صفحه اول

نماينده ولي فقيه در سپاه قدس:
بايد حرف حق را زد و جز از خدا نترسيد

به گزارش خبرگزاري تسنيم از كرمان، حجت الاسلام والمسلمين علي شيرازي شامگاه يكشنبه در دومين شب از ماه محرم در جمع عزاداران اباعبدالله(ع) در حسينه ثارالله كرمان با اشاره به سخن امام باقر(ع) در ارتباط با آخرالزمان اظهار داشت: در اين دوران افرادي وجود دارند كه متظاهر به دين هستند و در ظاهر به دين عمل مي‎كنند و البته مورد اعتماد مردم هستند.

وي با طرح اين سوال كه اين افراد چه كساني هستند افزود: در صدر اسلام افرادي بودند كه مبلغ دين بوده و مبلغان زمان خود به حساب مي‎آمدند اما افرادي ديگر خود را شبيه اين افراد كرده و لباس آن‎ها را مي‎پوشيدند.

نماينده ولي فقيه در نيروي قدس سپاه پاسداران گفت: اين افراد امروز نيز هستند و اصطلاحا به آن‎ها روحاني‎نما گفته مي‎شود كه فقط ظاهري اسلامي دارند اما در باطن و عمل اهل عبادت نبوده و توجهي به خدا ندارند.

وي با بيان اين‎كه اين افراد علم لازم و كافي را نداشته و سطحي‎نگر هستند و البته بعضي از مردم آن‎ها را الگوي خود قرار داده و از آن‎ها تبعيت مي‎كنند افزود: اين افراد دنبال بهانه‎اي هستند كه از امر به معروف و نهي از منكر در جامعه فرار كنند.

شيرازي با اشاره به اين‎كه اين افراد تظاهر به دين مي‎كنند اما به دنبال بهانه‎اي براي فرار از تكليف هستند افزود: استدلال اين افراد براي فرار از امر به معروف و نهي از منكر اين است كه اگر مردم را از گناه نهي كنيم باعث مي‎شود مردم از ما برگردند و به ما پشت كنند يا در انتخابات از ما حمايت نكنند.

وي با بيان اين‎كه اين افراد عمل به دين و حفظ ارزش‎هاي اسلامي در جامعه برايشان مهم نيست تصريح كرد: براي اين عده فقط رسيدن به خواسته‎ها و اهدافشان مهم است.

نماينده ولي فقيه در نيروي قدس سپاه پاسداران با بيان اين‎كه اگر در مجلسي رئيس جمهور دعوت شود چند نفر هم چادر از سر برداشتند اشكالي ندارد؛ آزادي است گفت: مهم اين است كه مردم راي بدهند و عده‎اي خوششان بيايد و حمايت كنند!

وي با اشاره به اين‎كه از ديدگاه اين افراد هر كاري كه مانع پشتيباني از ما شود ممنوع و اگر حمايت مردم را به‎دنبال داشته باشد مانعي ندارد افزود: حكم خدا و امر به معروف را زير پا گذاشته تا عده‎اي با ما باشند.

شيرازي با بيان اين‎كه در آخرالزمان كساني كه تظاهر به دين مي‎كنند به دنبال اين هستند تا از روحانيت اصيل اشكال بگيرند تا حقيقت دين براي مردم تبيين نشود تصريح كرد: همه معصوم نيستند اما پررنگ كردن اين مشكلات براي كمرنگ كردن مباني دين و ارزش‎ها در جامعه است.

وي با اشاره به اين‎كه اين افراد به دنبال نماز و عبادتي هستند كه ضرر مالي و جاني براي آن‎ها نداشته باشد گفت: اين افراد اگر نماز نيز برايشان ضرر مالي و جاني داشته باشد نماز را هم كنار گذاشته با علم به اين‎كه نماز ستون دين است.

نماينده ولي فقيه در نيروي قدس سپاه پاسداران با اشاره به سخن امام باقر(ع) كه اين افراد همان طور كه امر به معروف و نهي از منكر را كنار مي‎گذارد نماز و روزه و دين را هم كنار مي‎گذارند گفت: بالاترين فريضه امر به معروف و نهي از منكر است و اگر در جامعه اسلامي امر به معروف و نهي از منكر ترك شود تمام فريضه‎ها ترك مي‎شود.

وي با بيان اين‎كه اگر در جامعه‎اي مردم از اين افراد پيروي و تقليد كنند خداوند عذابش را بر آن جامعه نازل مي‎كند گفت: در جامعه‎اي كه امر به معروف و نهي از منكر در آن ترك شده است خوب و بد و بزرگ و كوچك با يكديگر مي‎سوزند.

شيرازي با اشاره به اين‎كه امام باقر(ع) اينگونه بيان مي‎كند كه امنيت يك جامعه در گرو احياي امر به معروف و نهي از منكر در آن است افزود: در جامعه‎اي كه به حق عمل مي‎شود و امر به معروف و نهي از منكر در آن جاري است حق به حقدار مي‎رسد.

وي با بيان اين‎كه در مرحله اول بايد انزجار قلبي از يك گناه داشت و در مرحله دوم اعتراض زباني است گفت: نمي‎شود ما خودمان را پيرو اسلام بدانيم اما در مقابل فردي كه اشتباه مي‎كند ساكت بمانيم و چيزي نگوييم.

نماينده ولي فقيه در نيروي قدس سپاه پاسداران با اشاره به اين‎كه بايد حرف حق را زد و از هيچ كسي جز خدا نترسيد گفت: اگر شما امر به معروف كرديد و ديگران توجه كردند شما به هدف خود رسيده‎ايد اما اگر توجه نكردند بايد با اين افراد با شدت برخورد كرد.

وي با بيان اين‎كه اين حركت بايد براي رضاي خداوند باشد و چيز ديگري در ذهن نباشد افزود: تا زماني كه اين كار را انجام مي‎دهيم جامعه در مسير خدا قرار مي‎گيرد و مردم خدا را بندگي مي‎كنند.

شيرازي با اشاره به اين‎كه بالاترين امر به معروف و نهي از منكر ايستادگي در مقابل دشمن است و بايد ريشه دشمن را زد عنوان كرد: بعضي‎ها در مقابل صداي موسيقي يا چند تار بيرون آمده از موي يك خانم امر به معروف مي‎كنند كه بايد بكنند اما در جايي كه اساس نظام و اساس دين در خطر است ساكت مي‎مانند!

وي با بيان اين‎كه امام حسين(ع)كشته نشد كه ما اشك بريزيم، به شهادت رسيد كه ما در مقابل دشمنان اسلام و مقابل آمريكا ايستادگي كنيم گفت:عاشورايي بودن يعني انديشه حسيني را در جامعه پياده كردن و با تمام وجود بايد براي پياده كردن ارزش‎هاي عاشورا در جامعه عمل كنيم.

تحليلگر آلماني:
ايران قدرتي غيرقابل انكار در منطقه است

كرستن كنيپ تحليلگر دويچه‎وله نوشت: ايران دشمنان زيادي دارد؛ اسرائيل، عربستان سعودي و آمريكا. اين كشور اما توانسته به قدرتي منطقه‎اي تبديل شود.

رابطه سوريه و ايران به سال‎هاي پيش از انقلاب ۵۷ در ايران بازمي‎گردد. پس از انقلاب، سوريه متحد ايران باقي ماند و در جريان جنگ ايران و عراق تنها كشور عربي بود كه كنار جمهوري اسلامي ايران ايستاد. پس از روي كار آمدن بشار اسد، ايران و حزب‎ا... لبنان به حاميان اصلي رئيس جمهور جوان سوريه تبديل شدند. اعزام نيروهاي رزمي وابسته به سپاه پاسداران و مستشاران نظامي سپاه به دمشق گام بعدي ايران بود.

ايران از طريق حزب‎ا... در لبنان نيز حضور دارد. اين گروه شبه‎نظامي سال ۱۹۸۲ در جريان جنگ داخلي لبنان با هدف مقابله با ارتش اسرائيل كه همان سال وارد جنوب لبنان شده بود، تأسيس شد. مدت كوتاهي بعد از تأسيس آن، ايران با اعزام يك هزار و ۵۰۰ رزمنده سپاه اين گروه را تقويت كرد. هدف از اين اقدام صدور انقلاب اسلامي سال ۵۷ ايران به لبنان بود.

سه سال بعد اين گروه «حزب‎الله» نام گرفت. سال ۲۰۰۶ ميلادي در جريان جنگ حزب‎ا... و اسرائيل روزنامه شرق‎الاوسط گزارش داد كه ايران حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ موشك در اختيار اين گروه شبه‎نظامي قرار داده است. علاوه بر آن، حدود سه هزار نيروي حزب‎ا... نيز در ايران آموزش ديده‎اند.

ارتش اسرائيل سال ۲۰۰۷ اعلام كرد كه ما در لبنان با يك گروه شبه‎نظامي طرف هستيم كه در واقع يگان ويژه ارتش ايران است.

ايران در عراق هم حضور چشمگيري دارد. پس از مداخله نظامي آمريكا در عراق، سال ۲۰۰۳ ميلادي ايران از فروپاشي قدرت در اين كشور براي گسترش نفوذ خود سود جست.

رهبري ايران از يك سو در پي آن است كه مانع از تكرار جنگ هشت ساله با عراق شود و با گرو‎ه‎هاي تروريستي جهادي مانند القاعده و دولت اسلامي(داعش) در عراق مبارزه مي‎كند. ايران همزمان تلاش مي‎كند تا حد ممكن با حضور ايالات متحده آمريكا در عراق مقابله كند. در عين حال، حفظ تماميت ارضي عراق براي ايران اهميت بسياري دارد. تجزيه عراق، ثبات ناپايدار منطقه را برهم خواهد زد و تهديدي جدي براي امنيت ايران خواهد بود. از آن گذشته، حفاظت از شهرهاي نجف و كربلا كه براي شيعيان مقدس هستند، براي ايران مطرح است. ميليو‎ن‎ها ايراني هر سال براي زيارت به عراق سفر مي‎كنند.

در يمن هم نمي‎توان نفوذ ايران را ناديده گرفت. در اين كشور شيعيان حوثي راه نفوذ ايران را هموار كردند. ايران از شيعيان حوثي در يمن حمايت مي‎كند كه در برابر عربستان ايستاده است.

ايران در درجه نخست روي تجهيزات نظامي حوثي‎ها تمركز كرده است. نكته مهم اينجاست كه ايران در يمن حضور مستقيم ندارد. در نتيجه از طريق نظامي نمي‎توان ايران را از اين كشور بيرون راند، به همين دليل ائتلاف عربستان وارد جنگي فرسايشي شده است.

ايران با گروه حماس كه نوار غزه را تحت كنترل دارد، رابطه نزديكي دارد. حماس، با اين‎كه يك سازمان سني‎مذهب است‎، ايران از آن حمايت مي‎كند. البته ايران در نوار غزه از «جهاد اسلامي» هم پشتيباني مي‎كند پيشتر چندين‎بار بدون دخالت حماس به خاك اسرائيل حمله كرده است.

ايران در ماه‎هاي اخير قدرت نظامي خود را در تنگه هرمز نشان داده است. اين گذرگاه دريايي يكي از مهم‎ترين مسيرهاي حمل‎ونقل انرژي در جهان است. از زمان حضور ناو هواپيمابر آمريكا در منطقه چند نفتكش خارجي از جمله نفتكش‎هاي عربستان در تنگه هرمز مورد حمله قرار گرفتند. ايران مي‎تواند حمل‎ونقل در تنگه هرمز را به‎طور جزيي يا كامل مختل و اقتصاد جهاني را گرفتار چالش كند. براي چنين اقدامي سپاه پاسداران مي‎تواند نقش مهمي ايفا كند.

تئودور كارسيك، يك كارشناس نظامي در مقاله‎اي براي روزنامه «عرب نيوز» نوشته است: «ايران مي‎تواند خطوط كشتيراني خليج فارس را با زرادخانه وسيعي كه دارد - مانند زيردريايي، اژدر هوشمند، مين‎هاي كنترل از راه دور يا از پيش نصب شده و ضد كشتي از داخل خاك خود يا جزاير اين كشور - تهديد كند.» ايران زرادخانه خود را با قايق‎هاي تندرو و هواپيماهاي بدون سرنشين تكميل كرده و مي‎تواند با تاكتيك‎هاي چريكي، حريفي دشوار در نبرد نظامي باشد.