صفحه اخبار

نامه اسماعيل هنيه به رهبر معظم انقلاب؛
خداي بزرگ را سپاسگزارم كه وجود شما را به ما ارزاني داشت

اسماعيل هنيه رئيس دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين(حماس) در نامه‎اي به حضرت آيت‎الله خامنه‎اي، با ابراز تشكر و قدرداني از حمايت صريح رهبر معظم انقلاب اسلامي از مقاومت فلسطين در ديدار هيأت اعزامي حماس و اعلام آمادگي ايران براي تجهيز مقاومت به آنچه براي انجام وظيفه به آن نياز دارد، تأكيد كرد: بار ديگر رويكرد تجديدناپذير خود را براي حضور در سنگر مقاومتِ پايدار در كنار همه قواي حق و عدالت و آزادگي و پيشران همه آن‎ها جمهوري اسلامي ايران، تا پيروزي نهايي اعلام مي‎كنيم.

آقاي هنيه در اين نامه خطاب به رهبر انقلاب اسلامي گفته است: خداي بزرگ را سپاسگزارم كه وجود شما را به ما ارزاني داشت و از او مي‎طلبيم كه نعمت‎هايش را بر شما عنايت فرموده و بلاهايش را از شما دور بدارد و شما را از حيله و مكر دشمنان ظالم و مستبد در امان بدارد.

رئيس دفتر سياسي حماس خاطرنشان كرده است: هيأت اعزامي، من را در جريان اخبار و ديدارهاي انجام‎شده در اين سفر قرار دادند، به‎ويژه اخبار مربوط به ملاقات آنان با حضرتعالي و بيانات صريحتان در مساعدت و حمايت ويژه و گسترده از مقاومت و برادران فلسطيني خود، و نيز اعلام آمادگي براي مجهز كردن آن‎ها به هر آن چه براي انجام وظيفه مقاومت خود به آن نيازمندند؛ سخناني كه موجب مسرّت فراوان ما شد و افق‎هاي وسيعي را پيشِروي ما گشود و تأثيرات فراواني در ابعاد راهبردي و صحنه ميداني با دشمن صهيونيستي به همراه خواهد داشت.

رئيس دفتر سياسي حماس با تشكر از مواضع رهبر انقلاب اسلامي، افزوده است: رويكرد تجديدناپذير خود را براي حضور در سنگر مقاومت پايدار در كنار همه قواي حق و عدالت و آزادگي و پيشران همه آن‎ها جمهوري اسلامي ايران، تا پيروزي نهايي اعلام مي‎كنيم و به نصرت و وعده‎هاي الهي اطمينان كامل داريم.

رئيس قوه قضائيه:
به لطف خداوند به نظام اداري عاري از فساد مي رسيم

آيت‎الله سيد ابراهيم رئيسي در جمع مبلغان دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم گفت: امروز مردم از برخي فسادها و تبعيض‎ها به شدت گله‎مندند و دشمن هم با تبليغات فراوان همه اركان كشور را فاسد و غيرقابل اصلاح نشان داده به‎گونه‎اي كه مردم تصور مي‎كنند امكان متفاوت‎كردن شرايط وجود ندارد!

وي اظهار داشت: مشكلات زياد است اما به لطف خداوند از اين مشكلات و شرايط عبور خواهيم كرد و مي‎توانيم به نظام اداري عاري از فساد برسيم البته به‎شرط اين‎كه شبانه‎روز و مجاهدانه كار و تلاش كنيم.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به برخي انتقادها از ورود دستگاه قضا و سازمان‎هاي نظارتي به برخي فسادها گفت: اگر مي‎خواهيد دستگاه قضا وارد نشود و پرونده‎ها روي ميز قاضي قرار نگيرد شرط آن اصلاح نظام بانكي، نظام مالياتي، نظام صادرات و واردات و مقابله قاطع با قاچاق است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع خصوصي‎سازي براي سپردن اقتصاد به دست مردم اشاره و تصريح كرد؛ خصوصي‎سازي امري لازم است و مورد تأكيد برنامه‎هاي توسعه كشور مي‎باشد اما مي‎بينيم كه اين روند نيز به‎گونه‎اي اجرا شده كه نه تنها موجب تقويت اقتصاد كشور نشده بلكه موجب افول آن شده است. آشكار است كه قوه قضائيه بايد به اين موضوع وارد شود؛ زيرا به‎نام خصوصي‎سازي اموال عمومي تاراج داده شده است.

رئيس قوه قضائيه گفت: وقتي قوه قضائيه براي مقابله با اين فسادها وارد مي‎شود فريادها بلند مي‎شود كه اين كار سياسي و جناحي است. البته اين شيوه براي قضات ما آشناست لذا توجهي نخواهند كرد و با قدرت به اين پرونده‎ها رسيدگي خواهد شد.

وي تصريح كرد: اگر مسؤولان مربوطه به وظايف خود عمل مي‎كردند فساد شكل نمي‎گرفت و نيازي به ورود قوه قضائيه نبود.

آيت‎الله سيداحمد خاتمي:
حمايت از قوه قضائيه در مبارزه با فساد به سود هر سه قوه است

آيت‎الله سيداحمد خاتمي در خطبه‎هاي نماز جمعه تهران با بيان اين‎كه راه برون رفت از سوي خدا براي مومن ايجاد مي‎شود، اظهار داشت: ابتداي انقلاب كساني مي‎گفتند انقلاب به بن‎بست رسيده كه امام راحل فرمودند شما به بن‎بست رسيديد؛ انقلاب اسلامي به بن‎بست نرسيده است.

وي تصريح كرد: اگر خسته شديد و از اصول خود كوتاه آمديد، مطمئن باشيد آسيب مي‎بينيد، اگر در عرصه سياسي، اقتصادي، فرهنگي، اداري و خانوادگي بي‎تقوايي كرديد آسيب مي‎بينيد؛ اينها باورهاي قرآني است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خاطرنشان كرد: برخي از مسؤولان براي خودشان حاشيه درست نكنند و گرفتار نشوند؛ چرا كه با همين قانون اساسي مي‎توان مملكت را به خوبي اداره كرد.

آيت‎الله خاتمي خطاب به مسؤولان تاكيد كرد: حالا كه بحمدا... قوه قضائيه در مبارزه با فساد عزمش را جزم كرده و قوي وارد ميدان شده، «خسته نباشيد» به آن‎ها بگوييد و كمكشان كنيد، آن‎ها را تاييد كنيد. قصه يك قوه نيست بلكه بحث سلامت نظام اداري كشور و در نهايت به سود نظام اسلامي و به سود هر سه قوه است.

به گزارش فارس، آيت‎الله خاتمي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مساله مذاكره با آمريكا گفت: مذاكره با عهدشكنان نابخردي است، هماني كه رئيس جمهور گفت ديوانگي است؛ ما ديوانه نيستيم كه با شما مذاكره كنيم. مومن از يك سوراخ دوبار گزيده نمي‎شود.

خطيب جمعه تهران همچنين يادآور شد: در شرايط مساوي مذاكره معنا دارد، نه در شرايط نامساوي كه او آن طرف ميز بنشيند و من اين طرف ميز و او بگويد هرچه من مي‎گويم، شما بگوييد چشم. اين مذاكره و سلطه را چهل سال است كه مردم ما نپذيرفتند و نخواهند پذيرفت.

رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس:
بدون افزايش توان دفاعي نمي توانيم پيشرفت كنيم

حجت‎الاسلام مجتبي ذوالنور رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در بازديد از نمايشگاه صنعت دفاع و سامانه باور ۳۷۳ گفت: علي‎رغم همه فشار‎هاي دشمن در تحريم توان دفاعي جمهوري اسلامي و صنايع دفاعي ما بحمدا... شاهد پيشرفتي شبيه به اعجاز هستيم.

او افزود: باور ۳۷۳ در مقايسه با انواع مشابه خودش بسيار جلوتر و پيشرفته‎تر است و تا زماني كه تهديد داريم طبيعتاً عقل، شرع و عرف دفاع را براي ما تجويز مي‎كند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‎كه دفاع براي ما يك امر شرعي، عقلي و عرفي است، گفت: همان‎طور كه دشمنان ما بار‎ها اعلام كرده‎اند همه گزينه‎ها روي ميز است؛ بحمدا... عزيزان ما توانسته‎اند سطحي از بازدارندگي را ايجاد كنند كه ريسك را براي دشمن بالا ببرند و نتواند اين ايده نخ‎نما شده را پياده كند و در پناه همين توانمندي‎هاي دفاعي و قدرت دفاعي است كه مي‎تواند عرصه‎هاي شكوفايي اقتصادي به‎وجود بيايد. اگر ما دفاع و توان دفاعي بالايي نداشته باشيم طبيعتاً در ابعاد ديگر هم نمي‎توانيم پيشرفت كنيم.

فرمانده كل سپاه پاسداران:
بر مرزهاي كشور اشراف و سيطره كامل داريم

سردار سرلشكر پاسدار حسين سلامي فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با سفر به استان آذربايجان شرقي از مرزهاي شمال اين استان و نيز طرح‎ها و پروژه‎هاي قرارگاه سازندگي خاتم‎الانبياء(ص) در تبريز و مجتمع مس سونگون بازديد كرد.

فرمانده كل سپاه در جريان سركشي از پايگاه‎ها و پاسگاه‎هاي مرزي گفت: الحمدلله به فضل الهي سيطره اطلاعاتي كاملي براي مرزها حاكم هست... و آن چه انسان مشاهده مي‎كند اشراف، اقتدار و سيطره امنيت ملي است كه توسط نيروها و واحدهاي مرزدار ما در اين نقاط برقرار شده است.

سرلشكر سلامي با تأكيد بر اين‎كه براي عبور از ديوار بلند آرزوها و رؤياهاي دست‎نيافتني دشمنان ملت ايران فرمولي جز تكيه‎بر توان و ظرفيت‎هاي داخلي دنبال نمي‎كنيم، خاطرنشان كرد: خداي بزرگ را شاكريم در استان آذربايجان شرقي ۳۸ پروژه بزرگ را قرارگاه خاتم‎الانبياء(ص) به اتمام رسانده است و ۱۱ پروژه بزرگ ازجمله متروي شهر تبريز را كه امروز از آن بازديد كرديم در دست اجرا دارد.

وي افزود: پروژه انتقال آب به طول ۸۱ كيلومتر از زرينه‎رود به شهر تبريز و تأمين آب شرب مردم شريف اين شهر و همچنين سد كلقان چاي كه طي روزهاي گذشته به بهره‎برداري رسيدند، از ديگر پروژه‎هايي هستند كه جهادگران قرارگاه خاتم در دست اجرا دارند.

تحريم ها بيش تر شد؛ تجربه ناموفق را نبايد تكرار كرد

دكتر فواد ايزدي در روزنامه جام جم نوشت: جمهوري اسلامي ايران در سال‎هاي گذشته نشان داده ترسي از گفتار و ديدار و گفت‎وگو و مذاكره ندارد و آقاي ظريف، وزير خارجه كشورمان در تعداد ديدارهاي با وزير خارجه آمريكا ركورد زد.

اين نكته را بايد در نظر داشت كه زماني ديدار و مذاكره مفيد خواهد بود كه نتيجه مثبتي از آن عايد كشور شود. واقعيت اين است تجربه قبلي مذاكرات ايران با طرف‎هاي آمريكايي موفق نبود. قبل از برجام ما يك ميليون بشكه نفت مي‎فروختيم و در عين حال تحريم بوديم اما بعد از برجام علاوه بر تشديد تحريم‎ها فروش نفت ما به حداقل رسيده است.

اساساً تحريم‎هاي قبل و بعد از برجام قابل مقايسه نيست و بعد از برجام ما تحريم‎هاي شديدتري را تجربه كرديم. حرف‎هاي آقاي رئيس جمهور هم در زمان انعقاد برجام با اين مضمون كه از اين پس تحريم‎ها لغو خواهد شد، صحيح نبود.

از سوي ديگر ما با يك دولت معمولي و عادي در آمريكا در گذشته مذاكره كرديم و اين در حالي است كه در شرايط كنوني با فردي دمدمي مزاج مثل ترامپ مواجه هستيم كه حرف او در شب و روز با هم متفاوت است. از اين رو گمان نمي‎كنم كه تكرار تجربه تلخ دولت در شش ساله گذشته كار هوشمندانه‎اي باشد.

دولت آقاي روحاني چند سال قبل از برجام كشور را معطل انعقاد اين قرارداد كرد و بعد از اين توافق هم گره‎اي از مشكلات كشور گشوده نشد. از سوي ديگر، بعد از خروج آمريكا ما درگير و معطل برجام اروپايي بوديم كه باز هم به نتيجه نرسيديم. الان هم باز بحث مذاكره دوباره تكرار مي‎شود.

ذخاير اورانيوم غني شده ايران از سقف برجام فراتر رفته است

آژانس بين‎المللي انرژي اتمي‎اعلام كرد كه ذخاير اورانيوم غني‎شده ايران از سقف مجاز در برجام فراتر رفته است. بر اساس گزارش آژانس بين‎المللي انرژي اتمي، سطح اورانيوم غني‎سازي شده ايران به 241 كيلوگرم رسيده كه از حد مجاز 202 كيلوگرم فراتر رفته است.

آژانس بين‎المللي انرژي اتمي‎اعلام كرده كه اين نهاد از ايران خواستار همكاري كامل و به‎موقع بوده و آژانس بين‎المللي انرژي اتمي‎اين هدف را با ايران پيگيري مي‎كند.

به گزارش فارس، اين شانزدهمين گزارش آژانس بين‎المللي انرژي اتمي‎درباره برجام بوده و در اين گزارش اعلام شده كه درصد خلوص غني‎سازي اورانيوم ايران فراتر از 3/67 درصد شده و به 4/5 درصد رسيده است.

آمريكا يك سال پيش علي‎رغم مخالفت‎هاي كشورهاي امضاكننده برجام و پايبندي ايران به تعهداتش ذيل برجام، به‎صورت يك‎جانبه از توافق هسته‎اي خارج شد و اعمال فشار به تهران را به اميد واداركردن ايران به مذاكره مجدد درباره يك توافق جديد در پيش گرفت.

جمهوري اسلامي ايران نيز بعد از خروج آمريكا از برجام يك سال «صبر راهبردي» را در دستور كار قرار داد و در پايان يك سال، به طرف‎هاي توافق هسته‎اي به‎ويژه كشورهاي اروپايي كه وعده جبران خروج آمريكا را مي‎دادند، مهلت داد به تعهدات خود ذيل توافق هسته‎اي عمل كنند.

با گذشت يك سال و محقق نشدن وعده‎هاي اروپا، شوراي عالي امنيت ملي ايران در بيانيه‎اي روز ۱۸ ارديبهشت‎ماه به طرف‎هاي توافق هشدار داد درصورتي‎كه ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمينه‎هاي نفتي و بانكي عمل نكنند ايران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذيل اين توافق خواهد كاست.

عضو كميسيون صنايع مجلس:
هزينه سفر خارجي برخي مديران خودروسازي 700 ميليون تومان است!

محمدرضا منصوري در ميزگرد خصوصي‎سازي صنعت خودرو با همت بسيج دانشجويي سه دانشگاه خواجه نصير، امام صادق(ع) و دانشگاه تهران اظهار داشت: خودروسازان با وجود اين‎كه خودروهاي داخلي را به سه برابر قيمت جهاني فروخته‎اند و بازار انحصاري هم دارند، اما در عين حال بزرگ‎ترين بدهكاران كشور هستند.

به گزارش خبرگزاري فارس وي افزود: دو شركت ايران‎خودرو و سايپا در مجموع 80 هزار ميليارد تومان بدهي به بانك‎ها و مردم دارند.

عضو كميسيون صنايع مجلس ادامه داد: تنها راه نجات كشور اين است كه خصوصي‎سازي به معناي واقعي انجام شود و بخش خصوصي در اقتصاد فعال شود، اما من خوش‎بين نيستم كه خصوصي‎سازي فعلي جواب دهد زيرا مديران مي‎گويند سفره‎اي پهن است و كسي حاضر نيست اين سفره منافع را جمع كند.

وي با بيان اين‎كه در حال حاضر نمي‎توان يك كارخانه دولتي در كشور نشان داد كه سودده باشد، گفت: خودروسازي در كشور ما مريض و فاسد است.

به گفته اين نماينده مجلس، بازار خودروسازي به‎گونه‎اي انحصاري است كه حتي حاضر نيست پنج درصد بازار را هم واگذار كند، در اين شرايط برخي مديران خودروسازي سفرهاي خارجي به چين انجام مي‎دهند و فاكتورهاي 700 ميليوني براي شركت مي‎آورند.

منصوري اضافه كرد: دولت نه مي‎خواهد و نه مي‎تواند ابزار قدرت خود را در خودروسازان از دست بدهد. با دستور فلان شخص را مي‎آورند و در مجموعه‎اي كه ورشكسته است چند هزار كارمند اضافه مي‎كنند و از اين به بعد هم كارمندان اضافه مي‎شود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت:
تشكيل جبهه اقتصادي لازمه بي اثرسازي تحريم ها است

سعيد جليلي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، به همراه تيم‎هاي اقتصادي دولت سايه در نشستي چند ساعته به توضيح نقاط داراي اهميت براي عمليات‎هاي دانشجويي و مطالبه‎گري پرداخت.

به گزارش فارس، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در ابتداي اين نشست با تشبيه جنگ اقتصادي امروز به دوران دفاع مقدس، تشكيل جبهه اقتصادي را لازمه بي‎اثرسازي تحريم‎ها دانست و ابراز داشت: تحميل جنگ اقتصادي به ملت ايران بدين معناست كه برآورد دشمن از يگان‎هاي اقتصادي ما آن‎ها را متقاعد كرده تا از اين طريق به اهداف خود برسند، كما اين‎كه ضعف در نيروي نظامي پس از وقوع انقلاب اسلامي، صدام و پشتيبانان او را به اين نتيجه رساند.

جليلي عنوان كرد: براي مبارزه با اين جنگ تحميلي در حوزه اقتصاد همه ما از جمله دانشگاه و تشكل‎هاي دانشجويي بايد در جبهه‎هاي جنگ اقتصادي حضور پيدا كنيم و نسبت خود و نقش مؤثر و حداكثري خود را تعريف و ايفاء كنيم.

وي با اشاره به فرمان آتش به اختيار رهبر انقلاب خاطرنشان كرد: نبايد معطل كسي ماند؛ جليلي و ديگران فرقي ندارند. گفتماني كه ما تحت عنوان «دولت سايه» آن را پيگيري مي‎كنيم و مدعي هستيم كه سايه به سايه بايد مسائل كشور را دنبال كرد و به تناسب موضوع به تأييد، تصحيح يا تكميل آنها پرداخت در هر دانشكده و دانشگاهي نيز قابل پيگيري توسط تشكل‎هاي دانشجويي است.

عضو مجلس خبرگان:
برخي مسؤولان دركي از نفوذ فرهنگي ندارند

آيت‎الله توكل نماينده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبري در گفت وگو با رسا با تأكيد بر اين‎كه نفوذ فرهنگي آخرين حربه دشمن براي از بين‎بردن نظام اسلامي است، ادامه داد: متأسفانه مشاهده كرديم كه دشمن با در پيش گرفتن اين حربه توانست در زمينه عفاف و حجاب به مملكت اسلامي ضربه وارد كند؛ بدحجابي‎ها و بعضاً بي‎حجابي‎ها نتيجه نفوذ فرهنگي دشمن است و متأسفانه برخي از بانوان جامعه تابع نفوذ فرهنگي دشمن شدند.

وي با اشاره به اين‎كه دولت براي مبارزه با بدحجابي‎ها بايد كارمندان خود را به حجاب مقيد كند، گفت: اگر اين كار انجام شود بخش عظيمي از جامعه ملزم به رعايت حجاب مي‎شوند؛ همچنين دولت بايد پس از اجراي اين اقدام سعي كند تا فرهنگ عفاف و حجاب را‎ترويج دهد.

آيت‎الله توكل اضافه كرد: آيا مملكتي كه توانست صدام را از خاك خود بيرون كند، در زمينه حجاب مي‎لنگد؟ اگر دست مراكز مختلف در زمينه‎ترويج فرهنگ عفاف و حجاب باز باشد، همه مشكلات در رابطه با بدحجابي‎ها و بي‎حجابي‎ها به سرعت حل خواهد شد.

عضو مجلس خبرگان با انتقاد از اين‎كه برخي مسؤولان دركي از نفوذ فرهنگي دشمن ندارند، عنوان كرد: عده‎اي از مسؤولان مي‎دانند كه اگر بنا باشد با ولنگاران فرهنگي برخورد شود، بايد با نزديكان خود نيز برخورد كنند؛ وزير ارشاد براي فرهنگ چه كرده است؟ وزير ارشاد در زمينه‎هاي فرهنگي از اختيارات بسياري برخوردار است، اما كجا سراغ داريم كه ايشان اطلاعيه‎اي محكم و يا طرحي قاطع براي حل مشكلات مربوط به حجاب ارائه داده باشد؟

افزايش صادرات فرآورده هاي نفتي ايران با وجود تحريم هاي آمريكا

به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از رويترز، در حالي كه تحريم‎هاي آمريكا عليه صنعت نفت ايران صادرات اين كشور عضو اوپك را 80 درصد كاهش داده، فروش محصولات نفتي ايران همچنان با 500 ميليون دلار در ماه بالاست.

تحريم‎ها تأثير چنداني بر صادرات محصولات نفتي ايران نگذاشته است؛ محصولاتي مانند گازوئيل كه در توليد برق و كشتيراني استفاده مي‎شود يا ال‎پي‎جي كه به‎عنوان گاز پخت‎وپز و در پتروشيمي كاربرد دارد.

بيژن زنگنه وزير نفت ايران گفت صادرات محصولات نفتي ايران در ماه اوت به بالاترين حد رسيده است و ايران در صادرات اين محصولات هيچ مشكلي ندارد.

شركت مشاوره بين‎المللي انرژي اف‎جي‎اي تخمين مي‎زند كه صادرات محصولات نفتي ايران 400 هزار تا 500 هزار بشكه در روز باشد. اطلاعات ريفينيتيو ايكون نشان مي‎دهد ايران در ماه اوت بيش از 230 هزار بشكه در روز گازوئيل به امارات متحده عربي صادر كرده كه بيش از 220 هزار بشكه صادرات در ماه جولاي است. با قيمت فعلي، چنين فروشي 300 ميليون دلار در ماه درآمد دارد.

شركت اطلاعات كپلر مي‎گويد ايران در جولاي 514 هزار تن ال‎پي‎جي صادر كرده كه معادل 200 هزار بشكه در روز است و 180 ميليون دلار ارزش دارد. ايران در ماه ژوئن 579 هزار تن صادر كرده بود كه 95 درصد آن را چين دريافت كرد.

ايمان ناصري، مدير بخش خاورميانه شركت اف‎جي‎اي و مشاور بازار نفت گفت به‎خلاف نفت خام كه خريدار نهايي آن يك پالايشگاه است، گازوئيل و ال‎پي‎جي خريداران بسياري در صنايع كوچك و مناطق مسكوني دارند و بازار براي اين محصول بسيار گسترده است.

به مناسبت روز نيروي پدافند هوايي ارتش؛
پهپاد رزمي، پدافندي و نقطه زن «كيان» رونمايي شد

امير سرتيپ عليرضا صباحي فرد فرمانده نيروي پدافند هوايي ارتش در مراسم رونمايي از پهپاد "كيان" گفت: پهپاد رزمي و پدافندي "كيان" در دو نوع و با توانايي سرعت بالا براي ماموريت‎هاي رهگيري و شناسايي و مداومت پروازي بالا براي انجام ماموريت‎هاي نقطه زني طراحي شده است.

وي افزود: پهپاد پيشرفته "كيان" با توسعه توانمندي پهپادي ظرفيت پدافند هواپايه را در نيروي پدافند هوايي ارتقا مي‎دهد.

به گزارش خبرگزاري دانشجو، فرمانده نيروي پدافند هوايي ارتش تاكيد كرد: اين پرنده پيشرفته با دستور و حمايت فرمانده كل ارتش توسط متخصصين جوان يگان پهپاد نيروي پدافند هوايي ارتش در زمان تقريبي يكسال طراحي، توليد و آزمايش عملياتي شده است.

 اخبار ويژه

يك روزنامه اصلاح‎طلب مطرح كرد؛
نرخ تورم: دولت احمدي نژاد 34 درصد، در دولت روحاني 42 درصد!

يك روزنامه اصلاح‎طلب مي‎گويد: دولت روحاني چند درصد بيش‎تر تا شكستن ركورد دولت سازندگي درباره تورم فاصله ندارد.
شرق با اشاره به تورم 42/2 درصدي، تيتر زده «5 پله تا شكستن ركورد دولت سازندگي» نوشت: نرخ تورم سالانه 42/2 درصدي در حالي مطرح مي‎شود كه پيش‎تر در دوران سازندگي و پس از جنگ، تورم 49/4 درصدي را تجربه كرده بوديم. اين نرخ ديگر بالاي ۴۰ درصد را نديده بود و حتي در بالاترين ارقامي كه در سال ۹۲ در دولت محمود احمدي‎نژاد تجربه شده بود، نرخ تورم سالانه به 34/7 درصد رسيده بود. حالا دوباره نرخ تورم به بالاي ۴۰ درصد بازگشته. سياست‎هاي نادرست ارزي و حذف ارز ترجيحي دو عاملي هستند كه از سوي برخي كارشناسان براي افزايش نرخ تورم برشمرده مي‎شوند.
بايزيد مردوخي، اقتصاددان، در گفت‎و‎گو با «شرق» مي‎گويد: درك مفهوم تورم يا اثر تورم از سوي افراد جامعه، تناسبي با آمارهاي اعلامي ندارد. آمار و ارقام به درد تحليلگران مي‎خورد كه بتوانند سياست‎هاي خود را بر پايه آن تنظيم كنند.
مردوخي در ادامه مي‎افزايد: افراد جامعه آنچه را در ماه‎هاي قبل مبني بر بالا‎بودن نرخ تورم در حدود ۵۰ درصد مي‎شنيدند، كماكان احساس مي‎كنند و كاهش آن براي‎شان ملموس نيست، در واقع درك مردم از قيمت‎ها همان ارقام پيشين است.
اين كارشناس با بيان اين‎كه اغلب از سوي جامعه، ارقام اعلامي با واقعيت همخواني ندارد، ادامه مي‎دهد: لزوما شاهد اين هماهنگي بين احساس مردم با آمارها نيستيم. جاي خوشحالي است كه رقم تورم ماهانه كاهش يافته است؛ اما هنوز آن‎قدر بالاست كه در زندگي مردم در چند سال اخير، كم‎سابقه بوده است.

پشت پرده موضعگيري بحرين و امارات عليه عمليات حزب الله

به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از عرب 48، «يسرائيل كاتس» وزير خارجه اسرائيل، - دوشنبه اين هفته - اظهارات مقام‎هاي بحرين و امارات در در محكوم كردن حملات موشكي حزب‎ا... لبنان به ارتش صهيونيستي را در چارچوب «تماس‎هاي محرمانه اسرائيل با اين دو كشور» قلمداد كرد.
ساعاتي پس از پاسخ اخير مقاومت لبنان به تجاوز رژيم صهيونيستي به اين كشور، «خالد بن احمد آل خليفه» وزير خارجه بحرين در توييتي نوشت: «حمله گروهي به گروه ديگر، مساله‎اي است كه قوانين بين‎المللي آن را منع مي‎كند و به نظاره نشستن كشوري در قبال درگيري‎هايي كه در مرزهايش رخ مي‎دهد و مردمش را به خطر مي‎اندازد، سهل‎انگاري بزرگ اين كشور در برعهده گرفتن مسؤوليت‎هايش به حساب مي‎آيد.»
«انور قرقاش» وزير مشاور دولت امارات در امور خارجه نيز طي پيامي توييتري، از وضعيت لبنان و تنش اخير ميان رژيم صهيونيستي و حزب‎ا... انتقاد كرد و مدعي شد: «تا زماني‎كه لبناني‎ها از تصميم‎گيري‎هاي يك‎جانبه و پيامدهاي آن رنج مي‎برند قلب ما با لبنان و لبناني‎ها است. منطق حكم مي‎كند تصميم جنگ، صلح و ثبات توسط دولت گرفته شود و در وهله نخست، بيانگر منافع ملي و سلامت شهروندان باشد.»
مسؤولان آمريكايي در ماه آگوست گذشته اعلام كردند كه امارات و اسرائيل طي ماه‎هاي اخير نشست‎هاي محرمانه‎اي براي تبادل اطلاعات و هماهنگ كردن تلاش‎ها جهت رويارويي با آن چه آن را «تهديد فزاينده ايران» عنوان مي‎كنند، برگزار كرده‎اند.
روزنامه «وال استريت ژورنال» آمريكا به نقل از مقام‎هاي آمريكايي افزود، واشنگتن مقدمات اين نشست‎ها را طي ماه‎هاي اخير ترتيب داد.

دليل پشت پرده همكاري ترامپ و بولتون!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريكا از تحريم مؤسسه به اصطلاح بنياد دموكراسي اف دي دي(FDD) از سوي ايران بدجوري عصباني شده.
گفتم: به جهنم! معلوم مي‎شود كه تير ايران به خال خورده. ولي عصبانيت براي آن سيبيل دسته‎موتوري جان بولتون خطرناك است! ممكن است نصف آن را دود بدهد!
گفت: بولتون گفته است هرگونه اقدامي كه به FDD يا هر آمريكايي ديگر آسيب برساند مسؤوليتش با ايران است!
گفتم: به ايران چه ربطي دارد؟! آن‎ها هم اگر مثل تفنگداران دستگير شده آمريكايي خودشان را خيس كنند، مسؤوليتش با خودشان است؟!
گفت: آخه اين پير خرفت به چه درد ترامپ مي‎خوره؟
گفتم: يارو يك سگ پير و دست و پا شكسته داشت، ازش پرسيدند؛ اگر يك نفر بهت حمله كنه چي‎كار مي‎كني؟ گفت؛ ميذارمش توي فرقون و طرف رو دنبال مي‎كنم!