صفحه حوزه و دانشگاه

شوكت يا تضعيف مرجعيت؟!

به گزارش باشگاه نويسندگان خبرگزاري رسا، در گذشته، علماي بزرگ وقتي جايگاه مرجعيت پيدا مي‎كردند، نه تنها اقبال نمي‎كردند كه بسيار متأسف و ناراحت مي‎شدند و خود را كنار مي‎كشيدند و به زحمت رساله مي‎دادند. حتي در مورد خود حضرت امام خميني، همه بزرگان، شاگردان و اطرافيانشان نقل كرده‎اند كه تا زمان حضرت آيت‎الله بروجردي كه ايشان به هيچ وجه قبول نكردند. بعد از آيت‎الله بروجردي هم به زور و با زحمت، جايگاه مرجعيت را قبول كردند. اين در حالي است كه امروزه در برخي فضا‎ها رساله‎هاي متعدد، برخورد‎هاي خاص و رفتار‎هاي ناشايستي ديده مي‎شود كه متأسفانه آن جايگاه را در بين متدينين، روشن‎فكران و … از بين برده است. در حالي كه اين جايگاه مي‎توانست بسيار برتر و بالاتر باشد.

سال گذشته بود؛ چهارم تيرماه كه اعضاي شوراي عالي حوزه‎هاي علميه در راستاي سلسله نشست‎هاي خود با مراجع عظام تقليد، با حضور در دفتر حضرت آيت‎الله ناصر مكارم شيرازي با ايشان ديدار و گفت وگو كردند. در اين ديدار؛ حضرت آيت‎الله ناصر مكارم شيرازي با اشاره به ظرفيت بالاي حوزه و لزوم استفاده از اين ظرفيت براي ساماندهي و مديريت بهتر حوزه فرمود: يكي از كار‎هايي كه بايد انجام شود اين است كه سنّت‎هاي حوزه را حفظ كنيد تا تحت الشّعاع ديگر فرهنگ‎ها قرار نگيرد؛ چرا كه حوزه خود فرهنگ مستقلي دارد و بايد اين فرهنگ و سنّت حفظ شود.

اين مرجع تقليد كه دبيري شوراي عالي حوزه در سال‎هاي گذشته را نيز در كارنامه خدمات حوزوي خود دارد، افزود: طبق اساسنامه شوراي عالي حوزه، اين شورا مستقل است و اين استقلال فقط به معناي استقلال مالي نيست بلكه استقلال در تصميم گيري‎ها و… را نيز شامل مي‎شود و امام راحل هم بر اين استقلال تأكيد فراوان داشتند.

آيت‎الله مكارم شيرازي ادامه داد: اگر چه معمولاً ديگر استقلال‎ها بدون استقلال مالي انجام نمي‎گيرد ليكن بايد تلاش شود استقلال همه جانبه شوراي عالي و حوزه علميه حفظ شود.

برنامه‎ريزي دشمنان براي تضعيف حوزه علميه و مرجعيت؛ درس خارج حوزه نيز بايد كنترل و ساماندهي شود

آيت‎الله مكارم با اشاره به محدوديت‎هاي حوزه قم و نياز به تخصص‎گرايي در حوزه فرمود: پذيرش طلاب مبتدي را به شهرستان‎ها واگذار كنيد تا حوزه قم بتواند در سطح بالاتري فعاليت كند.

ايشان در ادامه افزود: از آن جايي كه قم مركز حضور فضلا شده، لذا شهرستان‎ها خالي مانده و اين موجب آسيب‎پذيرتر شدن است؛ بنابراين بايد اين موضوع بررسي شود و طرحي اجرايي براي آن انديشيده شود. آيت‎الله مكارم شيرازي با اشاره به دروس خارج حوزه اظهار كرد: درس خارج حوزه نيز بايد كنترل و ساماندهي شود.

در مديريت اقتصادي حوزه برنامه‎ريزي شود

اين مرجع عاليقدر با اشاره به فشار‎هاي اقتصادي و هزينه‎هاي جاري حوزه فرمود: در مديريت حوزه برنامه‎ريزي شود و حتي المقدور هزينه‎ها كنترل و كاهش يابد؛ و با كوچك سازي ساختار نيز مي‎توان هزينه‎ها را كاهش داد.

آيت‎الله مكارم شيرازي با اشاره به مديريت ارشد شوراي عالي بر نهاد‎هاي تبليغي و حوزي فرمود: شوراي عالي حوزه به‎عنوان متولي اصلي مديريت حوزه و نهاد‎هاي تبليغ ديني بايد نظارت كامل بر سازمات تبليغات، دفتر تبليغات و حوزه خواهران نيز داشته باشد.

با انتشار رساله‎ها به دنبال تضعيف مرجعيت هستند!

آيت‎الله مكارم شيرازي با اشاره به معضل مدعيان مرجعيت و انتقاد از وضعيت انتشار رساله‎هاي عمليه گسترش يافته در جامعه افزود: بايد از جامعه مدرسين حوزه علميه خواسته شود، بر رساله‎هاي مدعيان مرجعيت نظارت بيش‎تري داشته باشند؛ چرا كه گروهي با اين تكثير و انتشار رساله به دنبال تضعيف مرجعيت هستند.

آيت‎الله مكارم شيرازي در پايان با اشاره به دست آورد‎ها و پژوهش‎هاي با ارزشي كه در حوزه صورت گرفته فرمود: بايد روزي يا هفته‎اي در سال براي حوزه وجود داشته باشد، تا در آن دستاورد‎ها و فعاليت‎هايي كه انجام شده به اطلاع مردم برسد.

در اين مقال مي‎توان بيان داشت كه مرجعيت اگرچه بخشي از روحانيت است، اما كار ويژه‎هاي خاصي دارد كه اين نقش‎ها توسط آحاد بدنه روحانيت ايفا نمي‎شود؛ به عبارت ديگر مرجع و مرجعيت جايگاه و كاركردي دارد كه نمي‎توان آن را به همه روحانيت تعميم داد. جايگاه مراجع در تاريخ تشيع تا امروز جايگاه رفيعي است كه توانسته پيروان مذهب را در دشواري‎ها رهنمون باشد. جا دارد كه در راستاي تاكيد مراجع معظم تقليد، جامعه مدرسين به‎صورت جدي در اين عرصه ورود كرده تا شان و جايگاه مرجعيت شيعه با عزت حفظ شود و عده‎اي با برخي رفتار‎هاي خلاف سيره و سنت مالوف حوزوي، راه اصيل حوزوي را به كج راهه مبدل نكنند. بايد در همه حال شوكت و قدرت مرجعيت حفظ شود؛ چرا كه اگر اتفاقي بيفتد و شوكت مرجعيت از هم بپاشد هيچ اتحاد و انسجامي در ميان شيعه وجود نخواهد داشت.

همه بخصوص اهل علم بايد توجه داشته باشند كه مرجع ديني، بالاترين مقام ديني تشيع است كه اگر در كنف حفاظت و صيانت نباشد، ديگر چيزي در آن جامعه ارزش نخواهد داشت؛ جامعه‎اي كه رهبران ديني آن بي‎ارزش شوند، بقيه اشخاص، بزرگان و رهبرانش هم بزرگ نخواهند بود. پيامد تضعيف مرجعيت ديني، تضعيف همه چيز است. اگر مرجعيت، تضعيف شود، همه مباني ديني، اخلاقي و ارزشي تضعيف خواهد شد./رسا

آيت‎الله كعبي:
شخصيت آيت الله يزدي از لحاظ فقهي، انقلابي و جايگاه برجسته مديريتي در نظام اسلامي همواره قابل تكريم است

آيت‎الله عباس كعبي عضو هيأت رييسه مجلس خبرگان رهبري با اشاره به بازتاب جهت دار و مغرضانه سخنان منسوب به آيت‎الله يزدي توسط برخي از رسانه‎هاي اصلاح‎طلب گفت:آن چه كه در فضاي مجازي از زبان آيت‎الله يزدي منتشر شده است همان گونه كه مسؤول روابط عمومي جامعه مدرسين اعلام كرد سنديت ندارد و مواضع جامعه مدرسين و آيت‎الله يزدي از وبگاه رسمي و دفتر جامعه مدرسين اعلام مي‎شود.

به گزارش رساع وي با تجليل از شخصيت علمي و انقلابي آيت‎الله يزدي افزود: آيت‎الله يزدي به‎عنوان فقيهي بزرگ و با تجارب ۴۰ ساله در نظام اسلامي و سوابق مبارزاتي فراوان، همواره همراه امام و رهبري بوده و هستند و از موضع تقويت حوزه انقلابي ديدگاه‎هاي خود را با شفافيت و صراحت اعلام مي‎كنند.

آيت‎الله كعبي با اشاره به تلاش دشمن براي تضعيف و تخريب فقها و علماي انقلابي اظهار داشت: آيت‎الله يزدي در بيان مسائل مورد نياز با هيچ كس تعارف ندارد اما نامه جعلي منتشر شده درفضاي مجازي منسوب به رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام توسط اصلاح‎طلبان تندرو تهيه شده وتوسط روابط عمومي مجمع تشخيص تكذيب شده است.

وي ادامه داد: تخريب، تفرقه، تحريك، موج سواري و التهاب آفريني و تضعيف چهره‎هاي موجه نظام اسلامي، فقها، علما و دانشمندان مطرح همواره در دستور كار دشمنان بوده است و ما نبايد مسائل اصلي نظام و كشور را رها كنيم و به حاشيه‎هاي بي‎ارزش و مسائل فرعي بپردازيم، در اين شرايط كشور به انسجام، آرامش، همدلي و هم افزايي نيروهاي انقلاب و بزرگان حوزه نياز دارد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين‎كه برخي به هر بهانه‎اي دنبال تخريب شخصيت‎ها و فقهاي برجسته مانند آيت‎الله يزدي هستند، ابراز داشت: دشمنان سعي دارند كه با ايجاد تفرقه و شايعه جايگاه علماي بزرگ را تضعيف كنند.

وي با تأكيد بر هوشياري در برابر فضاسازي‎هاي رسانه‎اي بدخواهان عنوان كرد: بايد همواره با سعه صدر، هم افزايي، وحدت، انسجام و همدلي به پيش برويم، اگر هم اختلاف سليقه‎اي وجود دارد نبايد آن را در تريبون مطرح كرد، در تريبون‎ها بايد دشمن را ديد و در مقابل دشمن ايستاد، در تريبون‎ها بايد از اقتدار، وحدت و امنيت ملي و عزت و عظمت ملت بزرگ ايران وگفتمان انقلاب و رهبري دفاع كرد.

عضو هيأت رييسه خبرگان تأكيد كرد: شخصيت آيت‎الله يزدي از لحاظ فقهي، انقلابي و جايگاه برجسته مديريتي در نظام اسلامي همواره قابل تكريم و تقدير است به‎ويژه كه ايشان با شجاعت، اخلاص و شفافيت همواره مواضع صريح انقلابي مي‎گيرند، در خط ولايت و رهبري گام بر مي‎دارند و خط قرمز ايشان ولايت فقيه و مصالح عالي نظام اسلامي است.

وي خاطرنشان كرد: بايد با بصيرت در مقابل شايعات دشمن بايستيم و با بي‎اعتنايي و بي‎اعتمادي برخورد كنيم؛ نبايد به شايعات فضاي مجازي اعتماد كرد چرا كه همواره با گناه، تهمت و افترا آميخته است و تخريب بزرگان همواره در دستور كار دشمن قرار دارد؛ بنابراين بايد هوشياري خود را حفظ كنيم.

 حوزه و دانشگاه

حريم مرجعيت
چاپ رساله مخفي

سال‎ها پيش بود كه يكي از دوستان نزديك به دفتر حضرت آيت‎الله بهجت برايم تعريف مي‎كرد كه مراجعات زيادي به دفتر و بيت مرحوم آيت‎الله بهجت مي‎شد تا رساله ايشان را دريافت كنند؛ اما آيت‎الله اجازه انتشار نمي‎دادند و قبول نمي‎كردند كه رساله عمليه ايشان چاپ شود.
بعد‎ها كه ايشان بر اثر كثرت مراجعه علاقمندان رساله عمليه‎اش نوشته شد، هفت بار به‎صورت كاملا مخفي يعني بدون اسم و فاميل به چاپ رسيد. رساله علميه ايشان كه بيش‎تر چاپ‎هاي آن در انتشارات شفق مرحوم علي وافي چاپ مي‎شد با اين‎كه ايشان توزيع رساله را به‎صورت رايگان از سوي دفتر خود به‎دليل اين‎كه آن را تبليغ براي مرجعيت مي‎دانستند، منع كرده بودند، به چاپ ۱۱۷ رسيد. جالب اين‎كه ايشان عنوان" العبد" را براي خود انتخاب كرده بودند و در چاپ ۱۱۰ جلد رساله، تنها عنوان العبد محمد تقي بهجت درج شده است.
در همين ارتباط يكي از مرتبطين ايشان مي‎گويد: ايشان پيش از درگذشت آيت‎الله العظمي اراكي، چون مطلع شدند جامعه مدرسين نظر به معرفي ايشان را دارند، پيغام دادند كه راضي نيستم اسمي از بنده برده شود؛ و بعد از فوت مرحوم اراكي و پيام جامعه مدرسين و اطلاع از انتشار اسمشان فرمودند: «فتاواي بنده را در اختيار كسي قرار ندهيد. از ايشان توضيح خواسته شد فرمودند: صبر كنيد، همه رساله خود را نشر دهند، بعد‎ها اگر كسي ماند و از ديگران تقليد نكرد و فقط خواست از ما تقليد كند آن وقت فتاوي را منتشر كنيد» چندين ماه پس از اين رخداد رساله ايشان توسط بعضي از اهل لبنان به چاپ رسيد.
ايشان به شدت از شهرت دوري مي‎كردند و با وجود اين‎كه از مقام والاي علمي برخوردار بودند در كمال زهد و ساده زيستي زندگي مي‎كردند. سال‎ها خانه نقلي و قديمي ايشان در منتهي اليه گذرخان قم، الگويي براي تمامي مردمي بود كه از راه‎هاي دور و نزديك خود را به خانه ايشان مي‎رساندند تا در مشايعت پياده از خانه تا مسجد، اين عالم وارسته ديني را همراهي كنند.
جد و جهد علمي گسترده، درك اساتيد والاي حوزه علميه نجف و قم، مشاركت گسترده در درس و بحث فقهي و اصولي به گونه‎اي كه ايشان يكي از مستشكل‎هاي معروف دروس اساتيد خود شناخته مي‎شد، بهره‎گيري از محضر اساتيد بزرگ اخلاق و عرفان همچون آقا سيد علي آقاي قاضي و در ادامه درس‎هاي پر رونق ايشان در مسجد فاطميه و شاگرد پروري گسترده ايشان، همه نشان دهنده اوج مقام علمي ايشان بود به گونه‎اي كه آيت‎الله علي مشكيني(ره) رئيس وقت جامعه مدرسين حوزه علميه قم، مي‎فرمودند: آيت‎الله بهجت از جهت شأن علمي هم در فقه و هم در اصول، در يك مرتبه خيلي بالايي در ميان فقهاي شيعه قرار دارند، و از جهت تقوا و كمالات و عظمت روحي در مرحله‎اي بالاتر از آن مي‎باشند.