودك مي‎شود.

وي با نمايش تعدادي از كتب ديني كشورهاي مختلف جهان به منظور آشنايي مخاطبان و الهام نويسندگان و ناشران از سبك ادبيات ديني غرب اظهار داشت: در سفري كه به برخي از كشورهاي اروپايي داشته ام حدود هشتاد كتاب را تصويربرداري كردم كه نشان از تنوع بي نظير قالب در اين آثار دارد.

در ادامه اين نشست حجت الاسلام غلامرضا حيدري ابهري از نويسندگان ادبيات ديني از پنج انگيزه كشورهاي غربي در توليد آثار ديني گفت و ادامه داد: انگيزه دين گرايانه، دين ستيزانه، دين شناسانه، كاسب كارانه و ابزار انگارانه از جمله اين موارد به شمار مي‎رود.

به گفته حيدري ابهري در انگيزه دين گرايانه كارها به سبب علقه‎هاي ديني توليد مي‎شود و هدف آن معرفي و زيباسازي دين در اذهان است، در انگيزه دين ستيزي اما نفي مفاهيم ديني عامل اصلي توليد آثار است.

وي ادامه داد: در انگيزه دين شناسانه، دين را به‎عنوان يك پديده معرفي مي‎نمايد و هدف آن معرفي احكام و آداب و تاريخ دين است ولي در انگيزه كاسب كارانه به دليل تقاضايي كه از سوي بازار نشر وجود دارد، يك اثر توليد مي‎شود.

به گفته اين نويسنده، كتاب‎هاي ديني در ايران به گونه‎اي نوشته مي‎شود كه كودكان تلقي كتاب زندگي از آن ندارند، لذا بايد با زبان كودك و روانشناسي دقيق آثار تحليل و آناليز شود.

وي يادآور شد: دو سري كار در غرب وجود دارد كه مي‎توانيم از آن‎ها بهره بگيريم، يكي كارهاي قابل ترجمه و ديگري كارهاي قابل استفاده است، كتاب‎هايي كه در حوزه ادبيات ديني در كشور توليد مي‎شود اكثرا معرفي تاريخ و سيره پيامبران و معجزات آن‎ها به‎صورت جداگانه در كتاب‎هاي مختلف است و معرفي جامعي نداريم در حالي كه در يكي از كتاب‎هاي غرب اين موضوع با نگاه جامعي ارائه شده است.

ناصر نادري از نويسندگان ادبيات ديني كشور نيز با تاكيد بر لزوم تاسيس مركز مطالعات ادبيات ديني جهان در كشورمان گفت: بايد مركزي تاسيس شود كه آثار ادبيات ديني كشورهاي غربي و شرقي را پالايش كرده و از محتواهاي ارائه شده ايده گرفت.

وي با ذكر اين نكته كه از تجربه‎هاي توليد آثار ادبيات ديني در غرب مي‎توانيم در ايران به‎عنوان نويسنده و ناشر استفاده كنيم، بيان كرد: طراحي ساختار، فرم ارائه كار، شيوه خلق متن از جمله نكات بارز است،

همچنين كار گروهي و توجه به فضاي نقد از ديگر مواردي است كه در ادبيات غربي توجه ويژه‎اي به آن مي‎شود.

وي در پايان اين نشست كه با پرسش و پاسخ سوالات حاضران همراه بود، يادآور شد: آثار ديني در غرب با زبان امروزي به تمام دل مشغولي‎هاي زندگي مي‎پردازد و اين موارد در حوزه روانشناسي، عرفاني و فلسفي مطرح است و اين همان نكته‎اي است كه در حوزه اخلاق و عرفان دين در ادبيات ايران كم كاري كاملا مشهود است.

معاون سيما در جمع برنامه سازان پويانمايي تلويزيون:
پويانمايي در كشورمان به بلوغ رسيده است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مرتضي ميرباقري معاون سيما در جمع برنامه سازان پويانمايي تلويزيون گفت: صحبت‎هاي حرفه‎اي شما برنامه سازان و نيز كارنامه حضورتان در جشنواره‎هاي داخلي و خارجي حاكي از آن است كه به دوره بلوغ پويانمايي رسيده ايم.

معاون سيما در خصوص اهميت تكميل چرخه هنر صنعت پويانمايي اظهار داشت: پويانمايي را بايد يك چرخه كامل در نظر گرفت. وقتي شما اثري را توليد مي‎كنيد، فعاليت‎هاي تكميلي از اين جا به بعد تازه شروع مي‎شود. اين توليدات را نبايد به چشم هزينه ببينيم، بلكه اين‎ها سرمايه گذاري است؛ چراكه ما مي‎توانيم از اين طريق براي بخش خصوصي شغل و درآمد‎هاي جانبي ايجاد كنيم.

وي توجه به اقتصاد اين صنعت را مهم برشمرد و افزود: اين چرخه بدون ارتباط با فضاي بين‎الملل بقايي ندارد، پس بايد مسير فعاليت شما با حمايت‎هاي حقوقي و بازرگاني سازمان هموارتر شود تا حضور جهاني داشته باشيد.

ميرباقري بر حمايت از توليدات با اختصاص زمان‎هاي مناسب‎تر پخش از شبكه‎هاي سيما تاكيد كرد و افزود: پويانمايي در هندسه آنتن بايد تعريف شود و آثار شما در مناسبت هايي، چون نوروز، دهه فجر و هفته دفاع مقدس و ديگر مناسبت‎ها نمود بيش تري داشته باشد.

معاون سيما گفت: رشد چند برابري بودجه تخصيصي به اين حوزه حاكي از عنايت سازمان به اين پويانمايي و اثرگذاري آن است. پس با توليدات در خور به خصوص براي كودكان و نوجوانان كه هويت آن‎ها در سنين پايين شكل مي‎گيرد برنامه‎ريزي كنيد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به بيان مفاهيم ناب انقلاب اسلامي در طول ۴ دهه ادامه داد: ما حرف تازه‎اي را در دنيا مطرح كرديم كه اگر چه با فطرت انسان سازگار است، اما جريان جهاني آن را برنمي تابد پس تبليغ اين گفتمان براي ما بسيار با اهميت است.

ميرباقري افزود: در فضاي رسانه‎اي جديد كه شبكه‎هاي جهاني، ماهواره‎ها و اينترنت ديگر بازيگران آن هستند، ما هم بايد به حضور رقبا توجه جدي داشته باشيم و از تمام ظرفيت‎هاي تبليغاتي خود براي بيان معارفمان استفاده كنيم و در اين مسير شما نيز به‎عنوان هميار حضور فعال‎تر داشته باشيد.

معاون سيما در خصوص مسؤوليت خطير امروز برنامه سازان پويانمايي تصريح كرد: ما بايد دغدغه‎هاي كلان نظام را با زبان پويانمايي مطرح كنيم؛ امنيت ملي، هويت ملي، هويت ديني و هويت انقلابي از جمله مولفه‎هاي مهمي است كه در توليدات شما بايد بيش از پيش مورد توجه قرار بگيرد.

ميرباقري با تاكيد بر پرداختن به مولفه‎هاي اساسي امروز كشور گفت: يك هنرمند و برنامه ساز نبايد به شرايط حساس امروز كشور آن هم در شرايطي كه آمريكا و نظام سلطه به دنبال زورگويي به ملت بزرگ ايران هستند بي تفاوت باشد و بايد مسؤولانه رفتار كند.

وي در پايان براي ارتقاي هنر پويانمايي پيشنهاد كرد از ظرفيت‎هاي مختلف تلويزيون و برنامه‎هايي اختصاصي نظير مسابقه‎هاي استعداديابي يا ديگر تريبون‎ها نظير آن چه در پخش برنامه‎هاي سينمايي از شبكه‎ها شاهد هستيم، استفاده شود و در شبكه‎هاي ملي به مسائل و دغدغه‎هاي فعالان اين هنر صنعت پرداخته شود.

با رونمايي از مستند وراي صلح و جنگ در فرهنگ سراي رسانه؛
اسارت حجت الاسلام ابوترابي بازروايي مي شود

مراسم رونمايي از مستند “وراي صلح و جنگ”با حضور عوامل اين فيلم در فرهنگ سراي رسانه برگزار مي‎شود. اين مستند روايتي صريح و دقيق از سيد آزادگان، حجت الاسلام ابوترابي فرد و بيانگر بخشي از ابعاد بين‎المللي آزادگان سر افراز دفاع مقدس است.

“اندرياس ويگر”رئيس كميته بين‎المللي صليب سرخ كه در اردوگاه اسراي ايراني در عراق حضور داشته است، ناگفته‎هايي از آزاده سر افراز را بيان كرده است.همچنين در اين فيلم مستند، اولين روايت از ديدار “ويگر” و “حجت الاسلام ابوترابي فرد” در اردوگاه موصل به نمايش در آمده است.

اين مستند ۳۰ دقيقه‎اي به كارگرداني و تهيه كنندگي “رضا عسگرلو” در كشورهاي سوئيس و فرانسه تصويربرداري شده و در كنار پرداختن به شخصيت والاي حجت الاسلام علي اكبر ابوترابي فرد، تاثيرگزاري او بر ماموران صليب سرخ و نقش انديشه اسلامي - ايراني رادر صلح جهاني و حقوق بين‎المللي بشر دوستانه مورد بررسي قرار داده است.

عوامل ساخت اين مستند عبارتند از: تهيه كننده و كارگردان: رضا عسگر لو – مجري طرح: محمد رضا عباسيان – مدير توليد: مسعود عسگريان و مشاورين:دكتر محمد رضا دستغيب – داوود گودرزي و محمد رضا صراطي.

 ادب و هنر

داستان زندگي شهيد ابراهيم هادي شنيدني شد

به گزارش خبرگزاري تسنيم، اولين كتاب صوتي مجموعه گروه فرهنگي شهيد ابراهيم هادي با محوريت كتاب «سلام بر ابراهيم 1» از سوي اين گروه منتشر شد. «سلام بر ابراهيم» شامل خاطرات ياران و همراهان شهيد ابراهيم هادي است كه در دو جلد از سوي گروه فرهنگي شهيد ابراهيم هادي منتشر شده است. كتاب حاضر تلاش دارد تا از گذر خاطرات و گفته‎هاي ديگران، شخصيت ابراهيم هادي را به‎عنوان يكي از شهداي هشت سال دفاع مقدس به مخاطب معرفي كند. در اين راه، كتاب با استفاده از بياني داستان‎گونه بر روايت‎هاي كتاب جذابيت بخشيده است. اين اثر طي سال‎هاي گذشته به‎عنوان يكي از پرمخاطب‎ترين آثار در حوزه ادبيات دفاع مقدس مطرح بوده است.
شهيد هادي اول ارديبهشت سال 36 ديده به جهان گشود و پس از 27 سال زندگي پر فراز و نشيب، در عمليات والفجر مقدماتي در منطقه فكه، بيست و دوم بهمن سال 61 به درجه رفيع شهادت نائل آمدند و همان طور كه از خداوند مي‎خواست، پيكر پاكش در كربلاي فكه گمنام ماند.