صفحه بين الملل

بعد از گذشت سه سال از اجراي برجام و خروج آمريكا؛
مذاكرات دوباره با كدخدا در راه است؟!

به نوشته جهان نيوز، چندي پيش بنا به اعلام منابع رسانه‎اي داخلي و خارجي، پاريس به‎عنوان يكي از شركاي امريكا و همچنين اعضاي باقيمانده در برجام و مشتاق به اجراي اين توافق، در پيشنهادي توهين‎آميز و فريبكارانه مدعي شده بود كه فرانسه ۵ ميليارد دلار و باقي اعضاي برجام ۱۰ ميليارد دلار نقدينگي اينستكس را تأمين خواهند كرد و ايران بايد در ازاي اين وعده نسيه، برنامه موشكي و قدرت منطقه‎اي را متوقف كرده و محدوديت‎هاي صنعت هسته‎اي خود را نيز دائمي كند!

اما اينك روزنامه ايران درباره دستاورد سفر ظريف به فرانسه و ديدار با مكرون نوشته است: «گفت‎وگوهاي فشرده حسن روحاني و امانوئل مكرون، رؤساي جمهور ايران و فرانسه در هفته‎هاي اخير در حالي به تبادل بسته‎هاي پيشنهادي با هدف حفظ برجام انجاميده است كه امكان وقوع نقطه عطف جديدي در مذاكرات دو كشور پيرامون اين موضوع و در ابعادي جدي‎تر مطرح شده است. عقب‎نشيني فرانسه از خواسته خود مبني بر مذاكره پيرامون فعاليت‎هاي موشكي ايران، جديدترين تحولي است كه در روند مذاكرات جاري تهران و پاريس روي داده است. چه اين موضوع جزو سه پيش‎شرط مقام‎هاي پاريسي در بسته پيشنهادي به تهران در ازاي ارائه كمك‎هاي اقتصادي بود كه طبق اطلاعات به دست آمده در نتيجه ديپلماسي مبتكرانه تهران از روي ميز گفت‎وگوها كنار رفته است».

در ادامه گزارش ارگان رسانه‎اي دولت آمده است: «بنابر اطلاعاتي كه منابع آگاه در اختيار «ايران» قرار دادند، در گفت‎وگوهاي اخير مقام‎هاي ايراني و فرانسوي كه با ملاقات خصوصي ظريف و مكرون پشت درهاي بسته پيشرفت بيش‎تري يافته، پاريس از شروط اوليه خود يعني درخواست براي مذاكره درباره فعاليت‎هاي موشكي ايران عقب‎نشيني كرده است و تمام توجه مسؤولان تصميم‎گير سياست خارجي فرانسوي بر يافتن راهكار مالي جهت محقق كردن منافع اقتصادي تهران متمركز شده است. ناگفته پيداست بسته پيشنهادي ايران كه بي‎ترديد با رد گزينه‎هاي پيشنهادي پاريس همراه بوده است، به پايه‎اي براي تداوم نتيجه‎بخش مذاكراتي سازنده تبديل شده است. اين گفته ظريف ساعتي بعد از ديدار مكرون در پاريس كه «پيشنهادهاي رئيس جمهوري فرانسه، پيشنهادهاي خوبي براي نجات توافق هسته‎اي است»، نشان داد ديپلماسي مبتكرانه تهران چه اندازه در حساس‎ترين پيچ اجراي برجام به كار آمده است».

بايد گفت آن پيشنهاد گفته شده فرانسه از آن جهت توهين‎آميز و فريبكارانه است كه طرف اروپايي در برجام متعهد شده بود كه ضمن خريد نفت از ايران و پرداخت پول آن، تبادلات بانكي را نيز برقرار كرده و همچنين كالاهاي تحريمي را با ايران مبادله كند؛ اما اعضاي اروپايي برجام طبق سازوكار اينستكس، به هيچ عنوان از ايران نفت نمي‎خرند و تبادلات بانكي را نيز برقرار نمي‎كنند؛ بلكه صرفاً از طريق اين كانال، در ازاي خريد نفت ايران توسط كشورهاي غيراروپايي، به‎جاي پرداخت پول، در اقدامي توهين آميز صرفاً غذا و دارو(اقلام غيرتحريمي آمريكا) را در اختيار ايران قرار مي‎دهند! اين پيشنهاد جديد يعني مبلغ ۱۵ ميليارد دلار در حسابي با مديريت و اختيار طرف اروپايي گرو مي‎ماند و ايران بايد در ازاي اين حركت نمايشي، ظاهرا بخش‎هاي از صنعت موشكي و قدرت منطقه‎اي خود را متوقف كند!

فارغ از قسمت اول موضوع يعني توهين آميز بودن پيشنهاد فرانسه، اما گزارش ارگان رسانه‎اي دولت درباره به اصطلاح دستاورد «حذف گزينه موشكي» نگران كننده‎تر است و در اين باره ضمن عرض خداقوت(!) به مسؤولان دولت مدعي تدبير و اهل فهم زبان دنيا، بايد متاسف شد. پس از گذشت بيش از سه سال از تاريخ اجراي سند پرنقص برجام كه از دل همين سند پرنقص و نامتوازن هم به اعتراف ظريف چيزي عايد ايران نشد، دولت دوازدهم از جنازه برجام هم دل نمي‎كند و نه تنها بعد از خروج آمريكا از برجام اقدام متقابلي انجام نداد بلكه يك سال به اروپايي‎ها فرصت داد. با پايان آن يك سال و تكان نخوردن اروپايي‎ها، ايران به كاهش جزئي تعهدات برجامي رو آورد كه البته در اين باره هم هر چند روز يك بار به اروپايي‎ها وعده برگشت از همين تعهدات را بنا به شرايطي مي‎دهند. در جديدترين دستاورد مدعيان ديپلماسي كه اين روزها روابط ويژه‎اي با پليس بد مذاكرات برقرار كرده اند، آب نبات‎هاي فرانسه با پيش شرط‎هايي خباثت آلود موضوع مذاكره قرار گرفته و يكي از دستاوردها را تا اين جاي كار «حذف گزينه موشكي از بسته پيشنهادي فرانسه» معرفي و به آن افتخار مي‎كنند. شبيه به آن چيزي كه بعد از باقي ماندن تحريم‎ها و ضربه به منافع ملي، ثمره ايران را نه رفع تحريم‎ها كه پيروزي اخلاقي بيان كردند!

ظاهرا روند عقب نشيني دولت آقاي روحاني بدون ترمز است. به زبان ساده‎تر پس از سه سال آسيب به برخي بخش‎هاي منافع ملي، امروز به نقطه‎اي رسيديم كه اروپاي عهدشكن براي اجراي وظايف مرتبط توافق هسته‎اي شرايط جديد مانند گفت وگوي موشكي و منطقه‎اي مي‎گذارد و مسؤولان دولت با خوشحالي زايدالوصفي، حذف همان شروط(!) را پيروزي قلمداد مي‎كنند. در حقيقت به‎جاي حركت ايران بعد از گذشت چندسال از نقطه صفر به سمت اعداد مثبت، اروپايي‎ها موضع ايران را به نقاط منفي سير داده و با منت گذاري ايران را از اعداد منفي به سمت صفر نزديك مي‎كنند و دولتمردان اين توهين و فريبكاري را پيروزي مي‎نامند. هرچند افرادي نظير شمخاني از امضاي برجام اعلام پشيماني كردند و يا برخي ديگر اعتماد به امريكا را ديوانگي ناميدند اما دست خالي آنان در شش سال گذشته باعث مي‎شود نتوانند از برجام دل بكنند و مهر پاياني بر آن بزنند و به اميد اجراي برجام با هر ساز اروپايي‎هاي همراه آمريكا همراهي كنند.

حرف آخر و سوال پاياني آن است كه هرچند حجم اظهارات دولتمردان عليه مسؤولان فعلي امريكا به‎طور چشمگيري زياد شده و اين موضوع بر خلاف رويه چندسال پيش آن‎ها در مودب خواندن و قابل اعتماد دانستن طرف آمريكايي است، اما چه خوب است مسؤولان دولتي صادقانه پاسخ دهند كه قرار است اين مذاكرات را به مذاكره با آمريكا ختم كنند؟ چرا كه اولا: هرچند به‎صورت ظاهري اما فرانسه كماكان در برجام حاضر است، ثانيا: قرائن نشان مي‎دهد كه پيشنهادات فرانسه پيشنهادهاي ترامپ است. پس با اين فروض و حال كه دولت مشتاقانه در حال مذاكره با مكرون است، بايد پرسيد آيا بناي اين را ندارند كه در قدم بعدي بار ديگر واسطه‎ها را كنار بگذارند و مجددا به سمت خود كدخدا بروند؟!

 بين الملل

وزير اطلاع‎رساني يمن:
ائتلاف عربستان به دنبال خروج از گرداب يمن است

يمن در روزهاي گذشته شاهد تحولات اساسي در ميدان نبرد ميان مقاومت اين كشور عليه متجاوزان سعودي و اماراتي بوده است، اين در حالي است كه در ميدان ديپلماسي و سياسي نيز تحركات متعددي از سوي جريان مقاومت يمن صورت گرفته كه نقطه عطف آن ديدار اخير با مقام معظم رهبري بوده است.
محمد عبدالسلام سخنگوي جنبش انصارالله يمن و هيأت همراه عصر روز سه‎شنبه(22 مردادماه) با حضرت آيت‎الله خامنه‎اي رهبر انقلاب اسلامي ديدار كردند. رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين ديدار به نكات متعدد و مهمي اشاره كردند. رهبر انقلاب اسلامي با تمجيد از ايمان، ايستادگي، هوشمندي و روحيه جهادي مردم يمن در برابر يك تجاوز وحشيانه و گسترده، تأكيد كردند: هر ملت مؤمني كه به خداي متعال ايمان و به وعده الهي اعتقاد داشته باشد، قطعاً پيروز خواهد شد و بر همين اساس بدون شك پيروزي با ملت مظلوم و مجاهد يمن خواهد بود.
حضرت آيت‎الله خامنه‎اي افزودند: مردم يمن با تمدن عميق و تاريخي خود و با روحيه مجاهدت و ايستادگي كه در اين پنج سال از خود نشان داده‎اند، آينده خوبي را در پيش دارند.
امام خامنه‎اي در اين ديدار بر محورهاي كليدي تأكيد كردند كه يكي از اين محورها تأكيد بر مقاومت براي مقابله با دشمن و رسيدن به توانمندي‎هاي دفاعي براي مقابله با تجاوزات آن بوده است.
براي بررسي تحولات يمن، خبرگزاري تسنيم گفت‎وگويي با ضيف‎الله الشامي وزير اطلاع‎رساني دولت يمن انجام داده است كه ملاحظه مي‎كنيد؛
ائتلاف سعودي در آغاز تجاوزگري خود به يمن اعلام كرد كه اين تجاوزگري را تنها با برآورده شدن سه خواسته‎اش يعني بازگرداندن عبدربه منصور هادي به قدرت و تحويل سلاح از سوي جنبش انصارالله و آزادسازي صنعا متوقف خواهد كرد اما امروز مي‎بينيم كه اين ائتلاف نه‎تنها از برآورده كردن اين خواسته‎ها ناتوان مانده است بلكه از راه‎حل سياسي براي برون‎رفت از باتلاق يمن سخن مي‎گويد، آيا مي‎توان ناكامي ائتلاف سعودي در اين زمينه را نتيجه طرح مقاومت انصارالله و ارتش يمن دانست؟
‎الشامي: ائتلاف در آغاز اعلام كرد كه مي‎تواند به اين اهداف خود برسد اما در مقابل پايداري ملت يمن و كميته‎هاي مردمي و توسعه توانمندي‎هاي موشكي و پهپادي و عمليات ميداني و انسجام پشتوانه مردمي ناكام ماند و شكست مفتضحانه‎اي خورد و به‎دنبال راهي براي برون‎رفت از گردابي مي‎گردد كه در آن گرفتار شده است.
هادي امروز از همه مناطق از شمال گرفته تا جنوب طرد شده و به برگه‎اي بي‎ارزش تبديل شده است و ائتلاف تلاش مي‎كند كه اين برگه تاريخ‎گذشته را براي خود نگه دارد تا شايد بتواند به تجاوزگري آن‎ها عليه يمن(به‎زعم خودشان) مشروعيت بخشد.
آن‎ها امروز از رسيدن به اهداف تجاوزگري خود عليه يمن ناتوان مانده‎اند. قدرت موشكي يمن درحال افزايش است و بر توسعه توان پهپادي افزوده مي‎شود.
امپراطوري سلاح‎هاي آمريكايي پيشرفته و اهرم‎هايش در منطقه در برابر ارتش و كميته‎هاي مردمي يمن ناتوان مانده‎اند.
ما دستاوردهاي نظامي خيره‎كننده‎اي را در زمينه موشك‎هاي بالستيك و پهپادها در برهه اخير شاهد بوديم؛ به‎گونه‎اي كه توانست فعاليت‎هاي اقتصادي عربستان را تا حد زيادي فلج كند. تأثير اين دستاوردهاي نظامي بر مقاومت ملت يمن و تغيير معادلات جنگ را چگونه تفسير مي‎كنيد؟
الشامي: دستاوردها بزرگ و متعدد است. دستاوردهايي نيز در راه هستند كه متجاوزان تاب تحمل آن را نخواهند داشت. قدرت موشكي و قدرت نظامي روز به روز توسعه مي‎يابد. درحالي كه دشمن در گذشته به‎دنبال جنگنده‎هاي اف16 و ساير ادوات نظامي هجومي بود، امروز در هراس بوده و به‎دنبال سامانه‎هاي پدافند دفاعي هوايي نظير پاتريوت و اس400 مي‎گردد.
رشد نظامي گسترده و قدرت موشكي و پهپادي ارتش و كميته‎هاي مردمي يمن توان موازنه نظامي را از دشمن گرفته است.
يمن امروز در مرحله مقابله با اين تجاوزگري قرار دارد. دشمن تصور توانمندي‎هاي يمن را نمي‎كرد و امروز در سردرگمي و فروپاشي در برابر اين توسعه و تحول بزرگ قرار دارد. اين دستاوردها براي همه جهانيان روشن شده است. قدرت نظامي يمن به‎خوبي به اهداف خود رسيده است.
چگونه ملت يمن توانست نقشه‎هاي دشمن براي تقسيم يمن و سلطه بر منابع و امكانات اين كشور را خنثي كند؟
الشامي: اگر مساله اساسي يعني مساله دفاع از ميهن و مقابله با دشمن آمريكايي و سعودي و اهرم‎هاي آن‎ها با روحيه بالاي جهادي نبود، ملت يمن نمي‎توانست دستاوردي به‎دست بياورد. اگر ملت يمن براساس سيره رسول اكرم(ص) حركت نمي‎كرد و روحيه جهادي و ايمان به راه خود نداشت، هيچ گونه پيروزي در بسياري از مناطقي كه مورد تجاوزگري قرار گرفت، به‎دست نمي‎آورد.
برخي معتقدند كه چه بسا برخي از جريان‎هاي يمني در جنوب اين كشور در ابتدا فريب طرح عربستان و امارات را خوردند، اما حالا با برملا شدن كامل تلاش امارات براي تجزيه يمن، جنگ سنگيني از سوي مخالفان امارات در جنوب يمن عليه امارات و طرفداران آن در جريان است، آيا با توجه به اين مساله مي‎توان گفت كه شمال و جنوب يمن امروز درخصوص طرح مقاومت براي آزادسازي كشور از اشغال عربستان و امارات و حفظ تمامي ارضي آن با هم اتفاق نظر دارد؟
الشامي: يمني‎هايي كه دل به اشغالگر بستند، امروز به هيزمي براي درگيري عربستان و امارات تبديل شده‎اند. تيراندازي بين سعودي‎ها و اماراتي‎ها نيست بلكه بين يمني‎ها و در خاك يمن است. اين‎ها به ابزار دست اشغالگر متجاوز تبديل شدند كه مي‎خواهد اهداف خود را به‎خاطر حماقت آن‎ها از طريق آن‎ها جلو ببرد؛ زيرا آن‎ها هيچ مبناي اعتقادي و اصولي ندارند و هر جناح سياسي در جنوب داراي ارتباط‎هاي خارجي در عربستان يا امارات يا انگليس است و هر طرفي مجري اهداف يك طرف خارجي است.